Mq Coodness Mu Cuimss Guinness There's nothing like a Comexome Atgyü Ifs your spirits that need reviving. Mensenvlees n! PAPIER VOOR UW PEN MAANDAG 2 MAART 1987 EXTRA ALS OP maandagmorgen 1 december 1986 twee inspecteurs van het Britse ministerie van Handel en Industrie (DTI) op de stoep staan voor het Londense hoofdkantoor van brouwer Guinness, werkt president-commissaris en directeur Ernest Saunders niets vermoedend aan de jaarcijfers. Het is een goed jaar geweest. Het concern heeft de winst in 1986 verdrievoudigd tot bijna 800 miljoen gulden. Heden te over voor Saunders om straks met een gerust hart verantwoording af te leg gen tegenover de aandeelhouders. Helaas, voor Saunders dan, krijgt het bezoek van de inspecteurs een naar staartje. Want amper een maand later staat Saunders als gevolg van een grootscheepse fraude op straat (met een gouden handdruk, dat wel) en vragen de aandeelhouders zich vertwijfeld af hoe het betrouwbare Guinness-concern in zo korte tijd zo diep kon zinken. Elders in de Londense City houdt menig ondernemer z'n hart vast. Wanneer staat de DTI-inspecteur bij hem op de stoep?. Support the Guinness Distillers merger. GUINNESS is tot 1980 een ingeslapen Brits fa miliebedrijf, waar de bejaarde president commissaris Lord Iveagh op de winkel past, maar meer ook niet. Vertrouwend op de goede naam en dure reclamecampagnes worden de centen van de aandeelhouders zon der veel risico's be heerd. Wonderboys 'Fanclub' Net sluit zich Geruchtenmachine Koppensnellen F atsoensnormen 'tstaanbaar begint te worden roeger beschouwde ik hem als grote auteur, maar dat d<* niet meer. Hij is niet zo vet. tandig als van hem gedacl; ordt. Ik vind hem helemaa een buitengewone schrijver". Door Rogor Simons Het feit dat Graham Greens recentelijk op kosten van het Kremlin in Moskou vertoefdj om deel te nemen aan een soort vredescongres zit Burgess gewei, dig dwars. „Ik ben van oordeel dat schrijvers zich daar buiten moeten houden", zegt hij. „Ove rigens heb ik Greene's houding ten aanzien van Rusland altijt ernstig gewantrouwd. Ik begn niet hoe men het communismt zou kunnen verzoenen met he katholicisme. Greene zegt dal dit wel mogelijk is, maar tk weet niet hoe. Hij is geen goede chris ten, want het christendom moet zich buiten de politiek houden". De mening van Anthony Bur gess over die andere hooj. zen Engelse auteur, Jol Carré, is nog minder lovend: „Zijn werk betekent niet veel Hij is een schrijver zonder zin voor humor". Wat niet direct gezegd kan worden van John Burgess Wilson, alias Anthony Burgess, die in zijn jonge jarea leraar was in Maleisië en Brunei en daar merkwaardige avontu ren beleefde. „In Nieuw Guinea maakte ik kennis met kannibalisme", ver telt hij. „Ik heb daar zonder te weten gebraden mensenvlees gegeten. Het was erg lekker knappend, maar nogal zout. 1 toen ik al een flinke portie had verorberd, vertelden de inboor lingen mij dat ik iemands oude opa oppeuzelde. Zij vonden dit bijzonder grappig, maar ik kou er niet om lachen en was er hele maal beroerd van. Ik schaam mij er nog steeds over". Net zoals andere rechtge aarde Engelsmannen uit noorden heeft Anthony Burgess de indruk dat Groot-Brittannii hem niet graag mag. „Mijn va derland verwaarloost mij zegt hij, „maar op het vasteland word ik geëerd. Ik begrijp niet wat er met de Britten aan de hand is". „Misschien komt het omdat ik geen lid ben van het esta blishment: ik stam uit een onbe duidende regio, mijn godsdienst deugt niet en ik liep school op