6 A-sociale gezinnen alleen maar betutteld' Computer met verstand van taal uit boeken bladen uit boeken bladen wetenschap: NIEUWE GENERATIE TEKSTVERWERKERS GEBOREN IN NIJMEGEN Antilichamen herkennen beschadigd DNA V- IEUWSOVERZICHTDDDO. rrmnm wetenschai qnderdag 19 maart 1» DONDERDAG 19 MAART 1987 ITMM UTRECHTSE ONDERZOEKERS IN PROEFSCHRIFT: Beloonde huisarts is actiever Tweede wetenschapsweek in oktober Computer vertaalt braille Moppen helpen bij sociale vorming Voorlaatste wilde condor gestrikt EG wil denkende supercomputer NEDERLAND 1 \*m] NEDERLAND 2 DUITSLAND 1 'ven Piekeren Suske en Wiske: De T8 'ONTOELAATBAAR' werden ze ge noemd en later 'a-sociaal' en toen 'onmaatschappelijk'. Honderden ge zinnen in Nederland, die beschouwd werden als wanbetalers, ruziema kers en rotzooimakers, vervuilers. In gezinsoorden en speciale woon wijken in steden moesten deze men sen vanaf 1920 opgevangen worden om ze een heropvoeding onder toe zicht te geven. Want ze waren door hun manier van wonen niet alleen ongewenste huurders, maar het rijtje van 'a-socialiteit' werd laten nog uit gebreid met misdaad, drankzucht, kinderverwaarlozing en onzedelijk heid. Deze door de overheid aangezwen gelde 'onmaatschappelijkheidsbe- strijding' heeft niets uitgehaald. Het resultaat was niet, dat er na verloop van tijd een verzameling nette gezin netjes ontstonden, die zich keurig ge droegen naar burgerlijke normen. Men was en bleef zogenaamd 'a-so- ciaal' bij terugkeer in de oude woon straat. Het blijvende stempel, het verworden van de speciale woonwij ken en gezinsoorden tot getto's, waaruit het moeilijk ontsnappen was, en de ergernis bij de ontdekking dat men geen hulp kreeg, maar her opvoeding met ongevraagde inmen ging en betutteling. Dat zijn de enige resultaten geweest van al die over heidsbemoeienis. Dat stellen de Utrechtse onder zoeksters Adrianne Dercksen en Loes Verplanke, die donderdag 5 maart aan de Rijksuniversiteit van Utrecht promoveerden. Zij onder zochten de geschiedenis van de her opvoeding van a-sociale' gezinnen in Nederland van 1914 tot 1970. Ze kwamen tot bovengenoemde conclu sies na uitgebreid archief-onderzoek in Den Bosch en Haarlem. Het proef schrift geeft niet alleen een beeld van de methodes waarmee de heropvoe ding plaatsvond: het aanbieden van huizen, kwijt schelden van schulden of het dreigen met de kinderbescher ming. In de oorlog speelde men zelfs in op de evacuaties, die in bepaalde delen ban het land door de Duitsers wer den opgelegd. Zelfs na de bevrijding nog deporteerde de gemeente Rotter dam zeker veertig gezinnen naar kampen in Drenthe en Overijssel. De studie geeft ook een beeld van de ideeën rond de 'onmaatschappelijk- heidsbestrijding. Na de oorlog dacht men, dat heel veel gezinnen aan de grond geraakt zouden zijn met ver lies van elk normbesef. En in de jaren '50 heette het, dat 'het kwaad' door de versnelde indus trialisatie opnieuw om zich heen greep en zelfs besmettelijk was. Pas midden jaren zestig kwamen er twij fels aan de traditionele aanpak en in 1971 komt er een einde aan met de nota 'Samenlevingsopbouw'. De na druk komt dan te liggen op sociaal- cultureel werk en opbouwwerk. De beide onderzoeksters, die de aanpak van de 'a-socialen' kritisch belichten, komen niet met andere op lossingen over alternatieven, die in de door hen beschreven tijd wel nut tig zouden zijn geweest. „Wij zijn historici en registreren als zodanig alleen maar. Van het vak maat schappelijk werk hebben we te wei nig inhoudelijke kennis om achteraf alternatieven aan te dragen," aldus dr. Loes Verplanke. Door Kees Buijs „Het ding heeft zelf enig verstand van taal. Het weet bijvoorbeeld welke zinnen mogen en welke niet; wanneer een werkwoord eindigt op 'd' en wanneer op 'dt'; het kent de verbui gingen en vervoegingen, woordsamenstellin gen en zinsbouwregels. En alles op zo'n ma nier, dat de gebruiker er gemakkelijk mee overweg kan." Kernachtig vat prof. dr. G.A.M. Kempen