UITBLAZEN Sovjetvolk volgt Gorbatsjov niet Schrille armoede nooit weggeweest Drugstest niet onbehoorlijk Kinderen hebben altijd een moeder I even..L Gevoelig onderwerp UITSLAG ZOR DRAAGMOEDER Dagbladcomm DE STEM COMM Lubbers op ving< ACHTERGROND pagina INTELLECTUELEN STEUNEN PARTIJLEIDER IN VERNIEUWING Het krijgen van een kindje wordt in een enkel geval aan een ander overgelaten. Moeder worden kan via een draagmoeder. Enkele juridische aspecten van deze bijzondere manier van ouderschap komen in vier opeenvolgende afleveringen aan de orde. rM-»AAL is een gevoelig I onderwerp en het is een hachelijkheid er over te schrijven. Dat woord hachelijkheid bij voorbeeld, kom je nooit ergens tegen. De woorden boeken verklaren het niet nader dus moet ik maar aannemen dat het hetzelfde is als 'een hachelijke zaak'. Waarom ik dat dan niet ge woon schreef? Omdat mijn oog toevallig op 'hachelijkheid' viel en omdat dit gebeurde terwijl ik het Groene Boekje raad pleegde en als het woord in het Groene Boekje staat is het Ne derlands en heeft het 't recht gebruikt te worden. Een hachelijkheid dus, schrijven over taal. Vooral in. de krant. Hoe je het ook in richt, schrijven in de krant is al tijd haastwerk. Er zijn lezers die denken dat ik deze dage lijkse column op m'n dooie ge mak schrijf, een paar dagen van tevoren; dat ik er altijd een paar op voorraad heb liggen zelfs. Maar zo gaat het met. Wat ik vandaag schrijf staat morgen in de krant en moet daarom vanmiddag om drie uur klaar zijn om gezet en in de pagina gemonteerd te worden. Want pagina 2 is een zoge naamde dagpagina, hetgeen be tekent dat zij door de dagploeg al moet worden klaargemaakt voor de persvorm, omdat de avondploeg de handen meer dan vol heeft aan de actuele pa gina's. Ik zit ook niet thuis te schrijven, in het koele licht van mijn op het noorden gelegen werkkamer of in de inspire rende omgeving van een bruine kroeg, glas bier naast de bloc note. Ik zit gewoon achter mijn tekstverwerker op de redacüe, waar het rond deze tijd van de dag behoorlijk rumoerig kan zijn. Ik drink koffie uit een plastic beker. Naast me ligt het Groene Boekje, opengeslagen bij pagina 81, van blindenon derwijs tot bloembol, omdat ik even wilde nagaan of het mij nog is toegestaan de voorkeur te geven aan blocnote boven bloknoot. Ik wilde zekerheid omdat het hachelijk is op een namiddag even een stukkie over taal voor de krant te schrijven. WIMKOCK Dat bleek wel weer uit een reactie van een lezer op mijn stukje over 'Misspelde woor den' (U/3). Hij had me in een andere column - 'Koude kle ren' (12/3) - betrapt op een veel voorkomende taalfout, na melijk het gehutsel met 'hun' en 'hen', de derde en vierde naam val, het meewerkend en lijdend voorwerp. Ik had geschreven: dat voor hetzelfde geld hén die ramp had kunnen overkomen." Dat moest dus 'hun' zijn. Derde naamval. Om mij te troosten vermeldde hij dat hij 'een andere Wim Kok' op de tv (11/3) had betrapt op precies dezelfde fout. Voor degenen die het ook niet altijd zo precies weten geef ik het handige voorbeeld door dat deze kritische lezer mij ver schafte: 'Wij kwamen onze bu ren tegen, wij hadden hen (lij dend voorwerp, vierde naam val) al in de verte zien aanko men. Ik vroeg hun (meewer- kend voorwerp, derde naamval) of zij enz.' Een ander wijst mij er in een overigens vriendelijke brief 1 op dat, in tegenstelling tot wat ik beweerde in 'Misspelde woorden', ook in het Neder- lands het woordje 'man' de dubbele betekenis van man én mens heeft. En inderdaad geeft de Van Dale als eerste verkla- 5 ring van het woord man: 'mens, zonder onderscheid van ge- E slacht'. Het is overigens maar de vraag of je hieraan de conclusie 1 mag verbinden dat woorden als 5 'bemannen' en 'mankracht' niet discriminerend