Howard Baker brengt nieuwe stijl en sfeer Gorbatsjovs aanbod valt goed in Westen De langzame toenadering tussen Egypte en Israël Zweden: niet achterblijven op defensie-gebied Bestaansrec Koninklijk familie op vakanti Bond: rem c werk chemii DINSDAG 3 MAART 1987 ACHTERGROND VS-ONDERMINISTER PERLE: 'CONSTRUCTIEVE STAP' EGYPTENAREN RAKEN GEWEND AAN BEZOEK VAN ISRAËLI'S UITGAVEN DEFENSIE VERHOOGD VOOR TECHNOLOGISCHE INHAALMANOEUVRE DINSDAG 3 MAART Kerken tegen optreden van Goerees DE STEM C< T5 PAGINA 2 Door Jo Wijnen DE BENOEMING van Howard Baker tot op volger van Donald Rea gan als chef-staf van het Witte Huis is in Washington met in stemming begroet. Ho ward Bakers komst naar het Witte Huis (zijn benoeming volgde nog geen 24 uur na ver schijning van het rap- port-Tower) zal een grote verandering in stijl en sfeer teweeg brengen in Reagans naaste omgeving. Was Donald Regan een harde en zelfs enigszins' meedogenloze vechtjas, die zoveel mogelijk macht naar zich toe trok en bereid was de president alles uit handen te nemen, de nieuwe chef van de Witte-Huisstaf is in alle opzichten een gematigd man, een uiterst bekwaam onderhandelaar en een er varen politicus die de repu tatie heeft partijen nader tot elkaar te kunnen brengen. Howard Baker is ook een man met ambities. De Repu blikein uit Tennessee verliet enkele jaren geleden de Amerikaanse Senaat omdat hij plannen voor het presi dentschap koesterde. Die plannen heeft hij, met het aanvaarden van de benoe ming tot chef-staf, naar alle waarschijnlijkheid laten va ren. Opmerkelijk is dat Baker niet tot de rechtervleugel van de Republikeinse partij behoort. Hij wordt in de partij beschouwd als 'pro gressief' (liberal), maar dan toch een man met zeer ge matigde opvattingen. Dat maakte hem in de jaren dat hij de meerderheidsleider van de Republikeinen, in de Senaat was, tot een populair en toegankelijk politicus. Bakers benoeming is ook opmerkelijk omdat presi dent Reagan - in tegenstel ling tot wat algemeen werd aangenomen - kennelijk niet van plan is een zwaai naar rechts te maken. De laatste weken begon het er steeds meer op de lijken dat de in het nauw gedreven presi dent begon terug te vallen op zijn neo-conservatieve volgelingen. De buitenge woon harde kritiek die in het Tower-rapport op hem is geuit, heeft daar kennelijk verandering in gebracht. Het is niet uitgesloten dat Ronald Reagan tot de bevin ding is gekomen dat zijn niet tot matiging geneigde mede standers voor een deel ver antwoordelijk zijn voor de politieke chaos in het Witte Huis. Bij dat alles komt nog dat Howard Baker zijn poli tieke lot heeft verbonden met dat van senator Bob Do le, die steeds meer naar vo ren treedt als de belangrijk ste Republikeinse kansheb ber voor het presidentsschap in 1988. Dole's opmars on dermijnt de positie van de huidige vice-president George Bush in toenemende mate. Howard Baker gaat nu De nieuwe chef-staf van het Witte Huis, Howard Baker. - fotoap een tandem vormen met Reagans nieuwe adviseur voor nationale veiligheid, Frank Carlucci. De laatste wordt eveneens gezien als een doorgewinterde kenner van het buitenlands beleid en een all-round beroepspo liticus zonder al te radicale opvattingen. Baker en Car lucci kennen elkaar goed en hebben een uitstekende per soonlijke verhouding. Met het vertrek van Do nald T. Regan ontdoet de Amerikaanse president zich van een toegewijd vertrou weling. Regan begon zijn maatschappelijke opmars in Wall Street en was, voordat hij in 1981 minister van Fi nanciën werd, een van de topmannen van de investe ringsbank Meryll Lynch. Die functie maakte