Star Festival moet Knokke Cup redden De erotische magie van Jacky ise 80e lotei issenlotteriel Verbod van film Blonde Dolly geëist Honderden onbekende werken van Kern en Gershwin gevonden iilö OUDERE VEDETTEN VOEREN TEAMS AAN Schoonheid dienend Lennon SUMATRA CUM LAUDE EN ROLSTOEL DONDERDAG 12 MAART 1987 r i ZOON VAN BLONDE MARIETJE VOELT ZICH GEKWETST Oude wonden 'Pure fictie' Naar de bronnen Driemaal veelbelovend li i üfci l- -* •I F 751551 DM 10.000,- op (Otnr. 3 F.026663 dm iolooo,-op lotrirj^i r 065734 DM1 ó.ööb.-opTotrir. atigjI WW, F 082079 DM 10.000,- op lotnr 469j r114922 DM 10.000.. op lotnr. r 124212 DM 10.000,. op lotnr. 5ggI r 144390 DM 10.000,- op lotnr 51jff| p 149282 DM 10.000,- op lotnr 548jjj| r 156270 DM 10.000.-öplbtnr 6462jj r. 183956 DM 10.000,-op lotnr. 7 233659 DM 10.000.- op lotnr. 738*1 |r. 270710 DM 10.000,- op jOtnr 737® 312062 DM 10.000,-op I0tnt7_ r. 7795? I 322663 DM 10.000,-op lotnr. r 362198 DM 10000,-op lotnr 791jf?| 363377 15 12698 22818 23255 7447477 762®. (onder voorDenoï? I „Voor ik trouwde had ik zes theorieën over kinderopvoeding. Nu heb ik zes kinderen en geen enkele theorie meer" J.W. Rochester, Engels dichter T2 PAGINA GIDS 1 Hit SSn PALM BEACH (UPI) - Toko Ono, de weduwe van Beatle John Lennon, heeft in Palm Beach in Florida een aan kunst werken van haar man gewijde tentoonstelling geopend, maar geweigerd de opbrengst af te staan aan behoeftigen, 'omdat liet werk dan op basis van liefdadigheid en niet op artisticiteit beoordeeld wu worden'. De 60 kunstwerken van Lennon zijn ten toon ge steld in de Frankel Galle ry. De opening was met zware veiligheidsmaat regelen omgeven. Yoko Ono zei dat haar man er bezeten van was i als kunstenaar geac cepteerd en gewaardeerd te worden. „Hij was een Renaissancemens voor zijn tijd. Hij hield zich met alle genres bezig en was er erg goed in", zei zij. Lennon, die zeven jaar geleden in New York werd doodgeschoten, stu deerde op het einde van de jaren vijftig aan de kunstacademie van Li verpool, voordat hij roem vergaarde als een van de Beatles. Hij schilderde en maakte pentekeningen in hotelkamers, in vliegtui gen en op andere plaat sen waar de muziek hem voerde. Onder het geëxpo seerde werk zijn kopieën van erotische schetsen, gelijk aan die welke in 1911 in een Londense ex positieruimte door de po litie in beslag werden ge nomen. Door Rein van der Helm KNOKKE - Het welbe kende Knokke Festival, waar enige jaren gele den een woedende Ivo Niehe het optreden van een van de leden van de TROS-ploeg bekroond zag met een nul ('Een nul, is dat een nul?', al dus een toen verbijs terde Jan 'talenwonder' Thijs) wordt dit jaar in een nieuw jasje gesto ken. Geen zangwedstrijd tussen ploegen van diverse radio-om roepen dit jaar in het Casino van Knokke, maar een Star Festival, waar individuele nieuwkomers strijden om een topprijs van 500.000 BF. Nieuwkomers die moeten worden gecoached door een erkende ster uit het deelne mende land. Die landen zijn naast Bel gië: Nederland, Frankrijk, Duitsland en Engeland. Bedoeling is dat de 'ster' na de eigenlijke wedstrijd zelf een optreden verzorgt „Het aantrekken van be kende namen zou een breder publiek moeten kunnen aan spreken", aldus BRT-mede- werker Hugo Morrens, die af gelopen jaren met zorg de pu blieke belangstelling voor het gebeuren zag afnemen. Zijn