Van den Broek zal zwijgen over de Amicales Het 'Suriname van Haakmat' in een spannend boek r even. UITBLAZEN Boeren Peru vrezen voor landhervorming iitls vol nfonnatie voor alle 16-jarigen A Een Dakota voor 2010 MINISTER BRENGT ZESDAAGS BEZOEK AAN MAROKKO EN ALGERIJE Geen extra bi voor grote gc Loonmatiging .DIOEIML DINSDAG 17 MAART 1987 Dl STEM ACHTERGROND Fout Haags Hoog standje Agenda Garnalen DINSDAG 17 MAART 1987 DE STEM COMIV HET conserveren van de 'geschiedenis' is vooruitzien, moet men bij de Dutch Dakota Association (DDA) hebben gedacht toen men de ver dere levensloop zat uit te stippelen voor de tweede Dakota waarvan de club zich eigenares mag noemen. Deze machine, die de registra tie PH-DDZ krijgt, werd aan getroffen op Malta. Binnenkort zal het toestel naar Nederland worden overgevlogen om daar verder te 'slapen'. Het is name lijk de bedoeüng dat de PH- DDZ pas in de volgende eeuw het luchtruim kiest, als opvol ger van de PH-DDA waarmee de Dakotaclub nu vliegt. In 2010 moet de DDZ de feeste lijkheden opluisteren waarmee Dakota-fans de 75-ste verjaar dag van de roemruchte, niet ka pot te krijgen Douglas DC-3 (Dakota) denken te vieren. Dat is een optimistisch staaltje van vooruitzien dat de DDA (de club dus) zich wel meent te kunnen veroorloven nu deze maand het eerste lus trum van de Association is be reikt en waarmee zij haar le vensvatbaarheid ruimschoots bevestigd ziet. De Nederlandse Dakota, beschilderd in na-oor- logse KLM-kleuren met rood- wit-blauw kielvlak is een be kende verschijning geworden op vliegfeesten in heel West- Europa. De vereniging telt zo'n 2 .000 'deelnemers' - zeg maar donateurs - waarvan er ruim 150 actief zijn bij het lucht waardig houden van de 'Oude Dame'. Daarmee is de ambitie van de DDA echter niet getemperd. Sinds de suksesvolle vlucht naar Melbourne van de Uiver- II in 1984 leeft het verlangen om ook een DC-2 in handen en liefst ook in de lucht te krijgen. Toen de KLM de reprise van de 'Race naar Melbourne' het opvoeren was bekend dat er in de wereld nog zeven DC-2's be stonden. Eén daarvan, de door de KLM geleende Uiver-II, was vliegwaardig. Wat men toen niet meetelde was de DC-2 die de DDA in Australië gevonden heeft. Destijds verkeerde men in de veronderstelling dat het slechts om een romp ging, maar onderzoek van DDA's chef- vlieginstrukteur bracht aan het ücht dat het om een weliswaar gedemonteerd, maar compleet toestel ging. De DDA heeft het inmiddels gekocht. Dit jaar nog zal de DC-2 per schip naar Europa worden WIM KOCK gebracht. Daarmee herhaalt zich een oude geschiedenis want in de jaren '30 werden de door de KLM en andere Euro pese maatschappijen gekochte DC-2's en DC-3's ook per schip aangevoerd. Fokker im porteerde de vliegtuigen voor heel Europa. Op het vliegveld van Cherbourg had Fokker een dependance waar de per schip uit Amerika gearriveerde vlieg tuigen in elkaar werden gezet, waarna ze naar hun klanten werden gevlogen. Het hgt in de bedoeling van de DDA de DC-2, die veertig jaar niet in de lucht is geweest, grondig te restaureren en op nieuw vliegwaardig te maken. Het vüegtuig zal dan de oude KLM-registratie PH-AJU (Uiver) krijgen. Toestemming daarvoor heeft de Rijkslucht vaartdienst al gegeven. Het zal nog wel enkele jaren duren eer de nieuwe Uiver boven Neder land zal vliegen. De nieuwe aanwinst van de DDA werd in 1934 in gebruik genomen door Eastern Airlins. In 1941 kwam het toestel in Australië terecht waar het dienst deed als militair trans portvliegtuig