Honderd jaar Wereldgebedsdag HELFT VROUWEN IN 180 LANDEN OP 6 MAART ACTIEF Geen onderzoek naar ex-nazi's in Engeland Mogelijk Beurs la{ 4Bakken9 van voorns AMSTERD/ WOENSDAG 4 MAART 1987 EXTRA OP WOENSDAG= 'Tl PAGINA 4 Stichting Prevelen Improvisatie Gejat Werklozen tellen PAPIER VOOR UW PEN Eretitel Journalistieke partijdigheid Aids .WOENSDAG 4 MA Door Jan Bouwman» HET WORDT GEEN publiekstrekker, zeker in Nederland niet. Toch betreft het een eeuw feest. Op vrijdag 6 maart vieren miljoenen vrouwen in 180 landen het 100-jarig bestaan van hun 'Wereldgebeds dag'. Ze doen dat niet anders dan alle vorige jaren: over de hele we reld op een en dezelfde dag in kerken en kapel len bijeenkomen om sa men te bidden en zich zo verbonden te weten. Het Internationaal Comité, dat zetelt in New York, zegt niet zonder enige trots dat de Vrouwen Wereldgebedsdag een van de oudste, zo niet dé oudste oecumenische bewe ging van de christenheid is. Het is heel klein in het New Yorkse Brooklyn begonnen. Mary Ellen James, getrouwd en zeven kinderen, was diep getroffen door de armoede om zich heen. Het Amerika van 1887 herstelde zich nog maar langzaam van de burgeroorlog die het land nog verscheurd hield. Uit Europa en het Oosten kwamen golven immigranten aan in de haven van New York, met het idee van een pa radijselijke toekomst. Maar werk was er nauwelijks, ar moede des te meer en gevoe lens van eenzaamheid en ver latenheid niet minder. Mary James geloofde dat gebed én daadwerkelijke hulp de ar moede zou kunnen verlichten. Zij riep de vrouwen van haar Presbyteriaanse kerk op tot een dag van gebed. De Wereldgebedsdag heeft een methode van bidden ontwikkeld die grenzen van werelddelen en culturen kan overstijgen. Elk jaar wordt een bepaald land aangewezen om voor de hele wereld een liturgische viering te maken. - foto de stem/ben steffen Anno 1987 gebeurt datzelfde in 180 landen, steeds op de vrijdag na aswoensdag. In Ne derland voor het eerst in 1929. Lange tijd bleef de Wereldge bedsdag beperkt tot her vormde en gereformeerde vrouwen, maar sinds de jaren zestig doen ook katholieke volop mee. Hoeveel vrouwen? In ons land is het zeker geen klapper. Er is de landelijke Stichting Nederlands Comité Wereldgebedsdag, maar de feitelijke organisatie gebeurt door plaatselijke comités. Enige aanwijzing voor de be langstelling geeft de oplage van 100.000 exemplaren van de liturgieboekjes voor deze ge bedsdag. Gebed en daadwerkelijke hulp, daar ging het Mary Ja mes om en daar gaat het de vrouwen nog altijd om. De hulp bestaat uit het inzamelen van geld tijdens de gebedsbij eenkomst De collecte in dit ju bileumjaar is bestemd voor rechtshulp voor vrouwen m Thailand, vluhctelingenhulp in Afghanistan en de EDCS, een oecumenische organisatie voor ontwikkelingssamenwer king die leningen tegen zachte voorwaarden verstrekt aan kleinschalige ontwikkelings projecten. Het bidden is echter niet minder belangrijk. Niet gelo vigen halen hier hun schou ders zonder meer voor op. Maar ook gelovigen is de vraag naar het nut van bidden niet vreemd. Wat helpt bidden immers als het gaat om de le niging van concrete nood? Wat is de zin van bidden in het al gemeen eigenlijk wel? Er be staat waarschijnlijk ook een veel voorkomend soort bidden dat niet erg zinvol is. Men moet zich echter wel realiseren dat bidden voor veel mensen - binnen en bui ten de kerken - een heel speci fiek beeld oproept. Voor heel veel mensen staat bidden ge lijk aan het prevelen van woorden, het prevelen van voorgeschreven formules die talloze keren