'Te vroeg om nu al meteen hoera te roepen' Schietvereniging Dow bouwt 50 meter-baan Zeemeeuw wint handbaltoernoo té: Is Zuidzandse Rederijkers pakken uit met blijspel WEL OF GEEN HOOGBOUW LANGS DE KUST Commissie economie Terneuzen vergadert DONDERDAG 5 MAART 1987 T16 PAGINA ZEELAND Parkeren WOENSDRECHT OVER GORBATSJOV VOORZITTER CLEMENS: 'EEN GIGANTISCH KARWEI' Wens Regio Huisvesting Eede Westdorpe Terneuzen Sceptisch Hoopvol Concert voor bejaarden in Hoek Huldiging zeskampers en sport lieden Oostburg Internationale Vrouwendag in Oostburg Burgerzaal Steenbergen voldoet ziet nONPERDAG 5 MAAR1 TINY MAEN] '10 Brief Telefoontje Vrijwel niets DlBflM VAN ZEELAND Van onze correspondent ZUIDZANDE - De Zuidzandse Rederijkerskamer 'Al doende üeert men', al aan de 126e jaargang bezig, brengt zaterdag 7 maart het blijspel "Eigen haard is goud waard' op de planken. Een blijspel in drie bedrijven geschreven door J. Hemmink- Kamp, waarin alles draait om de succesvolle schrijver Frank Zuidema, vertolkt door voorzitter en nestor van de vereniging Levien Basting. Hij heeft over succes bij het vrouwelijk schoon als weduw naar niet te klagen en met name freule Van Haeften (Jozien Cornelis) ziet het met hem helemaal zitten. De adelijke dame blijkt echter meer belangstelling te koesteren voor zijn centen dan voor de man zelf. Zij weet zich daarin gesteund door haar moeder (Apja de Vilder), maar de schrijver doorziet het spel tij dig en kiest uiteindelijk voor een verpleegster (Ineke Timmer man). Dit terwijl er de meest dolle situaties zijn gepasseerd. De overige rollen worden vertolkt door oma Zuidema (Maja Datthijn), Kees Zuidema (Corrie van Oorschot), huisknecht Jan (Eri Brakman), huishoudster Hanna (Joke de Lijzer), dienst meisje Kitty (Gerda Kunst) en Bas van Haeften (Jacques Steyaert). Plaats van handelen is hotel De Zwaan waar de deu ren om half acht open gaan, terwijl de voorstelling om acht uur begint. Na afloop verzorgt El Condor, onder leiding van Enno Belderok, het bal. Een dronkaard wordt van het toneel afgedragen. - foto wim kooyman CDA vraagt discussie over beleidsafspraak Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De CDA- fractie in de Oostburgse gemeenteraad heeft bij de overige raadsfracties gepeild hoe die staan te genover het opnieuw ter discussie stellen van de gemaakte beleidsaf spraken ten aanzien van de kustrecreatie. Afgesproken werd toen dat langs de kust geen hoogbouw en grootschalige uitbreiding van verblijfsmogelijkheden zouden mogen plaatsvinden. Aanleiding tot deze brief, die gisteren werd gepresen teerd tijdens de vergadering van de commissie planologie door CDA-raadlid H. Lippens, zijn de diverse bouwplannen, die her en der worden gelan ceerd. Het CDA wijst hierbij op de ideeën over hoogbouw in Cadzand, bij de jachthaven al- dar, bij Breskens en het bij het tropisch zwemparadijs met bungalows in Cadzand-Bad. Tijdens de vergadering werd ook een 'ideetje' van de Oostburgse stedebouwkundige getoond, die op eigen kosten een maquette had gemaakt voor de omgeving van de Bou levard de Wielingen tussen Strandhotel en haventje. Daarin was plaats ingeruimd voor enkele futuristische 'to rens', waarbij de hoogste 36 meter kan halen. Commissievoorzitter C. Spijkerboer merkte op dat deze maquette in strijd is met de beleidsafspraken, „maar het is toch aardig er kennis van te nemen", zo zei hij In de na deze bijeenkomst volgende vergadering van de commissie openbare werken kantte een meerderheid van de fracties zich tegen de aan leg van parkeerplaatsen op de kop van Het Vestje, ten be hoeve van accountantskantoor Oreel. Ook de buurt ziet deze plannen niet zitten, zoals bleek uit de 'inspraak' van een buurtbewoonster. PvdA en D en T zagen de aanleg absoluut niet zitten, waarbij gewezen werd op het binnenkort te rea liseren parkeerterrein nabij de Prijsslag. Na een uitvoerige uiteenzet ting van wethouder A. de Feij- ter vond de commissie goed dat het college