'Geloof kan rol spelen als verlossende kracht' Tussen hemel en aarde LEIDERS Gort 'Religies moeten krachten bundelen' Unilever Nieuw boek Leonardo Bo ff 'onvoorstelbaar gevaarlijk' IEUWSOVERZICHT DODDD McFarlane AMSTERDAM DINSDAG 3 MAART 1987 DüBTUM GEESTELIJK LEVEN5 DUITSE THEOLOOG HANS KÜNG SCHRIJFT NIEUW BOEK Dialoog Positief DOM HELDER CAMARA: Geweld mo 'Rechtse christenen hebben wind mee' 'Auschwitz Gods identificatie met joden' Conflict in Westduitse Pax Christi Bom ontploft bij aartsbisschop Jezuïetenpater uit orde gezet Verdeeldheid over anti-AIDS-campagne Missionarissen in Mozambique vrijgelaten DINSDAG 3 MAART T47 Leonardo Bo ff: Een cadeau voor de hele Braziliaanse Kerkfotoupi SAO PAULO (ANP) - Het jongste boek van de Brazi liaanse bevrijdingstheoloog Leonardo Boff dreigt een nieuw conflict op te leveren tussen vooruitstrevende en conservatieve groeperingen binnen de Rooms-Katholieke Kerk. De krant 'Folha de Sao Paulo' publiceerde vorige week uitlatingen van de voor zitter van de bisschoppelijke commissie voor de geloofsleer en vicaris-generaal van het diocees Rio de Janeiro, mgr. Karl Josef Romer, die het nieuwe boek van Boff „on voorstelbaar gevaarlijk" noemt. In 1985 mondde een Vati caans onderzoek naar Boffs boek 'Kerk: charisma en macht', aangezwengeld vanuit het bisdom Rio de Janeiro, uit in een zwijgplicht voor Boff die elf maanden duurde. Het jongste, omstreden boek van de 48-jarige Boff, 'De drieëenheid, de samenleving en de bevrijding' is inmiddels al in het Portugees, Italiaans en Spaans vertaald en zal bin nenkort ook in Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en West-Duitsland op de markt verschijnen. Volgens genoemde commis sie in Rio de Janeiro is het nieuwe boek „een voortzetting van vorige fouten". „Boff be schouwt de Heilige Drieëen heid als een eenheid van drie vrienden die elkaar graag mo gen. We hebben aldus een mo rele eenheid en drie goden", aldus mgr. Romer. Boff ontkent dat deze bis schop hem juist interpreteert. „Mgr. Romer staat bekend om zijn obsessie in de jacht op dwalingen en leringen die hem niet goed in de oren klinken", aldus de Braziliaanse bevrij dingstheoloog. Boff, die tengevolge van zijn vorige boek werd beschuldigd de richting te zijn ingeslagen van „de liberaal-protestantse theologie uit de vorige eeuw" heeft voor de publikatie van 'De drieëenheid, de samenle ving en de bevrijding' de goed keuring gekregen van de ker kelijke autoriteiten buiten het bisdom waar hij gewoonlijk werkt. Zo verstrekte de regio nale overste van de Francisca nen, pater Estevao Ottenbreit, de kerkelijke goedkeuring 'ni hil obstat', terwijl de reli gieuze goedkeuring 'imprima tur' los kwam via de bisschop van Nova Iguacu, mgr. Adriano Hypolito ofm. Boff verzekert dat zijn jongste boek „een cadeau voor de hele Braziliaanse Kerk" is genoemd door mgr. Valfredo Tepe, die de enige vertegen woordiger is van het Brazi liaans episcopaat in de Vati caanse congregatie voor de Geloofsleer. Door Bob van Huët CORDOBA - „Ik ben ervan overtuigd dat we, sinds de Eerste Wereldoorlog, op het punt staan een nieuwe periode in de geschiedenis van de mensheid binnen te treden. We gaan in de richting van een tijdperk, dat ik, met ande ren, post-modern zou willen noemen. De men sen geloven niet meer dat de wetenschap alle problemen oplost, de technologie zaligmakend is en dat de industrie belangrijker is dan de natuur. In de nieuwe postmoderne tijd zal het