CampTna Ambtskostuums achter glas in provinciehuis Het leek wel beetje op een publiciteitsstunt I OCCASIONS I Slagroom van IENDUIZENDEN GULDENS OPGENOMEN NA INBRAAK SAS 19 MAART 1987 JOT0EEM VAN ZEELAND REFERENDUM HONTENISSE OVER SPORTHAL Zuunig Voorwaarden Stunt Volmacht SAS VAN GENT - De Rijkspolitie in Sas van Gent heeft tot nu toe zes verdachten gearresteerd nadat er in januari uit De Vlaanderen in Sas van Gent bank-, giro cheques en contanten zijn gestolen. PD mdoNIW-JMlor Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-81121 Heikant Hulst Koewacht Nieuw-Namen St.-Jansteen Lezing over kinder mishandeling i olitie is dieven van heques op het spoor Door Frank Dei) BUITEN het stemlokaal op het Marijkeplein In Kloos terzande verzamelen kort na de middag tientallen kinde ren zich om voor de ogen van televisiekijkend Neder land het stembiljet in te vul len. Er heerst lichte opwin ding. Weken zijn ze er nu al mee bezig. Thuis en op school De aandacht van de media heeft hun leven de laatste dagen volledig be heerst. Vol zijn ze er van. En nu mogen ze tegen het Jeugdjournaal vertellen waarom ze voor of tegen een sporthal in Hontenisse zijn. De man van het jeugd journaal vraagt „Jullie we ten toch al wat je gaat stem men. En waarom. Het is niet gemakkelijk om dat voor de tv te vertellen hoor". Een volmondig ja schettert door het veel te smalle gangetje van het stembureau. Binnen vraagt Grace, lid van het stembureau die van haar chef op haar post moet blijven, aan de NOS of er °ok in het stemlokaal wordt gefilmd. Ja, daar ook. Ze schikt haar haar en lacht Ze zo mooi dat burgemeester Kessen gevraagd wordt of hij ze van een modellenbu reau heeft ingehuurd om de promotie van Hontenisse nog meer allure te geven. De wlpennen met opdruk sporthal' die eergisteren op oe scholen zijn uitgereikt, de voorraad snoep op de stem bureaus om uit te delen aan ue kinderen doen vermoe den dat ook Grace's char mante verschijning deel uit maakt van Kessens uitge kiende publiciteitscampag ne. Maar nee, ze werkt ge- Woon bij de gemeente. De camera snort Mariska Poet haar verhaal. Ze is te gen. Buiten in de rij wordt nrfik gerepeteerd wat er ge- rogd moet worden. Gelach in oen groepje 'dames'. „Ik ver- jei dat ik tegen ben. En als ny vraagt waarom dan zeg ons Zeeuwen ben zuunig'. De stem van de ouders khnkt door als een kind van °en jaar een financieel oeeld schetst van de voor- b?„?at?elen van de En ■ouderlijke waarheid als een ZE HEBBEN er bijna allemaal een stukje van gemaakt De ge schreven pers. Van het referendum over de komst van een sporthal In Hontenisse. En gisteren reisde zelfs het Jeugdjour naal naar Kloosterzande om het Ja en nee van de tienerbevol king In woord en beeld op te nemen. BIJ de opnamen van het Jeugdjournaal In het stemlokaal aan het Marijkeplein nipte bur gemeester A. Kessen van zijn spa en zag dat het goed was. „Het Is toch leuk als Je de NOS naar Hontenisse weet te krij gen". Later op dag stapte hij bots het stembureau In Vogel waarde binnen met een landelijk dagblad onder de arm. Daarin wordt op de tweede pagina geopend met de volksraadpleging In Hontenisse. Hontenisse opnieuw In de kijker. Een missie vol bracht Maar het ging er toch om de gevoelens van de bevol king te pellen om straks een zo goed mogelijk besluit te kunnen nemen. Niet ledereen vindt dat dat gisteren goed uit de verf Is gekomen. Teveel schoonheidsfoutjes. Maar toch, over Kessen gesproken: „HIJ lapt het hem maar". schattig meisje van elf ver legen antwoordt: „Ik vind het gewoon