en bij de oplei ding van parachutisten. Na de oorlog vloog de DC-2 nog voor enkele burgerluchtvaartmaat schappijen, maar al in 1948 werd het vliegtuig opgeslagen. De geschiedenis van de pas aangeschafte DC-3 PH-DDZ begon in 1943, maar vertoont nogal wat hiaten. Het werd ge bouwd in een serie van 421 door het Amerikaanse leger bij Douglas bestelde vliegtuigen. In maart 1944 werd het toestel aan de luchtmacht overgedra gen, maar wat die ermee heeft gedaan is onbekend. In de ja ren '60 en '70 vloog het toestel op Afrikaanse lijndiensten van Somali Airlines. De laatste eige nares was de Egyptische maat schappij Pyramid Airlines. In 1985 onderging de DC-3 op Malta een uitgebreide 1200 uurs inspectie. Sindsdien heeft het toestel niet meer gevlogen. Het begint erop te üjken dat vliegtuigen net zo oud kunnen worden als auto's en meestal hebben ze een minstens zo avontuurlijk bestaan achter de rug. De DC-2 die in 1984 als Uiver-II naar Melbourne S vloog. - foto aer0ph0t0 schiphol bv s iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiil Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres. Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12^30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RflnkrpIflfiAQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA MINISTER Van den Broek vertrekt dinsdag voor bezoeken van in to taal zes dagen aan Ma rokko en Algerije. In Rabat en Algiers zal hij besprekingen voeren met niet alleen zijn col lega-ministers van bui tenlandse zaken, maar ook met ministers van economische zaken, fi nanciën, en transport. Waarschijnlijk zal hij ook door koning Hassan en president Chadli worden ontvangen. Vol gende maand gaat de minister van landbouw, Braks, naar beide lan den. Tegenover zijn Marok kaanse en Algerijnse colle ga's, Abdellatif Filali en Ah med Taleb Ibrahimi, zal mi nister Van den Broek het Ne derlandse Zuid-Afrika-be- leid uiteenzetten, en toelich ten waarom de EG-landen voorstander zijn van een in ternationale Midden-Oosten conferentie als kader voor onderhandelingen tussen de rechtstreeks betrokken par tijen. Israël en de Verenigde Staten willen zo'n conferen tie voornamelijk als 'paraplu' boven rechtstreeks Israë- lisch-Jordaans overleg, en zien voor de vijf permanente leden van de Veiligheids raad, - de Verenigde Staten, de Sovjetunie, China, Frank- rij k en Engeland - slechts een ondergeschikte rol wegge legd. De EG-landen hebben zich tot nu toe niet uitgesproken voor deelname van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO als volwaardig en ge lijkberechtigde partij aan vredesonderhandelingen, en in de gemeenschappelijke verklaring over een Midden- Oosten-conferentie wordt de PLO zelfs niet genoemd. De EG-landen zijn nooit verder gegaan dan te zeggen dat de PLO bij vredesoverleg 'moet worden betrokken'. Nederland, aldus gezag hebbende kringen in Den Haag, staat neutraal tegen over het probleem van de Westelijke Sahara. Het door Algerije gesteunde Volks front voor de Bevrijding van Saguia el Hamra en Rio de Oro (Polisario), voert een guerrilla tegen Marokko, dat deze vroegere Spaanse kolo nie in 1975 heeft bezet en in gelijfd. In de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties onthoudt Nederland zich van stemming over resoluties waarin de annexatie wordt veroordeeld en zelfbeschik kingsrecht voor de plaatse lijke bevolking wordt bepleit. Nederland meent dat een op lossing moet worden gevon den in het kader van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid, via