Regan miljonair. Hij stond bij Me ryll Lynch bekend als een bijzonder hard en autocrar tisch leider. Die stijl nam hij mee naar het ministerie van Financiën. Na Reagans verkiezings overwinning in 1984 werd Donald T. Regan chef van de Witte-Huisstaf, een functie die hij mateloos ambieerde omdat ze hem in het cen trum van de macht plaatste (zijn voorganger James Ba ker nam Regans plaats als minister van Financiën in). Regan slaagde er welis waar in alle macht naar zich toe te trekken, maar hij be greep weinig van de zeer persoonlijke stijl van de president en nog minder van gecompliceerde politieke problemen. Hij kreeg, gaande de Iran-affaire, ru zie met Nancy Reagan die dan ook sterk op zijn vertrek aandrong. De First Lady hield Do nald Regan niet ten onrechte verantwoordelijk voor de toenemende chaos in het Witte Huis. Het was juist Regan die de topmensen van het Witte Huis had moeten behoeden voor het heilloze Iran-avontuur dat het presi dentschap van Ronald Rea gan ruïneerde. Dat hij, na North en Poindexter, het derde slachtoffer van het Iran-schandaal zou worden, stond al enkele weken vast. Waarschijnlijk zal president Reagan nog meer van zijn naaste medewerkers ver vangen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62.4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. IN HET westen is alom positief gereageerd op het aanbod van de Rus sische partijleider Mi- chail Gorbatsjov om een akkoord te sluiten over de Europese kernwa pens voor de middel lange afstand. Gisteren zijn in Genève de onder handelingsdelegaties van de VS en de USSR bijeenkomen om over het voorstel te vergade ren. „Ik denk dat het voorstel een constructieve stap is die uiteindelijk zal leiden tot een verdrag", aldus Richard Per- Ie, de Amerikaanse ondermi nister van Defensie. Hij waarschuwde echter dat er nog heel wat details uitge werkt moeten worden voor dat het zover is. De huidige besprekings ronde in Genève, die eigen lijk woensdag beëindigd zou worden, wordt mogelijk ver lengd om verder over de middellange-afstandsraket- ten te praten, aldus Perle. Senator Clairborne Peil, voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen, verwelkomde Gorbatsjovs voorstel en uitte zich optimistisch ten aanzien van de mogelijkheid om snel ler tot zaken te kunnen ko men. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Hans-Dietrich Genscher ver welkomde het voorstel even eens. „Door de middellange- afstandsraketten los te kop pelen van andere ontwape ningsaspecten heeft Gorbats jov het belangrijkste obsta kel verwijderd om tot elimi natie te komen van alle Ame rikaanse en Russische mid- Woensdrecht, toekomstige thuisbasis voor de kruisraketten op Nederlands grondgebied. Een snel einde? - foto cnck de boer dellange-afstandsraketten", aldus Genscher in een ver klaring. De minister zei voorts dat het voorstel een teken is dat ook voortuitgang mogelijk is op andere ontwapeningster reinen, omdat het een positief effect zal hebben op de on derhandelingen. Voorzitter Willy Brandt van de SPD zei: „Het voorstel van Gorbatsjov biedt de kans om een belangrijk aspect van de onderhandelingen in Ge nève tot een bevredigende oplossing te brengen. Het Westen moet onverwijld van deze kans gebruik maken". In een interview met Die Welt waarschuwde vertrek kend NAVO-opperbevelheb- ber generaal Bernard Rogers tegen eliminatie van de mid- dellange-afstandsraketten in Europa zonder daarbij an dere ontwapeningsaspecten te betrekken. Vereist zijn ook overeenkomsten over raket ten voor de korte afstand en over de conventionele troe pen, omdat anders 'ons beleid van afschrikking ongeloof waardig wordt', aldus Ro gers. Lord Carrington, de secre taris-generaal van de NAVO in Brussel, verwelkomde Gorbatsjov's voorstel als een 'substantiële stap vooruit'. Carrington verklaarde het altijd onredelijk te hebben gevonden dat de Sovjet-Unie in het verleden vasthield aan de koppeling tussen middel- lange-afstandsraketten en Star Wars en toonde zich verheugd dat het Kremin dit standpunt nu heeft verlaten. