Alleen sponsoring kan collectie uit het oude Egypte redden m ROVINCL BEDRIJFSLEVEN GEÏNTERESSEERD IN UNIEKE BIBLIOTHEEK UI Verdrinken - jDMMJ EXTRA OP MAANDAG1 HORSSEN - Het begon precies een jaar gele den met een briefje. Het zat op de deur van de bibliotheek Talen en culturen van het Midden- Oosten, in het Erasmusgebouw van de Katho lieke Universiteit te Nijmegen. Farao's op floppy? Onschatbaar Dertig eeuwen Karwei PAPIER1 VOOR UW PEN Gevoelens Commentaar MEDISCHE RUBRIEK Gebruik zQ.a.n. ook op' 'Sl2rnnd-9aranlie accu en uitlaat KIMENAI AUTOH Se:c [Gevaar PvdA sluit campagne af MAANDAG 16 MAART 1987 T48, Door Kees Buijs In verband met plaatsgebrek konden voortaan geen boeken meer worden uitgeleend uit de collectie egyp- tologie van wijlen prof. Jozef Janssen. Ze zouden in het grote magazijn van de universiteitsbibliotheek worden opgeslagen. DE mummies zouden zich In hun sarcofagen en piramides omdraai en, als ze wisten dat hun dodenboe ken tegenwoordig uit de computer komen rollen. En binnenkort zit de nauwkeurigste hiërogliefen schrijver misschien zelfs op een floppy In een personal computer Niet alleen voor de farao's moet dat een cultuurschok zijn; dat was ook het geval In de egyptologenwe- reld, toen die anderhalf jaar geleden tijdens haar congres In München een nieuwtje uit Utrecht zag: prach tige hiërogliefen vloeiden uit een piotterpen, verbonden met een computer, met een snelheid van 3600 tekens per uur. Het resultaat van een -als aardigheidje begon nen- samenwerking tussen de godsdienstwetenschappen aan de Rijksuniversiteit Utrecht en compu tergigant IBM. Tien Jaar eerder publiceerde dr. D. van der Plas als eerste ter wereld enkele hiërogliefen die door de computer waren getekend. Onlangs verscheen van hem een tweedelig werk, over de overstroming van de NIJI In het oude Egypte, met uitslui tend computer-hiërogliefen. ZIJn studeerkamer In Horssen vormt een treffende illustratie van die brug tussen twee werelden: aan de wand een Egyptisch dodenboek uit het Jaar 1000 vóór Christus, en binnen handbereik een personal computer. Dr. Dirk van der Plas las het briefje, en dacht: „Als dat gebeurt, wie kan er dan nog bij? Dan wordt de collectie een dood bezit" Het was nog niet alles. Het abonnement op lopende series egyptologie zou stoppen. Er was geen geld meer voor. Voor Van der Plas -die in het Gelderse Horssen woont en egyptologie doceert aan de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit Utrecht- was die jobstijding het start schot voor een zwerftocht. Als een moderne Odysseus reisde hij universiteit, stad en land af om de collectie van Jozef Janssen te redden. Met als uniek resultaat, dat het Nij meegse bedrijfsleven waar schijnlijk nog dit jaar een bij zondere leerstoel 'antieke godsdiensten, in het bijzonder die van het oude Egypte' aan de Katholieke Universiteit gaat sponsoren, èn de 'herope ning' van de bibliotheek van Jozef Janssen mogelijk maakt. Die collectie boeken, tijd schriften en kostbare tekstedi ties staat nu in een kamer op het theologisch instituut; ze omvat verder 12% meter nooit uitgepakte overdrukken van artikelen en lezingen. Bedrijven in de regio Nij megen zullen, zo is de bedoe ling, geld bijeenbrengen voor een fonds van minimaal een ton. Van de renteopbrengst kunnen de leerstoel, de abon nementen op series en de al lernoodzakelijkste. nieuwe li teratuur worden betaald. „Ook het bedrijfsleven heeft een zekere verantwoordelijk heid voor het bewaren van de cultuur", vindt Van der Plas. „Men moet zo. wijs zijn om niet alleen techneuten en verga dertijgers te willen." „De bibliografie van Jozef Janssen is van onschatbare waarde voor egyptologen in de hele wereld. Wat zou de instel ling van een Jozef Janssen- leerstoel