OUD - PROFCOUREUR JAN HUGENS BEGELEIDT JONGE RENNERS FRANS VAN ROOY CONTENT IN ANTWERPEN Im?5® mol uit 's-Graven leer, i frWshte als vijfde lRn koers in het \TEKORT 'Ik had nooit naar Anquetil moeten gaan AMSTENRADE - Een zestal jaren geleden maakte oud-beroeps wielrenner Jan Hugens - 'Ik ben acht jaar prof geweest en heb alles meegemaakt' - zijn rentree in de wielrennerij. Hij werd begeleider en vraagbaak van jonge coureurs, die vertrouwen in hem stelden. Stom Groepstraining Eisen Eigen straatje Te zwaar Trainersdiploma Gebeiteld Lou Scheffers kampioen bandstoten Kessler Gok Stormvogel verstevigt leidende [positie WOENSDAG 11 MAART 1987 T47I WOENSDAG 11 MAART 'Bondscoacbes denken te veel aan zichzelf Door Hein Groothuis Aanvankelijk maakten slechts renners uit zijn directe omgeving in Zuid-Limburg gebruik van zijn diensten. Die waren evenwel dermate tevreden over de aanpak en adviezen van de ijzervlechter uit Amstenrade, en maakten daar ook gewag van, dat er tegenwoordig van heinde en ver coureurs bij Hugens (bijna 48), te genwoordig ook ploegleider bij de wielervereniging Maastricht, komen om van zijn kennis te profiteren. veel jaar mee als ploegleidi bij de profs, dat ik denk dat li niet meer zo'n animo heeft, t ambitie van Raas, die hard e correct is, is denk ik beter voo Maassen". „Ik heb Maassen ook vertelj dat hij zich niet direct mo neerleggen bij knechtenwerJ Dat heb ik hem gezegd op bjj sis van de ervaring, die ik bij de profs heb opgedaan, liet mij bij de ploeg van quetil veel te vlug voor de spannen. Ik deed zelfs ve meer dan nodig was. Ik wild de kopman laten zien wat voor hem over had, nooit veil stopte ik me. Stablinski al zelfs: 'We hebben nog noo;f zo'n goeie Nederlander gehad j En ze waren toch al wat L wend met Nederlanders bij dij Franse ploeg. Tenslotte redetl Geldermans en De Roo er ooil voor. Achteraf bezien ben il| natuurlijk stom geweest datii me tot en met heb uitgeslooldl Ik had meer rekening moeteif houden met mezelf". Van onze tennismedewerker TEKNEUZEN - Een steeds groeiende toernooi-agenda is waarneembaar in het tennis- difftrict Zeeland, waarbij het opvallend is dat de Zeeuwse districtskampioenschappen, na vele jaren in Middelburg te rijn gehouden, dit seizoen door Animo in Terneuzen worden georganiseerd. Wellicht dankzij het 70-ja- I rjg bestaan van de Terneu- Mnse vereniging, maar mis schien nog meer ingegeven door het feit dat deze titel strijd ook op Zeeuws-Vlaamse bodem tot zijn recht behoort te fieorg Jan Hugens: „Er had veel meer voor mij in gezeten als ik niet naar een grote ploeg was gegaan". Jan Hugens: „Met ouders wil ik niks te maken hebben". - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP „Het is allemaal begonnen, toen ze me belden voor een leesavond bij een wielerclub in Limburg. Ik kende niemand meer, ik was er tenslotte een jaar of vijf, zes helemaal uit geweest. Ze vonden het zeker interessant wat ik te zeggen had, want de dag erna had ik een man of tien aan de deur staan. Kort daarna ben ik be gonnen met een groepje van vijftien man. Ieder jaar zijn er een paar die afvallen en er ko men steeds een paar nieuwen bij. Met tien tot vijftien man werk ik altijd. De meeste jon gens komen nog steeds uit de buurt. Van verder weg is er echter ook belangstelling. Ik heb Mare Derix erbij uit Horst - dat wordt volgens mij in de toekomst de beste Nederlan der in het hooggebergte - René van Nijnatten uit Breda en zelfs eenlje uit het noorden van het land, Jan-Hendrik Dekker, die de verre reizen er graag voor over heeft". „Half januari begin ik altijd met de groepstraining, die ik in de auto volg; zelf fiets ik al leen nog maar op en neer naar mijn werk. Het aantal kilome ters wordt iedere keer opge voerd. Een paar weken verder laat ik ze met interval oefenen en wordt er een oefentijdrit op een vast parkoers gereden. Ik zoek de wedstrijden ook voor de jongens uit en vertel wat ze thuis moeten doen. 