U wilt best belasting betalen, maar niet meer dan nodig. Wij helpen u met handige brochures. Terneuzense politie in actie tegen diefstal uit woninge 'Ouders blijken vaak een ramp voor homo's te zijn' Leerlingen betrekken nieuwe 'Vrije Vlucht' TERNEUZ TERNEUZENS BURGEMEESTER C. OCKELOEN: Nieuwe orgelconcerten Grote Kerk Terneuzen AUTO A.P.K. KEUREN? VOORLICHTING MOET MENTALITEIT VERANDEREN Wmrnj* VELEN KOMEN ER NIET OPENLIJK VOOR UIT WOENSDAG 11 MAART 1987 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELANDl 1 ZZZ. WOENSDAG 11 MAAR1 TERNEUZEN - Bedrijven die zich in Terneu zen willen vestigen hebben geen enkele be hoefte aan een vast contactpersoon binnen de muren van het stadhuis. DeWrenigde Spaarbank doet meer. Vlaamse Kermis Van Oranjeschool V Plaatselijk nieuws Aardenburg Hoofdplaat Schoondijke Sluiskil DEN HAAG - Plot Neemt de telefoon mer. „Meneer De met Willem de Ze dere kant van de Zeeuw uit Delft, Maker van een boel derzoek naar de ge bundelt. Bijna 140 Zeeuwen. Het boekwe in 1968. Willem heeft bezit. Verh Koffj Contact-ambtenaar bedrijven onnodig Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De commissie Orgelconcerten in Terneu zen heeft voor de komende maanden een nieuw pro gramma opgesteld voor orgelconcerten in de Grote Kerk. Aanstaande vrijdag, 13 maart, verzorgt de Eindho- vense organist G. Habraken het eerste concert in de nieuwe reeks. Hij speelt werken van Sweelinck, koraal bewerkingen van Walther, Brahms en Langlais, de toc cata en fuga in F van Bach, de pastorale van Franck en de toccata van Andriessen. Zaterdag 4 april is het de beurt aan de jonge organisten I. de Zwarte uit Vlissingen en J. Bakker uit Spijkenisse. Zij spelen zogenaamde vierhandige orgelmuziek. E. van der Kolk uit Heerenveen komt vrijdag 15 mei naar Ter- neuzen, vrijdag 5 juni gevolgd door A. Karreman. Het concert van aanstaande vrijdag begint om 20.30 uur. Van een onzer verslaggevers Dat stelt burgemeester C. Ockeloen in een reactie op een rapport van het organisatie adviesbureau Bakke nist, Spits en co. over de rol die gemeenten bij het aan trekken van bedrijven kunnen spelen. WD-raadslid W. Broek- huijsen vroeg hier gisteren naar in de vergadering van de raadscommissie voor econo mische zaken naar aanleiding van de aanbevelingen in dit rapport. Hij vroeg of zo'n ambtenaar 'met een één-lo ketfunctie' in Terneuzen niet nuttig zou zijn. Overzichtelijk Volgens Ockeloen zou een vast contactpersoon voor het aantrekken van bedrijven Binnenkort is het weer zover, dan moet uw belastingformulier volledig ingevuld en ondertekend de deur uit Maar hoe zit het met de vragen die betrekking hebben op uw bankzaken? Sparen, lenen, beleggen, verzekeren: het komt allemaal aan de orde. In de wirwar van vragen kan het gebeuren dat u voorbij gaat aan belangrijke aftrekposten, bijtelposten en vrijstellingen. Waardoor u achteraf problemen krijgt of meer belasting betaalt dan nodig is. Om dit te voorkomen heeft de Verenigde Spaarbank voor u een paar handige brochures gemaakt. Boordevol informatie over de fiscale aspecten van uw bank zaken. Deze brochures zijn gratis verkrijgbaar bij alle kanto ren van de Verenigde Spaarbank verenigde spaarbank INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN BREDA, CATHARINASTRMT15, TEL. 076-284000. GOES, GROTE MARKT 40, TEL 01100-30870 INLICHTINGEN: KANTOREN BRESKENS, TEL 01172-3310. OOSTBURG, TEL 01170-2313 TERNEUZEN, TEL 01150-17815 EN TEL 01150-13771. AXEL, TEL 01155-2689. HULST, TEL 01140-16840. geen zin hebben omdat 'de contacten met de bedrijven die hier willen komen perfect ver lopen'. De aanbeveling van het bureau is volgens hem alleen bruikbaar in