De race tussen hormoonspuiters en keurmeesters De gestage export van de Iraanse revolutie even. UITBLAZEN Onmatige Hollanders 'DE HEILIGE OORLOG MOET MET ALLE MIDDELEN WORDEN GEVOERD' HET OOSTERS SCHISMA Kraaksters tot boetes veroordeeld Zwakte velt reeën Vader laat bezit DESTEMCOI Willy Brandt DINSDAG 24 MAART 1987 ACHTERGROND Haags hoogstandje Feestartikel Onding Agenda .DINSDAG 24 MAART 1 Graansector van haven dreigt met acties OP zondag zijn er geen kranten. In de stationskiosk van Breda kun je zelfs op maandagmorgen om tien uur nog geen Engelse zon dagskrant kopen. Wat dat betreft is het zuiden, al thans rond Breda, nog donker en ligt de provincie ver van Amsterdam vandaan. Jam mer want er is geen uur in de week dat zich zo leent voor het lezen van langere artikelen als de zondagmorgen. Het grootste genoegen van de Engelse zon dag beleef ik aan het moment dat mijn gastheer drie of vier verse zondagskranten op tafel legt. Of je gaat ze zelf halen. De handen van de newsagent zien al donkergrijs van de drukinkt. De kranten üggen hoog opge stapeld. Vooral de Mail, de Ex press, de Mirror en de zeer sen sationele News of the World. Niet zo heel veel lager echter zijn de stapels van de kwali teitsbladen want die kranten zijn dikker en er zit ook nog een kleurenmagazine ingevou- wen. De Observer, de Times en de Telegraph. Je hebt ze maar voor het kiezen. De gulle voor raad maakt gulzig. Je kiest niet de Sunday Times óf de Obser ver. Nee, je neemt ze allebei en nog een Mail on Sunday op de koop toe. Met een voldaan gevoel, alsof kranten lezen tevens eten en drinken is, denk je aan thuis, waar je op de zondagmorgen over de kranten van zaterdag gebogen pleegt te zitten. Beetje oud, beetje belegen, de gein- van vers bedrukt papier vervlo gen, maar je doet het er mee. Omdat wij hier op zondag geen kranten hebben, lees ik die van zaterdag vluchtig en met mate, om nog wat over te houden voor de zondagmorgen. Zo lees ik op de zondagmor gen, in een kamer vol zonlicht, gezeten op mijn bed in de kleermakershouding, de krant voor me uitgespreid, een artikel over 'ego-documenten uit de 80-jarige oorlog". Dagboekaan tekeningen van Spaanse mili tairen onthullen de kijk die zij hadden op onze rebelse voorva deren. Zij tonen aan dat de ma kers van de tv-serie over Wil lem van Oranje, historisch ge sproken, niét over de schreef gingen met het tonen van wel lustige taferelen, onmatige schranspartijen en drinkgela gen. De arme Spanjaarden stonden versteld van 'onze' bandeloosheid, van de hoeveel heden vlees die er hier gegeten werden en helemaal van de drankzucht, Ene kapitein Vózquez schijnt er pagina's over vol te hebben geschreven. Hoe de Hollanders de dag begonnen met bier bij het ontbijt. Zelfs de kinderen kregen volgens de Spanjaard 'met wijn of bier ge vulde houten kalebassen in de vorm van een vrouweborst' waaraan de kinderen zogen. Bier in plaats van moedermelk. Het hossen bleek zo'n vier honderd jaar geleden onder drinkebroers minstens zo popu lair te zijn als tegenwoordig bij carnavalvierders. Verbijsterd WIMKOCK brengt Vézquez verslag uit over de 'zwalkende slierten dronke lappen, die zich in een soort zwaan-kleef-aan-formule col lectief staande weten te hou den.' „Moet wie dit alles leest zich erover verbazen dat wij nu zo'n keurig sober volkje zijn ge worden, of moet hij - goed in zijn eigen tijd rondziende - constateren dat met het verble ken van de sombere slagscha duw van Calvijn alles weer aan het terugkomen is?" vraagt de schrijver van het kranteartikel. Calvijn! denk ik. Calvijn krijgt er weer de schuld van. Ik moet terugdenken aan een reis boek over Nederland dat ik nog niet zo lang geleden gelezen en op deze plaats ook besproken heb. Ik herinner me daaruit de nogal woeste taferelen van een