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Leo Tin- demans uitte zich 'verheugd' over het voorstel dat naar zijn mening een doorbraak bij de besprekingen in Ge nève kan betekenen. Het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken noemde het voorstel van Gorbatsjov 'een goed en positief teken' en uitte zich met name geïnte resseerd inzake Gorbatsjov's mededeling dat als eenmaal een akkoord over de middel- ange-afstandsraketten is be reikt de Sovjet-Unie haar ra ketten voor de korte afstand uit de DDR en Tsjechoslowa- kije zal terugtrekken. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat het voorstel 'geen enkele ver rassing' bevatte, omdat een afzonderlijk verdrag over de Euro-raketten al enige tijd werd verwacht. In Groot-Britannië deden de leiders van Labour en de Alliantie een beroep op pre mier Margaret Thatcher om positief te reageren op het Russische voorstel. Thatcher zal later deze maand een be zoek aan Moskou brengen. De regering-Thatcher en de Franse regering hebben te kennen gegeven dat ze het voorstel eerst uitvoerig gaan bestuderen. De media in de DDR uitten hun steun aan het voorstel van Gorbatsjov. Het persbu reau ADN meldde dat het voorstel een nieuwe stimu lans betekent voor alle wa penonderhandelingen tussen Oost en West. Het voorstel bewijst dat de Sovjet-Unie bereid is wapenbeheersings- akkoorden te sluiten en zich flexibel opstelt met betrek king tot de onderhandelingen met de VS, aldus ADN. President Erich Honecker stuurde een boodschap naar de Westduitse bondskanse lier Helmut Kohl, waarin hij erop aandrong dat beide lei ders hun invloed bij hun bondgenoten aanwenden om Gorbatsjovs voorstel te steu nen. In de USSR begroetten de media het voorstel van Gor batsjov als een 'historische kans' die door de VS niet op aanvaardbare wijze terzijde kan worden geschoven. „De mogelijkheid bestaat nu om op korte termijn ons gemeenschappelijk Europees huis te verlossen van een be langrijk deel van de nu cleaire last", zei journalist Tomas Kolesnitsjenko in het televisie-programma 'Inter nationaal Panorama'. Volgens Kolesnitsjenko kunnen de VS nu niet langer blijven volhouden dat met de Sovjet-Unie geen akkoord over de middellange-af- standsraketten mogelijk is zonder daarbij het SDI-pro- gramma te betrekken. De VS mogen deze historische kans niet laten liggen, meende hij. Het persbureau Tass meldde in een bericht uit Washington dat een zegsman van het Witte Huis had ge zegd dat het voorstel van Gorbatsjov door de regering - Reagan 'met interesse' was ontvangen, maar dat een aantal Amerikaanse rege ringsfunctionarissen nu al afwijzend had gereageerd. (ANP) Door Rob Simons DE EGYPTENAREN hebben de vorige week nauwelijks notie geno men van het bezoek van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Sjimon Peres aan Cairo. Kenmerkend voor de nor malisering van de betrekkin gen tussen Egypte en Israël die zich langzamerhand be gint af te tekenen, is dat Pe res gewoon werd beschouwd als een van de buitenlandse staatslieden die de Egypti sche hoofdstad met grote re gelmaat aandoen. En ten slotte wordt Egypte maande lijks door duizenden Israëli