Hoge kwaliteit in Sas van Gent Pastoor Hermans nam afscheid VOORSTEL WETHOUDER P.WEEMAES: Camping Colijnsplaat voor Raad van State Plan voor boeren en ook buitenlui ONDAP HET WEER Overvaller na vijf jaar gepak ookopaccuenuitlad MAANDA( 2 MAART 198; KIMENAI AUTOHUIS DONGEN PAGINA ZEELAND 1 T15 HULST - Wethouder P. Weemaes van Hulst wil dat na de sluiting in een deel van het Hul ster ziekenhuis voorzieningen worden gereali seerd voor beschermd wonen. WERKZAAMHEDEN VOORLOPIG GESTAAKT Onderscheiding EHBO Koewacht Bewolkt MAANDAG 2 MA Weer in Europa IN HENGSTDIJK EN VOGELWAARDE KOMEN KIJKEN KAN LATER GELD BESPAREN Argwanend Gierkelders Snuffelen HULST - Het car vend. Bleven voi vorst heel wat weekeind kregen wers eer van hun Hulst Sint-Jansteen Clinge Bolkensteeg 4, Dongen, telefoon 01623-13970 VAN ZEELAND Beschermd wonen in Hulster ziekenhuis' Van een onzer verslaggevers Daarnaast zou volgens hem een vleugel moeten worden vertimmerd tot noodopvangkamers voor ouderen die op de wachtlijst staan van het bejaarden huis de Blaauwe Hoeve. Van een onzer verslaggevers COLIJNSPLAAT - De kwestie rond de omstreden aanleg van een camping te Colijnsplaat ligt nu op het bord van de Raad van State. Die zal naar verwachting nog deze week een uitspraak doen in het geschil. In heeft afwachting J. Verburg daarvan de werk- Weemaes vindt dat de pro vincie daaraan alle medewer king moet verlenen, als com pensatie voor het verlies van het ziekenhuis. „Ik denk dat dit het minste is wat gedepu teerde staten kunnen doen. Naast uiteraard een maximale compensatie op de polikli niek". De wethouder reageert daarmee op een brief van ge deputeerde W. Don aan B en W, waarin die zegt dat hij al aan verschillende compensa tiemaatregelen voor Hulst heeft meegewerkt. „Maar dat is niet genoeg", zegt Weemaes. „Er is veel meer mogelijk. Uit gesprekken met de heer Don heb ik geproefd dat hij bereid is daaraan mee te werken". Weemaes constateert dat in Zeeuwsch-Vlaanderen de voorzieningen voor beschermd wonen zo'n 20 plaatsen onder de norm van WVC zitten. Het gaat daarbij om huisvesting voor mensen die op het sociale vlak niet meer zelfstandig kunnen wonen. „Als men dan in Zeeuwsch-Vlaanderen vol gens de normen van WVC gaat werken en ziekenhuizen sluit, dan moeten ze wat beschermd wonen betreft ook maar die normen hanteren. Dat bete kent 20 plaatsen erbij en die kunnen gerealiseerd worden in het leegkomende zieken huis. Voorts weet Weemaes dat er na de renovatie in het bejaar denhuis de Blaauwe Hoeve in Hulst twintig kamers minder beschikbaar zullen zijn. „Nu al is er een wachtlijst van zo'n 40 mensen en dat zal zeker niet minder worden. Bejaarden die in een verzorgingshuis willen, zijn gedwongen uit de regio te vertrekken". Daarom pleit hij ervoor in een gedeelte van het ziekenhuis noodopvangka mers te realiseren. Ouderen die op de wachtlijst staan. kunnen daar dan zolang wor den gehuisvest. Uiteraard zouden er dan ook de beno digde faciliteiten moeten ko men. „De provincie heeft geld stromen vrij om dit soort pro jecten te realiseren". Weemaes ziet een voorzie ning voor beschermd wonen en noodopvangkamers als on derdeel van het toekomstige medisch centrum. De twee projecten worden ook meege nomen bij het haalbaarheids onderzoek naar dat sociaal- medische centrum. Dat wordt momenteel uitgevoerd doorde Rijks Universiteit in Utrecht. In de al genoemde brief aan B en W zet gedeputeerde Don de feiten rond de sluiting van het Hulster ziekenhuis nog eens op een rijtje. Dit naar aanleiding van de opschud ding in de gemeenteraad, na de uitspraken van Don vorige week tijdens een PvdA-bij- eenkomst. Hij stelde