Alkmaarse kennis. Wanneer reisde die schrijver - een Ita liaan - ook weer door Neder land? Ik wip m'n bed uit om het boek te zoeken. Edmondo de Amicis heette de schrijver en hij bezocht ons land in 1873/ '74. Toen had het calvinisme dus al lang wortel geschoten en was het de Nederlander, ook dat blijkt uit De Amicis' waar nemingen, tot een tweede na tuur geworden. Ontsteld en van weerzin vervuld beschrijft De Amicis het volk van Alkmaar, dut zich opmaakt voor „het toppunt van de dolheid in de nacht van za terdag. Het is dan geen feest meer, dan is het een heksen dans, een dollemanstroep, die hun gelijke in geen ander land van Europa hebben", noteert De Amicis. „In die dagen valt het Nederlandse volk zo totaal uit zijn karakter, dat het niet herkenbaar is. Gewoonlijk ern stig, zuinig, huiselijk, zedig, wordt het in de kermis lieder lijk en luidruchtig, spot met de zedigheid, brengt de nacht bui tenshuis door en verteert in een dag de spaarpenningen van een maand." De Amicis ontvlucht de liederlijke zaterdagnacht door de trein naar Den Helder te nemen. De Amicis schrijft overigens ook dat in die dagen de kermis een zeer omstreden onderwerp is en dat overal de autoriteiten in de tegenaanval zijn om de uitwassen ervan te bestrijden. Dat 'spoort' aardig met wat ik onlangs nog las over de druk die kerk en overheid in onge veer diezelfde periode legden op de openbare vastenavond viering. Niet Calvijn is de grote ver soberaar, maar de in de Franse tijd aanzienlijk slagvaardiger geworden en door de kerken gesteunde burgerlijke overheid, die de naam van de hervormer misschien wel eens aanriep bij het botvieren van haar regel- drift, maar die gewoon het volk onder de knoet wilde hebben. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530ACTerneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RflnlfrolfltiPQ' Postgiro 1114111 -ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA Door Theo Giele DRIE DINTELOORDSE veehouders liepen begin vorige week tegen de lamp. Verdacht van het toedienen van verboden groeihormonen bij hun run deren werden een vader en zijn twee zoons aangehouden. De ontdekking van groeihormonen bij de Dinteloordse runderen past in de reeks van de hormoonzaken die de laatste maanden aan het licht zijn gekomen door nauwere samen werking tussen Algemene Inspectie Dienst AID en het Openbaar Ministerie. Sinds november vorig jaar grijpt de officier van justitie direct in zo gauw de AID het be wijs dat er met hormonen is gewerkt overlegt. Volgens het ministerie van Landbouw is het bijna een automatisme geworden. De AID draagt de gegevens aan. De officier van justi tie beoordeelt ze en stelt het bedrijf onder een voorlopige maatregel. Al het verdachte vee gaat dan onder begeleiding van de AID naar het slachthuis en wordt op hormonen gecon troleerd. De nieuwe aanpak loopt als een trein, juicht het ministerie van Landbouw. Nu al het vee van een verdachte veehouder in één keer onder de loep wordt genomen, duiken er steeds meer spectaculaire gevallen. Soms gaat het om honderd of meer runderen die met verboden hormoonpreparaten zijn behandeld. „Op het eerste gezicht lijkt dat er veel meer gespoten koeien ontdekt worden. Veel van de dieren zouden toch wel zijn ont dekt. Vroeger kwam het pas aan het licht als een boer de dieren zelf naar het slachthuis ging. Nu dwingt de officier van justitie de hele verdachte veestapel in een klap te laten keuren. En dan krijg je die grote vondsten", relativeert drs. P. Stoel, voorlichter van het ministerie van Landbouw. De vloeiende combinatie tussen AID en openbaar ministerie is een van de maatrege len die getroffen zijn om de hormoonspuiters in de veehouderij het leven moeilijk te ma ken. Het ministerie van Landbouw heeft nog meer ijzers in het vuur. In de