ONDANKS DRUILERIG CARNAVALSBEGIN Optochten trokken veel bezoekers 'Zicht op Zeeland' expo met werk van Zeeuwse kunstenaars Gewonde op Franse mijnenveger door aanvaring in mist Vanaf heden warme maaltijden Zaamslag Overvaller na vijf jaar gepaki politierapport U rijdt Wij doen de rest. MAANDAG 2 MAART 1987 Weer in Europa Snuffelen MAANDAG 2 MAART 1987 VAN ZEELAND 'KUNST IS GOUD WAARD HULST - Het carnaval is nog steeds springle vend. Bleven vorig jaar vanwege de strenge vorst heel wat toeschouwers weg, afgelopen weekeind kregen de vele creatieve wagenbou wers eer van hun noeste arbeid. Hulst Sint-Jansteen Graauw Nieuw-Namen Vogelwaarde Lamswaarde Kloosterzande Aardenburg Philippine Sluiskil Westdorpe Van ome correspondente CLINGE - Zestien beeldende kunstenaars exposeren hun werk in Galerie Esprit in Clinge. Deze tentoonstelling die de titel „Zicht op Zeeland" meekreeg, werd zaterdag geopend door di recteur Henk Koch van de Zeeuwse Culturele Raad. „Kunst is een goudmijn", hield Koch de talrijk opgeko men kunstliefhebbers voor. Hij benadrukte dat Nederland wat betreft de beleggingen in kunst nog niet zo vooruitstre vend is als Amerika, Duits land en Frankrijk, maar dat men toch het belang van de moderne beeldende kunst be gint in te zien. „Kunst geeft prestige, prestige levert publi- HULST - Zondagmorgen rond drie uur zijn uit modezaak Nadette aan het 's-Gravenhof- plein te Hulst een aantal dure kledingstukken gestolen. De dader(s) gooide(n) een steen door de ruit en deden een greep in de etalage. Volgens de politie lagen er na de diefstal enkele kledingstukken op straat die door een voorbij ganger weer de winkel in wer den gedaan. In verband hier mee verzoekt de rijkspolitie te Hulst eventuele getuigen con tact met haar op te nemen. TERNEUZEN - De Sassenaar T. M. reed vrijdagavond met zijn personenauto in een bocht van de Nieuw Neuzenweg rechtdoor. Hij ramde daarbij een lantaarnpaal die afknakte en een schrikhek dat over een lengte van vijf meter werd vernield. Ook zijn voertuig werd zwaar beschadigd, TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is een ruit vernield van de winkel van J. D. aan de Noordstraat te Terneuzen. De ruit werd met een bierfles ingeslagen. TERNEUZEN - De Terneuze- naar J. B. deed bij de gemeen tepolitie in zijn woonplaats aangifte van vernielingen aan zijn rijwiel. Dat moet zijn ge beurd tussen zaterdag 13.30 en 19.30 uur toen deze stond ge parkeerd aan de Frederik van Eedenstraat nabij de sportvel den. ZAAMSLAG - Op de kruising Axelsestraat-Molenstraat te Zaamslag verleende vrijdag avond de automobilist A. S. uit Zaamslag geen voorrang aan zijn plaatsgenoot J. H. die over de Axelsestraat reed. Bij de botsing werd het voertuig van S. geheel vernield en de perso nenauto van H. zwaar bescha digd. BRESKENS - Op de kruising Dorpsstraat-Vogelenzang ont stond een aanrijding met H.L. uit Nettenthal (Duitsland) en een andere personenautobe stuurder, P.J. de V. uit Bres- kens. De aanrijding gebeurde toen L. voor een voetganger soversteekplaats stilstond en dit te laat bemerkt werd door de V. EEDE - In de Valeiskreek heeft B. uit St. Kruis een schade van 1000 gulden opge lopen aan zijn auto toen hij daar op een parkeerplaats stond. De veroorzaker is door gereden. OOSTBURG - Op de kruising Zuidzandsestraat-Oude Kerk straat is M.v.L. uit Zuidzande bij een eenzijdig ongeval ge wond geraakt en naar het zie kenhuis te Oostburg overge bracht. Dit gebeurde toen zij rechtdoor over de grasberm heen wilde rijden de Oude Kerkstraat in. Zij ramde hier bij een geparkeerde auto van M.V. uit Oostburg, alsmede een lantaarnpaal en een