het jongste snufje van zijn Nijmeegse onderzoeksgroep samen: het prototype van een nieuwe generatie tekstverwer kers. De vijfde generatie, om pre cies te zijn. Het kenmerk van deze lichting computers is, dat ze uit de combinatie van inge voerde gegevens en vuistre gels 'op eigen kracht' nieuwe dingen aanpakken. Ze zijn slim. Maar, gelukkig voor onze menselijke eigen waarde, nog niet slim genoeg. Want zelf snapt zo'n apparaat er geen barst van. „Deze tekstverwerker be oordeelt alle aangeboden tekst alleen op het woordenboek en op de regels en taalkundige modules die we erin gestopt hebben", zegt Kempen. „Re gels die de betekenis van de tekst geven, zitten er niet in. Begrijpen doet hij de tekst dus niet." In zekere zin is dat een be perking, erkent de Nijmeegse hoogleraar psychologische functieleer. „Maar zo erg is dat ook weer niet. Een corrector bijvoorbeeld die getypte tekst nakijkt, hoeft die tekst even min te begrijpen." De ontwikkeling van het prototype maakt deel uit van het ESPRIT-project 'Intelli gent Office Workstation'. Een slimme kantoorhulp dus, die van pas komt bij het typen, schrijven en redigeren van teksten. Deze week is het Nij meegse borelingske ten doop gehouden en gedemonstreerd op de Duitse informatica-vak- beurs te Hannover. Meervoud Een belangrijk nieuwtje er aan is het zogenaamde 'gram matica spreadsheet'. Wanneer in een tekst één woord wordt gewijzigd - van enkelvoud in meervoud, een andere naam val, of een andere tijd - moe ten vaak ook andere woorden worden veranderd. Neem bij voorbeeld de zin: 'Een gaaf ex emplaar dat in zijn klasse be taalbaar blijft, is te koop bij firma X.' Als het woord 'ex emplaar' meervoud moet wor den, dan moeten zes andere woorden meeveranderen: 'Gave exemplaren die in hun klasse betaalbaar blijven, zijn te koop bij firma X.' Het grammatica spreads heet voert deze veranderingen volledig automatisch uit. In het Nederlands leidt dit tot aanzienlijke tijdsbesparing en tot minder fouten. Nog veel sterker geldt dit voor het Duits en het Frans, met hun rijke stelsels van naamvallen en vervoegingen! Een ander nieuw snufje is een op taalregels gebaseerde woordherkenner, die spel- en typefouten verbetert. Eén type regel betreft de uitspraak van woorden. Zo kan de woordher kenner in de spelling Liejon de Franse plaatsnaam Lyon her kennen. Het andere type be treft de zinsbouw: het zinnetje 'Dat beloofd wat' verbetert hij automatisch in: 'Dat belooft wat', of: :'Dat beloofde wat', al naar gelang de schrijver wenst. Bovendien zijn het splitsen van woorden in lettergrepen en het automatisch indexeren sterk verbeterd. Samenge stelde woorden deelt het pro gamma in hoog tempo op in Een extra nummer wijdt het populair wetenschappelijk maandblad KIJK geheel aan elektriciteit: over grote energie vreters, het NASA-vliegtuig dat op de bliksem jaagt, schone energie en elektrische dieren: sommige vissen produceren schokken van meer dan vijfhonderd volt! De speciale KIJK-uit- gave is bedoeld om meer bekendheid te geven aan de elektro techniek. Wiskundetijdschrift 'Pythagoras' laat enige formules los op het probleem van de snelheid waarmee cassettebandjes aan het begin en het eind van de spoel ronddraaien. De Duitse meetkun dige Riemann wordt voorgesteld en ook komt de 'uitdenker' van coördinaten Rene Descartes voor het voetlicht. De opgaven van de Internatoonale Wiskunde Olympiade zijn ook in dit nummer te vinden. In het tweede 1987-nummer van 'Aarde en Kosmos' weer een kaleidoscoop aan goed geïllustreerde informatie. PCB in moe dermelk, een nieuwe Britse windmolen, de natte duinvalleien van Schiermonnikoog, een centrifuge voor grond in Delft om er aardbevingen en het gedrag van dijken mee na te bootsen en het. ozon-probleem. En de jonge onderzoeker mag aan de slag met padden, het prepareren van schedels en proeven met enzymen. De bezuinigingen op sociale uitkeringen hebben in de Ver enigde Staten voor een geweldig honger-probleem