laboratoria wordt hard gewerkt aan nieuwe methoden om hormonen in vlees aan te kunnen tonen. Nu moeten de keurmeesters eerst een spuit- plek ontdekken. Dat stukje vlees gaat naar het centraal laboratorium van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees RW in Wageningen. Twee onafhankelijke onder zoeken moeten de aanwezigheid van hormo nen aantonen. De RW-keurmeesters moeten op dit ogen blik nog steeds de spuitplek vinden. De hor moonspuiters worden steeds vindingrijker met het vinden van spuitplekken Geen enkel rund krijgt een prik in de bil. Achter de hoorns, in de staart, diep in de vetlagen en on der de hoeven zijn geliefde plekken. Een slachter snijdt dit 'afval' het eerst van het karkas. De kans dat de keurmeester hier een verdachte plek ontdekt is, zo hopen de spui ters, kleiner. „Er is eigenlijk een soort race aan de gang tussen de spuiters en de mensen van de RW. De spuiters zoeken naar steeds nieuyve spuitplekken en de RW wil ze zo snel mogelijk ontdekken", vertelt voorlichter Stoel. Als een nieuwe methode aanwezigheid van hormonen kan aantonen in elk willekeurig stukje vlees van een gespoten dier, is het om slachtige gespeur naar spuitplekken verleden tijd. De keurmeester kan gewoon een stukje van het karkas snijden en het vlees laten on derzoeken. Vanaf 1 mei krijgen de AID en justitie er een nieuw wapen bij. De wet op de dierenge- neesmiddelen verplicht dan elke veehouder bij te houden welke middelen een dier toege. diend heeft gekregen. Als er bij een rund een verdachte stof is ontdekt, moet de boer dus papieren kunnen overleggen waaruit blijkt welke stof waarom en door welke veearts gebruikt. Kan de veehouder dit niet is hij overtreding. Een maatregel die recent nog de voorpagi- na's haalde is het merken van koeien. Bij mestkalveren is het geen probleem om na te gaan welke veehouder ze heeft aangeleverd Voor deze categorie geldt al een indentifica- tie- en registratieplicht. Bij uitgemolken koeien ligt dit anders. Na hun loopbaan als melkgeefster gaan de afgeschreven beesten op de veemarkten van de hand. De koeien verdwijnen dan uit de régistratieboeken. De minister van landbouw wil dat ook melk koeien van de geboorte tot de schietkap in boeken blijven. Elke koe krijgt een nummer en een soort kentekenbewijs waarin staat wie de eigenaar is. Het opsporen van de veehou der die zijn beesten die met verboden prepa- raten heeft behandeld wordt met de registra tieplicht een fluitj e van een cent. Door Frans van Mourik DE OMVERWERPING van het regime van de sjah in Iran (toen nog Perzië) in 1979 stoelde op twee stromingen: een nationalistische en een internationale. Natio naal ging het om de mo bilisatie van een diepe afkeer van de meerder heid van het volk van veel te westers gerichte dictatuur. Internationaal ging het om een land, dat als eerste ernst maakte met het al jaren her levend islamitische bewust zijn in de hele Arabische we reld. Iran werd zo de thuis basis van het Islamitisch fundamentalisme. De islamitische fundamen talisten willen terug naar de normen van de Koran en de uitspraken van de geestelijke leiders daarover. Die dienen het enig richtsnoer te zijn voor iedere Arabische rege ring. En met ayatollah Kho- meiny als 'Gids', zal die isla mitische revolutie, zoals we zullen laten zien, gestaag worden geëxporteerd naar andere Arabische landen. De afgang van Mohammad Reza Pahlawi, de Shahinsjah (Keizer der Keizers), die als een (rijke) dief in de nacht Iran verliet, was een slag voor de westerse landen. De Verenigde Staten raakte zijn grootste klant van wapens en een trouwe bondgenoot van het Westen kwijt Hij maakte van zijn land een brugge- hoofd tegen de communisti sche noorderbuur, de Sovjet- Unie. Zijn methodes om aan de macht te blijven werden daarom met de