in 1987 mooi zijn: tachtig jaar na zijn geboorte, en veertig jaar na het ver schijnen van de eerste afleve ring van 'zijn' Annual Egypto logical Bibliography." Wie was Jozef Janssen? Hij was priester in het bis dom Roermond, studeerde theologie in Nijmegen en egyptologie in Leiden. Kort na de oorlog vroeg de internatio nale beroepsgroep van egypto logen hem, als inmiddels ver maard kenner, een jaarlijkse bibliografie te gaan verzorgen. Daarin zouden alle publicaties op dit vakgebied met korte be schrijvingen vande inhoud komen. Janssen kreeg prompt een stroom publikaties uit de hele wereld op zich af. Zijn biblio theek werd hierdoor een van de beste egyptologische collec- ic Janssen Dr. Dirk van der Plas in zijn studeerkamer: vóór hem een Egyptisch dodenboek, dertig eeu- (1907-1963), egyptoloog met wen oud, naast hem een personal computer. - foto-s archief de stem wereldfaam. ties van ons land. „Hij heeft zijn leven er letterlijk aan op geofferd", zegt Van der Plas. „Janssen is een Nederlands monument in de internatio nale egyptologie." Bij zijn dood, in 1963, liet Janssen zijn collectie na aan de Katholieke Universiteit. Hij hoopte dat hier ooit een leerstoel egyptologie gevestigd zou worden. Het is er nooit van gekomen. De egyptologie bestudeert Egyptische teksten uit de pe riode tussen ongeveer 3000 vóór onze jaartelling tot en met de Kopten in de vroeg christelijke kerk. Godsdienst en cultuur uit die tijd zijn niet alleen interessant voor theolo gen, vindt Van der Plas. „Langzamerhand gaan we be grijpen, dat de mens niet bo ven de schepping staat, maar er deel van uitmaakt. Het aar dige is, dat dit besef in het oude Egypte volop aanwezig was. Je vindt het terug in al hun beeldmateriaal. Het is dus niet uitsluitend iets van de oude culturen van het Verre Oosten als het taoïsme, dat te- Tenslotte geeft Van der Plas nog een schot voor de boeg: „De hele bibliografie van Jo zef Janssen is hopeloos verou derd. Zo'n catalogus hoort te genwoordig in een computer te zitten, met een zoekprogram ma. Met wat extra geld zouden we dit als een nieuw Neder lands geschenk kunnen aan bieden aan de internationale egyptologie." Dè plaats daar voor kan het lustrumcongres van egyptologen zijn. In 1988 komen ze met z'n allen even 'thuis'. In Cairo. Kan het mooi er? genwoordig weer populair is." Door de bezuiningen in het wetenschappelijk onderwijs moet ook egyptologie het be zuren. Voor de studie van Oud egyptische teksten zal in de toekomst alleen Leiden een leerstoel bezitten. Enkele an dere universiteiten zullen egyptologie bij letteren of theologie laten geven door universitaire docenten. In het hele zuiden -en aan alle ka tholieke instellingen - ont breekt het vak antieke gods diensten. Een Nijmeegse leer stoel zou daarom in een grote leemte voorzien. /m merika is een kuis en E /-% vroom land. Je hoeft X JK.de televisie of de ra- dio maar aan te zetten of je^ E hoort de stem van de„ een of andere predi- E kant die het heil op luide toon verkon- I 5 digt. De school- kinderen staan 's 1 E morgens langs hun 5 banken met de rech-^' U terhand op het hart en%JvM E zingen het volkslied. De kerken zijn vol. De president E van het land wil dat er in school wordt gebeden en dat de abor- tusklinieken worden gesloten. Dames lopen met spandoeken E langs winkels waar minder kuise 3 boekwerkjes worden verkocht. Praten over de intieme kanten E van de liefde is uit den boze. E Veel brave ouders beschikken trouwens niet eens over de woorden om met hun kinderen zelfs maar de meest elementaire E feiten van het sexuele leven te bespreken. En sinds kort doet E iedereen z'n uiterste best om zoiets verachtelijks als reclame voor condooms op de televisie' 1 tegen te houden. Want Amerika