onderwijsinstellingen zondei glamour. Ik zou best eens gerid derd willen worden, maar de Britten kijken neer op hui schrijvers en geven alleen lintjes aan tv-artiesten of aan popzau- gers zoals de Beatles". Illlllllllllllllllllliillllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiniiiil >Ge"eN fccv ,q *0^ .wC die zeven maanden van dit bedrag moeten leven. Als nu al die politici, die zo bezorgd zijn over - vooral - de jeugdwerkloosheid eens het voorbeeld gaven en een jongere in dienst namen, dan zou je ze nog kunnen ge loven. Stemt u vooral op die vertegenwoordigers(sters) die dit van hun 120.000,- (honderdtwintigduizend gulden) per jaar doen. Als je de onvoorstelbare brutaliteit ziet, waarop vele van deze 'met grote zorg bewogeneri de weerlozen in de finan ciële tang laten nemen, dan kun je alleen maar zeggen: 'Ik worderniegoetfan!' J. Schelle van Jelgerhuis Aardenburg T47 Bolhoeden- crimi in Londen Distillers heeft zich tijdens de strijd tussen Guin ness en Argylfel te gen overname ver zet Daartoe is een grote reclamecam pagne in de Britse pers gevoerd. Zoals bovenstaande op roep aan Argyll om eerst het eigen imago maar eens te verbeteren. 'I'hclXsrillcM 4*npctm jxlc. <Z' Saunders bewerkte ook de aandeelhouders van Dis tillers rechtstreeks. Zo kregen ze in maart vorig jaar een pamflet in de bus, waarop Johnny Walker, het be kendste whisky-merk van Distillers, een Guinness- biertje in de hand heeft. Guinness heeft Saunders nimmer voerd. De Britten van Guinness en pagnes zorgde het dat jaren zo bleef. 1938. tot de komst van Ernest een expansief beleid ge- hielden immers toch wel via dure advertentiecam- familiebedrijf ervoor dat Hier twee voorbeelden uit Door Pieter-Jan Dekker» Totdat de concurrentie Guinness met een agressief, op markt-uit- breiding gericht beleid wakker schudt Die goede naam blijkt toch niet voldoende om de Britse bier drinker aan Guinness te binden. De omzet daalt sterk en na rijp familieberaad haalt Lord Iveagh tegen een vorstelijk salaris Ernest Saunders binnen. De oude Lord zelf blijft als president-commissaris een oogje in het zeil houden, al zal spoe dig blijken dat de beste man dat toezicht heeft beperkt tot het op strijken van van zijn salaris. Ernest Saunders is overigens niet de eerste de beste. Hij is een keurige man, die rechten gestudeerd heeft in Cambridge en zich thuisvoelt in de bolhoeden-cultus in het zaken centrum van Londen, de City. Hij heeft z'n zakelijk sporen al ruim schoots verdiend bij de warenhuis keten Great Universal Stores en bij pülenfabrikant Beecham. In okto ber 1981, als de familie Guinness hem te hulp roept, staat hij aan de top van het Zwitserse Nestlé-con cern. Saunders stelt de familie een aantal voorwaarden, alvorens hij een poging waagt het ingedom melde concern weer tot leven te brengen. Hij wil de handen volledig vrij hebben, niet steeds door de fa milie op de vingers worden gekeken en zijn eigen medewerkers kunnen aantrekken van buiten het bedrijf. Anthony Tennant is inmiddels door het Guinness-concern aange steld tot de man die orde op zaken moet stellen. - fotoap Aldus geschiedt Hij koopt bij het Amerikaanse management-bureau Bain de 31-jarige Fransman Olivier Roux weg, een snelle jongen, die zich amper drie jaar later in de fi nanciële top van Guinness weet te nestelen. Saunders en Roux slagen er in Guinness in vijf jaar tijd om te bou wen tot een gezond en veelbelovend drankenconcern. Ruim 150 verlies gevende activiteiten worden afge stoten, andere