ales rezen orming boek Philips brengt cd video-speler 'Noodremactie' kruisraketten mag niet frids vol informatie foor alle l6*jarigen ANTI-AIDS-MAATREGEL TREFT PATIËNTEN NIET Spitfire nieuwe aanwinst Politie moet meer gaan samenwerken Geen extra bijdrage voor grote gemeenten Loonmatiging Personeel Rijks waterstaat slaat alarm nlNSPAG 17 MAART 1987 BINNENLAND NIEUW MEDIUM: KIJKEN NAAR MUZIEK NIEUWEGEIN - Cliënten van de tandarts hoeven voorlopig niet bang te zijn dat de reke ning hoger wordt door de maatregelen tegen Aids-besmetting. DE STEM COMMENTAAR McDonnell- Douglas paait Nederland 'WD maakt milieu-image niet waar' Winst Audet 43 omhoog KORTHALS: BETER DAN UITBREIDING BINNENLAND T5 PAGINA arokko steeg vorig 40 naar 85 mi]joen op een totale uitvoer niljoen in 1985 en 24e in 1986), maar dje erije nam af van 3ee 'ljoen gulden. De to- oer daalde van 758 'ljoen gulden, o bezet als afeet oor Nederland een zevende plaats onder aanse landen. Des menen dat het Ne- e bedrijfsleven in de omstandigheden, on redelijke mate van ering van de import, betrekkelijk weinig eden heeft "e heeft zijn inkom- r de daling van de met 4 miljard dollar miljard gulden) zien -n en wil, behalve ederlandse investe- n het kader van het orig jaar bestaande over economische erking, kredietffaci- In Algiers zal minis- den Broek mogelijk tvaartakkoord para- LM en Air Algerie uden op dit moment htstreekse vluchten Amsterdam en Al- ns bestaat dat minis- den Broek donderdag ude koningsstad Fes ning Hassan wordt en. Mogelijk zal de ter gelegenheid van k zijn zegel hechten al enige tijd geleden ntair bekrachtigde -portovereenkomst ederland en Marok- t die in werking kan (ANP. de Spaanse verove- etracht hadden hun nele eigendomsop en met gemeenschap- landbouw te redden, renorganisaties zijn ening dat zij wel zijn n bij de wet. nige boerenorganisa- voor is, is de Nationale sche Organisatie, een atieve groep van par- e landeigenaren. Deze zich enthousiast ach- regeringsplan. achitea Liga, een in- e organisatie, heeft ge- dat de landbouwbank, "erheidsinstelling, zich ijandig opstelt tegen- coöperaties. Claudio o, woordvoerder van hitea Liga, vertelt dat aties alleen krediet in de vorm van est en verdelgings- len, terwijl kleine en lgrote landeigenaren ar geld krijgen. India ezen een nieuwe golf landroof. Isais Cha- jonge energieke leider Campas-stam in het newoud waarschuw- e indiaanse volken ge dat de nieuwe wet and van onze voorva zal stelen. We zullen erzetten, zoals onze deren zich tegen de ale invasiemacht te telden. De politie kan ekenen dat we tegen len vechten." HAAG - Alle 16-jarige polieren van Nederland Rijgen vanaf vandaag een in- [ormatiegids met de titel „16 of .en alles wat jij moet we- Jl'inister Eelco Brinkman (WVC) overhandigde gister- niddag in de kantine van zijn ministerie in Rijswijk de eer ie exemplaren aan leerlingen ,n het Dukenburg-college uit Nijmegen. De minister zei te hopen dat jeze nieuwe wegwijzer in het iüud van de moderne infor- natie spoedig een beduimeld jandaardwerkje op de buro's van Nederlandse 16-jarigen" au worden. Wonen, seks, recht, geld, drugs, en allerlei andere zaken die de leeftijdsgroep van le digen aangaat, passeren in 1)2 bladzij den de revue. In de liet boek zijn honderden na- Wn, adressen en telefoon nummers opgenomen van in- stelllingen die zich bekomm eren om het lot van j onge il. De jongerengids is een sa- menwerkingsprojekt van een viertal instellingen: de Neder landse Federatie voor Jeugd- ai Jongerenwerk, De Stich- Jeugd en Samenleving, de 1 voor het Jeugdbeleid en de Stichting voor het Kind. Na het internationale jonge- renjaar 1985 begon de Raad voor het Jeugdbeleid een on derzoek naar de wenselijkheid van een