Flaatje voor slachtoffers veerbootramp 6Mogelijk m voor commerciële tv9 Gratis. Maar niet zo mac n weggevertje. HARRY BELAFONTE: DE NIEUWE AMBASSADEUR VAN UNICEF lunst- en Antiekbeurs voor 21-ste keer in Breda We zien u graag feryg. Entertainer Jamaica Comeback Schokkend Bewogenheid Waarheid TROS over reclameregeling Brinkman: Seconden Bezuinigingen NEDERLAND 2 Iven Piekeren ïuske en Wiske: „1 J r tambone DINSDAG 17 MAART 1987 iiuSDAG 17 MAART 19£ „Lelijk vind ik bijna alles wat ik niet zelf maak" Gerrlt Noordzij, grafisch ontwerper T2 PAGINA GlDsl LONDEN (AP) - Boy George en zo'n 100 andere popmusici hebben de Beat les-hit 'Let it be' opnieuw op de plaat gezet. De opbrengsten van de single zijn bestemd voor slachtoffers van de veerbootramp voor de Belgische kust. Het gebeurt zelden dat musici toe stemming krijgen om Beatle-num- mers uit te brengen, maar zowel ex- Beatle Paul McCartney als Michael Jackson, die de rechten op het Beatle- repertoire heeft opgekocht, gaven zon der aarzelen toestemming voor het initiatief. Uit de oorspronkelijke opname werd de stem van Paul McCartney ge wist en Boy George voerde een koor van ruim 100 popartiesten aan voor de nieuwe opname, die zowel op plaat als op video wordt uitgebracht. Deelne mers aan het projekt waren onder meer Bananarama, leden van Level 42, Mark Knopfler van de Dire Straits en Doctor and the Medics. Boy George zei het initiatief tot de actie te hebben genomen, nadat hij beelden had gezien van een achtjarig jongetje, dat de ramp overleefde, maar wiens ouders en grootouders onder de slachtoffers waren. De plaat komt waarschijnlijk op 23 maart in de handel. De makers hopen een bedrag van 1 miljoen pond in te zamelen met de verkoop. Het projekt werd gesponsord door The Sun, de grootste krant in Groot- Brittannië, die speciale tickets van 1 pond had aangeboden voor de over steek van Dover naar Zeebrugge met de Herald of Free Enterprise op 6 maart. Veel opvarenden van de gezon ken veerboot reisden op dit speciale aanbod. Artiest behoort sociaal bewogen te zijn Harry Belafonte is geen vreemde in het gebouw van de Verenigde Naties in New York. Hier biedt hij elpee en single van 'We are the world' aan aan Perez de Cuellar, secretaris generaal van de VN. -FOTO AP Door Tom Smeets Het is eigenlijk niet zo'n verrassing dat juist Harry Belafonte is gekozen tot opvolger van Danny Kaye als goodwill-ambassadeur van Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. Zijn bemoeienis met maatschappelijke ontwikkelingen is algemeen be kend. Danny Kaye is in de geschiedenisboekjes bijge schreven als een man die vroeger als artiest popu lair was, maar die nu vooral geëerd dient te worden vanwege zijn verdiensten op sociaal gebied. Zo is het met Harry Belafonte ook. De jongste generaties zullen hem alleen kennen van zijn sociaal-politieke activiteiten en nauwelijks weten dat Harry eens als anger en acteur beroemd was. Toch is Harry Belanfonte meer dan welke artiest ook verantwoordelijk voor de verbreiding van de folksong over de gehele wereld. Met zijn lp 'Calypso' gaf hij een eerste stoot voor de populariteit van deze Westindische muziek, die daarna een zegetocht be gon over de hele aardbol. De lp was meteen ook de eerste miljoenen-verko per voor Harry, die later de Newyorkse muziektem pel Carnegie Hall moeiteloos aan z'n voeten zou krijgen. In het begin van z'n carrière zag het daar echter helemaal niet naar uit. Harry begon als en tertainer, maar dat stelde hem zo teleur dat hij een tijdlang van het toneel verdween. Hij verdiepte zich in die tijd in een klein restau- ant, waarvan hij de eigenaar was. Maar intussen chaafde hij toch aan een eigen sound en toen hij eindelijk weer op het toneel verscheen was dat in de rol van folksinger. Dat sloeg aan en in betrekkelijk korte tijd groeide hij uit tot een van 's werelds meest gevraagde topsterren. Harry Belafonte werd geboren