Einde van politiek zondagskind Slaagt Reagan in nieuwe start? Iran-schandaal dwingt president tot knieval Utrechtse rechter schept geen jurisprudentie 'Verbod' van WVC op harttransplantaties PvdA wil langdurig werklozen in pool JDEgHMM. HARINXMA'S OVERWEGINGEN BEVATTEN SPEELRUIMTE DE STEM CO De keizer zo VRIJDAG 6 MAART 1987 ACHTERGROND T5 PAGINA BEROUWVOL, MAAR GEEN VERONTSCHULDIGINGEN VRIJDAG 6 MAART 1 Uitlening Kosten J Door Pieter Eggen OVER TWEE weken zal de Tilburger W. Bavink weten of zijn zieken fonds alsnog de kosten op zich moet nemen voor een harttransplantatie, die hij in 1983 onderging in Engeland. De Centrale Raad van Be roep in Utrecht zal op 19 maart aan deze langslepende zaak een einde maken. Als de raad Bavink in het gelijk stelt, zal de Tilburger einde lijk af zijn van een hoop el lende. Niet alleen is dan een goed einde gekomen aan jaren procederen, maar belangrij ker is dat Bavink weet dat hij dan niet langer 70.000 in het krijt staat bij de Til- burgse sociale dienst. Toen Bavink in 1983 naar het Engelse Middlesex ging om daar een nieuw hart te krijgen, moest hij in principe de kosten van de operatie zelf betalen. In Nederland wer den op dat moment nog geen harttransplantaties uitge voerd. Dat feit werd door het zie kenfonds van Bavink aange voerd om een vergoeding te weigeren. Het fonds stelde zich op het standpunt dat hij alleen ingrepen hoefde te vergoeden die in Nederland erkend zijn. Harttransplan taties waren nog te experi menteel, zo vond het fonds, wat onder meer bleek uit het hoge sterftecijfer van men sen met een nieuw hart. Bo vendien voelde het fonds er niets voor om voor de kosten van de operatie in Engeland op te moeten draaien, alleen omdat de heer Bavink toe vallig bij het fonds was aan gesloten. De sociale dienst van de gemeente Tilburg schoot de kosten voor, maar heeft tot de dag van vandaag dus nog een fikse vordering op Ba vink open staan. Als de ge meente besluit het geld terug te halen, dan rest Bavink bijna niets anders dan een gang naar de rechter om zijn persoonlijk faillissement aan te vragen. Bavink stapte -met dit vooruitzicht- met zijn Bre dase advocaat mr. P. Dinge- mans naar de Raad van Be roep in Den Bosch. Dat ge beurde in het voorjaar van 1985. De Bossche raad gaf Bavink gelijk. Hij had recht op een vergoeding van de operatie. Harttransplanta ties, zo oordeelde de raad, zijn geen medische experi menten en het fonds had de 'pech' dat Bavink in Tilburg woonde en dus bij 'zijn' fonds aanklopte voor een vergoe ding. Het ziekenfonds ging van deze negatieve uitspraak in beroep bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Dat is het hoogste rechtscollege in dit soort geschillen. Tegen de uitspraak van de Utrechtse Centrale Raad bestaat geen beroep meer. De zaak diende verleden week. Over twee weken volgt de uitspraak. Die kan gevolgen hebben voor nog ongeveer tien ge lijkluidende zaken, van Ne derlanders die de afgelopen jaren naar het buitenland gingen voor een harttrans plantatie. Een gunstig oor deel van de Centrale Raad maakt de zaak van de andere tien mensen op een vergoe ding sterker. Die mogelijke consequen tie is enkele maanden gele den ook doorgedrongen tot het ministerie van WVC. Ju risten op dat departement zagen de bui hangen. Als Ba vink gelijk krijgt, dan kan straks iedere Nederlander een harttransplantatie ver goed krijgen, zo bedachten ambtenaren. Dat is niet de bedoeling, want het aantal transplantaties moet beperkt blijven, vindt WVC. En bo vendien is het strijdig met het huidige beleid. De vorige staatssecretaris