geloof weer een rol van betekenis spelen, niet als behoudende kracht, maar als een verlos sende." Dit zegt de Zwitserse theoloog Hans Küng over de inhoud van zijn nieuwe boek, Theologie im Aufbruch' dat onlangs in Duitsland is verschenen. Volgens Küng is een tijd van bezinning aangebroken maar waarin de wetenschap weer uitgaat van ethische nor men en de technologie in dienst van de mensheid wordt gesteld in plaats van anders om. Hans Küng, die acht jaar geleden door Rome werd ver oordeeld wegens zijn onortho doxe theoriën, was onlangs een van de deelnemers aan de internationale Abraham-ont moeting in Cordoba, waar christenen, moslims en joden ene voorzichtige poging deden begrip op te brengen voor eik aars standpunten. Een thema dat ook in Küngs nieuwe boek ter sprake komt. „Twintig jaar geleden was ik in Libanon ter gelegenheid van de 100ste verjaardag van de Amerikaanse Universiteit. Beiroet was toen nog het Pa rijs van het Midden Oosten, al voelde je dat de vrede niet erg stabiel was. Er waren ook moslim-theologen uitgeno digd, maar een week eerder dan wij. We hebben elkaar niet gezien. Ik ben ervan over tuigd dat als we 20 jaar gele den in waren geslaagd een dialoog aan te knopen, een hoop catastrofes voorkomen hadden kunnen worden die dat prachtige land nu geheel dreigen te vernietigen. Ik wil daarmee niet zeggen dat het conflict in Libanon uitsluitend een religieuze oor zaak heeft, want de grote poli tieke, economische en mili taire belangen zijn bekend. Maar door het geloof erbij te betrekken is het vuur opge laaid omdat alle partijen den ken dat ze in naam van God kunnen doen wat ze willen. Dat speelt ook tussen de Iraakse soennieten en de Iraanse sji'iten, tussen de Pa kistaanse moslims en de In diase hindoestanen en was er tijdens Vietnam tussen de toenmalige christelijke rege ring en de boeddhistische monniken. Zolang er geen vrede tussen de religies is, kan er geen vrede tussen de naties zijn." De Midden Oosten-kwestie bevat volgens Küng een aantal „niet onderhandelbare pun ten." „Voor de joden is dat het land van God ofwel Israël, voor de christenen de zoon van God, Jezus Christus, en voor de moslims telt vóór alles het boek van God, de Koran. Die verschillen zijn er en moeten niet worden weggestopt. Maar de gemeenschappelijke ge schiedenis van de drie mono- theistische geloven is niet toe vallig. Het christendom is voortgekomen uit het ju daïsme en de Islam heeft met beide relaties. Niemand kan dus zeggen „God is er alleen voor mij", zoals we hebben ge daan bij de kruistochten. De joden zouden toleranter zijn tegenover de Palestijnen als ze zouden weten dat de God van Abraham ook de God is van de Palestijnen. Geen enkele gods dienst is onschuldig. Wanneer de mens eerlijk is, zal hij moe ten toegeven dat hij een twee slachtig wezen is en niet altijd doet wat goed is. Misbruik van het geloof mag echter nooit een argument zijn tegen dat geloof op zich. Er is een ver schil tussen de goede bood schap van God en wat de men sen daarmee doen." Het voorzichtige overleg in Cordoba kan volgens Küng op den duur een positieve uitwer king hebben. „We zijn onge veer op eenzelfde punt als 50 jaar geleden in Duitsland toen katholieken en protestanten voor het eerst met elkaar praatten. In het begin stelde dat niet veel voor, maar later werd die dialoog erg belang rijk. De echo van Assisi is voelbaar. Eindelijk heeft de paus een concreet initiatief ge nomen voor het contact