een volksstem ming, en steunt internatio nale bemiddelingspogingen. Koning Hassan weigert ech ter rechtstreeks contact met het Polisario over het organi seren van zo'n volksstem ming. Minister Van den Broek is niet van plan zelf te gaan spreken over koning Hassans Minister Van den Broek. - foto anp verklaring dat in Nederland wonende Marokkanen maar liever niet moeten deelnemen aan gemeenteraadsverkie zingen, of over het optreden van de Amicales. In Den Haag zegt men dat het Ma rokkaanse staatshoofd zijn onderdanen niet heeft verbo den hun stem uit te brengen. Men gaat liever voorbij aan het gewicht dat een uit spraak van een wereldlijk en geestelijk leider als de ko ning in een nog sterk tradi tionalistische samenleving als Marokko heeft. Het voornemen om niet eigener beweging de Amica les ter sprake te brengen is niet gebaseerd op de her haalde ontkenning van de Marokkaanse ambassade en consulaten in Nederland dat zij deze groepering, die zich volgens haar tegenstanders schuldig maakt aan ondemo cratische praktijken en inti midatie, instructies geeft. Maar de kwestie van de Amicales kan zijdelings aan de orde komen als van ge dachten wordt gewisseld over de wens van Rabat om in het kader van een cultu reel akkoord het aantal Ma rokkaanse onderwijskrach ten in Nederland uit te brei den. De Nederlandse rege ring erkent het recht op on derwijs in de eigen cultuur, maar wil niet dat Marok kaanse onderwijzers en lera ren politieke propaganda be drijven. Minister Van den Broek zal in dat geval ook uiteenzetten dat buitenlan ders, en organisaties van bui tenlanders, zich aan de Ne derlandse wet moeten hou den. De gesprekken over drugs en terrorisme, onderwerpen die Marokko aan de orde wil stellen, behoeven geen pro blemen op te leveren, al kan drugsgebruik onder de tweede generatie Marokka nen in Nederland in verband worden gebracht met de noodzaak deze jongeren ferm in de hand te houden en op te voeden in de traditionele waarden. Minister Van den Broek zal het Nederlandse drugsbeleid uiteenzetten, wat impliceert dat naar Neder landse opvatting in andere landen soms bijzonder zware straffen worden opgelegd. Mogelijk omdat het zelf het hoofd moet bieden aan de Polisario-guerrillero's, denkt Marokko iets genuanceerder over het gebruik van geweld voor politieke doeleinden dan veel andere Arabische lan den. Algerije en Marokko ma ken zich al geruime tijd ern stige zorgen over de gevolgen van de toetreding tot de Europese Gemeenschap van Spanje en Portugal, waar voor een deel dezelfde pro- dukten worden verbouwd als in Noord-Afrika. De Magh- reb-landen - Marokko, Alge rije en Tunesie - vrezen voor hun export naar de EG, vooral van sinaasappels, als Spanje en Portugal vrij naar de andere lidstaten kunnen gaan exporteren. Voor Europa speelt de invoer van wijn, olijfolie, tomaten en klein fruit uit de Maghreb kwantitief nauwelijks een rol, voor deze landen zelf is zij van groot belang. Over de Marokkaanse wil om op den duur volwaardig lid te worden van de Ge meenschap heeft staatssecre taris Van der Linden eens opgemerkt dat de argumen ten die pleiten tegen Turks lidmaatschap 'dubbel en dwars' gelden voor Marokko. Ondanks handelsakkoor den is de uitvoer van Ma rokko en Algerije naar de EG de afgelopen jaren gedaald. De Marokkaanse uitvoer naar Nederland daalde van ruim 300 miljoen gulden in 1985 tot 192 miljoen een jaar later, het zwaar door de da ling van de olieprijzen ge troffen Algerije zag zijn