CONSUMENT HEEFT VORIG JAAR VEEL GELEEND iyana Zeg,wat dacht u van Griekenland... Amerikanen waarschuwen Den Haag Niet alle veerboten over een kam scheren Cao voor bejaarden tehuizen Euthanasie-richtlijnen artsen en verplegers Rabobank Q DE STEM COMMENTAAR Beter laat dan nooit Groen licht voor bedrijf proefdieren Juwelen gestolen op bewaakte beurs Overleg over Maas-Schelde waterverdrag is gesplitst —BINNENLAND NEDERLANDS NAUTISCH ONDERZOEKINSTITUUT MARIN: PAGINA 3 AMSTERDAM - Vorig jaar is 8,1 miljard gul den geleend voor auto's, woninginrichting en andere grote aanschaffingen. Het consumptief krediet groeide met bijna een miljard en dat was de grootste toename sinds 1978. Muziek Huygens teruggevonden Snel akkoord over lagere aan van gs wedde In '86: 30.000 illegale videobanden 'DOORGAAN MET STATIONEREN KRUISRAKETTEN WOENSDRECHT Niersteen-vergruizer Reorganisatie FGH Boele failliet Vluchtelingen Fysiotherapeuten T5 PAGINA 7 I WOENSDAG 11 MAART 1987 T28 lilin. Gevaarlijker voor Ireld in z'n totaliteit geloofde namelijk niet vereldrevolutie. Men- [Trotski, die dat eind- pi nastreefden, werden s Generalissimus mee- uitgeroeid. Stalin hts uit op de vesti- versterking van zijn Onbegrensde persoon- acht in de Sovjet plannen daarente gen veel verder. De onservatieve commen- i proberen ons er altijd herinneren dat Lenins 1 "vreedzame coëxisten- prvat was in een be- subtiele krijgstaktiek internationale klasse- te kunnen winnen, ame coëxistentie" was uwe tactiek in dienst strategische doelstel- at het communisme de iassenstrijd zou win- enin was van dat uit lij ke doel doordrongen, kigd en bezeten, en te dat 'vreedzame coë- |tie' daartoe een pro- ïiddel was: het andere laten indutten, over- van je 'goede' bedoe- op die manier ver leen, en dan plotseling |an. mooie woorden en -ellen van de huidige lt-leiding ten spijt, moe ide deze vorm van het jve leninisme' natuur- pel heel goed in ons ach- ofd houden. PEN HAAG (ANP) - Het is niet mogelijk een oordeel uit te spreken over de veiligheid Vgn vanuit Nederland varende veerschepen in vergelijking met het type schip waarmee ie ramp bij Zeebrugge plaats vond. Dit meent ir. H. van Donselaar, wetenschappelijk medewerker van het Neder- Igndse nautische onderzoekin stituut Marin. Hij is van me ning dat na de ramp alle roll- on/roll-off (ro/ro) schepen ten onrechte over één negatieve tam worden geschoren. Inmiddels is ook bekend ge worden dat de Tweede Kamer 20 spoedig mogelijk een debat met minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil over de beleidsgevolgen voor ons land van de ramp met de 'Herald of Free Enterprise'. De kamercommissie voor verkeer wil vooraf van de minister een notitie, waarin die beleidsge volgen worden aangegeven Het Marin ziet in de ramp geen aanleiding een onderzoek in te stellen naar de mogelijke onveiligheid van passagiers- ferries. „De factor mens blijkt keer op keer veel bepalender te zijn voor een veilige opera tie dan de technische uitrus ting", aldus Van Donselaar. Bij ongelukken in de scheep vaart is de oorzaak in 70 tot 80 procent van de gevallen terug te leiden naar menselijk falen, zo stelt de Marin-woordvoer- der. Het door Townsend Thore- sen op de korte Kanaalverbin dingen gebruikte ro/ro- scheepstype is in ieder geval niet vergelijkbaar met de schepen die door veerdienst maatschappijen vanuit Neder land wordt gebruikt Deze laatste schepen zijn over het algemeen veel groter en van een geheel ander ontwerp. De drie veerboten van Te- xel's Eigen Stoomboot Onder neming (TESO), die jaarlijks twee miljoen bewoners en toe risten en 650.000 auto's tussen Den Helder en Texel overva ren, blijven voorlopig pende len met licht geopende laad- deuren. Dat zei gisteren TESO-di- recteur T. Hoogerheide naar aanleiding van een eerste con clusie van een onderzoek dat geopende voordeuren een rol hebben gespeeld bij het kap seizen van de Herald of Free Enterprise. De TESO-directeur erkent dat zijn drie schepen op warme zomerse dagen regel matig het vier en een halve ki