even. UITBLAZEN Universiteit moet meer een bedrijf worden Haig partijgenoot en criticus van Reagan Strijdbare sji'ieten vechten tegen de onderdrukking de stem c -bibti; DEETMANS VAGE SCHETS VOOR DE TOEKOMST VAN HOGER ONDERWIJS: FUNDAMENTALISME ALS INSTRUMENT VAN EMANCIPATIE IN LIBANON Rechtbank buigt zich over lot coma-patiën 'Coupon- Deetma Europa: da< Vlagen lading Hazekamp overleden WOENSDAG 25 MAART 1987 ■ACHTERGROND WOENSDAG 25 MA BIJ DE marechaussee, zo lees ik, is deining ontstaan over een aanbeveling van de korps chef, generaal-majoor H.C. Rademaker, het uni form wat vaker te dragen. Nou ja, deining is een wat groot woord voor een woordenstrijd in wording waar bij de dooddoeners over en weer vliegen. De generaal schreef in het korpsblad <Mark(r)ant 'dat het bij de ma- rechaussee een algemeen ver schijnsel was geworden om zich snel in burgertenue te steken.' (De trend dat militaire autori teiten in hun eigen korps- en onderdeelskranten hun gevoe lens en gedachten onthullen is ingezet door staatssecretaris Van Eekelen wiens column prijkt in elke uitgave van de Defensiekrant). De generaal werd door het verschijnsel getroffen na afloop van een plechtigheid, waarna de manschappen zich onmid dellijk van hun fraaie unifor men en koorden ontdeden en andere kleren aantrokken. Hij vroeg zich af of de marechaus see van tegenwoordig zich soms schaamt voor zijn uniform. Generaals moeten vandaag de dag op hun woorden letten. Er staat altijd wel ergens een manschap klaar met het ver keerde gat van zijn keel in wijd open stand. Opperwachtmees ter J. van Goethem bleek er zo een te zijn. „Je kiest niet voor een beroep vanwege het werk pak", zei hij niet erg origineel. Wel moeten we even letten op dat 'werkpak' in plaats van uni form. De wachtmeester slaat daarmee de spijker op de kop, maar moet er natuurlijk wel re kening mee houden dat het ons burgers geen barst zou kunnen schelen als de marechaussees bij het controleren van pas poorten op Schiphol een blauwe overall zouden aantrek ken in plaats van hun dure uni form. De adjudant G.J. Apperloo pakte het bij het formuleren van zijn reactie met wat meer beleid aan. Hij wilde de gene raal niet tegenspreken, maar ook de opperwachtmeester niet afvallen. „Een vent die zich schaamt voor z'n uniform dient in te rukken", zo ongeveer sprak hij, „anderzijds echter is niet het uniform de vlag die de lading dekt." Zijn bedoeling is duidelijk - het is niet het uni form dat de marechaussee maakt - maar hij zei het ver keerd. Want het uniform is er nu juist om aan te geven met wie men van doen heeft. Het is dus wel degelijk 'de vlag' die de lading dekt, of liever in dit ge val: de inhoud omwikkelt. De pij, de knoopjestoog, het habijt, de pastoorssteek, de PTT-pet en ook de militaire uniformen zijn uit het straat beeld verdwenen. Men kan dat betreuren, al denk ik persoon lijk niet dat het straatbeeld er saaier op is geworden. In de da gen dat edelman, bedelman, dokter en pastoor op straat nog herkenbaar waren, kon je ook de werkman nog van de kan toorklerk onderscheiden. Maar al die verscheidenheid ten spijt WIM KOCK herinner ik me het straatbeeld van de jaren '50 als heel wat somberder dan het nu is, chao- tisch, maar ook kleurig en jeug- E dig. Maar er zijn momenten dat je zou willen dat je had kunnen =j zien wie je voor je had, voor je je mond opendeed. Toen ik een paar jaar gele- den in Dublin rondwandelde, 5 was ik tot m'n eigen verbazing j| blij verrast zoveel priesters en 3 nonnen op straat te zien. Dat E beeld had iets vertrouwds. Maar Ierland is ook een maat- E schappij op achterstand. Militaire uniformen hebben E buiten dienst- of werktijd geen functie