daar dat B en W van Hulst ruim voor dat het bekend werd, op de hoogte waren van de sluiting van het ziekenhuis. Dat werd een paar dagen later door B en W ontkend. Enerzijds heeft Don wellicht gelijk als hij de 'officiële' be slissing van de staatssecreta ris in december 1985 bedoelt. Anderzijds maakt hij melding van een vertrouwelijk gesprek met B en W op 13 februari 1983. Maar dat, zo liet de gede puteerde dit weekeind nog snel weten, is een tikfoutje. „Ik vind dat we niet moeten gaan kissebissen over allerlei me ningsverschillen", meent wet houder Weemaes. „Dat is een zaak voor de geschiedschrij vers. Waar het om gaat, is dat Hulst nu zoveel mogelijk com pensatie binnen haalt. Ik denk dat de provincie dat wel aan ons verplicht is". Een bewijs van de traditionele hoge kwaliteit in Sas van Gent. SAS VAN GENT - De wagenbouwers in Sas van Gent hebben ook dit jaar de traditie van *hoge kwaliteit' kunnen op houden. Piekfijn afgewerkte wagens kenmerkten gisteren de grote optocht die door de straten trok. Langs de route veel kijkers, maar vanwege de regen toch minder dan verwacht. De uitslag: Grote wagens: 1. De Deurdouwers, 2. Zuipcylinders (Westdorpe), 3. Pijke Zot. Kleine wagens: 1. Lucky Luke, 2. Rid ders van de Ronde Tafel, 3. Konijnen berg. Meest carnavaleske wagen: De Deur douwers. Leukste deelnemer aan de optocht: 't schoonste verken in Sas. Uitslag groepen tot 16 jaar: 1. Muziek academie. Duo's tot 16 jaar: 1. Duveltje uit een - FOTO DE STEM COR J. DE BOER doosje. Trio's en kwartetten tot 16 jaar: 1. Scharrelkippen. Individuelen tot 16 jaar: 1. De Zwart werker. Duo's volwassenen: 1. Het schoonste verken. Trio's en kwarteten volwassenen: 1. Ma rie Servies. Groepen volwassenen: 1. De Pierewie ten in Australië. zaamheden gestaakt. Dat be tekende dat mensen van rijks waterstaat en de politie zater dag niet in actie hoefden te ko men, om in opdracht van com missaris der koningin C. Boer- tien het karwei stil te leggen. „Ik heb bewust de zaak nu niet op de spits willen drij ven", aldus Verburg. „Een paar dagen wachten kan nog wel". Hij is vrijdag naar Den Haag gereden om er persoon lijk een bezwaarschrift tegen de gang van zaken bij de voor zitter van de Raad van State te deponeren. Zoals bekend heeft Verburg wel toestemming van de ge meente Kortgene om een cam ping aan te leggen, maar stak het provinciebestuur daar een stokje voor. Omdat Verburg gewoon doorging met het werk besloot commissaris Boertien persoonlijk in te grij pen. Hij stelde een ultimatum, dat vrijdagnacht afliep. Verburg zegt dat hij nog dit jaar met het kampeerterrein moet beginnen. Hij inves teerde al meer dan een miljoen gulden. „Zelfs als ik dit sei zoen kan openen", aldus Ver burg, „heeft de actie van Boer tien mij zwaar benadeeld. Ik heb nu al advertenties moeten afzeggen. Mijn promotiecam pagne is kapot. Dit kost me handenvol geld". Hij stoort zich bijzonder aan het feit dat Boertien een compromisvoor stel regelrecht in de prulle- mand heeft gesmeten. „Ik had een oplossing waarmee alle partijen het eens zouden kun nen zijn. Dit noem ik geen be sturen meer. Dit is gewoon ac tievoeren". Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - Mevrouw R. de Coninck-Danckaert van de EHBO-afdeling Koewacht beeft het insigne gekregen voor twintig jaar actief lid maatschap van de EHBO. De onderscheiding werd haar uitgereikt door voorzitter R. de Kerf, tijdens de oefen avond in gemeenschapscen trum de Vlaschaard. Ook was er nog een bloemetje. Bij de huldiging was ook een afvaar diging van het bestuur aanwe zig. De weersverwachting: oven gend bewolkt met regen motregen. Maximum van 81 12 graden bij een matige we tenwind. De vooruitzichten voor din dag en woensdag: frisser kans op een winterse bi (Bron: Ukkel) Amsterdamregeni Eindhovenregen70j Vlisslngenregen Aberdeenregen Athenezwaar bew.13\ Berlijnonbewollkt-2, Boedapest.sneeuw2\ Bordeauxzwaar bew.16 Brusselregen70 Frankfortzwaar bew.11 GenèveregenT3; Helsinkionbewolkt....