esters Opheffingsnorm in mbo bij 600 Doek nü uw bungalow vakantie met halfpension! VOORSTEL MINISTER BRAKS IN OVERLEG MET VISSERIJBEDRIJF STAKING AFGELOPEN N ENDOMDO Vakantieganger vaker per trein naar Schiphol Acht dagen cel voor flauwe grapjes I )e>reiuü kraaksters |tot boetes (veroordeeld I Zwakte velt reeen DE STEM COMMENTAAR [Willy Brandt Aannemers: doelheffing riolering PAGINA; DINSDAG 24 MAART 1987 PAGINA 3 BINNENLAND Agenda Graansector van haven dreigt met acties DEN HAAG - De Nederlandse visserij vloot zal zich het komende jaar moeten houden aan een aantal 'zeedagen'. Vader laat bezit dochters veilen I iJonrad Adenauer en Ludwig Erhardt waren de architecten achter O' wonderbaarlijke herstel van de Westduitse economie. Willy -Wdt zal de geschiedenis ingaan als de grondlegger van de Ipi "Politik". Vooral door zijn moedige verzoeningspolitiek met «-Europa slaagde Brandt er in om een van de meest geres- I ■!?eerde politieke leiders ter wereld te worden. Hij kreeg er de «belprijs voor de vrede voor. MEERDERHEID IN TWEEDE KAMER KLM Eis Eis Celstraf Den Uyl Casino I. T5 De wet op de dierenge- ht dan elke veehouder liddelen een dier toege- Als er bij een rund een dekt, moet de boer dus lerleggen waaruit blijkt en door welke veearts is ehouder dit niet is hij in recent nog de voorpagi. nerken van koeien. Bij [geen probleem om na te Ier ze heeft aangeleverd, (geldt al een indentifica- plicht. Bij uitgemolken |rs. Na hun loopbaan als de afgeschreven beesten van de hand. De koeien I de registratieboeken. De louw wil dat ook melk- |rte tot de schietkap in de koe krijgt een nummer Inbewijs waarin staat wie [opsporen van de veehou- 1 die met verboden prepa- lld wordt met de registra- yan een cent. T28 lilSTEKDAM (ANP) - De po litierechter in Amsterdam Ijeeit acht kraaksters van het [pand aan de Tweede Jan Steenstraat in de hoofdstad, Ljgendom van topambtenaar Lv. van het ministerie van [sociale Zaken, veroordeeld tot [leder honderd gulden boete. |gij achtte hen schuldig aan tuis vredebreuk. De vrouwen l oeven echter niets te betalen, jidat zij allen een bedrag van |oonderd gulden aftrek kregen |voor de twee dagen die zij in voorlopige hechtenis hebben (>ijvoorbeeld het afgelopen] veekend in Egypte. Iran maakt er bijvoorbeeld ok geen geheim van dat de 150.000 Iraanse pelgrims die jaarlijks richting Mekka en ledina in Saoedie-Arabië gaan, een islamitische bood- pchap uit te dragen hebben.! 3e Saoedi's zijn tenslotte rienden van het Westen en van Irak, waarmee Iran oor-1 (og voert. En dus krijgen met name familieleden van de [slachtoffers van de oorlog net Irak de gelegenheid op devaart te gaan. Daarmeel beeft Saoedie-Arabië een Ipermanente vijfde colonne] [binnen de grenzen. Uit deze ontwikkelingen! [kim je maar één conclusie [trekken: de politieke en cul-[ [turele aardbeving in Iran Iheeft een veel grotere kracht! I op de schaal van Richter dan [indertijd werd bevroed. De schokken planten zich tot ver buiten het epicentrum, dat] Khomeiny heet, voort en j hebben een proces van isla- mitische bewustwording bil gang gezet, waarin funda-f mentalisten een prominente] rol spelen. De vorige aflevering stond opj 21 maart in de krant. Morgen: Del strijdbare sji'ieten van de Liha-r Oomen een nieuwe dissi dent? Ria Oomen spreekt het tegen. „Ook het CDA vindt de maatregel een on ding", aldus Oomen. Dat W' CDA tegen de PvdA-motie had gestemd, komt „omdat er in mei een beoordeling van de maatregel kojnt- Daar willen we op wachten Ik heb in Heerlen alleen g^' zegd wat ik verwacht dat politieke uitkomst zal van die beoordeling". Dat de CDA-fractie meta' twee weken geleden vooruitziende conclusie tr en Koks motie steunde, i wel een blijk zijn van