werkgever blijft samen met het stadsbestuur van Knokke, het plaatselijk casino en de Nationale Loterij de grote sponsor van deze wedstrijd. Voor het eerst ook wordt de wedstrijd in de week van 7 tot en met 11 juli rechtstreeks op televisie uitgezonden. Wordt in feite uitgegaan van nationale teams, Morrens sloot niet uit dat de Neder landse inzending plaatsvindt via een van de omroepen. „Er zijn contacten", was alles wat hij daarover tijdens een pers conferentie kwijtwilde. In de wandelgangen werd even la ter vernomen dat de VARA in deze opzet weinig trek meer had en dat het vermoedelijk wel TROS of Veronica zou worden. „Niets van waar", reageerde deze week Maria Meijer van VARA's persdienst. „Wij heb ben op voorhand inderdaad nog geen ja gezegd, maar dat komt omdat wij intern nog aan het overleggen zijn met onze tv-afdeling. Wij willen daar graag de televisie bij be trekken, meer dan in vorige jaren kon. Een definitief be sluit over deelname is daarom nog niet gevallen". Frankrijk heeft inmiddels al Sacha Distel bereid gevon den de Franse ploeg 'aan te voeren'. Dat houdt in dat hij voor de pauze de jonge Franse talenten introduceert en na de pauze zelf een optreden ver zorgt. Dit laatste natuurlijk buiten concours. Engeland vaardigt good old Petula Clark als ploegleidster af en in Duitsland is men in onderhandeling van Roberto Blanco. Voor België had men aanvankelijk Adamo op het oog maar deze heeft intussen laten weten in de bewuste week niet beschikbaar te zijn. Wat tevens de vraag opwierp wie België gaat vertegenwoor digen. De BRT is dan wel or ganisator, maar er wonen ook Franstaligen bij onze zuider buren. AMSTERDAM (ANP) - A L. van Es uit Helmond wil dat de Nederlandse film Blonde Dolly uit roulatie wordt geno men. Dat eisten hij en zijn raadsman mr. J. van Gastel gisteren in een kort geding voor president BJ. Asscher van de rechtbank in Amsterdam tegen River side Pictures, die deze rolprent heeft uit gebracht Van Es, thans 50 jaar, zegt dat hij de zoon is van Blonde Marietje (in de film Marie of Marietje genoemd), een buur vrouw en collega van de prostituée Blonde Dolly. Door het zien van de film zijn er bij Van Es oude wonden opengereten, voerde mr. Van Gastel aan. Deze schetste de problematische jeugd van zijn cliënt: zijn moeder was prostituee, waar hij aanvankelijk niets van wist, en zijn va der kende hij niet Van Es had een bij zondere maar ook wel een problemati sche band met zijn moeder. Hij maakte in zijn jeugd een zwerftocht langs pleeg gezinnen en inrichtingen. Later belandde hij in ontwenningsinrichtingen wegens zijn drankgebruik. Juist nu hij weer perfect functioneert in de samenleving, worden bij het zien van de film oude wonden opengereten, aldus de raadsman. De film heeft een do cumentair karakter en iedereen in het Haagse wereldje weet om wie het gaat Op die manier wordt volgens mr. Van Gastel de eer en goede naam, de waarde, intimiteit en integriteit van Van Es, die een dochter van vijftien jaar heeft, aan getast Mr. J. Knipscheer, raadsman van Ri verside Pictures, bracht naar voren dat de film in het geheel geen documentaire is maar pure fictie. Marietje had bijvoor beeld in de film geen zoon maar een dochter. De rol van Marietje vormt slechts een zeer bescheiden deel van de film. Het enige wat men van deze vrouw aan de weet was gekomen, kwam