>n. Roemenië haalt uit tegen Albanië Oranje wacht warm onthaal in Athene MICHELS VERGIST ZICH IN KRACHT VAN GRIEKENLAND 'We staan er nog niet hopeloos voor Anderlecht verliest i l,eK9.90 lveS9.90 'Een duur verlies- punt.... a; Bi TEIVPIISSPECIfljlLZAflK BREJAART ismerk: 148+ kaas, Ismerk: <aas, minder zout, tas, aas, GRIEKSE COACH PAPAPOSTOLOU BOOS OP MICHELS ARNOLD MÜHREN RUUD GULLIT: MET VAN TIGGELEN laar W INTERSPORT VEEMARKTSTRAAT 12 tel. 076-227000 's maandags geopend v a. 13.00 uur. Donderdag koopavond. DE8TMS 3X3XS) 133*9.90 sxaxs 433* 9.90 4*3*9.90 opgemaakt °7Qf bakje, rtikelen in deze advertentie kunt u m onkels kopen, behalve de artikelen ne cijfertjes bij staan. Die artikelen leen kopen in AH winkels waar éen ijfers op de deur staat Reclame- ;lden van donderdag 261/m zaten» a.s. Zolang de voorraad strekt Door Bert Willemsen ROTTERDAM - Oranje wacht in december een warm onthaal in Athene. Niet alleen omdat de Grie ken na het even verrassende als verdiende gelijk spel van gisteravond volop in de kwa lificatierace voor het Euro pees kampioenschap zitten, maar ook omdat hun trainer Mil tos Papapostolou nog een appeltje te schillen heeft met zijn collega Rinus Michels. Papapostolou ergerde zich groen en geel aan het gebrek aan beleefdheid bij de Ne derlandse bondscoach, die op de gebruikelijke persconfe rentie na afloop van de wed strijd niet wachtte totdat ook zijn Griekse confrater aan het woord was geweest. Zon der de Helleen ook maar een blik waardig te keuren, laat staan de hand te drukken, verliet Michels onmiddellijk na zijn kort commentaar de perskamer. De verbazing maakte bij Papapostolou snel plaats voor boosheid. „Zoiets moet een trainer van een grote ploeg toch niet doen", gromde hij met inge houden woede. „Op die ma nier ga je niet met mensen om. En denk er aan, wij zijn de laatsten bij wie je zoiets kunt flikken. Mijnheer Mi chels zal het in Griekenland nog wel merken!" Over de ontmoeting met Oranje wilde Papapostolou niets kwijt. „Ik concentreer me nu nog alleen op onze volgende wedstrijd tegen Po len", zei hij en beende ver volgens op hoge poten weg van het gezelschap Neder landse j ournalisten. Nu viel er ook bitter wei nig te vertellen, wat niet iedereen in het stadion of thuis voor het televisie scherm met eigen ogen had gezien. Griekenland stal het punt allerminst uit de Kuip, maar verdiende het gelijk spel volledig. Dat gaf Mi chels volmondig toe: „De Grieken speelden uitstekend, zelfs beter dan ik had ver wacht. Dat gold zowel voor het defensieve werk als voor de countertaktiek. Hun twee spitsen pasten perfect in dat spelletje". Met afgrijzen zal Michels de wanprestatie van Oranje in de eerste helft hebben aanschouwd. „Na het snelle Griekse doelpunt kreeg mijn ploeg geen greep meer op het spel. Ze kwam telkens te laat, was te nerveus, ook on gevaarlijk. Het vastzetten en onder druk houden van de tegenstander was het uit gangspunt van onze taktiek. Daar bleef na de eerste mi nuten niets meer van over. Het kostte meer moeite onze eigen goal schoon te houden, dan dat er energie in de aan- valsacties gestoken kon wor den". Na de rust presteerde Oranje iets beter, voorkwam een smadelijke nederlaag maar schoot met de gelijk maker alleen bitter weinig op. „Er ontstond meer bewe