tussen religies." De theoloog van de univer siteit van Tübingen zou graag zien dat het godsdienstonder wijs op scholen wordt uitge breid met kennis van de an dere geloven. „Het is belang rijk dat kinderen niet op groeien met het idee dat de is lam staat voor terrorisme en heilige oorlog. Arabische kin deren zouden ook moeten we ten wat het christendom in houdt, want daarover bestaan vele verkeerde ideeën. Ik weet zeker dat we daarvan over een aantal jaren de vruchten kun nen plukken. Tenminste als de wereld dan niet is vernietigd door politiek en religieus fa natisme." Hans Küng: „We zijn ongeveer op eenzelfde punt als 50 jaar geleden in Duitsland toen katholieken en protestanten voor het eerst met elkaar praatten. In het begin stelde dat niet veel voor, maar later werd die dialoog erg belangrijk. De echo van Assisi is voelbaar. Eindelijk heeft de paus een concreet initiatief genomen voor het contact tussen religies." - foto ap De agenda van activiteiten op het gebied van het geestelijk leven ziet er voor de komende weken als volgt uit: JONGEREN - Het jongeren centrum De Uithof van de Ab dij van Berne te Heeswijk- Dinther heeft twee thema weekenden voor jongeren van 16 tot 26 jaar op touw gezet. Van 20 tot 22 maart gaat het over popmuziek. Aan bod komt een stukje geschiedenis, wat roepen diverse genres op, welke teksten en beelden ra ken en inspireren. En aan dacht voor beweging en dans. Van 3 tot 5 april is het thema 'omgaan met jezelf en met an deren': ouders, familieleden, klasgenoten, collega's,medes tudenten, vrienden, vriendin nen,verkering of relatie. Het gaat over vragen als 'ben je te vreden met je contacten, heb je iemand met wie je echt kunt praten, wat vind ik van me zelf, wat mis ik en wat zou ik anders willen'. Inforamtie: De Uithof, 04139 - 1755 (9.00 - 12.00 uur en 19.15 - 20.00 uur.) BEZINNING - Het bezin- ningshuis De Zwanenhof in Ambt-Delden belegt een serie bezinningsbijeenkomsten voor religieuzen en mensen die zich met hen verwant voelen. Van 16 tot 22 maart is het thema 'geloven in liefde': hoe kan het geloven in liefde verdiept en bevestigd worden en in hoe verre is de Schrift een steun? Van 1 tot 5 juni is het thema 'geloven in eigen verantwoor delijkheid'. Van 8 tot 15 juni heeft er de zomerweek voor religieuzen plaats. Van 11 tot 17 oktober wordt een week ge houden over het thema 'de mens, gemaakt uit het stof der aarde'. Informatie: De Zwa nenhof, tel. 074 - 661904. VREDESHUIS - Het Vredes- huis Elzendaal in Boxmeer or ganiseert de eerste helft van dit jaar een cyclus van bezin ningsdagen. Van 15 tot 18 maart is het onderwerp 'door symbolen innerlijk zien' voor groepjes van ten hoogste acht personen. Dit onderwerp wordt ook gedaan van 3 tot 6 mei. Van 23 tot 26 maart gaat het over 'symboliek en vrede' met herhalingen van 29 maart tot 1 april, 30 juni tot 3 juli en 23 tot 26 augustus. Van 13 tot 15 april is het thema 'geweld loze weerbaarheid'. Van 18 tot 21 mei gaat het over 'gerech tigheid en vrede. Informatie: Vredeshuis Elzendaal, tel. 08855 - 75454. PSYCHOSYNTHESE - Het Instituut voor Psychosynthese te Heusden organiseert in het Vredeshuis Elzendaal in Box meer van 5 tot 12 juni een cur sus 'fundamentals of psycho- synthesis' ter kennismaking met de basisprincipes van psychosynthese. Informatie: genoemd instituut, Kooikers hof 7,5256 KD Heusden. VREDESVORMING - Op 6 en 7 maart organiseert Kerk en Vrede in Amersfoort een vor mingsweekend