uit voer naar Nederland - vrij wel uitsluitend ruwe olie en aardolieprodukten - vermin deren van bijna 3,5 miljard gulden in 1985 tot 1,3 miljard vorig jaar. De Nederlandse uitvoer van landbouwprodukten naar Marokko steeg vorig jaar van 40 naar 85 miljoen gulden (op een totale uitvo® van 223 miljoen in 1985 en 24$ miljoen in 1986), maar dj( naar Algerije nam af van tot 219 miljoen gulden. De fo tale uitvoer daalde van 75$ tot 548 miljoen gulden. Marokko bezet als afzet, markt voor Nederland een magere zevende plaats ondei de Afrikaanse landen. Des. kundigen menen dat het Ne derlandse bedrijfsleven in de huidige omstandigheden, on. danks de redelijke mate van liberalisering van de import slechts betrekkelijk weinjj mogelijkheden heeft. Algerije heeft zijn inkom, sten door de daling van dt olieprijs met 4 miljard dollar (ruim 8 miljard gulden) zien teruglopen en wil, behalve meer Nederlandse investe ringen in het kader van het sinds vorig jaar bestaande akkoord over economische samenwerking, kredietffaci- liteiten. In Algiers zal minis- ter Van den Broek mogelijk een luchtvaartakkoord para feren. KLM en Air Algerie onderhouden op dit moment geen rechtstreekse vluchten tussen Amsterdam en Al giers. De kans bestaat dat minis ter Van den Broek donderdag in de oude koningsstad Fes door koning Hassan wordt ontvangen. Mogelijk zal de koning ter gelegenheid van het bezoek zijn zegel hechten aan de al enige tijd geleden parlementair bekrachtigde wegtransportovereenkomst tussen Nederland en Marok ko, zodat die in werking kan treden. (ANP. IN onze haast blinde blijd schap dat de staatkundig ge reformeerden vrouwen be ginnen te accepteren als kie zers, hebben we vorige week een fout gemaakt. Stom. Niet het passief kiesrecht waar aan we in onze onnozelheid dachten, maar pas het actief kiesrecht vindt gehoor bij de SGP. Aan passief kiesrecht voor vrouwen - die dan dus kandidaat zijn voor raad, staten of kamer - zijn de staatkundig gereformeerden nog heleméél niet toe. Maar vrouwen accepteren als kie zers, is de eerste stap, zullen we maar zeggen. Nu we het toch over vrou wen hebben: mannen vor men in de Westeuropese par lementen nog steeds de over grote meerderheid. Maar daarin zijn verschillen: des te noordelijker een land, des te meer vrouwen in de parle- mentsbankjes. Koploper is Noorwegen met 61 vrouwen van de 157 parlementsleden (38,8 procent), dan komen Finland en Zweden met ruim 32 procent, terwijl Nederland - na Denemarken - goede vijfde is met 19,3 procent. Griekenland is hekkeslui- ter met 3,3 procent, van de 300 parlementariërs zijn er 10 vrouwen. Groot-Brittanië is een beetje een uitzondering; het ligt niet zuidelijker dan Nederland, maar heeft wel met 3,8 wel een laag percen tage vrouwen. Premier Margaret That cher draagt behalve door haar aanwezigheid nauwe lijks bij tot de toename van vrouwen in de Britse poli tiek, want ze heeft nog geen enkele vrouwelijke minister in haar kabinet gehad. Altijd een beetje een raar land geweest, dat Engeland. Vonden Asterix en Obelix al, ook twee mannen trouwens. „MINISTER Brinkman van WVC laten we het feest ope nen. Kan die mand eens een keer wat anders doen dan dingen sluiten". (Voorzitter Frits van der Poel van het zilveren inter nationaal perscentrum Nieuwspoort in Den Haag) De Tweede Kamer wandelt deze week met ingehouden pas door de agenda vanwege de verkiezingen voor Pro vinciale Staten - die op hun beurt de Senaat kiezen. Van daag en donderdag (morgen is er geen vergadering in