;eraars iren' Acties tegen privatisering bossen Overleg stukgoed loopt weer vast TREKKERS Unilever-winst naar 2,1 miljard gulden I )eTe|yd NATUUR EN MILIEU: SANEER VERVUILDE BODEMS Treurberk 070 614691 In PvdA-gemeenten hogere belastingdruk DE STEM COMMENTA AR Moedig Onderwijs: 160 banen erbij in Groningen T5 PAGINA 2 WOENSDAG 4 MAART 1987 ■BINNENLAND STAATSBOSBEHEER NODIGT BEVOLKING UIT Kwijtschelding belastingen Haagse minima 'Gemotiveerde werklozen eerst helpen' GS Gelderland: 'Geef Boerema- kliniek kans' Frisdrank Ontslagen Wateroverlast Uzel ;e-afstandswapens ver waren 'met draden concessies' en er niet een :rdeel viel uit te lichten, begin deze maand ver- ht dat hij een vredesfo- in Moskou zou benutten uitweg te bieden uit impasse in Genève. In ts daarvan hield Gor- jov echter een fel anti- trikaanse redevoering. rnemers m Moskou za- dit als een uiting van de kkelijke stilstand die in jatsjovs hervormingbe- leek te zijn ingetreden na >lenum van het Centraal ité in januari, waarop politiek op weerstand te. Gevreesd werd dat gevolg van de machts- I in het Kremlin een pat- ing zou intreden zonder ruimte voor bijvoor- i opzienbarende ontwa- igsinitiatieven. Maar ge week leek Gorbatsjov in 'oude' doen door in openheid gewag te ma- van verzet in de rangen de almachtige partij. Za- ig volgde zijn opmerke- verklaring over de 'ont- eling' van de INF-pro- latiek. Diplomaten ver- rstellen dat Gorbatsjov de militairen gerust e stellen met de hervat van de kernproeven al- ns hij zich sterk genoeg ie voor een nieuw wa antod aan de VS, dat gens de publicitaire na- i van het kernproefbe- in een klap weer weg el tijd voor nog meer el was er niet meer. De et-leiding zou zich reali- dat er op zijn laatst zomer een INF-overeen- ;t moet liggen om er ze- van dat men voor de rikaanse presidentsver ingen van volgend jaar is met het opstellen van verdrag en de ratificatie- ledure in de Senaat. Lukt niet dan duurt het zeker ver in 1989 voor er met nieuwe president weer het sluiten van een •eenkomst kan worden roken. verigens menen westerse omaten dat Gorbatsjov wel een belangrijk ini- ief heeft genomen op het led van de INF, maar dat deze stap sterk gericht is iet dwarsbomen van het erikaanse ruimtewapen- erzoek SDI. „Gorbatsjovs '-)voorstel verhoogt de k op Washington om fun- ientele besluiten over SDI e stellen", zegt een diplo- it in een verwijzing naar Amerikaanse plannen om ebreide Starwars-proe- /en te gaan nemen. (ANP) uitersten is Zuid-West- lerland. Breda hoort net bij de randstad in die dat automobilisten hun rtuig niet meer kunnen sekeren bij Winterthur. ir veel scheelt het niet. eder weekend worden in da een kleine honderd 's opengebroken. Direc- H. Dolleman Hzn. van jnderlinge verzekerings- tschappij van de Zuide- Landtouwmaatschap- noemt de situatie in ia ronduit bedroevend. ijn' maatschappij, op het ed van autoverzeke- ;en waarschijnlijk de itste in de streek, is een afwijkende eend in de De ZLM-verzekering Ift bijvoorbeeld pas vorig r, en dan nog met veel te- ïzin, verschillende tarie- voor verschillende stre- ingevoerd. hofweg ligt de lijn bij >sendaal. Wie ten oosten die stad woont, betaalt r zijn ZLM-autoverzeke- twintig procent meer dan wie ten westen er- woont. >e ZLM is een 'onderlin- Winst, groei en uitbrei- g van de omzet komen >r de ZLM op de tweede 'ats. Dat houdt ook in dat ZLM nieuwe leden streng c teert. Een nieuwe klant Saamslag is bij ZLM eer welkom dan een in Bre- )e maatregel van Winter- ir is natuurlijk een schijn- ossing. Als alle verzeke- gen zo zouden handelen, iden inwoners van de ste niet langer voldoen aan wettelijke verplichting een auto verzekerd moet Jaarom is ook