van Volksgezondheid, Van der Reijden, gaf eind 1985 de Ziekenfondsraad opdracht een experiment met hart transplantaties uit te voeren. In het Rotterdamse Dijkzigt- ziekenhuis én in het Acade mische Ziekenhuis in Utrecht mochten dertig hart transplantaties worden uit gevoerd in de loop van enkele jaren. De Ziekenfondsraad draait voor de kosten op. De raad heeft daartoe een spe ciaal experimentenpotje. Door de operaties het etiketje 'experiment' op te plakken hoeven ziekenfondsen de transplantaties niet te ver goeden. Als over enkele jaren blijkt dat transplanteren een hoge kans op overleven geeft (en daar ziet het wel naar uit) en ook nog eens niet al te duur is, dén -zo is de redene ring van de beleidmakers- moet het ziekenfonds een nieuw hart wél gaan betalen. Het duurt nog jaren, eer het zover is. Het aardige van de zaak- Bavink is dat een negatieve uitspraak voor het zieken fonds ook het experimenten- beleid van WVC en de Zie kenfondsraad ondergraaft. De Centrale Raad zou in zijn uitspraak namelijk moeten bepalen dat een harttrans plantatie een 'normale' ver strekking is. Het naam plaatje 'experiment' is dan ten onrechte aangebracht. De wet schrijft in dat geval voor dat het ziekenfonds móet be talen. De proef van de Zie kenfondsraad is dan in één klap van de baan, aangezien iedereen met de uitspraak en de wet in de hand een trans plantatie moet kunnen krij gen. Tamelijk geruisloos werd per 1 januari een 'verbod' op harttransplantaties van kracht. Sinds die dag geldt namelijk een bestuursmaat regel die bepaalt dat alleen de minister van WVC uit maakt waar transplantaties worden uitgevoerd. Tevens heeft WVC de vergoeding door het ziekenfonds verbo den. Insiders bij de Zieken fondsraad geven toe dat deze maatregel een rechtstreeks gevolg is van de zaak-Ba- vink. „WVC zag de bui han gen", aldus een ingewijde, „voorkomen moest worden dat de regeling onderuit ging". De vraag is nu alleen of de bestuursmaatregel van WVC meer kracht van wet heeft dan de wet zelf. Proce dures in de toekomst zullen het waarschijnlijk wel leren. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363.4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres'. Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Nancy en Ronald Reagan hebben eikaars steun nodig deze dagen. Amerika's first lady' staat de president met raad en daad terzijde als het om de afwikkeling van het Iran-schandaal gaat. - fotoanp Door Jo Wijnen DE AMERIKAANSE president Ronald Rea gan heeft woensdag avond dat wat de repu blikeinse minderheids leider in de Senaat, Ro bert Dole, als 'de laatste kans' aanduidde, met beide handen gepro beerd te grijpen. Met de rug tegen de muur gezet door het zeer kritische rapport van de Towercom- missie dat vorige week ver scheen, kon de president niet anders meer doen dan de volle verantwoordelijkheid voor de geheime wapen transacties met Iran -en al les wat daarna gebeurde- op zich nemen. Ronald Reagan deed dat manhaftig en met opgeheven hoofd, waarbij hij zo nu en dan zelfs op de rand van een op^pbaar excuus be- lanceerde. Het was een andere Ronald Reagan die voor het Ameri kaanse miljoenenpubliek verscheen. Het was een Rea gan die zich niet te buiten ging aan holle retoriek. Het was een Reagan die geen ge bruik maakte van zijn intus sen totaal afgesleten clichees. En het was een Reagan die tenminste de indruk wekte zich, na de heftige kritiek van de vorige week, eindelijk bewust te zijn van het feit dat zijn presidentschap in groot gevaar verkeert. Dit was de Reagan die door zijn medewerkers, maar voor