Ginjaar-Maas: Tekort aan 'exacte' studenten ONDER DE ACHT ARRESTANTEN ZIT BREDAAS ECHTPAAR Nederland blokkeert aids-onderzoek POL^Efi B'AtL DESTEM Eén ijsje maakt nog geen lente Gijsen gaat Limburgers kerstenen via campagne staat* uding wint, eevaller in taatskas 3.75| Rekenkamer veegt marine mantel uit 2.50 2.98 Aids-hostel in Amsterdam BIEDINGEN ^8T Nï^ ]27ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers ƒ1.10 lüm verpakt snelfilter-o rrl lak 250 gram 3£8 O.Dj OVER AANKOOP LYNX-HELICOPTER 1. Merijntje Buitenlands bier mag op Duitse markt Benzine duurder ROTTERDAM/BREDA - De politiekorpsen van Breda en Rotterdam hebben samen een cocaïnelijn opgerold. In de afgelopen weken zijn acht mensen aangehouden. Dynamietschip weer in brand COR Philips boos over ontslagen DOOR VERKOOP TWINTIG TEST-CHIMPANSEES AAN AMERIKA VRIJDAG 13 MAART 1987 Vandaag in De Stem Specifiek: PZEMenWMZ streven naar samenwerking Jeroen Krabbé in 'No Mercy' Scheepsbouw knoeit met WIR-premies JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN Kunt u mat aan gerust hart via De Stem doen mat aan ..Kleintje" onder de rubriek ..Vakantie". Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebban voor deze specifieke Kleintjes'-rubriek DE STEM ijri Van ome Haagse redactie jEN HAAG - Minister Ru ling (Financiën) kan zijn be lastingmeevaller van 1,9 mil jard voorlopig grotendeels in houden. De uitkomst van het twee- jags sociaal-economisch de- tat in de Tweede Kamer is dat slechts 235 miljoen van de meevaller zal worden gebruikt voor extra uitgaven. Pas in het najaar zal - geheel volgens ludings wens - worden vast gesteld in welke mate het blij- ,'ende deel van de meevaller al worden gebruikt voor las tenverlichting in 1988. Dat conform een motie van WD en CDA, waarmee het kabinet geen moeite had. - Het CDA steunde Ruding tijdens het debat geheel in zijn 'opvatting dat in het voor jaarsoverleg volgende maand geen concrete toezeggingen aan de sociale partners kun nen worden gedaan over de hoogte van de lastenverlich ting. De WD had daarom ge- i Mild coffeïnevrije koffie, VACUUM Het kabinet honoreerde slechts een klein deel van de I wensen uit de Kamer voor ex- I tra uitgaven. Voor het grootste deel had het die bereidheid I overigens al uitgesproken. Er (komt 100 miljoen extra voor [het bejaardenbeleid en zal worden gebruikt om tot 1990 I tweeduizend banen in deze [sector te scheppen. Voor be strijding van de criminaliteit t er 80 miljoen bijEn voor I het beter verwezenlijken van i bestaande banenplannen en [scholing zegde minister De j Graaf (Sociale Zaken) 55 mil- joentoe. Van de PvdA-wensen, die j voor dit en volgend jaar ruim 2,5 miljard gulden kosten, werd er geen gehonoreerd. De j coalitiepartners en het kabinet moeten niets hebben van her stel van de koppeling tussen j lonen en uitkeringen. Oppositieleider Wim Kok I dwong donderdag via een Ka meruitspraak wel af dat mi- nister De Graaf een ambte lijke notitie over de betaal baarheid van de koppeling van uitkeringen aan de lonen i openbaar moet maken. De staatssecretaris weigerde dat aanvankelijk. De inhoud is of ficieel niet bekend. I Zie ook pagina 3 Staatssecretaris Maas. Ginjaar- - foto anp Van onze Haagse redactie UTRECHT - Er Is in Nederland een te kort aan jongeren die een exacte studie volgen. De verwachting is dat dat op den duur zal leiden tot een ernstig tekort aan hooggekwalificeerde arbeids krachten. Voor het studiejaar '87/'88 zijn zeven studierichtingen in het wetenschappe lijk en hoger beroeps onderwijs zwaar onderbezet: scheikunde, informatica/ wiskunde, electrotechniek, scheikun dige technologie, werktuigbouwkunde, natuurkunde en technische wiskunde. Dat zei staatssecretaris Ginjaar- Maas (Onderwijs) gisteren in Utrecht bij de start van de actie 'Kies Exact'. Die actie heeft tot doel om scholieren in het havo en vwo te overtuigen van het nut van een breed samengesteld vak kenpakket met een flinke hoeveelheid exacte vakken (wiskunde, natuurkun de, scheikunde, biologie, economie). De actie spitst zich vooral toe op meisjes, die in de ogen van de staatssecretaris te vaak kiezen voor een eenzijdig vak kenpakket zonder exacte vakken. De staatssecretaris vindt dat meisjes die vakken juist wel moeten kiezen. Dat