Dahn als Jongerenkoor van Breskens bestaat nu vijftien jaar 'A-SOCIAAL BELEID VERENIGDE Sas verdeelt geld stadsvernieuwing Danckaert schrijft zich in MaUhaus-Passion op 11 april in Aardenburg Grote feestavow in IJzendijke Grote be ZANG, GEZELLIGHEID EN CONTACTEN DONDERDAG 19 MAART 1987 MBMM VAN ZEELAND T6 PAGINA ZEELAND TERNEUZEN - De bedrijfsgroep Havens van de Vervoersbond FNV is woedend op de directie van de Ver enigde Bootlieden in Terneuzen. De bond eist schadevergoeding voor een werknemer die in overspannen toestand ontslag heeft genomen nadat hij door de directie onder druk zou zijn gezet. 'Doodnormaal' Kwalijk VIJFTIG MILLE VOOR RIOLEN pONDERDAG 19 MAAR Jeugdsoos Sint Jansteen kan van start Avond voor gastouders 'UITVOERING OP EUROPEES NIVEAU' Europees Traditie MET ZEEUWS- VIAAMSE ARTIESTEN Altijd leuk Artiesten Axel Hulst Ossenisse het theaterleven in de Sovjet-Unie profi teert momenteel van de hervormingswind die ge staag over het hele land waait Een gevolg van Mi- chail Gorbatsjovs politiek van meer eerlijkheid en openheid is, dat evenals de film ook het toneel nu een 'dooi' beleeft welke sterk doet denken aan de dooi-periode gedurende de eerste jaren van het Chroesjtsjov-bewind. Vom een onzer verslaggevers BRES KENS - Het Jongeren koor Breskens bestaat vijftien Jaar. Het werd januari "73 op gericht door A. Maas met als doel het muzikaal opluisteren van kerkdiensten. Hij is nog steeds dirigent van het koor. De eerste repetities waren in een lokaal van de basis school De Schelphoek. Er werd gestart met ongeveer dertig leden. De instrumentale bege leiding bestond uit een gita rist, drummer en organist La ter werd dit uitgebreid met een trompetist. De meeste instrumenten zijn eigendom van het koor. Het geld hiervoor werd via en wafelactie en collectes bijeen gebracht Zo was er eens een toerist zo onder de indruk van het koor dat hij spontaan 500 Marken gaf voor uitbreiding van instrumenten. Een van de hoogtepunten in het 15-jarig bestaan is de me dewerking van het koor aan de klankbeeld-montage 'Kruisweg der mensen', die ge stalte kreeg naar aanleiding van de kruisweg, gemaakt door de plaatselijke pastoor/ kunstenaar O. Gielliet Behalve zang neemt gezel ligheid en in contact komen met mensen een belangrijke plaats in bij de leden. Zo wer den er contaten gelegd met mensen uit Idamalavaram in India. Het koor sponsort sa men met de rk basischool De Schelphoek de school in die Indiase plaats waar buiten on derwijs en gezondheidszorg ook volwassenen-educatie een belangrijke plaats inneemt Zaterdag 21 maart wordt er in verband met het 15-jarig bestaan een feestelijke bijeen komst gehouden in zaal De Uitkomst te Breskens. De mu zikale noot zal daarbij niet ontbreken. Zondag 22 maart zingt het Jongerenkoor in de rk kerk te Breskens om 10.00 uur. Na deze dienst is het kof fiedrinken in de bar De Echo, waarbij iedereen welkom is. Bond eist vergoeding ontslagen werknemer Van een onzer verslaggevers Dat gebeurde volgens de FNV toen hij na een bedrijfs ongeval dat enkele maanden geleden voorviel, weer aan de slag wilde. Hij zou toen door de directie onder druk zijn ge zet het rapport dat hij over dat ongeval bij de arbeidsinspectie indiende, in te trekken. De Vervoersbond heeft in een te lex aan de directie schadeloos stelling geëist en dreigt met acties. „Wederom is een col lega van u onder het a-sociale juk van de directie van de Verenigde Bootlieden doorge gaan", schrijft de Vervoers bond in een brief aan de leden. Volgens adjunct-directeur van de Verenigde Bootlieden A. v.d. Berge is er 'niks aan de hand'. „Het is een doodnor male zaak dat iemand een be drijf verlaat als hij het niet meer naar zijn zin heeft", zei hij gisteravond. Hij vindt het onbegrijpelijk dat de vakbond zich zo druk maakt over het geval en wilde verder geen commentaar geven. De FNV roept de leden die bij de Verenigde