grote gemeenten. Herkenbaarheid In Terneuzen is alles zo over zichtelijk, dat ondernemers vanzelf bij de goede mensen terechtkomen als zij vragen hebben. Ook de PvdA wilde het in voeren van een vast loket in het raadhuis voor bedrijven serieus in overweging nemen. De ambtenaar zou zich ook met de bestaande bedrijven moeten bezighouden. Boven dien zou zo'n man de herken baarheid binnen het ambtelijk apparaat vergroten. Ockeloen was het hiermee niet eens. Hij vindt dat er op de afdeling algemene zaken van het stadhuis voldoende kennis aanwezig is om de ont vangst van belangstellende ondernemers goed te laten verlopen. Hij zei ook nog nooit van ontevreden ondernemers te hebben gehoord. Hij voegde er aan toe dat het bureau eraan voorbij gaat dat tachtig procent van de Ter- neuzense industrie bij het Ha venschap onderdak heeft ge vonden. Het heeft geen nut ge meentelijke gelden aan activi teiten die het Havenschap al uitvoert te besteden. (ADVERTENTIE) CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN Mr. F.J. Haarmanweg 49 Tel. 01150-97455 TERNEUZEN - Zaterdag hou den de ouderraad en het on derwijzend personeel van de Prins Willem van Oranje- school een rommelmarkt met een Vlaamse kermis. Er zullen diverse spelletjes gedaan worden, zoals kegels lingeren en een grabbelton. Tevens verkoopt de school koffie, drankjes en hapjes. De schoolleiding wil van de op brengst van de dag 'iets ex tra's' doen. De Vlaamse Kerst mis begint om 9.30 en duurt tot 14.00 uur. Van onze correspondent SLUISKIL - Na ruim twee jaar elders onderwijs te heb ben genoten, hebben de onge veer 85 leerlingen van basis school De Vrije Vlucht te Sluiskil hun herbouwde school weer kunnen betrekken. Dit ging gepaard met een aantal festiviteiten. Vrijdagmiddag gingen de leeringen in optocht met vlag getjes en toeters naar hun nieuwe en moderne schoolge bouw. Op het schoolplein wer den de leerlingen verzameld. Na een spel in puzzelvorm bleken Jürgen Agterhuis en Patricia Lij baart de gelukkige winnaars te zijn van een halve sleutel, terwijl Andy de Bruin en Lafhid Aknouch ieder een halve toeter hadden. Via de puzzel werd ook duidelijk waar de sleutel afgehaald kon worden: bij de tegenover de school wonende rayonagent Spijkerman. Nadat de buitenbei door Andy en Lafhid officieel in ge bruik was genomen en nadat Jürgen en Patricia met de sleutel de deur hadden ge opend, gingen de kinderen iet wat onwennig naar binnen en werd eerst het eigen lokaal en daarna het gehele schoolge bouw bekeken, Maandag werden de feeste lijkheden voortgezet. De kin deren begonnen 's morgens met het maken van bordteke ningen en aanplakbiljetten, die duidelijk aantoonden dat de terugkeer in de eigen school als plezierig werd ervaren. Hierna volgde de uitslag van de ballonwedstrijd, gehouden ter gelegenheid van de eerste steenlegging. Dertien kaarten waren teruggestuurd. Als winnaar kwam Ingrid Tacq uit de bus. Haar ballon was tussen Bremen en Hamburg geland. Tweede en derde wer den achtereenvolgens Melanie Willemsen en Tyché van Lim- men. Benny de Putter kreeg een troostprijs. Zijn kaartje was teruggestuurd, maar was niet verder gekomen dan de bomen voor het Sluiskilse po litiebureau. Na een play back- en imita tieshow, enkele tractaties en een discobal voor de groteeren, werd de morgen feestelij J gesloten met het uitreiken een herinneringstegel iedere leerling. Ook direc Faas wachtte nog een ven] sing. Leraar Machielsen o handigde hem een pentej ning van de oude school. pentekening, gedateerd augustus 1939, is van de h van Slusikillenaar A. de en hangt inmiddels in hetkj toor. Het middagprogramma! voor de kinderen een verrassing. Voor hen