de Consu- ntentond ongerust over ontwikkelingen. De bond ft al aangekondigd bij de zekeraars aan de bel te len trekken, en spreekt discriminatie van inwo- s van de grote steden. Dat g niet, vindt de bond, ereen moet een basisver ering kunnen afsluiten, ;eacht zaken als nationa- it of woonplaats. T28 PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers UTRECHT/BREDA - Ambtenaren van Staatsbosbeheer zijn boos op minister Braks. Op voorspraak van deze minister wil het kabinet het terreinbeheer van Staatsbosbeheer afschaffen en het werk in de natuur uitbesteden aan het bedrijfsleven. Vol gens de ambtenaren betekent dat de ondergang van het bos in Nederland. Daarom houden de ambtenaren zaterdag en zondag open huis. Doel van deze actie: „De bevolking duidelijk maken hoe noodza kelijk het is het onderhoud van de bossen en andere natuurge bieden in overheidshanden te houden", aldus de verklaring van Staatsbosbeheer. Het 'open huis' wordt op 15 verschillende plaatsen in het land gehouden, ondermeer bij toswachterij het Mastbosch in Breda. Kasteel Groenenveld in Baarn, het nationaal centrum voor bos, natuur en landschap, fungeert zaterdag en zondag als cen traal informatiepunt van Staatsbosbeheer. Daar wordt met be hulp van drie telefoonlijnen vertelt waar belangstellenden naar toe kunnen gaan. Boswachters en opzichters geven rondleidin gen en vertellen wat er gebeurt als zij er niet meer zijn om het bos te verzorgen. De dag voor kerstmis maakte minister Braks bekend dat hij van plan is de duizend boswachters en veldwerkers van Staats bosbeheer te 'privatiseren'. Staatsbosbeheer vindt het tekene nend voor de kennis van de minister dat hij spreekt over dui zend ambtenaren van terreinbeheer, terwijl dat onderdeel slechts uit negenhonderd mensen bestaat. „De minister is zo goed op de hoogte van wat er echt gebeurt, dat hij niet eens weet dat je niet kunt weghalen wat er niet is", aldus Staatsbosbeheer. Zonder uitvoerend personeel is Staatsbosbeheer bang dat het in de toekomst gedaan zal zijn met wandel- en fietsroutes in de natuur. Ook rondleidingen door boswachters zullen tot het ver leden behoren. „Het bedrijfsleven is immers alleen geïnteres seerd in geld verdienen en niet in activiteiten die geen geld ople veren", meent Staatsbosbeheer. DEN HAAG (ANP) - De ge meente Den Haag is van plan bijstandstrekkers de afval stoffenheffing en de onroe- rend-goed belasting nog dit jaar kwijt te schelden. Per huishouding kunnen deze las ten tot ongeveer 300 gulden per jaar oplopen. De gemeente verwacht door de maatregel minstens 700.000 gulden min der inkomsten uit alleen al de onroerend-goedbelasting. De 35.000 bijstandstrekkers zullen schriftelijk op de hoogte worden gesteld van de kwijt scheldingsmogelijkheid. Op basis van een aanvraagformu lier bekijkt de gemeente de fi nanciële positie van de aan vrager. w DEN HAAG (ANP) - Werklo zen die het meest gemotiveerd zijn voor een baan kunnen be ter eerst geholpen worden. Dure werkgelegenheidsplan nen moeten vooral op hen ge richt worden. Onderzoek doet namelijk vermoeden dat minstens de helft van de werklozen met de laagste opleiding niet geïnte resseerd is in een plaats in het bedrijfsleven. Dit zegt prof.dr. W. Van Voorden, hoogleraar sociaal- economisch beleid aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam. Hij is tevens voorzit ter van het Algemeen Werk loosheidsfonds (AWF). Van Voorden baseert zijn uitspraken op een onderzoek onder langdurig werklozen met alleen een lagere school opleiding in de gemeente Dor drecht. Zeventig procent van deze Dordtse werklozen was niet uit op een baan. Van Voorden vermoedt dat de situatie in andere steden