ver keersbord. citeit en publiciteit is geld waard", stelde Koch. Met een voorbeeld als de verkoop van de 'Mondriaan' in Hilversum die 50 jaar geleden het etiketje kindergeklodder opgeplakt kreeg en nu de gi gantische waarde heeft dat er een historisch pand mee ge restaureerd kan worden, pro beerde de inleider de aanwezi gen te overtuigen van het be lang om in kunst te investeren. Zeeland werd afgeschilderd als de provincie waar de kunstuitleen groeit en waar heel wat beeldende kunste naars zich blijvend vestigden. En waar bovendien zeer gun stige voorwaarden zijn om kunst te kopen met aantrek kelijke subsidies. De expositie in Clinge toont aan dat er heel wat kunste naars ook enthousiast zijn om hun werk te tonen aan het pu bliek. Het is de tweede 'Zicht op Zeeland' en volgens Koch niet volledig en niet geheel re presentatief. Wel toont het een breed beeld van wat de beel dende kunstenaars in Zeeland zoal maken. „Een keuze van figuratief en abstract werk, werk dat traditioneel genoemd mag worden en veel heden daagse produkten. Een duide lijk beeld van de verschillende stromingen in de beeldende kunst", aldus Koch die de hoop uitsprak dat de serie 'Zicht op Zeeland' een vervolg zal krij gen en de komende jaren een bestseller zal worden. Van een onzer verslaggevers ZAAMSLAG - Vandaag (maandag) wordt in Zaamslag gestart met de bezorging van warme maaltijden bij oude ren. Er zijn nu genoeg vrijwilli gers om de maaltijden rond te brengen, alleen het aantal deelnemers is nog aan de ma gere kant. 'Tafeltje dek je' wordt op touw gezet door de Stichting Welzijn voor Ouderen, in sa menwerking met het bejaar dencentrum Molenhof. Ver wacht wordt dat ook in Zaam slag, net als in de andere ker nen het geval is geweest, het aantal deelnemers zal toene men als het project eenmaal aan de gang is. De verstrekking vindt plaats op maandag, woensdag en vrijdag rond het middag uur. De kosten bedragen 6,25 gulden per maaltijd. Ouderen die op dieet staan kunnen een daarop afgestemde maaltijd krijgen. Voor inlichtingen op opgave kunnen ouderen con tact opnemen met mevrouw Willemsen-De Ridder in de Ridder Robertstraat 9, tele foon 01153-1242. (ADVERTENTIE) VOLVO CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN Mr. F.J Haarmanweg 49 Tel. 01150-97455 De weersverwachting: overwt gend bewolkt met regen motregen. Maximum van 8 to 12 graden bij een matige we: tenwind. De vooruitzichten voor dins dag en woensdag: frisser kans op een winterse bui (Bron: Ukkel) Amsterdamregeni Eindhovenregen70 j Vlissingenregen Aberdeenregenej Athenezwaar bew.13g Berlijnonbewollkt-2g Boedapestsneeuw2S Bordeauxzwaar bew.16$ Brusselregen10 g Frankfortzwaar bew.71$ Genöveregen13 g Helsinkionbewolkt.... -15g Innsbruckregenbui7g Klagenfurthalf bew.70$ Lissabononbewolkt24 g Locarno.onbewolkt1Bg, Londenzwaar bew72$ Luxemburg.... regen10 g Madridlicht bew.21~ Malagaonbewolkt25 g Maltalicht bew.15 g Moskousneeuw-11 g Münchenregen Nicezwaar bew.16gi Osloonbew-5gi Parijszwaar bew12 gi PraagsneeuwOg Pomelicht bew.15 gi Splithalf bew.16 g: Stockholmonbew.-9gi Warschausneeuw Wenenzwaar bew. Zurichzwaar bew.lOgi Casablanca.... licht bew.24 g: Cyprusregen15gi Istanbulhalf bew.Sgi LasPalmasonbew.27 gi GOES - De derde verdach van een in april 1982 gepleegde gewapende overval op ea postagentschap in het winkei centrum De Spinne in Goes, zaterdag aangehouden. De man, de 33-jarige H. K, beging in zijn woonplaats Den Haag een simpele verkeers overtreding. En dat was di aanleiding tot zijn arrestatie. Hij is overgebracht naar Goes en ingesloten. Vandaag zal ii overleg met de officier te Mid delburg