's Winters bemoei ik me niet zo met hen. Dan is iemand anders met hen in de bossen bezig. Ik houd de jongens altijd wel voor dat ze bezig moeten blijven. Al is het met zwemmen. In de winter wordt tenslotte het seizoen ge maakt. Toen ik prof was, werkte ik tijdens de winter ook gewoon een paar maanden als ijzervlechter. Wie niet werkt, wordt lui. Wie hele maal niets doet tussen de sei zoenen, stelt in het voorjaar ook gemakkelijk de training uit als het een druppel regent". „Ik heb veel werk met die jonge gasten, maar ik doethet graag en wil er geen cent voor hebben. Ik stel echter wel eisen. Zo wil ik met ouders qiets te maken hebben. Ja, ik 'praat er wel mee, maar ze moeten alles aan mij overla ten. Met de ouders van de be tere renners, zoals Frans Maassen en Raymond Meys, heb ik nooit problemen gehad. Ouders van mindere jongens hebben er veel meer een handje van om zich met zaken te willen bemoeien. Tussen mensen om de renners heen zitten vaak veel kwakzalvers, die niets weten en de jongens onbewust de grond in boren. Daarom houd ik altijd bij voorbaat de boot af. En wie het niet bevalt, kan vertrek ken. Tenslotte is het mijn hob by. Wat ik ook verlang, is dat de jongens luisteren en inzet tonen. Ik heb liever te maken met een jongen die twintigste wordt en ervoor geknokt heeft, dan met iemand die wint, maar er niks voor ge daan heeft. Mijn totale in breng is natuurlijk beperkt. Ik kan die jongens wel wat bij brengen, maar fietsen moeten ze zelf. Ik kan van een ezel geen renpaard maken. Ze moeten wat van huis mee heb ben". „Door de begeleiding van Raymond Meys, de oud-we reldkampioen bij de junioren, heb ik de afgelopen jaren ook te maken gekregen met de bondscoaches Boskamp (nu amateurs, voorheen junioren - H.G.) en Kuys (junioren). Ik vind persoonlijk dat die slecht bezig zijn. Zij werken te veel in hun eigen straatje. Zij wil len per se prestaties hebben en schromen daarbij niet metho des toe te passen, die slecht zijn voor jonge renners. Ik ben de mening toegedaan dat die verrichtingen ondergeschikt moeten zijn. Voor mij moeten ze bevorderen dat die jongens zo ver mogelijk komen bij de profs. Ik heb bezwaren tegen het feit dat ze die jonge gasten veel te zware verzetten laten rijden. Bij het WK voor junio ren in Stuttgart lieten ze bij voorbeeld jongens 52x13 rij den. Dat is 8.54 meter per om wenteling. Dat is jongens ver moorden. Je moet ze draaien leren, niet stampen. Ze kijken echter allemaal naar Hinault en Moser". „Een veel te zwaar pro gramma is een ander punt waar ik kritiek op heb. Ik her inner me nog dat Boskamp in maart 1985 belde met de mede- deling dat Raymond in april vijf klassiekers moest rijden. Ik stelde dat drie klassiekers met dat slechte weer zat was voor een jongen van 17. 