tegenover vrou- wen zijn. Waarom bleef de man gewoon mens en werd er alleen voor de mens van het vrouwe- üjke geslacht een ander woord gezocht? Was dat om de exclu- siviteit van de vrouw te bena- drukken of om onderscheid aan te brengen ter bevestiging van de (veronderstelde) superiori- H teit van de man? Tot slot nog het rijtje woor- s den, waarmee sommigen op zak lopen om anderen in een E spellingsval te laten lopen. Een lezer stuurde me het hjstje toe en ik heb even geaarzeld of ik het hier zou gebruiken. Ik be- 3 derf er allicht iemands spelletje mee, maar lang niet iedereen leest deze regels. Er blijven dus genoeg potentiële slachtoffers over. Dit zijn de elf woorden waarmee zelfs mensen die hun E moedertaal redelijk beheersen, zoveel fouten maken: Staatsiebezoek, eczeem, weids, impresario, nochtans, distantië- E ren, rijstebrij, pyjama^ comité, S standaardiseren en kangoeroe. Nu u ze ziet staan niet den- ken: die zou ik nooit fout heb- ben geschreven. Ik heb de S woorden hier op de krant ge- S dicteerd aan collega's, allen er- varen taalgebruikers. Het we- E melde van de fouten. De beste van de klas maakte er twee. De kampioen, een van de veelbelo- E vende angry young men hier, uit wiens pen doorgaans een goed verhaal vloeit, ging maar üefst zes keer in de fout. Dat vond E hij niet leuk en dat is het ook niet. Foutloos omgaan met de taal, ook al is het dagelijks 1 werk, is niet zo gemakkelijk als E al die mopperaars in ingezon- den brieven en aan bittertafels, schijnen te denken als ze weer E van leer trekken tegen de slor- digheid, de luiheid, de taalver- E krachting door de media en 5 niet te vergeten het lamentabele E taalonderwijs 'van tegenwoor- E dig'. Een ding is zeker: schrijven E over taal of daaraan verwante onderwerpen levert altijd reac- 3 ties op van lezers. Het onder- E werp leeft dus en niet alleen in =j kringen van klagende kritikas- ters. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllli: ML Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DONDERDAG 19 MAART 1987 T5 Door Elfie Siegl MICHAIL Gorbatsjov is nu twee jaar als secreta ris-generaal van de Communistische Partij de machtigste man van de Sovjet-Unie. Onder zijn bewind is er in het land heel wat veran derd, maar de gemid delde Sovjetburger is daar helemaal niet zo van ondersteboven. Het meest in het oog sprin gend is natuurlijk de veld tocht tegen de alcohol die nu ruim anderhalf jaar aan de gang is. Het is de bevolking uiteraard opgevallen dat de sterke drank voor een groot deel uit de winkels verdwe nen is en voorzover er nog wel flessen alcohol over de toonbank gaan zijn ze peper duur geworden. Ten gevolge van het ont stane hiaat in de wodka voorziening konden welis waar in menig gezin de fami liebanden weer wat nauwer worden aangehaald, maar de wodka-schaarste is voor veel Sovjetburgers toch ook een bron van verdriet en erger nis, zodat Gorbatsjov al spot tend de secretaris-mineraal wordt genoemd. Bovendien heeft de strijd tegen de alcohol weer andere, deels zelfs zeer ernstige pro blemen met zich meege bracht Het gebruik van drugs bijvoorbeeld is onder de jeugd schrikbarend toege nomen en de echte alcoholici grijpen nu sneller dan vroe ger naar een surrogaat-bor rel, bijvoorbeeld eigenge- stookte foezel of eau de co logne. Het veel alcohol hou dende reukwater is inmid dels door de autoriteiten al uit de handel genomen. Sinds Gorbatsjov zijn anti- alcohol-campagne startte zijn er tweehonderd mensen gestorven als gevolg van het drinken van 'samogon', zoals de eigenstook in het Russisch heet Tegelijkertijd werden er negentig gevallen van massale alcohol-vergiftiging geregistreerd, doorgaans tij dens feestjes waar de snel slinkende voorraad echte wodka werd aangevuld met 'samogon'. In