c p DE STEM s I ONTWERP MET VOOR ELK WAT WILS AANLEG IS EEN FLUITJE VAN EEN CENT o 52 Wie de voorjaarskriebels krijgt en eens flink in de tuin aan de slag wil, kan ideeën putten uit het ontwerp dat tuinarchitect Rob ten Horn maakte. Zonder water is een tuin eigenlijk niet wat het zou kunnen zijn: een stukje privé-natuur waarin iedereen helemaal zichzeli kan zijn. De meeste mensen volstaan met een grasveldje, een border en een terras. En dan is de fantasie op. Terwijl met een vijver(tje) toch van elk stukje grond zonder veel extra kosten veel meer te maken is. Vgj§? VRIJDAG 27 MAART 1987 Ideeën voor de tuin Door Hans Veldhuis Elke tuinbezitter kent ze wel. de 'voorjaarskriebels'. Het onrustige gevoel dat hij of zij nu echt aan het werk moet. Weg met de verdorde plantenresten van vorig jaar, die grond en vogels de afgelopen winter bescherming boden. De hark moet hoognodig door de border en de maaier over het gras. Tot zover is er nog weinig aan de hand. Hooguit van ten onrechte haasten, want ook in april kunt u nog genoeg doen. Hoewel hark, schop en maaier al weer lang genoeg in het vet hebben gestaan. Maar dat wordt anders wanneer die onrust ook het gevoel betekent, dat de border moet veranderen. En het terras ook wel eens een beurt mag krijgen. Om nog maar niet te spreken van het eventueel aanleggen van een vijvertje of zelfs een kompleet nieuwe tuin. Dan is het vooral een kwestie van tijd en geld om aan die kriebels toe te geven of niet. Maar het resultaat hangt ook af van een goede opzet. Want een muurtje metselen of een paar planten (ver)poten kan iedereen wel. Maar staan die dan ook op de juiste plaats? En hoe is het met het zitten in zon of schaduw, de mogelijkheid om buiten te eten, de plaats waar het open haard-hout moet komen te liggen, het zicht op uw tuin en de privacy ten opzichte van de buren en de bloeikleur, -tijd en mate van onderhoud van de beplanting? AANTREKKELIJK Om de kans op kostbare fouten zo klein mogelijk te maken en u de nodige suggesties aan te hand te doen maakte tuinarchitect Rob ten Horn uit Gulpen (Dr. Poelsstraat 2) een ontwerp voor de tuin van een niet bestaand huis. ledereen kan er ideeën uit halen voor zijn of haar eigen voor- of achtertuin, maar moet dan wei rekening houden met een andere vorm, ligging en grootte. Hij is uitgegaan van het principe dat het geheel vanuit het huis gezien, maar ook vanuit de tuin en zelfs vanaf de openbare weg er gedurende het hele jaar aantrekkelijk uit moet zien. En verder dat het om een gezin gaat zonder jonge kinderen. INTIMITEIT Enkele hierna volgende algemene uitgangspunten leggen het beeld van de tuin gelijk al in grote lijnen vast. Zo kan een zitgelegenheid in de zon meestal op meerdere plaatsen komen. Maar factoren als uitzicht, geborgenheid, privacy en loopafstand reduceren het aantal geschikte plekjes weer. En de aangewezen plek om buiten te eten is natuurlijk zo kort mogelijk bij de keuken. Hoewel ook hier intimiteit, geborgenheid en privacy weer meespelen bij het kiezen van de juiste plaats. De houtopslagplaats is doorgaans niet leuk om naar te kijken en draagt ook niet bij tot verhoging van het tuingenot. Die kan dus naar een afgelegen plek toe en worden afgeschermd door groen. Maar de waterpartij daarentegen kan het beste zo dicht mogelijk bij de woonkamer of zelfs aan het terras gerealiseerd worden. Want is de afstand te groot, dan ziet u de speelse effecten van het water te weinig. En dat is niet alleen jammer van alle moeite maar ook van uw geld. Ten Horn heeft gekozen voor een rechtlijnige vormgeving, die vanuit de woonkamer richting achtertuin gezien zelfs symmetrisch van opzet is (zie tekening). „Als basisvormen zijn het vierkant en de rechthoek gebruikt. Het zijn duidelijke en krachtige vormen, die de tegenpool zijn van de losse, weelderige beplanting. Evengoed had ik kunnen uitgaan van gebogen lijnvoering, die dan wel 'gespannen' moet zijn en niet kronkelig. Wel neemt de duidelijkheid van het ontwerp dan af". De voortuin heeft een represemaner karakter gekregen. Het muurtje (zie tekening), evenwijdig aan de plantenbak en met dezelfde lengte van zowel de bak als het afdak erboven, verhoogt de binding tussen tuin en woning. Bovendien markeert het muurtje samen met de verlichting de ingang van het huis. De oprit is van zwarte steen om eventuele olievlekken minder te laten opvallen. Plaatselijk is deze bovendien met geelwitte maaskeien verbreed om