meer. Vroeger wel, toen E het uniform de drager in staat stelde op burgerkleding te be- zuinigen. Je kón ermee voor de 3 dag komen - erin trouwen zelfs - zonder een duur zondags pak te hoeven kopen. De Nederlandse soldaten E die in 1941 in het Engelse 3 stadje Congleton verzameld werden om er de Prinses Irene- E brigade te vormen, hadden §j geen geld om burgerkleding te E kopen. Er waren onder hen E nogal wat marechaussees die via Zeeuwsch-Vlaanderen en Frankrijk in Engeland terecht E waren gekomen en zelfs prof. E dr. L. de Jong van Het Konink- 3 rijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog heeft in zijn werk voor het nageslacht 5 vastgelegd dat de meisjes van E Congleton zeer onder de indruk E waren van de uniformen der E Nederlandse marechaussees. De tijden zijn veranderd, Toen ik enkele jaren geleden E beroepsmilitairen van de lucht- macht interviewde in verband 3 met de produktie van een boek, hoorde ik dikwijls de opmer- king dat militairen vanuit hun omgeving, niet zelden ook door E eigen kinderen, op hun 'moord- E dadig' beroep werden aange- E sproken. Dat is ook een reden E om niet te koop te lopen met je militaire beroep. „Als ik tegen- E over vreemden genoodzaakt E ben te zeggen wat ik doe," zei er een, „dan zeg ik ambtenaar, liefst op een toon die de be- E langstellende toehoorder de moed ontneemt om door te vra- E gen." Het uniform is werkkleding E geworden en buiten de kazerne- poort is het uit de tijd. Al was e het alleen maar omdat iedereen E scherpere scheidslijnen is gaan trekken tussen werk en privéle- ven. Generaal Rademaker mag 3 dat jammer vinden, maar ik E raad ook hem niet aan in vol ornaat een forensentrein te be- klimmen of een paar bars te be- E zoeken. Tenzij hij van veel be- E kijks houdt en graag het mik- E punt is van de scherp gebekte narren die in elke menigte ver- j| borgen gaan. E MORGEN zal deze rubriek niet verschijnen. Tot vrijdag dus. T5 PAGINA; iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brad er. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ad Burger ZELFS de medewerkers van de afdeling voor lichting van het ministe rie van Onderwijs weten er geen raad mee. „In formatie over het uni versiteitenplan van Deetman? Tsja, daar is eigenlijk niet zo veel over te zeggen. Het is al lemaal nog een beetje vaag". Een beetje vaag is wel erg voorzichtig uit gedrukt. Uit de 'schets' die minister Deetman voor de toekomst van het hoger onderwijs heeft ontwikkeld, wordt hoogstens duidelijk welke richting Deetman met de universiteiten en instellingen voor hoger beroepsonderwijs (hbo) op wil. Over de manier waarop dat moet gebeuren, geeft de bewindsman hoog stens enige hints. Aanwijzin gen die door de maatschap pelijke organisaties en on derwijsinstellingen verder mogen worden uitgewerkt Dat moet overigens wel met enige haast gebeuren: zo rond september wil Deetman met meer uitgewerkte plan nen komen. Wat het eerst opvalt aan de plannen van Deetman is zijn voornemen om iedereen die aan het hoger onderwijs wil beginnen, een aantal waardecoupons te geven. Coupons die dan goed zijn voor een bepaalde, voor iedereen gelijke hoeveelheid onderwijs en die iedereen kan gebruiken op het mo ment dat dat hem of haar uitkomt. In wezen zullen die cou pons worden gebruikt om de reguliere universitaire of hbo-studie te voltooien; het restant kan dan worden aan gewend voor her- of bijscho lingscursussen en volwasse neneducatie op het niveau van het hoger onderwijs. Die cursussen zijn nodig, denkt Deetman, omdat afgestu deerden in de toekomst de Minister Deetman (On derwijs): 'Rond september van dit jaar komen er meer uitgewerkte plannen'. - foto de stem /johan van gurp ontwikkelingen in technolo gie en wetenschap steeds moeilijker zullen kunnen bij houden; ze zullen eens in de zoveel jaar wel gedwongen zijn om de kennis op te fris sen of aan te vullen. Deetman zegt het niet met zoveel woorden, maar van die mogelijkheid zal natuur lijk vooral het bedrijfsleven gebruik maken. Vooral daar bestaat de behoefte aan de meest actuele kennis. Tegen die achtergrond is het hele maal niet ondenkbaar dat het bedrijfsleven in de toe komst ook zal gaan op draaien voor de (meer) kosten van bepaalde specifieke ken nis. Sponsoring van hoger onderwijs dus, een fenomeen dat nu op zeer beperkte schaal in Nederland al voor komt De TH in Delft bij voorbeeld kent een zeer spe cialistische - en dus kostbare - informatica-opleiding, waarvan de kosten mede ge dragen worden door het be drijfsleven. De gedachte van sponso ring vindt de laatste jaren steeds meer weerklank. Van der Zwan, directeur van de Nederlandse Investerings Bank, breekt in het onlangs verschenen boek 'De be dreigde universiteit' een lans voor sponsoring en sommige hoogleraren en professoren schromen zelfs niet langer het desbetreffende woord hun mond te nemen. Waarbij zowel Van der Zwan als de professoren en hoogleraren waarschuwen dat de instel lingen voor hoger onderwijs niet financieel afhankelijk mogen worden van het be drijfsleven. Er moet echter wel meer naar geluisterd worden: de tijden dat de universiteiten tientallen agogen en andra- gogen afleverden die vervol gens als trambestuurder op lijn 10 belandden, dienen de finitief voorbij te zijn. Universiteiten en hbo-in- stellingen zullen in de toe komst niet alleen meer met de wensen van het bedrijfsle ven rekening moeten houden, ze zullen zelf ook meer als bedrijf moeten gaan denken; de roep van Deetman om professioneler management op universiteit en hogeschool is tekenend hiervoor. In de visie van Deetman zullen de instellingen voor hoger onderwijs ze zich, in overleg met hun collega's in andere plaatsen, moeten spe cialiseren in een aantal stu dierichtingen. Dat heeft on der meer het voordeel dat het hoger onderwijs door deze concentratie van kennis op een zeer beperkt aantal plaatsen minder duur wordt En dat is weer belangrijk omdat het hoger onderwijs in de toekomst veel meer dan nu het geval is, vooral bij de korte cursussen, de concur rentie van het bedrijfsleven zal gaan voelen. Een kleine week na het bekend worden van de onderwijsplannen van winkelketengigant Ven- dex, die zich ook op de markt van het beroepsgerichte on derwijs gaat storten, mag dat in de mist van Deetmans voornemens overduidelijk zijn. De vraag blijft of het hoger onderwijs, na de ingrijpend bezuinigingsoperatie 'krimp en groei' heet het eufemistisch in ministerieel jargon - zin heeft in een her verkaveling van zo'n im mense omvang. WASHINGTON (RTR) - Oud minister van buitenlandse za ken Alexander Haig, die offi cieel kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap is ge worden, voegt iets nieuws aan de wedloop naar de nominatie toe als de enige geïnteres seerde Republikein die het be leid van president Reagan kritiseert. De 62-jarige Haig, die ook generaal, oud-opperbevelhebber van de Na- vostrijdkrachten en chef staf van het Witte Huis in de donkerste da gen van Watergate is geweest, zegt tegen ieder die het horen wil dat hij vast overtuigd sympathisant van Reagan is. Aan een recent Republikeins di ner in New Hampshire, dat in fe bruari de eerste presidentiële voor verkiezing van 1988 houdt, drong hij er bij de natie op aan zich in diens eigen Irangate rond Reagan te scha ren. Hij zei dat de president had ge zorgd voor een wedergeboorte van de Amerikaanse