verder over zijn lot worden beslist. Bij de gewapende overval op het Goese postagentschap waarbij overigens geen ge wonden vielen, waren nog twee mannen betrokken. Zij konden worden opgespoord en zijn reeds bestraft. De buit be droeg enkele tienduizenden guldens. beuren en dat komt dan aan het licht als de betrokkene j komt kijken. Meestal kun nen we de mensen helpen door die erfbebouwingsmo- gelijkheden anders in te te kenen". Nu is een lapje van een hectare snel vol als er een paar flinke schuren worden neergezet. Veel boe ren denken dan ook dat ze j meer ruimte nodig hebben. Temeer, omdat mogelijk ook de gierkelders in het be wuste vak gesitueerd moe ten worden. „Of die nou wel of niet buiten het bebou- wingsvlak vallen, is nog een punt van discussie". In het nieuwe bestem mingsplan zijn er wat lapjes bijgekomen die het etiketje agrarische bestemming met natuurwetenschappelijke of landschappelijke waarde krijgen opgeplakt. Bijvoor beeld een stukje akker bij de Putting, de Kleine Hengst- dijkpolder en een uitbrei ding van het stukje aan de Weverstraat. Blijkbaar wordt er nogal nauwgezet gewerkt om aan een stuk grond dat predikaat toe te kennen. „Bewoners van de polder", weet Ad Sturm, „hebben mensen van de pro vincie herhaaldelijk door het gras zien snuffelen. Op zoek naar opmerkelijke of zeldzame bloemetjes en plantjes". Inwoners van het Honte- nisser 'buitengebied' kunnen nog deze week, en wellicht ook nog volgende week, ko men kijken wat het nieuwe bestemmingsplan voor hen in petto heeft. Het is daarbij wel verstandig om van tevo ren even een afspraak te maken. T6 PAGINA ZEELAND 2 VLISSINGEN (ANP) - Een aanvaring in zeer dichte mist voor de Belgisch-Nederlandse kust heeft zaterdagmorgen de Franse mijnenveger Capella ernstig beschadigd. De hele achtersteven van het schip is door de aanvaring met het Liberiaanse vracht schip Guatemala weggeramd. In totaal raakten 16 Franse zeelieden te water, maar zij werden door te hulp geschoten schepen opgepikt. Eén ge wonde is overgebracht naar de Franse mijnenveger Capri corn, die een arts aan boord had. Behalve een helikopter van de Belgische marinelucht vaartdienst hebben van Ne derlandse kant de reddingbo ten Javazee uit Breskens en de Tuimelaar uit Cadzand aan de reddingsactie meegedaan. De Guatemala, die van zee op weg was naar Antwerpen, is op eigen kracht naar de rede van Vlissingen gevaren. Daar wordt het verder onderzocht door de rijkspolitie te water. De Guatemala heeft geen noe menswaardige schade opgelo pen bij de aanvaring. De Capella vormde onder deel van een flottielje Franse, Nederlandse en Belgische mij nenvegers, die een uur eerder voor een gezamenlijke oefe ning vanuit Zeebrugge naar zee waren vertrokken. Onder de mijnenvegers bevonden zich de Nederlandse schepen Naarden en Ommen, die de coördinatie van de reddings actie op zich hadden genomen. Dolle pret in Sint Jansteen. - foto de stem con j. de boer "t toeter nie toe oe a ge schait, moer oaloe plee papier bai deze mait': dat is klare taal in de optocht van Hulst. - foto de stem con j. de boer Van onze correspondenten Ondanks de dreigende grauwe hemel op zaterdag en de gestaag neerdruppelende regen gisteren, was er grote belangstelling voor de optochten, die weer door tal van plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen trokken. straat (Fata Wagama), 2. Zeegat (Vikingen), 3. Nieuwe Steen (een Biek is geen Bieto), groepen: 1, Bernardklinkers (Carnavalspel), kinderwagens: 1. Molenstraat (Troetelberenvloot), kindergroe pen: 1. Troetelbeertjes. De indruk van voorbije weekeind was dat ook in de avonduren de carnavalslief