totaal werden twintigduizend illegale alco hol-stokers gearresteerd en negenhonderdduizend destil latie-apparaten in beslag ge nomen. Deze onthutsende cijfers werden kortgeleden door de Sovjetrussische minister van Binnenlandse Zaken Alexan der Vlassov aan het rege ringsblad Izvestija verstrekt De bewindsman wees daarbij nog op een ander gevaar: ter wijl vroeger bijna alle 'samo gon' op het platteland werd gestookt verplaatst dit euvel zich nu naar de grote steden. Het alcoholprobleem is onder Gorbatsjov dus nog geens zins opgelost Eerder het te gendeel is waar: omdat alco hol nu vooral in een illegaal circuit wordt betrokken heeft de overheid er ook beduidend minder greep op gekregen. Gorbatsjov probeert zeer intensief het volk voor zijn hervormingen te winnen en de ondersteuning van de 'pe- restroika', de ombouw, begint voor elke Sovjetburger daar waar hij meer en efficiënter moet gaan werken. In het Brezj nev-tij dperk gold de zegswijze: „De bazen doen alsof ze ons betalen en wij doen alsof we werken." Daar heeft Gorbatsjov een einde aan gemaakt Alleen wie ver antwoord en kwalitatief goed werk levert wordt ook dieno vereenkomstig beloond. Het vroeger formalistische pre miestelsel is nu op een realis tische leest geschoeid. Doch waar in het kader van de democratisering van Gromyko en Gorbatsjov, uiteenlopende meningen de economie en de maat schappij van elke Sovjetbur ger een grotere inzet wordt verwacht zijn tot op heden in elk geval een grotere wel vaart en verbetering van de levenskwaliteit uitgebleven. Men moet meer presteren voor de gemeenschap, maar zichzelf kan men niets meer veroorloven omdat er in de winkels niets meer te koop is en omdat de schaarste uit het Brezj nev-tij dperk - bijvoor beeld met betrekking tot wo ningen en privé-auto's - nog steeds niet is verdwenen. En daarom ontbreekt het de man op de straat aan enige motivatie om er voor de her vormingen van Gorbatsjov een schepje op te doen. Dat meer rechten en meer mondigheid ook meer bereid heid tot risico's, meer moed en meer plichten met zich mee brengen moeten de Sov jetburgers over het algemeen nog leren of door schade en schande ervaren. Niet alleen de partij en de staat, maar ook de jeugdbond en de vak bond hebben in het verleden de Sovjetburgers alle beslis singen uit handen genomen en hen daardoor in veel op zichten in de ontwikkeling van hun talenten en moge lijkheden gehinderd. Men was gewend op aanwijzing van hogerhand iets te doen of iets te laten en 'hogerhand' dan de schuld te geven wan neer het aan de basis fout liep. Ook de 'perestroika' is per slot van rekening door 'ho gerhand' verordonneerd en nu moet men opeens aan de basis actief worden en de verantwoordelijkheid op zich nemen. Menigeen schrikt daarvoor terug. Onder de vele tegenstan ders van Gorbatsjovs her vormingen bevinden zich dan ook met name zwarthan delaars, parasieten en luilak ken die tijdens het bewind van Brezj nev een goed le ventje konden leiden. Doch niet zelden verzetten ook op rechte lieden zich tegen de 'perestroika', omdat, zoals de nieuwe directeur van het In stituut voor marxisme-leni- nisme, Georgij Smirnov, het onlangs formuleerde, zij nog leven 'in de gevangenis van verouderde ideeën' en uit gaan van het beginsel: er be hoeft niets veranderd te wor den, want je weet niet of het daarna inderdaad ook wer kelijk beter wordt Het door Gorbatsjov zo vaak bezworen Sovjet-volk begint apathisch te worden en er ontstaat zelfs zoiets als een antipathie ten opzichte van de huidige leiding in het Kremlin. In Moskou zijn velen te leurgesteld in de nieuwe plaatselijke partijleider Bo- ris Jeltsin omdat er in verge lijking met een paar jaar ge leden in de stad nauwelijks iets is verbeterd. Eerder het tegendeel is