hoge politiek. DE Tweede Kamer heef' deze week één belang11' onderwerp op de agenda, pensioenbreuk. Minister D Graaf (Sociale Zaken) met instemming van de k mer een aantal voorstel! doen om een einde te ma n aan een aantal gevolgen v de pensioenbreuk. Die bre treedt bijvoorbeeld op iemand van baas wissen pensioenrechten daaro bij een ander fonds m°e ,e worden opgebouwd. Op rechten blijven wel besta maar worden niet lan® aangepast. Het totale P sioen is op den duur Ser ger, dan wanneer de we nemer bij één fonds had B zeten. De Graaf stelt een soort pool te maken, het fondsen mogelijk ma de rechten over te nem De kamer praat deze w ook over het huurbeleid- De woning aan de Tweede jan Steenstraat werd in fe- Isruari vorig jaar gekraakt. V. Jrobeerde door middel van een knokploeg de kraaksters «ruit te krijgen. Hij en de le ien van de knokploeg werden laarvoor door de Amster- llamse rechtbank veroordeeld lot geldboetes van 750 tot 1.000 I gulden. Daarnaast moesten ze je kraaksters die ten tijde van [le inval in het pand zaten, ieder vijfhonderd gulden [schadevergoeding betalen. ROTTERDAM (ANP) - Er dreigen stakingsacties in de graansector van de Rotter damse haven (850 werkne mers). Bijna tweehonderd leden van de Vervoersbond FNV hebben besloten actie te voe ren, indien de werkgevers een (indbod van de bond voor een nieuwe cao, waarover het I overleg onlangs vastliep, niet accepteren. Vandaag krijgen de werk gevers een ultimatum met het eindbod toegestuurd. Wanneer rij dat negeren dan wel geen acceptabel tegenbod doen, zul len medio volgende week ver rassingsacties worden gevoerd in het graan. STAPHORST (ANP) - Onder ie reeën in het gebied Olde- maten van Staatsbosbeheer in ihorst heeft zich een mas- sale sterfte voorgedaan. De af- ipen drie weken zijn er 70 lieren dood aangetroffen. Normaal sterven er na een winter 14 tot 20. SCHIPHOL (ANP) - Mensen die vanaf Schiphol met een vliegtuig vertrekken kiezen steeds vaker voor de trein om naar de luchthaven te komen sedert de Schiphol- lijn in juni vorig jaar is ver bonden met het Amster damse Centraal Station. Uit een enquête, gehouden door de NV Luchthaven Schiphol, blijkt dat in het derde kwartaal van 1986 21,8 procent van de vertrek kende reizigers van de trein gebruik maakte om naar Schiphol te komen, tegen 10,5 procent in dezelfde pe riode van 1985. De belangstelling voor het openbaar vervoer als geheel, waarbij ook de busdiensten van Centraal Nederland en de KLM zijn opgenomen, steeg van 21 procent van de vertrekkende passagiers in het derde kwartaal 1985 naar 26,4 procent in dezelfde periode van het vorig jaar. De daling van het gebruik van de bus naar de luchtha ven is het gevolg van het op heffen van een groot aantal busdiensten tussen Schiphol en Amsterdam en Utrecht op de datum dat de treinver binding met Amsterdam CS een feit was. Het zijn met name vakan tiegangers en buitenlandse passagiers die veel meer van de treinen gebruik maken, zo blijkt uit het onderzoek. De luchthaven Schiphol merkt de toegenomen be langstelling voor de trein ook aan het gebruik van het parkeerterrein voor lang- parkeren. In de drukke juli maand daalde dat vorig jaar met 10,2 procent ten opzichte van 1985. Voor de overige drie publieksparkeerterrei- nen op Schiphol-centrum werden dalingen van 2,5 procent in het gebruik ge constateerd. De luchthaven Schiphol verwacht een verdere groei van het treingebruik. Alleen vissen op 'zeedagen' De staking van het openbaar vervoer in Amsterdam is af gelopen. De stakers besloten gisteren weer aan het werk te gaan, nadat het gemeentebestuur op hun eisen was ingegaan. De werklust kwam echter zo onverwacht op, dat de stad er door werd opgeschrikt. Automobilisten