moet kuis en vroom blijven. Dat-alles verhindert niet dat E nog dit jaar een miljoen teena- germeisjes ongewenst zwanger E worden. Hoe is dat mogelijk in een land naar de 'waarden' B waarvan de president in iedere E toespraak zo nadrukkelijk ver- E wijst? Het heeft kennelijk alle- E maal te maken met de dubbele E moraal waaronder Amerika in E toenemende mate gebukt gaat. Want op dezelfde televisie waarop door miljoenen mensen E beluisterde predikanten het heil E preken, worden uur-na-uur pro- Ei gramma's getoond waarin over- E spel en echtbreuk -gemengd E met sex en geweld - als hoogst onderhoudende dingen worden E voorgesteld. E Sommige tv-heldinnen schij- nen zich alleen nog maar in hun E ondergoed door hun kapitale E villa's te bewegen. En hun uit- E voerig getoonde sexuele escapa- E des leiden tot van alles en nog wat, behalve ongewenste zwan- gerschap. De televisieliefde is E onverplicht en ongevaarlijk. En E geen mens maakt zich daar druk over, de tv-bazen - die wél zeg- gen dat het publiek nog niet rijp E is voor condoomreclame- nog E het minst. In de advertenties van onhe il sproken warenhuizen en kle- dingbedrijven wordt een merk- E waardig accent op vooral de on- dér- en nachtkleding van de da- E mes gelegd. De Amerikaanse E vrouw wordt geacht nachtkle- ding te dragen van het soort dat E ten onzent alleen via hoogst du- bieuze jtostorderbedrijfjes ver- krijgbaar is. Te oordelen naar die advertententies lijkt de E slaapkamer van het gemiddelde E Amerikaanse echtpaar nog het ülHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ALS gevolg van de grote verscheidenheid zijner akti- viteiten, alsmede van zijn sportieve en muzikale vrije tijdsbesteding, begon hij nog vóór de penopause ai die verschijnselen te vertonen die verraden dat iemand van alles te lang en te veel heeft bedreven. Zo had hij naast een sporthart een tennis elleboog een voetbalknie zwemmersexceem een roeirug bilj artersvingers trompetblazer wangen ruiters o-benen vuistvechters bloemkoolo ren een boksers zadelneus nachtwakers blindheid een petomanen sphincter malfunctie kunststierberijdersdijen a dancer's heel the disco-daze wichelroedelopers rhabdo- myolitis en wat incipiënte rigor mor tis maar verder was hij met z'n kippeborstje goed gezond, op een rokershoestje na en één stoflong. Macaronisch mijmeren Als d'urning en d'urninde er samen iets op vinden, dan glückt es auf die Dauer vielleicht auch dem Zentaur, mais a ce qui concerne les hermaphrodites? nou, nee, dat geloof ik niet. Over het risten van bij bel - chen Hoe rist een Bij belch? Weet u dat? Hebt u ooit een bij- belch zien risten? Ik wel. In De Stem van 2-12-1986, pa gina T48 las ik: Maar als Bijbelch en ik dacht: Bij- belch? What the heil? maar las desondanks verder op de regel daaronder 'risten moet men te allen tijdhet profitisch (sicl)woord van God laten klinken. Op school moest ik het woord Bij belchristen afkorten: Bij- bel-chris-ten, een totaal verouderde, middeleeuws ogende vorm van woordaf breking, merk ik nu. John O'MUl Prijsverhoging bij de benzi nepomp ondanks daling van de olieprijs met ruim ƒ5,- per vat. Het klinkt bedriege- lijk als die verhoging het ge volg is van ontwikkelingen op de internationale markt. De oliewinning op het Con tinentale Plat, het Midden Oosten en in Rusland, de voorraden opgeslagen in tanks mede in aanmerking genomen, de nog steeds da lende dollarkoers recht vaardigen een prijsverho ging niet. Verhoging van het elek triciteitsbasistarief omdat een omvangrijk investe ringsprogram in gang wordt gebracht en de verschillen in brandstofkosten geëlimi neerd moeten worden zulks met ingang van 1 april aan staande voor de klein-ver- bruikers natuurlijk en dat nog wel voor de helft gerea