sche toeristen bezocht zodat Egyptische taxichauffeurs zich soms al een paar woor den Hebreeuws eigen hebben gemaakt. In de straten van Cairo waren ook geen Israëlische vlaggen opgehangen, want het betrof maar een werkbe zoek. Aan de ontspannen sfeer rond deze etappe in de vredesdialoog droeg stellig ook bij dat de doorgaans bij zonder strenge veiligheids maatregelen dit keer zo op vallend achterwege werden gelaten, dat sommige zijde lings bij het bezoek betrok ken Egyptenaren het zelfs lichtzinnig vonden. Als teken van ontluikende vriendschap heeft Moebarak zijn Israëli sche gast toegezegd dat met ingang van vandaag tussen Egypte en Israël automatisch kan worden getelefoneerd. Peres heeft op zijn beurt de beginnende agrarische sa menwerking onderstreept door een 6000 ha groot land bouwbedrijf te bezoeken, waar met deskundige hulp van Israëlische adviseurs een stuk Egyptische woestijn wordt ontgonnen. Het is de Egyptenaren niet kwalijk te nemen dat zij geen belangstelling aan de dag leggen voor het slepende vre desproces dat ze niet direkt raakt. Ze maken zich vooral druk over de forse stijging van de kosten van levenson derhoud en de andere econo mische problemen waarmee Egypte worstelt. De politiek bewuste inwoners van Cairo beginnen warm te lopen voor de 6 april te houden parle mentsverkiezingen. De eerste gigantische por tretten van Hosni Moebarak zijn als startsein van de ver kiezingscampagne al bij be langrijke verkeersaders op gesteld. Zelfs de meeste Egyptische journalisten heb ben het bezoek van Peres slechts op een afstand ge volgd. Tegenover de horde Israëlische journalisten en het gevolg van Peres waren de vertegenwoordigers van de Egyptische pers verre in de minderheid. „De vrede met Israël is een feitelijk ge geven waarmee wij in Egypte leven", zegt een Egyptische journalist die dit Israëlisch bezoek voor een buitenlands persbureau moest volgen. „Voor ons be tekent die vrede met Israël dat Egyptische jongemannen niet meer jarenlang in het le ger hoeven te dienen en op de uitgaven voor de Egyptische strijdkrachten kan worden besnaard." In de Egyptische dagbla den is het bezoek van Peres weliswaar voorpagina nieuws, maar de voortzetting van de Egyptisch-Israëlische vredesdialoog werd in de krantenkolommen niet zo breed uitgemeten. Slechts twee kranten maakten mel ding van de felle discussies tussen premier Shamir en minister van buitenlandse zaken Peres over een inter nationale vredesconferentie. De Egyptenaren staan vreemd te kijken van de on derlinge ruzies tussen de beide Israëlische coalitie partners die de afgelopen weken in het openbaar wer den uitgevochten. In Egypte stelt president Moebarak het beleid vast en een minister moet het niet in zijn hoofd halen daar publiekelijk kri tiek op te leveren. De Egyptische leiders ont hielden zich van ieder com mentaar op wat in Cairo na drukkelijk als een binnen landse aangelegenheid van Israël wordt beschouwd. Met verkiezingen voor het Egyp tische parlement in het ver schiet wordt deze Israëlische les in het functioneren van een parlementaire democra tie in de presidentiële repu bliek aan de Nijl liever over geslagen. Tenslotte vertrouwen de Egyptenaren erop dat Israël zijn verplichtingen zal nako men, ook al spreekt de rege ring in Jeruzalem met een gespleten tong. Tegen de ach tergrond van de kruistocht die Shamir de laatste paar maanden tegen een interna tionale conferentie voert, stelt het Egyptische dagblad 'Al Ahram' de retorische vraag of Shamir wel lid van de Israëlische regering was toen premier Peres in Ale- xandrië de internationale vredesconferentie