spirit. Maar dezelfde Haig, die de wed loop begint in de achterste geledin gen van opiniepeilingen, zei óók dat de regering van Reagan alleen al in het afgelopen jaar onderhandelin gen met de Sovjet-Unie over het ge vangen zetten van Nicholas Dani- loff in het honderd had laten lopen en in Reykjavik de kans had gemist om doelstellingen van wapenbe heersing te bevorderen. Hij zei ook dat hij in zijn maag zat met het feit dat de nationale schuld onder de huidige republikeinse pre sident meer dan was verdubbeld, en hij zei tegen het dagblad USA To day: „Het is in deze regering altijd een probleem geweest wie nou bui tenland deed." Commentaren als deze, gevoegd bij recente kritiek naar aanleiding van het Iraanse wapenschandaal, zijn riskant voor een Republikein. Hoewel Ronald Reagan sinds het aan het licht komen van het schan daal aanzienlijk aan populariteit heeft ingeboet, gooit hij nog steeds hoge ogen bij een krachtige meer derheid in zijn eigen Republikeinse partij. Daar komt bij dat meer dan drie kwart van het Amerikaanse publiek hem nog steeds heel erg mag. Tot aan het Iranschandaal voelden zelfs Democraten er niet voor om hard tegen de president uit te vallen. Maar volgens Haig kunnen de Ame rikanen tegen onomwonden poli tieke uitlatingen. „Ik ben een krach tig supporter van president Rea gan", zei Haig tegen USA Today. „Maar ik loop niet als een kip zon der kop achter hem aan." Haig is het dikwijls niet met Rea gan eens geweest, ook niet in de 18 maanden dat hij zijn minister van buitenlandse zaken was. Toen hij zijn aftreden, in juni 1982, aankon digde, zei hij dat men was afgewe ken van de zorgvuldige richtlijnen van de buitenlandse politiek die hij en Reagan hadden uitgestippeld. Hij trad niet in details, ma ar het was bekend dat hij ontstemd was over een omstreden besluit van Washington om zich te verzetten te gen de levering door Europa van materiaal aan de Sovjet-Unie, voor de aanleg van de aardgasbuislei- ding uit Siberië. In 1981 had Haig ai de vernede ring moeten slikken dat Reagan vi ce-president George Bush aanstelde tot hoofd van het crisisbeheersings- team van het Witte Huis. Opiniepeilingen wijzen nu Bush aan als aanvoerder van het veld kandidaten voor de Republikeinse voordracht en een Haig die achter aan hobbelt. Eén voordeel dat Alexander Haig meebrengt is zijn lange staat van dienst in regering en krijgsmacht; hij herinnert er zijn publiek altijd weer aan dat hij in dienst van zeven presidenten heeft gestaan en is in derdaad een van de best bekende politieke persoonlijkheden. „Hij is een historische figuur zon der ooit voor een ambt gekozen te zijn," zegt Pat Roberts, Haigs poli tieke manager. Maar uit de enquê tes blijkt óók dat Haig maar bij on geveer 5 procent van de Republikei nen eerste keus voor het president schap is. Haig werd in 1969 voor het eerst bij de landspolitiek betrokken, toen de veelbelovende legerofficier werd gekozen om Henry Kissingers tweede man in de Nationale Veilig heidsraad te worden. Hij werd ac tief betrokken bij diens dynamische politieke initiatieven in de hele we reld. Zijn hoofdrol in president Ri chard Nixons administratie zou hem in 1973 te spelen worden gege ven, toen het Watergateschandaal het korps presidentiële adviseurs vrijwel had onthoofd en de regering van Nixon op drift leek te zijn ge slagen. Haig bleef aan als een van de weinige deskundige en niet door Watergate aangetaste stafleden en hij werd chefstaf van het Witte Huis toen de chaos vrijwel compleet leek. De bijzondere officier van jus titie voor Watergate, Leon Jawors- ki, prees hem als een held, omdat hij Kandidaat Haig Nixon had weten te bewegen om waardig af