een niet gering deel ook door zichzelf is bedrogen en die daar, zoals hij zelf zei, 'een zware prijs voor heeft moe ten betalen'. De zorgeloze, zelfbewuste, altijd optimistische en vro lijke anekdotes vertellende Ronald Reagan was nu een ernstig en berouwvol man. Hij gaf er blijk van dat de af schuwelijke waarheden van het Iran-schandaal eindelijk in volle omvang tot hem zijn doorgedrongen en dat hij een harde les heeft geleerd. De vraag is evenwel of dat voldoende is. De stijl van Reagans leiderschap is door de Towercommissie ernstig gekritiseerd. Of de president die stijl ingrijpend en zicht baar kan wijzigen is een vraag die pas over enige tijd kan worden beantwoord. Het is een stijl die, zoals Reagan zelf toegaf, de basis is ge weest voor zijn opmerkelijke politieke successen. Het is bovendien een stijl waaraan Reagan is gehecht en waar mee hij is vergroeid. Het in grijpend wijzigen ervan lijkt dan ook een uiterst moeilijke opdracht voor een man die, als het ware, niet meer van die unieke stijl te onderschei den is. Bovendien rijst de vraag of de bejaarde presi dent, die bovendien met een steeds zwakkere gezondheid worstelt, de energie heeft om zich intensiever en diepgaan der met zijn toch al slopende ambt bezig te houden. Het zijn de leden van de Towercommissie geweest die de afgelopen weken herhaal delijk hebben verteld hoezeer ze schrokken van de presi dent die ze tot twee keer toe ondervroegen. Het was een afwezige, vergeetachtige president die niet meer bij de gebeurtenissen was betrok ken en geen greep meer had op zichzelf en de mensen die hem omringden. Het is zonder twijfel waar dat Ronald Reagan de afge lopen dagen met grote ener gie en inzet aan het wijzigen van zijn staf heeft gewerkt, al is hij voor wat betreft het moeilijkste karwei -het ont slaan van zijn paladijn- de chef-staf Donald T. Regan, een handje geholpen door zijn zeer beslist optredende echtgenote Nancy. Zijn nieuwe chef-staf, Howard Baker, verklaarde een presi dent te hebben aangetroffen die zijn taak volledig aankan, die strijdlustig en energiek is en die de bereidheid heeft laatste twee jaren van zijr presidentschap tot een groc succes te maken. Maar de vragen over Rea gans uithoudings- en concen tratievermogen blijven bt staan. Bovendien wordt Rea gans kracht de komend maanden nog eens extra o; de proef gesteld omdat tw« congrescommissies en speciale aanklager zonde twijfel nieuwe feiten over ha Iran-schandaal aan het zullen brengen. De belang rijkste getuigen hebben nq niet eens gesproken. Hs Iranschandaal is niet voorbi Als het Reagan echt tegerai: begint het nog pas. Reagan heeft in het open baar zijn hoofd gebogen. Hj heeft een respectabele poginj gedaan zijn presidentscha; weer in het spoor te zetter, Maar het was een anden Reagan die dat deed. De rete rische tovenaar, de politiek) duvelstoejager, het bestuur lijke zondagskind en de elec torale geluksvogel keert nit meer terug. Die Ronald Rea gan is geschiedenis. ft nieuwe Ronald Reagan i vooralsnog een gesloten boei voor de miljoenen Amerika nen die woensdagavond 4 verbaasde getuigen ware: van een zeldzame presiden tiële deemoedigheid. Door Jo Wijnen EEN BEROUWVOLLE Ame rikaanse president Reagan heeft in een deze weekuitge- zonden televisietoespraak tot het Amerikaanse volk, de volle verantwoordelijkheid op zich genomen voor de geheime wapentransacties met Iran. Hij noemde het Iran-beleid andermaal 'een vergissing'. Maar de president bood geen excuses aan voor de rol die hijzelf en zijn medewerkers J. Tower bij het uitvoeren van de om streden