mantel der liefde bedekt. De stelselma tige martel- en moordprak tijken van zijn door Ameri kaanse adviseurs opgezette geheime politie SA VAK wer den hem vergeven, de sjah was een graag geziene gast bij de westerse regeringslei ders en vorstenhuizen. Het Westen is te lang blind gebleven voor het verzet, dat als een heidebrand, gloeide in Iran. Bij een heidebrand ver plaatst het vuur zich steeds ondergronds naar een andere plaats en het komt iedere De Islam telt vele stromingen en sekten. De twee hoofdstromin gen zijn die der soennieten en sji'ieten. De belangrijkste scheuring trad op na de dood van de profeet Mohammed. De soennieten wezen een kallef aan die de islamie ten moest aanvoeren. Maar de aanhangers van de vierde kallef All, de schoonzoon van de profeet, erkenden de drie voorgaande kaliefen niet. Na de moord op All wilden de sji'ieten (komt van SJi'atu All, parti] van All) dat alleen zijn nakomelingen het recht zouden krijgen om zich 'imam' (onfeilbaar uitlegger van de ge loofsleer) te noemen en de moslims te lelden. De machtsstrijd werd in 680 beslecht toen All's zoon, Hoes sein bi] Kerbala In Irak werd vermoord. Dit speelt nog een grote rol In het huidige conflict tussen Iran en Irak. Sji'ieten hebben hun thuisbasis In Iran, waar het sjl'lsme al sinds de 16e eeuw de staatsgodsdienst is. Maar ook in vele an dere landen komen sjl'ltische minderheden voor. Ze onderschel den zich door hun opvatting dat de twaalfde Imam, Mohammed Al-Muntazar, die zich In 873 terugtrok uit het leven, weer zal te rugkeren om Gods rijk op aarde te vestigen. In Iran zien steeds meer gelovigen Khomelny als de teruggekeerde twaalfde Imam of in leder geval als de voorloper van deze Imam. keer, onverwacht weer aan de oppervlakte. Zo'n moment was er in 1963. De sjah pro beerde toen de binnenlandse onrust te bezweren door landhervormingen onder de naam 'Witte Revolutie'. Ayatollah Khomeiny le verde felle kritiek, onder meer omdat de Sjah en het parlement alle Amerikaanse militairen in Iran een diplo matieke status wilde geven. Er kwamen felle protesten en de oproerpolitie schoot dui zend mensen dood. Kho meiny werd het land uitgezet en de SA VAK begon met het elimineren van de tegenstan ders. Maar het vuur van het verzet werd nooit gedoofd en kwam in 1979 definitief aan de oppervlakte. De terugkeer van ayatol lah Khomeiny leek in wes terse ogen aanvankelijk niet meer te zijn dan een simpele wisseling van de macht, een politieke revolutie dus. Maar die werd al snel gevolgd door een tweede, een culturele re volutie. Ze leidde ertoe dat na 1981 dat ayatollah's met Kho meiny als groot-ayatollah de macht definitief naar zich toe trokken. De Iraanse samen leving werd strikt ingericht volgens de normen en regels van de Koran. In Iran leidde dat tot he vige botsingen met 'anders denkenden'. De Moedjahed- din, islamitische verzetsstrij ders, die openlijk de synthese propageerden tussen socia lisme, nationalisme en de sji- 'itische opvattingen, werden van bondgenoten tegen de Sjah vervolgden, omdat ze opnieuw de wapens opna men. Ditmaal tegen het geestelijk despotisme. De communistische Toedehpar- tij, die zich loyaal achter Khomeiny opstelde, trof het zelfde lot. Amnesty Interna tional schat dat er sinds 1979 minstens 4000 tegenstanders van Khomeiny zijn geëxecu teerd. In de buitenlandse politiek volgde er eveneens een ver schuiving. Uitgangspunt werd 'Oost noch West, maar islamitisch'. Dat betekende dat kennis en produkten uit het Westen kritischer beke ken worden op hun nut voor de Iraanse samenleving en dat dominerende handelsre laties met supermogendhe- den, en dan vooral met 'Grote Satan Amerika' bewust wor den afgebroken. Maar integraal, en dat is veel belangrijker, staat in die buitenlandse buitenlandse politiek ook 