worden her haald. Zeker het katholieke volksgeloof kende een derge lijk type gebedscultuur. Het rozenkransgebed met het ene wees gegroeije na het andere is hiervan een voorbeeld bij uitstek. De Roomse gebedscultuur van het christendom is over de hele linie gekenmerkt door een nauwkeurige reglementering met op schrift vastgelegde for mules. Denk maar aan het koorgebed in de kloosters. Die vaste formules en schema's maken van bidden niet alleen iets eentonigs, maar ook iets bezwerends - alsof het een soort toverformules zouden zijn die, mits correct en vol gens voorschrift uitgesproken, effect sorteren. Het is op grond van dit idee, van dit beeld dat hedendaagse, door een weten schappelijke en technische cultuur gevormde mensen doet smalen of de schouders ophalen bij het woord bidden. De protestantse gebedscul tuur is veel meer gekenmerkt door spontaniteit en improvi satie. Daardoor heeft bidden in deze cultuur altijd een veel directer en persoonlijker ka rakter gehad. In deze gebeds cultuur brengen mensen zich zelf in, hun vreugde en ver driet, hun zorgen en pijn, hun verwachtingen en angsten, hun hoop en vrees. Het is op deze basis dat de vrouwen- Wereldgebedsdag de tand des tij ds en al helemaal de na-oor- logse tijd heeft doorstaan. Of moet men zeggen: glans rijk weerstaan. De Wereldge bedsdag heeft een methode van bidden ontwikkeld die grenzen van werelddelen en culturen kan overstijgen. Men maakt niet per land een eigen liturgische viering, maar elk jaar wordt een bepaald land aangewezen om voor de hele wereld een liturgische viering te maken. En de kneep zit hem dan precies in het wezenlijke verschil dat bestaat tussen pakweg een roman over Afrika en een roman, geschre ven door een Afrikaan. Dit laatste vergt meestal her oriëntatie en herziening van eigen vanzelfsprekendheden. Dat verruimt de geest en schept solidariteit Maar bidden heeft in deze contekst taalkundig niets meer met prevelen van formu les te maken. En het is ook geen spreken tegen een on zichtbaar iemand die toch geen antwoord geeft. Bidden is op deze wijze een eigen soort literair genre met behulp waarvan mensen gevoelig worden voor een andersoor tige benadering van de werke lijkheid, dichtbij en veraf. Ik zou graag willen reageren op het stuk van 'Hubèr Zwa- rekèr' uit De Stem van dins dag 24 februari jl. Het be treft hier een gedeelte (dat ik bij deze brief bij sluit) van een gesprek tussen twee car navalsvrienden, getiteld: 'Herenleed - met de kraan open'. Hierin wordt beweerd dat 'kerels met lang haar' die 'herrie' produceren met hun gitaar, waar doodskoppen en hakenkruizen op staan! Het gedeelte wat daarna volgt: 'Ik wil ut nieuws zien', waarna de zoon het pro gramma weer terug zet en zegt: 'Dees is ut nieuws'. Dit is een gedeelte wat gewoon gejat is van een videoclip van de band Megadeth! Dit nummer is nota bene anti-oorlog en anti-fascis tisch. Aangezien deze band een hardrockband is, en het lang haar en 'herrie' daar duidelijk op wijst, wordt hardrock en hardrockers volgens dit stuk met fas cisme verbonden. Dit is voor mij als hardrocker niet te accepteren. Hierdoor zouden veel mensen de indruk krijgen dat hardrockers zich tot het fascisme zouden verlagen. En dat is absoluut niet waar!! Rijen, A. Schaerlaeckens Via eenvoudige spelletjes leert een kleuter al op zeer jeugdige leeftijd tellen. Werklozen tellen schijnt op latere leeftijd zeer moeilijk te zijn. Misschien hebben de verantwoordelijke personen niet op de kleuterschool ge zeten. Ondanks de wondere wereld der techniek ver schillen de aantallen van dag tot dag. Met verkiezin gen op komst staan de aan tallen weer volop in de be langstelling. Toeval? 