Iran-politiek hebben gespeeld. President Reagan zei nog eens met nadruk dat de wapenhandel met Iran was bedoeld om contacten te leggen met de Iraanse leiders die na Khomeiny het heft in handen zullen nemen. „Wat begon als een strategische opening naar Iran, ver viel in zijn uitvoering tot een wa penhandel die was bedoeld om de gijzelaars vrij te krijgen", aldus de president. Hij voegde daaraan toe: „Er zijn wel redenen aan te voeren waarom het gebeurde, maar geen excuses". „Ik stelde zoveel vragen over het lot van de gijzelaars, dat ik vergat vragen te stellen over de bij zonderheden van het totale Iran-be- leid", aldus Reagan. „Ik draag de volle verantwoorde lijkheid voor mijn eigen daden en die van mijn regering. Ik mag dan zeer kwaad zijn over de activiteiten die zonder mijn voorkennis werden ondernomen, ik ben er niettemin verantwoordelijk voor. Ik mag dan teleurgesteld zijn in diegenen die mij dienden, ik blijf degene die het Amerikaanse volk antwoorden mpet geven op vragen over het ge drag van mijn medewerkers", zei de president. Reagan zei geschokt te zijn over het feit dat niemand aantekeningen of verslagen maakte van de bespre kingen die over het Iran-beleid werden gevoerd. „Daarom was ik niet in staat mij te herinneren of ik de wapenzendingen goedkeurde voordat of nadat daarmee werd be gonnen. Maar ik keurde die wapen zendingen goed, al kan ik niet pre cies zeggen wanneer". Opnieuw verklaarde president Reagan niets te weten van het door sluizen van uit de Iraanse transac ties gemaakte winsten naar de Con tra's in Nicaragua. De president zei: „Ik heb de Towercommissie verteld dat ik daar niet van op de hoogte was. Maar als president kan ik op dat punt niet aan mijn verantwoor- President Reagan poseert voor de camera's, woensdagavond na zijn toespraak tot het Ameri kaanse volk. - foto ap delijkheid ontsnappen." Reagan ging ook in op het verwijt van de Towercommissie dat zijn losse stijl van besturen voor een groot deel tot het Iran-schandaal heeft geleid. Hij zei dat zijn stijl vele jaren succesvol is geweest. „Maar toen het op het leiden van de staf van de Nationale Veiligheidsraad aankwam, paste mijn stijl niet bij de resultaten die ik er in het verle den mee heb geboekt", aldus de prt- sident. Hij ging uitvoerig in op de wijzi gingen die hij intussen heeft aange bracht in de staf van het Witte Huis Hij kondigde onder meer aan John Tower, de voorzitter van 4 naar hem genoemde commissie, benoemd tot lid van de presidential commissie voor buitenlandse inliet tingenzaken. Aan het slot van zijn toespraai zei president Reagan: „U weet het als men zo oud is als ik en je hebt jt leven op de juiste manier geleefd heb je veel fouten gemaakt. Maar ji leert ervan. Je zet de dingen op nieuw op een rijtje. Je gebruikt ji energie opnieuw. Je verandert. E je gaat verder". Reagans rede werd in Washing ton met algemene instemming maar zonder gejuich ontvangen John Tower, de man die de naai hem genoemde commissie voorzat zei dat 'de zaken ten goede zijn keerd'. Hij vond het van groot be lang dat Reagan de volle verant woordelijkheid voor het Iran-beleid op zich had genomen. „Je kunt met een toespraak natuurlijk niet alles bereiken", aldus Tower. Die mening was ook de meerderheid&eider in dt Amerikaanse Senaat, Robert Byri toegedaan. Byrd zei niettemin datei nog talloze vragen onbeantwoord zijn gebleven. De senator vond Reagans belofte nauwer samen te werken met het Congres, zeer be langrijk was. Door Jan Bouiomans EEN verbod van de ka tholieke leer over homo- sexualiteit lijkt pas ver antwoord nadat