ging", aldus Michels, „en er werd meer lef getoond. Dat leverde ook de nodige kansen op. Op sommige momenten misten we het broodnodige geluk. Maar intussen bleven de Griekse tegenstoten wel levensgevaarlijk. Al is het niet prettig om te zeggen, toch moet ik bekennen dat we niet meer verdienden dat dit resultaat". Wax-imltatie Oranje mislukt Door Ted, van Leeuwen ROTTERDAM Het Nederlands voetbalelftal is er niet in geslaagd in het spoor van Ajax zich aan de Europese voetbalmiddelmaat te ontworstelen. Gisteravond bleef een in Oranje-shirts gehuld imitatie-Ajax in de Rot terdamse Kuip op 1-1 steken tegen een verras send sterk Griekenland. De gehoopte imitatie draaide uit op een treurige pa rodie. De Grieken konden evenveel recht doen gelden op de overwinning als de thuisploeg, die zijn tweede punt in een thuiswedstrijd verspeelde. Daardoor zijn de Neder landse kansen op de eindron den van het EK-voetbal, vol gend jaar in West Duitsland, aanzienlijk verminderd. De brigade van Michels zal be halve de thuiswedstrijden te gen Hongarije en Cyprus ook uitwedstrijden tegen Polen Griekenland moeten win nen. Gezien het niveau van gisteravond een onmogelijke opgave. Tegen Griekenland had Mi chels, tegen zijn aard in, ge hoopt dat het opportunistische Europa Cup-sfeertje waarin Ajax-thuis elke tegenstander vermorzelt, na te bootsen was met andere spelers. In zijn ogen was Gullit een verrijking voor het Ajax-spel, de prak tijk bewees gisteren het tegen deel. Zeven Ajacieden en vier PSV-ers konden het evangelie van Cruijff niet in resultaat vertalen. De Amsterdams/ Eindhovense melange flopte volledig. Oranje was namelijk geen moment zichzelf en evenmin in staat volgens de Ajax-sja- blonen te spelen. De verkeerde mensen stonden op de ver keerde plaatsen. Vooral de PSV-ers Koeman en Gullit waren hinderlijke dissonan ten. Eens temeer bleek dat Gullit niet in een systeem past, maar dat er rond de man van W miljoen een systeem be dacht moet worden. Het belangrijkste element van de Amsterdamse hoge drukketel, tempo, ontbrak. Dat kwam omdat er te veel af- speelfouten gemaakt werden, die weer veroorzaakt werden door een opstelling waarmee de internationals zelf geen raad wisten. Michels was op dot idee gekomen om de ver hinderde rechtsback Van Tig- gelen door Koeman te vervan- Ben. De libero/middenvelder "ist nauwelijks waar hij moest lopen en bood zelden de gewenste rugdekking aan Spel bos en Silooy, die het ge- vaarlijke Griekse duo Anasto- Poulos/Saravakos moesten schaduwen. Rijkaard, de libero van Wenst, was opgeschoven naar "et middenveld, waar ook J»||lut rondliep. De oude vrienden, beiden in een treu- '8® vorm, liepen elkaar door- voor de voeten. Zoals k Gullit en Koeman zich on bekommerd door alle linies Aia daarmee alle vaste 'x~Pa tronen verstorend. Bovendien had Michels zich uanig vergist in de kwaliteit *°n Griekenland. De bonds- ach, afgaande op de rappor- .7 van zijn assistent Advo- at was er vanuit gegaan dat Ploeg van zijn collega Pa papostolou niet meer was dan stelletje houthakkers, dat ooral op spelbederf uit zou XJtegendeel bleek het leen ®ranie maakte niet al- ,m icmeer overtredingen (21 m 15) dan de Hellenen, maar werd bij vlagen weggespeeld. De Zuideuropeanen konden na afloop op evenveel kansen wijzen