50.000 minder werklozen per jaar tot 1990, vergeet het maar. Over bedrijfsluitin gen en ontslagen hoor je he laas elke dag. Vele plannen rollen van de Haagse tafels. Jammer dat van de vele plannen weinig terecht komt. Met dit beleid zal er nog lang geteld moeten wor den. De sociale fondsen en minister Ruding hebben miljarden meevallers. Nu hebben de politieke partijen de kans om aan dit grote so ciale schandaal van ons land in de praktijk wat te doen. Voor de werklozen is 't te hopen dat er nu eens daden komen in plaats van woor den. Als de werkloosheid af zou nemen, wat ik met dit beleid niet verwacht, hoe moet het dan met het tellen? Na de optelsom voor de kleuters komt de aftreksom, is iets moeilijker, dan wordt het in Den Haag nog moei lijker. Maar ja een grotere wirwar van aantallen kan al niet meer. Breda, P. v. Gurp Waar de heer Gerard 't Reve de kardinaal bekritiseerde en zei 'die man is gek' is de kardinaal in het best denk bare gezelschap van zijn Heer en Meester, die ook en wel door Herodes voor gek werd verklaard. Ieder die zich beledigd voelt mag naar de rechter stappen, behalve de kardinaal. Want iedere belediging moet hij als een eretitel beschouwen. Den Haag H. Rutges Naar aanleiding van de be spreking van twee proef schriften over de 'objectivi teit' van de journalistieke berichtgeving door Kees Buys in De Stem van 25 fe bruari een paar kantteke ningen. Zou er werkelijk ooit een enkel objectief be richt in enige krant ver schijnen? Journalisten zijn ('t is haast niet te geloven) ook maar gewone mensen met hun eigen voorgeschie denis en karakter, hun eigen visie op alles wat er gebeurt en hun eigen voorkeur op al les wat daaromheen ge beurt. Als lezer van een krant heb ik dan ook niets tegen gekleurde berichtge ving, mits dat tenminste met open vizier gebeurt. Het is daarom een goede zaak dat, zoals bij De Stem een jour nalist zijn werk signeert, dan weet de lezer al gedeel telijk uit welke hoek de wind waait en kan dat in zijn eigen conclusie verwer ken. In dit verband is het nog steeds vreemd dat spe ciaal de politieke commen taren, zoals het hoofdartikel op pagina 3 anoniem ver schijnt, vooral in een blad met een hoofdredacteur en twee adjunct-hoofdredac teuren. Een goede suggestie, vooral nu er weer verkiezin gen voor de deur staan, zou kunnen zijn om bij politieke berichtgeving de partij keuze van de journalist ach ter zijn naam te vermelden. Dan is het vizier werkelijk helemaal open. Verder zou er aan de lezers van De Stem meer informatie moeten worden gegeven inzake de journalisten die ons van de dagelijkse informatie voor zien. Wat zijn hun achter gronden, wat is hun maat schappijvoorkeur, hoe kwa men zij op hun levensvisie? Mogelijk een leuk idee voor een complete serie; laat ieder van u zich eens uitvoe rig voorstellen. En tenslotte, indien het De Stem werke lijk ernst is met haar stre ven naar een zo hoog moge lijke graad van 'objectivi teit', is het niet van groot be lang om eens na te gaan of de maatschappelijke en po litieke kleuring van de schrijvende staf recht even redig is met de politieke en maatschappelijke kleuring van de bevolking in haar verspreidingsgebied? Ik denk dat De Stem daartoe verplicht is, gezien de mono polie-positie die het blad in neemt. Als we het er over eens zijn, dat de krant niet alleen eigendom is van de uitgever, maar ook deels van de journalisten, dan hebben de lezers toch ook wel