tradl Laros uit Hoeven op met] 'Lachen-is-okee-show'. liedjes, buikspreken en j chelen hield hij de kim een hele middag enthoij bezig en nam hij af en toef raren en helpers grappig b, neus. Maandagavond was| de beurt aan de ouders. mochten uiteraard ken ken met het nieuwe gebou>| Door Joep Trommelen TERNEUZEN - „De gemeentepolitie zou eigenlijk een full-time ambtenaar voorkoming misdrijven moeten hebben. Maar ja, dat zit er voorlopig niet in, met al die bezuinigingen". Adjudant A. An- dreé, zelf part-time ambtenaar in die functie in Terneuzen, moest het even kwijt. Zijn uitspraak is tekenend voor het gevoel van onmacht dat de politie te genwoordig heeft als het gaat om de be- strijding van criminaliteit. Desondanks hebben de gemeentepolitie van Terneu zen en de Rijkspolitie in West- Zeeuwsch-Vlaanderen de handen ineen geslagen om inbrekers minder kans op een geslaagde carrière te geven. Terneuzen richt zich daarbij vooral op woningen. Andreé is deze weken bijna dagelijks op pad om her en der in Terneuzen informatie te geven aan ver ontruste burgers. Hij doet dat samen met zijn Middelburgse collega L. Kuijl, Algemeen Preventie Adviseur voor de hele provincie. Een eenzame strijder in een wereld van openstaande ramen, uitnodigende briefjes op deuren en bange buren die niet naar de politie durven te bellen. Supermens Een inbreker is ook geen supermens en hoe moeilijker het hem gemaakt wordt, hoe sneller hij er van af zal zien zijn nachtelijke strooptochten naar an dermans kostbaarheden af te breken. De televisiewereld van inbrekers die betrapt worden en meteen een groot mes tevoorschijn halen, klopt niet met de Zeeuws-Vlaamse werkelijkheid. An dreé moet er om lachen. „We hebben het echt meegemaakt dat er uitwerpselen op de plaats van de in braak lagen en dat de inbreker nog ge probeerd had naar de wc te rennen, maar het net niet haalde. Nee, meestal zijn ze zelf doodsbang. Het beste dat iemand die een dief in zijn huis betrapt kan doen is hem laten schrikken. Ik zeg altijd tegen mijn vrouw: gooi maar een stoel door het raam als er iets gebeuren mocht". Hekel Hij maakt onderscheid tussen finan cieel en geestelijk leed dat een inbraak veroorzaakt. Het geestelijk leed is vaak het grootst. Slachtoffers raken dingen kwijt waaraan ze gehecht zijn en vin den hun hele huis overhoop: iets dat ze niet zo snel vergeten. Maar volgens An dreé en Kuij 1 is veel leed te voorkomen. De eerste bijeenkomst in de kantine van LTS De Oude Vaart trok slechts een negental belangstellenden. Andreé is teleurgesteld. „Maar misschien gaat het de volgende keer beter, als de zaak wat bekender wordt", zegt hij. Als een wil eigenlijk weten hoe ik mijn huif moet beveiligen", zegt de bewoner tegeiP zijn verbouwereerde 'gast'. Verplaatsing Deze vertelt waar hij op let voordaif hij zijn slag slaat. Stapels post bij menf sen die op vakantie zijn, briefjes op del deur en knipperende klokjes van video. recorders verraden vaak dat de wegl voor insluipers vrij is. Maatregelen als! 'moeilijke' sloten, dieveklauwen, schs l kelklokken voor het licht, eenvoudigi| kluizen en dergelijke maken het moeilijk. Maar hij is inventief. Andreé I „Kijk, als de dief echt wil, komt hil overal binnen. Je hoeft van je huis geer! vesting te maken. Dat hangt helemaal af van wat je wilt beveiligen". Kuijl en Andreé geven toe dat del voorlichting die zij geven best eens vooil een 'verplaatsingseffect' kan gaan zor-l gen. Huizen die beveiligd zijn, blij vel eerder buiten schot, terwijl de inbrektil zijn activiteiten naar minder beveiligdeI oorden zal verplaatsen. De politie ha l mert er dan ook op dat ze alle burgen nodig heeft om echt te kunnen