gezorgd. In de 'Scientific American' van februari staan daarover enkele simpele, maar keiharde statistieken te lezen. De VS staat acht tiende op de wereldlij st van de minste kindersterfte (Nederland zevende) met 12 babies per 1000 geboorten, die hun eerste jaar niet volmaken. Walvissen, die enorme kuilen in de zeebodem maken, de wetenschappelijke loopbaan van moeders met kinde ren en pulsar-sterren komen ook aan de orde. Er bestaat vrijwel geen literatuur over de ontwikkeling van de alfa-, beta- en gammastudierichtingen aan de Nederlandse universiteiten. Voor de Eindhovense hoogleraar M. Groen was dit aanleiding voor het schrijven van een gedegen onderwijs kundig overzicht van het wetenschappelijk onderwijs van 1815 tot 1980. Het zojuist verschenen eerste deel behandelt de wetge ving, de wetenschappelijke titels en praktijkbevoegdheden, en de disciplines godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid, indologie en geneeskunde. In een tweede boek wil Groen de overige weten schappen behandelen. In vierhonderd pagina's geeft het boek vooral een formele beschrijving van wetten, besluiten en regels, en van de discussies waardoor ze tot stand kwamen. Tussendoor biedt Groen stukjes vaderlandse wetenschapsgeschiedenis, zij het in vogelvlucht. Het wetenschappelijk onderwijs in Neder land van 1815 tot 1980 is uitgegeven door de Technische Univer siteit Eindhoven en kost 39,50. Nijmeegse wetenschappers aan de wieg van een nieuwe generatie tekstverwerkers: prof. dr. G. Kempen, drs. B. van Berkel, drs. E. van der Linden en drs. K. de Smedt. - foto Gelderland pers hun samenstellende delen. Dit voorkomt foutieve splitsingen als 'rijk-sambtenaren', en ver gemakkelijkt de herkenning van trefwoorden ('ambte naar'). Een van de handigheidjes die de gebruiker van pas ko men, zijn diagrammen in de vorm van omgekeerde bomen, die de structuur van zinnen in beeld brengen. Zinsontleding brengt nogal eens dubbelzin nigheden in ons taalgebruik aan het licht. Met de zin: 'Ik heb de lezing door professor Kempen laten nazenden' bij voorbeeld kim je twee kanten op. Met het oog op het automa tisch vertalen - ook al zo'n toe- komstmogelij kheid - kunnen dergelijke zinsconstructies be ter bij voorbaat worden ver meden. Van Dale Naast de nieuwe snufjes be vat de slimme tekstverwerker ook bekende onderdelen. Pro gramma's met lijsten van vijf tigduizend woorden zijn er bijvoorbeeld al. Maar de woordenschat van riq^e tekst verwerker is veel uitgebrei der: het complete woorden boek hedendaags Nederlands van Van Dale zit er in, plus alle verbuigingen, verklein woorden en samenstellingen Zinsontleder, zinsgenerator elektronisch woordenboek, op roeper van aparte stukjes tekst: allemaal stukjes gereed schap om het schrijven var tekst te versimpelen. Voor ESPRIT werkt de on derzoeksgroep van psycholo gen, taalkundigen en informa tici aan de Katholieke Univer siteit aan de kantoorvariant van de pientere tekstverwer ker. Tegelijk werkt men voor het onderwijs aan een school- tekstverwerker. „Een hulpje voor de onderwijzer", zegt Kempen, „maar hij werkt nog niet feilloos. Toch is alles wat het apparaat aan fouten op spoort meegenomen" De KUN gaat door met speurwerk op het gebied van automatische tekstverwer king. Men werkt onder meer samen met Océ-Nederland Research in Venlo, Bull in Frankrijk -dat onder meer werkt aan software voor een voudige spraakherkenning, die er vrij gemakkelijk aan kan worden gekoppeld- en met VNU's gecomputeriseerde databank, die dankzij de Nij meegse nieuwtjes ook fout ge spelde trefwoorden kan thuis brengen „Ons prototype belichaamt een stukje wetenschappelijk werk", aldus Kempen. „Er moet nog heel wat gebeuren voordat het als softwarepak ket in de winkel ligt-" Ver scheidene bedrijven zijn geïn teresseerd om er een kant en klaar produkt van de maken. De KUN doet dat niet, want, zegt Kempen, „ons werk moet wetenschappelijk interessant blijven" TNO-ONDERZOEKERS