geschied: con flicten die vroeger werden verdoezeld zijn nu tot uitbar sting gekomen. Groepen jon geren die relletjes schoppen, demonstrerende joden die willen emigreren, het optre den van de KGB tegen bui tenlandse journalisten, dat zijn slechts enkele punten die door de tegenstanders van de democratisering als bewijs tegen het nut en de juistheij van Gorbatsjovs politie, naar voren worden gebracht De talrijke hervorming,, op bestuurlijk gebied hebh» veel onzekerheid veroorzaa) en de openlijke en vas, scherpe kritiek in de massa, media op maatschappelijk misstanden gaat de oude:, partij kaders, president Ar, drej Gromyko voorop, al hul veel te ver. Het tot nu toe wel me«< ingrijpende hervorming!, plan van Michail Gorbatsjov de herziening van het kite. stelsel, stuit bij de nog steed, machtige Sovjet-elite, de no. menklatoera, evenzeer felle weerstand als de plande sluiting van de 1 kouse elite-scholen. Beid) hervormingen bedreigen nomenklatoera in haar ove het algemeen parasitaire be staan. Tot nu toe bleven d, leidinggevende kaders hun stoel zitten tot ze overlé den of ze werden, als ze hetsl te bont maakten, door het ho- gere kader afgezet; in de t» komst zal echter waarschijn, lijk de druk van de basij doorslaggevend worden: leden van de nomenklatoeti kunnen dan immers word# weggestemd. Wat Gorbatsjov als s rest bestaat uit intellectuele, en kunstenaars. Zij staan grotendeels achter de enen gieke partijleider omdat hopen van hem meer ruimte te zullen krijgen en de eerste resultaten op dit punt zijnin. derdaad verheugend. De pen is agressiever en actueler ge worden; radio, televisie et film hebben eindelijk ietsin. teressants te bieden; wat ge. drukt wordt wordt nu ooi door de mensen gelezen en de schilders durven avantgai- distischeschilderijen te expo- seren. Kunstenaars, sc vers en mensen van de we- tenschap staan over het alge meen inderdaad achter Got. batsjovs nieuwe koers. Doch zij vormen een kleine min. derheid. Door Jan Bouwman» Ongeveer vijf procent van het Nederlandse volk-dat zijn zo'n 700.000 volwassenen én kinderen-is anno 1987 niet zomaar arm, maar allerarmst. Ze zijn dat niet opnieuw geworden als gevolg van de talloze bezuinigingen van over heidswege, nee, ze zijn dat al generaties lang, van vader op zoon, van moeder op dochter. Deze groep allerarmsten is niet alleen maatschappelijk bijna onzichtbaar, de maat schappij blijkt van hoog tot laag ook geen benul te heb ben om wat voor armoede het gaat De maatschappij blinkt slechts uit in vooroordelen ten opzichte van deze groep. Maar ook verantwoordelijke politici en overheidsdienaren weten niet waarover ze pra ten, als ze het hebben over de echte minimuminkomens. Want gebrek aap inkomen is maar één onderdeeltje van het mechanisme dat deze groep van generatie op gene ratie aan de absolute rand van het bestaan vastgena geld houdt Dit is de kern van het rap port 'Armoede is niet terug: ze is nooit weggeweest'. Dit rapport over de inkomenssi tuatie van de armste gezin nen in Nederland is gemaakt door de 'Beweging ATD- Vierde Wereld Nedrland'. Het gebeurde op verzoek van het ministerie van WVC. Het rapport is deze week gepre senteerd. De ATD-Vierde Wereldbe weging ontstond in 1957 in Frankrijk en werkt intussen in 17 landen. Doel ervan is de allerarmsten te helpen be vrijden uit hun uitzichtloze situatie door die situatie van binnenuit te leren kennen, door te leven zoals zij moeten leven en zo samen een uitweg zien te vinden. De beweging heeft onder meer eencentrum in Breda en in Heerlen; in Nijmegen is een steungroep actief. Het rapport geeft onder meer voorbeelden van het feit dat arm zijn in onze maatschappij heel duur is. De extra tol van hun krotwo ning is bijvoorbeeld, dat ze meer moeten stoken. Goed kopere