hebbers massaal op de been kwamen. De verschillende bals konden rekenen op een groot aantal feestneuzen en ook waren de meeste horeca bedrijven te spreken over de drukte. Traditioneel de grote pu bliekstrekkers waren gisteren de carnavalsoptochten in Hulst en Sas van Gent, met een grote deelname van wa gens, loopgroepen en muziek gezelschappen. Onder wakend oog van de in enorme boerenkiel gehesen stadhuistoren trok zondag middag een bonte optocht door de straten van de Reynaert- stad, waar Prins Emiel vier dagen de Vossen van kroeg naar kroeg voert. De mieze rige regen hield de bezoekers niet tegen. Majoretten en mu zikanten hadden zich gewa pend met doorzichtige plastic overtrekjes. Enkele 'behan gers' vatten hun taak wel erg letterlijk op door verschillende gevels van de nodige versie ring te voorzien. De uitslag is als volgt. Wa gens: 1. Het Indianendorp van De Brouwers (Sint Jansteen), 2. Toe- ternietoe van De Putters (Sint Jan steen), 3. Het Paleis Ut Toeternie- toe (Clinge). De eerste prijs voor een Hulsterse wagen komt pas op de vierde plaats met 'Het doet er nie toe. Ze zuipen toch als verkens' van de groep De Spatie uit Hulst Groepen: 1. 'Breek me de bek nie open', 2. De Speeters. Individuelen: 1. De Detectives, 2. 'Wij vieren uitgebreid carnaval'. Er waren 26 wagens, 9 groepen en 7 individuelen die dus naar de prijs dongen. Een aantal wagens dat gis teren in Hulst mee reed was zaterdagmiddag al in Sint- Jansteen te zien. Daar kon, met een wagen uit het grens dorp Kieldrecht, zelfs gespro ken worden van internatio nale deelname. Veel volk was er op de been en zag er een flinke stoet voorbij trekken, die werd opgeluisterd door drie muziekgezelschappen en twee drumbands. De wagen van De Statie uit Hulst (Ze zuipen toch als verkens) ging met de eerste prijs strijken, gevolgd door die van De Brou wers (Indianendorp) en de Putters. Uitslag groepen: 1. Boilie en Wollie, paren: 1. Danseressen. Traditiegetrouw werd in Clinge het beeld van Sloeber in passende carnavalskledij gestoken. Ook zaterdagmid dag in Clinge veel belangstel ling voor de optocht en 's avonds zat de zaal van het ge meenschapscentrum Malper- tuus nokvol tijdens een groot bal. Uitslag wagens: 1. Moien- Het dorp Graauw bracht za terdagmiddag veel eigen wa gens in de optocht. De Graauwse Studenten (Var kentje Wassen) behaalden de eerste prijs, gevolgd door de wagen Viking op drift en de Kloojoos. Kleine wagens: 1. Eski mos, 2. Ideeenbus, 3. Dweilservice. Groepen: 1. Graauwse Trekkers. Enkelingen: 1. Vliegende Fakir. Zaterdagavond was er een druk bezocht bal in het dorpshuis. Bij de Kautermollen in Nieuw-Namen speelde zater dag het muzikale element een grote rol. Het carnaval werd ingeluid met een songfestival voor de lagere schooljeugd. Bijna 300 belangstellenden be volkten het gemeenschapscen trum De Kouter om de optre dens mee te maken. De win naars: solisten: Judith van Overloop, groepen: Natascha de Theije, Marianne Ferket en Tamara Wesemael, duo's: Bianca Voet en Ineke Bleijen- berg. Na de pauze, waarin de drie Hulster wethouders wer den ontvangen, werd de mid dag voortgezet met een play- backshow voor de oudere jeugd en volwassenen. De eer ste prijs ging naar George, Wim en Tom Pauwels, met een vertolking van 'Vlooiencircus' vanhet Cocktail Trio. 