sla Dat lukt uiteraard nooit. „Maar wt| moeten doen wat we kunnen", Kuijl. Hij haalt een voorbeeld aan vatl een actie die de politie enkele jaren te-I rug begon tegen de diefstallen ui: I auto's. „Op een gegeven moment was3il procent van alle verlaten auto's openl met alle gevolgen van dien. Die piek Is I nu teruggebracht tot zes procent vorig I jaar. We hopen dat we zulke resultater l ook bij de beveiliging van woningerj kunnen bereiken". Gelijk De achterdeur, dankbare plaats voor inbrekers. - FOTO DE STEM/COfl 4. DE BOER volleerd docent geeft hij zijn toehoor ders les in 'inbraakpreventie'. „Waar let hij op, de inbreker? Hij let erop hoe nonchalant en hoe onwetend de mensen zijn. Waar heeft hij een hekel aan: aan tijd, aan licht en aan lawaai. Hoe langer hij moet zoeken om te vinden wat hij zoekt, hoe sneller hij zal stoppen met zijn braakpoging. Als er veel licht is in en om het huis, is de kans groter dat iemand hem ziet. En lawaai maakt hem aan het schrikken". Deze drie punten vormen de basis voor inbraakpreventie. 'Hoogtepunt' van de informatieavond is de film 'Open Huis'. De film vertelt het verhaal van een inbreker die be trapt wordt terwijl hij denkt dat er nie mand thuis is in de woning van zijn keuze. De heer des huizes doet hem een vreemd voorstel. Hij zal hem laten gaan als hij vertelt waarom en hoe hij in heeft gebroken. „Of liever gezegd: ik Nadat Andreé zijn verhaal gehouder.l heeft, is het de beurt aan de Terneuze-I naren zelf om vragen te stellen en op-I merkingen te maken. Iedereen blijkt! weieens wat met inbrekers te maker. I gehad te hebben, direct of indirect Heil probleem leeft echt onder hen. „Social! I controle is tegenwoordig ver te zoeken" f zegt iemand. Daar moet Andreé heul gelijk in geven. „Als iedereen zou doer.l wat we vanavond verteld hebben, zou-f den we onnoemelijk blij zijn en 1 hard hiep-hiep-hoera roepen. Maa:| ja..." Morgen, donderdag 12 maart, is i weer een bijeenkomst voor de bewonenI van de wijk Serlippens en Othene el omgeving in het gebouw van scholenge-l meenschap De Leeuwtjes. Maandag - I maart is het de beurt aan de wijk Kat-I spolder en omgeving in de dependance I van de MTS. De Oudelandse Hoeve karl woensdag 18 maart terecht in diezelfde I dependance. Donderdag 19 maart ten-i slotte is het gebouw van de MTS aand'l Zeldenrustlaan de plaats waar de men-l sen uit Hof Zeldenrust en Driewegen tel kunnen krijgen in 'inbrekertje-weren Alle avonden beginnen om 19.30 uur. Gesprekskring - De oecume nische gesprekskring Aarden- burg-Eeklo komt vanavond, woensdag, om kwart voor acht bijeen in de ontmoetings ruimte aan de Sassenstraat. De gehandicapte priester J. Goetghebuer spreekt over 'Kerk in beweging'. Burgerlijke stand - Geboren: Sebastian, zv R. Braet-de Smet; Anne-Sophie, dv M. Buyck-van de Velde; Roel, zv L. van Sabben-Karelse. Ge trouwd: Eric de Rijcke, Oost burg en Maureen Tas; Jan Paul Trenson, St.-Laureins en Gonny de Smet. Overleden: Anna den Dekker, 61, ev W. Haaksman de Koster; Magda- lena de Baets, 91, wed van G. van Puymbrouck; Mauritia de Houck, 82, wed van A. Fontai ne; Emma Sallet, 86, wed v L. Cocquit. Kaarting - De Aardenburgse Voetbal Club houdt vrijdag een competitiekaarting in de kantine op het sportpark aan de Herendreef. Aanvang 20.0 uur. Bowlingavond - Het Aarden burgse vrouwengilde gaat dinsdagavond 17 maart op stap. Om 19.30 uur is het aan de Kaai verzamelen. Vandaar- uit gaat men naar bowling 'De Schelde' in Cadzand. Bejaardenbond - De rk be- jaardenbond van Hoofdplaat, Slijkplaat en Nummer Een houdt dinsdag 17 maart de jaarvergadering in het dorps huis. Er is een mis om 14.00 uur in de parochiekerk. Op de