Nederlandse gids. In augustus '86 bracht de raad aan de rijksoverheid haar po sitieve advies uit. Het is de be doeling dat de nu uitgekomen gids ieder jaar gemaakt wordt. in een strijd, die mede invloed van Maurice p, uitliep op de execu- 8 december '83 en de van Haakmat, invasie die niet door staat er boven het stuk over de CIA-agen- >ie lieten via Haakmat i 8 decemberlijsten i via het Parool. Die onjuist. Gesuggereerd verder dan de Ameri- Suriname wilde bin- llen, maar dit land in- Id hebben voor Gra- toen Bouterse de Cuba- et land u is tuurde na de an Bishop. kmat wijst ook nog op erdeelde verzet in Ne- id. Het verzet dat mat cs. organiseren weinig weerklank om- Ie meeste Surinamers >ang zijn dat de mensen lor Bouterse de touwtjes _nden hadden terugke- Dat wil men ook niet. an de problemen is het latief voor Bouterse in K>k Haakmat eens ge' i. Dat laat dit boek le* laar wie Haakmat zeu nnen die machtstrijd nog steeds niet erg lijk. Iré Haakmat: De Revo- uitgegleden (uitg. Jan 24,50) T28 PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Philips komt eind deze zomer met een cd video-afspeler op de markt. Andere fabrikanten in de gehele wereld zullen volgen. Het apparaat verwerkt digi taal geluid en analoog beeld en is de logische opvolger van de CD-speler die in vijf jaar een kolossaal succes is gebleken. De cd-speler blijft overigens bestaan en wordt steeds verfijnder. De bekende zilverkleurige CD-geluidsschijf- jes zijn ook afspeelbaar op de cd video-speler. Het nieuwe medium zal vermoedelijk f 1500 in de winkel gaan kos ten. Wat de audio-video schijfjes gaan kosten, wordt nog niet bekend gemaakt. De CD Video-speler ziet er uit als een gewone cd-spe ler, maar hij kan drie formaten van schijven aan: 12 cen timeter (gelijk dus aan de bestaande audio cd), 20 en 30 cm. De 12 cm schijf wordt in goudkleur uitgevoerd. Hierop komt een videoclip van 5 minuten plus 20 minu ten alleen audio. De grotere video-schijven hebben een speelduur van maximaal 40 minuten respectievelijk 2 uur. Op de grootste schijf kan een hele film of een com pleet concert gezet worden. Het audio-gedeelte van de kleine 12 cm schijf, ook wel video-single genaamd, kan ook op een gewone cd-speler afgedraaid worden, maar daar wordt natuurlijk het beeld niet mee weergegeven. - FOTO AUDET Tandarts niet duurder Van een onzer verslaggevers De meeste tandartsen volgen het advies van de Ge neeskundige Hoofdinspectie op en gaan een masker, handschoenen en een bril dragen en trekken vaker schone kleren aan. Ook kopen ze nieuwe en snellere sterilisatie-apparatuur. Volgens een woordvoerster van de Nederlandse Maat schappij voor Tandheelkunde (NMT) zal dit alles voorlopig niet leiden tot tariefsverho gingen. Daarvoor zouden de wettelijke tarieven moeten worden gewijzigd. De NMT is wel druk aan het rekenen om te weten te komen DEN HAAG (ANP) - De vier grote gemeenten in ons land (Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht) hoeven volgens mi nister De Koning (binnenlandse zaken) niet te rekenen op een extra financiële bijdrage. Er komt geen extra geld van rijkswege voor het oplossen van deproblemen die onder verantwoordelijkheid van de steden zelf zijn ontstaan", aldus de bewindsman. Met leden van de commissie voor binnenlandse zaken besprak hij maandag onder meer de financiële problematiek van de jrote steden. Voor de oplossing van de problemen, zo zette De Koning uiteen, moet overleg met de betrokken vakdepartemen ten worden gevoerd. De Koning liet blijken dat alleen binnen het kader van de begrotingen en de reguliere middelen oplossin gen bereikt kunnen worden. De minister wees een PvdA-verzoek om een eenmalige uitke ring aan de vier steden voor het wegwerken