een deel eigendomsrecht. Lezers mogen daaraan toch wel het recht ontlenen om in volle dige openheid te weten hoe en door wie hun gekleurde voedsel wordt toebereid en voorgeschoteld. In de re cente geschiedenis van de Nederlandse kranten zijn er tal van voorbeelden waar de koks een diep 'dis-respect hadden voor de smaak van de consument-lezer hetgeen resulteerde in schrijvers zonder lezers. Oosterhout J. Straeter O Door Rien van Nunen VER WEG van het feestge druis van carnaval staat het pennelje van een eenzame sportvisser roerloos in de havenkom. Eventjes beroert de wind het wateroppervlak en langzaam duikt de pen statig naar beneden. De hengel top zwiept zijdelings omhoog en meteen wordt duidelijk dat sportvissers niet voor niets kou en een zaamheid trotseren. Stom pend maakt een grote voorn duidelijk dat van een win terslaap geen sprake is. Fel verzet de vis zich te gen de druk van de hengel, het o zo dunne draadje en een nietig haakje. Moe geeft de vis zich na een tiental se conden over aan het schep net. Het is alweer zo'n prachtig exemplaar met goudkleurige vinnen, hel dere ogen en in uitstekende conditie. Baksteendik heet dat in hengelaarskringen, een 'bak' van een voorn. Winters voornvissen gaat niet snel, althans wanneer er uitsluitend grotere vissen voorhanden zijn, maar wel met regelmaat. Zorgvuldig wordt de voorn weer aan het water toevertrouwd, onbe schadigd, stevig aanvoelend met de uitstekende schub ben van het paaikleed zicht baar. Grote voorns moet men in de winter zoeken, ze komen niet vanzelf aange waaid. Het best zoekt men er de westelijke havenkommen voor op, diepe kanalen enz. Stellendam, Dordrecht, Hel- levoetsluis, de haventjes langs het Haringvliet, het Voorns kanaalDaar, op diep water huizen de grote voorns. Nog dieper en ver- derweg richting de grote Stellendamse spuisluizen moeten wel tienduizenden Een "bakvan een voorn. van die voorns liggen. Als we tenminste de enorme voornvangsten van het vroege voorjaar nabij Wil lemstad, moerdijk en de grote Gaten van de Bies- bosch in aanmerking nemen. Eenmaal voorn gevonden in de winter? Blijf er dan trouw vissen, licht voeren graag, maar zet elke vis te rug. De haven van Drimme- len bijvoorbeeld is een tref fend voorbeeld van hoe win ters voornvissen ook kan zijn. Men kan er vele tien- tallenvoorntjes vangen in korte tijd. Die hebben het formaat snoekvisje en zijn te vangen aan een enkele witte made of een deegje, zelfs een kale goudkleurige haak. Voor het zoetwatervissen in de winter is niets anders nodig dan een portie door zettingsvermogen en licht hengelmateriaal. Wie het dunst vist vangt het meest zo lijkt het, want de vissen zijn heel wat trager in aan bijten. Niet in verzet echter, hoewel de winterse kou ook de vis sneller uitput dan in zomerse omstandigheden. Voeren hoeft nauwelijks, zand gemengd met paneer meel of havermout doet dik wijls al wonderen. Lang zaam stijgend of zakkend - foto rien van nunen voer doet het nu het best. Stroming staat er in een ha ven nauwelijks, behalve in het Dordtse, hooguit trek. Zoek niet speciaal naar de vroege ochtenduren om op voorn te vissen. Juist wan neer het wat lichter is, bij voorbeeld na de middag, is de bijtlust zeker zo groot. Dat verandert heel snel wanneer de lichtomstandig heden zich wijzigen en de temperaturen stijgen. Vooral in maart en april komen de voorns 's ochtends de kant op om tegen de ste nen te paaien. Er zijn op sommige stekken dan zoveel voorns aanwezig dat het vangen ervan elke sportvis ser enorm verwent. De rest van het seizoen