drankenconcerns overgenomen. Met als klap op de vuurpijl de overname van Bell's Whiskey in 1985. Dat is ook het jaar dat het koppel Saunders-Roux het rechte pad ver laat Als in december 1985 de super markt-keten Argyll een bod van ruim 6 miljard gulden uitbrengt op het Schotse whiskey-imperium Distillers kan Saunders dat niet verdragen. Zonder de aandeelhou ders te raadplegen doet hij een te genbod van maar liefst 7,5 miljard gulden. Dat is het sein voor een hevige ovemame-strijd tussen Guinness en Argyll, waarbij Saunders en zijn wonderboys zich bedienen van me thoden, die op z'n zachts gezegd niet door de Britse beugel kunnen. In februari 1986 verhoogt Argyll het bod op Distillers tot 7,7 miljard gulden en nog geen drie weken later doet Saunders daar nog eens 50 mil joen bovenop. Half maart is het weer de beurt aan Argyll en worden de aandeel houders van Distillers 8,25 miljard gulden voor gehouden. Het wordt Saunders dan duide lijk: op de gewone manier komt Distillers niet in het bezit van Guinness. Olivier Roux heeft dat al in een vroeg stadium zien aanko men en zich derhalve verzekerd van de diensten van Morgan Grenfell, een beroemde Britse bank die is ge specialiseerd in het begeleiden van bedrijfsfusies. De 40-jarige bankmanager van Morgan, Roger Seelig, wordt op het hoofdkantoor van Guinness gedropt en samen met Roux richt hij de 'Fanclub' op, een groep particulie ren en beleggers, die Saunders een goed hart toedraagt en daarvoor rijkelijk wordt beloond. De opzet van de 'Fanclub' is sim pel, maar in strijd met de wet. Con cerns, die concurrenten willen over nemen, staan sterker als hun aan delen op de effectenbeurs stijgen. Vooral als bij een overname de aan deelhouders van de gevraagde par tij hun aandelen kunnen inwisselen tegen aandelen van de overne mende partij. Dus zorgen Roux en Seelig, met de zegen van Saunders ervoor, dat de aandelen van Guin ness in april 1986 de hoogte inschie ten. Ze doen dat via de 'Fanclub'. De leden kopen direct of indirect Guin- ness-aandelen op met als gevolg dat de koers half april 1986 met meer dan 25 procent stijgt. Dan legt Ar gyll het hoofd in de schoot en kan Saunders zijn aandeelhouders trots meedelen dat hij een geslaagde za kenman is. En daarvoor wil worden beloond. Die gelegenheid komt op 11 sep tember als de aandeelhouders van Guinness formeel htm fiat moeten geven aan de overname van Distil lers. Saunders eist als beloning niet alleen een verdrievoudiging van zijn toch al vorstelijke salaris tot 1,2 miljoen pond, hij wil ook 'alleen heerser' worden. De oude .Lord Iveagh moet daartoe aan de kant worden gezet en hijSaunders neemt zijn plaats als president commissaris in. Hij blijft bovendien directeur. De aandeelhouders zijn woest. Ze verwijten Saunders eigenzinnig ge drag. Immers, bij de overname van Distillers was beloofd dat er Schots 'bloed' in de top van het nieuwe Guinness/Distillers-concern zou blijven in de persoon van Sir Tho mas Risk, oud-president van de Bank of Scotland. Uiteindelijk kiezen de aandeel houders toch eieren voor hun geld. Tenslotte heeft Saunders het con cern groot gemaakt en is het zijn verdienste dat de aandelen nog nimmer zo hoog genoteerd staan als direct na de fusie. Saunders' triomf is dus compleet. Maar op hetzelfde moment dat Saunders zijn coup bij Guinness volbrengt komt aan de overkant van de plas de Amerikaanse beurs- recherche 'SEC' een enorme beurs- zwendel op het spoor. Een van de hoofdverdachten is de meeste suc cesvolle, maar