aanvaard de. In een hoofdredactioneel commentaar roept 'Al Ah ram' de Verenigde Staten op druk op Israël uit te oefenen om zo'n conferentie te laten plaatsvinden. „Zo niet, dan zal het Israëls succes in het handhaven van de status quo aangeven Het schijnt dat de Israëlische premier daar al zijn hoop op heeft gevestigd, aangezien hij vrede als iets onuitstaanbaars beschouwt." Het gezaghebbende Egyp tische dagblad stelt Shamir wegens zijn oppositie tegen een internationale vredes conferentie dan ook verant woordelijk voor de voortzet ting van de huidige impasse in het vredesproces. Volgens het Egyptische weekblad 'Al Moussawar' heeft president Mubarak een uitnodiging voor een topconferentie met Reagan en Shamir tegen het eind van deze maand in Washington van de hand ge wezen, omdat hij ervan over tuigd is dat de Israëlische premier buiten het kader van het verstarde ideologie zich toch 'geen centimeter' in de vredesrichting zal bewegen. Het verzoek van Peres om een bezoek aan Egypte te brengen werd daarentegen positief beantwoord om de Israëli's te demonstreren dat Egypte bereid is met iedereen samen te werken die de vrede probeert te bevorderen. Door Larry Gerber ZWEDEN, EEN LAND dat sinds 1814 geen oor log heeft gevoerd, is van plan na een jarenlange stagnerende militaire groei zijn defensie-uit gaven te verhogen. Dit besluit lijkt vooral te zijn ingegeven door de Zweedse wens in mili tair-technologisch op zicht niet achter te ra ken bij de twee machts blokken. Het land ligt immers tussen de twee blokken ingeklemd en moet op zijn hoede blij ven. „Dit jaar wordt absoluut een keerpunt", zo zegt kolo nel Carl-Ivar Pesula. De in structiekaart op zijn basis, de luchtmachtbasis F-21 in het Laplandse Lule°a, laat de rode cirkels zien waarmee een van de grootste marine bases ter wereld is aangege ven. Het is de Russische ma rinebasis bij Moermansk op het schiereiland Kola, de thuishaven voor bijna twee derde van de Russische vloot. De vliegbasis F-21 ligt op 600 kilometer afstand van Moermansk. Dat wil zeggen dichter bij de Russische ma rinehaven dan bij de Zweedse hoofdstad Stock holm, dat 740 kilometer zui delijker ligt. Moermansk be vindt zich binnen het bereik van de Amerikaanse kruis raketten die in de Bondsre publiek staan opgesteld en Zweden ligt tussen deze twee vuren. - De Viggen, het Zweedse militaire vliegtuig. - fotoarchief de stem Groene cirkels op de de kaart van overste Pesula ge ven de sterkte aan van de NAVO in de Noordzee. Het Westerse militaire bondge nootschap heeft zijn ma noeuvres in Noorwegen sterk opgevoerd. Vorig jaar nog namen 20.000 man deel aan een van de grootste militaire operaties die daar ooit plaatsvonden. „Het strategisch belang (van het gebied) is de afgelo pen 20 jaar toegenomen", zo zegt Pesula. Buitenlandse onderzeeërs, die slechts zel den geïdentificeerd kunnen worden, bevinden zich regel matig in de Zweedse territo riale wateren. Het incident met de Russi sche duikboot die op 27 okto ber 1981 voor een Zweedse marinebasis vastliep, speelde een belangrijke rol bij het tot stand komen van het besluit om de defensie-uitgaven te verhogen. „Men begon na te denken over de verdediging van het land", zo zegt Pesula, „en men realiseerde zich dat we meer geld aan de strijd krachten zouden moeten uit geven". Zweden, een land met 8,3 miljoen inwoners, besteedt een kwart van de jaarlijkse uitgaven aan sociale pro gramma's, die variëren van de ziekenzorg tot het ouder schapsverlof van negen maanden. Hoewel de reële Zweedse defensie-uitgaven relatief gering zijn, zijn ze per hoofd van de bevolking