ver gadering wordt het binnen kort te houden uitstapje be sproken. Kandidaten voor het bestuur kunnen zich voor de vergadering opgeven. Het hui dige bestuur blijft herkies baar. Hierna volgt nog bingo met koffie. Soos - De afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen van de soos voor alleenstaanden houdt zaterdag een gezellige bijeenkomst in zaal Wijffels. Op het programma staan een bingo en een grote verloting, terwijl het orkest De Manoli- to's voor de dansmuziek zorgt. De avond begint om acht uur. Concert - De fanfare Sluiskil geeft samen met de fanfare Willen is Kunnen uit Wim- melgem vrijdag een concert in zaal Dallinga. Dit concert be gint om 19.30 uur. Door Emile Calon OOSTBURG - Nog veel homo seksuelen komen niet openlijk uit voor hun geaardheid. Angst voor discriminatie is hiervoor vaak de belangrijk ste reden. Dat die angst niet ongegrond is, bleek maandag avond in Oostburg, waar ho moseksuelen spraken over hun werk. Een man vertelde dat zijn werkgever hem ont sloeg nadat hij openlijk voor zijn seksuele voorkeur uit kwam. Het COC Zeeuwsch-Vlaan deren, de organisatie die op komt voor de belangen van homoseksuelen, belegde de discussie-avond 'Homo zijn op je werk' die niet al te druk be zocht werd. Op verzoek van de aanwezigen zijn de namen weggelaten. Het COC benaderde korte tijd geleden drie werkgevers, Dow Chemical, een middel bare school en de gemeente Axel met vragen als: zijn er bij u homoseksuele werkne mers bekend, wordt er bij sol licitaties rekening mee gehou den en geldt er een verlofda gen-regeling bij ernstige ziekte van de partner? Opval lend was dat bij geen van de drie instellingen mensen werkten die openlijk voor hun geaardheid uitkwamen. Bij de school en de gemeente Axel werkte in het verleden wel iemand die homo was, maar tegenwoordig, zover bekend, niet meer. De middelbare school, de naam werd op verzoek van de directie niet bekend gemaakt, wil de kwestie bespreken met het bestuur om te weten hoe men in voorkomende gevallen moet handelen. De naam werd verzwegen omdat scholen 'aan hun goede naam' moeten den ken. Omdat ze bang zijn dat ouders hun kinderen naar een andere onderwijsinstelling sturen als ze weten dat een homo hun zoon of dochter les geeft. Dat argument is ook de re den waarom enkele homofiele onderwijskrachten hun ge aardheid verzwijgen of het zeer dringende verzoek krij gen van directie om daar tij dens de lessen niet over te spreken. Zeker iemand die geen vaste aanstelling heeft zal aan dat verzoek voldoen, werd maandag-avond duide lijk. Het is daarom ook be langrijk dat degenen die een veilige positie bekleden wel uitkomen voor hun geaard heid. Dat was een van de con clusies van de gespreks- avond. Zo wordt de 'buitenwe reld' geconfronteerd met ho mofilie en bestaat de kans dat de vele misverstanden en vooroordelen verdwijnen. Wegpesten De ervaring leert dat zodra een docent duidelijk maakt dat hij homo is, vervolgens ook leerlingen er voor uit durven komen. Is er geen homo of les bische onderwijskracht, dan komen de leerlingen er niet voor uit „Nee, want je wordt weggepest. Velen accepteren het niet". 