tevens meest myste rieuze belegger Ivan Boesky. Boeksy is verzot op geld (Tk zou het liefst een interview geven geze ten op een grote berg dollars') en heeft zich de afgelopen jaren op Wall Street verrijkt met transacties die, zoals nu blijkt, in strijd zijn met de Amerikaanse wet. Vooral het kopen en verkopen van aandelen met gebruik van voorwetenschap is zijn meest suc cesvolle bezigheid, wat uiteindelijk de belangstelling van de SEC wekt. Als het Boesky duidelijk wordt dat hij voor de bijl gaat toont hij zich bereid met de SEC samen te werken om de cel te ontlopen en collega-speculanten te ontmaske ren. Hij betaalt 100 miljoen dollar schadevergoeding in ruil waarvoor hij niet wordt vervolgd. Op 14 november 1986 begint, in het diepste geheim, de onttakeling van de nog niets vermoedende Saunders, want dan onthult Boesky de Amerikaanse beursrecherche dat hij lid is geweest van Guinness' 'Fanclub'. De Britse recherche maakt dank baar gebruik van het doorslaan van Boesky en sluit in het dieptse ge heim het net rond Saunders. Op 1 december 1986 heeft men genoeg aanwijzingen dat Saunders bij de overname van Distillers de wet heeft overtreden en volgt de inval in het hoofdkantoor van Guinness. In de in beslag genomen admini stratie ontdekt de recherche een lijst met leden van de 'Fanclub'. Er staan minstens elf 'bevriende' be leggers en particulieren op uit Groot-Brittannië, Oostenrijk, Zwi- terserland, de Verenigde Staten, het Kanaaleiland Jersey en de Neder landse Antillen. Hoewel nog lang niet alles boven water is gehaald zijn de belangrijk ste 'fans' inmiddels bekend. Het is een fraai gezelschap, dat de spreek woordelijke betrouwbaarheid van Britse zakenlieden devalueert en de Conservatieven van premier Mar- gareth Thatcher in discrediet brengt. Maar daarover straks meer. Eerst een blik op lijst met 'Fans'. Meslaham Riklis. Een Ameri kaanse in Casa Nostra-kringen ver kerende multi-miljonair, die door de Amerikaanse regering echter nog nooit is betrapt bij zijn onoi- bare handelspraktijken. Riklis bezit veel ondernemingen, waaronder Schenley, de distributeur in de VS van Distillers. Hij wil dat ook na de overname door Guinness zo houden - het is een goudmijntje - en biedt derhalve zijn diensten aan de hoog ste bieder aan. Dat is in dit geval Guinness, want Argyll wil juist van Schenley af. Riklis koopt in het ge heim 5,6 procent van alle Guinness- aandelen, wat in strijd is met de Britse wet, want die schrijft voor dat belangen van meer dan 5 pro cent openbaar moeten worden ge maakt. In ruil voor de aan Saunders Ernest Sounders. bewezen dienst krijgt Riklis voor eeuwig het verkooprecht van Guin ness/Distillers in de VS. En dat is lang. Boesky. Die koopt voor een slor dige 100 miljoen dollar aandelen Guinness, ook meer dan 5 procent van het totaal. Strafbaar dus. Saun ders betaalt die 'goede' dienst terug door meer dan 100 miljoen dollar te steken in een projekt van Boesky, waarvoor Guinness de door Boesky aangekochte aandelen terug krijgt. Ook dat is strafbaar want de Britse wet verbiedt het direct of indirect aankopen van eigen aandelen. Dr. Arthur Fuera. Hij is directeur van de Zwitserse bank Leu. Saun ders kent hem nog uit z'n tijd bij Nestlé en haalt hem in 1983 in de Raad van Bestuur van Guinness. Via dochterondernemingen koopt Leu in april voor 400 miljoen gulden Guinness-aandelen. Saunders spreekt met Fuera af dat hij te zij ner tijd de Guinness-aandelen voor de koopprijs zal terugnemen. Als 'tegenprestatie' opent