grootwinkelbedrijven hebben vaak geen kleine ver pakkingen, maar grote ver pakkingen-op zich goedko per-gaan de portemonnee simpelweg te boven. Een ge zin kookt in de zomer op een kampeergasstelletje met kleine wegwerptankjes. Ge vraagd waarom niet een grote butagasfles wordt ge nomen die toch Veel voorde liger is, luidt het antwoord dat het geld voor de eerste aanschaf van die fles niet kan worden opgebracht Er zijn gezinnen in Neder land, bij wie de maandelijkse uitkering elke maand weer na de eerste week finaal op is door aflossing van schulden en andere problemen. Met scharrelen komt dan elke dag een bedragje binnen waar van men net niet dood gaat Op korte termijn zijn de volgende maatregelen vol gens het rapport n Hoogst urgent is een verho- ging van de immmumuitb- ringen van alleenstaandenel vooral gezinnen met ƒ3 per maand. Verder moet regeling worden getroffer, dat betaling van woonlasten en gezondheidszorgkostento! een bepaald niveau zijn garandeerd. Kinderbijslag moet worden gekoppeld het gezinsinkomen. De uitke- ringen moeten voor vaste termijnen worden verstrekt Voor de langere termijn zijn fundamentelere maatre- gelen nodig. ATD-Vierdi Wereld pleit voor de op: ting van centra in Nederland die de allerarmste bevol kingslaag begeleiden bij zeil- bevrijding naar een beter ba- staan. Door Cees Manders SHELL gaat bekijken of sollicitanten op het ge bruik van drugs kunnen worden gecontroleerd. De Centrale Medische Dienst van Shell stuurt binnenkort algemene richtlijnen daartoe naar alle werkmaatschap pijen in de hele wereld. De bedoeling is dat dan zal worden bekeken of die alge mene richtlijnen overeen komstig de lokale wetten in nationale richtlijnen kunnen worden omgezet De juristen van de Neder landse werkmaatschappijen van de Shell moeten nog uit zoeken of die drugstest hier kan, of de Shell dan bijvoor beeld niet de privacy van de sollicitant schendt, en of zij geen misbruik maakt van de machtspositie die het bedrijf ten opzichte van de sollici tant inneemt De Shell doet het voorko men alsof de drugstest on vermijdelijk is geworden. Sommige posities in het be drijf zijn volgens de Shell te gevoelig om aan personen die ernaar solliciteren geen bij zondere eisente stellen. Ge noemd worden piloten en chauffeurs, die bij hun werk zaamheden het lot van veel mensen in handen hebben. De Shell 'speelt open kaart met de sollicitanten en zegt hen vantevoren dat er bij de medische keuring ook op het gebruik van drugs zal wor den gelet De sollicitant is vervolgens geheel vrij zich alsnog terug te trekken. Daarom is er op de Shell juridisch niets aan te mer- ken. Anders zou het zijn als de sollicitant niets zou wor den verteld en als de be drijfsarts de drugstest stie- kum 'even' mee zou nemen bij het urineonderzoek. Dan zou de Shell op zijn minst on behoorlijk handelen, mis bruik maken van het me disch onderzoek. Voor een arts als een bedrijfsarts zou het dan ook moeilijk zijn er aan mee te werken. Een woordvoerder van de Shell: „De voorkennis van de sollicitant is hier van wezen lijk belang. Er gebeurt niets met hem zonder dat hij op de hoogte is. En het resultaat van het urinetestje behoort tot het medisch geheim, dat alleen met zijn instemming in de uitslag van het gehele onderzeok zal worden be trokken. Maar het spreekt vanzelf dat als hij weigert, het medisch onderzoek niet kan worden afgesloten en de sollicitatieprocedure niet kan worden voortgezet." Gaat de sollicitant dus ak koord met de speciale drugs test, dan is er geen sprake van een inbreuk op zijn per soonlijke levenssfeer, zijn privacy. Want je privacy ein digt waar je'de deur open zet. Je zou ook kunnen redene ren dat een sollicitant vol strekt niet in de positie is om zich te verzetten tegen een voorwaarde