Children of a lesser God' ontroerende film John Cleese als stijve Brit tenonder in chaos ook in de BIOSCOOP ierie 'Small Towns' ii Americana-project Scandinavische kinder films in paasvakantie JEM TIESCHILDERING BOEIEND VOOR DOVEN ÉN HORENDEN Uk \OK Wenbos uit EO NIEUW OP VIDEO IN FILMKOMEDIE CLOCKWISE9 'Celluloid Rock' met muziekfilms SPEELFILMS OP TV VRIJDAG 20 MAART 1987 Oilily McGregor Newman Portobellos B.F, Pointer Lacoste Tricots Vem Esprit ckitterend Onorthodox Dramatische kloof Jean Le Bourget Buffie enz. fAN GENT 507 ANIMATIEFILMS IN OOSTERHOUT Sportieve instapmode in safari-look - met gekleurde vlecht motieven in het voorblad - gemaakt van extra qa r\n ortreffelrjkpassend, f -/Ï7,yU i. npf T2 PAGINA GIDS 1 DEALER Door Marjan Mes |et toneelstuk 'Children I a lesser God' van ark Medoff over de ilatie tussen een raakleraar en een „J meisje was inter zonaal een groot suc- - in Nederland werd |t als 'Kinderen van t mindere God' eerst Lr de Haagse Comedie let Rick Nicolet en lillem Nijholt) en later js vrije produktie (met ine van Dalsum en Zes Hamel) een topper twee verschillende eelseizoenen. De ver- ling door de Ameri- aanse regisseuse mda Haines zal nu „i nog veel groter pu- Üeli kunnen ontroeren. liet op de laatste plaats Imdat de film ontroe- jnder is dan de toneel- Ipvoering. lïoor dove mannen is de i ook aantrekkelijker om it hij (in ons land) onderti- ld is, waardoor zij de gespro- woorden van William (de spraakleraar) kun- lezen Nog meer dan het Jt biedt de film een identifi- Semogelijkheid voor doven i bij horenden zal hij veel begrip doen ontstaan »rhun probleem. Maar wat hildren of a lesser God' pas kt overtuigend maakt, is het it dat de communicatiekloof James en Sarah zich it beperkt tot het specifieke obleem van de relatie tussen n horende en sprekende tn en een dove en niet spre- nde vrouw. Wat het tweetal doormaakt, Marlee Matlin en John Hurt in 'Children of a lesser God'. maakt ieder van ons door, in liefdesrelaties en vriend schappen. Het niet door kun nen dringen in eikaars werel den, waardoor de liefde dreigt stuk te lopen, krijgt in de tweede helft van de film een schitterende uitbeelding. Niet op de laatste plaats door het ontroerende spel van Marlee Matlin, de dove actrice die in middels voor een Oscar is ge nomineerd. Het eerste gedeelte biedt die herkenningsmogelijkheid nog niet zo sterk en doet ook nogal fragmentarisch aan. Boven dien vraagt het nogal wat con centratie van de kijker om de gebarentaal van Sarah en de gesproken taal van James ge lijktijdig in zich op te nemen. William Hurt spreekt alles wat hij zelf in gebarentaal uit drukt hardop uit, hetzelfde doet hij trouwens met wat Sa rah met gebaren 'zegt'. Een technische noodzakelijkheid, want anders zou voor een ho rend publiek de dialoog niet te volgen zijn. James is de nieuwe spraak leraar op een doveninstituut. Hij maakt gebruik van onor thodoxe methodes om de aan dacht van de slechthorende en dove pupillen gevangen te houden. Zo laat hij hen dansen op de trillingen van harde rockmuziek, wat goede resul taten oplevert bij een aantal van hen. Anders is het gesteld met de mooie, intelligente Sa rah, die weigert om het spre ken te leren omdat ze intuïtief aanvoelt, dat dat tegen haar persoonlijkheid indruist. Zij is er zich bovendien al te zeer van bewust, dat haar praten nooit