-15 Innsbruckregenbui Klagenfurthalf bew.70j Lissabononbewolkt24. Locarno.onbewolktJ8| Londenzwaar bew.12, Luxemburgregen(0| Madridlicht bew.211 Malagaonbewolkt25j Maltalicht bew.15: Moskousneeuw-11 Münchenregen8 Nicezwaar bew.T6j Osloonbew.-ij Parijszwaar bew.72j Praagsneeuw Romelicht bew.J5j Splithalf bew.16 j Stockholmonbew. Warschausneeuw Wenenzwaarbew.0j Zürichzwaarbew.10, Casablanca.... licht bew.24 Cyprusregen15i Istanbulhalf bew. LasPalmasonbew.2Ji GOES - De derde verdacht van een in april 1982 gepleegd gewapende overval op u postagentschap in het winke'; centrum De Spinne in Goes, zaterdag aangehouden. De man, de 33-jarige H. K beging in zijn woonplaats Dei Haag een simpele verkeers overtreding. En dat was d aanleiding tot zijn arrestatie Hij is overgebracht naaf Got en ingesloten. Vandaag zal it overleg met de officier te Mid delburg verder over zijn 1c worden beslist. Bij de gewapende overva op het Goese postagentschap waarbij overigens geen ge wonden vielen, waren no; twee mannen betrokken. Zi konden worden opgespoord ei zijn reeds bestraft. De buit be droeg enkele tienduizendei guldens. Van onze correspondent HENGSTDIJK/VOGEL WAARDE - Na 14,5 jaar te hebben gewerkt in de paro chies Boschkapelle en Hengst dijk (hij werd benoemd op 1 augustus 1974) gaat pastoor Frans Hermans vandaag met emeritaat. Morgen wordt hij 65 jaar. Afgelopen weekeind werd, tussen het carnavalsgedruis door, afscheid genomen van de zieleherder. Zaterdagavond was er in Hengstdijk een drukbezochte receptie in de basisschool, na afloop van de eucharistievie ring. Zondag konden de paro chianen uit Boschkapelle in het Dorpscentrum de hand drukken van de pastoor. De belangstelling was zo groot dat de meqsen tot buiten in de rij stonden. In beide parochies mocht de pastoor heel wat ge schenken ontvangen, waaron der enkele enveloppen met in houd. Op het bestuurlijke vlak heeft pastoor Hermans de ver antwoordelijkheid steeds wil len delen met het kerkbestuur, waarin ieder bestuurslid een taak kreeg die zelfstandig kon worden uitgevoerd. Op litur gisch vlak heeft hij via werk groepen de parochianen gesti muleerd om mee te denken en te werken in de liturgie bij ge zinsmissen, communievierin gen, gebedsdiensten en avond waken. Materieel heeft de pas toor de actie Kerkbalans tot een verdubbeling van de op brengst weten te brengen. Ook zijn onder zijn 'bewind' de Een van de vele handen die de pastoor en zijn huishoudster moesten schudden. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER kerkgebouwen in een prima staat van onderhoud gebracht. In een laatste brief aan zijn parochianen in verband met de actie Kerkbalans 1987 stipt hij het belang aan van de be reidheid van eenieder, om vol doende financiële steun te ge ven. Hij roept iedereen op bij zichzelf te rade te gaan om de bijdrage aan het parochie fonds te verhogen. „Het mooi ste cadeau dat ik bij mijn ver trek zou kunnen krijgen", al dus de pastoor, „is een flinke verhoging van de parochiebij- drage. Om de verzekering dat onze parochies recht van be staan hebben in de toekomst en dat mijn werk gedurende de 14 jaar dat ik hier geweest ben niet voor niets is geweest". Voorlopig blijft pastoor Hermans nog wekelijks een mis opdragen in beide paro chies. Na het terugtreden van pastoor Hermans heeft de bis