niet veel anders zal zijn maar houdt het voor de zekerheid landelijk op on geveer de helft. Aanpak riviergif noodzaak DE SPOREN van de ijzel zijn nog lang niet verdwe nen. Overal in het land han gen nog sporen van bevroren regen. Volgens de weervoor- spellers verdwijnen de win- terresten pas tegen het einde van de week. - fotoanp (ADVERTENTIE) ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON FRANKRIJK houdt de adem in. De veroordeling van de Libanese terrorist Georges Ibraham Abdallah tot levenslange gevangenis straf is weliswaar in brede lagen van de Franse bevolking met in stemming begroet, maar dat wil niet zeggen dat men de ogen sluit voor de mogelijke gevolgen hiervan. De aanhangers van Ab dallah hadden voor het proces laten weten tot wraakacties te zul len overgaan wanneer hun geestverwant tot levenslang zou wor den veroordeeld. De Franse regering - met de terreurcampagne van september vorig jaar die aan twaalf mensen het leven kostte nog in het ach terhoofd - had zich de dreigementen terdege aangetrokken. De openbare aanklager vroeg om een straf van ten hoogste tien jaar. Een strenge veroordeling zou, zo betoogde hij, Frankrijk tot gijze laar maken. De magistraten-jury weigerde echter in te gaan op de chantage van de 'Gewapende Revolutionaire Libanese Fracties', de ter reurgroep waarvan Abdallah het meesterbrein is. De juristen oor deelden onafhankelijk en waren niet bereid om mee te doen aan de koehandel van de Franse regering. Een terechte maar eveneens riskante opstelling. Duizenden Politieagenten bepalen nu het Parijse straatbeeld en bij warenhui zen en openbare gebouwen zijn weer extra veiligheidsmaatrege len van toepassing. In die zin heeft de openbare aanklager min of meer gelijk door te stellen dat Frankrijk tot gijzelaar is gemaakt. Is toegeven aan eisen van terroristen dan een beter alternatief? Op het eerste gezicht lijkt dat zo. Maar de met bloed geschreven historie van het terrorisme bewijst dat dit niet het geval is. Zo lang terrorisme lonend blijkt te zijn, zullen de gedreven fanatiekelingen achter de veelal anonieme groeperingen steeds onredelijker eisen gaan stellen. Daarom valt het moedige vonnis van de Pa rijse rechtbank toe te juichen, hoewel de kans dat er een zware tol voor moet worden betaald niet gering is. ROTTERDAM (ANP) - Het overleg tussen de sociale partners over de oplossing van de stukgoedproblematiek in de Rotter damse haven, is wederom vastgelopen. Partijen bevestigden dat na afloop van het overleg. Volgens de Vervoersbond FNV en de Vervoersbond CNV ligt dat aan de werkgeversor ganisatie SVZ, die ondanks maandag gedane toezeggingen geen duimbreed wilde afwij ken van haar vorige week ge presenteerde eindbod. Directeur G. Zeebregts van de SVZ daarentegen verweet met name de Vervoersbond FNV een halstarrige opstel ling. „In feite miskent de bond de problematiek. Zijn stand punt beweegt geen millime ter", aldus Zeebregts. Terwijl de Vervoersbond FNV en de werkgeversorgani satie SVZ elkaar de schuld ge ven van het stuklopen van het overleg, heeft de Vervoers bond CNV intussen de schuld bij beide partijen in de schoe nen geschoven. Volgens de christelijke bond dreigt nu een machtsstrijd tussen werkgevers en de FNV- tond die een koude sanering en een verlies van duizenden arbeidsplaatsen tot gevolg kan hebben. De stakingsacties die de Vervoersbond FNV houdt te gen het door werkgevers aan gekondigde ontslag van 350 man, en die maandag de ze vende week ingingen, zullen volgens de bond onverminderd doorgaan. De partijen in het stukgoed- conflict zullen minister De Graaf zo vlug mogelijk mel den wat er volgens hen is fout gelopen. De minister reageert pas eind deze week of begin volgende week, aldus zijn woordvoerder. (ADVERTENTIE) Wie oog heeft voor de eigen Drovincie kijkt vanavond om 9.45 uurnaarNed. 