dan de Oranje-klanten, die er maar niet in slaagden de geïsoleerde Van Basten te be reiken. Gullit, die la Bosman als verbindingsschakel moest optreden, maar zwierf in zijn ijver alle kanten op. Boven dien verzandden de meeste Nederlandse passes in een baaierd van hele en halve ver gissingen en missers. Gullit had zich, met de of fensieve Mitropoulos als te genspeler, ondanks zijn slecht vorm als matchwinner kun nen ontpoppen, maar hij miste drie unieke kansen. De Grie ken kwamen al in de zesde mi nuut met een koude douche op de proppen. Anastoupolos nam razendsnel een vrije trap en opeens gaapte er een enorm gat aan de linker verdedi gingszijde, waar Savarakos de sprint van Van Breukelen won en met een fraaie lob scoorde: 0-1. Het Oranje-spel verzandde in talloze fouten passes. De spelers stonden stil en de Grieken lieten de trechter voor het doel van Papadopou- los, die op het allerlaatste mo ment in plaats van de te ze nuwachtige debutant Manikas in de ploeg was gekomen, met graagte vollopen. Zij waren ook offensiever dan gedacht en met slimme uitvallen kwa men Saravakas en Kofides nog een paar keer dicht bij de 0-2. Tien minuten na rust leek een afstandskogel van Koe man de wending in te leiden. De daaruit ontstane corner van Mühren werd door Spel- bos voor de voeten van Van Basten gekopt: 1-1. Even leek Oranje op te leven en Gullit miste een unieke kans na een voorzet van Van der Gijp, maar aan de overkant over kwam Mitropoulos even later hetzelfde. Gullit en Van Bas ten, de 'miljoenen-tandem van Milaan', vonden elkaar abso luut niet, hetgeen overigens in nog geen enkele thuiswed strijd het geval geweest is. Michels trachtte het mor rende stadion te sussen met het opvoeren van het aantal Ajacieden tot negen. Bosman en Winter kwamen voor Koe man en Van der Gijp, maar daarmee kwam de hopeloos vastgelopen kar niet meer uit het Griekse zand. Bosman en Van Basten waren dichtbij een treffer, maar zij werden overtroffen door Bosman, die een voorzet van de tot rechts buiten gedegradeerde Gullit ineens uit de lucht nam. De bal raakte slechts de paal. Oranje hoefde zich niet te beklagen, want Anastopoulos en Kofidis hadden betere mogelijkheden verprutst. Michels moet maar nooit meer puur aanvallend gaan spelen, of daarvoor alle spelers van Ajax uitnodigen. Ruud Gullit tracht met het hoofd achterwaarts te scoren. - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Gelukwensen van Van 't Schip voor Marco van Basten, na dat hij de gelijkmaker voor Nederland scoorde. NEDERLAND-GRIEKENLAND 1-1 (0-1). 5. Saravakos 0-1, 56. Van Basten 1-1. Scheidsrechter: Longhi (Ita). Toeschouwers: 55.000. Gele kaarten: Van Basten (Ned) en Mi tropoulos (Gri). NEDERLAND: Van Breukelen (PSV) - Spelbos (Ajax), Koeman (PSV) (72. Bosman, Ajax) en Silooy (Ajax) - Wouters (Ajax), Rijkaard (Ajax) en Mühren (Ajax) - Van der Gijp (PSV) (82. Winter, Ajax), Van Basten (Ajax), Gullit (PSV) en Van 't Schip (Ajax). GRIEKENLAND: Papadopoulos (AEK) - Apostoiakis (Olympiakos) (72. Xanthopoulos, Olympiakos), Manolas (AEK), Michos (Olympia kos) en Vamvakoulas (Panathinai- kos) - Bonovas (Olympiakos) (82. Skartados, PAOK), Antoniou (PA- nathinaikos), Mitropoulos (Olym piakos) en Kofidis (Heraklis) - Sa ravakos (Panathinaikos) en Anas topoulos (Olympiakos). Stand in groep 5: 1. Griekenland53117(11- 7) 2. Nederland.4 2 2 0 6 4- 1) 3.Pole n211032- 1) 4. Hongarije310 2 2 2- 3) 5.Cypru s40040( 3-10) Al gespeelde wedstrijden: Honga- rije-Nederland 0-1, Polen-Grie kenland 2-1, Griekenland-Honga- rije 2-1, Nederland-Polen 0-0, Cy- prus-Griekenland 2-4, Cyprus-Ne derland 0-2, Griekenland-Cyprus 3-1, Cyprus-Hongarije 0-1, Neder land-Griekenland 1-1. Eerstvolgende wedstrijden: 12 april: Polen-Cyprus, 29 april: Griekenland-Polen en Nederland- Hongarije, 17 mei: Hongarije-Po- len, 23 september: Polen-Honga- rije, 14 oktober: Hongarije-Grie- kenland en Polen-Nederland, 28 oktober: Nederland-Cyprus, 11 no vember: Cyprus-Polen, 2 decem ber: Hongarije-Cyprus, 16 decem ber: Griekenland-Nederland. Van crme sportredactie ROTTERDAM - Arnold Mühren was gisteravond in de catacomben van het Feyenoord-stadion de Aja- cied, die minder de nadruk legde op eigen communica tie-stoornissen als wel op de Griekse tegenstand. „Een overwinning zat er gewoonweg niet in. Door die snelle goal kwamen we in de moeilijkst denkbare situatie. Met name bij bal verlies schakelden die Grieken snel over. Wouters en ik moesten voortdurend achter diepgaande mensen aan. Silooy en Spelbos had den tenslotte al hun handen vol aan hun twee spitsen. En achterin hadden die Grieken een formidabele muur opgetrokken. Die matige eerste helft was ze ker geen uitvloeisel van on derschatting van de tegen stander. Die dikke over winning op Olympiakos telde voor mij niet meer. We hebben geprobeerd het Ajax-spelletje na te boot sen, maar met Rijkaard en Koeman liep het niet in het centrum. Voor rust was het gewoon chaotisch", aldus de 35-jarige Volendammer, die de 1-1 tegen de Grieken een zeer duur verliespunt noemde. Door Chris van Nij natten ROTTERDAM - Gisteravond speelde het miljoenenduo Van Basten/Gullit voor de veertiende keer in het Neder lands elftal samen in de aanval en weer leverde dat geen glorieus resultaat op. Ruud Gullit vocht die conclusie na afloop echter in alle hevigheid aan. „Dit is geen wedstrijd geweest waarin je kunt zien of twee spelers als wij samen goed functioneren. Dit was doodeenvoudig pompen of verzuipen. Het ging om het opvangen en benutten van afgeslagen ballen. Niet om de mooie combinaties". De voor zeventien mil joen gulden naar AC Milan vertrekkende vedette achtte het Nederlands elf tal niet kansloos voor deel name aan het Europees kampioenschap volgend jaar in West Duitsland. „Zes punten uit vier wed strijden, we staan er zeker niet hopeloos voor", meende de optimist. Gullit was wel van mening, dat Oranje het karwei tegen de Grieken veel te slap was begonnen. „Er was te wei nig inzet. In zo'n wedstrijd moet je als een haas op de bal af, maar die Grieken waren er in het eerste half uur steeds sneller bij. Daarom kregen we ook die rotgoal tegen". Marco van Basten stapte als een zwaar teleurgesteld man onder de douche uit: „Over de oorzaak van ons slechte spel moet er maar eens intern beraad gehou den worden, daar laat ik me nu niet over uit. Ik kan alleen wel stellen, dat ik bij Ajax tien keer meer geluk in mijn spel heb dan van avond in Oranje. De sug gestie dat dat misschien lag aan de zware wedstrijd van zaterdag tegen Sparta wijs ik af. Ik voelde wel wat, maar dat mag