verband met diezelfde ver kiezingen) vergadert de Tweede Kamer over de vrije beroepen en over Avebe, een aardappel verwerkingindus trie die graag overheidssteun heeft. De (nog oude) Senaat spreekt vandaag over de be groting van Antilliaanse/ Arubaanse zaken en over die van Justitie. Op 23 juni zal de nieuwe Eerste Kamer aan treden, maar hoe zal die sa mengesteld zijn. Morgen we ten we meer. Dat leden van de Tweede Kamer zich ook in hun vrije tijd alleen maar bezighouden met politiek is een misvat ting. Een enkel parlementa riër mag graag een goed boek lezen - er zijn er zelfs die ze ook schrijven -, som migen spelen een partijtje schaak of wandelen graag een eindje door bos en park. Maar er bestaan ook kamer leden die in hun vrije uurtjes graag garnalen pellen. Dat weten we sinds de hoorzitting die de vaste Ka mercommissies voor visserij en volksgezondheid vorig week belegde over de proble men rond het thuispellen van deze schaaldieren. Het thui spellen was in opspraak ge komen nadat enkele jaren geleden veertien bejaarden overleden waren na het eten van thuisgepelde en met de shygella-baccil besmette garnalen. Met de hygiëne bij commerciële thuispellers is het overigens nog steeds niet best, concludeerde Konsu- menten Kontakt vorige week op die hoorzitting. Voor PvdA'er Aad Kosto was dat aanleiding om te vragen of het thuispellen door de consument niet be vorderd kon worden. Als er namelijk iemand oog zou hebben voor goede hygiëni sche omstandigheden tijdens het pel-proces, dan zou het zeker de consument zelf zijn. Die merkt in veel gevallen immers meteen aan zijn con stitutie of de garnalen al dan niet hygiënisch verantwoord hun niet voor consumptie ge- Aad Kosto. - fotoanp schikte onderdelen zijn kwijtgeraakt. De meeste aanwezigen ke ken Kosto wat meewarig aan, wat voor de sociaal-de mocraat aanleiding was om de toehoorders een kijkje in zijn privé-leven te gunnen. Kosto kwam tot de ontboeze ming dat ook hij wel eens een pondje garnalen pelde. Ster ker nog: hij vond dat bepaald niet een onplezierige bezig heid. Kosto kreeg daarop prompt bijval van zijn CDA- collega Froukje Laning, die zich, verklappend dat ze een 'enorme waardering voor de garnaal' had, eveneens tot het gilde der thuispellers verklaarde. Dat het voorstel van Kosto door de deskundigen niet als haalbaar werd beoordeeld, kon de PvdA'er niet van zijn standpunt afbrengen. Hijzelf zou, zo verklaarde hij, een „fanatiek aanhanger" van het in eigen huis pellen blij ven. Al was het natuurlijk al leen maar omdat een kilo ge pelde garnalen in de viswin kel minstens twee keer zo veel moet opbrengen als een kilo ongepelde. ACHTTIEN jaar na in voering is de landher vorming van een pro gressieve militaire rege ring in Peru onderwerp geworden van een he vige controverse. De regering wil gemeen- schapsgrond aan particulie ren geven, maar de boeren vrezen dat er voor hen geen land meer overblijft. De re gering wil een complete om- medraai van de landhervor ming van 1969 en braaklig gend gemeenschapsland aan particulieren geven met de voorwaarde dat het bebouwd wordt. Veel te veel land bouwgrond zou niet worden benut. Politieke partijen hebben zich tot nog toe op de vlakte gehouden, maar ver schillende boerenorganisa- ties zijn in het geweer geko men tegen een voorstel dat hun „rechten aantast". De boeren vrezen land bouwgrond kwijt te raken, als zij niet kunnen bewijzen dat deze voldoende wordt be nut. De wet van 1969 be paalde dat het niet-gebruikte land, waarvan 