Bootlieden werken op aanstaande vrijdag voor een actievergadering naar de Opstandingskerk te komen. In een brief aan de le den zegt de FNV maatregelen te willen nemen 'om het steeds hardere en schofterige beleid van deze directie ten aanzien van vakbondsleden een halt toe te roepen'. Volgens be stuurder N. Sannes was het niet de eerste keer dat de di rectie vakbondsleden onder druk zette. De werknemer waar het om gaat, viel tijden het aanmeren van een schip in de haven van Terneuzen in het water. Hij moest dat werk alleen doen, terwijl er normaal ook mensen aan de wal staan om de tros aan te pakken. Een attente loods kon ternauwernood voorkomen dat hij klem raakte tussen de wal en het schip. Hij deed daarna zijn be klag bij de directie, de vak bond en de ondernemingsraad. Uiteindelijk maakte hij een rapport over het ongeval voor de arbeidsinspectie. Volgens de vakbond nam de directie hem dat toen al kwalijk. Hij ging uiteindelijk overspannen in de ziektewet Toen hij zich afgelopen maandag beter meldde, zette de directie hem volgens de bond onder druk zijn rapport in te trekken. Vol gens Sannes ging het toen weer mis en nam hij in over spannen toestand ontslag. De man staat inmiddels weer on der doktersbehandeling. San nes noemt deze handelswijze van de directie 'wangedrag'. Hij wil dat de directie de man financieel schadeloos stelt of het ontslag niet accep teert In de telex eist hij dat de directie vanmorgen antwoord geeft. De vakbond kan overi gens pas na 1 april tot acties overgaan, omdat in de CAO die tot die datum loopt een "vredesparagraaf is opgeno men. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Het gemeentebestuur van Sas van Gent gaat het voor dit jaar beschikbare geld voor de stadsvernieuwing verdelen. De gemeente krijgt 336.960 gulden uit het provinciaal stadsvernieuwingsfonds. De problemen op dit gebied concentreren zich rond de sa nering van de Kloosterlaan en de Grootmajoorstraat (de Kleine Markt inbegrepen), de verbetering van particuliere woningen en de renovatie van het rioolstelsel in de gemeente. Voor dit laatste wil het col lege van B en W dit jaar 50.000 uittrekken. Particu liere woningbezitters kunnen voor de verbetering vna hun huizen een beroep doen op een subsidiepot van ƒ60.000. De gemeente wil ƒ200.000 beste den aan de aankoop van wo ningen. Aan de verharding van wegen wil het college 18.200 besteden. De rest van het budget, 8.760, gaat in de gedachte van B en W naar de ontwikkeling van plannen, in spraak en begeleiding. De raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening en Ont wikkeling buigt zich maandag 23 maart over dit plan. Zij be spreekt dan tevens het meer jarenplan voor de stadsver nieuwing voor de periode 1987-1992. De stadsvernieu wing dit jaar is gebaseerd op dit meerjarenplan Verder be spreekt de commissie de ver keerssituatie in de Kanaalpol der. De vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. Vanavond vergadert de vol tallige gemeenteraad van Sas van Gent, onder andere over een overeenkomst over de ho reca-exploitatie van de ge meentelijke sporthal. Deze vergadering begint eveneens om 19.30 uur. Danckaert (links) laat zich inschrijven. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - J. Danckaert heeft zich gis terochtend met 'zijn' stichting Buurt Inkoop Centrale ingeschreven bij de Kamer van KoophandeL Het ziet ernaar uit dat de Sluiskilse buurtwinkel voorlopig blijft be staan, maar de problemen zijn nog niet alle maal van de baan. Omdat de stichting geen statuten heeft, is het bestuur aansprakelijk voor eventuele schulden die de winkel kan krijgen. Dat kreeg hij te horen bij de inschrijving. Maar - FOTO DE STEM/COHJ.DE BOB wat erger is, de stichting heeft geen gingsvergunning en kan deze niet omdat in het bestemmingsplan voor Sliiis< kil-Oost geen plaats is ingeruimd voor winkel. Danckaert hoopt echter dat de