in Rijswijk hebben een ver fijnde methode ontwikkeld voor het aantonen van zeer kleine veranderingen in het erfelijk materiaal van de mens. Zulke veranderingen, die de basis kunnen zijn voor het ontstaan van erfelijke ziekten en tumoren, worden veroorzaakt door beschadi ging van het DNA. Dat is de benaming voor het celmate riaal waarin onze erfelijke informatie ligt opgeslagen. We staan in ons dagelijks leven en op ons werk regel matig bloot aan schadelijke invloeden van chemische stoffen en stralingsbronnen. Die hoeven uiteraard niet tot blijvende schade aan ons erfelijk materiaal te leiden. Cellen kunnen de schade na- melijk zelf tot op zekere hoogte herstellen. De opsporingsmethode van het Medisch Biologisch Laboratorium van TNO maakt gebruik van heel spe cifieke antilichamen, die TNO met behulp van proef dieren ontwikkelt. De antili chamen kunnen een be paalde groep bouwstenen van het DNA letterlijk aan het licht brengen: de 'op maat' gemaakte antilicha men worden voorzien van een lichtuitzendende stof, en als ze contact hebben ge maakt met de gezochte DNA-bouwstenen, spoort genotoxisch agens foutloos herstel - foutief herstel geen herstel DNA - ge'.i schadelijk effect DMA celdood. mutagenese of mogelijk carpmogenese een uiterst gevoelige lasers can-microscoop hen op. Verfijnd De aangerichte schade aan het celkern-DNA en de mo gelijkheden tot spontaan herstel schematisch weergege ven. Bron: TNO-magazine 'Toegepaste Wetenschap'. Wie één uur op het strand gaat liggen zonnen, loopt al een flinke beschadiging van het DNA van de huid op. Ge lukkig voorkomen onze pigmentvorming en het herstel mechanisme van de huidcellen gewoonlijk de schade die de ultraviolette straling aanricht. - fotoanp De werkwijze is inmiddels zo verfijnd, dat een antili chaam één stukje bescha digd DNA uit tien miljoen tot honderd miljoen 'goede' bouwstenen kan ontdekken. Het onderzoek heeft aan getoond, dat het DNA plaat sen heeft waar mutaties zich veel vaker voordoen dan op andere plaatsen. Verder kan men met de nieuwe methode binnen enige tijd in bedrij ven en fabrieken de invloed van de werkomstandighe den op het erfelijk materiaal van de werknemers nagaan. Een voorbeeld van het meten van DNA-beschadi- ging is het vaststellen van de schade als gevolg van ultra violette straling. Onderzoek bij mensen die één uur op een zonnig strand lagen, toonde al een flinke bescha diging aan van het DNA van de huid. Gelukkig voor ons voorkomt de pigmentvor ming (het bruin worden) veel ongelukken, en kunnen de celmechanismen de DNA-schade veelal repare ren. Maar de herstelmecha nismen kunnen haperen, en dan zijn blijvende mutaties het gevolg. Het onderzoek bij TNO op deze gebieden wordt uitge breid beschreven in het fe bruarinummer van Toege paste Wetenschap. WIL JE een huisarts ertoe brengen om minder verwij skaan uit te schrijven en ook minder geneesmiddelen voor te schrijd dan moet je hem daarvoor financieel belonen. Door deze gel lijke prikkels kun je de druk op specialisten en ziekenhuizen rugschroeven. Dat is de conclusie van een sinds april 1984 uit voerd onderzoek door twee econometristen van de Kathol) Universiteit Brabant in opdracht van twee Tilburgse ziek, fondsen. In samenwerking met 13 huisartsen bedachten W. Nuyensen van Tits het volgende systeem. Als de huisartsen in vergelijk met hun collega's op het stuk van recepten, verwijzingen r, oogarts, keel-, neus-, en oorarts, overige specialisten en fysiotj rapeut, minder scoorden, verdiende ze een bonus. Verwezen ze meer, dan kregen ze een boete. Van elke huisati praktijk wordt na een tijd het saldo berekend. Is de bonus hq dan de boete, dan wordt er daadwerkelijk uitgekeerd, maan nadelig saldo hoeft niet te worden betaald door de huisartsen kregen de beide onderzoekers de verwijzingen met percenta tussen de 9 en de 15 procent omlaag. De medicijnencijfers zijn nog niet bekend. De proef loopt nog eind 1987. Dan gaat men bekijken in