leuk". Of: „Weet u mijnheer, hoeveel entree we straks voor de sporthal moeten betalen". En: „Een referendum. Ja, ik weet wel wat dat is. Een beetje dan sen, wat voetballen. Van al les wat eigenlijk". De grote mensen vinden het niet echt leuk. Maar om dat ze toch voor de staten naar de stembus moeten, gaat het in een moeite door. Teveel vragen zijn onbeant woord gebleven. Hoeveel gaat het kosten. Maar vooral waar gaat ie komen. Voor die ene stemmer in de kern Kloosterzande is daarover geen discussie mogelijk. „Lamswaarde heeft zijn Luifel, Vogelwaarde heeft zijn Schakel, Terhole zijn dorpscentrum en Hengstdijk zijn Kievit en de Vogel, dus moet de sporthal in Kloos terzande komen", schreef hij op het stembiljet Maar in Vogelwaarde, waar volgens sommige Kloorianen de frustraties van de herindeling van 1970 nog steeds van invloed zijn op het stemgedrag, heerst scepcis. Willie Gelderland van de fractie L. Mangnus, indirect verantwoordelijk voor het referendum omdat hij in de raadsvergadering van februari om een breed onderzoek naar de gebruiks- intensiteit van de sporthal vroeg, is zelfs verontwaar digd. Op deze manier hoeft het voor hem niet De vraag stelling op het stembiljet is te simplistisch. „Hoe oud bent u, bent u voor of tegen, maakt u gebruik van een sporthal". De voorlichting aan de bevolking is te ma ger. Misleidend zelfs. „Vooropgesteld, ik ben niet tegen een sporthal. Maar ik zeg ja onder be paalde voorwaarden. En heel belangrijk daarbij zijn de financiële consequenties. Ik heb om een breed en ge degen onderzoek gevraagd waarin niet alleen dat fi nanciële aspect tot uiting komt maar ook in welke mate de sporthal door de be volking gebruikt gaat wor den. De sporthal moet geen vijf avonden per week leeg staan. Ik weet dat daarover cijfermateriaal op het stad huis ligt Ze hebben daar een behoorlijke kijk gekregen over het potentieel gebruik van de sporthal maar die in formatie wordt niet aan ons doorgegeven. Misschien om dat de cijfers niet zo gunstig zijn". Wat de bevolking nu is voorgeschoteld vindt hij dan ook maar niets. Ook al om dat het referendum niet meer dan een thermometer functie heeft De uitspraak De NOS was er ook en filmde - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER van de bevolking heeft geen kracht Gelderland ruikt een publiciteitsstunt Doch kan er weinig nadelen in vinden. „Hoe moet je de uitslag van het referendum nu inschat ten. Ik til er niet zo zwaar aan. Er is geen eerlijke voor lichting geweest Het is toch gewoon een lachertje dat er bepaalde gegevens achter de hand worden gehouden". „Je moet bij zo'n besluit vorming ook mee kunnen nemen wat de neveneffecten zijn. Wat betekent de bouw van een sporthal in Kloos terzande voor het dorpscen trum in Vogelwaarde. Als er hier minder gebruik van wordt gemaakt, moet er geld bij. Je hebt te maken met een vergrijzende gemeente van 7000 mensen. Je moet heel goed weten wat je doet voor je het doet". Een onvolkomenheid als gevolg van een te gehaaste organisatie waardoor het referendum wel eens niet helemaal aan zijn doel zou kunnen beantwoorden, is het verschijnsel 'stemmen bij volmacht'. Dat kon giste ren bij het referendum niet waardoor een behoorlijk aantal stemmen verloren ging. En dan de plaats. „Er wordt algemeen van uitge gaan dat ie in Kloosterzande komt te staan maar dat is niet de beste oplossing. Je zet dan een sporthal neer op de rand van het sportieve gebeuren. Als ie ergens moet komen dan op De Vogel in Hengstdijk. Daar ligt ie het meest centraal". Als de bevolking