liseerd. Nou daar moeten wij de PNEM natuurlijk veel dank voor betuigen, maar begrijpen dat toch zeker niet. En zo er zonder limiet bezuinigd wordt op uitgaven en inkomens.matiging zo uit- drukkelijk gewenst is om de werkgelegenheid te bevor deren, zal de tol betaald moeten worden door de minst draagkrachtigen. Door Lubbers, De Korte, De Graaf en Van Lede ver zwegen natuurlijk'maar tot veler ergernis te pas en on pas gesmoesd over betere perspectieven in de jaren 90 en niet eerder. Wel wat laat maar nu dan toch eindelijk de beoefenaren van het vrije feS-sSJK" beroep uitstraling der mati ging als een bedreiging op hun budget zien aansluipen, voorzover zij niet te dreigen met een actie. Ja actie, waar elders aan de moning van een rivier een staking rigo- reus dreigt te worden afge straft. Massa-ontslag. Een basistarief voor de beoefenaren van het vrije beroep dat aangepast wordt met regelmaat in opwaartse richting. De aandacht wordt altijd gericht op kleine cri minelen, mankracht ingezet om diens ondoorgrondelijk pad te volgen, maar als be oefenaren van het vrije be- roep als weldoener der mensheid zich al of niet rij kelijk dan wel vorstelijk la ten belonen soms zelfs on doorgrondelijk dan bla meert dat het zo geacht be roep. Een ieder is het recht gegeven om te stemmen op de partij van hun keus ten einde daarin verandering te brengen. Immers steeds lui der wordt de vraag gesteld wat is nou toch dat karwei dat Lubbers zonodig moet afmaken Oosterhout, H. Telchuijs In de eerste plaats wil ik u complimenteren met de wijze waarop u verslag ge daan hebt over de zaak Va- lérie Jelgersma. Terecht dat u op deze wijze zo'n verwer pelijke ontvoering van een weerloos kind aan de kaak stelt. De ingetogen wijze van verslaggeving verheft uw krant tot een kwaliteitsblad, waar ik al jarenlang met veel genoegen mijn infor matie uit put. Andere gevoelens troffen mij echter bij het lezen van het artikel 'stakingen' in uw krant van 25 februari; met stijgende verbazing en groeiend ongenoegen heb ik dit artikel gelezen en herle zen. Steeds heb ik mij afge vraagd hoe te rijmen dat een foto toont, de havenarbei ders die zich massaal in schrijven als staker, vervol gens de vraagstelling als de kop van het artikel, maar dan gevolgd door een pro- motieverhaal, wat mijns in ziens direct uit de mond van een directielid komt, over een bedrijf uit Terneuzen. Dit bedrijf voert een, door u aangeprezen beleid, waar best enige kanttekeningen bij gemaakt mogen worden en dit had ik, eerlijk gezegd, van u ook verwacht. Na tuurlijk ben ik met u van mening dat stakingen voor komen dienen te worden. Ook overleg en sociale vaar digheden dienen opgevoerd te worden om te komen tot meer produktiviteit en min der conflictsituaties ten einde de kans op stakingen te verminderen. Maar wat gebeurt er op uw veelgepre zen Terneuzens bedrijf? (Sorry, ik ben net zo retho- risch als uw artikel). Daar wordt de conflictsituatie met de vakbond bestreden door de werknemers indivi duele arbeidsovereen komsten aan te bieden, ver volgens een minderheid ex tra goed te belonen en zo uit te spelen tegen de rest van de werknemers. Dus het col lectieve conflict op te delen in kleine conflictjes, be heerst door de sociale con trole van de werknemers onderling. Uitermate slim, en moeilijk te bestrijden voor vakbonden, omdat de sterk gemaakte minderheid inderdaad niet beter af is met de vakbond in huis en de meerderheid zijn mond niet open durft te doen. Alle machtmiddelen van het col lectief zijn hen ontnomen. Overigens is dit niet nieuw; dit systeem is al in 1911 door Taylor als 'scientific mana gement' ingevoerd en wordt nu trettend 'conflict-mana gement' genoemd. In 1984 heeft Interuniversitair In stituut Normen en