129 I079 399 139 'Boertien speelt voor rechter' Sill O Werklozenproject Aardenburg mislukt TEGEN OUD-WETHOUDER BRUGGEMAN VAN HONTENISSE 'Zeeuwse partijen laten jongeren er bekaaid afkomen' [rpei HET WEER R. van de Wijnckel secretaris bij NVOB Gevangenisstraf voorjonge dieven en heler COC: homo's komen er op hun werk niet voor uit E PRIJZEN! lOSCH Wasautomaat! tuknecht expresso KOEL-VRIES [COMBINATIE IHILIPS MACNETROl 'STOFZUIGER BANKEN PHILIPS GEZICHT .608-35549 in DE STEM WOENSDAG 4 MAART 1987 I KLOOSTERZANDE - De arrondissements rechtbank in Middelburg heeft een schade claim van 60.000 gulden tegen oud-wethouder H. Bruggeman van Hontenisse afgewezen. Opgelucht Meubeltjes Meer bewolking Weer in Europa GEMEENTEBESTUUR OVER CAMPINGKWESTIE: Komt goed Lef SH V650 spaartoetsl; I interval- jere'n systeem Kem40 199,- R 220/9 I 220 liter koelen 95 liter vriezen Slilili'ials beste !"ni!!|i getest ÜiN «0509,- iACNETROIMS /M710 S229 metalen telescoop Pzen watt fw?) SOLARIUM onistraat 4 - tel. 01100-14224 I Hermesweg 23 trum Groenendijk 2563 l Schependijk 9 2423 jeelöingen kunnen afwijken erzekeraar die rechtstreeks on in onze advertenties of ze eigen, regionale FBTO dl goed nieuws als 't gaat om en polis-op-maat, een door- veneens sterk persoons persoonlijk gesprek met u, logelijkheden het best bij e FBTO u loet. n. Neemt 3Inspek- degelijk Maakt u aan dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke leans, omdat negen ven de tien Stem-lexers en -Ie zere assen week In week uit In onze ..Klelntlea"-kotommen kijkt of er Iets van hun geding bij staat. Dat zijn elke dag vete tienduizenden klein tjee lezers. VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een oneer verslaggevers AARDENBURG - In Aarden burg is een minimale belang stelling geconstateerd onder aspirant-deelnemers van het Werklozenproject 1986, een initiatief van de Streek Jeugd Centrale voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Vorig jaar heeft de Aarden- burgse gemeenteraad voor dit project een bedrag van 10.000 gulden beschikbaar gesteld met de uitdrukkelijke bepa ling dat dit subsidie slechts voor één jaar zou gelden. Dat subsidiejaar loopt per 1 april af. In het kader van het project werden onder meer ontmoe tingsmiddagen gehouden in het Dorpshuis in Aardenburg. Omdat de deelname uiterst gering was werd na enkele maanden besloten deze bijeen komsten stop te zetten. Vanuit Aardenburg was er ook wei nig belangstelling voor een natuurbehoud-project en slechts een of twee mensen kwamen opdagen bij een pro ject dat reparatie en opknap pen van meubilair van de plaatselijke peuterspeelzaal omvatte. Woensdagavond 11 maart bespreekt de adviescommissie Welzijn het werkplan 1986- 1988 en de evaluatie van het Werklozenproject 1986. Het college wil, voor het met een voorstel komt om de subsidie al dan niet te continueren, eerst van de commissie een standpunt of een advies ver nemen. In dezelfde bijeenkomst, die om 19.30 uur in het gemeente huis begint, bespreekt de com missie ook de gemeentelijke financiële bijdrage in de acti viteiten van het koor Jubilate. Dit koor, een regionale aange legenheid, viert dit jaar zijn 40-jarig bestaan. Er zal dan een concert in Aardenburg worden gegeven waar tevens een plaatopname wordt ge maakt. Evenals vorig jaar schept de vakantiesluiting van de so ciale werkplaats in Oostburg problemen bij de opvang van de bewoners van het gezins vervangend tehuis De Zwaan in Schoondijke, waarvan de meesten bij Dethon werken. In de vakantieperiode moet het tehuis daarom extra-perso neel aantrekken. De kosten hiervan bedragen 3600 gulden en Aardenburg