uit een persverslag over de moord op deze vrouw. Mr. Knipscheer vroeg zich overigens af of de Van Es uit Helmond wel de zoon is van de op 2 januari 1959 vermoorde Blonde Marietje. Naspeuring door hem bij het bevolkingsregister heeft daar geen duidelijk over verschaft. De raads man van Riverside Pictures vermoedt dat het Van Es met het kort geding al leen maar om financieel voordeel te doen is. Mr. Asscher zal op 19 maart uitspraak doen. NEW YORK (RTR) - In een magazijn in New Jersey is een schat aan Amerikaanse mu ziek van as. George Gershwin en Jerome Kern uit de jaren twintig en dertig gevonden. Het werk wordt op het ogen blik gecatalogiseerd. „Het is een ongelooflijk rijke vondst aan totaal onbe kend werk", zei H. Wiley Hitchcock, een van de opstel lers van de gezaghebbende New Grove Dictionary of American Music. „Het gaat hier om honderden partituren en manuscripten". Volgens de New York Times zijn onder de gevonden stuk ken de onverkorte partituur van Kems bekendste musical, 'Show Boat', met songs die Broadway niet haalden, om dat het hele werk meer dan vier uur vergde. Ook zijn ongeveer 70 songs van Gershwin ontdekt - een paar op teksten van zijn broer Ira -, en werk van Richard Rodgers en Victor Herbert, Sigmund Romberg, Rudolf George Gerschwin Friml en andere groten van de Amerikaanse revue. Het materiaal werd in een magazijn van Warner Bro thers in Secaucus in New Jer sey, vijf kilometer van New York City, opgeslagen, toen de filmmaatschappij op het einde van de jaren twintig enkele grote muziekuitgeverijen had opgekocht Het materiaal is in 1982 ge vonden door Robert Kimball, historicus van de muziekre- vue, en overgebracht naar een opslagplaats van Warner Bros. in New York City, waar het, hangende bestudering door deskundigen, vrijwel on toegankelijk is. John McGlinn, een dirigent en historicus die het materiaal onder ogen heeft gehad, heeft gezegd dat het is alsof men de schat van Toetanchamon op nieuw vindt. Glinn zal volgens de New York Times in mei in de Li brary of Congress de première dirigeren van Gershwins mu sical 'Primrose' en de eerste uitvoering sinds 1933 van diens 'Pardon My English', met gebruikmaking van mate riaal dat in het magazijn is aangetroffen. ADVERTENTIE) De Delicatesse? Ja, dat vind ik een perfekt formaat, rook ik altijd zo halverwege de avond. Dat is dan mijn mijmeruurtje. Ook wel 's een grotere? Een enkele keer. Ik ben geen door-roker. Eén per dag. Maar dan wel met speciale aandacht. Dus? Rust. Kleine trekjes nemen. De as laten zitten. Beetje wegdromen. Van cigarillos tot grote coronas, in cederhouten kistjes en in dozen OUD KAMPEN ■Jacky de Maeyer, beelden en gouaches. Tongerlohuys, Molenstraat 2, Roosendaal. Open: dagelijks van 14.00- 17.00 uur. Tot 5 aprü. De Maeyer is een artiest uit Vlaanderen, die opval lende houten sculpturen maakt Buiten zijn schoolu ren (vier dagen per week op de basisschool) is hij in zijn atelier in Oosteinde inten sief bezig met bezield hout totemachtige tekens te ma ken. Het is allemaal begon nen met het verwerken van wrakhout dat hij als een he dendaagse 'strandjutter' tij dens zijn wandelingen langs de zee opraapte. Daarvoor maakte hij materie-schilde rijen, die ook zijn liefde voor de natuur demonstreerden. De laatste tijd is hij naast het maken van zijn beelden weer begonnen met schilde ren in