lometer lange traject tussen Den Helder en Den Burg af leggen met achterdeuren die vanwege de ventilatie een klein stuk open staan. „Dat gebeurt uitsluitend bij kalme zee waarbij overigens die ach terdeuren hooguit tien centi meter open staan. De voordeu ren behoren volledig gesloten te zijn, al sluit ik niet uit dat die ook wel eens een kleine opening vertonen." Het Korps Controleurs Ge vaarlijke Stoffen meldt dat er slechts heel weinig overtre dingen bij het vervoer van ge vaarlijke stoffen met veerbo ten worden geconstateerd. Verscherping van wetgeving, mede naar aanleiding van de aanwezigheid van giftige stof fen op de ramp-veerboot bij Zeebrugge, is volgens de plaatsvervangend comman dant van het korps, H. Kapel, daarom in Nederland niet no dig. De veertig controleurs van het korps nemen dagelijks bij alle internationale veer diensten in ons land steek proeven. Voor 1 mld meer krediet zij in Frans Guyana bekomen. En bejaarde man vertelt [hij werd opgepakt door Surinaamse legerpa- 11e toen hij van zijn Igrondje terugkeerde. |t uur lang heeft hij vast- inden gezeten aan een n. De soldaten hadden i gezegd dat ze hem zou- doodschieten als ze te- iceerden, maar voor die wist hij zich los te ma in vrouw vertelt dat haar kleine kinderen - ze ze naar voren - door de jten als gijzelaars wer- gebruikt toen de legerpa- "le klem kwam te zitten in haar dorp en een ■p jungle commando's, ■n de soldaten een kans fgen op de vlucht te slaan, ;n ze de kinderen achter, heb ze opgepakt en ben ïiddellijk weggelopen. Nu ik hier en ik weet niet ir mijn man is." l kamp Acarouani vertelt man met verstikte stem hij zijn huis - 'met twee "diepingen' in Langaoe- in vlammen zag opgaan, •rand geschoten vanaf een _rouilleboot die de Cottica- ier opvoer. „Ik had alles, huis, een tweedehands j, werk, een gezin. Nu heb .iiets meer. Mijn vrouw en ideren zijn weg. Ik heb in kleren, geen schoenen, en geld, geen werk. Het is ïselij k hier. Te weinig ■n. We koken in conserven- kken, er is geen zeep, geen ïdpasta. We zitten met 22 insen in een bloedhete De man zegt het allemaal et meer te begrijpen. „Het ootste deel van de bevol- ng aan de Cottica kent unswijk of zijn mannen et eens. Maar het is in Su- inme nu kennelijk zo dat je bosneger vogelvrij bent dere soldaat mag op j® hieten" Hij vraagt de journalist lang hij denkt dat dit al- nog zal duren. Zelf weet het niet „Ik zit hier nu n maand. Als ik hier nog ns vier weken moet door-1 engen, word ik gek." torspelbaar gevolg is da' t katholieke denken in de _x>rtgaande discussie en ormenontwikkeling ten anzien van kunstmatige be* ruchting geen rol van eruge etekenis zal spelen. Hei iergezag zet haar leer zen matschappelijk buiten spel dt is des te tragischer, om- lat er best heel wat zedelijK® aken en ogen te pareren ijn, wil kunstmatige be- ruchting in een stabiele edding van heil voor lensheid belanden Rest de vraag of de huidige fools-Duitse as in het Vati can ook enige verklaring I :ou kunnen zijn voor kei' narde houding die wordt in genomen. Slaan de Poolse naus en de Duitse kardinaa- Ftatzinger bij de woorden cunstmatig en menselijk em- nryo welhaast direct op "H amdat ze dan aan niets an" ders meer kunnen denke» dan aan concentratiekamp®1™ en experimenten, die op vaderlandse bodem van van beide in de oorlogsjaren werden verricht? Duits schaamte kan echter g^ maatstaf voor de ganse we-1 reld zijn. UTRECHT (ANP) - De orga nisaties van werkgevers en werknemers in de sector van de bejaardentehuizen hebben dinsdag een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao voor 1987. Onder deze cao val len - inclusief parttimers - 70.000 werknemers. De onderhandelingen dreig den vorige maand vast te lo pen omdat er voor allerlei ge wenste verbeteringen maar 1,7 procent 'ruimte' was. Nu is alsnog overeenstem ming bereikt over een verho ging van de vakantietoeslag tot acht procent per 1 januari 1987 en de aanvulling van het salaris bij ziekte. Van een onzer verslaggevers De totale schuld van de consumenten groeide daar