wordt ge vraagd hierin zijn gebruike lijke aandeel van 4/25 te beta len. Schadeclaim R. van de Wijnckel: .netjes. - FOTO DE STEM/COHJ.DE BOER Van een onzer verslaggevers EEDE/MIDDELBURG - Met ingang van 1 april is tot nieuwe secretaris van de afde ling Zeeland van het Neder lands Verbond van Onderne mers in de Bouwnijverheid (NVOB) benoemd de heer R.AJ. van de Wijnckel uit Eede. Hij volgt hiermee de heer J. Rouw op. De heer Van de Wijnckel is momenteel leraar economie aan de scholengemeenschap Het Zwin in Oostburg. Voorts is hij raadslid voor het CDA in Aardenburg, na in voorgaande periode daar wethouder en lo co-burgemeester te zijn ge weest. Hoewel de benoeming per 1 april ingaat, treedt de nieuwe secretaris pas in de tweede helft van april aan. „Ik wil eerst het werk met mijn hui dige eindexamenkandidaten afronden. De zaak netjes ach terlaten", zo zei hij. Van onze correspondente MIDDELBURG - Het avondje tv kijken (op 25 februari) ver liep voor een groepje Goese jongeren heel genoegelijk tot dat het moment aanbrak waarop er niets meer te snoe pen en te drinken viel. Twee van de jongens (de 19-jarige A.v.d.H. en de 20-jarige S.J.) besloten daarop boodschappen te gaan doen, maar helaas wa ren alle winkels op dat uur al gesloten. Met een kniptang toog het tweetal daarop naar de super markt in de buurt, waar in de omheining rond de opslag plaats een gat werd geknipt. De opbrengst viel tegen, want de dozen die de Goesenaren mee naar huis namen bleken voornamelijk gevuld met af- wasmiddelen en ander huis houdelijk spul, een en ander tot grote hilariteit van de an dere 'gasten' van wie er een opmerkte dat er ook bij Van Gend Loos gemakkelijk binnen te dringen was. Dinsdag stond V.d.H. voor de politierechter in Middel burg terecht, omdat hij (samen met S.) zowel in de super markt als bij Van Gend Loos had ingebroken. S. had verkozen niet te verschijnen en twee andere maten zullen op een later tijdstip terecht moeten staan. Bij Van Gend Loos wer den dozen sportkleding en computers buitgemaakt, die later werden doorverkocht aan de 31-jarige A.Q. eveneens uit Goes. S. werd er bovendien van beschuldigd dat hij samen met een van de andere maten uit een school twee jassen had gestolen die hij uit de garde robe had meegepikt. Omdat het voor deze Goese- naar niet de eerste keer was dat hij voor iets dergelijks te recht moest staan, kreeg hij bij verstek een gevangensis- straf opgelegd van vier weken waarvan de helft voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. V.d.H. werd veroordeeld tot twee weken voorwaarde lijk en de heler van de sport kleding zal een week moeten gaan zitten. Van een onzer verslaggevers HULST - De traditionele Boerenbruiloft op carna valsdinsdag in Hulst trok gisteren veel publiek. Dat kwam door het stralende weer. Toch was het door de wat lagere temperaturen dan de regenachtige dag er voor niet echt aangenaam. Zoals gewoonlijk trokken in de stoet heel wat oude rij tuigen mee en Hulstenaren in oude boerenkledij. De op tocht werd opgeluisterd door verschillende blaaskapellen en de majoretten en mini- retten van De Vossen. De stoet was overigens wat minder lang dan vorig jaar. Dat kwam omdat dit keer de scouting niet van de partij was. Op het Hulster stadhuis werden Wimpie de Kok, bijgenaamd den outen am (Wim van Munster) en Sjooke van de Tragel, bijge naamd het mutteke (Jolanda van Esbroek) door Prins Emiel en de pastoor op car navaleske wijze in de echt verbonden. Voordat het zover was, trad op de Grote Markt een volksdansgroep op. De geestelijke inzegening van het huwelijk gebeurde dit keer niet door 'paster' Frans de