85 procent in handen van grootgrondbezit ters was, in handen van de gemeenschap kwam. Ieder die het wilde bebouwen kon een lapje krijgen. Er kwam een omvangrijk systeem van coöperaties. De wet was een uitkomst voor de indianen, die sinds de Spaanse verove ring getracht hadden hun traditionele eigendomsop vattingen met gemeenschap pelijke landbouw te redden De boerenorganisaties zijn van mening dat zij wel zijn gevaren bij de wet. De enige boerenorganisa- tie die voor is, is de Nationale Agrarische Organisatie, conservatieve groep van par ticuliere landeigenaren. Deze stelden zich enthousiast ach ter het regeringsplan. De Pachitea Liga, een in diaanse organisatie, heeft ge merkt dat de landbouwbank, een overheidsinstelling, zich nu al vijandig opstelt tegen over coöperaties. Claudlt Aquino, woordvoerder van de Pachitea Liga, vertelt dal coöperaties alleen krediet krijgen in de vorm van kunstmest en verdelgings middelen, terwijl kleine ei middelgrote landeigenaren wel baar geld krijgen. India nen vrezen een nieuwe goh van landroof. Isais Cha- pay.de jonge energieke leider van de Campas-stam in het Amazonewoud waarschuw de: „De indiaanse volken ge loven dat de nieuwe wet weer land van onze voorva deren zal stelen. We zullen ons verzetten, zoals onze voorvaderen zich tegen koloniale invasiemacht te weer stelden. De politie erop rekenen dat we tegen hen zullen vechten." Door Henk Egbers VRIEND en vijand zijn het erover eens: André Haakmat schreef met het boek 'De revolutie uitgegleden' een span nend boek. In één adem lees je het uit. De man die in verschillende top functies eens het brein achter Desi Bouterse, Chin A Sen en de Moe- derbond was zet feiten, vaak onthullend, op een rijtje. Het boek gaat over de ja ren 1980-1983; de periode waarin een protestdemon stratie van heethoofdige mi litairen werd omgebouwd tot 'revolutie'. De uit Amster dam toegesnelde onderwij s- inspecteur Haakmat moest uiteindelijk daarbij het veld ruimen voor de ook in Neder- lanland gevormde handige Bouterse. Het laatste hoofdstuk gaat over Brunswijk en zijn jungle-commando, voor zover dat door Haakmat en de gevluchte militairtninister Van Rey werd geinspireerd in de zomer van 1986. Ont hullend is het hoofdstuk waarin Haakmat vertelt hoe hij in Amsterdamse en Ant werpse hotels door de CIA- figuren Hogan en Hale be stookt werd. De rest zou je kunnen samenvatten in dit zinnetje dat hij noteert: 'Su riname was switi Sranan niet meer'. Daarin zit veel pijn. Ook al heeft Haakmat als advocaat selectief geschre ven, hij brengt een belang rijk aantal feiten die rele vant zijn voor een bepaalde ontwikkeling bijeen. Hij heeft zich niet laten verlei den tot het opsieren van zijn verhaal met privé anecdotes; hetgeen met betrekking tot Bouterse, laat staan Horb, niet moeilijk geweest zou zijn. Hoe was het mogelijk dat een stelletje 'domme', jongens - sergeants - de geschoolde 'knappe' mannen op het poli tieke toneel de baas zijn? Dat is een van de eerste vragen die Haakmat stelt. Ant woord: De ontwikkelde men sen gunnen elkaar het licht in de ogen niet. Hij gaat daarbij niet in op rassente genstellingen die ook een grote rol spelen. Bouterse kan derhalve gemakkelijk de verdeel-en-heerspraktij k toepassen. Maar Haakmat theoretiseert niet veel. Hij vertelt 'feiten'; gebeurtenis sen die zijn gelijk moeten be wijzen. André Haakmat Uit het boek van Haakmat komt duidelijk een strijd om de macht als kernpunt naar voren. En dit soort strijd is altijd wrekend van