door tot 12.145 miljoen gulden. Dat is bijna evenveel als in 1980 en 1981. In dat laatste jaar werd ruim 12 procent minder krediet verstrekt. Pas in 1984 begon de kredietvraag weer wat aan te trekken. Voorzittermr. W. Hoekstra geeft hem echter aanleiding van de Vereniging van Finan cieringsondernemingen schrijft het sterke herstel van de kredietverlening groten deels toe aan de inhaalvraag. Zo werden vorig jaar 60.000 meer auto's verkocht, meestal met geleend geld. Ook de wo ningmarkt vertoont tekenen van opleving. Mr. Hoekstra signaleert ook een groter vertrouwen van de consument in zijn economi sche vooruitzichten. Maar in 1987 zal de kredietverstrek king niet weer zo sterk groeien, denkt hij. De met 3,5 procent gestegen koopkracht UTRECHT (ANP) - De bij de zorg voor een patiënt betrokken arts en verpleegkundige moeten samen overleg plegen als de pa- I tiënt om euthanasie vraagt. De beslissing om al dan niet tot euthanasie over te gaan blijft echter voorbehouden aan arts en patiënt. Dit zijn twee belangrijke punten uit richtlijnen die de belangen vereniging voor verpleegkun digen en verzorgenden 'Het Beterschap' en de artsenorga nisatie KNMG hebben opge steld voor de samenwerking en taakafbakening bij de pro cedure rond euthanasie. De richtlijnen zijn bedoeld als een 'praktisch handvat' voor de hulpverleners. Ze ge ven aan wat wel en geen euthanasie is en ze gaan er uitdrukkelijk van uit, dat euthanasie een uiterste middel is. Ook omvatten ze de vijf zorgvuldigheidseisen waaraan moet zijn voldaan wil een ver zoek om euthanasie worden ingewilligd: vrijwilligheid, een weloverwogen verzoek, duurzaam verlangen naar de dood, onaanvaardbaar lijden en overleg met collega's. (ADVERTENTIE) Ontdek 1001 Zonnige Zomerbestemmingen bij uw Rabobank. Wees dus wijs en boek bij uw bank. Zonnig in Zomervakanties ^Uk VOOR de Statenverkiezingen heeft het CDA gemeend aan imago-verbetering te moeten doen. CDA-fractieleider Bert de f'es verraste vriend en vijand door zijn mededeling dat hij met «hulp van de financiële meevaller van bijna 2 miljard gulden en kele bezuinigingen ongedaan wil maken. De Vries wil geld vrijma ken om 4400 tijdelijke banen in het onderwijs te creëren en te kens wil hij 115 miljoen gulden extra uittrekken voor welzijn. Minister Deetman van Onderwijs heeft er geen gras over laten groeien. Gisteren maakte hij bekend dat hij het banenplan voor werkloze onderwijzers op zijn haalbaarheid gaat onderzoeken, «n diplomatieke manier om duidelijk te maken dat de zaak poli- jsk nogal gevoelig ligt. De WD heeft immers bij monde van frac- "eleider Voorhoeve te kennen gegeven dat er niet geschrapt mag worden in de voorgenomen bezuinigingen. Als de WD-voorman het voor het zeggen heeft, dan kiest hij voor belastingverlaging. Maar ook de jongste cijfers van het Centraal Planbureau zor- pen voor tegenwind. De export loopt terug en het financieringste- I rort dreigt te stijgen. Net als minister Ruding van Financiën advi- seert directeur De Ridder van het Centraal Planbureau om de be- astingmeevaller niet uit te geven. Maar of het plan van De Vries het nu haalt of niet, uit de bereid heid van Deetman om de zaak te onderzoeken, blijkt dat hij zelf niet zo weg is van de bezuinigingsmaatregelen waar hij het onderwijs mee opgescheept heeft. Het is ook niet toevallig dat "eetman speciaal de vervangersregeling ongedaan wil maken, y'l heeft zich ogenschijnlijk steeds manhaftig tegen de stormen ™h kritiek geweerd, maar nu geeft hij zelf min of meer toe dat ze regeling in de praktijk niet werkt. Beter laat dan nooit. tot „redelijk optimisme". Mr. Hoekstra gelooft dat het probleem van te hoge kre dieten de laatste jaren groten deels is bedwongen. De bedrij ven hebben zelf een reeks maatregelen genomen waar door minder lichtvaardig wordt geleend. Afgaande op de ervaringen in zijn eigen bedrijf schat mr. Hoekstra dat minder dan 1 procent van het uitstaande krediet niet meer terugkomt. Dat is toch nog rond de 100 miljoen gulden. Enkele jaren geleden moet die