Waarden te Rotterdam uitgebreid on derzoek gedaan naar de in uw artikel geprezen bedrijf en haar conclusies recht vaardigen zeker niet uw ju beltoon. Tenslotte wil ik u met een andere mogelijke misvatting op weg helpen: als het artikel spreekt over de vakbonden, lijkt het alsof dit een losstaande grootheid is. Niet is minder waar. Uw foto boven het artikel toont ons de vakbond; dat zijn die mensen zelf. Zevenbergen Wim Witjes U vervalt alweer in dezelfde fouten als uw voorganger Leijendekker in zijn begin periode. Uithalen naar Amerika, linkse sympa thieën propageren in het kielzog van de PPR. Leijen dekker leerde op den duur bij. Hopelijk doet u dat ook. Het gaat toch niet aan om Reagan als een schurk te be titelen, als leugenaar enz. U heeft de handelwijze van de president gewoon niet be grepen. Reagan heeft via wapen leveranties aan Iran Ameri kanen vrij willen kopen in Libanon. In ons kapitalis tisch stelsel telt n.l. het indi vidu. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld een communis tisch regime of een theocra tisch systeem in Iran waar het individu totaal geen rol speelt. U gaat aan deze kant totaal voorbij. U maakt ook de fout te vergeten dat u in een regionale krant schrijft. 15 Jaar geleden kon de Bredanaar nog kiezen uit 2 kranten (Ik betreur het ver dwijnen van de Bredasche Courant nog steeds). Bij ge volge zijn de mensen uit deze regio a.h.w. verplicht abonnee bij De Stem te zijn. Bedenk dit wel bij u vol gende commentaren. Met commentaren als deze slaat u de plank zeer mis en be wijst u 'De Stem' een wel erg slechte dienst. Ulvenhout, J.A. Herben Door Jan Paalman „De eenzame boot vaart in het holst van de nacht, door een duisternis woest en groot, den dood tegemoet". Toen ik die pont als een ge strande walvis op zijn kant zag liggen, moest ik onmid dellijk aan deze beklem mende regels van Marsman denken. Die beklemming zul je in de medische vakliteratuur niet aantreffen: het treurige lot van drenkelingen leverde koele medische kennis op. Het lugubere feit bijvoor beeld, dat je niet alleen 'nat' kunt verdrinken, wat lo gisch is, maar ook 'droog'. Bij een minderheid van de drenkelingen, 10 procent, sluiten de stembanden zich automatisch zodat de dren keling zuurstof te kort komt. Als na een minuut of wat ook het ademcentrum in de hersenen het benauwd krijgt, dan openen de stem banden zich weer, waarna de longen moeiteloos vollo pen met water en het li chaam bij gebrek aan drijf- vermogen zinkt. Bij een 'natte verdrinking' komt het water zonder om wegen de longen in. Vooral als het water kouder is dan 10 graden en de drenkeling ongecontroleerd diep gaat ademen. Hoe meer water in de longen, hoe minder zuur stof. Als in het gevecht om het hoofd boven water te houden veel zuurstof wordt verbruikt, dan kan het te kort zo snel oplopen dat zelfs hersenen, hart, longen en nieren het benauwd krijgen. De drenkeling wordt dan duf en apathisch en verliest de controle over zijn spieren. Het soort water in de lon gen is ook van belang. Zoet water is gevaarlijker, omdat het door het zoutere bloed het lichaam in wordt ge trokken en onderweg de su perdunne longblaasjes ver nielt. Zeewater is minder schadelijk voor de long blaasjes, maar trekt het wa ter uit het minder zoute bloed juist de longen in. Dit longoedeem kan nog 24 uur na redding optreden, een ge vaarlijk verschijnsel dat be kend staat als de 'tweede verdrinking'. Het bekende 'leeg laten lo pen* van de drenkeling (pa tiënt op buik op opgerolde handdoek) heeft, anders dan veel mensen denken, geen zin. Je verliest er alleen maar tijd mee. Soms worden mensen, vooral kinderen, 'als dood' uit het water ge vist, die later als door een wonder toch opknappen. Het duikreflex, het primitieve