niet tellen in zo'n interland". Doelman Hans van Breukelen, de man die zo ver voor zijn doel stond bij het Griekse doelpunt, sprak zijn verbazing uit over de tegenstanders. „Die gasten speelden het spel, dat wij behoren te spelen. Ze had den steeds een man meer over voorin". Ruud Gullit haakte op die constatering van zijn clubgenoot in. „Koeman schoof veel te weinig mee naar voren. Daarom konden die Grie ken een man meer voorin houden. Als Ronald opge schoven was, had hij zijn tegenstander uit ons straf schopgebied getrokken". Ronald Spelbos, de man die met zijn passes en di recte duels niet altijd even gelukkig was gisteravond, leek de meest eerlijke reac tie te geven in de catacom ben van De Kuip. „Dit is een deceptie. Ik begrijp het niet. Het liep bij ons, zeker in de eerste helft, van geen kanten". Het harde werken in de tweede helft leverde een handvol kansen op. Bos man was nog het dichtst bij een goal. „Die ging er dus niet in", aldus de ingevallen spits. „En daar baal ik ste vig van. Wat een botte pech. Met een omhaal sco ren, wat was dat prachtig geweest. Het had zo'n beetje de kwalificatie voor Duitsland kunnen beteke nen". Ronald Koeman, volgens velen de storende factor in de zwakke imitatie van de Ajax-aanvalsmachine, was het eens met het harde oor deel over de eerste helft. „Het was slecht. Ik zou laatste man spelen en Rijk aard was opgesteld in de punt naar achteren van het midenveld. Meteen na die 1-0 van de Grieken was het chaotisch. We wilden snel ler, er was geen rust en het enige dat je krijgt, is bal verlies. Op papier zag die opstelling er voor de wed strijd goed uit. Alleen Rijk aard had een andere rol. Maar in een duel kan het allemaal anders lopen. Het vervelende was, dat we er niet in slaagden de zaken om te zetten, ons aan te passen aan de omstandig heden, die ook door de Grieken werden gecreëerd. Na de toespraak van Mi chels in de rust, kwamen we wel in het spel. Drie kwartier te laat inder daad". BRUSSEL (ANP) - Voor de kwartfinales van het toernooi om de Belgische voetbalbeker zijn gisteravond drie 'heenwedstrijden' gespeeld. Anderlecht ging met Adrie van Tiggelen, die niet voor de wedstrijd Nederland-Griekenland was vrijgegeven, met 0-1 ten onder bij FC Luik. Thans zorgde halverwege de tweede helft voor de treffer. KV Mechelen, de club van trainer Aad de Mos, won op eigen veld ternauwernood met 2-1 van SK Beveren. Doelman Michel Preud'Homme maakte in de slotminuut de winnende treffer uit een strafschop. Er- win Koeman verliet in de der tiende minuut het veld met een ontwrichte schouder. Hij moest naar een ziekenhuis worden gebracht voor nader onderzoek en is zeker enkele weken uitgeschakeld. SV Waregem was de derde thuisclub, die gisteren tot winst kwam. Tegen Cercle Brugge bleef het bij een ma gere 1-0. Dinsdag had FC Win- terslag op eigen veld al met 3-0 van Thor Waterschei gewon nen. De returns zijn op 15 april. Uitslagen eerste wedstrijden kwartfinales: FC Luik-Anderlecht 1-0, KV Mechelen-SK Beveren 2-1, SV Waregem-Cercle Brugge 1-0, FC Winterslag-Thor Waterschei 3- 0. ENGELAND De uitslagen van de wedstrijden, die gisteravond zijn gespeeld voor de eerste divisie van het Engelse voetbal zijn: Newcastle United- Tottenham Hotspur 1-1, Aston Vil la-Watford 1-1, Leicester-Queené