normaal praten zal kun nen zijn, omdat zij nu eenmaal haar eigen stem niet kan ho ren. Zij heeft zich opgesloten in haar eigen wereld, weigert zich aan de eisen van de ho rende samenleving aan te pas sen en doet daarmee haar eigen intelligentie tekort. Ze stelt zich tevreden met huis houdelijk werk. Voor de nieuwe docent is dat een gruwel. Hij probeert haar te overreden zich te ont wikkelen en als hij verliefd op haar is geworden, wordt dat voor hem een absolute nood zakelijkheid. Zij kan daar ech ter niet aan voldoen en zo ont staat een dramatische kloof tussen twee mensen die van elkaar houden. Vooral in de tweede helft van de film weet ook William Hurt als de zich wanhopig zijn isolement realiserende James te ontroeren. Randa Haines - tot voor kort slechts bekend van televisiefilms - is er knap in geslaagd om samen met dove en horende acteurs een boeiende speelfilm te realise ren. 'Children of a lesser' God' van Randa Haines draait in Casino 1 in Breda. jt Jeugdige bikini met schuifcups 65,- Mooi belijnd badpak met aparte halslijn en goudkleurig ornament ji 109, Van oiae filmredoctie zogenaamde 'Americana- vject' in het Bredase Film- Concordia wordt deze fek besloten met het thema- «k 'Small Towns'. De oudere rcerikaanse films die ver tuid worden, zijn gesitueerd 'kleine gemeenschappen. Vanavond (vrijdag): 'Since w went away" uit 1944 van CromweÜ. Een aardig, lisszins verouderd verhaal de lotgevallen van een fa lie in de Tweede Wereld oog. Vlot in scène gezet en e' een mooie rolbezetting: laudette Colbert, Lionel Bar- Wore, Joseph Cotten en de jarige Shirley Temple. In lelse versie, wegens lengte 20.30 uur. Zaterdag: 'Peyton Place' uit 5' van 'Mark Robson. Een diende verfilming van de oodramatische roman van ftce Metalious, die indertijd buitengewoon gedurfd ltd beschouwd. (Liefdes) ^wikkelingen met schanda- ineen kleine plaats in New gland. Uitstekend gespeeld ATIONS J-VERSUM (ANP)- Drs. Dorenbos neemt per 1 juni ontslag als stichtingsdi- ur van de EO. Dorenbos naar eigen zeggen meer eaan vrijmaken voor de njding van de 'verloede- 8 en verlinksing van onze ®enleving' via de Rainbow- Jaaisatie. giens een persconferentie f®ln Hilversum liet ds. voorzitter van de «Wmgsraad van de EO, «schemeren dat het ver- van Dorenbos mede .v. uit onvrede bij de toe over de nevenacti- n n van de directeur. "Wenbos, heeft 1214 jaar ie Eo gewerkt Naar i>»n^aans voorbeeld zullen athw en,zijn organisatie minor kopen op it 7 lele satellieten om i rartfenaamde Bijbelplan rbiwt° en wereldwijd te vn,,er}-Daarvoor zullen .werkingsverbanden itw aai?£egaan met orga- "fin het buitenland. De »iteite„ zijn onder- Ön^inb0W-M^a- door o.a. Lana Turner, Hope Lange, Arthur Kennedy, Betty Field en Lome Green. Kreeg een aantal Oscar-nominaties, o.a. voor het fraaie camera werk. Wegens lengte om 20.30 uur. Maandag: The Chase' uit 1966 van Arthur Penn. Intrige rend scenario van Lillian Hellman over de ontsnapping van een stadse jongeman (Ro bert Redford) uit de gevange nis van een klein plaatsje in Texas, wat kwalijke gevolgen heeft voor de bevolking en de sheriff (Marlon Brando), die een moordende jacht op hem begint. Corruptie en verraad tieren welig in dit spannende maar weinig fijnzinnige dra ma. Met o.a. Jane Fonda, An- gie Dickinson, James Fox en Robert Duvall. Wegens lengte om 20.30 uur. Dinsdag: 