nog eens terug komt bij de commissie met een plan om dan parkeerplaatsen te maken langs de Kroonwijk- singel of in de Stadhouders laan. Van een oneer verslaggevers WOENSDRECHT Na het carnaval is de rust in Hoogerheide en Woensdrecht de twee dorpen die samen de gemeente Woensdrecht vormen teruggekeerd. De ochtend van aswoens- dag wordt vooral in de plaatselijke cafés en bars benut voor de grote schoonmaak. Tegen het middaguur ziet alles er 'proper* uit. Buiten heeft de gemeente lijke reiniging de straten al ontdaan van snippers en con fetti. Het normale leven begint weer op gang te komen. Tijd om de bevolking van Woens drecht een mening te vragen over de voorstellen van Gor- batsjov. Gaat het Westen na melijk in op de nieuwe ontwa peningsvoorstellen van de Russische leider, dan is de kans erg groot dat er op de vliegbasis Woensdrecht nooit kruisraketten komen te staan. Heel wat inwoners van de gemeente Woensdrecht blij ken niet zo onder de indruk te zijn van de voorstellen van Gorbatsjov. „Het zijn nog maar voorstellen. Ik wil eerst weieens zien wat daarvan te recht komt. Er is al zoveel ge zegd en geschreven over het al dan niet plaatsen van de ra ketten. Ik hecht pas waarde aan voorstellen, zoals die van Gorbatsjov, als op de vliegba sis met de bouw van de bun kers wordt gestopt", zegt een horeca-exploitant. Tijdens gesprekken met an dere inwoners van Hooger heide blijken velen het met hem eens te zijn. CDA-raadslid Kees van Door Rinus Verberkmoes TERNEUZEN - De schietvereniging Dow Terneuzen is hard op weg een volwassen club te worden. Met de aanleg van de 50 meter-baan is het een vereniging aan het worden die zowel nationaal als internationaal als gastheer van schutters op kan treden. Een stuk werk dat momenteel zijn laatste fase ingaat. Een periode waarin, zoals voorzitter Giel Clemens stelt: „Een gigantisch karwei moet worden geklaard." Dit gigantische kwarwei bestaat uit het aanleggen van een 50 meter-baan. Een project waarbij 700 kubieke meter klei moet worden ver zet. Noodzakelijk om 3,5 me ter hoge dijken rond de schietbaan te leggen. Daar naast worden nog eens een twaalftal schutten geplaatst. Obstakels van ruim twee meter hoog en achttien me ter breed, aan een zijde voorzien van hout en aan de andere zijde van een stalen plaat. Zij dienen om afwij kende kogels te smoren. „Onze baan kent door deze constructie geen enkele on veilige zone. Een eis die aan deze bouw werd gesteld," al dus Clemens. Hij was overi gens de man die zaken rond de bouw- en hinderwetver gunningen regelde. Bij deze bouw behoort een schutters- gebouw van 12 bij 5 meter. Een onderkomen van waar uit de schutters hun projec tielen af kunnen vuren. De trefpunten kunnen met een ingenieus systeem vanuit het schuttersgebouw ge plaatst en teruggehaald worden. Dat betekent dat er bij het wisselen van de 'ro zen' op de andere banen doorgeschoten kan worden, een extra stukje veiligheid. Door het realiseren van de nieuwe schietbaan gaat voor de schietvereniging Dow een oude wens in vervulling. „Van meet af aan hebben wij dit gewild. Gezien het enthousiasme dat er onder de leden leeft, moeten we dat samen met onze leden tot stand brengen," aldus Levien de Putter, secretaris en instructeur van de schiet- club. Samen met Wally Tiersma en Giel Clemens vormde hij het eerste be stuur. Van dit trio stapte eerstgenoemde op en werd opgevolgd door Rob Kinke laar, een van de 'doordram mers' achter de oprichting van de schietvereniging Dow. De club ging op 6 januari 1984 officieel van start. Een begin waarbij schutters elk aar in het pand Willems- kerkweg 2, een oude boerde rij waarvan de woning sa men met de rugbyclub wordt gedeeld, ontmoetten. De etage beneden herbergt de ontmoetingsplaats waar vrijuit onder het genot van een versnapering bijgepraat kan worden. Want dat van deze mogelijkheid goed ge bruik gemaakt wordt door de ruim 20 leden die de schietvereniging Dow heeft, laat zich gemakkelijk raden. Trouwens