die zijn aspi rantwerkgever hem oplegt, zoals in dit geval de drugs test. De Shell zou daarom wel eens misbruik kunnen ma ken van de omstandigheden, van haar 'superieure' positie ten opzichte van de "weerloze' sollicitant en zodoende onbe hoorlijk handelen. „Maar de sollicitant neemt helemaal geen zwakkere po sitie in", roept de Shell- woordvoerder uit „Hij is juist sterk, want wij hebben hem nodig. Het bedrijf roept niet voor niets sollicitanten op. Zo zien wij althans de po sitie van de sollicitant". De drugstest is in ons land vrij uniek. De KLM, die toch ook met piloten en andere personen op gevoelige posten werkt, bemoeit zich volstrekt niet met eventueel alcohol en/ of drugsgebruik van I (aspirant) werknemers. „We doen het niet, we heb ben het nooit gedaan, en w zijn niet van plan het tt doen", zegt een KLM-woord- voerder over de voorgeno men drugs- en alcoholcon trole bij de Shell. Maar de woordvoerder moet toegeven dat de KLM wel in een ander en beter schuitje zit dan de Shell. Ce piloten die bij de KLM ko men solliciteren zijn al ji renlang zorgvuldig medisr begeleid en gecontroleerd op de Rijksluchtvaartschool Leerling vliegers die ver slaafd zijn aan alcohol cl drugs krijgen eenvoudigwf het vliegbrevet niet. Dat is op die school praktisch niet mo gelijk. Door Jan tun de Ven Kinderen hebben een moeder. Een vader is niet noodzakelijk, maar volgens de wet hebben kinderen altijd een moe der. Zo is dat in Neder land en ook in het bui tenland geregeld. De re gel bestaat voor het pas geboren kind. Het mag niet voorkomen, dat een boreling alleen op de wereld staat. De volgende voor ons logi sche stap: de vrouw uit wie het kind ter wereld komt is voor het recht de moeder. Zij kan maar op een manier het moederschap kwijtraken. Als een andere vrouw het kind adopteert, is de natuurlijke moeder het moederschap kwijt Bescherming van het pas geboren kind heeft gevolgen voor de vrouw, die voor een andere vrouw een kind wil krijgen. Zij die baart, is voor de wet de moeder van de ba by. Een werkgroep van de Vereniging voor Familie- en Jeugdrecht heeft in het kader van nieuwe mogelijkheden om ouder te worden gestu deerd op wijziging van het uitgangspunt ten gunste van de vrouw, maar zij vindt uit eindelijk de rechten van de baby het sterkst Mogelijk is bijvoorbeeld een wettelijk onderscheid te maken tussen juridisch moe derschap en biologisch moe derschap. De zwangere vrouw kan immers rondlo pen met een embryo van an dere mensen. Dankzij de techniek is het mogelijk ge worden buiten het lichaam een eitje te bevruchten en in elke baarmoeder in te plan ten. Onderscheid in moeder schap zou ook bij kunstma tige inseminatie klaarheid brengen in de bedoeling van degenen, die ouderschap na streven. Wettelijke regeling van af spraken tussen draagmoeder en wensmoeder maken ech ter tevens een einde aan de bescherming van het ongebo ren leven. De werkgroep van Familie- en Jeugdrecht die haar bevindingen in een rap port heeft neergelegd, acht verandering van het uit gangspunt 'de boreling heeft een moeder' een onverant woorde stap voor het kind in wording. Denkbaar blijft dat be voordeling van vrouwen die een kind willen krijgen, lei den tot achterstelling van de belangen van het kind. Een min of meer automatisch ge volg, omdat bij geschillen eerst een beoordeling wordt gevraagd van de argumenten van beide dames. De zwij gende partij, het onmondige kind, dreigt in het conflict op de achtergrond te raken. Conflicten zijn in gradaties denkbaar. Een draagmoeder wil bijvoorbeeld het kind niet afstaan aan de wensmoeder, zoals in het geval van de Amerikaanse dames Mary en Elisabeth. Zouden in ons land twee soorten moederschap bestaan dan ontstaat er bij een geschil een onsmakelijk gevecht, waarbij