even hoog als die in de Bondsrepubliek. De afgelopen 20 jaar is er nauwelijks sprake geweest van een inflatiecorrectie op de defensie-uitgaven. Daar door zakten deze van onge veer 17 percent van het na tionale uitgavenpakket in het midden van de jaren zestig tot 7,7 procent in 1986. Voor de komende vijf jaar heeft de regeringscommissie voor de fensie een begroting opge steld van 124,9 miljard kro nen (ruim 40 miljard gulden), waarmee deze negatieve trend zou moeten worden ge keerd. De eerste verhoging van de defensie-uitgaven in de pe riode 1987-88 zal 840 miljoen kronen (280 mij oen gulden) bedragen. Daarna zullen de defensie-uitgaven jaarlijks stijgen met een bedrag varië rend van 1 miljard tot 1,6 miljard kronen (330 tot 500 miljoen gulden). De defensiebegroting is een compromis tussen de re gerende sociaaldemocrati sche partij, die een geringere verhoging voorstond, en de liberale oppositie en de mili tairen die meer wilden ver hogen. De nu ter tafel lig gende begroting is nog niet door het parlement bekrach tigd, maar dit zal naar ver wacht in juni gebeuren. Het grootste deel van het geld dat nu voor defensie vrij komt, zal in Zweden zelf worden uitgegeven. De Zweedse wapenindustrie neemt immers de produktie van 70 procent van het beno digde militair materieel voor zijn rekening. Het feit dat Zweden de de fensie-uitgaven verhoogt wil niet zeggen dat het land zijn neutraliteitspolitiek of zijn rol van voorvechter van de internationale ontwapening wil opgeven. „Maar de bui tenlandse militaire technolo gie wordt verfijnder en ver fijnder, of als je het van de andere kant wilt benaderen erger en erger", zegt Per Borg, de voorzitter van de Defensiecommissie. De ver hoging van de defensie-uit gaven, die voornamelijk zal worden gefinancierd uit de accijns op benzine, dient om te voorkomen dat Zweden op dit gebied een achterstand krijgt. Het geld zal ondermeer worden besteed aan de ont wikkeling van een nieuw type gevechtsvliegtuig dat de huidige Viggen moet vervan gen, van nieuwe pantserwa gens, verbeterde verdedi gingssystemen tegen onder zeeërs, verbeterde radar- en inlichtingensystemen en van een nieuwe luchtafweerra- ket. Zweden kent een algemene dienstplicht voor mannen en ongeveer 90 procent van de strijdkrachten bestaat uit dienstplichtigen. De verschil lende kigsmachtonderdelen zullen meer geld ter beschik king krijgen voor training en voor stimulerende maatrege len om te voorkomen dat goed opgeleide militairen overstappen naar een beter betaalde baan in de burger maatschappij. Kolonel Soren Jansson verwelkomt de aangekon digde verhoging van de de fensie-uitgaven. Hij is de commandant van het Lap landse Bereden Regiment, dat per jaar ongeveer 4.500 soldaten opleidt in Kiruna, boven de Poolcirkel ongeveer 275 kilometer ten noordwes ten van Lulea. De trainingen in Kiruna vinden plaats bij een tempe ratuur van 40 graden Celsius. De filosofie hierachter is de soldaten aan de barre om standigheden in het gebied te laten wennen, zodat zij een eventuele invasiemacht hier gemakkelijk de baas kunnen zijn. Het Zweedse leger wórdt getraind op snelheid. Op de vliegbasis F-21 hebben sol daten 12 minuten nodig om een Viggen gevechtsvliegtuig op een bevroren landings baan van munitie te voor zien. Het móet binnen 10 mi nuten, maar de soldaten heb ben pas vier weken geoefend en het is de eerste keer dat zij deze taak ten uitvoer bren gen. Het Vijfde Bereden Pelo ton in Kiruna heeft ongeveer even veel tijd nodig om een uit drie tenten bestaand le gerkamp - compleet met luchtafweergeschut en bran dende ovenljes - op te bre