'Cheers for Miss Bishop' uit 1941 van Tay Gar- nett. Aardige, sentimentele film over een onderwijzeres (Martha Scott) die haar leven geheel in dienst heeft gesteld van het onderwijs in een kleine plaats in het Midden- Westen. De Amerikaanse le vensstijl uit de forties is raak getekend. (19.30 en 22.00 uur). Woensdag: The best years of our lives' uit 1947 van Wil liam (Billy) Wilder. Nog altijd actuele, ldassiek geworden film over drie oorlogsvetera nen, die zich weer moeten le ren aanpassen aan het burger leven. Bekroond met zeven Oscars o.a. voor de gehandi capte Harold Russell die zelf met verlies van twee handen uit WO n terugkeerde. Verder met o.a. Frederic March, Hoagy Carmichael, Myrna Loy, Teresa Wright, Dana An drews en Virginia Mayo. We gens de lengte van drie uur om 20.30 uur. Op donderdag 26 maart be gint in Filmhuis Concordia de vertoning van 'Rumble Fish' van Francis Coppola, die door gaat tot en met 1 april. Een prachtige vormgegeven zwart-witfilm met surrealisti sche en Duits-expressionisti sche invloeden uit 1983. Een bijna mytisch verhaal over twee broers, waarin de wer king van het geheugen en de herinnering creatief zijn ver werkt. De film flopte in de commerciële bioscoop, maar is zeer aantrekkelijk voor cine fielen. 'Jo Jo Dancer'. De zwarte komiek Richard Pryor regis seerde deze film, waarin hij min of meer zichzelf speelt Hoofdpersoon Jo Jo belandt na een leven vol drugs en alco hol half verbrand in het ziekenhuis en blikt terug op zijn jeugd. Hij groeide op in het bordeel van zijn grootmoeder en werd conferencier in een louche nachtclub. De podium- scenes zijn komisch, andere momenten zijn serieus bedoeld. De film is niet helemaal geslaagd, maar Pryor blijft een on blusbaar talent. The Far Country'. Tsjechische dokter op de vlucht aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. Michael York in een film van George Miller. De tv-serie 'Amerika', die in de VS zoveel stof deed opwaai en, wordt door RCAColumbia in Nederland op video uitge bracht De zeven banden worden eind april verspreid. Het Brabants Filmcircuit zal in de paasvakantie een aantal gerenommeerde Scandinavi sche kinderfilms vertonen. In de filmhuizen van Roosendaal, Breda, Oosterhout, Tilburg en Den Bosch worden vanaf zon dag 19 april de volgende films vertoond: Busters wereld, Ronja de Roversdochter, Otto is een neushoorn, Samson en Sally, De kinderen van de grote Fjeld, Pudding Tarzan, Grootmoeder en acht kinderen Noem de namen Monty Phy- thon en John Cleese en velen raken al bijvoorbaat verkneu keld. John Cleese speelt de hoofdrol in de tamelijk klas sieke komedie 'Clockwise'. Hij is een gedisciplineerd school hoofd, dat er bij leraren en leerlingen flink de wind onder heeft Heel leuk is het begin als hij met een verrekijker vanuit zijn raam het speel plein met zijn leerlingen be spiedt alsof het mieren zijn. Ook zijn autoritaire, zelfin genomen toespraken mogen er zijn. Maar uiteindelijk gaat het om een komedie vol mis verstanden en achtervolgin gen, waarin nogal wat flau wigheid voorkomt, al houdt de punctuele Cleese met zijn overdreven strakke tijd schema de grappigheid wel gaande. Geobsedeerd als hij is door de klok en de manier om iedere zin met 'right' te eindi gen - een heel militant trekje - vergist hij zich voortdurend in de begrippen links en rechts. Zo mist hij