van door de stads vernieuwing ontstane tekorten van de hand. ledereen heeft de laatste weken weer de mond vol van loonmati- 8ing. De regeringspartijen CDA en WD gebruiken het als ruilmid del voor verlaging van belastingen en sociale premies. Het kabi net bezweert dat zonder loonmatiging - en misschien zelfs loon- achteruitgang - de economische groei zal Inzakken. De onderne mers vinden loonmatiging hèt middel om de door dure dollar aan- getaste concurrentiepositie van het bedrijfsleven weer wat op te vijzelenEn de vakbonden tenslotte zien loonmatiging alleen nog maar zitten als daar herverdeling van arbeid aan wordt gekop peld. Loonmatiging als ruilmiddel. CDA en WD hebben tijdens het ibat over het economisch en financieel beleid vorige week in de weede Kamer in een motie laten vastleggen dat loonmatiging absolute voorwaarde is voor het slagen van het werkgele- genheidsbeleid. In ruil daarvoor wordt het heel misschien moge- hik volgend jaar de koopkracht te handhaven door belastingen en/of sociale premies te verlagen. Maar van de regering is daar omtrent geen enkele zekerheid verkregen en het zou volgend jaar best wel eens kunnen blijken dat beide partijen zich zelf - en "asociale partners - blij hebben gemaakt met een dode mus. Het kabinet zelf heeft tijdens dat debat een grote verantwoor delijkheid op de schouders van die sociale partners gelegd: zon de/loonmatiging zal het aantal werklozen groot blijven. Het stel ten van looneisen kan derhalve als a-sociaal worden gekwalifi- ceerd, en welke vakbond wil dat op z'n geweten hebben? Overi gens heeft het kabinet er zelt vrijwel niets tegenover gesteld. Als net straks met ondernemers en vakcentrales gaat onderhandelen °ver loonmatiging komt het lege handen. De uitkomst is voorspel- r: de vakcentrales hoeven niet meer bij hun bonden aan te komen met de mededeling: 'Nou jongens, we gaan de loonkos ten matigen, want wie weet bloeit er dan iets moois op'. Voor wat "oort wat, nietwaar? De ondernemers zijn wel tevreden met de magere uitkomsten #an het Kamerdebat. Dat is logisch want welke ondernemer is jM blij met de toezegging dat loonmatiging gekoppeld gaat wor gen aan belastingverlaging. Zo snijdt het mes aan twee kanten, al moet nog maar worden afgewacht of het kabinet die toezeggin gen gestand doet. Daar komt bij dat het kabinet - en de rege- ngspartijen - geen enkele behoefte hebben getoond om gelden hal?8 WIR"P°t voor andere zaken te besteden, zoals de oppositie gevraagd. Vorig jaar hebben de ondernemers uit die pot 2,3 miljard gulden extra binnengehaald en ook dit jaar kunnen er eer de nodige miljarden uit worden gehaald. En dat in de we gschap dat volgens de jongste cijfers van De Nederlandsche a"k een groot deel van dat geld rechtstreeks in het buitenland p'belegd. Over matiging gesproken, tonn -Pe vakbeweging is loonmatiging langzamerhand een vies vp h geworden. Steeds meer vakbondsleden kiezen voor loons- no9ing in plaats van loonmatiging, gekoppeld aan herverde- dnnVan arbeick N'et onbegrijpelijk als je weet dat de tot nu toe "gewade arbeidstijdverkorting nauwelijks het beoogde suc- s'Heeft gehad. Als er dan een cao wordt afgesloten met een niet oonsverhoging (zoals in de grafische sector) dan komt dat ncht°Sdat de roep om loonmatiging aan dovemansoren is ge- tierp ri heeft meer ,e maken met de weigering van onderne- ais h h bes!aande arbeid over meer mensen te verdelen, zelfs ailest n daarvoor een stapje terug willen doen. Het heeft ook reapr maken met de passieve, haast afwerende houding van de als Het gaat om de bestrijding van de werkloosheid. De kantk°S aanPakken? Prima, maar de liefde kan niet van één hoeveel de praktij kkosten voor de tandartsen gaan stij gen. „Op dit