over het thema 'dialoog....in gesprek met de ander'. Het is bedoeld voor mensen in de vredesbeweging en in andere maatschappelijke organisaties in verzet tegen heersende machtsstructuren. Inforamtie: Kerk en Vrede, tel. 033-10445. KERK/ ISRAEL - De gerefor meerde deputaten voor Kerk en Israël gaan op toernee door Nederland om tekst en uitleg te geven over de principiële en praktische kanten van de ont wikkelingen in de relatie jo den en christenen die in een stroomversnelling terecht zijn gekomen. Ter oriëntatie is het boekje 'Joodse vragen...ch ristelijke antwoorden?' uitge geven. Open avonden zijn on der meer voorzien op 23 april in Breda, op 13 mei in Zutphen en op 14 mei in Nijmegen. In formatie: bureau Kerk en Is raël, tel. 033 - 943244 (mw. Kemper). VAKANTIEWERKERS 'Kirche Unterwegs', een Duitse organisatie voor kerke lijk recreatiewerk, zoekt 30 jonge Nederlanders die willen meewerken aan de organisatie van campingdiensten, kamp vuuravonden, sport en spel op campings in de Bondsrepu bliek. Ter voorbereiding is op 7 maart een informatiedag voorzien. Informatie: mevr. F. de Witt - Jansen, tel. 033 - 941649. NIEUWE TIJD - Aquarius in Breda heeft op 27 maart Hein Stufkens als spreker te gast. Hij geeft een lezing onder de titel 'Zin en onzin van de nieuwe tijd'. Van 10 maart tot en met 7 april is er bij Aqua rius een serie workshops over Tarot voor gevorderden. Die workshops worden gegeven door Joop Vlag. Van 10 maart tot en met 9 juni loopt er bij Aquarius een cursus 'Dromen' onder leiding van Zita Vasen. Plaats van handeling is steeds de Doopsgezinde Gemeente, Cimburgalaan 98 Breda. Door Bob van Huët CORDOBA - In de geest van Assisi reist mgr. Dom Helder Camara, oud-bisschop van Olinde en Recife (Brazilië) over de aardbol. In het Spaanse Cordoba nam hij on langs deel aan een met Ara bisch oliegeld gefinancierd symposium over het Abraha misme. Moslims, christenen en joden trachtten daar een dia loog op gang te brengen om te voorkomen „dat de twintigste eeuw in een catastrofe ein digt". In april gaat de 78-ja- rige Camara naar Tokio voor een ontmoeting met leiders van de grote Aziatische reli gies. De 'bisschop van de Derde Wereld' zegt groot belang te hechten aan dergelijke oecu menische manifestaties. „Het is de gedachte van paus Jo hannes XXIII aan het begin van het Tweede Vaticaans Concilie. Hij wilde verder gaan dan een dialoog met onze protestante broeders. Veel be langrijker dan wat de religies verdeelt is wat ze met elkaar in overeenstemming hebben. De problemen en absurditeit in de wereld eisen dat we nu meer dan ooit onze krachten en zwakheden bundelen om te proberen de mensheid te hel pen. De oproep van Johannes Paulus II voor de gezamen lijke gebedsdienst in Assisi is van enorm belang geweest. Allemaal geloven we in een schepper. We moeten samen denken hoe met ons geloof een rechtvaardiger wereld te krij gen, zonder oorlog, geweld en haat." Wanneer ik hem vraag of recht en gelijkwaardigheid desnoods met geweld bevoch ten mogen worden, pakt hij me bij de arm. „Nee, zeker niet. Wij in Zuid-Amerika zijn voor een geweldloos activisme. Degenen die zogenaamd voor een heilige oorlog de wapens oppakken zijn niet het volk. Ik ken mijn volk. Ik reis veel door Brazilië en help bij de voorbereiding van belangrijke verkiezingen. Ik spreek de taal van de armen. Zij willen een land zonder onderdrukten en onderdrukkers. Iedereen wil dat, waar ook ter wereld. Het gaat