gouache. Deze tentoonstelling geeft een goed beeld van zijn be zetenheid, aan banden ge legd door een westerse ra tionaliteit Het merkwaar dige doet zich namelijk voor dat de inleider bij de ope- rang van de expositie zei dat zijn werk niets van doen heeft met Afrikaans tote- misme. Als je dan even later met Jacky praat blijkt dat hi] wel erg geïnteresseerd is 'n sculpturen uit dat conti nent. De angst rond authen ticiteit kan soms verwar rend rijn. Bij De Maeyer nterk je dat het gaat om authentieke menselijke ge voelens, die niet gebonden ~]n aan Afrika, Europa, Azië etc. Bij de vormgeving ervan kunnen er verschillen en nabootsingen optreden. Als ik De Maeyer zeg dat °)n werk nogal erotisch ge- jaden is, dan zegt hij„Maar nat is ook religieus". Het in- wressante is dat met name net oude Afrika religie en jjrotiek nauw met elkaar t etbonden zijn. In het Wes- *n is rond die samenhang Pdsdienst en kerksheid ge- uwd, die alle religie prak- Jacky De Maeyer: 'Het Paar'. tisch gekeeld heeft. Kortom zijn beelden zijn wel getui gende 'totems', geladen met een kosmisch levensgevoel. Ze zijn opgebouwd uit be dachte en technisch mooi verwerkte en gepolijste vor men die zowel geometrisch als organisch zijn. Het symmetrische ritme verraadt een hang naar symboliek. De meeste sculp turen hebben een voor- en achterkant maar geen 'rondom'. Het zijn dus meer getuigenissen dan ruimte lijke objecten. Ze zijn mooi in esthetisch en ideële zin van het woord. De gouaches hebben vanuit het vorm principe een verwantschap met deze beelden. Maar, naar mijn gevoel, is de es thetische geladenheid groter dan de inhoudelijke. Op en kele uitzonderingen na is het behagen van de fraaie wanddecoratie sterker dan het avontuur; dan het zich zelf als Kunstenaar ter dis cussie stellen. H.E. Methexis door George Steinmann. Lokaal 01, Kloosterlaan 138, Breda. Open: vrijdag 13 maart 20.00 uur en zaterdag 14 en zon dag 15 maart, alsmede zater dag 21 en zondag 22 maart van 14.30 tot 17.30 uur. Praten met George Stein mann uit het Zwitserse Bern betekent praten met iemand die zeer bewust door de we reld trekt om datgene wat hij ervaart bij de botsingen tussen natuur en cultuur te verbeelden (letterlijk). Steinmann die leefde en werkte in onder meer Fin land en de Verenigde Staten, is beeldend kunstenaar en musicus (jazz). Hij zegt dat vooral het plastisch element van oerstoffen, waaruit ons leefmilieu is opgebouwd, hem bezighoudt. De briket ten die in Lokaal 01 staan opgestapeld verbeelden dat bijvoorbeeld. Zijn symboliek zal niet iedere beschouwer direct aanspreken en is soms wat erg simplistisch. Je zou zijn belevingswereld - bijvoor beeld die bij de indianen in een Amerikaanse merenge bied - gedeeld moeten heb ben om erin te kunnen ko men. Hij heeft een land kaart, opgezette vogels en hertekoppen aan de muur gehangen. Tussendoor be vinden zich kleine olieverf - schilderijljes, die uit zijn be levingswereld geboren zijn en op het eerste oog met hun geometrische abstracties een dialoog aangaan met oer oude 'waarheden'. Los daar van zitten er enkele mooie doekjes onder die verraden Fred Sieger, olieverf en Jan Verschoor, beelden. Galerie De Verbeelding, Klokkenstraat 12, Baarle-Hertog/Nassau. Open: vrij., za. en zo. van 13.10-17.00 uur en na afspraak (09- 3214699216). Een hele fleurige expositie. Fred Sieger