strop naar raming twee keer zo hoog zijn geweest Een nieuwe wet legt een aantal van de maatregelen te genover kreditering vast en bindt ook niet-leden van de branche-organisatie aan deze regels. De VFN heeft echter grote bezwaren tegen enkele onderdelen van het wetsvoor stel. Zo is het niet langer moge lijk bij wanbetaling goederen in onderpand te nemen waar voor men geen krediet heeft verstrekt. Als driekwart van de looptijd van een lening is verstreken mag de kredietver schaffer geen beslag meer la ten leggen op het artikel in kwestie. Een fundamentele aantasting van het zakelijk zekerheidsrecht, aldus VFN- secretaris mrEStap. De be langrijkste maatregel tegen overkreditering is de wijzi ging in de provisieregeling voor tussenpersonen. Zij krij gen hun provisie grotendeels uitgesmeerd over de looptijd van de lening. Als er achter stand ontstaat, stopt de uitbe taling van provisie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het proefdie- renfokbedrijf van de Ameri kaanse firma Harlan komt de finitief in de gemeente Onder- banken. De Tweede Kamer gaf gisteren in de Tweede Ka mer het felle verzet tegen de in 1988 geplande vestiging op. De PvdA en D66 blijven te gen, maar de beide regerings partijen CDA en WD gaan mokkend akkoord met de ves tiging in Limburg, waardoor het bestaande proefdierenbe- drijf van TNO in Zeist over twee jaar ontmanteld wordt. Het nieuwe bedrijf in On- derbanken moet honderddui zenden proefdieren per jaar 'produceren'. Jaarlijks worden er in Nederland meer dan een miljoen proefdieren gefokt ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek. CDA en WD houden de komst van het bedrijf niet te gen als de twee partijen meer gegevens van de verantwoor delijke minister Deetman (Wetenschappen) krijgen, zo bleek. PvdA-woordvoerder De Visser en zijn D66-collega Tommei verweten de be windsman dat hij de overeen komst met het Amerikaanse commerciële fokbedrijf in de vakantietij d klaarstoomde zonder de Tweede kamer daarover iets te vertellen. Deetman reageerde kwaad: „Er is geen sprake van. De Tweede Kamer is door mij voortdurend op de hoogte ge houden." UTRECHT (ANP) - De Utrechtse musicoloog L. Grijp (links op foto) en zijn Lon- dense collega T. Crawford hebben vorig jaar, onafhanke lijk van elkaar, elk een mu ziekstuk uit het verloren ge waande oeuvre van Christiaan Huygens teruggevonden. Zo hebben zij gisteren bekend ge maakt Huygens, die deze maand driehonderd jaar geleden overleed, is vooral bekend als geleerde, dichter en staats man. Hij heeft echter ook veel muziek geschreven. Tegen het einde van zijn leven schreef hij een vriend dat hem acht honderd liederen 'ontvallen' waren. „Hij scheen zich een beetje te schamen voor zo'n grote produktiviteit", aldus Grijp dinsdag. Het enige dat tot voor kort van die enorme muzikale produktie over leek, was de bundel 'Pathodia', waarin enkele tientallen lie deren gebundeld zijn. Hoewel Christiaan Huygens door zijn omgeving als een soort muzikaal wonderkind werd beschouwd - hij be speelde maar liefst vijf instru menten - was de muziek voor hem volgens Grijp vooral een tijdverdrijf. Huygens deed geen moeite om als componist bekend te worden en dat is hij dan ook niet. De nieuw ontdekte muziek stukken zijn een allemande (een soort dans) en een lied met luitbegeleiding. MAASTRICHT (ANP) - On danks de ingestelde zware bewaking rond en in de Eurohal in Maastricht tij dens de internationale an tiek- en kunstbeurs die daar wordt gehouden, heeft een onbekende gistermiddag kans gezien er met een set juwelen vandoor te gaan. De gezamenlijke kunst- en an- tiekwerken op deze beurs zijn verzekerd voor onge veer 500 miljoen gulden. De dief sloeg toe toen een juwelier bezig was enkele klanten te woord te staan. De verdwenen juwelen, waaronder vier ringen, een briljant, enkele pareloorbel len, een zogenoemde Victo riaanse ring en een gouden halsketting vertegenwoordi gen een waarde van 50.000 gulden. De aanwezige bezoekers zijn meteen na de ontdek king van de diefstal gefouil