om het overleven van de mensheid. Niet alleen atoom bommen kunnen de aarde ver nietigen, maar ook de misère. De armoede van het zuiden zal het noorden aantasten als er niets gebeurt. Ik ben tegen elke vorm van geweld. De be vrijdingstheologie heeft daar niets mee te maken en wordt vaak verkeerd uitgelegd." Dom Helder Camara ver wijst naar een rapport van de Nederlandse kardinaal Wille- brands. „Ik vraag me af aan wie de rijke industrielanden straks hun prachtige produk- ten moeten verkopen. Niet aan de ontwikkelingslanden, want die zitten met enorme schul den opgescheept. Aan elkaar kunnen ze het ook niet kwijt, want het noorden heeft een overproduktie. Het is absurd dat tweederde van de mens heid in beestachtige omstan digheden leeft, terwijl een kleine groep alles heeft. Het noorden moet het zuiden te hulp komen met een nieuw Marshall-plan. Echte ontwik kelingshulp en geen zoge naamde door multinationals, die wel werkgelegenheid en techniek aanbieden, maar him winsten uitvoeren. Een aantal universiteiten van de noordelijke landen heeft dat begrepen en zal het voortreffelijke rapport van Willebrands verder uitwer ken. De praktijken van de multinationals moeten worden onderzocht in de landen waar ze hun origine hebben. Fiat in Italië, IBM in Amerika, Phi lips in Nederland enzovoort enzovoort. De directeuren van die bedrijven moeten ervan worden overtuigd dat de ont wikkeling van het zuiden geen liefdadigheid is, maar dat het gaat om het belang van het noorden zelf. De studenten van nu hebben dat begrepen Dom Helder Camara: „De problemen en absurditeit in de wereld eisen dat we nu meer dan ooit onze krachten en zwakheden bundelen om te proberen de mensheid te hel pen." - foto de stem/cor j de boer en ik heb vertrouwen in hun onderzoek. Ze zullen accepte ren dat je niet alles zo maar kunt veranderen, maar niet dat de grote ondernemingen niet tenminste een poging doen de situatie te verbete ren." UTRECHT (ANP) - Rechtse christenen hebben in Nederland d wind mee. Van het geloof in het socialisme is onder christen® weinig overgeblevea De nieuwe religieuze bewegingen zien al lemaal af van de maakbaarheid van de samenleving. Men trek zich terug op het individuele geloofsleven en op een vertrouw® in een leven na de dood. De politieke strijd met als inzet het so cialisme wordt nergens meer gestreden. Tot deze conclusi kwam de socioloog drs. Harm Dane, als coördinator werkzaat bij het toerustingscentrum van de Gereformeerde Kerken ii Leusden, in Utrecht op een studiedag over theologie en politiek De studiedag was georganiseerd door de Vereniging voor Theo logie en Maatschappij (VTM) en door Christenen voor het Socia lisme (CVS). De deelnemers aan de studiedag bogen zich over he boek 'Alles is politiek, maar politiek is niet alles' van prof.di H.M. Kuitert, hoogleraar in de ethiek aan de Vrije University te Amsterdam. Een van Kuiterts conclusies is dat de kerk in eet democratie geen politiek geladen uitspraken moet doen. Volgen Damen is it boek zo goed onthaald, omdat Kuitert zegt wat vee naar zijn mening rechtse christenen altijd al dachten, namelijl dat kerk en politiek twee gescheiden werelden zijn. En nadat zi in de jaren zestig en zeventig door maatschappij-betrokken ge lovigen in het defensief waren gedrongen, hebben de rechts christenen thans weer de beslissende posities ingenomen, zi meende Dane. DEN HAAG (ANP) - De moord op de joden in het concentratie, kamp Auschwitz