hadden - net als voorgaande dagen - hun auto op de tramrails geparkeerd, waardoor trams niet konden uitrijden. Geen probleem, de parkeerpolitie werkte ook weer en sleepte de fout gepar keerde auto's voor de trams weg. Amsterdam is weer in ge wone doen. - FOTO ANP Van onze Haagse redactie Daarnaast zullen geen Noordzeekotters meer mogen worden gebouwd die een motorvermogen groter dan 2000 pk hebben. Ook zal voor de boomkor (het onder deel van een vissersschuit waaraan het net bevestigd is) een maximum-lengte gaan gelden, waardoor vis sersschepen minder grote netten moeten gaan gebrui ken. werkende bedrijven zich dan verzekerd van een constante toevoer van produkten. Momenteel is het nog zo dat voor de visserij een aantal 'stillig-dagen' geldt. Vissers schepen moeten nu gemiddeld verplicht veertien weken per jaar stilliggen; dat is een heel wat minder soepele regeling dan minister Braks nu van plan is in te voeren. Hoe de naleving van de nieuwe zeedagenregeling ge controleerd zou moeten wor den gecontroleerd, is nog onze ker. „Daarvoor zijn al wel ideeën ontwikkeld. Je zou kunnen denken aan een sys teem, waarbij iedere schipper via de marifoon meldt wan neer hij uit de haven vertrekt en wanneer hij terugkeert", aldus de woordvoerder. Over dat pakket van maatre gelen overlegt minister Braks (Visserij) momenteel met de top van het visserij-bedrijfsle ven. De maatregelen zijn no dig om te voorkomen dat de gezamenlijke Nederlandse vissersvloot nog voor het eind van een jaar alle haar via de EG-richtlijnen toegewezen vis uit de Noordzee heeft gehaald. „Een situatie waarbij schepen in oktober aan de wal moeten blijven, omdat de vis op is, is ongewenst", aldus een woord voerder van het ministerie. Minister Braks is van plan om, bij het toewijzen van het aantal zeedagen, onderscheid te maken tussen kleine en grote schepen. In zijn eerste voorstel legt de bewindsman de grens bij een motorvermo gen van 600 pk. Krachtiger schepen mogen per jaar 152 dagen buitengaats blijven, kleinere schuiten staan twin tig zeedagen meer ter beschik king. Schepen met een groot motorvermogen (en dus een grotere vangstcapaciteit) hoe ven minder vaak terug naar de wal en kunnen dus relatief meer tijd aan het vissen beste den. De zeedagen zullen gelijke lijk gespreid over vier perio des moeten worden 'opgeno men'. Op die manier zal geen schip voortijdig 'werkloos' worden. Ook weten de visver- ARNHEM - Een 92-jarige vader uit Bloemendaal laat vrij dag de bezittingen van twee dochters uit Veenendaal en De Bilt veilen. De vader eist voor ongeveer 25 mille aan dwang sommen op Centraal in deze tragische familieruzie staat de 88-jarige de mente moeder van het gezin. De vrouw wordt verpleegd in het verpleeghuis Velserduin in Velzen. Volgens de beide dochters schiet die verpleging tekort. De vader stond toe dat de moeder begin maart een week ging logeren bij een dochter uit Veenendaal. Maar weer wil len de dochters hun moeder niet terugbrengen. Daarom eist de vader nu dat de in het eerste geding vastgestelde dwang sommen worden betaald. De dochters weigeren, zodat een veiling van hun spullen dreigt. I DE EVEN briljante als rumoerige politieke carrière van Willy ïdt is een eind gekomen. De Westduitse sociaal-democraat toeft zijn ontslag ingediend als voorzitter van de Westduitse op positiepartij SPD. Het was geen verrassende ontwikkeling. De ®er omstreden benoeming van de 30-jarige Griekse Margarita rahiopoulos tot woordvoerster van de partij was de directe aan- erding tot de val van Brandt, maar niet de ware reden. Het poli- ]eke leven van Brandt heeft immers bol gestaan van de affaires ;e hem steeds - omwille van zijn grote kwaliteiten - werden ver- 19even. De macht