'Ouders blijken vaak een ramp te zijn voor homofiele leerkrachten', stelde een van de aanwezigen. In hoeverre die stelling op waarheid be rust, werd niet duidelijk. Een van de aanwezigen, een onder wijzer, komt er duidelijk voor uit dat hij homo is. Het be stuur van zijn school weet dat en maakt daarover geen pro blemen. „Ze weten dat ik een goede leerkracht ben, en dat telt". Wel wees hij er op dat hij enkele bestuursleden heeft die echt achter hem staan. „Dat is erg belangrijk. Je moet je ge steund weten". Beslist niet allen hebben slechte ervaringen met him werkgever. Ruim de helft maakte na verloop van tijd aan de de collega's bekend dat men homo is. „Ik wilde het kwijt, ik was wel bang voor spot maar nadat ik er openlijk voor uitkwam bleek dat erg mee te vallen. De reacties wa ren veelal posiitief", liet een van de aanwezigen horen. Bij Dow was nu, evenals in het verleden, niets bekend over homo's. De personeels chef van het chemisch bedrijf liet echter weten dat de sek suele geaardheid van iemand geen enkele belemmering vormt. Bij Dow mag niet ge discrimineerd worden, wan neer bekend is dat zoiets wel gebeurd, dan kan het slachtof fer alle steun en bescherr krijgen van het bedrijf. Statistisch gezien moeten1! bij Dow Chemical heel homo's werken. Aangenot wordt dat minstens eén op1] twintig mensen homo of bisch is, zodat op een wen® mersbestand van 2500 toch»] ker 125 niet-hetero's zijn- E kan echter zijn dat de collega's op de werkvloer j» wel weten, maar dat men niet nodig vindt de afde» personeelszaken in te lichte' Ook de gemeente maakt, zegt men, geen bleem van een homo alt nemer. In het verleden W er één en dat ging prima. I kan echter zijn dat, indien» werkte op een andere afdete er wel problemen waren l weest De gesprekken leerde 1 dat acceptatie door de werk! vers vaak niet genoeg i* J aanwezigen lieten weten ze meer willen, onder ano bescherming bij discrimina j Daarom vinden ze ook dal®] anti-discriminatie-wet er snel mogelijk moet komen. Enkelen lieten weten niet alleen de werkgevers o de brug moeten komen- mo's die verzekerd zijn een baan, moeten er voor komen. 'Er gaat snel veel geld in zittei Ik lu Door Romain „Een ogenblikje meneer De Zeeuw". Het enthousiasme van Willem kent geen gren zen. De hoorn komt in de han den van uw verslaggever te recht. Een telefonische kennis making met de man die Wil lem middels dat boekwerk een voortreffelijke basis voor zijn onderzoek zorgde. Ir. De Zeeuw heeft er dertig jaar aan gewerkt. „Ik heb er heel veel aan gedaan. Op een gegeven moment heb ik het laten rus ten. Maar als Willem wat no dig heeft, kan hij zo bij mij te recht". Pensioen Hij woont bijna 25 jaar in Den Haag. Een rasechte Ter- neuzenaar in de residentie, die het dialect nog perfect be heerst. „In '63 ben ik naar Den Haag gegaan. De HTM, de busonderneming hier, kon niet voldoende chauffeurs krijgen. Daarom werd er elders in het land personeel geworven. Ik werkte in Hansweert. Toen ik hoorde wat ik kon verdienen, heb ik meteen gevraagd, waar moet ik tekenen en wanneer kan ik beginnen". Willem de Zeeuw is inmiddels met pen sioen, 62 jaar is hij nu. Maar stil zitten is er absoluut niet bij. Hij speelt biljart, fotogra feert en trimt en bezoekt re gelmatig de sauna om lijf en leden fit te houden. uizen Maar vergeleken met de tijd die hij in zijn speurtocht naar het geslacht De Zeeuw steekt, is dat alles kinderwerk. In zijn bovenwoning in Den Haag, dicht bij het centrum, is het nu al woekeren met de ruimte. ..Mijn vrouw, een De Feijter uit Axel, werkt nog als ver pleegster. Als zij straks met Pensioen gaat, zijn we hier Weg. Het moet wel. Want ik kan het niet meer bergen. Dan gaan we naar Walcheren. We hebben wat op het oog in Vrouwenpolder". Ongeveer een jaar geleden js Willem de Zeeuw de genea logie ingedoken. Hij wilde eens wat weten over het ge slacht De Zeeuw en van het een kwam het ander. Zittend °P zijn knieën wijst hij naar aantal ordners in een kast. Aan de andere kant van ka mer staan er nog een aantal en het belendende kamertje is in gericht als kantoor. I-' ie ..In een jaar tijd heb ik toch heel wat verzameld, of niet dan?", vraagt hij. Het ant-

de Stem | 1987 | | pagina 14