vergroot de mogelijkheden bij het kiezen van een vervolgstudie. Ginjaar- Maas hoopt dat, als de actie slaagt, ook meer meisjes na het voortgezet onder wijs een exacte studierichting kiezen. In de pogingen om meisjes een 'exac ter' keuzepakket te laten kiezen, past ook het plan van Ginjaar-Maas om wiskunde in havo en vwo als examen vak verplicht te stellen. Die maatregel wil de staatssecretaris in 1989 laten in gaan, zodat in 1991 de eerste examens van wiskunde als verplicht vak zullen worden afgenomen. De staatssecretaris hield desgevraagd de mogelijkheid open om te zijner tijd ook natuurkunde te verplichten. Wel moet daarbij volgens haar aan een belangrijke voorwaarde worden voldaan: er moet een nieuwe leerme thode zijn ontwikkeld, waardoor die vakken begrijpelijker worden voor scholieren die er nu nog veel moeite mee hebben. Volgens Ginjaar-Maas zal dan iedere havo- en vwo-scholier in staat zjjn in die vakken met goed ge volg examen te doen. In het kader van de actie 'Kies Exact' zullen op scholen folders worden ver spreid over het nut van exacte vakken. Ook zal er reclame worden gemaakt op bussen en in bushokjes. Met de actie is jaarlijks een bedrag van 750.000 gulden gemoeid. De staatssecretaris gaf giste ren, op het congres van de Nederlandse Vereniging van Schooldekanen, het startsein van de actie door een sticker met de tekst 'Kies Exact' op een bus te plakken. Cocaïnelijn opgerold Hoewel de wind nog schraal was, maakte het nog zwakke zonnetje sommigen zo enthousiast dat ze op een bankje een ijsje gingen zitten eten. Zoals deze Hagenaars op het Binnenhof. - foto anp berts Décafé, pakt snelfiltermaling Pm 4£0 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Algemene Rekenkamer veegt de vloer aan met ae handelwijze van de marine bij de aankoop van 24 Lynx-heli- topters voor een bedrag van 361 miljoen gulden. Aanvankelijk was lager bedrag afgesproken. 5A :tuks >'s Superb, andappelen, 2 kilo ebonen, am imbus zongerijpte Spaanse Ibeien, -1 QO (je 250 gram I.-/O irtikelen in deze advertentie kunt u in winkels kopen, behalve de artikelen :ine cijfertjes bjj staan. Die artikelen Heen kopen in AH winkels waar één cijfers op de deur staat Reelameprii»n an donderdag 12 t/m zaterdag t a.s_ Zolang de voorraad strekt De rekenkamer kan niet precies controleren in hoe- de gestegen prijs accep- is, omdat er nimmer con- hole is geweest op de calcula ties. De rekenkamer vindt de aankoop en de inzetbaarheid van de marine-helicopters 'ver onder de maat'. De Algemene ■tekenkamer twijfelt er bo vendien sterk aan of de Lynx- 1 s waarvoor te weinig per soneel beschikbaar is 'een ef- ectief wapensysteem vor men'. De marine verzuimde voor p aankoop van de Lynx of- t vragen voor helicop- tara bij andere bedrijven, ter- naderhand bleek dat de aangeschafte toestellen slechts tot 50 procent van de tijd «schikbaar zijn. De lange on- ouds- en reparatietijden verhinderen gebruik. een effectiever Staatssecretaris Van Hou- welingen heeft inmiddels al maatregelen genomen zodat de inzetbaarheid van de heli copters fiks toeneemt. Van de Lynx zijn drie types beschik baar, maar Van Houwelingen heeft een projectgroep op dracht gegeven daarvan één type te laten maken. Zie ook pagina 2 Gijsen komt naar je toe deze zomer BRUSSEL - West-Duitsland, moet buitenlands bier op zijn markt toelaten. Dat heeft het Europese Hof van Justitie be paald in een arrest, dat door de Europese Commissie met grote vreugde is begroet. Tot nu toe hielden de West duitsers buitenlands bier te gen op grond van hun al 470 jaar oude 'Reinheitsgebot', dat toepassing van andere grond stoffen dan hop, mout, gist en water bij de bierbereiding verbiedt. Nogal wat andere bieren be vatten ook rijst, mais of soja en smaak- of conserverings middelen. Zie ook pagina 3 Van een onzer verslaggevers ROERMOND - Grote kubussen midden in de winkelcen tra, fakkeloptochten naar bedevaartplaatsen, informatie centra In de kerken van de binnenstad, systematisch huis bezoek van vrijwilligers. Zo gaat het bisdom Roermond van bisschop Gijsen Lim burg weer warm maken voor het katholiek geloof. „Geen middel zal worden geschuwd om de boodschap van de kerk weer onder de aandacht van de Limburgers te brengen", verzekerde gisteren