Schepper. Hij droeg na vijf jaar de missaal over aan Arnold Koenen. Na de plechtigheid trok het hele gezelschap naar Tiffany waar receptie was met kof fie en krentenbrood. Ook dit hoorde bij de boerenbruiloft: een wolk van een baby. - fotos de stem cor j. de boer ewezen Van een onzer verslaggevers De zaak, die al uit 1985 dateert, was aangespannen door de vriendin van de nachtclubeigenaar R. Peeters uit Brabant, die zich benadeeld voelde door uitspra ken van Bruggeman in de pers. De oud-wethouder sprak in wilde kopen. De Havendijk is de krant het vermoeden uit dat twee panden op de Haven- dijk bij Terhole en in Lams- waarde in gebruik zouden worden genomen als sexclub. Dat viel bij Peeters in het ver keerde keelgat. Hij zou welis waar de bewuste pandjes wil len kopen, maar uitsluitend om zijn vriendin en kind in onder te brengen. Peeters be- zwoor dat hij nooit het plan had gehad om er een privé- club te beginnen. drie kilometer lang, dus waren er heel wat woningen die in aanmerking kwamen. Door de publiciteit rond de kwestie zegde de bank volgens Peeters een geldlening af en ging de koop niet door. De door zijn vriendin inmiddels al oververhuisde meubeltjes moesten weer worden wegge haald. Via zijn vriendin stelde Peeters Bruggeman zowel persoonlijk en als wethouder aansprakelijk voor de geleden schade. «Bij de rechter werd een schadeclaim gedeponeerd van 60.000 gulden. De rechtbank heeft deze eis nu afgewezen en de aanklaag ster is veroordeeld tot het be talen van alle proceskosten. Het belangrijkste argument is dat toen door Bruggeman geen huisnummers zijn genoemd en dat er geen perceel met name is aangeduid. Het is dus niet te bewijzen dat Bruggeman het pandje bedoelde dat Peeters Bruggeman reageerde gis teren opgelucht op de uit spraak. „Die claim hing al die tijd als een donkere wolk bo ven me. Dat is toch een flink bedrag als je dat of persoon lijk, of als gemeente op tafel moet leggen". De rechtzaak is overigens vrijwel geheel een papieren strijd geweest tussen de advocaten van beide partij en. Aanvankelijk werd de uit spraak van de rechter al in de cember verwacht. De weersverwachting voor vandaag: toenemende bewol king zonder neerslag van bete kenis. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost en mini mum temperaturen van -6 tot - 12 graden, maximum tempera turen van 1 tot -3 graden. De vooruitzichten voor don derdag tot en met zondag: meestal zwaar bewolkt met donderdag tijdelijk sneeuw. Vanaf vrijdag regenachtig en zacht weer. (Bron: Ukkei) Amsterdamonbewolkt-3 gr Eindhovenonbewolkt-2 gr Vlissingenonbewolkt-2 gr Aberdeenzwaar bew.5 gr Athene.regen14 gr Barcelonalicht bew.17 gr Berlijnonbewolkt-4 gr Boedapestlicht bew.-5 gr Bordeauxlicht bew.12 gr Dublinsneeuw7 gr Genèvezwaar bew.4 gr Helsinkisneeuw-11 gr Innsbrucksneeuwbui3 gr Klagen furllicht bew.-5 gr Kopenhagen., onbewolkt-7gr Lissabonzwaar bew.25 gr Locarnoonbewolkt14 gr Londenzwaarbew.3gr Luxemburgonbewolkt-4 gr Madridlicht bew.23 gr Malagaonbewolkt29 gr Mailorcalicht bew18 gr Maltalicht bew.17 gr Moskousneeuw-15 gr Münchenzwaarbew.-4gr Niceonbewolkt17 gr Oslolicht bew.-7gr Parijszwaarbew.Ogr Praaglicht bew.-7 gr Romelicht bew.18 gr Splitlicht bew.12 gr Stockholmlicht bew.-10 gr Wenendriftsneeuw....