aard. Su- rinamers zijn daarbij door gaans directer en zetten de Nederlandse politiek voort durend op het verkeerde been. „De revolutie uitgegleden" is een typisch ik-verhaal. Je mist voortdurend allerlei na men en gebeurtenissen om dat de invalshoek alleen 'Haakmat' is. Wat er over- - foto de stem/johan van gurp blijft is echter voor de histo rie nog belangrijk genoeg. Uitvoerig wordt verteld hoe de twee vrienden, Henk Chin A Sen en André Haakmat op elkaar afknapten. Haakmat schrijft zijn vriend vooral in de hoek van politieke onbe nulligheid. Voor de gewone man was het ook onbegrijpe lijk hoe een geliefde arts zijn land in de steek liet (zo werd dat ervaren). Terwijl Henk via Suralco- USA in Nederland terecht kwam probeerde Haakmat Bouterse via de Nederlandse kolonel Hans Valk onder controle te krijgen. Haakmat meet de verdiensten van Valk breed uit en zegt het een stomme zet te vinden dat de Nederlandse regering hem terug riep tengevolge van een pretentiestrijd tussen Valk en ambassadeur Vegelin van Claerbergen. Op dit moment betreuren topmensen in de Surinaamse regering het dat Haakmat cs. met Brunswijk een stomme zet doet omdat men Bouterse net onder controle had! Wat heet? In een ook onthullend hoofdstuk over een geheime bijeenkomst yan Bouterse en Haakmat op de plantage Katwijk Wederzorg, waar een soort blauwdruk voor een democratische toekomst gemaakt werd, moet hij con cluderen bedonderd te zijn. Als boosdoener op de achter grond noemt hij Naarendorp. Haakmat doet uitvoerig verslag van zijn juridische werkzaamheden met betrek king tot de bijzondere rechts pleging. Vuile handen maken om mensen te redden. Maar over die rechtspleging zelf lees je dan geen woord. Ver der ging onder zijn hand door het statuut Basisrechten en - plichten en veel vakbondsad viezen in een strijd, die mede onder invloed van Maurice Bishop, uitliep op de execu ties op 8 december '83 en de vlucht van Haakmat. 'De invasie die niet door ging' staat er boven het hoofdstuk over de CIA-agen- ten. Die lieten via Haaknw' andere 8 decemberlijste» lekken via het Parool. Die bleken onjuist. Gesuggereerd wordt verder dan de Ameri kanen Suriname wilde bin nenvallen, maar dit land in geruild hebben voor Gra nada toen Bouterse de Cuba nen het land uistuurde na de dood van Bishop. Haakmat wijst ook nog OP het verdeelde verzet in Ne derland. Het verzet dat Haakmat cs. organiseren vindt weinig weerklank om dat de meeste Surinamer/ hier bang zijn dat de mensen die voor Bouterse de touwtjes in handen hadden terugte" ren. Dat wil men ook niet Eén van de problemen is het alternatief voor Bouterse in wie ook Haakmat eens ge' loofde. Dat laat dit boek tej zen. Maar wie Haakmat ze« is binnen die machtstrijd wordt nog steeds niet erg duidelijk. André Haakmat: De Rev0" lutie uitgegleden (uitg. Jan Mets - 24,50) „EN HAAG - Alle 16-jarige scholieren van Nederland triiaen vanaf vandaag een in formatiegids met de titel „16 of w en alles wat jij moet we- ipjl", Minister Eelco Brinkman (WVC) overhandigde gister middag in de kantine van zijn ministerie in Rijswijk de eer ste exemplaren aan leerlingen van het Dukenburg-college uit Nijmegen. De minister zei te hopen dat deze nieuwe wegwijzer in het 'wöud van de moderne infor matie spoedig een beduimeld standaardwerkje op de buro's van Nederlandse 16-jarigen" zou worden. Wonen, seks, recht, geld, drugs, en allerlei andere zaken die de leeftijdsgroep van 16- jarigen aangaat, passeren in 192 bladzijden de revue. In de het