'de export van de islamitische revolutie', de 'Ji had ofwel de Heilige Oorlog'. En dat is geen strikt Iraanse, lees sji'itische hobby, maar algemeen kenmerk van het islamitische fundamentalis me. De leer van de Islam dient overal, desnoods met geweld, te worden verbreid. Ook de orthodoxe, soenni tische broeders dragen dat hoog in het vaandel. Zo zei de soennitische Moslimse Broe derschap in Egypte in 1966, vechtend tegen het Nasser- bewind, over de rijke welva rende wereld aangevoerd door Amerika en Zweden: Wanneer men het begrip vergelijkt dat de gecivili seerde mens heeft van het doel van het menselijk be staan met het islamitische begrip ervan, blijkt de hui dige civilisatie een vloek te zijn, die menselijke gevoelens in een moeras omlaag trekt (-). Grote afkeer dus van het Westen en zijn alles door dringende wetenschap en technologie. Het commu nisme wordt ook afgewezen als een 'atheïstische en mate rialistische ideologie', maar de angst ervoor is kleiner. Sterker nog, de gelovige mos lim heeft, zo heet het, als hij zich strikt aan de leer houdt, niks te vrezen van het com munisme. En dus gaat 'de export van de islamitische revolutie' vooral in de richting van die Arabische landen die goede maatjes zijn met het Westen. De 'Heilige Oorlog' dient met alle middelen gevoerd te worden en de moslim, die daarbij omkomt, gaat als 'martelaar' rechtstreeks naar de hemel. De gevolgen daarvan wa ren schokkend. Zie de met doodsverachting uitgevoerde zelfmoordaanvallen met bomauto's tegen Amerikanen en Fransen Koeweit en Liba non. Zie ook de bezetting in 1979 van de grote moskee van Mekka, de moord in 1981 door fundamentalisten op de Egyptische president Sadat, de poging tot staatsgreep in 1981 in Bahrein, de opstand met 10.000 doden in 1982 in de Syrische stad Hama en het broodoproer in 1984 in Ma rokko. Allemaal 'wapenfei ten' van fundamentalisten, waarvan het niet toevallig is, dat ze worden verricht vanaf het moment dat Khomeiny in Iran aan de macht is geko men. En de door fundamen talisten georganiseerde rel len gaan gewoon door. Zoals bijvoorbeeld het afgelopa weekend in Egypte. Iran maakt er bijvoorbeeld ook geen geheim van dat ae 150.000 Iraanse pelgrims jaarlijks richting Mekka Medina in Saoedie-Arabit gaan, een islamitische bood schap uit te dragen hebber. De Saoedi's zijn tenslotte vrienden van het Westen van Irak, waarmee Iran oor log voert. En dus krijgen met name familieleden van dt slachtoffers van de oorlo met Irak de gelegenheid bedevaart te gaan. Daarna heeft Saoedie-Arabië permanente vijfde colore binnen de grenzen. Uit deze ontwikkeling!! kun je maar één conclusi trekken: de politieke en cul turele aardbeving in Irn heeft een veel grotere krat' op de schaal van Richter dü indertijd werd bevroed, ft schokken planten zich tot (8 buiten het epicentrum, Khomeiny heet, voort hebben een proces van isli' mitische bewustwording gang gezet, waarin funda mentalisten een prominenï rol spelen. De vorige aflevering stond 9 21 maart in de krant. Morgen strijdbare sji'ieten van de M» non „Erik Satie zal ik niet opzet ten als ik jachtig het huis aan het opruimen ben, daar past Hilversum 3 beter bij". Yvonne van Rooy (Staatssecretaris Buitenlandse Handel). ALS het aan het WD- Tweede Kamerlid Theo Joe- kes ligt, krijgt Nederland een nieuwe munt. Of eigen lijk is het een heel oude, de zilveren dukaat. Deze munt is een broertje van de gou den dukaat en de dubbele gouden dukaat, maar anders dan deze twee al sinds zeer lang niet meer geslagen. Napoleon, de man die honderdzeventig jaar gele den als een witte tornado door Europa raasde, rekende met veel oude vormen af. In de Lage Landen viel onder meer het twaalftallig reken systeem aan zijn vernieu wingsdrang ten prooi. Hij stelde het decimale systeem