te treden en de natie niet mee te slepen in in staat van be schuldigingstelling door het Con gres. Haig werd daarna, van 1974 tot 1979, opperbevelhebber van de Na- vo. Jaren later zou Haigs blazoen als man die in een crisis het hoofd koel houdt, danig worden besmeurd. Na de mislukte moordaanslag op presi dent Reagan in maart 1981, ver scheen een opgewonden Haig in de verslaggeverskamer van het Witte Huis, om met iets van hysterie in zijn trillende stem mee te delen dat 'ik, vanaf dit ogenblik, hier de la kens uitdeel.' Het optreden kwam velen als onbetamelijk en onge vraagd machtsvertoon voor. Alexander Haig lijdt tóch onder een minder ongelukkig optreden naar buiten toe. Hij lijkt streng en koud. Hij is het mikpunt van grap pen geweest voor zijn curieuze spreekstijl, die zulk een mengeling van vreemde syntaxis, ambtenaren- - FOTO AP jargon en verkeerd, de lachlust op wekkend woordgebruik is, dat hem een eigen taal heeft toegedicht, het Haigspeak Hij hekelde oud-president Jimmy Carter eens voor bijna bewuste cas tratie van Amerika's ogen en oren in de hele wereld. Politiek mede werker Roberts zegt dat een van zijn doelstellingen is, pers en pu bliek Haig te tonen als een man met gevoel voor humor en goed echtge noot, vader en grootvader van een tweeling van vijf maanden. Hij zegt dat het gezin, vrouw en drie kinde ren, zich voor zijn kandidatuur zal inzetten. Haigs humor heeft bestaan uit het nabootsen van Kissingers Ameri- kaans-met-Duits-accent en het zichzelf op de hak nemen. Hij zegt dat hij besloot een gooi naar het presidentschap te doen, toen hij een advertentie onder 'Gevraagd' in de New York Times zag, waarin men iemand zocht voor een betrekking die in 1988 vrijkomt Door Frank van Ooijen HET BERGACHTIGE en moeilijk toeganke lijke Libanon is door de geschiedenis heen een welkome vluchtplaats voor vervolgde minder heden in het Midden- Oosten geweest. Al ten tijde van de Turkse overheersing zochten maro nieten (christenen), sji'ieten en druzen een veilig heenko men in dit gebied aan de Middellandse Zee, vrij van onderdrukking door de soen nitische moslims. Zo werd Libanon een verzamelplaats voor verschillende religieuze sekten. Van deze sektarische ver deeldheid en scherpe tegen stellingen worden in Libanon nog dagelijks de bittere vruchten geplukt Een jaren lange burgeroorlog waarbij gewapende milities van 35 religieuze of politieke facties elkaar wisselend in de haren vliegen, hebben Libanon - ooit het Zwitserland van het Nabije Oosten genoemd - herschapen in één groot slag veld. Intense haat, versterkt met een religieus fanatisme en ware doodsverachting hebben bij iedereen de hoop op een duurzame vrede al lang weggenomen. Tegen deze gewelddadige achtergrond is in Libanon gedurende de laatste jaren een broedplaats ontstaan voor verschillende funda mentalistische groeperingen. Hezbollah, Islamitische Amal, de soennitische Ta- weed-beweging. Namen die niemand meer vreemd in de oren zullen klinken, want deze organisaties weten al jaren met hun orgieën van geweld een stempel te druk ken op het wereldnieuws. Vanuit deze groepen gaan stemmen op om van Libanon een islamitische staat te ma ken. Maar het moet niet al leen bij het verdrijven van het christelijk regime in Li banon blijven, zo vinden zij. Sjeik Ibrahim van Hezbollah (Partij van God) heeft het in een van zijn schaarse persbe richten de doelstellingen eens nauwkeurig verwoord: „Het is een plicht van het islami tisch godsvolk om Israël van de kaart te vegen, de Ameri kanen uit de gehele islamiti sche wereld te verdrijven en de nieuwe 'sjah' in Libanon (president Gemayel) en zijn kliek ten val te brengen en hen te berechten omdat