ofwel de Nederlandse wetge ver ondubbelzinnig heeft laten blijken dat het discriminatieverbod (artikel 1 van de grond wet) op die leer van toe passing is, ofwel de hoogste rechterlijke in stanties dat ondubbel zinnig hebben uitge sproken. Dit is een van de hoofdar gumenten van dé Utrechtse rechtbankpresident, mr. C.L. baron van Harinxma thoe Slooten, om de R.K.Kerk niet te gelasten de verkondiging te staken van haar leer, dat homofiele gedragingen on toelaatbaar zijn. Mag in dit argument een hint gelezen worden dat deze rechter het zinvol oordeelt dat wetgever of het hoogste rechtscollege ondubbelzin nige duidelijkheid scheppen en dat het COC er derhalve goed aan zou doen „de zaak Simonis" tot in hoogste in stantie uit te vechten? Harinxma constateert in elk geval het bestaan van veel onzekerheid. Grote on zekerheid over de werking in de praktijk van de Neder landse grondwet en de twee internationale verdragen over de mensenrechten (Rome en New York) inzake het discriminatieverbod. Hij constateert ook grote onze kerheid over de vraag of en zo ja, in hoeverre de grond wet- en verdragsbepalingen inzake discriminatie bij de burgerlijke rechter kunnen worden ingroepen in een ge schil tussen twee partijen. Het korte geding heeft een hoge vlucht genomen, zegt Harinxma, en algemeen wordt aangenomen dat een rechtbankpresident in zo'n geding vérstrekkende maat regelen kan nemen. Van die bevoegdheid moet echter zijns inziens een behoedzaam gebruik worden gemaakt. Harinxma vindt dat hij met een 1 eerverbod de grenzen van die behoedzaamheid zou overschrijden, juist vanwege genoemde onzekerheden én het ontbreken van recht spraak van de hoogste rech terlijke instanties wat betreft botsing van grondrechten. Hieruit kan toch geproefd worden dat, hoewel Ha rinxma heeft geweigerd om zelf jurisprudentie te schep pen, hij jurisprudentie van de Hoge Raad geen overbo dige luxe acht. De Utrechtse president heeft zich in zijn uitspraak twee vragen gesteld. Ten eer ste: is de katholieke leer over homofilie een verboden dis criminatie? Ten tweede: is de wijze waarop kardinaal Si monis deze leer heeft ver kondigd, onnodig grievend en kwetsend geweest en heeft daarom onrechtmatig gehan deld? Op de eerste vraag geeft hij letterlijk als ant woord dat thans een verkon digen van de onderhavige leer niet ongeoorloofd geacht kan worden. Dat woordje thansintrigeert Wil de rech ter de geesten rijp maken dat er veranderingen in de lucht zitten? Hij gaat op die ver wachting in zijn overwegin gen wel in, maar voorname lijk temperend. Elke individuele burger kan zich beroepen op het recht er welke opvatting over geloof of levensovertuiging ook op na te houden, het recht die opvatting uit te dragen en het recht zich vol gens die opvatting in alle fa cetten van het maatschappe lijk verkeer te gedragen. Conflicten hieromtrent tus sen burgers moeten geregeld of beslecht worden door wet gever en/of rechter. Ha rinxma geeft hiervoor een ...Simonis... praktisch dwingende volg orde aan. Maatregelen ter in perking van welk grondrecht ook moeten eerst gezocht worden op het vlak van het maatschappelijke verkeer. Pas'als die niet voldoen, kan gedacht worden aan beper king van het mogen uitdra gen van een opvatting. Maar bedenk wel, zegt Harinxma, dat een uitbreiding van het discriminatieverbod ten koste van andere grondrech ten vermoedelijk maar be perkt mogelijk is. Tenminste, als de Nederlandse wetgever fotoarchief de stem niet het verwijt naar zijn hoofd wil krijgen dat hij an dere, in de internationale verdragen verankerde grondrechten