'Ik ga niet smeken', zei Boskamp, 'maar dan gaat hij niet mee naar de Dusika Jugendrund- fahrt'. Een tijdje later zei Bos kamp hem toch mee te nemen. Raymond won de ronde, werd vervolgens Nederlands kam pioen en als klap op de vuur pijl wereldkampioen. Daarna wilden ze die jongen nog mee nemen naar Canada. Boskamp heeft dingen gedaan, waar hij later op teruggekomen is. Te genwoordig heb ik ook een be ter contact met hem, hoewel ik erbij blijf dat hij meer aan zichzelf denkt dan aan de jon gens". „Boskamp heeft natuurlijk ook wel positieve kanten. Ze zijn best veel waard, die gas ten met een trainersdiploma. Voor mij zou zo'n cursus zeker ook veel nut hebben, maar dan zou ik tweemaal per week naar Woerden moeten. Daar heb ik geen tijd voor. Dan zou ik met de jongens moeten - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP stoppen en dat heb ik er niet voor over". „Piet Kuys is nog een heel ander verhaal dan Boskamp. Die wil zelfs helemaal niks met mij te maken hebben. Maar hij wil wel een jongen, die hij helemaal niet kent, al lerlei dingen laten doen". „Met Frans Maassen heb ik de eerste renners bij de profs afgeleverd Nu bemoei ik me niet meer met hem. Hij moet het nu zelf doen en met de hulp van zijn ploegleider. Voordat hij de overstap maak te, heb ik hem echter wel een paar adviezen gegeven. Ik heb hem onder meer gezegd dat hij beter naar Raas dan naar Post kon gaan. Ik heb niks tegen de persoon van Post. Ik heb Peter altijd eerlijk en oprecht ge vonden. Hij loopt echter al zo- „Mijn grootste fout is evenl wel geweest dat ik überhaupt naar de ploeg van Anque'J ben gegaan. Dat had ik nooiil moeten doen. Maar ja, har gaat dat. Je voelt je vereeri als je bij zo'n sterke ploeg knul komen. Als ik voor een andeiC ploeg had gekozen had ik mal gelijk de Tour kunnen winner| Dat lijkt misschien op spraak, maar ik ben er eck'l van overtuigd dat ik heel dichl bij een Tour-zege had kunnei| komen. In mijn eerste jan als prof ging ik namelijk i de besten omhoog. Bovendieil behoorde ik tot de beste tijcf rijders. Als amateur verloor ii| zelfs nooit een tijdrit. Ik 1 inner me nog een tijdrit ove| 88 kilometer van Bazel n Boncourt. Ik won die en zestien minuten sneller Henk Nijdam, die bij het tijdl rijden toch ook niet de eerstil de beste was. Nee, er had vool mij veel meer in gezeten, alsu| niet naar een grote ploeg gegaan. Mooie overwinningei| heb ik overigens ook door pech. In de Tour de l'Ave-| nir reed mijn eigen ploegle: der, Sjefke Jansen, mij vand weg af, terwijl ik in de gel trui reed. In de eerste Amsttl Gold Race kon ik eigenlijk ooi niet verliezen. We zaten mefl zijn drieën van dezelfde voorop, Stablinski, die winl naar werd, Vandekerefchosf en ik. Ik zat echt gebeiteld, totf dat ik schakelde en de ketting| tussen het frame en het 1 terecht kwam". Van onze biljartmedewerker GOES - Lou Scheffers van BVW uit Wemel- dinge is kampioen derde klas bandstoten van het district Walcheren/De Bevelanden geworden. Door de slotpartij in café Baarends tegen Aad Weeland van VEG/ABV uit Oost-Souburg te win nen, eiste Scheffers de titel voor zich op. Het werd een gemak kelijke zege voor Schef fers. In slechts 18 beurten won hij met de cijfers 55- 32. Een zege die nodig was om de titel te beha len, omdat Weeland voor die slotpartij op één matchpunt voorsprong stond en aan remise ge noeg had om kampioen te worden. Scheffers en Weeland hebben ook de kortste partij in 18 beur ten op hun naam staan en kampioen Scheffers gaat naar de gewestelijke eindstrijd, die van vrij dag 20 tot en met zondag 22 maart in biljartcen trum Aarnouts te Etten- Leur wordt gehouden. De