in de Tweede Wereldoorlog is geen straf vai God over dit volk. Uit de geschiedenis van Auschwitz blijkt da juist daar de allerdiepste vereenzelviging van God met de jodei plaatsvond. Aldus prof. dr. A. van de Beek op een symposium ii Den Haag over 'De Godsleer en de huidige Westeuropese cul tuur'. Van de Beek is sinds september 1981 hoogleraar vanwegi de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Rijksuniversiteit tt Leiden. Het symposium werd gehouden ter gelegenheid van he verschijnen van deel IIIA van de dogmatiek van dr. B. Wentse! gereformeerd predikant in Den Haag. In 1986 verklaarde Went sel in een lezing tot studenten dat Auschwitz wèl gezien moes worden als een straf van God over de joden. Dat kwam hem ti staan op een strafklacht van de Anne Frank Stichting en df STIBA (Stichting Bestrijding Antisemitisme). Van de Bee) pleitte ervoor Auschwitz te zien in samenhang met de voorliefdi van God voor het joodse volk. Naar zijn mening daagde er na d; ramp van Auschwitz bevrijding en rust voor het joodse volk it de stichting van de staat Israël. Van de Beek zei hierin een dui delijk handelen van God te zien. Prof.dr. J. Veenhof, hoogleraar dogmatiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, betoogde dat de kerken wegens de hernieuwde ontmoeting met het joden dom en de islam hard toe zijn aan een nieuwe bezinning op de drieëenheid. BONN (KNA) - De vice-voorzitter van de Westduitse afdelint van de internationale RK vredesbeweging Pax Christi, Rainei Öhlschlager, heeft zijn aftreden bekendgemaakt. Ook het be stuurslid Heinz Theo Risse stapt uit het bestuur, öhlschlager en Risse besloten hiertoe op grond van de beslissing van het Pax Christi-bestuur om begin mei een bijzondere vergadering van afgevaardigden van de plaatselijke afdelingen te houden om voortijdig een nieuwe vice-voorzitter te kiezen, öhlschlager en Risse distantieerden zich vorig jaar van de uitspraak van df vergadering van afgevaardigden dat dienstweigeren in deze tijd ethisch verplicht is. Ook de bisschoppelijke gedelegeerde, bis schop Hermann Josef Spital van Trier, uitte hierop scherpe kri tiek. Hun werd toen verweten Pax Christi schade te hebben toe gebracht. öhlschlager en Risse beschuldigen het Pax Christi-be stuur er nu van een open discussie over de standpunten, werk wijze en structuur van Pax Christi uit de weg te gaan. Pax Christi moet in hun visie een voorbeeld van een democratisch forum in kerk en samenleving zijn, waarbij evenwicht wordt gezocht tussen inspraak van de leden van de plaatselijke afde lingen, de besluitvorming binnen het bestuur en de relatie met de hiërarchie van de RK Kerk. SAO PAULO (ANP) - Bij de residentie van kardinaal Aloisio Lorscheider, aartsbisschop van Fortaleza in het'noorden van Brazilië, is onlangs een lichte bom ontploft. De ontploffing ver oorzaakte geringe materiële schade. Kardinaal Lorscheider be sloot echter enkele dagen onder te duiken. Een jaar geleden ver giftigden onbekenden de zeven herdershonden die kardinaal Lorscheider beschermden. Daarna vond een bomaanslag plaats tegen het onderkomen van mgr. Clovis Frainer, bisschop van Manaus, het centrum van het Amazone-gebied. Half februari werden op een zondg schoten gelost op mgr. Marcelo Pinto Car- valheira, tijdens een misviering in de noordoostelijke deelstaat Paraiba. Intimidatie is vermoedelijk het doel van de aanslagen Alle belaagde bisschoppen staan als vooruitstrevend bekend of hebben