in mei 1926 (er zijn ook bronnen die maart 1927 vermelden) in de New yorkse negerwijk Harlem. Maar hij leerde wel de gelijk de warme zon van Jamaica kennen, die hij la ter zo gloedvol zou bezingen. Zijn moeder, die uit Jamaica afkomstig was, verhuisde naar het para dijselijke eiland, nadat z'n vader - een zeeman uit Martinique - het gezin had verlaten. Harry zou er vijf jaar wonen. Volgens kenners heeft dit verblijf zeker bijgedragen tot Harry's liefde voor de folk muziek. Z'n diensttijd bracht Harry in de marine door. lat was in 1944. Na zijn afzwaaien kwam hij in i nraking met het American Negro Theatre. Harry eeg interesse in een toneelcarrière en ging lessen !gen aan de Dramatic Workshop. Tot zijn medescholieren van dat moment behoor den Marlon Brando en Tony Curtis. Met Brando is hij nog steeds bevriend. Maar z'n grootste vriend uit het vak is Sidney Poitier, de neger acteur/regisseur, met wie hij samen de 'zwarte'-western 'Buck and the praecher' (1972) maakte. In die dagen trouwde hij met Marquerite Byrd, een kinderpsychologe. Harry's eerste engagement was aan de Royal Roost. De bedoeling was dat hij er twee weken zou blijven. Het werden er twintig. Toch beviel het hem niet. Hij wilde zelfs helemaal met de showbusiness kappen en begon een restaurant. Daar voelde hij zich wel op z'n plaats en het plezier in z'n werk uitte hij door het zingen van volksliedjes voor zijn gasten. Zijn vrienden drongen aan op een comeback op de planken. In de tweede helft van 1950 was het zo ver. Doordat hij in zijn restaurant de meest uiteenlo pende mensen had leren kennen en niet alleen maar Amerikanen, bevatte zijn repertoire liedjes uit wel vijftien verschillende landen. Z'n uiterlijk had hij zonder meer ook mee en dat leverde Harry het aanbod op films te gaan maken. 'Bright road' was de titel van zijn witte doek-de buut, maar bekendheid kreeg hij dankzij 'Carmen Jones' (1954). Z'n naam werd definitief en over de hele wereld gevestigd met 'Island in the sun' (1957), waarvan de titelsong een van de grootste hits aller tijden is geworden. De plaat verkoopt trouwens nog steeds. De film was trouwens ook schokkend voor die da gen. Het was gewaagd Harry als niet blanke liefde te laten opvatten voor een blanke vrouw. Later zou Harry het voorbeeld dat hij zelf in de film had gege ven volgen. Nadat zijn eerste huwelijk was ge strand, hertrouwde hij met de blanke danseres Julie Robinson. Het is niet de enige gebeurtenis waarmee Harry Belafonte schokte. Historisch is ook het voorval uit zijn diensttijd. Harry stond bloed af voor een ge wonde blanke officier. Het leverde hem acht dagen arrest op! Harry Belafonte werd een succesvol platenartiest. En niet alleen met soloplaten. Ook de lp die hij sa men met Miriam Makeba maakte werd een door slaggevend succes. Harry was degene die deze Afri kaanse zangeres in Amerika introduceerde. Tot zijn grootste hits behoren 'Jamaica farewell', 'Mathilda', 'Mary's boychild' en bovenal 'The ba nana boat song', waarvan het refrein 'day oh, day oh' heel uitnodigend was tot meezingen. Z'n tournees waren ook goed voor volle zalen, waar ter wereld ook. In 1958 maakte hij zijn Euro pese concert-debuut. Hij trad toen onder meer op in Brussel, waar op dat moment de Wereldtentoonstel ling werd gehouden. De sociale bewogenheid van Harry Belafonte is niet van de laatste jaren, maar manifesteerde zich al veel eerder. Hij was vanaf het begin een van de strijders van het NAACP, de club die zich voor ge lijkberechtiging van de zwarte bevolking inzette. Hij was ook een van de medewerkers van domi nee Martin Luther King ('Er gaat geen dag voorbij dat ik niet aan hem denk') en na diens dood een van de uitvoerders van zijn nalatenschap. Hij was bo vendien cultureel adviseur van het Vredeskorps van wijlen president John Kennedy. Over Kennedy heeft hij ooit gezegd: „Hij was onze enige hoop. We wilden niet terug naar de