moment lijkt het wel een betaalbare zaak," al dus de NMT. Dat neemt niet weg dat stijgende praktijk- kosten in verband kunnen worden gebracht met het norminkomen. Dat norminko men is weer mede bepalend voor de hoogte van de tarie ven. Het Centraal Orgaan Tarie ven Gezondheidszorg (COTG) moet zich nog uitspreken over de vraag of de tarieven van de tandarts voor particuliere pa tiënten met 8,1 procent zullen worden verlaagd. Die maatre gel is een maand geleden voor gesteld door de particuliere ziektekostenverzekeraars. De NMT reageerde woedend. Zo'n besluit zou nog extra 'klem men' nu de tegen Aids-be smetting gerichte maatregelen voor extra kosten zorgen. Het voorstel tot tariefsver laging was een gevolg van de wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekeringen per 1 april 1986. Toen stapten 700.000 ziekenfondsverzeker den over naar particuliere maatschappijen. De particu liere tarieven zijn hoger dan die van het ziekenfonds. De stelselwijziging mag niet tot kostenverhoging leiden, en daarom zouden de particuliere tarieven omlaag moeten. De NMT zegt dat de ex-zie kenfondsverzekerden minder vaak naar de tandarts zullen gaan als ze de behandeling in eens zelf moeten betalen. Daardoor zou het met die kos tenverhoging wel meevallen. DEN HAAG (ANP) - De Ame rikaanse vliegtuigfabrikant McDonnell-Douglas is bereid tot samenwerking met Neder landse industrieën als Neder land overgaat tot de aanschaf van de Apache-helikopter ten behoeve van de Nederlandse landmacht. De Apache is een anti-tank helikopter. Met de Neder landse order is een bedrag ge moeid in de orde van grootte van 2,5 miljard gulden. Een delegatie van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek gaf maandag een uitgebreide uit eenzetting van de voordelen van de Apache voor de Twee de-Kamercommissie voor De fensie. UTRECHT (ANP) - 'Minister Smit-Kroes wil op een onver antwoorde manier het mes zetten in Rijkswaterstaat. Dit is geen weloverwogen afslan king maar lukraak banen schrappen'. Zo reageert H. Schuurmans, woordvoerder van de 23 dienstcommissies (onderne mingsraden) van Rijkswater staat op de afslankingsplan nen van Smit-Kroes voor dit overheidslichaam. Maandag sloegen de dienst commissies alarm: 2000 van de 12.000 banen moeten verdwij nen en in 600 gevallen gaat het om gedwongen ontslag. Schuurmans: 'Als dit door gaat heeft Rijkswaterstaat straks niet meer de mensen in huis om adekwaat te reageren om milieurampen als bij San- doz en Tsjernobil. Als we die rampen straks niet meer aan kunnen pakken zijn boven dien de financiële gevolgen niet meer te overzien en in ieder geval vele malen groter dan wanneer men een paar ambtenaren uitspaart. Het middel is dan vele malen erger dan de kwaal'. Hij laat er geen twijfel over bestaan dat minister Smit- Kroes met haar plannen op een verkeerde - zelfs gevaar lijke-weg zit. De nieuwste aanwinst van het Nationaal Oor- logs- en verzetsmuseum is sinds gisteren een Spitfire F Mark-14 (voorgrond). Het mu seum heeft een ruil ge pleegd met een Engels bedrijf, dat oude oor logsvliegtuigen .op knapt. De oude fotover kenner (achtergrond) vertrok gisteren naar Engeland. - fotoanp AMSTERDAM (ANP) - D66- fractievoorzitter Van Mierlo heeft gisteravond de verkie zingscampagne afgesloten met een scherpe aanval op de VVD. Aanleiding was een adver tentie waarin de WD zich op werpt als milieupartij. Volgens Van Mierlo weigert minister Smit-Kroes geld uit te trekken voor sanering van rivierbodems, weigerde de VVD het D66-voorstel te steu nen om van de belastingmee valler een deel te besteden voor een milieufonds, wilde de WD de mestwetgeving op es sentiële punten afzwakken, verzet minister Nijpels zich tegen scherpere milieueisen