gemakkelijk in en uit te kunnen stappen. Ditzelfde materiaal is doorgetrokken langs de voorgevel om de ramen te kunnen wassen en vormt bovendien de binding met de achtertuin. Ook de hagen zijn zo'n bindend element. ZICHT VANUIT WOONKAMER TUIN EN I aNOSCHAPSAPCHITEKTUUR HOB TEN HORN De beplanting kan volgens hem gerust wat ruiger, eenvoudiger en minder gekultiveerd van aard zijn dan in de achtertuin, waar immers meer wordt geleefd. Rob ten Horn koos voor lage bodembedekkende heesters, met daarin enkele solitaire hoge heesters en een kleine boom. „Hoe meer de heesters de grond bedekken, des te mooier en weelderiger zal het geheel worden en des te minder het onderhoud. Het onkruid krijgt dan vrijwel geen kans meer door gebrek aan licht en voedsel". De achtertuin is het verlengstuk van de woning. Een privé-leefruimte buiten, waarvan de privacy zoveel mogelijk moet worden gewaarborgd. Het terras tussen garage en woning fungeert in dit geval als eetterras (dichtbij woning). Dit kan bovendien als avondterras dienen (in de laatste zon en beschutting tegen de wind). BUITENKAMER Ten Horn: „Om deze ruimte iets meer beslotenheid te geven en het patio-idee te versterken, zijn twee muurtjes opgetrokken, waardoor als het ware een 'buitenkamer' ontstaat, waarvan de wanden met klimplanten zijn gestoffeerd". Toch blijft een doorkijkje mogelijk naar de tweede ruimte in de achtertuin, die echter nog niet in zijn geheel te overzien is: het verrassingselement speelt een rol. In deze tweede, grotere ruimte is het zonneterras zodanig gesitueerd dat er niet alleen optimaal van de zon kan worden geprofiteerd, maar waardoor ook een gunstig uitzicht op de tuin ontstaat. Haag en de* heesters achter het terras zorgen voor de nodige rugdekking. KUNSTWERK Van dit terras kijkt u diagonaal de tuinruimte in, die evenwichtig van opzet is, maar wel asymmetrisch. Dit in tegenstelling tot het zicht vanuit de woonkamer of patio, dat een symmetrisch beeld geeft met als eindpunt van de as een kunstwerk op de rand van de vijver. Deze symmetrie vormt een bindende factor tussen bebouwing en tuin. Andere factoren die deze binding versterken: de richting van de lijnen van tuin en woning is hetzelfde, de afstand tussen garage en keuken is gelijk aan de breedte van de vijver en de tuinmuurtjes zijn van hetzelfde materiaal als de bebouwing. Mede dankzij deze binding ontstaat volgens de Gulpense tuinarchitect een harmonisch geheel, dat nog versterkt wordt door de aanwezigheid van contrasten, zoals strakke lijnen tegenover een losse, weelderige beplanting. Een vijvertje in de tuin hoort er bij Door Hans Veldhuis tel u eens voor: een warme zomeravond. U zit op het terras aan een koel glas. En aan uw voeten zorgt het klaterende geluid van een fonteintje nog voor een extra dimensie. Want één ding is wel zeker: een vijver, hoe klein ook, hoort zo dicht mogelijk bij het huis. Het liefst grenzend aan het terras. Juist omdat een vijver zo'n natuurlijk effect aan de tuin geeft, heeft de handel er zich al sinds jaar en dag op geworpen met allerlei kant en klare vijvervormen. Het enige dat men dan zelf nog moet doen is het uitgraven van de grond. Een makkelijke oplossing, erg fraai ook, maar zeker niet de goedkoopste. Bovendien kunt u natuurlijk met cement en stenen aan de gang. Het resultaat kan minstens zo mooi zijn, maar voordat het zover is betekent de aanleg wel enorm veel werk. En er is het risico van kapotvriezen in de wintermaanden. En dan is er nog de mogelijkheid zelf met polyester aan de gang te gaan, wat ook heel veel werk met zich meebrengt. Vandaar dat ik me eigenlijk wil beperken tot een folievijver. Gewoon plastic dus eigenlijk. Zij het dat er ook speciale vijverfolie in de handel is die veel sterker is dan gewoon (landbouwplastic. Maar ik heb ook met het eenvoudige landbouwplastic heel goede ervaringen. Want als u zorgt dat écht alle scherpe zaken uit de grond zijn verdwenen -en een wortel kan dat ook zijn- dan kan zelfs dat plastic u voor een paar tientjes al een aantal jaren waterplezier geven. Maar of uliu voor de veel duurdere vijverfolie kiest of landbouwplastic: de basiswerkzaamheden zijn dezelfde. En die bestaan uit: het kiezen van de vorm, het graven, het verzorgen van de toekomstige randen, het zorgen voor de ondergrond en natuurlijk ook een laagje goede grond op de bodem van uw toekomstige vijver. VERRASSEND Eerst de vorm. Juist omdat u voor plastic kiest zit u niet vast aan vaste maten. En dus is in principe alles mogelijk. Maar wie een rechthoekige tuin heeft kan naar mijn smaak ook het beste wat de vijver betreft niet te veel uit de toon vallen. Aan de andere kant: ronde en ovale vormen kunnen soms ook voor een heel verrassend effect zorgen. Heeft u al een tuin met een dergelijke vormgeving, dan zal een strakke vijver het in elk geval minder goed doen. MOERAS Bij het graven gaat het er niet om één groot gat te creëren. In tegendeel, waterplanten groeien op verschillende (on)dieptes. Dus moet u daar tevoren terrasjes voor aanleggen. En dat wil dus zeggen Een vijver la zonder veel extra kosten aan te leggen. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP dat de bodem uit verschillende niveaus moet bestaan, variërend van 0 cm (eigenlijk dus het toekomstige moeras, dat tevens kan dienen als overloop voor te overvloedig gevallen hemelwater) tot zo'n 40 tot 50 cm diepte. De rest is dan weer van minder belang, zij het dat er in elk geval één plekje moet zijn van zo'n 80 cm tot een meter diepte. Want daar kunnen de vissen straks moeiteloos overwinteren zonder door de vorst te worden achterhaald. Als u eenmaal zover bent is het zaak de wanden en de bodem zeer zorgvuldig af te tasten. Een langdurig werkje, maar wel noodzakelijk om te vermijden dat er iets scherps door het plastic zal steken. En de druk van het water is straks zo enorm, dat elke oneffenheid de werking krijgt van een scheermesje. Bovendien is het zaak de afwerking al geregeld te hebben. Zowel aan het terras (de tegels moeten toch stevig blijven liggen) als aan de kant van de border. ONZICHTBAAR Wat dat laatste betreft heb ik goede ervaringen opgedaan met een aantal in de grond geslagen palen, die later kunnen worden gebruikt om het folie achter te werken en verder voor welke achtergrond dan ook. Eventueel van houten plankjes, zodat de folie geheel onzichtbaar wordt. Aan de terraskant wordt de folie eveneens onzichtbaar gemaakt door de tegels voor een klein deel over de rand neer te leggen. Bovendien ontstaat daardoor meer diepte in de vijver. Als u dan eventueel nog wat zand op de bodem heeft gedeponeerd voor een extra bescherming, kan de folie worden neergelegd. Daarop komt dan wat goede tuingrond, die in elk geval moet worden afgedekt met zand. Dat laatste is nodig omdat er anders een te rijke watermassa ontstaat waardoor uw vijver straks geen kristalhelder beeld zal laten zien, maar algen gaan toeslaan. VISSEN U kunt gewoon volstaan met leidingwater. Na enkele dagen is dat tot rust gekomen en kunt u aan de beplanting gaan denken. En daarvoor hoeft u maar naar een tuincentrum te gaan om overstroomd te worden met ideeën. Vergeet in elk geval niet ook een waterlelie mee te nemen. En ook die zijn er in alle soorten en maten en voor diepe en ondiepe vijvers. Met één ding moet u nog wel wachten: vissen. Want daarvoor moet uw vijver eerst zo'n zes weken als het ware 'in bedrijf zijn', in welke periode de eerste stappen worden gezet naar het natuurlijk evenwicht. EVENWICHT Ik zeg heel bewust de eerste stappen, omdat met dat evenwicht uiteraard ook de vissen zelf alles hebben te maken. Met zowel hun voeding als met hun uitwerpselen. Beperk u wat dan ook wat de aantallen betreft. Want voor u het weet zit u tegen een groen drab op te kijken als gevolg van een te rijke voedingsbodem inplaats van een helder water, waarin u de goudvissen tot bijna op de bodem kunt volgen. Wat dat betreft moet u zich ook zeker beperken met het (bij)voeden. Want alles wat niet wordt opgegeten draagt weer bij tot die voedselrijkdom van het water. Zorg dan ook voor voldoende planten, die niet alleeen zuurstof brengen, maar vooral ook die overtollige voeding zoveel mogelijk gebruiken. Is dat eenmaal het geval en blijft uw water helder -en dat is pas na verloop van enkele maanden het geval- dan kunt u spreken over een natuurlijk evenwicht. BLADEREN Tot slot nog een tip: maak uw vijver vooral niet te klein. Vermijd plaatsen waar in de herfst veel bladeren in de vijver kunnen vallen (rot onder water en dus extra zuurstofverbruik wat dus bij een dikke ijslaag de dood van alle levende have betekent), een te zonnige plek (het liefste half zon, half schaduw) en verwerk eventueel een paar stukken turfmolm aan de kanten. Door hun hoge zuurgraad kunnen deze het ondanks alle goede zorgen eventueel toch nog troebel geworden water weer helder maken.

de Stem | 1987 | | pagina 15