ook gastclubs doen graag de Terneuzense vereniging aan. De prima contacten met grote clubs als die van Fokker en de Ne derlandse Spoorwegen on derstrepen dat alleen maar. Trouwens met de regio nale clubs staat men even eens op goede voet. Vooral met Nimrod uit Heinkens- zand is er een innige relatie. Het is bij deze vereniging dat de Terneuzenaren regel matig te gast zijn om met scherp te schieten. Een 'noodzaak' die na het reali seren van het nieuwe project tot het verleden behoort. Im mers dan is de schietvereni ging Dow een unieke club in Nederland. „Wij zijn de enige personeelsvereniging in Nederland die in het bezit zal zijn van een 50 meter- baan. Er daar zijn we trots op," stelt Kinkelaar. Een penningmeester die zijn club langzamerhand uit ziet groeien tot een groep van veertig mannen en vrouwen. Een aantal waarmee, zoals men stelt, „het nog gezellig is." Leden van de Dow- schietclub bij de ma quette van de nieuwe baan. - foto wim kooyman Strien doet dat ook. „Ik hoop van harte dat over de voor stellen van Gorbatsjov over eenstemming wordt bereikt. Of dat lukt? Ik ben wat dat betreft gematigd optimistisch. Tot het moment dat er over eenstemming is zal men vol gens mij met de bouwactivi teiten op de basis door moeten gaan", meent Van Strien. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN De Terneu zense commissie voor econo mische aangelegeheden ver gadert dinsdag 10 maart in het stadhuis. Op de agenda staan de voor bereiding van een integraal beleidsplan voor de Wester- schelde, de ontwikkelingen met betrekking tot de verbre ding van het Kanaal van Gent naar Terneuzen en een onzer- zoek naar het vestigingskli maat voor industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ver der bespreekt de commissie een rapport over de mogelijke rol van de gemeenten bij ver sterking van de marktsector. De vergadering begint om 17.00 uur. Plaatselijk nieuws Boiling - Bolclub De Grens- bolders hield een clubbolling bij E. de Geeter. Uitslag: 1. J. Blondeel-A. Blaauw-R. van Rie, 2. W. Gij- sel-P. van Maele-A. Dobbela- re, 3. O. Rodts-P. Laridaen-H. Herwegh. Ontspanning - In bejaarden tehuis 't Verlaet namen 28 per sonen deel aan een kaarting en 26 aan het sjoelen en flipperen. Uitslag kaarting: 1. A. Goet- hals, 2. A. van Pienbroek, 3. zuster Edmunda, 4. S. Ver- vaet-Backe, 5. D. Hoogerwerf. Sjoelen en flipperen: 1. zuster Ubalda, 2. A. Antonissen- Spuesens, 3. zuster Rainildis, 4. M. van Troost-van Kwikkel- berghe, 5. A. Kamoen-Meij- vaert. Bingo - Maandag 9 maart is er een bingo in het gebouw van de centrale Stichting aan de Nieuwstraat. De organistie is in handen van de binnenstad- vereniging. Aanvang 20.00 uur. Van Strien wijst erop dat de middenstand en het bedrijfs leven van Hoogerheide nog nauwelijks bezig zijn geweest met de vraag op welke manier er aan de Amerikanen geld te verdienen is. En de huisves ting van de Yankees is volgens hem een zaak, die zich buiten de gemeente Woensdrecht gaat afspelen. Tijdens gesprekken op straat wordt in Hoogerheide ook duidelijk dat -in een aan tal gevallen duidelijk vanwege carnaval- niet alle inwoners weten wat Gorbatsjov te ver tellen had. Ondanks een aantal dagen stevig carnaval te hebben ge vierd heeft huisvrouw Mary Theuns uit Hoogerheide het nieuws wel bijgehouden. „Ik vind het een goede zaak als de kruisraketten niet worden ge plaatst. Overigens weet ik niet of dat in de bewapeningswed loop wat zou uitmaken. Het stikt in de wereld van de wa pens. En dat de Amerikanen eventueel niet komen is een goede zaak. Goed voor de rust in het dorp", is haar mening. Klazien Zwiers van de Vre desbeweging Woensdrecht is uiteraard voorstander van niet plaatsen van de Neder landse portie van 48 kruisra ketten. Als lid van het IKV protesteerde ze al vanaf het begin fel tegen de komst van de kruisraketten. Over de voorstellen van Gorbatsjov zegt ze echter: „Ik sta er sceptisch tegenover. Ik moet het eerst allemaal nog zien