uit Arnhem voert een zeer kleurrijk palet en schildert intensief vanuit de streek van de kwast. Kleur en streek lijken, naar het mij voorkomt, belangrijker dan welke voorstelling van zaken ook. Vormgeving is hij nogal divers, ook al zijn er constan ten te ontdekken in de manier waarop hij met kleur en ac centuering omgaat. Wat is er te zien? Grote doeken die op een - soms aan de Cobra herinnerende - felle manier kleur bekennen en expressieve manier die kleuren zwart belijnen, waarbij Rohrschacht een kind wordt Het bedachtzame lijkt op spontaniteit. Wat bij 'De wilden' kwasi-spontaan is, lijkt hier keurig-bedacht Schilderijen die in hun ontstaan schij nen te liggen binnen de beklemming van rationaliteit en emotionaliteit. Het resultaat blijkt esthetiek. Daarom is het erg mooi! De sculpturen van Verschoor balanceren ook tussen die emotionele hang tot behagen en rationele bedachtzaamheid. Esthetische spoetniks (en hoe 'ze' allemaal heten mogen). Lyriek en geometrische bedachtzaamheid, romantiek en weloverwogen technisch instinct lieten sculpturen ontstaan van een schoonheid, die gevoed wordt door ambachtelijk heid en gevoel voor allure. Zijn metalen sculpturen ademen een uitgebalanceerde esthetiek, die als basis heeft een tech nisch denken (de schoonheid van een automotor) en een ta melijk vrijblijvend behagen (de schoonheid van het spel der lijnen). Zijn sculpturen sluiten aan bij een actueel leefge- voel, dat gebaseerd is op technische perfectie en de wil tot uiterlijke schoonheidsontroering. H.E. dat Steinmann van huis uit ook kunstschilder is. Het geheel is opgenomen in de ruimte van Lokaal 01, dat hij eerst heel minutieus geblanketeerd heeft. Voor mij blijft een dergelijke ge tuigende poging om, wat ge noemd wordt de symboliek van de Stille Kracht van de Natuur een onmachtig ge baar naar de Oerkrachten zelf. Mogelijk zit 'de kunst' juist in een getuigenis van die Onmacht. Steinmann was in 1984 ook al in Lokaal 01 toen hij met een tiental andere kunstenaars uit Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland werkte aan het project 'Wenn die Blatter fallen'. Dat verliep voor hem zeer onbevredigend. Dit pro ject met de mythische Griekse titel is een revan che. Het unieke gebouw van Lokaal 01, tussen de met baksteen behangen beton nen flats der massacultuur in de omgeving, is met dit project weer een pleidooi voor handhaving; voor be scherming tegen de cultu rele opruimwoede die de stad Breda momenteel be heerst. H.E. EXPOSITIES AMSTERDAM: van 15 maart tot en met 31 mei is in het Van Gogh Museum te zien de tentoonstelling 'Franse Meesters uit het Metropolitan Museum of Art; Realisten en Impressionisten'. Dat is een soort tegenprestatie van dit museum uit New York aan de Amsterdamse instelling die Amerika diende met belang rijke bruiklenen. Bij voorkeur werden kunstenaars uitge zocht die Van Gogh genegen waren, zoals Monet (met zijn Zonnebloemen), Delacroix, Dupré, Corot, Courbet, Manet, Pisarro, Cézanne, Signac en Gaugain. Het gaat om dertig schilderijen. EINDHOVEN: in galerie Tegenbosch zijn tot 18 maart nog vier beeldhouwers te zien. Het betreft werk van Frank Beelen, Renê Bogarts, Hieke Luik en Ton van Vleuten. De laatste maakt beelden 'onder het mom van meubelen'. Bo- gaerts werkt in de traditie van Brancussi. BERGEN OP ZOOM: op za terdag 14 maart om 