da gen van 1945, toen een gedecoreerde negersoldaat in een bus door blanke passagiers blind werd geslagen, omdat hij weigerde achter in de voor zwarten be stemde afdeling te gaan zitten. Zij aan zij vechten in de oorlog en dan thuis ontdekken dat er nog twee werelden zijn. Kunst en politiek gaan volgens Harry heel goed samen. „Een artiest behoort politiek actief en so ciaal bewogen te zijn. We moeten allemaal de waar heid trachten te vinden en uit te dragen en kunst is daarbij een uitstekend middel. Via beeld, lied en tekst Maar het is dikwijls moeilijk om van kunst een slagvaardig politiek wapen te maken. En je loopt het risico van boze gezichten." Bij een andere gelegenheid zei hij het zo: „Ik denk niet dat artiesten een minder deel van de gemeen schap zijn dan de schoenmaker of de taxichauffeur. Ook ik sta niet buiten de gevolgen van een oorlog in Vietnam. Ik heb vier kinderen waarvoor ik verant woordelijk ben, want ik heb ze op de wereld gezet. Het leven van iedereen, waar ook op de wereld, wordt meer dan ooit door de politiek beïnvloed. Ik ben er zeker van dat we een betere wereld zouden krijgén als iedereen meer betrokken was bij de poli tiek dan nu de politici het doen. Ik denk wel eens dat we dan meer verkeersopstoppingen zouden hebben en ook meer wanorde. Maar er zou geen oorlog zijn". Harry Belafonte heeft niet alleen kritiek te ver duren gekregen. Eind zestiger jaren kreeg hij zelfs twee ere-doctoraten aan Amerikaanse universitei ten. Maar vaak genoeg heeft hij wel last gehad van zijn politiek gerichte activiteiten. Dat deert hem echter niet. Harry: „Welke prijs ik ook moet betalen, mijn eigen gevoel voor menselijke waardigheid is belangrijker." De Bredase Antiekbeurs zal van 11 t/m 20 april a.s. thuishaven zijn van trotse schepen, zoals die in het verleden werden geschilderd door grote meesters. Het doek dat Jeroni- mus van Diest in 1656 schilderde, 110 bij 170 cm groot, laat de Brielse Maas zien. Het meest in het oog valt een trots fluitschip dat met volle zeilen ko zet naar zee. Schilder Van Diest die van 1610 tot na 1663 in Den Haag leefde, was een bekend schepper van zo genaamde marines, zeestukken. Het indrukwekkende stuk dat van hem in Breda te zien zal zijn getuigt van zijn meesterschap. Hij signeerde het op de spiegel van het grote fluitschip. In de verte links is de toren van de toenmalige havenstad Den Briel te zien. Verleden jaar al werd een begin gemaakt met een sa mengaan van kunst en anti quiteiten voor het heden daagse moderne en klassieke interieur. Met behulp van een zestal Nederlandse interieur specialisten wordt die koers nu vervolgd. Drie befaamde stoffenhuizen, te weten Nobi- lis Fontan uit Parijs, Os borne Little én Designers Guild uit Londen zullen aan wezig zijn. De wereldbe roemde kollektie gordijn- en kledingstoffen van deze stof fenhuizen wordt door vier Ne derlandse interieurspecialis ten toegepast onder het beurs- motto 'Synthese van eeuwen meesterschap en eigentijdse smaak'. Een Belgische tuinar- chitekte zal het geheel in en om het huis vervolmaken. De internationaal georiën teerde Kunst- en Antiekbeurs Breda sluit hiermee aan op de tendens, die in het buitenland - vooral in Frankrijk, Enge land en de Verenigde Staten - Van de kunstredactie BREDA - Van 11 tot en met 20 april vindt voor de 21ste keer in het Turfschip in Breda de Kunst- en Antiekbeurs plaats. Naar verwachting zullen ruim 20.000 bezoekers en kopers al die ob- jekten komen bekijken, die zo'n 50 kunsthandelaren en anti quairs met grote zorg gedurende een heel jaar bijeen hebben ge bracht. te bespeuren is om goed en uitgebalanceerd wonen in deze tijd te kombineren met be langrijke en waardevolle ele menten uit voorbije periodes. Deze beurs, georganiseerd in samenwerking met de Vereni ging Nederlands Antiquairs Genootschap, is voor zeer ve len een jaarlijks terugkerend hoogtepunt. Een bijzondere garantie