Guinness een rekening van 150 miljoen gulden bij Leu. Lord Spens. We zijn dan in het hartje van de Londense City aange land. Lord Spens is directeur van de Ansbacher Bank en al jaren be vriend met Roger Seelig van Mor gan Grenfell. Seelig vraagt Lord Spens in april Guinness-aandelen te kopen. Hij belooft die tegen koop prijs terug te zullen terugnemen als de koers weer gaat dalen. Wat nog geen maand na de overname het ge val is. Bovendien betaalt Guinness de Lord nog eens 7 miljoen pond voor 'bewezen diensten'. Gerald Ronson. Eigenaar van de op één na grootste Britse particu liere onderneming, Heron Interna tional. Ronson koopt voor 80 mil joen pond Guinness-aandelen en wordt daarvoor rijkelijk beloond met 16 miljoen gulden. Als in de Londense City de geruchtenma chine over Saunders' 'Fanclub' op volle toeren draait houdt Ronson de eer aan zich en stuurt die 16 miljoen gulden terug naar Guinness. Het zou om een 'misverstand' gaan. De Britse politie trapt er echter niet in. Sir Jack Lyons. Bekend Conser vatief politicus, zakenman en spon sor van schone kunsten. Hij is uit hoofde van zijn funktie bij het Amerikaanse management-bureau Bain (dezelfde waar Saunders Roux vandaan heeft geplukt) bij de Guin- ness-affaire betrokken. Hij krijgt een miljoen pond voor z'n diensten. Als blijkt dat zijn rol in het schan- - fotoap daal niet meer is te verdoezelen biedt hij de recherche zijn volle me dewerking aan en Verraad' hij me nige collega. Het onderzoek van de recherche is overigens nog lang niet gereed. Verwacht wordt dat nog menige 'bolhoed' in de City zich zal moeten verantwoorden. De meeste hoofdrolspelers zijn inmiddels uit de City verdwenen. Een gedesillusioneerde Lord Iveagh heeft Saunders, Roux en Seelig de laan uitgestuurd en is weer op de zetel van de president-commissaris gaan zitten. Morgan Grenfell heeft een aantal directeuren ontslagen en ook bij andere bij het schandaal be trokken ondernemingen rollen de koppen. Minister van Handel en Industrie Paul Channon is officieel belast met het 'schoonvegen' van de City, al laat hij het 'vieze' werk graag over aan zijn onderminister Michael Ho ward. De reden is dat Channon zo wel van vaders- als moederszijde familie van Guinness is en het uit mesten van de eigen stal geen op wekkende bezigheid is. Howard heeft aangekondigd dat de bezem door de City gaat, zoals het Britse kabinet ook de vakbewe ging van radicale elementen heeft gezuiverd. Maar dat gelooft geen Brit. Negen van de tien Britse za kenlieden in Londens financiële hart zijn immers steunpilaren van de Conservatieven en in een verkie zingsjaar kunnen die onmogelijk allemaal aan de schandpaal worden genageld. Nog afgezien van de weerzin bij premier Thatcher om de City fat soensnormen op te leggen. In Dow- ningstreet 10 is privatisering im mers de hoeksteen van het beleid. Dus probeert 'Maggie' de blaam van Guinness en andere schandalen te bedekken door staatsbedrijven in versneld tempo te privatisering en de gewone Brit te laten profiteren van de verworvenheden van het kapitalisme. De Schotse supermarktketen Ar gyll zint inmiddels op wraak. Het concern heeft veel geld gestoken in de pogingen om Distillers over te nemen. Argyll wil die schade nu op Guinness verhalen. Moch dat niet lukken dan over weegt het concern een bod uit te brengen op Guinness zelf. Waarmee wel een bijzonder eind zou komen aan een schandaal, dat de goede naam van de Londense City te grabbel heeft gegooid.

de Stem | 1987 | | pagina 5