openlijk de zijde van landloze boeren hebben gekozen in de strijd om het grondbezit. Tot op heden is in verband met de diverse aanslagen nog geen enkele arrestatie verricht. NEW YORK (NCNS) - Wegens „hardnekkige ongehoorzaam heid" en „het volharden in het verspreiden van leringen die in strijd zijn met wat het leergezag van de Rooms-Katholieke Kerk voor juist houdt", heeft de Amerikaanse pater John J. McNeill na 38 jaar lid te zijn geweest van de orde der Jezuïeten zijn ont slagbrief gekregen. De 61-jarige psychotherapeut heeft grote be kendheid gekregen wegens zijn pastoraat onder homoseksuele gelovigen en vooral ook door zijn boek 'De Kerk en de homosek sueel', uitgebracht in 1971. Onmiddellijk na het uitkomen van dat boek verbood de Vaticaanse congregatie voor de Geloofsleer hem dat onderwerp in woord of geschrift nog verder in het openbaar aan te roeren. „Teneinde onmiddellijk zich voordoende ernstige schade aan zielen" te voorkomen moest de Kerk haar positie wel volkomen duidelijk maken, aldus de motivatie van kardinaal Jerome Hamer, prefect van de Vaticaanse congregatie voor de Religieuzen en Seculiere Instituten, in de ontslagbrief Naar de mening van de pater heeft hij door zijn pastorale werk onder rooms-katholieke homoseksuelen juist zielen gered in- plaats van in gevaar gebracht. Na in 1985 een inleiding te hebben gehouden over gewetensvrijheid op een nationale conventie van de organisatie van katholieke homoseksuelen 'Dignity' verbood kardinaal Joseph Ratzingerhem zijn pastorale werk voort te zetten. Bijna tien jaar heeft de pater naar zijn zeggen zoveel mo gelijk in stilte gewerkt. Hij sprak na het uitkomen van het Vati caanse document over homoseksualiteit van 2 november 1986 als zijn mening uit, dat daarin een wrede en gemene geest openbaar wordt die zowel naar letter als geest in strijd is met het evange lie. WASHINGTON (KNA/RNS) - De Amerikaanse kerken zijn ver deeld over de vraag of het gebruik van condooms via radio en te levisie moet worden gepropageerd om verspreiding van de ziekte AIDS tegen te gaan. De RK bisschoppenconferentie noemt in een verklaring de verwijzing naar condooms als bescherming tegen AIDS „kortzichtig en een verkeerde oplossing die boven dien grote ethische problemen oproept". Door het vrijmoedige taalgebruik wordt aan het recht van de ouders om invloed uit te oefenen op de sociale en morele ontwikkeling van hun kinderen zware schade toegebracht, aldus de bisschoppen. De mediacom- missie van de Amerikaanse Raad van Kerken heeft haar steun betuigd aan reclamespotjes op radio en televisie voor het ge bruik van condooms. De commissie dringt er bij de makers van amusementsprogramma's op aan seksuele vraagstukken en sek sueel gedrag op een verantwoorde wijze aan de orde te stellen, De commissie verwierp elf jaar geleden nog reclame voor anti conceptie op radio en televisie. MAPUTO (CIC) - De Italiaanse missionarissen Guiseppe Zanetti (48) en Guiseppe Boffini (48) alsmede een vrouwelijke religieuze, die in december vorig jaar door de rebellenbeweging Renamo in Mocambique waren ontvoerd, zijn weer vrij. De missionarissen, leden van de Congregatie van de Heilige Harten, werden ont voerd uit het missiehuis van hun orde in Mualama in de noorde lijke provincie Zambesia. De ontvoering werd pas bijna een maand later bekend, nadat de missionarissen erin geslaagd wa ren een brief te smokkelen uit het kamp waar ze werden vastge houden. Zij