bben' dallah Ruding moet knip openen a Van den Broek twijfelt over democratisering in Suriname HUISARTSEN: HOGER TARIEF BOVENDIEN VIA ACTIES AFDWINGEN i aan Discriminatie homo's harder gaan aanpakken Lubbers ziek? Presentator Van Dis eist schadevergoeding Terrein Moerdijk ernstig vervuild in Den Haag E STEM COMMENTA AR Eerst bewijzen Tandarts: masker tegen Aids PONDERDAG 12 MAART 1987 PAGINA 3 'BINNENLAND SPONSORING TV-PROGRAMMA'S NIET MEER TOEGESTAAN Boswachters protesteren UTRECHT - De Landelijke Huisartsen vereni ging (LHV) stapt binnenkort opnieuw naar de rechter om de overheid te dwingen opnieuw over het tarief voor particulier verzekerden te onderhandelen. De huisartsen vinden dat dit tarief omhoog moet. MINISTER BRINKMAN: li 6 t/m 15 maart KAMER LEGT WASLIJST WENSEN OP REGERINGSTAFEL Geen stukgoedoverleg Ziektekostenpremie Miljoenenbrand Legitimeren Werkloosheid T5 PAGlKl 7 ll fa/ - FOTO A; Victoria van de Brit» vegen, die van Schot- kwam. Het stormde en aragedeuren van het werden ingebeukt. Het onder water, kapseisde nk. Bijna 130 opvaren- amen om het leven, maritiem onderzoek t nadien aan het licht "e Princess Victoria iii niet zeewaardig was. 'es 34 jaar later lijdt hel twijfel dat de directie de Britse rederij Town- Thoresen zich bezorgd agt hoe de officiële on- ken in België en Enge- betreffende het vrese- drama met haar auto- zt Herald of Free En- ise zullen aflopen. Tot e conclusies zullen de rzoekers komen, zullen nsluidend zijn en in e mate zullen zij ook de bare mening beïnvloe- En welk lot staat d( itigieuze nieuwe Kanaal- en Pride of Dover en e of Calais te wachten? en de tragedie van Zee- ge en de onderzoeken die t voortvloeien desas- commerciële gevolgen cn voor de overzetdien- De TT-directeuren vre et ergste, wnsend Thoresen en an- autoveerbootoperators n dat de doorsnee-va- 'egar.ger het drama van rugge snel zullen verge en dat vooral de zomer- 'ngen niet al te gevoelig n dalen ten gevolge van ramp. Volgens TT valt en teel nog geen opmer- Jke daling van het aantal agiers waar te nemen t zich in de loop van de er toch een forse daling de boekingen voor, dan en een aantal ferry-ope- ors op de fles kunnen n. ts meer terug in de brief het kabinet", an de Zandt verwijt het inet slechts te kijken r de centen. Hoe kan rkomen worden dat er d moet worden uitgege- lijkt de doelstelling. „Er rdt gedaan alsof we méér len. Wij vragen alleen ar datgene wat we hebben esproken". "olgens hem is de opstel- g van de overheid funest r de de motivatie van de artsen. „Ik kom steeds r huisartsen tegen van en de 40 en de 50 jaar die h afvragen of ze nog wel hard moeten werken. Ook lust om bij te scholen mt af", aldus Van de dt. eekse lijn van de DGSE in rijs, wat de aandacht trok n de Italiaanse geheime nst Ook Abdallah moet de kerheid van zijn advo- t hebben gevoeld. „Kame- en zijn dood door jouw voorzichtigheid. Je zult rtaan waakzamer moeten n", zei hij eens tegen Ma- ier, die steeds moeilijker zijn rol van dubbelagent blijven. e DGSE liet hem ten- tte vallen toen Abdallah andere advocaat koos. n Paul Mazurier zocht arop troost in drank en gs, maar ook dat lieP t af toen de politie hem apte. Een schorsing door orde van advocaten hangt m hiervoor nu boven het fd, terwijl het onderzoek ar zijn activiteiten als rttime-spion nog moet be- men. Veel illusies lijkt de -jarige Mazurier zich niet maken, getuige zijn re nte uitspraak: „Ik heb veel anden. Ze zijn allemaal achtig en gewapend. tk aag me af hoe verder te le- T28 PEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek (Buiten'andse lukeo) heeft nog zijn twijfels ,ver de wijze waarop het Su rinaamse bewind zich voor uit de democratie en de rMhtsstaat te herstellen. Dit blijkt uit de verklaring jje het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag gis teravond heeft gepubliceerd na afloop van het ruim twee 'UUr durende gesprek tussen de minister en de kabinetschef van legerleider Bouterse, de oud-ambassadeur in tiaae Henk Heidweiller. Den 6 Het initiatief voor de ontmoeting v/as uitgegaan van Suriname. Van een doorbraak in de rela tie met Suriname is ondanks het gesprek tussen Van den Broek en Heidweiler geen sprake. Minister Van den Broek, al dus zijn woordvoerder, heeft tegenover Heidweiller gesteld dat 'van Nederlandse zijde wordt uitgezien naar effec tieve politieke structuren die de beginselen van democratie en rechtsstaat geloofwaardig inhoud zullen geven, alhoewel zijns inziens nog zeker gerede twijfel bestaat aan een juiste invulling van dit proces'. De Surinaamse diplomaat heeft een toelichting gegeven op de democratiseringsplan nen en gesproken over de mo gelijkheid om de betrekkingen tussen beide landen te norma liseren. Deze plannen omvat ten, zoals bekend, het opstellen van een proeve voor een grondwet vóór 31 maart, een volksraadpleging zes maan den later en nogmaals zes maanden later verkiezingen. Eind vorige week had pre mier Lubbers al te kennen ge geven dat de situatie in Suri name voor Nederland geen aanleiding was om het tot dus verre gevolgde beleid te her zien. Over de aandacht van Van den Broek voor de mensen rechten in Suriname ver klaarde Heidweiller: „Neder land is niet de meest aangewe zen partij om mensenrechten in Suriname ter sprake te brengen. Het verleden van Ne derland op dit gebied ten aan zien van Suriname is wel erg dubieus is geweest". De Surinaamse kabinets chef Heidweiler bij het ver laten van de ambassade in Den Haag. - fotoanp RIJSWIJK (ANP) - Reclame in televisieprogramma's als mede sponsering van derge lijke uitzendingen zal niet meer worden toegestaan. Een uitzondering wordt alleen ge maakt voor het uitzenden van 'theaterprodukties' met een cultureel karakter, speelfilms die in eerste instantie bedoeld zijn voor vertoning in een bio scoop en sportevenmenten die vallen onder de paraplu van de Nederlandse Sport Federa tie (NSF). Dit blijkt uit het nieuwe re- clamebesluit van de minister van WVC dat onlangs aan de Omroepraad voor advies is toegezonden. Dit besluit moet de huidige reclameregeling uit 1981 vervangen. Een wezenlijke verandering ten aanzien van de oude rege ling is dat er een liberalisering is opgetreden ten aanzien van de naamsvermelding van be drijven of instellingen die een substantiële bijdrage hebben geleverd aan de totstandko ming van een culturele thea- terproduktie die ook op televi sie wordt uitgezonden. Anderzijds zullen eigen spe cifieke televisieprodukties volledig uit eigen zak betaald moeten worden. Financiering door derden als daarvoor een op het scherm zichtbare tegen prestatie wordt geleverd is niet toegestaan. Ook de recla me-uitingen in buitenlandse televisieprogramma's vallen onder dit besluit. Minister Brinkman van WVC. - FOTOANP Kabinet weer voor rechter Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Met leuzen als 'Dag vogels, dag bloemen, dag staatsbosbeheer" en 'Braks be kijk 't even, ons werk is ons le- ven' en vergezeld van ruim 100.000 handtekeningen pro beerden rond 1500 boswach ters gistermiddag indruk te naken op de leden van de ka mercommissie voor landbouw. De boswachters togen naar het Haagse Binnenhof om te protesteren tegen het voorne men van minister Braks (Landbouw) om Staatsbosbe heer en daarmee het bosbezit te privatiseren. Het bijna voltallige perso neel van Staatsbosbeheer ('SBBoos', stond op een bord) vormde gisteren een grote kring waarbinnen de commis sieleden te horen kregen waar het bij privatisering aan dreigt te gaan schorten. Van onze Haagse redactie Het bestuur van de LHV heeft besloten opnieuw een kort geding