zij in strijd leven met Gods wet ten". Waarmee tegelijkertijd het fundamentalistische ka rakter van deze beweging onmiskenbaar aangetoond is. Om de achtergronden van de recente opkomst van het Sji'itisch fundamentalisme in Libanon te begrijpen moeten we in het verleden duiken. De sji'ieten hebben traditio neel een ondergeschikte posi tie ingenomen in het politiek, maatschappelijk en econo misch leven in Libanon. Christenen en soennieten hadden altijd de meeste macht. Terwijl Libanon zich ont wikkelde tot een welvarende staat in de jaren '50, en '60, deelde het povere landbouw gebied van het zuiden waar de sji'ieten woonden nauwe lijks in de rijkdom. Hun woongebied bleef bovendien verstoken van voorzieningen die in de rest van Libanon wel werden aangelegd. We gen, electriciteit, telecommu nicatie. De strijd van de sji'ieten in Zuid-Libanon is eerst en vooral een emancipatiestrijd. En het fundamentalisme is een instrument in hun han den dat gelijkberechtiging moet afdwingen en het zelf respect van de sji'ieten moet bestendigen. Bij de onafhankelijkheid van Libanon in 1943 sloten de verschillende facties een Na tionaal Pact: De maronieten zouden voortaan de president en de opperbevelhebber van het leger leveren, in soenniti sche kring zou een premier aangezocht worden en de Sj'ieten mochten een voorzit ter van het parlement leve ren. Deze verdeling van poli- tiek-bestuurlijke functies over de verschillende reli gieuze sekten was gebaseerd op de machtsverhoudingen en relatieve grootte van de bevolkingsgroepen in die tijd. Maar aan het eind van de jaren zestig begonnen de sji 'ieten zich te roeren. Uit Per- zië kwam een charismatisch leider, imam Mousa Sadr, naar de Libanon die de sji'ie ten weer zelfvertrouwen schonk en hun strijd voor maatschappelijke en poli- Libanese sj'itische vrouwen voeren bij een demonstra tie in Beiroet de portretten mee van de Iraanse ayatollah Hoessein Montazeri, de gedoodverfde opvolger van Kho- meiny. - fotoap tieke verheffing nieuw leven inblies. Moussa Sadr was een na zaat van de profeet en zijn familie was afkomstig uit het zuiden van Libanon. Hij or ganiseerde de sji'itische mili tie 'Eenheden van het Liba nees Verzet' (afgekort Amal, wat in het Arabisch 'hoop' betekent) bij het uitbreken van de Libanese burgeroor log in 1975. De Imam ver dween op geheimzinnige wijze tijdens een bezoek aan Gaddafi's Libië in 1978 wat de mythevorming rond zijn persoon nog meer versterkte. Nabih Berri werd de nieu we, meer wereldlijke leider van Amal. Inmiddels uitge groeid tot de grootste Liba nese gemeenschap eisten de sji'ieten grotere politieke macht dan hen op basis van het Nationaal Pact uit '43 was toegewezen. Amal vormde de vuist van de sji'ieten en na aanvanke lijke militaire verliezen te gen de christelijke milities wisten Berri's strijders tot ieders verbazing in 1984 West-Beiroet in te nemen. De islamitische revolutie in Iran miste zijn uitwerking onder de sji'ieten in Libanon echter niet. Khomeiny stuurde zijn revolutionaire gardisten naar Libanon en de sji'ieten-gemeenschap werd verscheurd in voor en tegen standers van de lijn-Kho- meiny. In Zuid-Libanon, de Beeka-vallei en Zuid-Beiroet kregen de fundamentalisti sche sji'ieten veel aanhang Pro-Iraanse organisatie als Hezbollah en de Islamitische Amal, fel anti-westers en ti-Israël gezind en verant woordelijk voor de kami kaze-aanvallen op de Franse en Amerikaanse legerkam pen in 1983 in Beiroet, staan nu vijandig tegenover de se culiere organisatie Amal van Berri. Berri's Amalbeweging krij gt weer steun van Syrië. Ondanks de verdeeldheid in het sji'ietenkamp lijkt dt emancipatie van deze ge meenschap in Libanon