verblijven nu in het huis van hun orde in de Zam- biaanse plaats Quelimane. Van onze correspondent WASHINGTON - He voorstel van de Russi sche partijleider Gor- batsjov om tot een af zonderlijke akkoorc te komen over d< middellange af- standswapenraketten in Europa heeft he Witte Huis voor grot< verrassingen ge plaatst. Het is te con creet en te serieus on als pure Sowj et-pro- paganda van de hanc te wijzen. Bovendien houdt het voor stel een soort 'overwinning voor president Reagan in Partijleider Gorbatsjov heef kennelijk de hoop opgegevei dat hij zijn Amerikaanse te genspeler tot concessies voo wat betreft het Stategisch De fensie Intitiatief (SDI) kan be wegen. Moskou schijnt ziel voorts te hebben neergelegc bij het feit dat er met Amerik: voorlopig niet te praten val over het stopzetten van kern proeven. In Washington worden d< Russische voorstellen dan ooi als een echte concessie van d zijde van de Sowjet-Unie ge WASHINGTON (UPI) - gans voormalige adviset nale veiligheid Robert 1 in een vraaggesprek ge; voel tegenover zijn lan ben geschoten hem dee zelfmoordpoging te doei McFarlane (49) zei voo Reagan niet altijd vol schonk aan zijn adviezer moeite had belangrijke inf te nemen, met name op h buitenlandse politiek. Reaj er de voorkeur aan te luist succesvolle zakenlieden bin In een lang vraaggesp York Times, zei McFarlanf als gevolg van het Iran- mogelijk zou hebben weten president uit de vuurlinie z halen door minister van b George Shultz meer bij de het Oval Office te betrekl bekend dat hij van meet a had over de Iran-operatie een van de eerste waarin toegestemd sinds hij op 9 f in het ziekenhuis werd o AMSTERDAM (ANP) - Beleggers he ben kennelijk goede verwachting van de jaarcijfers van Unilever, dinsdag gepubliceerd worden. Op Amsterdamse effectenbeurs werden aandelen van het voeding- en zeepet cern maandag ƒ4,20 duurder, terwijl schommelingen bij de andere interr tionaal genoteerde fondsen bepei bleven tot dubbeltjes. Op de optiebei uitte het optimisme over Unilever z. in een vraag naar calls en een aant van puts. ABN, die vrijdag met jaarcijf komt, gaf daar een tegengesteld bet te zien met vraag naar puts en verkc van calls. Het aandeel ABN ging verder terug naar ƒ488, maar alle nanciële waarden waren zwak stemd nadat vorige week NMB telei stellende cijfers bekend maakte. Bij een gelijkgebleven dollar en t nagenoeg onveranderd Wall Str bleven de verschuivingen bij de hoo fondsen beperkt. Nadat de obligatie^ Wall Street vrijdag een kwart proc( duurder waren geworden noteerden Amsterdam de meest verhande staatsleningen fractioneel hoger, omzet in zowel aandelen als obliga was matig en het totaal kwam niet ven de ƒ665 miljoen. Bührmann-Tetterode maa maandagmiddag de jaarcijfers bekt en dit aandeel won in de loop vanf dag geleidelijk ƒ0,60 op ƒ52,60. Pakh< viel na de koerswinst van vrijdag terug op ƒ59,50. VNU en Kluwer vie wat terug, terwijl Elsevier een rij daalder won op ƒ244,50. Koninkli Papier verloor ƒ1,50 op ƒ136. Wessanen won ƒ1,50 op ƒ82,50, 1 wijl op de lokale markt Meneba won op ƒ50 na bekendmaking van [LENINGEN GEZONDHEIDSZORG iVt aeneas 8% antonius (oostb.) 7% antonius (oostb.) 5V« congr.o.Lv. lourdes 8% daniel de brouwer 8% gasthuis (tilburg) 8V< gasthuis (tilburg) 4\fe gasthuis (tilburg) 4Vt gasthuis (tilburg) 7% hooghuys (het) 4 klokkenberg liduina 8Vi prot.z.hs ('s-h'bosch) 8 prot.z.hs ('s-h'bosch) 7% prota-hs ('s-h'bosch)

de Stem | 1987 | | pagina 4