kan tegen een dergelijke vangst niet op. Gemiddeld elke minuut een maatse voorn per hen gelaar behoort tot de moge lijkheden, ze zijn er... die da gen. Met spanning wachten sportvissers van het Hol lands Diep, het Haringvliet en aanverwante wateren dan ook af hoe de voorn het na de pittige winter zal heb ben gedaan. Gifschandalen op de Rijn in het tweede ge deelte van 1986 roepen wel wat vraagtekens op om- tremt de huidige stand van zaken in onze grote rivieren. Na het oplossen van de Uni- ser-zaak gingen de vangsten in het Hollands Diep en het Haringvliet zeker vooruit. Over enkele weken weten u en ik er meer over. Het zijn immers de sportvissers die het vaakst direct betrokken zijn bij het wel en wee van hun viswater. zo weinig last van Aids?' „Omdat ze geen vrienden hebben!" Ook in België verspreiden de grappen over Aids (Acquired Immune Deficiency Syndro me) zich met de snelheid van de ziekte zelf. En dat is heel snel. Volgens cijfers van eind vo rig jaar heeft België van alle Westeuropese landen procentu eel het hoogste aantal Aids-lij- ders, en ook al wordt dat hoge cijfer voor een deel veroorzaakt door de behandeling in België van een aantal Afrikaanse pa tiënten, onder wie negen kinde ren, de schrik zit er toch in. Dat heeft geleid tot een hausse aan publiciteit en aan be leidsmaatregelen, waarvan de meest vergaande is dat het kabi net Martens-VI op voorstel van Wivina Demeester (Volksge zondheid) 8 miljoen frank (440.000 gulden) heeft uitge trokken voor voorlichting. Zo wordt eind deze maand voor het eerst in de geschiedenis van het koninkrijk, en dan nog wel van overheidswege, reclame gemaakt voor het condoom. De Belgische media hebben aan die pikanterie al uitvoerig aandacht besteed, maar zijn overigens de Aids maar lang zaam op het spoor gekomen. Het socialistische dagblad De Morgen wijdde er eind vorig jaar als eerste een uitgebreide special aan, ter gelegenheid van het één-jarig bestaan van de Vlaamse Aids-telefoon. Volgens de coördinator, dr. Patrick Sweetlove (de man heet écht zo) belden er in het begin vooral lolbroeken - klassieke grap: staat die Mercedes nog te koop? - maar nam het aantal se rieuze telefoontjes in de loop van het jaar sterk toe; tot twee maal het gewone aantal op de dag van de Aids-special in De Morgen. Onderzoek bevestigde het profiel van de patiënt: man nelijk en veelal tussen de 26 en 40. Begin dit jaar volgden mas sa's Belgen het optreden van de ook in dit land zeer populaire Franse actrice Isabelle Adjani, die zich gedwongen zag door middel van een rechtstreekse uitzending via TF-1 te bewijzen dat ze nog leefde, nadat een deel van de (Franse) roddelpers haar al een gruwelijke Aids-dood had laten sterven. Ook de wetenschap mengde zich in de voorlichting. Dr. A. Janockx, de medisch medewerker van de Gazet van Antwerpen, joeg menig Vlaming de daver op het lijf door te ver klaren dat niet alleen homofie len of zwarten, maar ook de blanke hetero-sexueel tot de risi cogroepen behoort. Het weekblad Knack wijdde in zijn serie 'Modem leven' vele pagina's aan de vernietigende invloed van het Aids-virus op het menselijk lichaam, en on langs nog verruilde de Fransta lige Belgische tv een aflevering van Miami Vice voor een twee uur durende thema-uitzending over de ziekte, die in het Frai 'sida' heet. De samensteller, Michel Ci raël, het daarin zien dat op hi gebied van de voorlichting v« Afrikaanse landen al et r enorme voorsprong hebben o België. Zo vertoont de Oegandese i spotjes met een figurant die vo! ledig verdiept in een