schop, met instemming van de provinciaal van de Maristen, pater J. ter Braak benoemd tot waarnemend pastor. Deze be noeming heeft een voorlopig karakter tot medio dit jaar. Daarna hoopt men een meer definitieve regeling te kunnen treffen, op grond van de plan nen die worden ontwikkeld door een speciale werkgroep, waarin vertegenwoordigers van de zeven parochies in de regio zitten. Behalve nu dan in Hengstdijk en Boschkapelle neemt pater Jan ter Braak al waar in Lamswaarde. Behalve van pastoor Her mans werd in Boschkapelle ook afscheid genomen van de huishoudster van de pastoor, mevrouw Emma de Waal. Ook zij gaat na 14,5 jaar trouwe dienst de pastorie verlaten. Door Eugene Verstraeten KLOOSTERZANDE - Een eenmaal vastgesteld be stemmingsplan veranderen is een hele klus. Wie nu geen bouwplannen heeft zal het allemaal een zorg zijn. Maar is dat wel zo? Kom over een paar jaar maar eens op het idee om linkR naast het huis een garage te bouwen. Je zult het altijd zien, grote kans dat in het bestem mingsplan de bebouwings mogelijkheid rechts is inge tekend. En dat is dan pech hebben. Nu zijn ze op het gemeen tehuis meestal de beroerdste niet en willen ze wellicht alle medewerking verlenen om die garage toch links te bouwen. Maar dat kan dan alleen via een wijziging van het bestemmingsplan. Dat is niet alleen een tijdrovende procedure, want voor er nog maar een steen gelegd is, is de aanvrager minstens dui zend gulden aan procedure kosten lichter. „Daarom is het toch be langrijk dat de mensen zich op de hoogte stellen", zegt voorlichter Ad Sturm van de gemeente Hontenisse, die tot nu toe uitsluitend mensen uit de agrarische hoek op bezoek heeft gehad. „Ook de bewoners van burgerwonin gen in de polder zitten staks vast aan de bepalingen in het plan". Dat gaat dan in derdaad vooral om het plekje waar een garage of schuurtje mag worden opge trokken. Wie plannen heeft om zijn huis eens flink te verbouwen grijpt naast de prijzen. Immers, in het bui tengebied mag een woning de 120 vierkante meter be woonbaar vloeroppervlak niet te buiten gaan. „Dat is niet al teveel. Maar de ge- In Hontenisse staat het nieuwe bestemmingsplan 'Buiten gebied' In de steigers. Belangrijk voor alle boeren en bui tenlui. Immers, het plan toont precies waar er op het erf gebouwd mag worden. Of naar welke kant uitbreiding van een woning mag. De Informatie-avond over het plan 'Buitengebied' trok zo'n 160 belangstellenden. De afgelopen week klopten bijna vijftig inwoners uit de polder aan op het gemeente huis om zich te laten vertellen welke gevolgen het plan voor hun eigen persoontje heeft. Dat leidde alvast tot heel wat geschuif met de Ingetekende vakjes op de boerener ven. Ook de komende week krijgen nieuwsgierige bewo ners nog de kans om zich te laten inwijden In de voor een leek nogal geheimzinnig aandoende symbooltjes, lijntjes en arceringen op de grote plankaart. Wie nu komt kijken kan zich later aardig wat geld besparen. meente zit wat dat betreft gewoon vast aan de provin ciale richtlijnen. Als we in de bepalingen een groter op pervlak zouden opnemen, dan gaat er in Middelburg meteen een dikke streep door". Zoals gezegd, tot nu toe hebben vooral boeren blijk van belangstelling gegeven. Begrijpelijk. Want dat is een argwanend volkje. Hebben nogal eens het idee dat hun het leven wordt zuur ge maakt. Dit mag niet, dat moet zo, hinderlijke bepa lingen van de hinderwet en nu weer regeltjes in het be stemmingsplan. Ejcht veel is er in vergelijking met het vorige plan 'Buitengebied' niet veranderd. Vroeger was er voor erfbebouwing louter de beperking tot een vlak van 100 bij 100 meter. Nu hebben de