PR 4-1. De stand: Liverpool 34 67, Everton 32 61, Arsenal 32 55, Tot tenham 30 54, Nottingham F. 33 54, Luton 33 54, Norwich 32 53, Coven try 32 49, Wimbledon 32 48, Wat ford 31 47, Chelsea 33 45, Queens PR 33 43, Manchester U. 32 41, Sheffield W. 32 41, West Ham 32 38, Southampton 32 37, Oxford United 33 35, Leicester 33 33, Charlton 33 30, Manchester C. 32 30, Aston Villa 33 28, Newcastle 3127. BOEKAREST (RTR/SID/ DPA) - Het Roemeense voet balelftal heeft gistermiddag voor ongeveer 25.000 toeschou wers in Boekarest een ruime overwinning van 5-1 behaald op Albanië in een duel voor groep één van de voorronde voor het Europees kampioen schap. De Roemenen stonden bij de rust met 3-1 voor. Al in de eerste minuut scoorde Piturca. Na ruim een half uur maakte Muca echter gelijk. De vreugde bij de Alba nezen was van korte duur, want Boloni (42ste) en Hagi (45ste uit een strafschop) had den nog voor de rust succes voor Roemenië. In de tweede helft konden de Roemenen nog treffers van Belodedici en Bumbescu begroeten. In de laatste twintig minuten kon den de gastheren de voor sprong niet meer verder op voeren. Roemenië heeft nu net als Spanje vier punten, maar de Spanjaarden deden daar slechts twee wedstrijden over tegen de Oosteuropeanen drie. De tweede onderlinge wed strijd, in Roemenië, staat voor 29 april op het programma. Spanje won het eerste duel van de Roemenen met 1-0. Oostenrijk is derde met twee uit twee, Albanië is na drie wedstrijden nog zonder punt en als enige land uitgescha keld. De stand in groep I: Spanje220043- 1 Roemenië320149- 2 Oostenrijk210123- 4 Albanië300 3 02-10 Programma: 1 april: Oostenrijk- Spanje; 29 april: Albanië-Oosten- rijk en Roemenië-Spanje. De Olympische voetbalelf tallen van Oost-Duitsland en Italië speelden gisteren in Maagdenburg voor ruim 8.000 bezoekers een wedstrijd voor de Europese groep B van het kwalificatietoernooi voor Seoel gelijk: 0-0. Beide teams blijven leiden met drie punten uit twee wedstrijden. Neder land deelt de derde plaats met Portugal, dat net als Oranje één punt uit twee duels heeft. Stand in Europese groep B: Italië211031-0 O-Duitsland211031-0 Nederland.201111-2 Portugal201111-2 IJsland0 00000-0 Joegoslavië heeft gister avond in Banja Luka een vriendschappelyke wedstrijd tegen Oostenrijk met opval lend gemak gewonnen: 4-0. Bij de rust was het 1-0 door een doelpunt van Paneev, die in de tweede helft ook nog een keer zou scoren. De andere treffers kwamen op naam van Stojko- vic en Tuce. Er waren onge veer 25.000 toeschouwers. Scoreverloop: 39. Paneev 1-0, 57. Stojkovic 2-0,78. Tuce 3-0,82. Pan eev 4-0. In Tel Aviv boekte West- Duitsland een overwinning van 2-0 op Israël. Thon gaf de Westduitsers in de tiende mi nuut de leiding, Matthaus ver hoogde de voorsprong elf mi nuten voor tijd uit een straf schop. Er waren 15.000 bezoe kers. Tsjechoslowakije won de uitwedstrijd tegen Zwitser land met 2-1. Bij de rust ston den de Zwitsers in Bellinzona nog voor door een doelpunt van Hermann in de elfde mi nuut Kubik bracht de winst toch nog bij de bezoekers door in de tweede helft binnen een tijdsbestek van vijf minuten tweemaal te scoren. Er waren 5300 toeschouwers. Scoreverloop: 11. Hermann 1-0, 74. Kubik 1-1,79. Kubik 1-2.

de Stem | 1987 | | pagina 9