2. Vragen? Bel tot 21.30 uur UTRECHT - De overheid moet de rivierbo demvervuiling krachtig aanpakken. Dat vindt de Stichting Natuur en Milieu. Zij pleit voor harde preventieve maatregelen en een vergaande sanering van vervuilde bodems op korte termijn. In ieder geval moet ergere vervuiling worden voorkomen, meent de milieuorganisatie. Uit een recente notitie van minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) blijkt dat mi nimaal honderd miljoen ku bieke meter rivierbodem ern stig verontreinigd is met on- ARNHEM - Gedeputeerde Staten van Gelderland vinden dat de 'Boerema-kliniek' in Nijmegen een kans moet krij gen om haarbestaansrecht te bewijzen. Zij hebben staatssecretaris Dees (WVC) over dit Medisch Diagnostisch Centrum (MDAC) dan ook positief ge adviseerd. Het college wijkt daarmee af van de adviezen die de Gel ders Raad voor de Volksge zondheid en de Gelderse In spectie voor de Volkgezond heid hebben uitgebracht. Het initiatief van de Nijmeegse uruloog dr. J. Boerema werd al eerder door het landelijk College voor Ziekenhuisvoor zieningen van tafel geveegd. G.S. geven toe dat het zie kenhuisplan Nijmegen aan privé-klinieken geen ruimte biedt, zodat het initiatief eigenlijk zou moeten worden afgewezen, maar dat hier re den is voor 'een uitzondering op de regel'. „De discussie die landelijk in de media is ontbrand over privatisering in de gezond heidszorg toont aan dat het initiatief niet zonder meer ne gatief dient te worden beoor deeld", menen G.S. Het Gelders GS-college vindt wel dat honorerering van het initiatief niet ten koste mag gaan van de ziekenhuizen in Nijmegen. der meer zware metalen en chloorhoudende koolwater stoffen. De saneringskosten hiervan worden geschat op één tot vier miljard gulden. Een deel van de financiële meevaller van de regering (twee miljard gulden) zou hiervoor moeten worden ge bruikt, aldus de milieuorgani satie. Natuur en Milieu heeft ern stige kritiek op de notitie van de minister die niet verder komt dan 'nadere studie is no dig en er is geen geld'. Dat geld moet er komen en snel ook, vindt de milieuorganisatie. Fi nanciële middelen die in het kader van de Interimwet Bo demsanering (IBS) beschik baar zijn, mogen in principe niet worden gebruikt voor sa nering van rivierbodems. In de begroting voor volgend jaar van het ministerie moet een artikel voor die sanering wor den opgenomen, vindt Natuur en Milieu. Ook zou een deel van de kosten moeten worden ver haald op provinciale besturen, plaatselijke waterkwaliteits beheerders en de vervuilers zelf. Is vervuiling door bedrij ven over de grens veroorzaakt, dan zal de regering alles in het werk moeten stellen de schade daar te claimen. Verder zal het bedrijfsleven collectief finan ciële steun moeten verlenen. Vervuiling van rivierbo dems bedreigt het ecologisch functioneren van waterstyste- men, levert grote risico's op voor de volksgezondheid en heeft een nadelige invloed op het grondwater, aldus de mi lieuorganisatie. Een tijdelijke oplossing is het opbergen van verontreinigd slib in putten op het land. Daarvoor is op dit moment een aantal methoden in ontwikkeling. ENSCHEDE (ANP) - In gemeenten waar de PvdA een sterke po sitie heeft, is de gemeentelijke belastingdruk groter dan in ge meenten waar de sociaal-democraten in de minderheid zijn. Dit blijkt uit het proefschrift waarop drs. B. Denters hoopt te pro moveren aan de Universiteit Twente. Uit de studie van Denters komt ook naar voren dat gemeen ten, waar de PvdA sterk is, een actiever