te kort doet. Voor Harinxma ligt wat het discriminatievraagstuk betreft het onderscheid tus sen man en vrouw en tussen heterofielen en homofielen zo dicht bij elkaar dat zijns in ziens sprake is van een vrij wel identieke probleemstel ling. Welnu, zegt hij, we heb ben een aantal wetten die ge lijkstelling van man en vrouw regelen en nieuwe, verdergaande wetten komen eraan. Het kan best zijn, ver volgt hij, dat de bepalingen van die komende wetten of gelijksoortige bepalingen meteen of kort erna gaan gelden voor onderscheid ma ken naar geslachtelijke ge aardheid. Al deze wetten en bepalingen regelen gedrag in het maatschappelijke ver keer. Maar het is al gebleken hoe moeilijk het vaak is de grens te bepalen wanneer het maken van onderscheid (dis criminatie) wel aanvaard baar is en wanneer niet meer. De politieke discussies in het parlement bewijzen dat algemeen aanvaarde op- vatttingen in deze nog niet bestaan. Nu kan de rechter in uitzonderlijke gevallen voor uitlopen op geldende rechts opvattingen of komende wet ten, maar Harinxma zegt „de zaak Simonis" niet zo'n uit zonderlijk geval te rekenen. De vraag of de historisch nog jonge anti-discrimina- tiewetten een inperking van het oudere grondrecht van vrijheid van godsdienst tot stand heeft gebracht in een mate, dat de katholieke leer over homofilie niet meer zou mogen worden verkondigd of toegepast, beantwoordt Ha rinxma ook ontkennend. Men moet er ten aanzien van de internationale verdragen van Rome en New York van uitgaan, zegt Harinxma, dat het discriminatieverbod daarin niet beoogt de katho lieke homo-leer te verbieden. Als de Nederlandse wetgever dit op grond van artikel 1 van de grondwet wel had willen doen, had hij dat uitdrukke lijk moeten zeggen. Rest Harinxma's vraag of de kardinaals wijze van ver kondiging onnodig kwetsend of grievend is geweest? Nee dus. Je moet wel het vraag gesprek in zijn geheel nemen, kapittelt hij, en niet een paar citaten. De kardinaal toont begrip voor gewetensnood waarin homofielen kunnen verkeren en voor ouders die hun homofiel kind in gewe tensnood zien. Hij heeft i< term 'afwijking' totaal nie: misprijzend gebezigd. Hi heeft verhuurders niet opge wekt aan homofielen geet woonruimte te verhuren, verhuurder heeft bovendiei het recht niet te verhuren Het leggen van de relatie tus sen homofiele gedragingt' en de duivel had in het inter view beter achterwege kun nen blijven, maar niet kardinaal, de ondervrager kwam met deze relatie op proppen. Dan kan men kardinaal zijn beantwoor ding niet verwijten. Of M wetenschappelijk juist is da' een homosexuele cultuur eer bedreiging is voor de samen leving, moet de wetenschs: uitmaken; discussies over <l< juistheid van geloofsargU' menten horen niet in een ge ding bij de burgerlijke rech ter thuis. En wat aantastiuf van goede naam en eer be treft, zoals van PSP-politicL Branderhorst, zegt H* rinxma dat iedereen die ie® doet wat volgens de leer var deze of gene kerk zondig die kerk voor de rechter v>- kunnen dagen waarna kerk zou moeten bewijze' dat haar leer overeenkom/ met beginselen van arrester van de Hoge Raad. Die of vatting is in strijd met ht beginsel van de vrijheid vat geloof en belijdenis. Uit de 20 pagina's tellen® overwegingen van mr. Cl baron van Harinxma tb® Slooten mag in elk g worden geconcludeerd d» het verband tussen een ze denleer op grond van een ge loofsovertuiging en discrinu; natie wegens homosexu# leven uiterst gecompliceerd en delicaat is. In hun totali teit bezien vertonen de over wegingen speling, met nai® waar, gewezen wordt op