reflex dat verhinderde dat we bij de bevalling in het vruchtwater verdronken, redde hun het leven. Het re flex onderdrukt de ademha ling en vertraagt de polsslag tot bijna onmerkbaar. De moraal: een drenkeling leeft, totdat het tegendeel is bewezen. Neem nou het jongetje dat in Amerika op 6 februari 1984 door het ijs zakte. Dui kers visten hem na 20 minu ten 'klinisch dood' uit het water en het joch overleefde dat! Twee dingen hebben hem gered: het duikerreflex, maar ook de onderkoeling. Onderkoeling is een twee snijdend zwaard, een geluk bij een ongeluk. Door de on derkoeling verbruikt het li chaam minder zuurstof, zo dat vitale organen, vooral de hersenen, door een soort winterslaap worden be schermd. Maar het ongeluk bij dit geluk is dat onder koeling zelf een doodsoor zaak is, waarschijnlijk de belangrijkste doodsoorzaak bij schipbreukelingen. Daar zijn lugubere details over bekend. Overlevenden van de Ti tanic vertelden later dat het gegil van de in 3 graden koude water ronddrijvende drenkelingen na 40 minuten verstomde. In poolstreken afgeschoten oorlogspiloten werden al na drie minuten levenloos uit het water ge vist. Bolkensteeg 4, Dongen, 1 meeste op een bordeel ui:| Belle Epoque. En de man-, op Valentijn- en MoedJ geacht zijn geliefde te plej met sensuele, doorzichtige, ten kledingsstukken die j waarschijnlijk prikkelen, haar het gevoel moeten dat ze niet zijn geliefde, zijn lustobject is. Door Jo WIJnan Zo komt het dat eigenlijk een zeer zinnelijk al gelijkertijd ook zeer kuis laul En tussen deze uitersten i het als het ware van de s ning. Dat is kennelijk meetl het buitengewoon slecht voo lichte tienermeisje kan vol gen. Zij wordt het van de raadselachtige dull zinnigheid die hier op het r) van net intieme leven De ouders denken wa hik dat hun zonen en docht- alles weten, want die kijken J mers iedere avond naar de visie en lezen iedere krant. Maar dat hun kindie als gevolg daarvan een vertekend beeld van het inhg leven en de liefde hebben, i in de ouders niet op. Een eigenaardige angst houdt veel ouders er inlog van hun kinderen iets ovetj mooiste ervaringen te vei Er is zelfs reden om aan it| men dat al dat verknipte,! suele gedoe op de televisie e:| de reclame een rechtstr uiting is van een soort naliet angst voor het intieme. I~ die angst die eerlijke voorlichting aan de kaanse kinderen bemoeilijk! hier en daar zelfs on maakt. Toen dezer dagen een aantal heikele onderwei] in een televisieprogramma» besproken, deelde een men van een paar opgroeiende k ren trots mee dat ze het 'condoom' niet over haar lig| kon krijgen. En een tiener telde dat toen ze thuiskwant| de boodschap dat ze in vet ting was, haar ouders „een» dagen zwegen als het toen deden alsof er op niets was gebeurd". Met de temperatuur van het water dalen de kanser pijlsnel, al zijn er indivi duele verschillen door li chaamsbouw, leeftijd, con ditie, kleding en alcoholge-1 bruik. Omdat water drie keer zo makkelijk warmte geleidt als lucht, verlies je it I water meer warmte dan je kunt produceren. Je warn zwemmen, toch een logische reactie, werkt dan ave rechts, merkwaardig genoef juist bij geoefende zwem-| mers, omdat hun goed bloede en geoefende spierer. I onevenredig veel warmte afgeven. Het beste is om op de lichaamswarmte te be zuinigen door een opgerolde 'foetushouding', of met an dere drenkelingen de warmte hutje mutje te de-1 len. Intussen bezuinigt het li-1 chaam op warmte door nodige' lichaamsdelen var de warme bloedstroom af te j schakelen. Alleen de 'kern van het lichaam, met devi-l tale organen als hersenen hart, nieren en lever, wordt nog verwarmd. Op den duur lukt dat ook niet meer. Bij een kern tempera tuur van 35 graden raakt de hevig ril lende drenkeling