voor ontzwaveling aan elek trische centrales, en is de libe rale voorliefde voor kernener gie na Tsjernobyl niet geluwd. Dat vindt minister Korthals Altes (Justitie). Hij sprak gis teren bij de opening van de nieuwbouw van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag. Volgens de minister is bun deling van krachten het enige reële alternatief bij de bestrij ding van ernstige vormen van criminaliteit. Hij denkt daar bij aan handel in verdovende middelen, fraude en verval singen van geld en documen ten. De CRI zou als facilitair bedrijf moeten functioneren voor rijks- en gemeentepolitie. Die laatste twee zullen de mankracht moeten leveren voor bovenregionale opspo ringsteams. De minister vermeed angst vallig om de CRI ook een op sporingstaak te geven. Dat is wettelijk verboden. De Cen trale Recherche Informatie dienst mag alleen coördineren en de haar verstrekte gege vens verzamelen, bewerken en verspreiden. Tegen een zelf standige CRI met opsporings bevoegdheid wordt vooral geageerd door links Neder land. Dat vreest voor een al te machtige 'superpolitie' die als een staat binnen de staat func tioneert. NIJMEGEN - De omzet van Audet (Associatie van Uitge vers van Dagbladen en Tijd schriften, o.a. De Stem) is in. 1986 met 6,1 gestegen tot 312 miljoen (vorig jaar 294 miljoen). De bedrijfslasten namen met 4,8 toe tot rond 286 mil joen (vorig jaar 273 miljoen), zodat het bedrijfsresultaat met 23 steeg tot 25,8 mil joen (vorig jaar 20,9 miljoen). Na financiële en buitenge wone baten en lasten en belas tingen is de nettowinst met 43,0 procent gestegen tot 19,9 miljoen (vorig jaar 13,9 mil joen). GRONINGEN (ANP) - „De rechtszaal is geen poli tiek platform, politieke beslissingen kunnen op al lerlei manieren worden beïnvloed. Stemrecht, lid maatschap van een politieke partij, demonstratie etcetera, zijn legale 'noodremmen' om de politieke besluitvorming desgewenst een halt te toe roepen. Met het trekken aan de noodrem in een trein krijg je kruisraketten het land niet uit". Met deze woorden veroordeelde de Groningse of ficier van justitie mr. W. Weerkamp maandagmor gen voor de Groningse rechtbank de landelijke 'noodrem-actie' van vredesactivisten in november '85. Met een ruk aan de noodrem in de trein werd toen tegen de plaatsing van kruisraketten geprotesteerd. De officier vroeg de rechtbank in hoger beroep de straf te bevestigen die de kantonrechter één van de activisten, de 39-jarige A.H. K. (Kiers) uit Blijham, oplegde: een boete van 155 gulden. K. had vijf getuigen-deskundigen naar de zitting meegebracht om zijn morele bezwaren tegen kern wapens toe te lichten: een polemoloog, een mede werker van het Derde Wereldcentrum Groningen, ex-luchtmachtkapitein M. Stelling en twee India nen, vertegenwoordigers van de International In dian Treathy Organisation (IITC) die op doorreis waren vanuit Genève. Zij kwamen echter niet aan het woord omdat ze volgens de president mr. R.J.C. Wessels niets konden verklaren over de tenlaste ge legde overtreding en de verdachte als ze niet konden getuigen niet redelijkerwijs in zijn belangen werd geschaad. De vredesactivist zag na overleg met zijn raads man mr. T. De Roos af van zijn aanvankelijke voor nemen de rechtbank te wraken omdat ze bevooroor deeld zou zijn. Volgens mr. De Roos kan zijn cliënt zich beroepen op overmacht casu quo noodweer om dat de trein werd gestopt op het moment dat het kruisrakettenbesluit werd genomen en dat besluit mensenlevens direct in gevaar brengt. Nadat K. een half uur had uitgewijd over de ge varen en misstanden in onze wereld, van boterberg tot AIDS en Tsjernobyl, ontnam de president hem tot zijn grote woede het woord. Een geplande uit eenzetting over de gevolgen