lang zaam op gang te komen De sji'ieten zijn nu een belang rijke machtsfactor geworden in de Libanon. Onlangs is in Damascus een akkoord uitgewerkt door de islamitische leiders van Libanon met instemirini van de christelijke president Gemayel. Dat vredesp®1 voorziet in de afschaffing van het 'confessionalistis» systeem', waarbij de P°-[' tieke macht in Libanon vol gens een vaste sleutel over verschillende religieuze ge meenschappen wordt ver deeld. Maar zoals gezegd, voord fundamentalistische sji'iet* in Libanon gaat het allang niet meer alléén om emancipatie van een beyoi- kingsgroep, maar liggen 'bj' gere doelstellingen' als vestiging van een islamiti sche staat la Iran en de ver nietiging van de staat Isrs® in het verschiet Hezbollah de Islamitische Amal en an dere fundamentalistisch sekten van sji'ieten zuil® nog vaak van zich laten na ren. Vorige afleveringen vftïj nen op 21 en 24 maart Het grote ongenoegen van fundamentalisme in Egypte- Hazekamp - foto i DEN HAAG (ANP) - staatssecretaris van econi sche zaken T.M.H. (Ted) kamp is op 60-jarige leel overleden. Hij is in Den in besloten kring begravi Hazekamp was van 1973 1981 staatssecretaris van nomische zaken in achten volgens het kabinet-Den en het eerste kabinet-Van Voor die tijd (in 1971 en lj was hij lid van de Tweede mer voor de Katholieke Vol partij (KVP). Namens partij heeft hij ook negen in de Haagse gemeentel gezeten. Van een onzer vers logge ALMELO/ARNHEM - rechtbank in Almelo bel delt vanaf vandaag het zoek om een einde te mi maken aan behandelini verzorging van een vrou eind deze maand precie jaar in coma ligt De echtgenoot Gerard St: sen van de vrouw, voor geen kans op herstel is, meer dan 10 jaar vrucht^ bezig in samenwerking medici en juristen, om vrouw te laten overlijden. De laatste jaren boi rechtbanken en hogere red colleges jurisprudentie op, behoedzame uitspraken o] wat wel en (nog) niet kar mag bij euthanasie, bij recht op leven en dood. A toch is het nu voor het ei dat een rechter zal oorcg over de vraag, of de behai ling van patiënten die in 1 durige coma liggen en wie geen uitzicht op herst mag worden stopgezet. SCHIPLUIDEN (ANP) stelde systeem van coupoi hoeveelheid onderwijs is p Zowel de leerling als de c geprikkeld adequaat in te| ten In principe zou dit sys van toepassing moeten zijr Dit heeft mr E. Kruider ninklijk Nederlands Onde dens een spreekbeurt voor VANDAAG bestaat de Eu| wordt geen feest gevierd, nj simisme in de laatste jarei zijn- Het is gemakkelijk om heell dus eerst maar de domper: bankroet. Toch willen de f nouden. In de high-tech lig Pan en Amerika. Toch blok. geland gezamenlijke onde uie sfeer. De Gemeenschl wankmeren. Toch verzet f ®gen een drastische verlag kijken we wat verder terp! brandende zorgen van de neel wat rooskleuriger uit.l Jwaalf landen, elke maand f besluiten nemen die het I ™Joen mensen direct tv. yaat soms heel moeizaam soms letterlijk door de p< °°n. Het is niet niks, dat u jnacht afstaan en hun eiga yroter verband tot een geil ■~e ''Jst van akkoorden, in) voor de Gemeenschap: -■ -TOc iviuneiaire oieis® ?urgers om te leven en te| gemeenschap probeert o 'ed van de buitenlandse li •ye hoeven niet te verheit ei eens grote probleme; aangevoerd dat twaalf \4 P°stelen, die in eendrac ^drachtig zijn de twaaf: T5/.Wel eén land bewust c; wn wil de Gemeenscha! riat ®en echte gemeenscl ^'streven hangt af van 1 astiseh wil hervormen, van k niet verwonderlijk d c/j Haar jeugdig optimise «Jrapa van de vaderland &chaP heeft blijkbal Sniï dat nieuwe ledenl wei "J® ®n Portugal sloteil Tu dictaturen het afl StanrD J-op' hoopvol op I d in Europa toch niet 1 I

de Stem | 1987 | | pagina 2