leerd maar zonder resultaat Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De besprekin gen over een Belgisch-Neder lands waterverdrag voor de Schelde en de Maas zullen ge splitst worden: een werkgroep gaat zich bezighouden met de Schelde, de ander met de Maas. Dat is op het eerste overleg in Den Haag tussen de Belgi sche en de Nederlandse dele gatie overeengekomen. Het overleg wordt 27 april in Brus sel voortgezet. Dan zal waar schijnlijk bekend zijn welke opdracht beide werkgroepen exact krijgen. Het waterverdrag moet uit eindelijk de gezamenlijke re geling van de verdieping van de Westerschelde, een con stant waterpeil in de Maas, de verbetering van de waterkwa liteit van Maas en Schelde en de aanleg van het Baalhoek- kanaal in oost-Zeeuwsch- Vlaanderen in goede banen leiden. Het probleem is, kort samengevat, de volgende: Bel gië wil verzekerd zijn van een goed bevaarbare route naar Antwerpen, terwijl Nederland daarvoor in ruil minder Belgi sche waterverontreiniging en een garantie voor een goede, constante aanvoer van Maas water wil. Het feit dat nu twee werk groepen zich op de problema tiek storten, betekent volgens de woordvoerster van minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) niet dat de Neder landse regering de 'koppeling' tussen Schelde en Maas heeft losgelaten. „We hebben om or ganisatorische redenen daar toe besloten. Er zijn al over leggroepen over de Maas ener zijds en de Schelde anderzijds. Dan is het handig om van die structuren gebruik te maken", aldus de woordvoerster. De koppeling houdt in dat Nederland pas de vaargeul in de Schelde naar Antwerpen verdiept, wanneer België via de aanleg van stuwmeren voor een goede waterverdeling in de Maas zorgt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Van Houwelingen (Defensie) heeft goede hoop dat hij wel licht nog deze week tot een ak koord komt met militaire or ganisaties over de nieuwe (la gere) aanvangswedde voor dienstplichtigen. Al eind vorig jaar kondigde de bewindsman aan dienst plichtigen de eerste twee maanden van hun opleiding een lagere wedde te willen ge ven ten faveure van oudere dienstplichtigen. AMSTERDAM (ANP) - Bij in vallen in videotheken zijn vo rig jaar bijna 30.000 illegale videobanden met een handels waarde van ongeveer 3,5 mil joen gulden in beslag geno men. De invallen gebeurden door de politie en de opsporings dienst Buma/Stemra. Volgens de stichting Video Veilig, die probeert het illegaal kopiëren en verhandelen van videocas settes zoveel mogelijk tegen te gaan, werden bij 70 van de gecontroleerde videotheken il legale banden gevonden. Vol gens de stichting is de videopi raterij wel minder aan het worden. WASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - Een besluit van Ne derland om geen kruisraket ten te plaatsen in Woensdrecht zou een obstakel vormen voor de totstandkoming van een akkoord over de raketten voor de middellange afstand (INF) in Europa. Dat zei dinsdag Max Kampeiman, de Ameri kaanse delegatieleider bij de onderhandelingen in Genève. In een persconferentie voor Westeuropese journalisten via de 'Worldnet'-satelliet liet Kampeiman er geen misver stand over bestaan dat Neder land moet doorgaan met de stationering van de kruisra ketten. Een besluit om de voorbe reiding voor de stationering te staken zou geen positief effect hebben op de INF-onderhan- delingen. Het zou een 'barriè re' betekenen voor de toe- standkoming van een akkoord, aldus Kampeiman. Hij prees de eenheid van de NAVO-landen bij de uitvoe ring van het besluit om in ant woord op de Russische SS-20- raketten 464 kruisvluchtwa- pens en 108 Pershings-II te plaatsen in de Bondsrepu bliek, Groot-Brittannië, Italië, België en Nederland. De be reidheid van Sovjet-leider Mi- chaïl Gorbatsjov om een apart INF-akkoord te sluiten is hieraan te danken, zei Kam peiman. Als Nederland van statione ring zou afzien, zo voegde de Amerikaan eraan toe, zou dat een belangrijke 'stimulans' wegnemen voor de Sovjet- Unie om met de VS een over eenkomst te sluiten