verplicht, wat we nu nog steeds gebruiken en dus sneuvelden ook de dukaten uit de tijd van de Republiek Napoleons bestuurders in Nederland regelden de nieuwe geldregels in de muntwet van 1816. Gulden, kwartje, dubbeltje en cent werden de wettige betaal middelen. De gouden dukaat bleef in de wet gehandhaafd, maar dan meer als een soort feestartikel, niet om de boodschappen mee te beta len. De zilveren dukaat ver dween, waarschijnlijk ook al omdat de bestuurders vonden dat er geen behoefte was aan een ruim accessoir aan feestgeld. De gouden dukaat is en kele jaren geleden opnieuw geslagen. En als beleggings- of verzamelartikel bleek hij bijzonder aan te slaan. Joe- kes spreekt van „een zeer groot succes". De WD'er vindt dat, nu de Tweede Ka mer spreekt over een nieuwe muntwet („die heet de muntwet-'86, hoewel die ter mijn dus niet gehaald is"), er plaats moet zijn voor iets nieuws, of liever iets ouds. Joekes schat in dat „de re gering niet geheel afwijzend zal staan tegenover het idee". Daarmee bedoelt hij dat het antwoord ja' is. Mi nister van Financiën, Ru- ding, moet dat 'ja' overigens nog wel uitspreken. De par lementaire behandeling van de muntwet is nog in volle gang. De schriftelijke voor bereiding is bijna gereed. Volgens Joekes heeft de belangstelling voor de du- Theo Joekes .succes. - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP kaat niets te maken met het wegvallen van de interna tionaal besmet geraakte gouden Rand (Zuidafri- kaanse munt). Wanneer we de zilveren dukaat mogen verwachten is niet bekend. In 1991 zijn koningin Beatrix en prins Claus 25 jaar ge trouwd; dat zou een aardige gelegenheid zijn. DAT was even schrikken. De meerderheid van de Tweede Kamer wil de ver maledijde vervangingsrege ling in het basisonderwijs alsnog naar de prullenmand verwijzen. Die vervangings regeling voorkomt dat zieke onderwijzers vanaf de eerste dag vervangen mogen wor den. Klassen bij elkaar, of zonder leraar zijn dan de ge volgen. Dat is knap onhan dig en tast bovendien het onderwijs aan. Het CDA-kamerlid Ria Oomen, nooit voor een kleintje vervaard, maakte verleden week tijdens een bijeenkomst van de onderw ijzersvakbond KOV in Heerlen, bekend dat zij en met haar het CDA tégen de regeling zij n. Vreemd was die opmer king van Oomen natuurlijk wel. Nog maar twee weken geleden maakte - tijdens het Ria Oomen beoordeling grote sociaal-economische debat in de Tweede Kamer - de oppositie flink stampij over de vervangingsmaatre gel van Deetman. PvdA- fractievoorzitter Kok diende bij die gelegenheid een mo tie in, waarin het kabinet werd gevraagd de maatregel - geschatte opbrengst 125 miljoen - in te trekken. Het CDA beleed in woorden voorzichtige steun aan de oppositionele kritiek. De motie van Kok ontbeerde evenwel de instemming van het CDA. De vervangings maatregel blijft van kracht. Moest Ria Oomen zo kort na het kamerdebat in Heer len ineens een sociaal CDA- gezicht laten zien? Of is Ria Oomen een nieuwe diss: dent? Ria Oomen spre® het tegen. „Ook het cda vindt de maatregel een M' ding", aldus Oomen. Dat» CDA tegen de PvdA-n»® had gestemd, komt „om» er in mei een beoordeW van de maatregel Daar willen we op wachtel Ik heb in Heerlen alleen P zegd wat ik verwacht dat» politieke uitkomst zal van die beoordeling". Dat de CDA-fractie niet» twee weken geleden vooruitziende conclusie W en Koks motie steunde, wel een blij k zij n van hoi politiek. DE Tweede Kamer h deze week één belangfi onderwerp op de agenda, pensioenbreuk. Minister Graaf (Sociale Zaken) met instemming van de *1' mer een aantal voorste» doen om een einde te ma» aan een aantal gevolgen1*: de pensioenbreuk. Die br® treedt bijvoorbeeld op iemand van baas wissel' pensioenrechten daa:r®* bij een ander fonds moe®, worden opgebouwd. De rechten