ja zegt tegen de sporthal is de kans dat die er daadwerkelijk ook komt volgens burgemeester Kessen, die gisteren nog een reden had om vrolijk te zijn, hij was jarig, erg groot De middelen worden dan wel gevonden. „En", zo sprak hij gisterenavond vastberaden in het Jeugdjournaal, bijna Wiegeliaans in de camera kijkend, „dan komt ie er snel ook". De politie verdenkt de ces van heling en zet de speurtocht naar de dieven samen met de tactische re cherche uit Middelburg voort. De politie schat dat er tot nu toe voor enkele tienduizenden guldens aan contant geld is opgenomen. De inbraak vond plaats in de nacht van zondag 11 op maandag 12 januari, toe de brandkast van De Vlaande ren na een optreden van An- dré Hazes goed gevuld was. De inbrekers namen de hele brandkast mee, die nog steeds spoorloos is. Eind februari namen de he lers geld op in Middelburg, Vlissingen en Grijpskerke. De zes gearresteerden Repen de afgelopen twee weken tegen de lamp. Op vrijdag 6 maart verrichtte de politie de eerste twee arrestaties en nam de 18- jarige Middelburger A.E. en een 28-jarige man uit Grijps kerke vast De twee zijn voor geleid aan de officier van jus titie en na enkele dagen weer vrijgelaten in afwachting van hun proces. Op 11 en 12 maart volgden de aarestaties van de broers L. en P. de Z. uit Vlissingen en Middelburg. Ook zij zijn in middels op vrije voeten. Alle vier verdachten hebben be kend dat zij de cheques heb ben verzilverd. Volgens de vier waren de cheques afkomstig van de 32- jarige P.V. uit Sas van Gent die de politie op 14 maart aan hield. Hij zit nog steeds vast en is gisteren aan de officier van justitie voorgeleid. Afgelopen maandag volgde tenslotte de arrestatie van de 24-jarige S.S. uit Terneuzen. De politie ver denkt ook hen van heling. Tot nu toe zijn er twintig gestolen cheques boven water. Een woordvoerder van de RijkspoUtie zei gisteren nog meer arrestaties te verwach ten. 6—yWibwwih» JsM&t 0eju> uitenen, dvek. T20 PAGINA ZEELAND 4 De heer en mevrouw Van der Wel en mevrouw Van Rompu (rechts) bekijken de kos tuums FOTO WILLEM MIERAS Von een oneer verslaggevers MIDDELBURG - Ambts kostuums van provinciebe stuurders uit een voorbije tijd. Daarvan zijn er sinds dinsdag twee te bewonderen in vitrines, opgesteld in de hal van het provinciehuis in Middelburg. Het gaat om het ambts kostuum van een lid van provinciale staten, afkom stig van Johannes Adriaan van Rompu uit Terneuzen, bestuurder die een record tijd lang gedeputeerde was: van 189S tot 1939. Zijn doch ter, mevrouw Th. van Rompu schonk het aan de provincie. Oud-griffier van de Zeeuwse staten dr. D. van der Wel deed er het ambts kostuum van de griffier bij. Terwijl van Rompu zich enig eigenaar van zijn kos tuum mocht noemen, ver wisselde dat van de griffier regelmatig van eigenaar. De laatste actieve drager was mr. N. Muller, achtereenvol gens griffier in Friesland en Gelderland. Hij droeg het pas in 1970 over aan Van der Wel. Bij de officiële overdracht gisteren waren, behalve de schenkers, alle gedeputeer den en dr. C. Boertien, com missaris van de koningin aanwezig. De provincie zorgde voor de vitrines. Me vrouw Van der Wel herin nerde namens de schenkers aan een uitspraak van Thor- becke, die de ambtskos tuums bestempelde als 'win derige pronk'. „Het past in derdaad niet meer in een za kelijke democratie," gaf ze toe. De famiUe heeft het niettemin ijverig bewaard, 'in de mottenballen', volgens mevrouw de vrouwelijke gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster. (ADVERTENTIES) Reumafonds - De collecte voor het Reumanfonds heeft in Heikant 833 gulden opge bracht Hulptransporten - Maandag 23 maart komt Emile Saman aan de hand van een aantal dia's bij het KathoUek Vrou wengilde in Hulst verteUen over de hulptransporten naar Polen. De avond, die plaats vind in de kleine zaal van Den DuHaert, wordt ingeleid door de uit Polen afkomstige C. Statwjen en begint om 20.00 uur. Van 27 mei tot en met 1 juni zal voor de zevende keer een hulptransport georgani seerd worden. Ook niet leden kunnen, tegen betaling van 6 gulden, komen luisteren. Bridge - Bridgeclub Hulst speelde de achtste wedstrijj voor de competitie in Den Dul- laert Uitslag A-groep: 1. da mes Biesbroeck-Goossen, 2. heren Herman-Van de Dries, 3. heren Biesbroeck-Beuzen- berg en mevoruw Holla-de Plaatselijk nieuws heer Nieland. B-groep: 1. he ren De Booy-Van Aart, 2. me vrouw Bruyns-de heer Van Wijnsbergen, 3. dames Den Boer-Smulders. C-groep: 1. dames Van Dorselaer-Mar- quinie, 2. echtpaar De Kerf, 3. heren De Nijs-Van de Kloos ter. D-groep: 1. dames Stol te- Van de Velde, 2. Dames Van Esbroeck-Hillege, 3. echtpaar Van Opstal en dames Burg- grave-Zwarekant. KVG - Het KathoUek Vrou wen Gilde houdt 23 maart een avond in Den Dullaert waar E. Samae komt vertellen over het jaarlijkse voedsel- en kleding- transport naar Polen. Op deze avond worden dia's vertoond van deze tochten. Aanvang 20.00 uur. Toegang ƒ3,50 voor leden en niet-leden betalen zes gulden. Vrouwensoos - Vandaag (don derdag) komt mevrouw R. Cuelenaere uit Hulst naar de vrouwensoos om een demon stratie te geven over bloem schikken. Dit gebeurt op een heel bijzondere wijze. Er wordt aandacht besteed aan het versieren voor pasen. De aanvang is 20.00 uur en vindt plaats in De Vlaschaard. Kaarting - Kaartclub Op 't Zand hield een kaarting waar aan 33 personen deelnamen. Uitslag: 1. M. Kips, 2. G. van Overloop, 3. W. de Vliegher, 4. E. Poppe, 5. R. Kint Feestvergadering - De Bouw en Houtbond afdeUng Nieuw- Namen houdt zaterdag 21 maart de jaarlijkse feestver gadering. De avond begint om half zeven in zaal R. Thille- man. Er worden drie leden ge huldigd voor hun lidmaat schap, van wie één 25 en twee 40 jaar. Er wordt aan de leden met vrouw of verloofde een koffietafel aangeboden en verder worden bingo en spel letjes gedaan. Caritas - De parochie van de H. Johannes de Doper heeft een nieuw Caritas-bestuur. Daarin hebben zitting: de da mes Wentzler en Mangnus- Smet en de heren B. van Goe- them en H. Wöginger. Van een onzer verslaggevers HULST - Maatschappelijk werkster mevrouw A. Davidse houdt vanavond (donderdag) in Hulst een lezing over kin dermishandeling. Ze doet dat in het activitei tencentrum het Houtenkwar tier, na het officiële gedeelte van de jaarvergadering van de Patiëntenvereniging Samen Beter. Die vergadering begint om 19.30 uur. Volgens de patiëntenvereni ging heerst er rond kindermis handeling nog een groot taboe. Hoewel de laatste jaren het aantal meldingen toeneemt, heeft men het idee dat een groot deel van de gevallen nooit bekend wordt. Kinder- mishandeüng komt in aUerlei vormen voor. Niet alleen gaat het om slaan en toedienen van lichamelijk letsel, maar ook om geestelijke mishandeRng, verwaarlozing en sexuele kin dermishandeling. Het Bureau Vertrouwensarts te Rotter dam vermoedt zelfs dat een op de tien meisjes met sexueel misbruik te maken krijgt „Wordt het", zo verzucht Sa men Beter, „dan niet de hoog ste tijd om kindermishande ling bespreekbaar te maken?" (ADVERTENTIE)

de Stem | 1987 | | pagina 19