beleid voeren ten aan zien van sociale woningbouw dan in gemeenten waar deze partij zwak is. Eveneens blijkt dat de PvdA haar voorkeur voor een grotere overheidsbemoeienis óók verwezenlijkt als haar machtspositie door de concurrentie van andere partijen omstre den is. ROTTERDAM - Het Unilever concern heeft de nettowinst vorig jaar met vier procent verbeterd tot ƒ2.144 miljoen. Hoewel de winst in het vierde kwartaal tien procent lager uitviel, is de Unilever-directie toch tevreden. Zonder de sterke daling van de Ameri kaanse dollar en het Britse Pond zou de jaarwinst ƒ350 miljoen (21%) hoger rijn ge weest In guldens uitgedrukt daalde de omzet van het con cern met 17 procent: ƒ55.363 miljoen tegenover ƒ66.771 miljoen in 1985. Zonder de in vloed van wisselkoersen ging de omzet vier procent achter uit, maar dat was het gevolg van de verkoop van een hand vol bedrijven. Het volume van de verkopen, de hoeveelheid verkochte goederen, nam met vijf procent toe, als het effect van de aan- en verkoop van bedrijven buiten beschouwing blijft. De winstmarge verbe terde van 3,1 tot 3,9 procent. Op elke gulden verkoop ver dient Unilever dus bijna 4 cent „Voor ons kruideniers kan eentiende procent een he leboel geld betekenen", aldus voorzitter F.A. Maljers van de raad van bestuur. Maljers was vooral tevreden over 1986 vanwege de vorde ringen die het concern heeft gemaakt bij het invullen van de strategie: versterking van kernactiviteiten en verbete ring van de verhouding tussen kosten en opbrengsten. „Het concern heeft nu een goede ba sis voor verdere winstgevende groei." In dat kader heeft het con cern de afgelopen drie jaren ruim 50 ondernemingen afge stoten en ongeveer even veel bedrijven verworven. De uit verkoop leverde ongeveer 1,5 miljard op, het aankopen kostte ƒ4 miljard. Maar de verkochte firma's brachten vrijwel niets op, terwijl de nieuwe leden van de Unilever- familie samen goed zijn voor ongeveer ƒ600 miljoen bruto winst per jaar. In deze cijfers is niet de overname van Chesebrough- Pond's opgenomen Unilever betaalde voor dit Ameri kaanse concern begin van dit jaar ongeveer 7 miljard. Maljers verklaarde gisteren bij het bekend worden van de jaarcijfers dat Unilever der gelijke grote aankopen nu even niet meer doet. Maar voor de overname van klei nere en middelgrote onderne mingen blijft het concern be langstelling koesteren. Met name in Japan ziet men uit naar mogelijkheden voor een grote sprong voorwaarts om zo een groter deel van die markt te kunnen krijgen. De nettowinst over het vierde kwartaal kwam uit op 599 miljoen, tegen 662 mil joen in het zeer goede slot- kwartaal van 1985. Zonder wisselkoerseffecten zou het resultaat dicht bij dat record terecht zijn gekomen. Daar komt bij dat de resultaten in de VS werden gedrukt door een zware campagne op de markt voor wasmiddelen. Dat leidt wel tot een hogere omzet, maar (nog) niet tot meer winst. In omzet gemeten is de laat ste jaren sprake van een doel bewuste verschuiving van Unilever belangen naar de Noord-Amerika. In 1985 had Europa 64% en Noord-Ame rika 17 van de verkopen. In 1986 waren die percentages 61 en 18. Met name door de inlij ving van Chesebrough-Pond's neemt het Amerikaanse aan deel van de wereldwijde omzet toe tot 22 De Nederlandse Unilever- bedrijven, onder leiding van de voormalige staatssecretaris W. Dik, droegen vorig jaar bijna zes procent aan die we- reldomzet bij. Op een omzet van bijna ƒ4 miljard boekte Nederland een nettowinst van 174 miljoen. Dat is 38 mil joen meer dan in 1985. De om zet nam echter met ruim ƒ2 miljard af ten opzichte van 1985. Dat kwam door de ver koop van bedrijven als Bens dorp en UT-Delfia. Het