op een ge geven moment iedereen de rechten van het kind vergeet Een ander voorbeeld, de wensmoeder weigert het kind. De draagmoeder heeft haar best gedaan een gezond kind ter wereld te brengen - zij rookte niet, dronk niet, gebruikte geen verslavende middelen, liep elke dag in de gezonde lucht -,maar toch kwam er een geestelijk of li chamelijk gehandicapt kind. De wensmoeder, hevig te leurgesteld in het produkt, vertelt de draagmoeder van moederschap af te willen zien. Zij had een gezonde, wolk van een baby voor ogen toen zij haar bestelling deed. De draagmoeder op haar beurt wil het kind niet, om dat zij nimmer de intentie had moeder of nogmaals moeder te worden. Waar blijft het kind dan als het recht twee soorten moeder schap kent? Tot zover zijn slechts ge vallen aan de orde gekomen, die een ongecontroleerde zwangerschap veronderstel len. Techniek maakt het mo gelijk ook wetenschappelijk •verantwoorde' zwanger schap te laten ontstaan. Een vrouw wordt niet zonder meer met donorzaad (van de wensvader) geinsemineerd, maar zaad en draagmoeder zijn eerst onderwerp van diepgaand onderzoek om het ontstaan van een gezonde baby bij benadering te ga randeren. Of, eicel en zaad worden buiten het lichaam (reageer buisbevruchting) aan een grondig onderzoek onder worpen om afwijkingen op te sporen. Embryo's met afwij king verdwijnen vervolgens in de afvalbak en goedge keurd materiaal wordt geïm planteerd. Een wolk van een baby kan tegenwoordig me disch theoretisch op bestel ling worden geleverd. Een dergelijke praktijk, weliswaar nog niet aan de orde maar toch mogelijk, rechtvaardigt de vraag: Waar zijn we mee bezig? Het krijgen van kinderen is dan niet meer een gevoelsaange- legenheid, maar voor een mi niem deel - bij kunstmatige constructies - een zakelijk' afwerking van nagesla Voor zakelijk verkrijgen kinderen staat de Verenig®" voor Familie- en Jeugdrec!» niet open en vermoed word' dat het gros van de samenle ving er ook niet voor is k vinden. Onze wetgever heen zich nog niet over het onder werp uitgesproken. In huidige coalitie maakt 'clean fokken' echter weinig kans. De vereniging komt tot d' slotsom, dat moeder worde» geen recht is. Krijgt een vrouw een kind dan is meegenomen. De meesje vrouwen kunnen nog steeds langs natuurlijke weg W*- der worden. Ontbeert zij 1*' vermogen moeder te worden dan is dat nog geen reden omwille van de uitzonderini via wetgeving twee soorten moederschap (natuurlijk en juridisch) mogelijk te maken- Het recht van een een moeder stopt bij de tuurlijke moeder. Bij ae vrouw, die gedurende neg® maanden een band met nakomeling heeft opge bouwd. Steeds meer raakt wetenschap ervan overtuig»- dat het verblijf van het kin» in de moederbuik een vervoH krijgt na de geboorte. - en kind hebben een band, verder wordt Verstoring van dat - wicht heeft nog onverrnoj-» gevolgen voor de ontwikke ling van het kind. nNDERDAG 19 MAART 198 VOLKSKRANT: Per saldo heeft de i verloren ten opzichte van de gezame: kerzijde. Vorig jaar bleven de regerini tels gelijk en konden zij daarin een „ing zien van de koers. Daarin is nu de meerderheid is nog flinterdun, zo in een commentaar op de uitslag van verkiezingen. Dezelfde koers - wat si rijker gevolgd - komt meer in de zoni net en regeringspartijen hebben er ee PvdA Door Pieter-Jan Dekt BREDA - Sinds de enorme winning van de PvdA in 1977 bij verkiezingen keer op keer partijen verder leeggezogen. Totdat er bij de kamerverkiezii aar ter linkerzijde van de PvdA was overgebleven. Zo verdween d< en werden PSP en PPR piepkleine De statenverkiezingen van bij af. eisteren lijken een keerpunt in te luiden. De PvdA heeft nogal wat CDA- en WD-kiezers naar zich toegetrokken, maar heeft tegelijkertijd fors verlo ren aan de kleine linkse