Aids-foldt de weg oploopt, en die tege zijn vriend, die erin slaagt hei nog net voor de wielen van et Door Frans Boogaard Ine aanstormende auto weg te trek ken, zegt: „Hier, dit kan je levei redden!" De aanpak van de Keniaans tv is minder humoristisch. „Be tinez la maison!" (zoek ht thuis!), raadt zij haar kijkei aan. In de discotheken van Zain tenslotte zou een dans op ritme van 'Sida hé, sida ho' zee populair zijn. De Belgische samenlevn, staan nog een paar cultuui schokken te wachten voor zover is, want volgens een recent onderzoek van (alweei De Morgen is menig apotheke in Vlaanderen op grond van en kei zijn eigen fatsoensnormei momenteel niet eens bereid con doorns aan minderjarigen te vei kopen, waarin zijn beroepsvere niging hem dan ook nog steun: „Maar als het heel serieus vraagd wordt, lever ik die con dooms liever af dan dat er teraf vodden van komen", vei klaarde daarentegen een gewe tensvoller collega. Er kan nog veel veranderei als - dankzij Aids - de reclaim voor condooms in België buiten de wet op de geneesmiddels wordt geplaatst, maar vooral» nog valt te voorzien dat vooral de verdelers in de Nederlands grensstreek - Zeeuwsch Vlaai deren, het zuiden van Braban en Limburg - gouden tijden te gemoet gaan. Want terwijl li Vlaanderen de condoom-indu strie nog moet wachten tot alle juridische barrières uit de wej geruimd zijn en de postorderbe drijven nog maar net begonnen zijn hun reclamecampagnes voor te bereiden, hebben zij hun voorraden alweer op oorlog» sterkte gebracht. België, Europees recordhou der Aids, bereidt zich langzaan voor op een toekomst, die er u ker niet in alle opzichten vrolij ker op wordt. „De romantiek gaat eraf', er kent dr. Sweetlove, „maar het leven ook". TilllllWlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli! Door Roger Simons DE BRITSE minister van Bin nenlandse Zaken en Justitie Douglas Hurd is voorlopig niet van plan een onderzoek te la ten instellen naar de eventuele aanwezigheid van ex-nazi's in Groot-Brittannië. Dat zei Hurd nadat hij in Londen op zijn departement een afvaar diging had ontvangen van het Simon Wiesenthal Centrum uit Los Angeles. Rabbijn Marvin Hier, het hoofd van deze afvaardiging, overhandigde minister Hurd een dossier, gewijd aan 17 ex- nazi's die volgens de Simon Wiesenthal-organisatie na de Tweede Wereldoorlog een vei lig onderkomen zouden heb ben gevonden in Engeland, Schotland of Wales. Maar hoewel de Britse rege ring weinig kan of wil onder nemen tegen dergelijke perso nen, heeft Hurd toch beloofd dat hun immigratiedocumen ten zullen worden nagekeken. Deze documentatie schijnt nog te bestaan. Het Simon Wiesenthal Cen trum in Los Angeles werkt momenteel aan het tweede deel van zijn Britse dosssier dat volgens rabbijn Hier nog meer namen zal bevatten van ex-oorlogsmisdadigers die in de tweede helft van de jaren veertig in Engeland een nieuw leven zouden zijn begonnen. Rabbijn Hier hoopt dat Groot-Brittannië het voor beeld zal volgen van de Ver enigde Staten, Australië en Canada, die het nodige doen om ex-oorlogsmisadigers voor het gerecht te brengen of ten minste dit laatste in overwe ging hebben genomen. Hurd deelde afgelopen week al mee dat zes van de eerste 1! ex-nazi's in Groot-Brittannii waren opgespoord. Gistere werd op zijn departement ge zegd, dat nog twee andere it leven zijnde gewezen oorlogs misdadigers zouden kunnen verblijven op Britse grondge bied. Minister Hurd heeft de af vaardiging van het Simoi Wiesenthal Centrum op he: hart gedrukt dat zogehete! oorlogsmisdadigers in