daarbij is, dat de Kunst- en Antiekbeurs Breda naast haar eigen interne keu ring een externe keurings kommissie kent. De beste ex perts op hun vakgebied voeren een zorgvuldige kontrole op de ingebrachte objekten uit. Bovendien krijgt een aantal jonge en veelbelovende anti quairs ieder jaar de gelegen heid hun kunnen en hun ex pertise te laten zien. De beurs is geopend van 11 tot en met 20 april van 14.00 tot 22.00 uur op werkdagen. Op zondag, goede vrijdag, paaszaterdag en ge durende de paasdagen opent de beurs om 11.00 uur en sluit om 18.00 uur. Van onze rtv-redactie HILVERSUM/DEN HAAG - De TROS wijst de nieuwe reclamerege ling voor de omroepen van minister Brinkman (WVC) niet zonder meer van de hand. De regeling kan er volgens de TROS eventueel toe leiden dat de mogelijkheden voor commerciële televisie in Nederland worden ver groot. Dat blijkt uit een reactie van deze omroep op de rege ling die Brinkman onlangs voor advies aan de Omroep- raad heeft gestuurd. Brink man wil de reclame op tv strak aan banden leggen om het niet-commerciële karak ter van het omroepbestel te beschermen. Een woordvoerster van de TROS: „Als Brinkman de be doeling heeft de omroepen die tégen commerciële tv zijn, strikt aan de reclamere gels te binden, is dat positief. Dan ontstaat een duidelijke scheiding der geesten tussen voor- en tegenstanders van commerciële televisie. De mogelijkheden om commer ciële tv te realiseren worden daardoor groter. Als de rege ling echter alleen maar meer betutteling en strakkere richtlijnen voor alle omroe pen inhoudt, moet de minis ter meer geld beschikbaar stellen om de produktie van Nederlandse programma's gaande te kunnen houden". Brinkmans regeling richt zich met name tegen de toe nemende invloed van de commercie op amusements programma's. Programma's als 'Wedden dat' (AVRO), 'Moordspel' (TROS), 'Zeg 'ns AAA' (VARA) en 'Veronica's Strandrace' moeten drastisch worden aangepast, als de nieuwe regeling van kracht wordt. In dergelijke programma's mag straks op geen enkele manier meer met namen van merken of bedrijven worden geschermd. Ook het op de af titeling noemen van bedrij ven die een show hebben ge sponsord, wat nu nog is toe gestaan, wordt in de nieuwe regeling strafbaar. De mogelijkheden voor sport- en culturele program ma's zijn ruimer. Voor uit zendingen van sportwed strijden die plaatsvinden on der auspiciën van de Neder landse Sport Federatie, ver andert er niets aan de hui dige praktijk. Bij culturele programma's mag vijf seconden lang de Joop van den Ende: Pro gramma's worden zonder sponsoring stuk duurder. - FOTO ANP naam in beeld worden ge bracht van een bedrijf dat een belangrijke bijdrage aan de produktie heeft geleverd. Het gaat hierbij om theater voorstellingen die mede door subsidie van WVC tot stand zijn gekomen. In andere ge vallen bepaalt de Raad voor de Kunst of er sprake is van een cultureel programma. Bioscoopfilms mogen met de oorspronkelijke reclame uitingen op televisie worden vertoond. Wanneer van een film een tv-serie wordt ge maakt, mag op tv niet meer reclame te zien zijn dan in de bioscoopversie. Namen van sponsors mogen bij een spe ciaal voor tv gemaakte film evenmin. In informatieve program ma's (consumentenrubrieken bijvoorbeeld) mogen namen van merken of bedrijven worden genoemd, mits de kijker niet wordt aange spoord tot de aanschaf van één bepaald produkt en er sprake is van een evenwich tige verhouding tussen de ge noemde merken. In docu mentaires mag normaal in het straatbeeld voorkomende reclame worden uitgezonden, als de reclame niet te lang, te nadrukkelijk of te groot in beeld wordt gebracht. Een omroep mag voor zichzelf of zijn programma blad reclamespotjes uitzen den van ten hoogste dertig seconden met een maximum (ADVERTENTIE) Voor 7 spaarkaarten met BP Premie-punten deze "big shopper" gratis. Winkelwaarde f 25,90. Een reuzentas van maar liefst 25 X 50 X 50 cm, daar gaat heel wat in. U draagt hem aan twee stevige stokken, zodat-ie goed in model blijft De tas is gemaakt van nylon/canvas; ijzersterk en waterafstotend. Ga dus tanken bij BP en pak de premiepunten mee. BP Premie-pompen herkent u aan het spandoek. 