ook de trein, die hem naar een heel belangrijke gebeurtenis moet brengen, omdat hij net aan de ver keerde kant van het perron te recht is gekomen. Hij moet naar Norwich om daar een schoolhoofdencongres toe te spreken. Ondanks de rampza ligheden die zich vervolgens afspelen, blijft Cleese zijn ty pisch Britse onverstoorbaar heid behouden, wat de misver- John Cleese mist de trein. standen soms extra leuk maakt Nadat hij de trein gemist heeft, rijdt hij mee met een leerlinge, waardoor zijn vrouw - die hij ook al gemist heeft - denkt, dat hij haar on trouw is. De auto belandt in de modder en hij in een klooster om zich te wassen, waar hij echter al zijn geld en kleren door omstandigheden moet achterlaten. Telefooncellen en auto's worden vernield, de po litie zit hem op de hielen en zo stapelen de tegenslagen zich op. Als hij uiteindelijk toch nog net op tijd in Norwich ar riveert, wordt hij achtervolgd door een hele stoet van geagi teerde personen, zoals de va der en moeder en de verloofde - FOTO CANNON van het meisje dat hem moest rijden in haar wagen, een heel stel politiemannen, drie malle oude dametjes enzovoort. 'Clockwise' werd geschre ven door Michael Frayn, be kend van toneelkomedies als 'Noises Off. De Haagse Co- moedie gaat juist dezer dagen zijn 'Wilde Honing' (naar Tsjechov) opvoeren. Zijn film komedie zit leuk in elkaar. Dat het niet allemaal zo geestig blijft als verwacht, zit hem misschien ook wel wat in de regie van Christopher Mora- han. Het is moeilijk te zeggen. Amusant vakwerk, maar de absurde Monty Phython-kol- der ontbreekt 'Clockwise' van John Cleese draalt in Cinesol 3 in Breda. in de stad en Pezzi en Illusia. Filmhuis Oosterhout draait op woensdagmiddag 25 maart om 14.00 uur (in wijkcentrum De Slotjes) de Franse anima tiefilm 'Koning en de Vogel' van Paul Grimault. Deze spannende en humoristische film, die geschikt is voor kin deren van vijf tot vijftien jaar, werd bekroond met de Prix Delluc. Grimault heeft vanaf 1946 aan deze artistieke ani matiefilm met liedteksten van de beroemde dichter Jacques Prêvert gewerkt. De eerste versie verscheen in 1953. Een domme, onhandige koning met een protserig paleis wordt verliefd op een herderinnetje, dat niets van hem wil weten, omdat zij zelf verliefd is op een schoorsteenveger. Een sprekende kraai en een robot zorgen voor spannende ont wikkelingen, die uiteindelijk de herderin en de schoorsteen veger bij elkaar brengen. 'Celluloid Rock* is de titel van een festival van muziekfilms en videoregistraties dat van 1 tot en met 5 april in De Lanta ren/Het Venster (Gouverne- straat) in Rotterdam wordt gehouden. Tot voor kort werd op deze plaats Film Interna tional gehouden. Ruim honderd titels zijn in vijf dagen tijd te bekijken: concertregistraties, televisie opnames, interviews, docu mentaires, videoclips, illegale films, kleedkameropnames, collector items etc. Zo worden alle films van de Rolling Sto nes vertoond, inclusief opna mes van het legendarische Kurhausconcert. Naast regi straties van popfestivals als Woodstock en Kralingen zijn er complete overzichten van het werk van David Bowie, The Beatles, Prince, Tina Tur ner, Talking Heads, The Who, Pink Floyd en tientallen losse films. Ruime aandacht ook voor filmmuziek, van 'Easy Rider' tot 'Paris Texas'. Tij dens het festival is er een ex positie te zien van de popfoto graaf Diederik Hogenbosch. ZATERDAG Siege of the Saxons (Engeland 1963, Ned. 1,15.40 uur). Avon turenfilm uit de tijd van Koning Arthur, met Richard Greene. Freebie and the Bean (USA 1974, Ned. 2, 23.25 uur). Twee onorthodoxe politiemannen bestrijden de misdaad in San Francisco. Alan Arkin en James Caan in satirische actie film van Richard Rush. Charlotte (Ned./W.