Groot- Brittannië wettelijk niet w maar voor het gerecht gesleep kunnen worden. Evenmin ii het eenvoudig hen uit te wij zen of hen te beroven van hui burgerrechten. Het bekij ke: van hun immigratiepapiere' is voorlopig het enige wat df Britse autoriteiten kunne! doen. In afwachting heeft minis ter Hurd de delegatie van he Simon Wiesenthal Centrui nadrukkelijk gevraagd zie beter te documenteren ovej het oorlogsverleden van de 1 zogeheten ex-nazi's die nas: Groot-Brittannië geemigreer- zouden zijn. Hij wil precis weten wie van deze persons: nog in leven is en wie van hei nog in het Verenigd Konink rijk woont. De inhoud van he huidige dossier vindt hij al summier. 'Een onderzoek op gron- van het materiaal dat mij W nu toe werd voorgelegd, zc- geen steek houden', aldus mi nister Hurd. 'De Britse open bare mening zou een dergelij' optreden hoogst onrechtvaar dig vinden. Dat je naam voor komt op een lijst, betekent ir ons land bij lange na niet da! je schuldig bent'. Het echtpaar Lubbers U Van onze corre BONN - De kans is groot, afgekondigd op de bouw atomaire opwerkingsfabi in Noord-Beieren. Het Beierse adminis (Verwal tungsgerichtshof) bepaald dat voor de eer maal geen deelvergunnii Atoomwet nodig was gew deelvergunning gebaseei tieve algemene oordeel o\' kingsfabriek dus ten onret In september 1985 had Dick (milieuzaken) de et verleend voor het graven het hoofdgebouw van de het oprichten van een h komstige fabrieksterrein poortgebouw. Tegelijk ha< steld dat de geplande op haar geheel in principe v gunningen in aanmerkinf ze „veilig en zonder gevaa heid en eigendommen vat exploiteren. De deelvergu middellijke ingang recht hield dat al in december met het rooien van het b< Een klacht van tegenstanc tegen dat rooien is nooit i men De verrassende wendinf dat tegenstanders van k- beroep hadden aangespan terie van milieuzaken vai ren. Ze staat in een schr: hof, dat overigens nog nie ciële uitspraak heeft. W Hartl van het Beierse m beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Het Beun stond dinsdag in het teken van t ver. In de ochtenduren daalde de tot ƒ514,50, maar toen 's midda jaarcijfers bekend werden geil liep de koers op tot zelfs ƒ524. De koers van ƒ522,50 was ƒ1,50 hoge het slot van maandag. Dit gin paard met een levendige hanc Unilever op een overigens lustelo: tiebeurs, waarbij de optiebele hun winst namen in de calls Uni Op de effectenbeurs was Unilevei voor bijna een derde van de om aandelen van ƒ438 miljoen. Bührmann-Tetterode gaf ge\ prijs, nadat maandagmiddag de p catie van de jaarcijfers nog gep ging met een koerswinst van ei dubbeltjes. Dinsdag viel het aa ƒ3,70 terug naar ƒ48,90. De stemming ten opzichte vi banken bleef flauw en NMB zelfs ƒ7,50 terug op ƒ154. Bij de v keraars gaf Nationale Nederla ƒ1,80 prijs op ƒ69,70, Amev ƒ1 op J terwijl Aegon en Stad Rotterdam weinig meer waard werden. Bij een nagenoeg onveran< obligatiemarkt, een stabiele doll een gelijkblijvend Wall Street g Philips en KLM elk twee kwartje? laag, terwijl Akzo en Hoogovens j houdend waren en Koninklijke zes dubbeltjes won op ƒ213,10. De meeste aandelen moesten dag terug en bij de hoofdfondsen voor Bols een verlies van een leningen gezondheidszor 7* 8% antonius 7% antonius 5V« congr.o.l.v. 8 yt daniel 8% gasthuis 8V« gasthuis gasthuis 4% gasthuis 7% hooghuys 7% 8% protz.hs 8 prot.z.hs 7% protz.hs (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwe (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenbe liduina ('s-h'bosch ('s-h'bosch ('s-h'bosch

de Stem | 1987 | | pagina 4