gebeuren dat de plaatsing niet doorgaat. Na Reykjavik dacht ik ook dat er positieve ontwikkelingen op zouden volgen. Maar daarvan kwam niets terecht. Er gebeurde niets. Ik wacht nu maar af. Voor de Vredesbeweging Woensdrecht zijn de voorstel len van Gorbatsjov nog geen aanleiding om de club bij elk aar te roepen". Mient-Jan Faber vindt dat de bouw op de vliegbasis Woensdrecht stilgelegd moet worden. Is dat voor de Vredes beweging Woensdrecht geen aanleiding om daarvoor ter plaatse te gaan pleiten? „Als plaatselijke afdeling kunnen we in dat opzicht weinig doen", meent Klazien. Hoopvoller gestemd is Mag- dalena van de Ende van de zusters Franciscanessen en lid van de Franciscaanse Vredes wacht. „Ik hoop dat de kruis raketten er niet komen. Ach ter die kruisraketten zit de be wapeningswedloop en de strijd om de macht. Daarvan zijn zoveel mensen het slacht offer. Ik ben naar aanleiding van de voorstellen van Gor batsjov hoopvol gestemd". De Franciscaanse Vredes wacht trekt twee keer per dag naar de hoofdpoort van de vliegbasis Woensdrecht om er te bidden voor de vrede. Giste ren stonden de leden van de Vredeswacht daar precies drie jaar. Zuster Magdalena: „Toen we drie jaar geleden met de Vredeswacht begonnen dach ten we dat slechts veertig da gen te doen. Namelijk alleen gedurende de vasten. Maar nu is dat al uitgegroeid tot drie jaar. En we gaan door met wa ken en bidden. Net zolang tot we zeker weten dat de kruis raketten er niet komen." Van ome correspondent HOEK - Harmonie De Vliegende Hollander uil Terneuzen verzorgt van avond op uitnodiging van de Stichting Welzijn voor Ouderen in het bejaar dentehuis Vremdieke te Hoek een concert, aan vang half acht. Op hel programma staat onder andere een selectie uil James Bond films, Vijl minuten met Cole Portre, Spaanse zigeunerdans en Brasil. Verder zullen nog enkele marsen ten gehore worden gebracht. Van een onzer verslaggeven OOSTBURG - Tijdens feestelijke bijeenkomst in Hoekzak huldigt het geniet tebestuur van Oostburg vi dagavond vanaf 19.00 dive: verdienstelijke sportfigw uit de gemeente. Aparte hui wordt gebracht aan de Zt kamp-ploeg, die tijdens w strijden in de Rijnhal te Ai hem beslag op eenfrii tweede Dlaats wist te leggen De huldiging van de Zi kampploeg is om 19.00 Vanaf 19.30 worden dan de verse sportlieden in het zoru tje gezet. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Ter gelega heid van de internatiom vrouwendag op 8 maart won voor belangstellenden feestavond belegd in vrm wenontmoetingscentrum Lotje aan de Nieuwstraat Oostburg. Op het programma sta; een optreden van poppe speelster Elles Sayers. Acta en voordrachtskunstenan Rita Lammee brengt haa programma 'Laat je voet; maar op de grond staar Hierin poëzie, proza en caba retteksten van onder me-: Berthold Brecht, Herman Coninck en Jacques Brei. Van onze correspondent STEENBERGEN - Naar aai leiding van het lustrumfee van de dweilband De Primw kus, dat zondagmiddag vierd werd in de Steenberg) burgerzaal, leverde gister avond mevrouw C. Ligtenbfl kritiek op het functioned van de zaal bij dit soort actiii teiten. Zij herinnerde zich dat destijds voor de bouw lar rig werd overwogen of een burgerzaal zou bouwt die geschikt zou zijn voor lerlei festiviteiten en dat me- na lang overwegen vier extra op tafel legde voor doel. In de praktijk brengths gebruik van de zaal een hM heisa met zich mee: eerst ee aanvraag indienen bij de gt meente, als die goedgekeurd i moet je 's avonds of in weekeinde de zaal gaan aar kleden en tevens de overurf betalen voor het gemeentelij personeel dat aanwezig moe zijn. Vervolgens moet de z® verzekerd worden en als 1> een feest betreft zoals zondï dan moet je gaan slepen ffl drankjes. Kortom, de zaal mi- alle faciliteiten die et schouwburg of horeca-onde' neming wel heeft. Mevro» Ligtenberg vraagt of dit a® niet wat soepeler kan, zodat» burgerzaal wat meer gebruik kan worden voor de activit® ten waarvoor hij werd bouwd. Van