-8gr ZurichsneeuwI gr Casablanca... onbewolkt23gr Cypruszwaarbew.17gr Istanbulregen10 gr Las Palmasonbewolkt31 gr Tel-Avivonbewolkt17 gr Zeeuwse Jeugdraad in notitie: Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse politieke partijen besteden in hun verkiezingsprogramma's nog altijd weinig aandacht Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Homosexuelen werken wel, maar durven er op hun werk niet voor uit te komen. Die conclusie trekt het COC Zeeuwsch-Vlaanderen uit interviews die de verenigiging voor homosexuelen hield met Zeeuwsch-Vlaamse werkgevers. Het COC benaderde onder andere Dow Chemical en de ge meente Axel met vragen als: zijn er homosexuele werknemers bekend, wordt er bij sollicitaties rekening mee gehouden en geldt er een verlofdagregeling bij ernstige ziekte van de partner. Opvallend was dat de benaderde instellingen lieten weten niet met 'het probleem homosexualiteit' te maken te hebben. Bij Dow moeten er statistisch gezien veel homosexuelen werken, maar het hoofd personeelszaken zei er geen te kennen. Het COC wil tijdens een thema-avond op maandag 9 maart in Den Hoekzak in Oostburg ingaan op het onderwerp 'homo zijn op je werk'. De aanvang is 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers KORTGENE - De commissa ris van de koningin in Zeeland dr. C. Boertien, 'speelt voor rechter' en tast zo 'de beginse len van de rechtspraak aan'. Die krasse beschuldiging uiten B en W van Kortgene in een pretestnota over de gang van zaken rond de omstreden cam ping Orisant in Colijnsplaat. De gemeenteraad van de be scheiden Noord-Bevelandse gemeente houdt op dinsdag 10 maart een extra vergadering om de protestnota te bekrach tigen. B en W van Kortgene zijn woedend in de pen geklommen nadat Boertien had besloten 'bestuursdwang' toe te passen om de verdere aanleg van de camping te verijdelen. Hij schreef campinghouder J. Verburg aan en nam daarmee het gemeentebestuur de touwtjes uit handen. Het col lege voelt zich nu 'diep ge griefd' door dit ingrijpen, waaruit volgens hen een mis plaatst wantrouwen tegen de gemeente spreekt. Juridisch staat de commis- saris volgens B en W niet sterk. Hij heeft verzuimd eerst alle belangen af te wegen en negeerde bovendien rechter lijke uitspraken over 'be stuursdwang' in het algemeen -door CDK's in Nederland trouwens zelden toegepast- en over de campingkwestie in het bijzonder. „Het is absurd dat de Commissaris van de Konin gin zich thans geroepen acht de taak van de onafhankelijke rechter te moeten overnemen," aldus de protestnota. B en W beschouwen de aanschrijving van Boertien 'als het ware als een rectificatie van een rech terlijk vonnis'. „Daarmee wor den de beginselen van recht spraak aangetast: het lijkt op eigen richting." De campingkwestie houdt de gemoederen in Kortgene en in het provinciehuis al ge ruime tijd bezig. Verburg, in woner van Colijnsplaat, lan ceerde het eerste plannetje al in 1979. Pas enkele jaren gele den maakte hij er echt werk van. Verburg dreigde zijn baan bij Dosbouw te verliezen en is vanwege een handicap kansarm op de arbeidsmarkt. Om in eigen onderhoud te voorzien zou hij een camping beginnen in de inlaag de Paar- denkuup bij Colijnsplaat. Het gemeentebestuur van Kortgene, waartoe Colijns plaat behoort, pikte de plan nen onmiddellijk op. Men zag er een kans in om het leeglo pende en vergrijzende dorp nieuw leven in te blazen. Ook de stuurgroep Oosterschelde gaf groen licht en uit het pro vinciehuis kwamen bemoedi gende geluiden. 