bestaande onzekerheid h® de grondrechten in de prak tijk doorwerken. DEN HAAG - Langduri werklozen moeten in een ai beidspool werk, dat andei blijft liggen, gaan verrichte bij gemeenten en instellingen Dat is de kern van een ini tiatief voor een wetsvoorstc dat de PvdA-fractie in d Tweede Kamer gisteren be kend maakte. De PvdA-Kamerlede Buurmeyer en Leynse denke via de arbeidspool de be staande werkgelegenheids plannen voor langdurig wer kelozen vlot te trekken. Mf name voor het jeugdwerk ga rantieplan van het kabinet zo het PvdA-initiatief een uit komst kunnen zijn. Het PvdA-plan gaat erva uit dat een arbeidspool men sen die tenminste 2,5 jaar zon der werk zijn, in dienst neem De werklozen krijgen dan ee dienstverband bij de arbeids pool. Ze worden door de po< uitgeleend aan gemeenten e instellingen om daar werk t doen dat anders moet blijve liggen. De termijn van ui tie ning is beperkt. De PvdA gob op maximaal een jaar per uit lening. De werkloze blijft daarn nog ten hoogste drie maande in dienst van de pool. Is er dai geen nieuwe plaats gevondei dan valt de werkloze terug o zijn uitkering. Buurmeyer noemde als ee voorbeeld van werk dat n blijft liggen, de bestrijdin van de criminaliteit, zoals mi nister Korthals-Altes op ht oog heeft. De werklozen krijgen voc hun werkzaamheden in pool het minimumloon b taald, aldus de PvdA. Het gel dat nu aan de uitkeringe wordt besteed, moet de werb loze blijven behouden. Daai boven op moet het rijk da nog eens zo'n ƒ12.000 p« werkloze per jaar doen. H< rijk moet ook opdraaien voc de kosten van de uitvoeriii van de regeling. Volgens c PvdA kan dat geen probleei zijn aangezien het geld op c begroting van sociale zake ruimschoots aanwezig is. Zc als bekend is er voor vele tier tallen miljoenen guldens aa niet besteed geld nog beschil baar bij Sociale Zaken. Het plan van de PvdA ko: de gemeenten geen geld, dl zal de animo om er aan mee werken groter zijn dan bij nu bestaande en slecht fun< tionerende regelingen, den] de PvdA. Volgens de Pvdi Kamerleden maakt het pla overigens alleen kans van sla gen als minister Ruding (F nanciën) akkoord gaat met hi gebruik van uitkeringsge voor de arbeidspool. Van di zogeheten terugploegen v« gelden is Ruding een tegei stander. De PvdA-ers wilden gist ren niet aangeven hoeve werklozen via de arbeidspo aan de slag kunnen kome „Dat leidt maar tot overdri ven verwachtingen en telei stellingen", aldus Buurmeyei uJ DEEMOEDIG en dapper hee kaanse president, eindelijk de genomen voor het immense c In een twaalf minuten durende Reagan nadrukkelijk afwezig: s days en weinig nostalgische en glorie, maar to the point en realistische benadering van c liet Ronald Regan zichzelf zie derd door zijn slippedragers, e zer zonder kleren, voor de res aangewezen op de sterke scl die met pelotons tegelijk het V\ Ofschoon de Republikeiner craten met instemming hebbe bekentenis, durft niemand ant president een nieuwe kans z twee jaar nog echt iets van kt dat hij het roer steviger in han laten aan zijn staf, maar het is de 76 zichzelf nog kan verar medewerkers die zich moeter bij het bepalen van de grote voor blunders van het lran-k( back van Reagan, zijn levenle niet meer in. Toch is zijn kans om als ee de geschiedenis in te gaan nit met zijn ook in problemen ve Gorbatsjov, een akkoord wet< niet verder plaatsen van d< Europa en over nieuw overle naai, dan zou zijn presidentsc gen. De ironie van dit moment wereld, Reagan en Gorbatsjoi mannen kunnen redelijk met zij eikaars smarten niet verlii landen én de wereldvrede?

de Stem | 1987 | | pagina 2