gemeenit Terneuzen tolerant zal zijn en het besta- mingsplan aan zal passen. „Dat moeten immers ook als de Cokesfabriek straks e opslagplaats in de wijk gaat bouwen", zt hij. De stichting wil met de gemeente gan praten hoe er een oplossing kan komen. Van onze correspondent SINT JANSTEEN - De jeugd soos in gemeenschapscentrum De Warande in Sint Jansteen kan van start gaan. Al 21 per sonen hebben gehoor gegeven aan de oproep van de ge meente Hulst om zich te mel den als vrijwilliger. Wethouder P. Weemaes zei tijdens een bijeenkomst met de vrijwilligers daar zeer ver heugd over te zijn. De soos is bedoeld voor jongens en meis jes vanaf de hoogste klassen van de basisschool tot en met zestien jaar. Er zal op de voor lopig maandelijkse avonden voor elk wat wils zijn. Ge dacht wordt onder meer aan disco, toepbiljart, tafeltennis, voetbalspel en sjoelen. De kos ten voor de deelnemers zijn een gulden per avond. De eer ste soosavond is op vrijdag avond 8 april van 19.00 tot 22.00 uur. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De stich ting Sasse folkloreweek houdt vrijdag 27 maart een gastou- der-informatie-avond in cul tureel centrum De Speye te Sas van Gent. Toekomstige gastouders krijgen dan infor matie over de dertiende uit voering van de folkloreweek, die van zaterdag 18 juli tot en met zaterdag 25 juli in Sas van Gent wordt gehouden. De gastouders ontvangen informatie over het pro gramma van de folkloreweek en over de deelnemende groe pen. Dit jaar zijn onder meer volksdansgroepen uit Honga rije, Polen en Israël te gast in Sas van Gent en er bestaat een kleine kans dat zelfs een groep uit het Zuidameriaanse Co lumbia een paar dagen in Sas van Gent zal vertoeven. De stichting is nu al weer enkele maanden bezig met de voorbereidingen voor de folk loreweek. Zoals bekend heb ben de gastouders een belang rijke rol in het gebeuren. Zon der hun medewerking zou er geen folkloreweek in Sas van Gent mogelijk zijn. Ze verle nen immers gedurende een hele week belangeloos onder dak aan leden van buiten landse volksdansgroepn. Van daar dat de organisatie een dringend broep doet op men sen die hun huis open willen stellen. Veel gastouders verlenen al jarenlang hun medewerking en zijn daardoor bij de organi satie bekend. Natuurlijk kan deze ook nog nieuwe gastfa- milies gebruiken. Belangstel lenden zijn dan ook vrijdag 27 maart welkom en kunnen zich ter plaatse in laten schrijven voor het komende festival. De gastouderavond begint om acht uur. Organisator Eduard Cuelnaere in de St. Bavo. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Voor de 34e achtereenvolgende keer wordt zaterdag 11 april in de St. Baafskerk te Aardenburg de Mat thaus-Passion van Jo- hann Sebastian Bach uit gevoerd. Deze keer staat het geheel onder leiding van de Nederlandse diri gent Ton Koopman. „Een man van wereldfor maat", aldus E. Cuelenaere, een van de acht mensen van het Aardenburgse Mat- thaus-comité. Het koor en barokorkest van de Nederlandse Bach- vereniging, The Amsterdam Baroque Orchestra en het knapenkoor 'In Dulci Jubilo' uit St Niklaas komen naar Aardenburg. Ze begeleiden sopraan Agnès Mellon (Frankrijk), counter-tenor Michal Chance (Engeland) en zijn landgenoot de tenor FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER voorgaande 33 keren was er alles uitverkocht Ook deze keer zijn er al flink wat kaarten verkocht Joseph Cornwell. Een an dere tenor is de Belg Guy de Mey. Hij vertolkt der rol van evangelist Verder is de Ne derlander Peter Kooy (bas) van de partij, evenals zijn landgenoot Harry van der Kamp (bas) die de Christus partij voor zijn rekening neemt. De Uitvoering van de Matthaus-Passion in Zeeuwsch-Vlaanderen is al een jarenlange traditie. De basiliek te Hulst diende eerst als lokatie. Door one nigheid verhuisde men naar Axel, maar daar was de kerk te klein. In '54 werd voor de eerste keer in de