van Brandt was echter al geruime tijd tanende en vooral na de verkiezingsnederlaag van de SPD in januari, |jWd de kritiek op het leiderschap van de 73-jarige Brandt steeds °'er. De oppositie tegen zijn persoon bleek uiteindelijk zo groot, l een politiek nietige affaire werd aangegrepen om hem uit te rangeren. Mandt was ook de man die zeer openlijk en kritisch over de I "Bede Wereldoorlog durfde te spreken. Dat verhinderde hem om zichzelf en West-Duitsland zelfbewust te presenteren. De Jjnfe aanhanger van de Europese gedachte maakte zijn de lllk ben niet de kanselier van een overwonnen Duitsland, IAanHVan een bevr'icl Duitsland', meer dan waar. loirw reeds waanden durende richtingenstrijd over de opvol- I "«jvan Brandt - die op 6 mei 1974 aftrad als bondskanselier IJ®' zijn naaste medewerker Guillaume een Oostduitse top- I Han k te z'in is een eind gekomen door de benoeming van lC:L°chen Vo9el- De benoeming van Vogel kan als een be denh overwinnin9 voor de gematigden binnen de SPD wor- I Groe ch°-wd' Evena!s v°9el wijzen zij samenwerking met de I luid n? Van de hand- De Ankervleugel van de SPD had zijn over- ISasri 'if voorkeur uitgesproken voor de minster-president van I ae g 0skar Lafontaine. Van hem is bekend dat hij wel met I ben"trCtenen 'n zee wilde 9aan- Van bit onderlinge gekissebis heb- [zijn lil 11,oe vooral de Groenen geprofiteerd. Met hun 41 zetels Zll een macht geworden waar de Westduitse politiek niet |VoorV< omheen kan. I pieuwo°ue' 's de moei|ijke taak weggelegd om voor de SPD een Iduits n j?ers te bepalen. Dit is overigens geen exclusief West- Idemnr °t m' 'n vee'landen van West-Europa hebben sociaal- het Bren het moeilijk met het bepalen van een richting. Het met naar uit dat deze identiteitscrisis spoedig zal zijn opge- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een meerderheid van PvdA en VVD in de Tweede Kamer gaat akkoord met de minimumnorm van zeshonderd leerlingen per school in het middelbaar beroepsonderwijs (mbo). Dat bleek gisteren tijdens de behandeling van de notitie 'Sectorvorming en Vernieu wing in het MBO' in de Tweede Kamer. In 1990 moeten grote mbo- scholen gevormd zijn, die zich op één van de vier onderwijs sectoren (agrarisch, technisch, economisch-administratief onderwijs en het onderwijs in dienstverlening en gezond heidszorg) of een combinatie daarvan richt. Om dat proces te bevorderen, zal een mini mumnorm gehanteerd wor den. Over de hoogte van die norm was de Kamer het giste ren niet eens. PvdA en WD spraken zich, in navolging van staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs, WD), uit voor zeshonderd leerlingen. CDA- woordvoerder Reitsma vond dat aan de te hoge kant. PvdA'er Worrell hikte aan tegen de bezuiniging van 150 miljoen gulden die de sector vorming vanaf 1990 jaarlijks moet gaan opbrengen. Dat be drag was in zijn ogen te abso luut. „Men moet dat niet van- tevoren al vaststellen. Gaan deweg het fusieproces zal wel duidelijk worden hoeveel be zuinigd kan worden", aldus de sociaal-democraat. Worrell sprak tevens de vrees uit dat de bezuinigingen in het mbo 1500 arbeidsplaatsen zal kos ten. Staatssecretaris Ginjaar- Maas bleek wel van zins om aan de wens van de Kamer te gemoet te komen om speciale instellingen voor vakonder wijs die onder de norm blijven en moeilijk in zo'n groot mbo- instituut zijn onder te bren gen, te ontzien. Hierbij valt te denken aan scholen voor siers- meden, visserij- en scheep- vaartscholen en slager- en bakkersvakscholen. Een Kamermeerderheid, eveneens van WD en PvdA, was het verder niet eens met het voornemen van Ginjaar- Maas om deeltijdopleidingen in het kort-mbo, streekscholen en instellingen van het leer lingwezen voorlopig buiten