plannenmakers voor iedere boer alvast een vakje ingetekend waar erf bebouwing mag komen. Een enorm karwei, maar toch niet tot ieders tevredenheid. De een heeft het liever wat naar links, of naar rechts. Een ander wil wat meer naar achter. Dan weer blij kt het dat het vak deels is ingekleurd op grond van een ander. Sturm: „Dat kan ge beuren en dat komt dan aan het licht als de betrokkene komt kijken. Meestal kun nen we de mensen helpen door die erfbebouwingsmo- gelijkheden anders in te te kenen". Nu is een lapje van een hectare snel vol als er een paar flinke schuren worden neergezet. Veel boe ren denken dan ook dat ze meer ruimte nodig hebben, Temeer, omdat mogelijk ook de gierkelders in het be wuste vak gesitueerd moe ten worden. „Of die nou wel of niet buiten het bebou- wingsvlak vallen, is nog een punt van discussie". In het nieuwe bestem mingsplan zijn er wat lapjes bijgekomen die het etiketje agrarische bestemming met natuurwetenschappelijke of landschappelijke waarde krijgen opgeplakt. Bijvoor beeld een stukje akker bij de Putting, de Kleine Hengst- dijkpolder en een uitbrei ding van het stukje aan de Weverstraat. Blijkbaar wordt er nogal nauwgezet gewerkt om aan een stuk grond dat predikaat toe te kennen. „Bewoners van de polder", weet Ad Sturm, „hebben mensen van de pro vincie herhaaldelijk door het gras zien snuffelen. Op zoek naar opmerkelijke of zeldzame bloemetjes en plantjes". Inwoners van het Honte- nisser 'buitengebied' kunnen nog deze week, en wellicht ook nog volgende week, ko men kijken wat het nieuwe bestemmingsplan voor hen in petto heeft. Het is daarbij wel verstandig om van tevo ren even een afspraak te maken. Dolle pret in Sint Jai Opt< Van< Ondanks de dreigt de gestaag neerdru grote belangstelling tal van plaatsen in Z De indruk van vc weekeind was dat ook avonduren de carnava hebbers massaal op de kwamen. De versch bals konden rekenen groot aantal feestneuz ook waren de meeste h bedrijven te spreken o drukte. Traditioneel de grol bliekstrekkers waren g: de carnavalsoptocht^ Hulst en Sas van Gen een grote deelname va gens, loopgroepen en m gezelschappen. Onder wakend oog va enorme boerenkiel g stadhuistoren trok z< middag een bonte optocl de straten van de Rey stad, waar Prins Emu dagen de Vossen van naar kroeg voert. De rige regen hield de bez niet tegen. Majoretten e zikanten hadden zich pend met doorzichtige overtrekjes. Enkele gers' vatten hun taak v letterlijk op door versch gevels van de nodige ring te voorzien. De uitslag is als volj gens: 1. Het Indianendorp Brouwers (Sint Jansteen), ternietoe van De Putters (Si steen), 3. Het Paleis Ut Toe toe (Clinge). De eerste pri, een Hulsterse wagen komt de vierde plaats met 'Het nie toe. Ze zuipen toch als v van de groep De Spatie uit I Groepen: 1. 'Breek me de open', 2. De Speeters. Individuelen: 1. De Detect 'Wij vieren uitgebreid carru Er waren 26 wagens, 9 groer individuelen die dus naar dongen. Een aantal wagens d teren in Hulst mee ree zaterdagmiddag al in Jansteen te zien. Daa met een wagen uit het dorp Kieldrecht, zelfs g ken worden van intei nale deelname. Veel vo er op de been en zag flinke stoet voorbij ti die werd opgeluisterc drie muziekgezelschapi twee drumbands. De van De Statie uit Hu zuipen toch als verken met de eerste prijs st gevolgd door die van De wers (Indianendorp) Putters. Uitslag groepen: en Wollie, paren: 1. Dansers Traditiegetrouw we Clinge het beeld van in passende carnaval gestoken. Ook zaterd dag in Clinge veel bela ling voor de optocht avonds zat de zaal van meenschapscentrum 5 tuus nok vol tijdens eei bal. Uitslag wagens: 1.

de Stem | 1987 | | pagina 6