boek zijn honderden na men, adressen en telefoon nummers opgenomen van in- stelllingen die zich bekomm- meren om het lot van jonge ren. De jongerengids is een sa- menwerkingsprojekt van een viertal instellingen: de Neder landse Federatie voor Jeugd- en Jongerenwerk, De Stich ting Jeugd en Samenleving, de Kaad voor het Jeugdbeleid en de Stichting voor het Kind. Na het internationale jonge- renjaar 1985 begon de Raad voor het Jeugdbeleid een on derzoek naar de wenselijkheid van een Nederlandse gids. In augustus '86 bracht de raad aan de rijksoverheid haar po sitieve advies uit. Het is de be doeling dat de nu uitgekomen gids ieder jaar gemaakt wordt. Nil hoe nin Ait D nee: han sch< ster Vc van scha (NM' niet ging- wett wore De reke DEN HAAG (ANP) - De vier grote gej, sterdam, Den Haag, Rotterdam en Ut nister De Koning (binnenlandse zake extra financiële bijdrage. „Er komt geen extra geld van rijksv de problemen die onder verantwoorde zijn ontstaan", aldus de bewindsman. Met leden van de commissie voor bi: hij maandag onder meer de financi grote steden. Voor de oplossing van Koning uiteen, moet overleg met de b ten worden gevoerd. De Koning liet het kader van de begrotingen en de re gen bereikt kunnen worden. De minister wees een PvdA-verzoe ring aan de vier steden voor het weg\ vernieuwing ontstane tekorten van de Iedereen heeft de laatste weken weer ging. De regeringspartijen CDA en W del voor verlaging van belastingen er net bezweert dat zonder loonmatiging achteruitgang - de economische groe mers vinden loonmatiging hèt middel getaste concurrentiepositie van het b vijzelen. En de vakbonden tenslotte zi maar zitten als daar herverdeling vai peld. Loonmatiging als ruilmiddel. CDA debat over het economisch en financi Tweede Kamer in een motie laten v een absolute voorwaarde is voor he genheidsbeleid. In ruil daarvoor word lijk volgend jaar de koopkracht te h; en/of sociale premies te verlagen. M< omtrent geen enkele zekerheid ver) jaar best wel eens kunnen blijken dat de sociale partners - blij hebben gem Het kabinet zelf heeft tijdens dat d delijkheid op de schouders van die s< der loonmatiging zal het aantal werkl 'en van looneisen kan derhalve als oeerd, en welke vakbond wil dat op i gens heeft het kabinet er zelf vrijwel net straks met ondernemers en vakce over loonmatiging komt het lege hanc paar: de vakcentrales hoeven niet n komen met de mededeling: 'Nou jon |en matigen, want wie weet bloeit er hoort wat, nietwaar? De ondernemers zijn wel tevreden van het Kamerdebat. Dat is logisch niet blij met de toezegging dat loonm den aan belastingverlaging. Zo snijdt moet nog maar worden afgewacht o gen gestand doet. Daar komt bij da nngspartijen - geen enkele behoefte uit de WIR-pot voor andere zaken te had gevraagd. Vorig jaar hebben de miljard gulden extra binnengehaald ™eer de nodige miljarden uit worder gsdhap dat volgens de jongste cij een groot deel van dat geld re wordt belegd. Óver matiging gesprok Hij de vakbeweging is loonmatigir ™oord geworden. Steeds meer vakbc erhoging in plaats van loonmatigin- n9 van arbeid. Niet onbegrijpelijk e oorgevoerde arbeidstijdverkorting r fi®s heeft gehad. Als er dan een ca mot6 'oonsverhoging (zoals in de gr: n ®l0|mdat de roep om loonmatigin ent. Het heeft meer te maken met aiok de bestaande arbeid over mee s bonden daarvoor een stapje teru ron te mak®n met de passieve, haai Je™9 3ls het gaat om de bestrijdi rk oosheid aanpakken? Prima, me Kant komen.

de Stem | 1987 | | pagina 2