hoeverre het huisartsen drag ook beklijft en bovendien komen er vervolgonderzoek De eerste slotsom is in ieder geval dat invoering van een lijk bonus-boete-stelsel de kosten van de gezondheidszorg) drukken. DIT JAAR van 13 tot en met 16 oktober komt er voor de tn# keer een wetenschapsweek in Nederland. Net als in 198f 350-jarig feest van de Rijksuniversiteit is de plek weer Utre: De week is bedoeld voor de vierdeklassers van HAVO en VWO Extra accent krijgt deze keer de relatie tussen kunst en wete schap. De wetenschapsweek zal in de toekomst steeds tweeji achter elkaar bij een andere universiteit gehouden worden EEN NIEUWE Nederlandse computer-vinding is insti braille-schrift van blinden, dat met een braille-type-macr. wordt ingetikt, onmiddellijk in leesbare zwart-wit-letters een beeldscherm weer te geven. Het schrift kan op floppies»: den opgeslagen en desgewenst uitgeprint. Met deze computertoepassing, die Braillecom 1 gedoopt is, h« het Alkmaarse bedrijf THL-computers een rechtstreek schriftelijke communicatie-link te hebben gevonden tusa schrijvende blinden en lezende ziende mensen, die het schrift niet machtig zijn. Men verwacht vooral in het onderwijs veel van het appars - kosten ruim 3200 gulden -, omdat de blinde nu in staat is hu werk, tentamens en proefwerken te maken, die voor de te direct leesbaar zijn. De Braillecom kan namelijk ook formt uit wiskunde, natuurkunde en scheidkunde weergeven. MOPPEN DIE kinderen elkaar vertellen op school of thuis, een waardevol hulpmiddel bij de sociale vorming, bij de opto, van het groepsgevoel onder kinderen en bij het aanleren a waarden en normen. Moppen verszienen serieus te worden j nomen, zelfs door wetenschappers. Dat zegt de Zweedse doel Björn Roos, die onlang aan de Universiteit van Lund in Zui Zweden promoveerde op een proefschrift dat 'Grappen en li pointe, het vertellen van grappen onder schoolkinderen' heet Roos, die tijdens zijn studie onderwijzer aan een basisset» was, legde een hele verzameling schoolmoppen aan van ren van negen, elf en vijftien jaar, maakte achtergrondgespia ken met de moppentappers en bracht zo de hele moppencufc in beeld met een onderverdeling naar geslacht, leeftijd, dienst en woonplaats. Ook probeerde Roos de weg te vinden: welke de moppen onder de kinderen komen. De kindermop? zijn ook nog op een andere manier nuttig: ze zijn een uitlaai voor verzet tegen regels en orde in de wereld van de 'grote ik sen' en helpen tegen de bij ouders en leerkrachten waargenom schijnheiligheid en zwakte, zegt Roos. speels laremka- menier vreemde munt pl. in n Holland IN DE Verenigde Staten is een van de twee laatste in het», levende Californische condors gevangenen. Er zal worden s probeerd met het dier te fokken, om uitsterven van de i voorkomen. Het volwassen mannetje verblijft nu in de dierentuin vanS Diego. De ploeg die het dier gevangen heeft, probeert nu dei lerlaatste condor in het gebied nog te strikken. Behalve deh wilde condors leven er nog 26 in gevangenschap. De gevanp condor is van het grootste belang voor het fokprogramma.m dat met zijn inbreng inteelt kan worden voorkomen. De aasetende condor, met zijn kale kop en zware veren, grootste Noordamerikaanse landvogel. Het dier heeft een s wijdte van drie meter. DE EUROPESE Commissie heeft zes Europese geleerden) vraagd, een programma op te stellen voor de ontwikkeling» een supercomputer naar het model van het menselijk verst» Voor het project, dat Brain is gedoopt, is voorlopig ruim 46® joen gulden uitgetrokken. Brain staat voor 'basisonderzoek naar adapatieve intelligeni Je| en neurocomputing'. Kunstmatige of adaptieve intelligentie s den kunnen leiden tot de vervaardiging van robots die letterl" kunnen zien wat ze uitvoeren. Bij de zes geleerden die de Co missie heeft gevraagd het programma voor te bereiden, üBVoor oplossing zie laatste kolom geen Nederlanders. Ballade van Zl.uu j een oude zee pjjmer Peter Wit maakte nostalgische