kannunik en campagnelei der Wim van der Valk bij de presentatie van de Evangeli satiecampagne. Daarbij was de bisschop zelf niet aanwe zig. Volgens Van der Valk hebben de andere bisschoppen enthousiast gereageerd op de Limburgse plannen. Maar die hebben dat inmiddels tegengesproken. Ze hebben be sloten een afwachtende houding aan te nemen. Wie de campagne betaalt, wilde Van der Valk niet zeg gen. Het bisdom in ieder geval niet Hij liet doorscheme ren, dat er genoeg 'donateurs' zijn. ROTTERDAM (ANP) - De prijs van benzine en diesel gaat zaterdag opnieuw om hoog. Superbenzine wordt per li ter gaat dan 1,60 gulden aan de zelftankpomp kosten. Normale benzine op 1,55 cent per liter. Van een onzer verslaggevers Onder de arrestanten bevindt zich een Bredaas echtpaar, de 38-jarige W.W. en zijn 33-jarige echtge note E.G.. Verwacht wordt dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Er is ook een Colombiaans echtpaar gearresteerd, dat zorgde voor de aanvoer van de cocaïne vanuit Latijns-Ame rika naar Nederland. De ove rige vier gearresteerden zijn Rotterdammers. Zij hebben volgens de politie een rol ge speeld bij de verdere distribu tie van de cocaïne in Neder land. W. wordt niet alleen ver dacht van het vervoeren van de spullen, maar ook van han del in cocaïne en amfetamine. De Bredanaar en zijn vrouw zijn in hun auto aangehouden tussen Rotterdam en Breda. De man had volgens de Bre dase hoofdinspecteur Van Dam 10 gram cocaine bij zich en erg veel geld. De Bredase politie heeft daarop onmiddel lijk huiszoeking gedaan in de woning van het echtpaar aan de Barbaralaan. Daar werd LANDS END (ANP) - Terwijl bergers van Wijsmuller een 'stikstof-blusaanval' op de bij zuidwest Engeland veranker de, met 400 ton dynamiet gela den Deense vrachtvaarder 'Hornestrand', voorbereidden is het schip donderdagavond opnieuw in brand gevlogen. Dat meldde het Engelse kuststation 'Land's End'-ra- dio. EINDHOVEN (ANP) - De Centrale Ondernemings Raad (COR) van de Nederlandse Philips Bedrijven is verontwaardigd over de voorgenomen collectieve ontslagen bij de proeffabriek van de prod uk tdi visie Consumer Electronics in Eindhoven. Philips wil daar voor 200 drijven wijst de COR deze van de 880 werknemers ont slag aanvragen. Bovendien wil het bedrijf voor 80 andere werknemers elders binnen het concern werk zoeken. In een brief aan de hoofddirectie van de Nederlandse Philips Be- plannen van de hand. De COR is temeer ontstemd daar hoofddirecteur Rauwen- hoff nog geen veertien dagen geleden heeft laten weten dat er bij Consumer Electronics eigenlijk niets aan de hand was. Van onze correspondent BRUSSEL - De Europese Commissie in Brussel moet op zeer korte termijn ruim 23 miljoen gulden vrijmaken om te voorkomen dat twintig 'Ne derlandse' chimpansees, die van groot belang zijn voor het Europese aids-onderzoek, aan de VS worden verkocht. Dat zegt de Westduitse Europarlementariër Dieter Schinzel (SPD), die bang is dat de Nederlandse drang tot pri vatiseren het Aids-onderzoek in heel West Europa verziekt. De apen zitten in een centrum in Rijswijk, dat onderdeel is van TNO. Volgens Schinzel, die een maand geleden in Parijs voor het eerst van de dreigende verkoop hoorde, zijn de apen van levensbelang voor de voortgang van het aids-onder zoek. Vaccins die mogelijk ge nezing bieden tegen het aids- virus, moeten vanwege de risi co's op apen worden uitgetest Volgens Schinzel, die voor dat hij beroepspoliticus werd in de fysische chemie werk zaam was, beschikken de VS over in totaal 1500 chimpan sees voor proefnemingen op medisch gebied, maar zijn er in Amerika maar 75 beschik baar voor aids-onderzoek. „Als ik goed ben ingelicht zijn in Rijswijk 40 chimpa's be schikbaar voor aids-tests. Dat is voor de research binnen de EG meer dan voldoende. Maar als Nederland die apen aan de Amerikanen gaat verkopen, zijn we straks voor de hele Aids-bestrijding volkomen af hankelijk van de VS. En ik bang dat de Nederlandse rege ring dat aspect, die Westeuro- pese dimensie, onvoldoende inziet." Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In Amsterdam zijn sinds enkele weken acht ap partementen in een flatgebouw in gebruik om aids-patiënten te laten wonen en leven. De nieuwe woonvorm voor aids-patiënten is een initiatief van de Hostel-vereniging en de Schorerstichting in Amsterdam. In de flats kunnen homosexuele of bisexueie mannen die aan aids lijden wonen en begeleid worden, eventueel tot aan hun sterfdag. Het initiatief werd gisteren wereldkundig gemaakt tijdens een persconferentie in Den Haag. Aanvankelijk heeft Schinzel geprobeerd de Europese Com missie te interesseren voor de zaak. Toen hem dat niet snel genoeg ging, besloot hij Ne derlandse Europarlementa riërs te waarschuwen, van wie een aantal gisteren nog con tact opnam met collega's in de Tweede Kamer. Volgens Schinzel is het hou den van testapen heel duur, omdat per dier maar één vac cin kan worden uitgetest en is Rijswijk het enige centrum in West Europa, waar primaten nog in overvloed beschikbaar zijn. Een soortgelijk onder zoekscentrum in Göttingen kan bij gebrek aan chimpan sees de bruikbaarheid van an ti-stoffen niet uittesten. Volgens Schinzel zou 23 mil joen gulden voldoende zijn om twintig apen vijf jaar lang te houden volgens de eisen die het onderzoek stelt 1,25 kilo cocaïne gevonden met een straathandelswaarde van 250.000 gulden en een halve kilo amfetamine, evenals wat spullen die nodig zijn voor de bereiding van de drug. E.G. is inmiddels op vrije voeten gesteld. W.W., die nog vast zit, is een goede bekende van de politie. Zijn naam wordt al geruime tijd in ver band gebracht met hard en soft drugs. Zo was hij betrok ken bij de smokkel van 3000 kg hasj, die enkele jaren geleden aan het licht kwam in Wouwse Plantage. Toen al zijn volgens de politie gegevens naar boven gekomen die we zen op een relatie tussen W. en Colombianen. De Bredanaar is veroordeeld in die zaak. Door de arrestatie van de 48-jarige Rotterdammer D.P. in verband met deze zaak slaagde de politie er alsnog in een niet opgehelderd geval van mishandeling uit 1984 op te lossen. P. had in die tijd een reisbureau met de 43-jarige G.B. uit Rotterdam. In de zo mer van 1984 trof de politie op een nacht B. op straat aan met verwondingen die zo ernstig waren dat hij daarvoor in een ziekenhuis behandeld moest worden. De toedracht van deze mishandeling bleef onduide lijk. Door de arrestatie van P. is de politie nu aan de weet ge komen dat de partners ruzie hadden gekregen over de ver duistering van een geldbedrag van 250.000 gulden door B. Bo vendien zou B. in die tijd van een partij van 11 kilo cocaïne ongeveer 7,5 kilo achterover eedrukt hebben. én keer per werkdag gaat een spion voor de Michelin-gids in een restaurant aan tafel. Dan proeft hij als een culinaire onderzoeksrechter en brengt daarover rapport uit bij zijn bazen in Parijs. Als het een beetje meezit, krijgt de Zeeuwse burger binnen afzienbare tijd de rekening van zijn verbruikte energie en van zijn water op één blaadje gepresen teerd. Dat is voorlopig het doel waarnaar een inge stelde werkgroep streeft. Zie pagina 1 Zeeland Jeroen Krabbé, met staartje, speelt een mach tige misdadiger in de Ame rikaanse film 'No Mercy'. Hoe heeft hij het er afge bracht? Zie pagina Gids-1 ARNHEM - In de scheeps bouw wordt volop geknoeid met WIR-premies. En de pak kans is maar klein. Die overtuiging heeft de Arnhemse officier van justitie mr. H. Smalburg. Hij eiste gis teren voor de Arnhemse recht bank tegen twee scheepsma kelaars - uit Zwijndrecht en Gorcum - negen maanden ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Verder wil de officier dat het tweetal een gerechtelijk verbod krijgt om de scheeps- makelaardij voor de duur van twee jaar uit te oefenen. En het vonnis dient gepubliceerd te worden in enkele dagbladen en in het schippersblad Schut- tevaer. (ADVERTENTIE) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd DE NIEUWE ABONNEE HEET Naam Postc.: Plaats. Bank- of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad 23,20 kwartaal per acceptgirokaart ad 59*75 kwartaal per autom. afschrijving ad r 57*95 (voorkeur aankruisen). J Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw ROLLERBALLPEN. Mijn naam: Adres: Postc.: Plaats: handtekening Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) r Dagblad De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB Breda DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND

de Stem | 1987 | | pagina 1