Aardenburg een uitvoering gegeven. Destijds was Cue lenaere reeds bij de organi satie betrokken. In de St. Baafskerk is plaats voor duizend toeschouwers. Al de Het gezelschap dat 11 april Aardenburg aandoet, is volgens Cuelenaere beslist van Europees niveau. De dag voor het optreden in de St Baafs is het te horen in Utrecht Na Aardenburg gaat het twee dagen naar Parijs en dan is het drie da gen te horen in Naarden, het 'Nederlandse Mekka' van de Matthaus-Passion. De Passion is, aldus Cue lenaere, het grootste cultu rele gebeuren van Zeeland. „Niet voor niets krijgen we zowel een fikse subsidie van de provincie als van de drie West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten. Het is dan ook niet een Aardenburgs, maar een Zeeuwse gebeuren". Van onze correspondent IJZENDIJKE - Showband Jeugdbelang uit IJzendijke lm zaterdag 28 maart, in samenwerking met Piet Brakmui grote showavond met kindershow in het jeugdgebouw vac zendijke. De West-Zeeuws-Vlaamse troubadour is voor derde keer te gast bij Jeugdbelang. Ook neemt een Tie Zeeuws-Vlaamse artiesten aan het avondprogramma om acht uur begint. De kindershow is nieuw voor de West-Zeeuws- Vlaamse regio. „Ik had dit programma al een tijd in de kast liggen, maar was er nog niet aan toegekomen," aldus Brakman. Een maand geleden begon de huidige inwoner van Breskens met dit nieuwe idee Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren. Het publiek reageerde en thousiast. Brakman: „Het zijn versjes geschreven door de jeugd van vier tot tien jaar. Het is eigen lijk een levende poppenkast en heeft als titel 'Het land van Die-dai-ding' meegekregen. Ik vind het altijd leuk om met kinderen te werken. Het lijkt wel een beetje op Ome Willem en er is veel ruimte om te im proviseren. De kinderen krij gen ook de kans om mee te zingen." De kindershow is in de plaats gekomen van de talen tenjacht die inmiddels twee keer werd gehouden. „In onze regio heb je natuurlijk al con stant sound-mix. Nu, na twee jaar, is het welletjes en hebben we de talentenjacht laten zit ten," aldus de zanger. De avondshow, die voor voor de liefhebbers van sfeer en mu ziek zeker de moeite waard is, begint om acht uur in het jeugdgebouw. Naast Piet Brakman wordt medewerking verleend door vier Zeeuws-Vlaamse arties ten. Dit zijn Claudia de Blok uit Biervliet, Ellen Minder- houdt uit Breskens, de winna res van de talentenjacht van vorig jaar, Jeanette Nieuwen- hout uit Oostburg en Petra van Driel uit Axel. Brakman brengt naast bestaande wer ken ook een groot deel van zijn vierde elpee ten gehore, die in mei wordt uitgebracht. Het programma wordt opgedeeld in stukken van een half uur. Tussendoor houdt showband Jeugdbelang een superrad van avontuur. Is Brakman niet bang voor verzadiging? „Natuurlijk hou je daar rekening mee," zegt hij. „Toch wordt het steeds maar drukker. Ik speel tot nu toe alleen maar voor uitver kochte zalen, dus wat wil je nog meer. Velen hebben de fout gemaakt slechts op een hit te teren. Ik kom telkens met een behoorlijk stuk uk materiaal." Brakman is blij dat het deltheater in handen is gs men van de gemeente, vindt de prijs die er voor taald is wel hoog. „Dat? wat de mensen uit de streek kunnen, moet nogs benut worden," aldus de! ger, die inmiddels al weet zijn vijfde seizoen in onze gio bezig is. „Voorlopig kd zelf nog niet aan een optre in het Ledeltheater toe." blijft toch aan de weg tin ren, vooral nu zijn 'math bied' steeds wordt uitget» Tv- en radio-optredensi ben zijn populariteit H maar doen stijgen. Dinsffl maart kan West-Zeen® Vlaanderen deze troubai weer aan het werk zien. Bridge - Bridgeclub speelde de eerste we® van de vooijaarscompetS De Halle. Uitslag: Groep dames Kock-Pel, 2. heren Van Bambost, 3. Scheele-de Block. Groep heren Hemelsoet-de VI» echtpaar Brökling, 3. 