11.00 uur wordt in het Markiezenhof, openbare bibliotheek, ge opend de tentoonstelling 'Grote prijs van de Vlaamse boekbindkunst'. Deze prijs werd onlangs in Gent toege kend aan Betty Feiten uit het Friese Blessum. Naast deze bekroonde boekband zijn er nog 77 boekbanden te zien, waaronder van Jacobus Op perman uit Dongen en Wil van Moll uit Roosendaal. ACQUOY: op verzoek van Rudi Fuchs en Piet de Jonge van het Eindhovense Van Ab- bemuseum maken twintig kunstenaars een beeld dat als thema het begrip 'vlag' zal hebben. Daarbij zal het fort Asperen - vorig jaar middel punt voor een internationale glasmanifestatie - als middel punt functioneren voor deze werken, ondergebracht in een internationale beeldenten toonstelling van 30 mei tot 4 augustus. Het is de bedoeling dat de kunstenaars zoveel mogelijk ter plaatse hun werk gaan maken. Onder hen be vinden zich Karei Appel, Da niel Buren, Walther Dahn, Luciano Fabro, Immendorf, Roger Raveel, Carel Visser en Laurence Weiner. TURNHOUT: van 28 maart tot en met 6 april wordt in De Warande het schilderwerk van Jan Huet (1903-1976) ge toond. Behalve glazenier en docent aan de academie van Antwerpen was hij ook schil der van het Kempische land schap; ROTTERDAM: zaterdag 14 maart om 15.00 uur wordt in museum Boymans-Van Beu- ningen de internationale ma nifestatie Tekenen' geopend. Tekeningen van schilders en kunstenaars die uitsluitend tekenen staan daarbij op de voorgrond. Ook in 't Venster en Westersingel 8, galeries van de Rotterdamse Kunst stichting, wordt tegelijk aan dacht geschonken aan dit thema (tekeningen als toets steen van de kunst). Dorine Suykerbuyk, lino's; Rob Wesolek, bewegende beelden en Carla Gerritzen, zeefdrukken. TB Galerie, Nijverheidsweg 33, Etten- Leur. Open: maandag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur. Tot en met 28 maart. Drie jonge kunstenaars. Over de rug van auto's heen is mogelijk Rob Wesolek de gene die het dichtst staat bij de context van deze garage. Zijn metalen sculpturen proberen techniek en idee samen vorm te geven. Op vallend is bijvoorbeeld zijn streven om een krukas en een idee met elkaar in rela tie te brengen. Zijn techni sche sculpturen zijn der halve bedenksels van een artiest in een technocrati sche samenleving. Ze zijn het meest sympathiek als ze technisch blijven steken in onvermogen; hetgeen duide lijk het geval was bij de klok, die met het idee van reproduktie, vleugellam bleek. Carla Gerritzen staat in zekere zin dicht bij deze denkwereld. Haar zeefdruk ken zijn heel mooi en am bachtelijk knap. Ze beheerst de techniek van het affiche ren, van de reclame-tech niek. Haar bladen, voorzien van ironische taferelen in primaire kleuren en zwarte schetslijnen - heel mooi op gebouwd -, zijn van een be haaglijke schoonheid. In traditionele artistieke zin is Dorine Suykerbuyk de sterkste. Haar zwart-wit li no's zijn van een 'primitieve' schoonheid; sterk ritmisch opgebouwd in varianten van quadraturen, die op een et- sachtige manier zijn inge vuld. De lino's lijken soms op etsen; de gutstreek op een naaldlijn. Met een tamelijk eenvoudig uitgangspunt blijft ze hel rationeel rang schikkend haar gevoel de baas. De zwart- witte huid van haar bladen, materiaal- duidend geliniëerd, verwij zen naar een fundamentele esthetiek. H.E. helpt waar wettelijke

de Stem | 1987 | | pagina 21