onze correspondent TERNEUZEN - In sporthal t Zwaantje in Terneuzen kwamen op de laatste dag van het tweedaagse schoolh andbal toernooi de meisjes in het veld. Vijftien ploegen van basisscholen uit Terneuzen streden om de hoogste eer. Ongeslagen kampioen werd team van De Zeemeeuw. De vijftien ploegen, zo'n 150 leerlingen, waren onderverdeeld in drie poules van ieder vijf ploegen. De poulewedstrijden namen de gehele morgen in beslag. Als poulewinnaars kwamen naar voren: de teams van De Stelle 1, De Zeemeeuw en De Geule. Op de tweede plaats eindigden de ploegen van Het Kompas, De Golfslag en De ZuidlandschooL In de strijd om de eerste plaats wist het team van De Zeemeeuw de concurrentie op grote afstand te houden. De Zeemeeuw won met een totaal van 50 wedstrijdpun- ten en vestigde hiermee het record van dit handbal toernooi. Tussenstanden: Stelle 1-ZeemeeuW Het Kompas-Golfslag 5-2, Meerpaal-"! Weg 1-1, Stelle 1-Geule 5-2, Het Romp®*' Zuidlandschool 8-2, Meerpaal-Stelle 2 2? Zeemeeuw-Geule 7-1, Golfslag-Zuio school 4-4, Op Weg-Stelle 2 8-4. Eindstand: 1. Zeemeeuw, 2. Stelle, 3. - le, 4. Het Kompas, 5. Golfslag, 6. Zuidl®®3' school, 7. Op Weg, 8. Meerpaal, 9. Stelle*' De organisatie was in handen van» schoolsportcommissie en HVSV weer voor de arbitrage. Breskens kan haast niet betei\ enorm is. DoorRomain I TERNEUZEN - In htl van de Stichting Vlaanderen staat in hf 'Voor het stichtingsbej geruststelling dat het over een energieke, v£ mante medewerkster Tiny Maenhout'. En: 'Het is vooral da deskundigheid dat het eeri Promotie Zeeuwsch-Vlaar slaagd mag worden genoeii Een lofzang die menigeen tot blozen brengt. Dus ook Tiny Maenhout. Maar de stichting had inderdaad geen betere kunnen vinden. „Ik hou van Zeeuwsch- Vlaanderen", zegt ze, „ik ben geboren en getogen in Heille. Ja, ik ben emotioneel gebon den aan deze streek. Ik vind wel dat je je vleugels eens moet uitslaan. Dat kan nooit kwaad. Maar ik voel me hier echt thuis". Tiny Maenhout heeft een groot gedeelte van haar op leiding in België genoten. In Brussel studeerde ze public relations. In die tijd las ze regelmatig artikelen over Zeeuwsch-Vlaanderen. Werkzaam zijn in het toe risme leek haar wel wat. Op een gegeven moment trok ze de stoute schoenen aan. „We hadden op school juist les gehad in het schrijven van brieven naar instellingen. Ik heb het maar gelijk in de praktijk gebracht. Ik schreef een brief naar de Kamer van Koophandel in Terneuzen. Of er geen werk was op het gebied van toerisme". Dat leverde niet meteen resul taat op. Al liet rijksconsu lent voor Handel, Ambacht en Diensten, de heer H. van Lambalgen, weten de in houd van de brief te waar deren. Maar door geldge brek kon er op dat moment nog niet veel gebeuren. Tiny Maenhout liep daarna stage bij de Cana dese ambassade en meldde zich later aan bij de Olau-li- ne. „Toen ik daar een half jaartje werkte, kreeg ik een telefoontje van de Kamer van Koophandel. Of er van mijn kant nog interesse was. Ik heb ja gezegd. Waarom? Het was voor mij een uitda ging. Ja, Zeeuwsch-Vlaan deren trekt me enorm. Toen ik bij de Olau-Iine in Vlis- singen zat, was er toch die Westerschelde. Daar moest je overheen, een barrière was dat. Nu kreeg ik de kans om in mijn eigen gebied te gaan werken. Bovendien, ik heb pr gestudeerd. Dat is veelzijdig, je komt overal, je hebt veel contacten met mensen. Dat alles ligt me wel". Toen Tiny Maenhout haar kamer in de Kamer van Koophandel betrok, was er vrijwel niets. Een paar rap porten, meer niet. „Ma rianne Abels, ze heeft gestu deerd aan het NWIT in Bre da, heeft een rapport ge maakt. Dat heet 'Zeeuwsch- Vlaanderen is meer dan al leen een winkelparadijs'. Zij had destijds onderzocht waar de Belgische bezoekers vandaan kwamen. Ze reis den gemiddeld 54 kilometer. Enkele reis". Dat onderzoek deed Tiny Maenhout onlangs nog eens over. Toen bleek opnieuw dat de Belgen bereid zijn heel wat kilometers te over-

de Stem | 1987 | | pagina 20