3 Hoek-dhr. Koek, Groep dames Van de Castee der Heijden en ech Kraayenbrink en echt Sens. Groep D: 1- Naeye-Geilleit, 2. dames de Bunder-deKoning, 3f paar Löchter. Reumanfonds - De voor het Reumafonds nee Hulst 3.498,60 gulden bracht Kaarting - Kaartclub Vermaakt speelde de ronde van de clubcontp® Er waren 39 deelnemen* slag: bieden: 1. L. 1» Kloosterzande, 2. P- Ossenisse, 3. P. Ivens, terzande, 4. J. van W Walsoorden, 5. A de Kloosterzande. Joker®, mevr. Schenkels, Ossemg mevr. Reijns-de Kort, nisse, 3. mevr. Assem* hu, Kloosterzande. D® gende kaarting is zat^ maar in het verenig bouw. Aanvang 19.30 uw Door Elfle Siegl Doch toen, in het spoor van het twintigste partijcongres van 1956, ontstond er na de lange ijskoude cultuurwinter van de Stalindictatuur iets heel nieuws: een jonge gene ratie van kunstenaars - op de eerste plaats schrijvers - kwam als het ware uit het niets tevoorschijn en be paalde gedurende een paar jaar het literaire gezicht van de Sovjet-Unie. De dichters Jevgenij Jevtoesjenko en Andrej Voznessenski behoor den tot deze generatie, even als de dichteres Bella Ach- madoelina en de balladen- zanger Bulat Okoedzjava. Nu, dertig jaar later, halen die schrijvers van toen tek sten tevoorschijn die tijdens het Brezjnev-regiem in de bureauladen moesten blij ven. Het zijn gedichten waarin zij definitief met het stalinisme afrekenen en zulks was onder Brezjnev ta boe. Doch niet alleen duiken er nu teksten op die tot voor kort verboden waren, er is ook een proces op gang geko men waardoor ingedom melde culturele instanties worden wakker geschud. Een goed voorbeeld is de film- bond die onder de bezielende leiding van Elim Klimov nieuwe wegen inslaat. An dere voorbeelden zijn het nieuwe cultuurfonds dat zich vooral om het - lang ver waarloosde - culturele erf goed bekommert en de begin mMBBB AMSTERDAM (ANP) - Geheel de verwachting In heeft de tei stelling van de Duitse kunstenas kar Schlemmer in het Stedelijk seum in Amsterdam in drie weke al 50.000 bezoekers getrokken. C het succes van deze In het kade de manifestatie Amsterdam Cul Hoods tad van Europa georganif expositie wordt geprobeerd de toonstelling te verlengen van 12 tot en met het paasweekeinde Walter Dahn, schilderijen, tekeningen en sculpturen. Van Abbemuseum Eindho ven. Open: di-zo 10-17 uur. Tot en met 20 aprU. De Duitse kunstenaar Dahn, leerling van Beuys, schildert alsof hij tekent en tekent alsof hij schildert. Daarbij stelt hij zich in zijn laatste werken nogal morali serend op; bijna letterlijk als een 'middeleeuwse' predi kant via zijn gecopieerde prenten uit eeuwenoude boe ken. Het is allemaal heel na drukkelijk en opvallend, zo dat deze expositie, wat de grote doeken (ruim veertig stuks) betreft, een nogal be togend karakter heeft. Een veel intiemere sfeer hebben zijn tekeningen (vijftig stuks) en het twintigtal bron zen sculpturen. Maar alles heeft een onderlinge samen hang. Walter Dahn was met zijn vriend Dokoupil aanstichter van 'De nieuwe Wilden' (Mülheimer Freiheit Gruppe) in het begin van de tachtiger laren. Maar nu heeft hij die wilde vrijheid ogenschijnlijk weer aan banden gelegd. Wat is vrijheid? Dahn lijkt een tè gecompliceerde persoonlijk heid om zichzelf echt vrij te kunnen voelen. Schildertech- msch heeft hij zich zo wel dun of meer bevrijd van een bepaalde rationaliteit uit de voorgaande periode, maar de winst blijkt nu niet meer zo groot. Airbrush, projectie en uitgekookte affichering zijn "u volop aan de orde. Schil derkunstig zijn de achter gronden van zijn doeken niet f? boeiend. Op tamelijk egale lakken brengt hij 'geteken- Qe symbolische voorstellin gen aan, die het midden hou- uen tussen een sociaal rea- srne (cfr de in elkaar grij- c r j ^anden als teken van solidariteit) en cartoons (zie foto hierbij). ,In de catalogus over zijn r^rurigen en sculpturen be- Pahn dat zijn tekenin gen met ontstaan in zijn ate- r maar tijdens duistere

de Stem | 1987 | | pagina 20