blijven wel ber maar worden niet 1 aangepast. Het totale sioen is op den duur ge®. ger, dan wanneer de nemer bij één fonds had zeten. De Graaf stelt v' een soort pool te maken, het fondsen mogelijk ma de rechten over te ne® De kamer praat deze 111 ook over het huurbeleid AMSTERDAM (ANP) - De po litierechter in Amsterdam beeft acht kraaksters van het pand aan de Tweede Jan Steenstraat in de hoofdstad, eigendom van topambtenaar kV. van het ministerie van Sociale Zaken, veroordeeld tot ieder honderd gulden boete, gij achtte hen schuldig aan huisvredebreuk. De vrouwen hoeven echter niets te betalen, omdat zij allen een bedrag van honderd gulden aftrek kregen voor de twee dagen die zij in voorlopige hechtenis hebben gezeten. De woning aan de Tweede jan Steenstraat werd in fe bruari vorig jaar gekraakt. V. probeerde door middel van een knokploeg de kraaksters eruit te krijgen. Hij en de le den van de knokploeg werden daarvoor door de Amster damse rechtbank veroordeeld tot geldboetes van 750 tot 1.000 gulden. Daarnaast moesten ze de kraaksters die ten tijde van de inval in het pand zaten, ieder vijfhonderd gulden schadevergoeding betalen. BOTTERDAM (ANP) - Er dreigen stakingsacties in de graansector van de Rotter damse haven (850 werkne mers). Bijna tweehonderd leden van de Vervoersbond FNV hebben besloten actie te voe ren, indien de werkgevers een eindbod van de bond voor een nieuwe cao, waarover het overleg onlangs vastliep, niet accepteren. Vandaag krijgen de werk gevers een ultimatum met het eindbod toegestuurd. Wanneer zij dat negeren dan wel geen acceptabel tegenbod doen, zul len medio volgende week ver rassingsacties worden gevoerd in het graan. STAPHORST (ANP) - Onder de reeën in het gebied Olde- maten van Staatsbosbeheer in Staphorst heeft zich een mas sale sterfte voorgedaan. De af gelopen drie weken zijn er 70 dieren dood aangetroffen. Normaal sterven er na een winter 14 tot 20. ARNHEM - Een 92-jarige vad dag de bezittingen van twee d Bilt veilen. De vader eist voor sommen op Centraal in deze tragische fam mente moeder van het gezin. het verpleeghuis Velserduin dochters schiet die verpleging 1 De vader stond toe dat de m ging logeren bij een dochter uit len de dochters hun moeder nit de vader nu dat de in het eerstt sommen worden betaald. De c veiling van hun spullen dreigt. AAN DE EVEN briljante als rumc ™andt is een eind gekomen. D beeft zijn ontslag ingediend als positiepartij SPD. Hel was gee zeer omstreden benoeming van Mathiopoulos tot woordvoerster leiding tot de val van Brandt, m£ ijeke leven van Brandt heeft imr hem steeds - omwille van zij geven. De macht van Brandt wa n vooral na de verkiezingsnec ™erd de kritiek op het leiderscha wier. De oppositie tegen zijn pe dat een politiek nietige affaire w rangeren. Konrad Adenauer en Ludwig Erhi et wonderbaarlijke herstel van tandt zal de geschiedenis ing< ^t-Politik'. Vooral door zijn m ost-Europa slaagde Brandt er K!e,erde Politieke leiders ter w( pjODelprijs voor de vrede voor. tandt was ook de man die zei ni ®ede Wereldoorlog durfde te fen om z'chze|fen West-Duitslan „I^nte aanhanger van de Euro m k ben niet de kanselier v Aa®r ,van een bevrijd Duitsland', nir,?, reeds maanden durendE omH ^an.Btandt - die op 6 mei Snirf'Zlin naaste medewerker Hana ,e ziin 's een eind 9 !arin?n0chen v°gel. De benoerr dan k overwinning voor de g< en beschouwd Evenals Vogel i duiric!r^n van de hand- De linkervl Y°orkeur uitgesproken de rl' 0®kar Lafontaine. Van ben °enen in zee wilde gaan. Ve ziin l? nu toe vooral de Groenen meerei e5n macht geworden w Vonr w ean kan- nieuwl°uel is de moeilijke taak 1 duits *kK°,ers te bepalen. Dit is demnrr2t l]n-ln veel landen vel ziet er n ?n moeilijk met he lost naar uit dat deze ident

de Stem | 1987 | | pagina 2