over de INF-wapens. Het zou ook on logisch zijn om een beleid, dat nu de eerste vruchten lijkt te gaan afwerpen, te wijzigen voordat het succes er werke lijk is, aldus Kampeiman. Met name van de zijde van de Nederlandse oppositie en van de vredesbeweging is er voor gepleit de werkzaamhe den op Woensdrecht te staken nu een INF-akkoord binnen handbereik gekomen lijkt. Mi nister Van den Broek heeft echter gezegd dat de bouw van de raketbasis moet dooorgaan tot er definitief overeenstem ming is bereikt in het INF- overleg. Volgens het NAVO- dubbelbesluit moet Nederland in 1988 overgaan tot statione ring van 48 kruisraketten. V5 Voetje voor voetje, pasje voor pasje komen we dichter bij de oplossing van het voetbalvan dalisme. Tenminste dat wil de KNVB ons doen geloven. Een prachtige pass in de diepte zie je niet meer op de voetbalvelden. We moeten het met een klein pasje doen en de show is verplaatst naar de in gang van het stadion. Er komt een geweldige admi nistratie. Wie krijgt wel een pasje en wie niet? Wie maakt dat uit? Wie zorgt ervoor dat er niet gehandeld wordt in pas jes? Vragen om onpasselijk van te worden. De pasjes worden alleen toe gepast bij wedstrijden die risi covol zijn. En stadionleeg waarschijnlijk. Als het zo moet, pas-je er toch voor om naar een wedstrijd te gaan? Ik zie meer in een bal- len-regeling. Als er gevochten wordt, wordt de bal niet toege laten. Even doelmatig lijkt de oplos sing die Rotterdan gekozen heeft om het schoolverzuim tegen te gaan. Er komen com puters om het verzuim exact vast te leggen. En wat gebeurt er als er zoveel gespijbeld wordt dat niemand de computer bedient? Rotterdam kan het geld voor dat computersysteem beter in de zak houden. Men kan al ja ren de lege plaatsen in de klas tellen, gewoon met de wijsvin ger, en de getallen met de pen noteren. Dat heeft niet gehol pen. Zou de telling door de computer dan wel helpen? ft Als de onderwijzers die aantal len zelf niet kunnen bereke nen, begrijp ik goed dat de kinderen zoveel spijbelen. Van zulke leerkrachten leer je niets. MERIJN HET St.Radboudziekenhuis in Nijmegen neemt in oktober een niersteenvergruizer in ge bruik. De directie heeft defini tief tot aankoop besloten. Ge kozen is voor apparatuur van Siemens. Daarmee worden nierstenen vergruisd volgens de 'droge' methode. In Nijme gen zullen achthonderd tot duizend behandelingen per jaar kunnen plaatsvinden. DE Friesch-Groningsche Hy potheekbank (FGH) heeft haar reorganisatieplannen voor het kernbedrijf uitge werkt. De dwingende nood zaak om de bedrijfskosten te reducerenzullen de komende jaren leiden tot het verlies van ongeveer zestig arbeidsplaat sen. Gedwongen ontslagen zullen zoveel mogelijk worden vermeden. DE RECHTBANK in Rotter dam heeft gisteren de scheeps werf Boele in Bolnes failliet verklaard. Mr. E. de Liagre Böhl is tot curator benoemd. Voor het voltallige personeel, ruim 600 man, is dinsdag ont slag aangevraagd. Ongeveer 150 medewerkers van Boele zullen de komende weken het onderhande zijnde werk af maken. Er is een kleine kans dat de om- en verbouwafde- ling van het bedrijf met dit personeel kan worden voort gezet. NEDERLAND heeft besloten honderd Cambodjaanse vluchtelingen toe te laten, zo heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren in Den Haag meegedeeld. De vluchtelingen zijn afkomstig uit het kamp Khao I Dang, dat op last van de Thaise autoriteiten wordt gesloten. De mededeling kwam enkele uren voordat de Thaise premier generaal Prem Tinsulanonda dinsdag kort na het middaguur zijn bezoek aan Nederland begon. OM DE enorme werkloosheid onder fysiotherapeuten (4.000) enigszins te verlichten is het een goed idee werkloze fysio therapeuten op te leiden voor andere beroepen in de gezond heidszorg. Te denken valt aan omscholing tot radiothera peut, omdat hieraan nu juist een groot tekort is. Dat schrijft een commissie uit de Natio nale Raad voor de Volksge zondheid (NRV) jn een advies aan staatssecretaris Dees (Volksgezondheid).

de Stem | 1987 | | pagina 1