Unilever-concern ver schafte eind 1986 aan 321.000 mensen werk. Dat is een toe name van 17.000, die vooral voortkomt uit de overname van Chesebrough-Pond's met 23.000 werknemers. In Europa nam het personeelsbestand af van 131.000 tot 122.000. De Ne derlandse Unileverbedrijven hadden eind vorig jaar 11.000 mensen in dienst Door de overname van Naarden Inter national was sprake van een stijging. A^ C7 \5 Een deel van de bevolking ont waakt vandaag in beklagens waardige toestand. Een dreu nende hoofdpijn heeft de her innering aan vier hele dagen compleet uitgewist. Hebben zij veel gemist? Nee. Alles is eigenlijk bij hetzelfde gebleven. De politie heeft het nog steeds druk op zondag en voetbalsupporters hebben nu de middelen gevonden om het beton van de tribunes los te krijgen. In de Rotterdamse haven wordt nog steeds gestaakt, alle voorstellen worden in het wa ter gekieperd. Niks aan de hand dus. Handelsoorlog tussen Ame rika en Europa? Die was er ook al voor carnaval. Irangate is nu Iran-Gates geworden, maar dat is maar een detail. Verder is gebleken dat we vo rig jaar niet zoveel fris hebben gedronken als verwacht mocht worden. Dat geldt hoogstwaar schijnlijk ook voor de afgelo pen dagen. Hallo, mag ik nog even uw aandacht? Ja, ik weet het, de oogjes doen wat pijn en het licht is wat fel, maar u moet even doorzetten. Er is een grote kans dat de kruisraket ten niet komen. Misschien wordt er nu gede monstreerd door groepen die beweren dat wij recht hebben op die dingen. Dat ze ons be loofd zijn en dat ze dus moeten komen. Laten we juist vandaag hopen dat er van de kruisvluchtwa- pens niets, maar dan ook niets overblijft: askruisraketten. MERIJN IN Nederland is vorig jaar minder frisdrank gedronken dan verwacht. Ondanks de prachtige zomer steeg de om zet van frisdranken en mine raalwater over 1986 slechts met vier procent: van 980 mil joen liter (in 1985) naar ruim één miljard liter. Gemiddeld drinken Nederlanders daar mee ruim zestig liter per jaar. Van der Giessen-De Noord Marinetouw gaat circa 100 ar beidsplaatsen schrappen. Dit is een gevolg van het uitblij ven van vervolgopdrachten. Bij Van der Giessen-De Noord Marinetouw werken in totaal 350 mensen. Directeur D. van Dort verwacht dat de reductie van het personeelsbestand ge paard zal gaan met enige tien tallen gedwongen ontslagen. Een ander deel moet via na tuurlijk verloop verdwijnen. DE gemeente Uithoorn kampt met ernstige wateroverlast, doordat de rivier de Amstel daar buiten zijn oevers is ge treden. Oorzaak van de over stroming is volgens de politie vermoedelijk de hoge water stand, gecombineerd met de uitzonderlijk harde wind, die de golven over de dijk doet slaan. DE schade die door de ijzel di rect en indirect is veroorzaakt in Friesland en Groningen be loopt volgens verschillende in stanties en bedrijven vele mil joenen guldens. In de provin cie Groningen wordt de schade enorm en rampzalig genoemd. Over enkele dagen kan een be tere raming van de schade worden gemaakt. GRONINGEN (ANP) - Bij het ministerie van onderwijs in Groningen wordt het aantal arbeidsplaatsen met 160 uitge breid. Het gaat om arbeids plaatsen waarvoor de werving in de provincie Groningen plaats zal hebben. Volgens Deetman gaat het om hoogwaardige banen voor automatiseringspersoneel en academici. Honderd van de nieuwe arbeidsplaatsen wor den ingevuld voor het centraal innen van school- en college gelden. Veertig nieuwe personeels leden gaan zich bezig houden met wachtgeldregelingen voor ambtenaren in het onderwijs. De overige vijftien tot twintig nieuwe personeelsleden gaan werken bij de commissie van beroep studiefinanciering.

de Stem | 1987 | | pagina 3