aan te spannen tegen de Staat der Neder landen, omdat het kabinet onlangs weigerde het tarief te verhogen. Huisartsen en kabinet ston den begin dit jaar al eens voor de president van de rechtbank in Den Haag. Die bepaalde eind januari dat de overheid en de LHV met elkaar moes ten onderhandelen. Die onder handelingen werden enkele weken geleden afgerond zon der resultaat. Het kabinet gaf toe dat particulier verzeker den minder vaak naar de dok ter gaan, dan was aangeno men. Dat hebben de huisart sen steeds beweerd. Maar de verhoging van het tarief die daaruit zou moeten volgen stond het kabinet niet toe. Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) schreef twee weken geleden dat uit in tern onderzoek gebleken was, dat het gemiddelde inkomen van een huisarts verleden jaar Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Discriminatie van homosexuelen moet nog harder aangepakt worden. Ook de politie moet daar meer op letten. Mi nister Brinkman (Welzijn) deelde dat gisteren in Den Haag mee. De bewindsman ontving uit handen van de auteur Henk van den Boogaard het boek 'Flikkers moeten we niet'. Het boek han delt over mannen die het doelwit zijn van anti-homosexueel ge weld. Van den Boogaard schrijft dat slachtoffers van dat ge weld nauwelijks in staat zijn om daarover te spreken met familie of bekenden. De auteur pleit er dan ook voor dat politie en justitie meer aandacht schenken aan derge lijke slachtoffers. Minister Brinkman liet we ten dat er extra geld komt om politiekorpsen voor te lichten. „Nog steeds blijken er voor oordelen en taboes bij hulp verlenende instanties en poli tie, die in de samenleving in het algemeen dienen te wor den doorbroken," aldus Brink man. DE POSITIE van de militaire machthebbers in Suriname verslech ter! met de dag. De chaos heeft alom toegeslagen. De invloed van machthebber Desi Bouterse reikt niet veel verder dan Para maribo en omgeving. In een deel van het land heeft jungle-com mandoleider Ronnie Brunswijk het voor het zeggen. Veel slacht offers van het geweld ontvluchten hun geboortegrond en wagen de oversteek naar de andere kant van de Marowijne waar ze in Frans Guyana een niet veel beter lot wacht. Suriname is econo- m|sch gezien op sterven na dood en Paramaribo heeft al kennis mogen maken met heuse voedselrellen. Deze indrukwekkende lijst van negatieve ontwikkelingen be vestigt nog maar eens de historische stelling dat militaire leiders de kazernes moeten blijven en zich niet met politiek moeten in- 'a'en. Ook Bouterse en de zijnen hebben er een puinhoop van 9emaakt. De op het oog zo zelfverzekerde machthebber zal de laatste ain om dat openlijk toe te geven, maar toch wordt vooral de laat ste weken duidelijk dat hij zelf heel goed beseft dat er iets moet veranderen. Twee maanden geleden nog riskeerde Boutserse ®en totale breuk met Nederland door ambassadeur van Houten "et land uit te zetten. Nu heeft hij zijn kabinetschef Henk Heidwei- er naar ons land gestuurd om over herstel van de betrekkingen ,e spreken. Hiermee wordt vooral bedoeld de hervatting van de ontwikkelingshulp. Suriname is zo arm als een kerkrat en de fi nanciële bijstand vanuit Nederland is in feite onmisbaar. 'n navolging van wat minister-president Lubbers al eerder had pazegd, heeft ook minister Van den Broek van Buitenlandse Za ken onomwonden laten weten dat er geen aanleiding is om het t°t dusverre gevolgde beleid te herzien. Pas wanneer in Suri name tekenen zijn waar te nemen dat de democratie en rechts taat zich aan het herstellen zijn, dan is de Nederlandse regering Oéreid om haar standpunt bij te stellen. Het lijkt een harde en formele opstelling tegenover een voor malige kolonie waarmee zoveel Surinaamse Nederlanders nog apotionele bindingen hebben, maar Van den Broek