het proces van sectorvorming te laten. Het argument van de staatssecretaris dat het inpas sen van die onderwijsvormen op praktische moeilijkheden zal stuiten, kon deze partijen niet overtuigen. DEN HAAG (ANP) - Om de achterstand in het vervangen van de riolering in Nederland in te lopen moet het rioolrecht worden omgezet van retribu tie in een kostendekkende doelheffing. (ADVERTENTIE) Doe 't: ga er eind maart of begin april nog even tussenuit voor een paar sprankelende dagen. Om te genieten van het voorjaar, de natuur en... de verrassingen van Vendorado bungalowpark Heilbachsee in de schilderachtige Duitse Eifel. Met 5-sterren luxe en... het komfort van halfpension voor een bescheiden prijs! Langweekend vanaf f 165,-* p.p. 27 t/m 30 mrt., 3 t/m 6 en 10 t/m 13 april. Midweek vanaf f 185,-* p.p. 30 mrt. t/m 3 april, 6 t/m 10 en 13 t/m 17 april. Week vanaf f 255,-* p.p. 27 mrt. t/m 3 opril, 3 t/m 10 en 10 t/m 17 april. Min. 2 pefs. per bungalow. Verblijf in 2-, 3-, 5-of 6-pers. bungalow. Exd. dekbedlinnen en evt. ondere toeslagen. Geldt niet voor reeds geboekte vakanties. Evt. G Gezellige restaurants met vriendelijke bediening Beslis nü: er is slechts een beperkt aantal bungalows beschikbaar. Reserveer vandaag nog bij ABN Bonk of Vroom Dreesmonn. Of bel direkt de Vendorado Reserveringscentrale: 020-65 65 65 (ma. t/m vr. van 9 tot 19 uur, za. van 10 tot 16 uur). de vriendelijkste bungalowparken heten u welkom Van een onzer verslaggevers BRUNSSUM - In de Lim burgse marechaussee-wereld is beroering ontstaan over de acht dagen verzwaard arrest die twee marechaussees van de brigade Brunssum moeten uitzitten, omdat ze flauwe grapjes maakten over hun of ficieren. Beide marechaussees doen overdag gewoon dienst, maar worden daarna opgesloten in strafkamers van de brigade Vaals. Hun straf loopt tot ko mende vrijdag. De twee marechaussees eer ste klas schreven tijdens een nachtdienst moppen over offi cieren op een papiertje, maar vergaten dat weg te gooien. De moppen waren van het vol gende kaliber: 'Mag een lagere officier ook officier worden genoemd? Ja, want een onder broek is ook een broek' - en - 'waarom hebben wij een offi cier als brigade-commandant en rijdt een arabier op een ka meel? Antwoord; de kameel had de eerste keus.' De moppen kwamen uitein delijk bij de brigadecomman dant van Brunssum terecht. Die deed bij zijn commandant in Maastricht, overste H. Weusten, aangifte wegens be lediging. Weusten legde de beide grappenmakers uitein delijk acht dagen verzwaard arrest op wegens 'insubordi natie' (verzet tegen het gezag). Volgens secretaris P. Hake van de Nederlandse Mare chaussee-vereniging zijn de opgelegde straffen belachelijk hoog en niet van deze tijd. „In de burgermaatschappij moet je al een behoorlijk misdrijf plegen, wil je acht dagen cel krijgen. Trouwens, in de krijgsmacht ook. Als beide marechaussees nu met hun commandant op de vuist wa ren gegaan, dan zou ik met de straf misschien nog vrede kunnen hebben. Maar zo'n hoge straf voor een kwajon gensstreek getuigt niet van modern management. Dat zoiets anno 1987 nog mogelijk is? Het zijn toch geen kinderen die je zonder eten naar bed stuurt." Maastrichtse commandant overste Weusten wijst de kri tiek van de belangenvereni ging resoluut van de hand. „Opmerkingen als 'de beste officier ligt tussen zes plank jes', kan ik geen kwajongens streek meer noemen. Zoiets is een regelrechte belediging", aldus Weusten die zijn straf beslist niet uit de tij d vindt. Korps-commandant kolonel Johanssen in Breda heeft de gestrafte marechaussees in middels overgeplaatst van de brigade Brunssum naar de brigades Vaals en Heerlen. „De overplaatsing leek ons raadzaam", licht overste Weusten