verward Daalt de temperatuur nof meer, dan slaat de hartslai op hol, het beven maakt plaats voor spierstramheid het bewustzijn neemt steeds meer af. Bij 30 graden; be wusteloosheid. Bij 28 den; mogelijk een functio nele hartstilstand en dood. Hoe schijndood ook, e® onderkoelde patiënt totdat het tegendeel is bewe zen. Bovendien mag je hem anders dan je zou denken nooit actief opwarmen. Dit heeft juist een omgekeerd] effect. De bloedvaten in 'afgeschakelde' lichaamsde len gaan dan weer open staan, waarna dit koude bloed de kern nog meer afkoelen. Men kan het be een deken los over de dro8e drenkeling leggen, op ee» koele, niet tochtige omge ving. Het wachten is dan of de langzame spontane stij-l ging van de temperatuur, jX overlevingskansen zijn 'e' of niets'. Of de patiënt f dood, of hij overleeft he- avontuur zonder verdere j schade. EaGINA zeeland 1 itj on Van een onzer verslaggevers /OGELWAARDE - Zo- vel Gedeputeerde Sta ais de gemeente löntenisse willen nog jit jaar de verontrei- ligde grond in de Bosse- raat te Vogelwaarde chonen. i De bodem is daar ernstig verontreinigd met benzine m kan in de nabije toe- tomst gevaar opleveren voor de omwonenden. Momenteel bestaat dat gevaar nog niet, laten ge- geputeerdc staten weten, 'je verontreiniging kan rich echter verspreiden en lat moet voorkomen wor gen, omdat dan gevaar roor de omwonenden ont- aat. In het verleden stond de Bossestraat een ben- inepomp. De .grond ondom die pomp is ernstig ervuild. Het zogenaamde nader on- Jerzoek wees uit dat de ver ontreiniging van de grond zich erkt tot de directe omge- YU,g van het voormalige tank station, Bossestraat 85. Bij de anks is de grond zelfs zeer jterk vervuild. Ook onder de straat en voor de woning is dat het geval. Het grondwater is over een nog groter gebied verontreinigd. In de grond voor het perceel en onder de weg is zelfs een benzinedrij- flaag aanwezig. Er bestaat niet alleen ge- Ivaar voor de omwonenden, fmaar de benzine kan ook een pvc-waterleiding van de WMZ aantasten. Zo'n leiding ligt erg dicht bij de Bossestraat. GS willen zo snel mogelijk leen nader onderzoek en hopen Idat nog dit jaar de sanering ■zelf kan plaatsvinden. Burge- i meester A. Kessen van Honte- nisse is blij met dat standpunt. ■Hij vindt ook dat de grond zo [snel mogelijk schoon moet [worden. Enkele maanden terug heeft Jde gemeenteraad reeds bijna 140.000 gulden uitgetrokken als leigen inbreng in de schoon- maakkosten. Bij sanering be- I taalt het rijk bijna negentig I procent van de kosten. De ge- I meente moet vijf gulden per [inwoner plus tien procent van j de kosten dragen. Kessen [vindt die verdeling redelijk, dit in tegenstelling tot het I schonen van de haven van Walsoorden. Die operatie moet de gemeente volledig zelf be kostigen. „Een zeer ontrecht- j vaardige zaak", aldus de bur gemeester. I Strop De beide verontreinigings- gevallen betekenen een fikse strop voor de gemeentelijk i kas. Het schonen van de haven gaat Hontenisse zeker 2,5 ton kosten. Tesamen met de sane- I ring in de Bossestraat te Vo gelwaarde moet de gemeente dit jaar bijna drie ton aan l schoonmaakkosten uitgeven. .,Een flinke financiële tegen- i valler", aldus Kessen. j OOST-SOUBURG - De PvdA fceland sluit dinsdag 17 maart e campagne voor de Staten- ®r.kl®zlnBen af met een mani- estatie In De Zwaan in Oost- oouburg. Sprekers tijdens deze cam- IPagnefinaie zijn gedeputeerde t™^rsma' Tweede Kamerlid Lillipaly en lijstrekker G. de f „"«-Hommes. W. Wisse, wethouder van Vlissin- en voormalig journalist, E, j drie eerste kandidaten cv? tijdens een 'talk- now aan de tand voelen. Het whdariteitskoor De Bevelan- nJj-z?rgt voor de muzikale rvm OAS^mg' 06 av°nd begint I °m 20.30 uur.

de Stem | 1987 | | pagina 4