einstand bij de or ganiserende biljartvere niging ALM, opgemaakt door wedstrijdleider Liza Huissen, was (respectie velijk aantal matchpun- ten, algemeen gemid delde en hoogste serie): 1. Lou Scheffers 11-2.17-12; 2. Aad Weeland 10-1.92- 13; 3. Lou Rijk 9-2.09-13; 4. Johnny Bakker 8-2.02- 12; 5. Gerard Kramer 7- 2.23-15 (hoogste serie); 6. Simon Nanuruw 6-1.65- 10; 7. Adrie Rijk 4-1.35-11; 8. Jan Steenbakker 1- 1.29-12. Van bankzitter tot vedette Door Jacques Hendriks ANTWERPEN - Van twijfelaar tot ve dette. Dat lijkt het verhaal van Frans de Rooy. Eeuwige belofte bij PSV op de bank, maar nu de held van Deurne, de ster van FC Antwerp. Omdat hij bij PSV, waar hij op vijf tienjarige leeftijd binnen kwam, dit seizoen toch gedoemd was tot een plaats op de reserve-bank had Frans van Rooy er wel oren naar toen hem werd aangeboden om de rest van het seizoen elders op uitleenbasis te gaan spelen. Het werd FC Antwerp, een van de oudste verenigingen in België, maar ook een vereniging in de problemen. Samen met Van Rooy vertrok PSV- er Berry van Aerle naar 'De Bosuil', het wel zeer oude stadion in Deurne, een voorstadje van Antwerpen. „Het was in het begin wel even schrikken. Antwerp stond heel laag op de rang lijst. Het was hier ook een zooitje. Nol- lé, de trainer bakte er werkelijk niets van. Ik uit niet graag kritiek op een oefenmeester maar in dit geval kan het niet anders. Hij zei helemaal niets. De trainingen bestonden alleen maar uit partijtjes en een beetje rondjes lopen. De meeste spelers wisten tijdens een wedstrijd niet eens waar ze moesten lopen. Nee echt, zo iets had ik nog nooit mee gemaakt". Gelukkig voor Van Aerle en Van Rooy werd Nollé al snel de laan uitge stuurd. Voor hem in de plaats kwam nog een Nederlander, (sir) George Kessler. Vanaf toen ging het wel berg opwaarts. De grijze eminentie begon zijn 'werk in Antwerpen begin decem ber. Op dat moment had de formatie slechts vier punten uit dertien wed strijden en nam daarmee de laatste plaats in. Vervolgens ging het beter en beter met Antwerp en verliet de ploeg langzaam maar zeker de onderste re gionen. Van Rooy speelt een bepaald niet on belangrijke rol in die progressie. Als spelmaker behoort hij wekelijks tot de uitblinkers en bovendien pikt hij regel matig een doelpunt) e mee. „Ik heb het geluk gehad dat ik 'mee dat ik binnen kwam' goed ging spelen. Daardoor werd ik direct geaccepteerd. Ook al ben ik een 'Kèèskop'. Dan gaat het vanzelf ook gemakkelijker". „Het loopt nu. Maar we moeten toch nog oppassen. De verschillen in de tweede helft van de ranglijst zijn maar klein. Dit seizoen is behoud in de eerste klasse het doel. Een club met een tradi tie als Antwerp zal wel meer willen. Er is al veel verbeterd sinds de komst van Kessler. Hebben ze die ambities dan moet er nog wel het een en ander ge beuren. Reken maar dat Kessler ze dat wel duidelijk zal maken". Over zijn oefenmeester George Kessler is Van Rooy (vanzelfsprekend) vol lof.