toe. „Door de hele af faire zijn de arbeidsverhou dingen natuurlijk niet meer optimaal". De Nederlandse Marechaussee-vereniging heeft de beide grappenmakers inmiddels juridische bijstand beloofd. PSV en WD hebben gevoelige verliezen geleden. In Eindho ven ging het licht bijna uit toen Kraay vertrok en Ruud Gullit door AC Milan werd op gekocht. Het was natuurlijk te ver wachten dat de voetballer met de aangebrande spaghetti op zijn hoofd uiteindelijk in Italië terecht zou komen. In Milaan zijn de stadions vol en er wonen véél betere kap pers. Philips speelt het spel mee. Weet u wat er achter zit? Ma- radonna is nu nog de duurste speler ter wereld. Straks koopt PSV Gullit terug voor 23 mil joen en dan is Gullit de we reldrecordhouder. De WD verloor Zoutendijk en Kamminga. De nieuwe koers eist slachtoffers. Dat is zuur voor Zoutendijk. Je mag de oude rotten niet allemaal over én Kamminga scheren. Voorzitter Joris gaat van de WD een soort D66 maken. De voorhoeven willen snel, maar kunnen de achterhoeven het wel volgen? Staatssecretaris Dees heeft het zo moeilijk met de aids-aan- pak dat hij op de tv al per on geluk Daids werd genoemd. Toch kun je de naam makke lijk onthouden als je aan zijn partij denkt: WDees. Maggie Thatcher bezoekt een kasteel in Normandië en reist dan naar Bonn en Moskou om te zeggen dat ze haar eigen kruisraket] es wil houden, yy Stel, dat u veel geld had, zou u haar willen kopen voor 17 mil joen? Nee toch zeker MERIJN De KLM zal met ingang van 29 maart, wanneer de nieuwe zo merdienstregeling ingaat, da gelijkse lijndiensten tussen Schiphol en Londens derde luchthaven, Stansted, gaan onderhouden. Op werkdagen zal 's ochtends en aan het einde van de middag een re tourvlucht worden gemaakt. De 30-jarige ex-bej aardenver zorgster C. P. uit Leidschen- dam heeft voor het gerechts hof in Den Haag negen jaar gevangenisstraf tegen zich ho ren eisen. Ze wordt ervan ver dacht dat ze de aan haar zorg toevertrouwde 89-jarige me vrouw A. Kolstee-Sluiter op 22 augustus 1986 in haar bejaar denwoning in Leidschendam met een elektriciteitssnoer heeft gewurgd. Het slachtoffer zou de verdachte even daar voor hebben betrapt op het stelen van cheques. De recht bank veroordeelde P. tot zes jaar cel. De Amsterdamse officier van justitie mr. Horstink heeft te gen de 29-jarige K.W.L. de maximum straf van vier jaar geëist die staat op het hebben van heroïne. Tevens eiste zij tegen hem een boete van 70.000 gulden. Tegen de tweede ver dachte in deze zaak, de 30-ja- rige K.H.K, eiste de officier een gevangenisstraf van drie jaar voor het vervoer van een kilo heroïne. Het gerechtshof in Den Haag heeft de 29-jarige hoofdagent G.M. veroordeeld tot vier maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk. M. schopte op 21 januari 1985 in Den Haag een geboeide man in het ge zicht. Vervolgens schreef hij in het proces-verbaal dat de arrestant was gevallen en de verwondingen daardoor had opgelopen. De werknemers of him verte genwoordigers zouden in si tuaties als de overname van Leyiand Trucks door DAF- trucks gebruik moeten kun nen maken van een hoog waardig centrum voor be drijf sadviezen. Nu zo'n cen trum nog niet bestaat hebben de werknemers te weinig om op terug te vallen. Dr. J.M. Den Uyl, lid van de PVDA- fractie in de Tweede Kamer, zegt dat in het blad OR-Infor- matie. De nieuwbouw voor een ca sino in Groningen kan in april van start gaan. De staatsse cretarissen van economische zaken en justitie hebben een investeringsaanvraag van de Nationale Stichting Casino spelen voor de bouw goedge keurd. Met de bouw is elf mil joen gemoeid, gefinancierd door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds.

de Stem | 1987 | | pagina 3