par tijen. Het resultaat is voor de PvdA per saldo licht negatief. Aan de rechterkant is een soortgelijk beeld ontstaan, zij het minder spectaculair dan bij links. Het CDA heeft wat gewonnen van de WD, maar is tegelijkertijd nogal wat stemmen kwijtgeraakt aan de kleine rechtse partijen. Ook die hadden vanaf 1977 hun aanhang langzaam maar ze ker richting CDA zien ver dwijnen. Kortom, de groten werden gisteren kleiner en de kleintjes weer groter. De VVD is hoe je het ook be kijkt de grootste verliezer. De liberalen moesten vergeleken met de kamerverkiezingen van mei vorig jaar opnieuw terug en dat is in de provincies extra hard aangekomen. Wat overigens opvalt is dat de WD in vrijwel alle provin cies op dezelfde lijn zit. Er is wat het verlies betreft weinig onderscheid te maken tussen de zuidelijke provincies en de rest vari'het land. Het verlies van de WD komt niet als een echte verras sing: de opinipeilers hadden het allemaal voorspeld. Toch is het interressant om te zien aan welke partijen de libera len kiezers hebben verloren. Dat veel WD-kiezers bij het CDA politiek onderdak heb ben gezocht - en gevonden - lag in de lijn van de verwach ting. Opvallend is het groot aantal WD-kiezers dat deze keer de stap naar D66 heeft gewaagd, ondanks de 'koers wijziging' die WD-fractielei- der Voorhoeve aan de voor avond van de verkiezingen wereldkundig maakte. De WD is, zo lijkt het, terug derzoel al uitw nadruk elector: WD i uitgepi laat d< trum/1 Het forse v geven, van d< jaar w aan v Rechts vincies hebber ten da tehour Bij van m liefst 1 aanha Volger hebbel ten gis cent v De jui CDA- vaste het ni moet den af Wa: 'Lubt* jaar d langri ander dwijn CDA- wordr het het c menig speelc Het deze buiter er voi in Br wat moest ten oi rug. I verlor van r partij HET NEDERLANDSE politieke landscha krachten van regen en wind een flinke verwacht geteisterd door een lichte ae een saaie en lusteloze statenverkiezin kon zich zich niet verwarmen aan con onderwerpen en bleef helaas in groten busuitslag in meerdere opzichten op ee Belopen voor de regeringscoalitie van C De tik die de kiezers gisteren hebber van de coalitie moet vooral bij premier 1 men. Op de van hem bekende slagvaar leren duidelijk te maken waarom hij rr moeten zijn, maar dat was duidelijk ee zingscampagne straalde Lubbers de ze ooegzaamheid uit van de man die op maakte hij zelfs de indruk reeds te drorr De verkiezingsuitslag heeft hem eet wekt. Hij krijgt hoe dan ook binnen zijn lastiger WD die na het echec van gis moeten profileren dan de laatste tijd h< dit niet dan zal deze partij verder ve |wee grote blokken in het politieke kre Bovendien krijgt Lubbers te maken me mende Eerste Kamer, waar zijn coalitie kenen en haar politieke bestaan afhar befaamde Staphorster-variant, een sta? De speelruimte van Lubbers bij de boe dan ook beperkt. Het doorjassen v Pen kan hij in de rest van de kabine daarmee is de kwaliteit van de democr, Lubbers de stembusuitslag moeilijk opvatten. De kiezer heeft geen waarc Slechte en rommelige start van Lubber: kabinet dit signaal laat doorklinken in rende tempo van bezuiningen in mate zal verlagen. De PvdA, sinds gisteren weer de gr< zien van de rampzalige vorige Statenv hoekt en heeft zich sinds de Kamerver! gehandhaafd. De socialisten hebben c jmg voorspelbaar verloren aan Klein L sche gelederen niet al te lang zal word eebuut van Wim Kok mag als rede schouwd. Zonder de adem van de kie nu bezig gaan houden met de koers vormen tot een redelijk regeringsalterr De traditioneel weinig aantrekkelijk ditmaal qua opkomst een bede uidelijk is dat de provinciale politiek spreekt. Politiek Den Haag moet met c an de uitslag uitsluitend hanteren al: an de politieke verhoudingen in Nede

de Stem | 1987 | | pagina 2