-Dld. 1981, Did. 1, 15.00 uur). Film van Frans Weisz en Judith Herzberg over de joodse schilderes Charlotte Salomon, die in Auschwitz omkwam. Birgit Doll en Derek Jacobi in de hoofdrollen. Burnt offerings (USA 1976, Did. 1, 22.20 uur). Griezelfilm rond vakantiehuis met Karen Black en Oliver Reed. Quincy:.. the thigh bone's connected to the knee bone (USA 1977, Did. 1, 00.10 uur). Jack Klugman als patholoog dr. Quincy, die via een gevonden bot op het spoor van een misdaad komt De Witte van Sichem (België 1980, Did. 2,14.30 uur). Verfil ming van roman van Ernest Claes over rebelse jongen op het Vlaamse platteland van rond de eeuwwisseling. Revenge of the Pink Panther (Engeland 1978, Did. 2, 20.15 uur). Laatste film van Peter Sellers als blunderende in specteur Clouseau. L'awertimento (Italië 1980, Did. 2,23.10 uur). Politiecommi- saris probeert er achter te komen, welke 'goede gever' een miljoen op zijn bankrekening heeft gestort. Thriller van Damiano Damiani. La rupture (Frankrijk 1970, Did. 3 WDF, 22.45 uur). Vrouw van een aan drugs verslaafde miljonairszoon vecht voor haar kind. Film van Claude Chabrol met Stéphane Audran en Jean-Claude Drouot. The tin star (USA 1957, België 1,16.00 uur). Klassieke wes tern van Anthony Mann, met Henry Fonda als premiejager en Anthony Perkins als jonge sheriff. ZONDAG The world greatest athlete (USA 1972, Did. 1,15.15 uur). Dis ney-film over een trainer, die in de jungle een jongen ont dekt, van wie hij een topsporter wil maken. Heimat (Duitsland 1938, Did. 1,20.15 uur). Beroemde zange res probeert zich na jaren met haar vader te verzoenen. Za- xah Leander in een melodrama van Carl Froelich. DINSDAG The real glory (USA 1939, Ned. 1, 14.30 uur). Actiefilm van Henry Hathaway met Gary Cooper in de rol van een leger arts tijdens opstand op de Philippijnen. L'enterrement de monsieur Bouvet (Frankrijk 1981, Did. 2, 20.15 uur). Een krantefoto van een dode man brengt allerlei vrouwen op de been, die menen recht op de erfenis te heb ben. Verhaal van Georges Simenon. WOENSDAG The Parallax view (USA 1974, Ned. 1, 22.15 uur). Politieke thriller van Alan J. Pakula met Warren Beatty als journa list. Ich tiebe dich (Duitsland 1938, Did. 1,10.50 uur). Liefdesko medie met Luise Ulrich en Viktor de Kowa. Akaler sandhane (India 1980, Did. 2, 22.40 uur). Filmploeg komt naar het Indiase platteland om de grote hongersnood van 1943 te filmen. Film van Mrinal Sen. Chain letters (USA 1985, Did. 3 WDF, 22.30 uur). Ketting brieven brengen negen mensen met elkaar in contact. Film van Mark Pappaport. Beau Brummel (USA 1954, België 2, 20.20 uur). Stewart Granger als de beroemde Engelse avonturier en vrouwen- versierder uit de negentiende eeuw. DONDERDAG Hide in plain sight (USA 1980, Ned. 2,20.25 uur). Speurtocht van gescheiden vader naar zijn kinderen, die moesten on derduiken omdat hun stiefvader een verklikker van de ma- ■fin ie TV/Tof TarYiPS Poon Windwalker (USA 1980, Did. 1,10.03 uur). Opperhoofd Tre vor Howard staat op uit de dood om zijn stam te redden. Gli anni struggenti/D concorrente (Italië 1979, Did. 2, 23.30 uur). Ironische film van Vittorio Sindoni over een zoon van een vooraanstaand pedagoog, die zijn gespreide bedje niet meer ziet zitten. Et Dieu créa la femme (Frankrijk 1956, Did. 3 WDF, 20.15 uur). Voor de jonge sensuele Juliette valt menige man in St. Tropez. Brigitte Bardot in film van Roger Vadim. 