„Ik had natuurlijk ook wel van die verhalen gehoord over Kessler. Dat hij zo superstreng zou zijn. Dat valt enorm mee. hij houdt van een strakke discipline, dat klopt. Maar hij is zeker ook voor een grapje te vinden. En de trainingen zijn nu net als bij PSV". Van Rooy rijdt dan ook met plezier iedere dag met maatje Van Aerle van Geldrop naar Deurne. En ziet hoe het zelfvertrouwen groeiende is in de groep. „Door de resultaten, door dat ge loof in eigen kunnen en door de richt lijnen van Kessler zijn we ook een stuk leuker en aanvallender gaan voetbal len. In het begin speelden we constant op onze eigen helft. Dat was ik bij PSV bepaald niet gewend. Nu komt er lijn in, durven we te komen en spelen we niet meer 'op z'n Bels': stug verdedi gend, dus". Het moet wel een flinke overgang geweest zijn. Van de tot in de puntjes verzorgde accomodatie bij PSV naar de oude boel in de Bosuil. „Ja, ik ben van het meest luxe in Nederland naar het oudste in België gegaan. Dat was ook wel even wennen. Ook het spelen in het stadion. In Eindhoven weet je, bij een thuiswedstrijd komen zo'n 20.000 men sen kijken. Hier zat in het begin, in zo'n groot stadion amper 3000 man. Plus nog eens die vervelende sintelbaan. Ik moet er wel bij zeggen, die 3000 maken veel meer kabaal dan die 20.000 in Eindho ven. De sfeer is hier in rond de club toch heel anders. Veel gemoedelijker, alles loopt door elkaar heen. Belgen zijn nu eenmaal soepeler dan wij. Ik mag dat wel". „Antwerp is voor Berry en mij een grote gok geweest. Toen bekend werd dat PSV mij wilde uitlenen hebben zo'n beetje alle ploegen die onder Ajax, Feyenoord en PSV zitten gereageerd. Het werd Antwerp, een ploeg in het slob. Stel, Kessler was niet gekomen, wij waren blijven verliezen. Dat is be paald niet goed voor je carriere na tuurlijk. Gelukkig gaat het nu lekker. Ik speel als spelbepaler op het midden veld. Dat bevalt me heel goed. Bij PSV moest ik, als ik meedeed helemaal aan de linkerkant van het middenveld spe len. Dat vind ik niet zo prettig. Ik speel liever vanuit het centrum". De huur-overeenkomst tussen PSV en Antwerp loopt tot het einde van het seizoen. Wat dan? Van Rooy: „Over een terugkeer naar PSV heb ik nog niet ge dacht Maar als je dat wel doet: kijk eens hoeveel spelers PSV door de jaren heen al uitgeleend heeft. En hoeveel zijn er daarvan teruggekeerd? Alleen Michel Valke. Trouwens, als PSV straks Gullit zou verkopen dan kunnen ze wel drie nieuwe elftallen kopen. Wat moeten ze dan nog met mij. In mijn contract staat geen gelimiteerde trans fersom. Ze kunnen best wat voor me vragen. Maar ik verwacht niet dat als ik me sportief kan verbeteren ze dwars zullen liggen". Van onze waterpolomedewerker I terneuzen - Het district- l'polo lag afgelopen week nog I vrijwel plat. Alleen het in- ttaalduel tussen ZON en I stormvogel in de eerste klas I neren was gepland. De Vlis- I fingers wonnen in het Lim- Durgse Nieuwenhagen met 8- I, en Wijven de ranglijst aan roeren. 'n de kring Zeeland werd de nwnescompetitie afgesloten. Prijzen zijn hier al ver- •i v' Stormvogel werd met '■echts één verliespunt afgete kend kampioen. De Schelde- oames verloren hun laatste (duel iMu., I?et 7-5 van Luctor in lhü j Urg> maar bleven toch l-.tode. Bij de heren is de im> nog Wet beslist. Afgelo- Iniei ,Weekeinde kwam men sol i? actie. Het Breskense neidestroom heeft hier de iivoi Pnpieren om de titel te pakken. .«esw? ^8 Zeeland: Heren: Schel- 110 Ganze 2 9-12, Bruinvis 6- I'terdak fuo' UP' Stormvogel 2 7-2, On- Igelü-is Vrandstand dames: Stormvo- I 15> Schelde 2 8-5, Luctor 8-4. 'Antwerp is voor mij en Berry een grote gok geweest'. - FOTO GAZET VAN ANTWEflW (Sp^tobeke-Wervik, k®?®* nieuwdorp Ireiirt naar 6611 zevende ■en ui ANMtÉ van de vrie bans harinck Impn s~"™er Abtskerke, itier,rfrespectievelijk als i stregp en 21e over de Belgische waar uit ;stek vrie (beiden e, kwa- s negen- eind- JQ

de Stem | 1987 | | pagina 6