kan niet an- oers handelen. Er zijn in Suriname zoveel zaken gepasseerd die 'n strijd zijn met de meest elementaire begrippen van democratie ®n mensenrechten, dat Van den Broek niet alleen op beloften ma9 afgaan. Bouterse heeft de duidelijkheid gekregen waarom u'l Dad gevraagd. Het is nu aan hem om te bewijzen dat het niet Dll 'raaie woorden over democratiseringsplannen blijft. met 3.000 was gestegen en dat voor dit jaar eenzelfde stijging mag worden verwacht. Een verhoging van het tarief kon daarom achterwege blijven. De LHV bestrijdt deze zienswijze. Volgens LHV- voorzitter dr. A. van de Zandt is dit jaar een daling van het inkomen te voorzien. Gemid deld zouden de huisartsen de laatste jaren zelfs tussen de 10 eh 12.000 op het norminkomen te kort komen. Dat norminko men 140.000) is het inkomen dat een huisarts haalt als hij een praktijk heeft van 2.350 patiënten, waarvan globaal 70 procent ziekenfondsverze kerde is. De LHV kon gisteren nog niet zeggen wanneer het kort geding tegen de Staat zal die nen, maar Van de Zandt ver wacht begin april het kabinet voor de rechter te kunnen sle pen. Afhankelijk van de uit komst van dat kort geding ko men er acties van de huisart sen. Verleden jaar voerden de huisartsen ook al acties, waar onder het draaien van een zondagsdienst op één doorde weekse dag. De acties zullen volgens Van de Zandt in 'geen geval schade voor de patiënt opleveren'. RIJSWIJK/ARNHEM Tandartsen moeten zich spe ciaal wapenen tegen Aids-be- smetting. In een advies heeft de geneeskundige hoofdin spectie hen aangeraden een masker, handschoenen en een bril te dragen. Minstens een keer per dag moeten ze schone kleding aandoen en de vuile kleren tien minuten heet was sen. Het advies geldt ook voor mondhygiënisten en tandarts assistenten. Volgens een inspectie- woordvoerder komen tandart sen de hele dag door in aanra king met rondspattend bloed en speeksel van patiënten. Zij lopen dus een grotere kans om ooit met het Aids-virus in aanraking te komen. Premier Lubbers heeft gis teren op de eerste dag van het sociaal-economische be leidsdebat verstek laten gaan wegens ziekte. Achter de re geringstafel werd hij ver vangen door vice-premier De Korte. Maar gistermorgen kon de premier blijkbaar toch niet onder een ont vangst wn de Thaise presi dent Prem Tinsulanovda op het Catshuis uit. - fotoanp (ADVERTENTIES) Geopend 10-17 uur. Donderdag 12 en vrijdag 13 maart 10-22 uur. AMSTERDAM ral Trein Toegangbiljetten bij NS-stations ROTTERDAM (ANP) - VPBO-televisiepresentator Adriaan van Dis heeft van het Vrije Volk een schadevergoeding van tiendui zend gulden geëist omdat hij zich beledigd voelt door de inhoud van een in deze Rotterdamse krant verschenen column. Dat heeft zijn advocaat mr G.J. Kemper woensdag bevestigd. In de column werd Van Dis' optreden als presentator van het laatste Filmfestival Rotterdam op de hak genomen. Van Dis is vooral gevallen over het in deze column opgenomen letterspel letje waarbij A. DIS werd omgevormd tot het woord AIDS, be vestigde Kemper. Verder wordt Van Dis in de column onder meer de 'Henk van der Meyden der intellectuelen' genoemd. Van Dis vindt dat zijn eer en goede naam door de column zijn aange tast. Van een onzer verslaggevers MOERDIJK - Een gedeelte van het terrein van het Zeeha venbedrijf Dordrecht (ZHD) in Moerdijk is sterk vervuild met cyanide. De vervuiling is dermate ernstig en het gevaar voor verspreiding van het gif via het grondwater is zo groot, dat het terrein op korte termijn gesaneerd moet worden. Dat verklaarde een woordvoerder van de gemeente Klundert gisteren. De vervuiling is afkomstig van de berg giftig gips die bijna aan jaar op de grond ge legen heeft. Toen het gips, na veel touwtrekken begin dit jaar eindelijk werd wegge haald, heeft de