van Hirosjima werd zo het publiek onthouden. DEN HAAG - De politie moet regionaal en nationaal meer gaan samenwerken. Dat is beter dan het steeds maar weer uitbreiden van lokale korpsen. Naar verluidt ontkent de minister in vandaag te publi ceren antwoorden op Kamer vragen van de PvdA'er Staffe len het bestaan van een 'su perpolitie' op dit moment. Wel zijn er ad hoc-teams die ge vormd worden als de nood zaak zich daartoe aandient. A J j/ er i? Of ze nu het nu winterse buien noemen of voorjaarsbuien, de hagel en de sneeuw blijven koud. Maartse buien kan ook nog. Laten we het maar ge woon houden op boze buien. In een groot voetbalstadion kijken naar een tv-toestel, dat is het nieuwste vermaak op de zondagmiddag. De wedstrijd verliep zonder incidenten, de toestellen bleven onbescha digd. Is zitten in een stadion veiliger dan kerkbezoek? In Spanje wel. Daar werden gelovigen door de priester beschoten. We hebben lang moeten wachten, maar eindelijk is de kogel door de kerk. Kaalhoofdigheid is lastig. Die voorjaarsbuien doen pijn op je onbeschermde schedel en bij voetbalwedstrijden word je uitgescholden voor 'kale'. Leeghoofdigheid is natuurlijk altijd erger, maar daar heb je zelf niet zo'n last van. Kale mensen hebben echter hun problemen en grijpen naar elk middel dat in de handel wordt gebracht. Bij toeval werd ontdekt dat een middel tegen hoge bloed druk ook goed was als haar groeimiddel. Alle badmutsen van Nederland hebben naar het ziekenhuis in Rotterdam gebeld. De economie groeit, waarom ons hoofdhaar niet? Maak een eind aan de kaalslag in Neder land. MERIJN Berging rampschip DE BERGING van het ramp schip Herald of Free Enter prise bij Zeebrugge ligt sinds maandagochtend stil. Een windkracht van meer dan vijf maakt het onmogelijk palen in de zeebodem te heien. Berger Smit-Tak verwacht niettemin dat de klus voor het einde van deze maand is geklaard, mits het weer meewerkt. Varkenspest BELGIË kampt nog steeds met varkenspest. In het grens gebied rond Limburg is de handel in varkens beperkt. De dieren die niet voor de slacht bestemd zijn mogen alleen na keuring door dierenartsen van het ministerie van Landbouw vervoerd worden. Tot nu toe zijn 9000 varkens afgemaakt om de besmettelijke ziekte de kop in te drukken. Ziekteverzuim HET ziekteverzuimpercentage is vorig jaar met 6,9 gelijk ge bleven aan dat in 1985. Dat ge lijk blijven heeft vooral te ma ken met een tamelijk hoog verzuim in het eerste kwar taal vorig jaar door een grie pepidemie. In de latere kwar talen daalde het percentage echter. Stukgoed BIJ HET stukgoedoverslagbe- drijf Seaport in Rotterdam is maandag het werk hervat. Daartoe werd besloten op een personeelsvergadering op ini tiatief van de ondernemings raad. Daar is afgesproken dat ondernemingsraad en directie zich de komende dagen buigen over het dreigende ontslag van 34 werknemers. V&D BIJ DE reorganisatie van de regionale directies van Vroom Dreesmann zullen geen ge dwongen ontslagen vallen. Dit heeft de directie beloofd aan de groepsondernemingsraad van het warenhuisconcern. Ziekenhuisbrand EEN FELLE binnenbrand in een nieuwbouw-afdeling op de tweede verdieping van het Centraal Ziekenhuis in Alk maar heeft zondagavond een schade aangericht van vijf tot zes miljoen gulden. Die schade komt met name voort uit de kostbare apparatuur, die door de brand onhersteldbaar werd verwoest. Klaas de Jonge NAAR aanleiding van een re cent interview van Klaas De Jonge met het ANP zijn ver scherpte maatregelen geno men om contacten met de pers tegen te gaan. Dit heeft minis ter Van den Broek maandag laten weten. De maatregelen zijn verscherpt omdat De Jonge zich niet houdt aan eer der gemaakte afspraken.

de Stem | 1987 | | pagina 3