's Avonds won de Achterste Kauter de zangwedstrijd voor de buurten. De prijzenpot die de Vogel- pieken dit jaar ook voor de buitenwagens in het vooruit zicht stelden, had zaterdag tot gevolg dat er naast 9 binnen- wagens ook 9 voertuigen van elders in de optocht versche nen. Er was een grote publieke belangstelling. Uitslag: binnen- wagens: 1. Polderjongens (Eski mos), 2. Rapenburgse Vogels (Troetelbeerlje), 3. de Neuters (Moulin Rouge). Buitenwagens: 1. Boerenjongens, 2. Totentrekkers, 3. Jacrakkers. Individuelen: 1. Vlie ger. Duo's: 1. Bert en Ernie. Kleine Groepen: 1. Poppenbal, groepen 6-9 personen: 1. Beesten, grote groe pen: 1. Lopende Muziekacademie. Traditiegetrouw trokken zater dagavond de carnavalvierders uit de gemeente Hontenisse en van daarbuiten naar de feesthal van Scheerders, voor het daverende bal. De Lamsoren konden gis termiddag de raden van elf met aanhang uit de andere Hontenisser dorpen verwelko men voor de optocht. Ondanks de concurrentie van de stoet in Hulst stond er veel publiek langs de route. Lucky Luke en de Daltons i Er hebben in totaal 18 wa gens deelgenomen en er was veel belangstelling ondanks het slechte weer. Uitslag: loop groepen tot en met 3 personen: Eerste prijs: Clowns, 2. Droge Ha ringvissers 3. De Draken. De cate gorie loopgroepen van meer dan 3 personen: 1. Lieve Heers beestjes. 2. Zeeuwse Meisjes. 3. Rattenvanger. Dan de categorie buitenwagens: 1. De Eskimo's van de polderjongens. 2. Troetelbeertjes van de Rapen burgse Vogels. 3. Circus Dombo. 4. De Flintstones. 5. Egypte van de Nozems. Er reden vier binnen- wagens mee op Lamswaarde maar deze werden niet beju- reerd. De Kloorianen spoedden zich zaterdag onder aanvoe ring van prins Tinus eerst naar Walsoorden, om een ver- kleed wedstrij d bij te wonen voor de jeugd. Behalve liters limonade, gingen er ook heel wat wafels door het keelgat. Vervolgens concentreerde het feestgedruis zich op Groenen dijk bij de kinderoptocht. Uit slag: enkelingen: 1. Fee, duo's: 1. Kikkers, groepen: 1. Behangerijes. Hoogtepunt van het Klooria- nencarnaval is dinsdag, als de grootste optocht van Zeeland er door de straten trekt. Het carnaval in Aardenburg werd vrijdagavond al geopend met de gebruikelijke kerk dienst. Zaterdagochtend werd prins Danny wel wat wit rond zijn neus. De jaarlijkse stunt bestond dit keer uit een nep- aanrijding. De ijlings uitge rukte brandweer bevrijde uit het geblindeerde wrak de prinses. Tot grote verbazing van de prins, want het bleek zijn eigen echtgenote te zijn. Voor de optocht zaterdagmid dag was een redelijke belang- i de straten van Philippine. - foto WIM K00YMAN stelling. Gisteren speelde het feestgedruis zich af in Eede, waar de eerste huwelijksver jaardag van Klakke Verdoest en Flavie Kweene werd ge vierd met een rommelpotten- bal. Daar trok ook een optocht door de straten. In Philippine bleek zaterdag de Oude Kerkstraat nogal krap om de grote carnavalsge vaarten probleemloos te laten passeren. Het winnende Rij dend Kasteel liet met name schade op, toen het de dakgo ten van enkele huizen raakte. Uitslag wagens: 1. Rijdend Kas teel, 2. Wild-west bank, 3. Kano's Studio Sport Individuelen: De rol van de behanger, duo's: Poep in de Stoep, groepen: Trimclub. Uitslag carnavalsstoet Sluiskil. Categorie 1 grote wagens: 1. Zwartsnuvers, 2. De Kouwe Pegel, 3. Horrocastle. Categorie 2 kleine wagens: 1. Theo en Thea, 2. Greet Geluk, 3. De Paradijsvogels, 4. De Pink Pan thers. Categorie 3 individuelen: 1. D. Soethaert, 2. D. Soethaert, 3. J. Dubbeldam, 4. S. Wanst, 5. S. de Caluwe. De volhoudersprijs ging naar de scouting Sluiskil. Uitslag in Westdorpe. Grote wagens: 1. Zuipcylinders, 2. Peetses, 3. De Kloddezakken (Koewacht). Groepen volwassenen: 1. De Kangoeroes. De prijzen van de kinderop tocht worden vanmiddag uit gereikt tijdens het limonade- bal. Kloojoos en dweil-service in de Graauwse optocht. - foto de stem/cor j. de boeh l

de Stem | 1987 | | pagina 7