gemeente Klundert de Technische Mi lieudienst Drechtsteden (TMD) gevraagd te onder zoeken of de bodem vervuild was. Het gips bevatte immers hoge concentraties cyanide en lag open en bloot op de bodem. Onderzoek heeft uitgewezen dat de bodem hoge concentra ties cyanide bevat. De grond moet dan ook snel worden op geruimd of schoongemaakt om verdere vervuiling van het grondwater en mogelijk ook het Hollandsch Diep te voor komen. De gemeente Klundert heeft de inspectie voor volks gezondheid en milieu op de hoogte gesteld en wacht op een snel advies van die instantie. Ir. M. Henckens van de in spectie is minder verontrust dan de gemeente Klundert. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Ru- ding (Financiën) zal vandaag in de Tweede Kamer weinig steun krijgen voor zijn plan om de belastingmeevaller van bijna 2 miljard gulden in kas te houden. Want een royale meerder heid van de Kamer wil niet wachten tot volgend j aar alvo rens een deel van de meevaller uit te geven. Voor overheids investeringen, werkgelegen heidsprogramma's, ouderen en criminaliteitsbestrijding zal de knip open moeten. Belas tingverlaging daarentegen mag van de Kamer wachten tot volgend jaar. De fracties legden gisteren een reeks van dure wensen op de regeringstafel. De PvdA vroeg tot een be drag van een miljard gulden in 1987 geld voor: het onge daan maken van de bevriezing van minimumlonen en uitke ringen, overheidsinvesterin gen, werkgelegenheidspro gramma's en handhaving van de kwaliteit van gezondheids zorg, sociaal cultureel werk, ouderenbeleid en onderwijs. De PvdA-plannen kosten vol gend jaar 1,5 miljard gulden. Het CDA wil 200 miljoen ex tra per jaar voor overheidsin vesteringen voor wegen en tunnels en 35 miljoen voor een -al toegezegde- verhoging van de vakantiebijslag van uitkeringstrekkers per 1 mei van 7,5 naar 8 procent. Tevens wil het CDA haar eigen minis ter van WVC een bezuiniging van 115 miljoen besparen. De rest van de belastingmeevaller moet op termijn en als daar forse loonmatiging tegenover staat, worden gebruikt voor lastenverlaging. De Vries denkt in eerste instantie aan het terugdraaien van de ver hoging van de aardgasprijs met 7 cent per kubieke meter en van de extra verhoging van de benzine-accijns van tien cent per liter. De WD eist 210 miljoen gulden om deels oude verlan gens te financieren. Zo wil Voorhoeve eindelijk 80 miljoen gulden voor criminaliteitsbe strijding en nog eens 100 mil joen voor het bejaardenbeleid. Nieuwe wensen zijn onder meer 30 miljoen voor over heidsinvesteringen en voor waardelijke verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Blijvende meevallers van de sociale fondsen moeten wor den teruggegeven aan werk gevers en werknemers in de vorm van premieverlaging. D66 wil in 1987 driekwart van de 1,9 miljard eenmalig besteden aan overheidsinves teringen. Dat geld wil Van Mierlo vooral voor het schoon maken van rivierbodems en vervuilde grond. Voor 1987 wil D66 tevens extra geld voor de zorg voor geestelijk gehandi capten en intrekking van de gewraakte vervangingsrege ling van zieke leerkrachten in het basisonderwijs. In 1988 moet driekwart van de mee valler blijvend besteed wor den voor verlaging van belas tingen en premies. D66 heeft grote moeite met de huidige VUT-regeling voor ambtena ren. De fractie wil de uitke ring over twee jaar gehal veerd zien. De SGP wil naast de 80 mil joen voor criminaliteitsbe strijding waarover de hele ka mer het eens is, de bezuinigin gen op justitie en politie schrappen. De PSP bepleitte 150 mil joen extra per jaar voor uit breiding van de kinderopvang. Van Es wil geen nieuwe so ciaal rechercheurs. Leerling van de RPF was de enige die zich op de lijn van Ruding bewoog. Hij wil de meevaller uitsluitend gebrui ken voor het verkleinen