'Het komt wel goed', zei de verantwoorde lijke gedeputeerde E. Maris- Koster zelfs in een telefoontje naar B en W. Verburg had re den om er vertrouwen in te hebben, maar het kwam niet goed. De Zeeuwse Milieufede ratie protesteerde vanwege de 'natuurwaarde' van de inlaag, milieu-gedeputeerde J. Boersma nam dat over en ook mevrouw Maris-Koster ging op het laatste moment om. Toen de provincie het be stemmingsplan -met daarin de camping- niet goedkeurde, was Verburg, op basis van 'ge wekte verwachtingen', al be zig en tekende de gemeente beroep aan tegen de weigering van gs. Men vertikte het om de aspirant-campinghouder ook maar een strobreed in de weg te leggen. Boertien belastte zich kortgeleden daarom zelf maar met dat 'vuile werk', waartegen Verburg inmiddels alweer een schorsings- en een beroepszaak bij de Raad van State heeft aangespannen. En Kortgene schrijft een protestnota, die er niet om liegt. Men beschouwt Boer- tiens ingreep als een oneigen lijke toepassing van de ge meentewet, die bovendien te laat komt Het gemeentebe stuur vindt dat het zelf wel de belangen goed heeft afgewo gen en wijst erop dat ook het kabinet de leefbaarheid van kleine kernen wil bevorderen, niet in de laatste plaats ook door particulier initiatief. Men beschouwt de natuur waarde van de inlaag op Noord-Beveland als 'omstre den', nadat de bioloog/vogel kenner dr. R. Boddeke verslag uitbracht: 'Het stelt niet veel voor'. Ook wijst de protestnota op de financiële risico's van bestuursdwang. Verburg, die al meer dan een miljoen investeerde en bijna failliet is, zou wel eens een schadeclaim kunnen in dienen omdat de overheid 'verwachtingen wekte'. B en W geloven overigens dat Boer tien minder als commissaris dan wel als voorzitter van Ge deputeerde Staten handelt Maar officieel kwam de aan schrijving van commissaris Boertien, die de woedende protestnota nu dan ook op zijn bord krijgt. Als de gemeenteraad vol gende week tenminste het lef heeft om deze felle uithaal richting Middelburg over te nemen. Gebeurt dat, dan kun nen ook de koningin, de minis ter van binnenlandse zaken, de Raad van State, provinciale staten en gedeputeerde staten kopietjes tegemoet zien. aan jeugd en jongeren. Die conclusie valt te trekken uit een vergelijkend onderzoek door de werkgroep politieke vorming van de Zeeuwse Jeugdraad. Dit ondanks het feit dat de politiek er iets beter afkomt dan bij de statenver kiezingen in 1982. „Samenhangend beleid, rechten van jongeren, interna tionale contacten, recreatie en het streven naar nieuwe inte gratiekaders voor jongeren, ontberen de aandacht van alle partijen," aldus een nogal schrijnende conclusie in een notitie van de Jeugdraad. Zo als gemeld had deze om te be ginnen al de nodige moeite om van alle Zeeuwse partijen de programma's op de kop te tik ken. Nu dat op het laatste nip pertje nog wel is gelukt, geeft het onderzoek geen vrolijk beeld. Er zijn maar drie par tijen die aan jeugd en jongeren een aparte paragraaf wijden in hun programma, PvdA, WD en D66. Alleen PvdA en D66 besteden aandacht aan politieke vorming en informa tie voor jongeren. Punten die bij vrijwel alle partijen wel aan bod komen, zijn jeugd werk en kinderopvang. Omdat er enige verbetering is geconstateerd in vergelij king met 1982, is de notitie van de Jeugdraad niet in alle op zichten negatief. Uit de pro gramma's valt bijvoorbeeld op te maken dat een aantal be leidspunten, die de raad zelf heeft aangedragen, is overge nomen. De aandacht voor jeugd en jongeren varieert verder sterk van partij tot partij: 'Van een behoorlijk aantal specifieke jeugdpunten tot zo goed als niets'. De Zeeuwse Jeugdraad heeft van PPR-lijsttrekker Constant van Waterschoot overigens de tip gekregen om bij een volgende gelegenheid wel meer aandacht te trekken van de politiek. Hij stelt voor om dan een tiental gerichte vragen aan de partijen voor te leggen. Bovendien vindt hij dat de Jeugdraad moet kijken naar de standpunten die de verschillende fracties in de lo pende zittingsperiode van pro vinciale staten innemen. De raad wil die mogelijkheid on derzoeken.

de Stem | 1987 | | pagina 9