verken ningstocht langs de kust van het IJsselmeer, de vroegere Zuiderzee. Uit de tweedelige 'Ballade van een oude zee' is vanavond het deel te zien is, waarin Wit de kustlijn van Medemblik tot Huizen volgt. In de oude stadjes langs deze route wordt in het kort inge gaan op de geschiedenis van je Zuiderzee. De volgende week gaat de reis van Spa kenburg naar Makkum. Sjah i film een vrouv terugf leeft. het sp maar meisji Het h kindei Met en de diary treinj Korporaal 19.47 I john mcB Onder de Nederlandse titel 'Korporaal John McB' zendt je VARA de film The be guiled' uit met Clint East wood in de hoofdrol. Het verhaal speelt tegen het einde van de Amerikaanse Burgeroorlog. Ergens in het ruiden staat een deftig meis jespensionaat, waarvan mrs. Martha Farnsworth direc trice is. Een van de meisjes, de tienjarige Amy, vindt in de buurt van het huis een Noordelijke soldaat, die met een gebroken been werd achtergelaten. Om humani taire redenen besluit Mrs. Farnsworth de gewonde op te nemen. De komst van korporaal John McBurney veroorzaakt echter nogal wat opschudding in het pen sionaat Ondei Tram vierde steld i de in Frank staat showi Peter met speelt heeft genot< voor 1 stimu ner w ding i 20.1 20.15 Soraya De serie *Rück-Sichten' wijdt vanavond een afleve ring aan Soraya, die in 1951 op 19-jarige leeftijd met de Het I 'Germ debuu Wawi didaai en Wawi geschi Schul; rige d DDR, verba: krijge te reis tijden hun i zij sle uit v kenne keuken gerei verle genheid illand ii de Mid- llandse Zee deel v. e. etmaal oude lengte maat Het raadsel van de verschillende soorten slaap zijn nog® opgelost. De REM-slaap met veel hersenactiviteit en oogb" gingen en de diepe slaap hebben verschillende functies, i over meer zijn de geleerden het niet eens. Onder de titel 'Slap® wordt de lezer van het februari-nummer van Natuur en Tcffl niek bijgepraat. 'De man met de gouden helm', een schilderij! voor kort aan Rembrandt toegeschreven,ging bij gelegen!* van zijn restauratie ook even een onderzoekskernreactor bin* om radio-actief te worden gemaakt. Dit om het schilderstuk' grond van de afgescheiden straling tot op het linnen nte an»; seren. Evolutie, de energiecentrales van de cel en eb en vU zijn andere onderwerpen in N&T. Hoe maak je een lakprofiel van een bodemdoorsnede, de'; ren wereld in grotten, de emoe, aardolie als chemisch fossiel, vuile lucht in archieven, die papier doet verpoederen, en la* Dat zijn enkele onderwerpen uit het natuurwetenschappe1™' schrift 'Archimedes' van de Stichting IVIO. Het toedienen van oestrogeen-hormoon aan vrouwen vi menopauze kan later botbreuken voorkomen door de bro ten-aandoening osteoporosis. Bovendien zou het hormoon jj nog eens preventief kunnen werken tegen hartziektes. schrijft de NewScientist van 19 februari. Over de vele toep2®; gen van waterstofperoxide en de verbazingwekkende P°Pj2 teit van bestraald voedsel, zelfs na Tsjernobyl, bericht het Bb weekblad ook. Je eet en drinkt omdat je honger dorst hebt, maar niet2;*; daarom. Veel smaak- en voedsel voorkeuren zijn aangeb®J Daarnaast spelen de omgeving en de cultuur een grote rol die invloeden van binnenuit en van buitenaf houdt de psy1 gie van het eet- en drinkgedrag zich bezig. Goed voor een kelijk artikel in het maartnummer van Psychologie, uitge door Swets Zeitlinger in Lisse. De bodem van de Limburgse hellingbossen kan veel kle1^ ker en gevarieerder. Typische hakhout-orchideetjes als het^ vogeltje (Cephalanthera) en de Mannetjesorchis (Orchis la) moeten weer terugkomen. Dat kan volgens twee Sta- beheer-medewerkers door het hellingbos weer 'open' te door gericht te kappen, de hakhout-kap weer in te voeren,^ te overvloedige strooisellaag hier en daar te verwijderen eb schapen in te zetten. Deze voorstellen worden aangedra het februari-nummer van het Natuurhistorisch Maandbh tijdschrift wijdt verder bijna 13 bladzijden aan het weer of ken van het Blauwgras in Limburg.

de Stem | 1987 | | pagina 26