van het financieringstekort. Maar er moet wel extra geld komen voor overheidsinvesteringen. Hij noemde met name de aan leg van de vaste oeververbin ding Westerschelde. De PPR tenslotte houdt het op een herstel van de koppe ling van lonen en uitkeringen en op investeringen voor mi lieu, openbaar vervoer en rio lering. Premier Lubbers is ziek en wat gebeurt er? Zijn autoradio wordt gestolen. Nee, dat is het niet. Maar zie wat er in de Tweede Kamer gebeurt. Alle partijen zijn daar onbe schaamd bezig de één komma negen miljard gulden uit te geven, die Lubbers eigenhan dig bij elkaar heeft gesprok keld! Hij heeft zijn karwei zo be kwaam afgemaakt dat Neder land een leuke meevaller kreeg. De zwartkijkers van het Centraal Planbureau roepen dat we de centen straks hard nodig hebben, maar zij zijn even goede voorspellers als de weermannen van het Journaal. De politici zijn deze dagen aan het uitdelen. Hier een paar hondermiljoentjes, daar een hand vol nullen. Waar ligt dat geld eigenlijk? Heeft iemand het ooit gezien? Wij geven 4000 werkloze leer krachten een tijdelijke baan. Ze mogen om de beurt de tas van Deetman dragen. Ho, ho, wij geven 6000 werklo zen een leuke baan. Ze krijgen er een gratis auto bij voor het woon-werkverkeer. Wacht even, wij geven 10.000 werklozen een hoge positie. En volgende weken rijden we ze gratis naar het stemlokaal. Dat laat Lubbers niet op zich zitten. Na een snelle behande ling in de kliniek van Boere- ma, komt hij weer tevoor schijn. Reken maar dat hij met een sprint de dieven inhaalt en de miljarden terugbrengt in de staatskas. MERIJN DE ORGANISATIE van Rot terdamse havenwerkgevers SVZ wil opnieuw over een nieuwe stukgoed-cao praten, maar de kans dat er nieuw overleg komt met de bonden is gering, want zij hebben op voorhand al negatief gerea geerd. Dat bleek woensdag bij een hoorzitting van de vaste commissie voor sociale zaken uit de Tweede Kamer, waar de partijen uit het stukgoedcon- flict werden gehoord. De rege ringspartijen CDA en WD hebben zich achter het beleid van minister De Graaf (So ciale Zaken) gesteld om de overheidsbijdrage aan de loonkosten in het stukgoed stop te zetten. DE ORGANISATIE van parti culiere ziektekostenverzeke raars, het KLOZ, heeft giste ren bij staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) en de vaste Kamercommissie voor volks gezondheid aangedrongen op een drastische verhoging van de premie voor de standaard polis. Dees wil deze premie met slechts drie procent ver hogen. Volgens het KLOZ zul len de tekorten op deze polis daardoor blijven groeien. Dat betekent, dat van de andere particulier verzekerden een nog hogere heffing moet wor den gevraagd. IN HET centrum van Alkmaar heeft woensdagochtend een brand grote schade aangericht aan een Grieks restaurant, een snackbar, een kapperszaak, een fotolaboratorium en een ijzerwarenhandel. Volgens de brandweer loopt de totale schade in de miljoenen gul- dens.De brand ontstond door onbekende oorzaak op de be gane grond van het Griekse restaurant. BANKEN moeten voortaan een legitimatiebewijs vragen van cliënten die een bankre kening willen openen, een sa feloket huren of effecten in bewaring geven. De banken moeten de persoonsgegevens in hun administratie vastleg gen. Doen ze dat niet dan zijn ze strafbaar op grond van de Wet op Economische delicten. DE WERKLOOSHEID in ons land is in februari met 3.800 gedaald tot 708.700 personen. Gecorrigeerd voor seizoensin vloeden veranderde er niets ten opzichte van januari en bleef het cijfer op 690.600 staan. De gecorrigeerde daling van de werkloosheid is het af gelopen half jaar sterk afge zwakt. Dat blijkt uit het woensdag gepubliceerde werkloosheidscijfer van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.

de Stem | 1987 | | pagina 3