'Peggy Sue got married' van Francis Coppola is gepro longeerd in Cinesol 2 in Bre da. Een charmante, fanta sierijke film over een ge scheiden vrouw (een koste lijke Kathleen Turner), die terugkeert naar haar jeugd in 1960 en die daar met haar volwassen kennis van de toekomst richting aan pro beert te geven. Achteraf blijkt het een droom te zijn geweest. 'No Mercy', met Jeroen Krabbé in een kleine rol als gevaarlijke schurk, draait nog in Casino 3 in Breda. Mislukte misdaadfilm met Richard Gere en Kim Basin- ger als liefdespaar tegen wil en dank. 'Blonde Dolly*, de Neder landse film over de Haagse hoer die contact heeft met een heer van stand en daar mogelijk het slachtoffer van wordt, is nog te zien in Cine- m'actueel 1 in Bergen op Zoom en De Koning van En geland in Hulst. Hilde van Mieghem speelt de hoofdrol in dit niet overtuigende, vaag gehouden verhaal. The Fly' van David Cro- nenberg gaat door in Casino 4 in Breda. Intelligente maar gruwelijke horrorfilm over een geleerde die door zijn eigen uitvinding getranspo neerd wordt in een monster. De Nobelaer in Hitten-Leur brengt *Legal Eagles', een thriller met Robert Redford en Debra Winger. 'Flodder1 van Dick Maas blijkt onverslaanbaar en draait nog steeds in Grand Theater in Breda, Centraal 1 in Geertruidenberg, City 1 in Roosendaal, Roxy 2 in Bergen op Zoom en De Ko ning van Engeland in Hulst. 'De ratelrat', een nieuw avontuur van Grijpstra en De Gier (Rijk de Gooijer en Peter Faber), draait in Roxy 1 in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst. 'Back to School' blijft nog in Mignon in Breda. Met de komiek Rodney Dangerfield als een oudere miljonair die teruggaat naar de college banken. 'About last night', met o.a. Rob Lowe blijft in Cinesol 1 in Breda. Over vluchtige avontuurtjes van jonge mensen, dje uiteinde lijk toch naar de grote liefde verlangen. 'Crocodile Dundee' met de Australische cowboy Paul Hogan in het verdorven New York is nog steeds te zien in Casino 2 in Breda, Cinem'actueel 2 in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland inb Hulst. In Theater Achterom in Breda draait op donderdag 26 maart 'Adelbert', de film waarmee Dick Maas tien jaar geleden aan de Film academie afstudeerde. Gees Linnebank speelt een mis lukte artiest die zelfmoord wil plegen en zich samen met zijn vriendin in zijn auto op een spoorwegover gang posteert. In De Kring in Roosen daal draait op donderdag 26 maart om 20.00 uur het schitterend uitziende Ja panse epos 'Ran' van Akira Kurosawa. Een 16e eeuws 'koningsdrama', waarin door de zonen van een be jaarde vorst om diens opvol ging wordt gestreden, in dramatisch opzicht stelt de film teleur, maar de aankle ding en het gebruik van de filmische middelen zijn adembenemend mooi. Op 27 maart om 21.00 uur is deze Oscar-winnaar te zien in Filmhuis Oosterhout en op 30 maart (20.00 uur) in De Borg in Breda. i

de Stem | 1987 | | pagina 25