23.10 Jonge mensen op podium ve vë van twee minuten per Oproepen voor steun niet-commerciële ins! gen met een goed doel v;o:| den niet als reclame schouwd. Brinkman wil een ona hankelijke commissie sj menstellen, bestaande uit ij den van de Omroepraad.c van geval tot geval moet i> kijken of er sprake is van ei overtreding tegen de regel; Die commissie moet ook( strafmaat gaan bepak Sancties op overtreding zjjj een berisping, een boete t als zwaarste middel, intrej king van zendtijd. De NCRV is het er eens dat Brinkman de reclame wil aanpal maar vindt tegelijkertijd de minister de hand in eig boezem moet steken, omi hij de sluikreclame door zuinigingen op de omro zelf in de hand heeft werkt. „Om het bedrag uur zendtijd gelijk te krijge aan dat in 1984, zou de NCffil dit jaar 3,5 miljoen guides meer moeten krijgen. Vw de hele omroep is dat 24 mi. joen", aldus een NCHi woordvoerder, die vreest da! de nieuwe regeling de trend versterkt dat de Nederlands televisie steeds meer word: overspoeld door buitenlands series, omdat de omroep: minder geld beschikbar hebben voor eigen program ma's. De KRO is niet verrast| door Brinkmans voorstelt zegt de nieuwe regels in adi te zullen nemen. AVRO-I voorzitter Wallis de Vrisl noemt de regeling ingewitf keld en betreurt het dat e; onderscheid wordt gemaal tussen amusements- en cul-l turele programma's. Bij Vel ronica en VARA wenste mal gisteren geen commentaar lf| geven. Tv-producent Joop va: den Ende, verantwoorde® voor programma's als 'Wed den Dat' en 'Moordspel', juicht het toe dat er duide lijkheid komt over wat wel en wat niet is toegestaaa „Maar als sponsoring stale niet meer mag, betekent d wel dat programma's duur-| der zullen worden. Dat is e probleem voor de omroepei De AVRO zal dan bijvoor beeld niet 14 keer 'Weddei Dat' kunnen uitzenden, maï slechts acht keer. Daarvai wordt het publiek dan të slachtoffer". t programma 'Jonge mensen op het concertpo- Jk un' introduceert van- tvond twee Finse talenten i een Engelsman. De laat- leuan Jones, wordt in land als een van de eSt begaafde harpisten chouwd. In 1985 werd hij Ijtverkoren tot de beste ■teerling van het Roy»1 C®1" KZe De musici uit Finland tin pianist Olli Mustonen cellist Jan-Erik Gustafs- De 23-jarige Mustonen °lrd in 1984 uitgeroepen tot jent van het jaar" en won levens het concours voor j.Dge solisten in Genève. !)ok de drie jaar oudere Gustafsson werd diverse malen onderscheiden en Loeelt thans bij het New Helsinki String Quartet 19.37 Kenmerk Vijf jaar na de moord op de IKON-filmploeg in El Sal vador heeft een team van ['Kenmerk' opnieuw een be- LeU aan het land gebracht, jan Schmeitz sprak onder anderen met president IDuarte over de huidige si tuatie in El Salvador, waar nog altijd een uitzichtloze oorlog woedt. In vijf jaar blijkt er weinig vooruitgang te zijn geboekt. Hetzelfde geldt voor het onderzoek Inaar de moord op de Neder landse journalisten. Op weg naar huls I Het kamp Lunetten bij Vught, waar nog driehon- |derd Molukkers wonen, dreigt eindelijk na 36 jaar als laatste kamp te worden [opgeheven. De bewoners zullen in huizen worden on- v# dergebracht. Er is echter dl [grote onrust onder de Mo- Igelijk- I waardig I zonne- Idauw I bepaald I 9as Idoor- I zoeken nacht hemd geklutste eieren plaats I eerlijk vreemde munt foor oplossing zie laatste kolom I B® sim room de ommoimta WH of scrommo mbdi ststoi sboteb yl £1 EB bb0eit afSTMD STEE0S KOHEn 0E L Wf STEEtlBBnitEHS BF6E2BKT liBBB OE J OEmiWEBIE UBBK LBItBllt srnw 1 ft hoi nood moten meedoen san i net oproepen van flesten 11H heb jullie in het onheil flstort

de Stem | 1987 | | pagina 14