ken. Van welke kant zou een eventuele invasie kunnen ko men? Volgens strategen zal de aanval komen van de par tij die zich bij het uitbreken van vijandelijkheden het meest in het nauw gedreven voelt De Zweedse officieren wijzen in deze niet graag in een bepaalde richting. „Wij zij een neutraal land, dus wat zou het", zegt Jans son. „Wij verdedigen dit ge bied in het oosten, het wes ten, het noorden en het zui den. Dat vertellen we ook onze soldaten". (AP) De koninklijke famil verblijft op dit moment i het skivakantie-oord Lech (Oostenrijk). De fc< ningin zwiert met man kinderen besneeuwde he lingen af. Prinses Juliai en prins Bernhard doe het wat rustiger aan. Z houden het op wandele De traditionele vakantie i de bergen levert ook d keer foto's op. F0T0A, AMERSFOORT (ANP) - Dl Raad van Kerken in Neder' land heeft de lidkerken in eei brief opgeroepen de uitspra^ ken van het echtpaar Lucas ei Jenny Goeree ondubbelzinni) te verwerpen en het eigei spreken over het joodse voll kritisch te onderzoeken. De Raad heelt daarom zijl verklaring van februari vorij jaar, waarin de uitsprakei van het echtpaar scherp wer den veroordeeld, aan de lid kerken gestuurd. De Raai vraagt de lidkerken te bevor deren dat de verklaring in hui eigen kerk meer bekendheii krijgt. Het Overlegorgaan van Jo den en Christenen in Neder land (OJEC) heeft eerder di jaar in een gesprek met d Raad van Kerken er zijn be zorgdheid over geuit dat d lidkerken de verklaring vai de Raad negeren. Volgens he OJEC zijn de standpunten vai het echtpaar, dat een verbani legt tussen de kruisiging vai Christus en de vervolging vai de joden door de eeuwen heer nog in veel kerken te beluiste ren en zijn ze door de kerkei nog lang niet doordacht ei verwerkt. ROTTERDAM (ANP) - De In dustriebond FNV zal bij d komende cao-onderhandelin gen met een dertigtal chemi sche industrieën (tesamen zo' 15.000 werknemers) in het Bol lek- en Europoortgebied aar dringen op een rem op het uil besteden van werk. Volgens de bond bestede steeds meer bedrijven niet produktiegeboden werk u aan derden. Ook wil de Indus triebond in de cao's het aanti flexibele arbeidscontracten i de chemie beperken, zo hee: bestuurder P. Janssen meegi deeld op een persconferent: in Rotterdam. Het uitbesteden van bi; voorbeeld het werk van teel nische diensten en kantini HET SECTIEBESTUUR betaal nijdenswaardige positie. Vani het professionele voetbal ziet dens het competitieduel FC I dag. Zoals bekend speelden len af die herinneringen opril nissen tijdens de Europacu Heizel-stadion in Brussel. Een peloton van 250 agent de voetbalfanaten te beteug twintig gewonden en de hevic zwaar beladen historie van he Zoals te doen gebruikelijk omstreden duel veel hoogwaï van verontwaardigde lieden, zoiets zich in de toekomst ni< diverse pluimage willen dat e len genomen worden. Het arr maar voor heeft te zorgen da vaker nog ongenuanceerde e Formeel gesproken is het t op de KNVB richt. Tenslotti thuisspelende club- verantwi rond het veld afspeelt. Maar stantie te verwachten dat dè ren in Zeist wordt aangedri complex. Anderzijds moeten de voe het betaalde voetbal zijn laats is. Toename van crimininalite schijnsel en het voetbal-van onderdeel van. Maar het is n van het grote publiek zich ee minder sensationele zaken. Het is daarom voor de KN met -desnoods harde- maatr kunnen bijdragen tot beteug wordt voorgesteld om bijvo kende clubs niet langer toe dat ook zich fatsoenlijk gedr; van deze maatregel. Maar c waard om serieus bekeken t het zwaarst wegen. Zoveel t bewijzen dat het betaalde v recht heeft.

de Stem | 1987 | | pagina 2