IE REST Teun van Vliet snoert critici de mond Paul Breitner: 'Doping aan de orde van de dag' I I STRAFZAAK TEGEN FC DEN HAAG LUKT UITGESLOTEN \F F10.295,, POLITIE: 'WE KONDEN GEEN KANT MEER UIT' Wielrenner Goffin overleden seweg 37-41, te en, STEENBER- Garagebedrijf V. amse Koerier. AUTO LEASEN OF AUTO HUREN? MAANDAG 2 MAART 1987 Verzoek Bekogeld Lof SPORT IN T KORT Heroptreden Van Basten de mist in Politie van München arresteert 74 supporters I A7 eur - Roosendaal NHOOFD 1485-2379 Isebaan 15a JIKTE BEDRIJFSWAGENS jk in. esteken één vakje benutten, /an de advertentie wordt in een ezet. advertentie met het belangrijkste kort en bondig. Uw telefoonnummer in de ageert men gemakkelijk en snel. u AAN DE ZIJKANT HET BEDRAG toet betalen. Voor toezending van immer dient u f 3,50 extra te tante betaling kunt u een groene jeen blauwe girokaart (dus géén schrijving) insturen, betaling ontvangt u een vaarvoor wij u echter f 4,— ten in rekening moeten brengen. plaatsing aan Dagblad De Stem, X) MB Breda advertenties., of inleveren op onze Prijs incl 6% BTW f 5.88 f 7 84 f 9.80 f 11.77 f 13.73 f 15.69 Telefoon: GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222488 HUREN VANAF 35.- PER DAG DE RTEM-S KNVB neemt morgen beslissing Door Ted van Leeuwen DEN HAAG - Morgen, als Ajax zich in noor derlij ker sferen voorbereidt op het Europa cup-treffen met Malmö FF, zal het sectiebe- stuur van de KNVB een beslissing nemen over wat er moet gebeuren met het restant van de gisteren gestaakte voetbalwedstrijd FC Den Haag-Ajax. Voordat arbiter Henk van Ettekoven op nadrukke lijk verzoek van hoofdinspecteur Van der Zalm van de Haagse gemeentepolitie de wedstrijd staakte, was de stand 2-0 in het voordeel van Ajax. John Bosman had het voetballende deel der Amsterdammers met treffers in de 14de en 28ste minuut aan de leiding ge holpen. „De wedstrijd is gestaakt op aanraden van de politie", ver telde wedstrijdleider Jan Huijbregts. „Ik denk dus niet dat het een zaak is voor de tuchtcommissie van de KNVB. Dinsdag zal het vergaderende sectiebestuur zich erover bui gen. We kunnen de 0-2 als eindstand handhaven. Dan kan Ajax aan het eind van het seizoen in het nadeel zijn. Stel je voor als het gelijk met PSV eindigt, maar een slechter doelsaldo heeft. We kunnen ook zeggen dat we het réstant van de wedstrijd uitspelen. Maar dat zal ook veel voeten in de aarde hebben". „Uitspelen? Waar praat je over man?", riep de naast hem staande Johan Cruijff met bijna overslaande stem. „We eisen die twee punten en ko men hier niet meer terug. En als het niet anders kan, krijgt Den Haag de punten cadeau. Dit ligt niet aan de spelers. Zonder publiek spelen heeft geen zin, het kan nu niet in de hand gehouden worden. De garantie dat het wel kan, is er nooit. Dan hadden we de wed strijd net zo goed uit kunnen spelen toen de tribunes leeg waren". Die overweging is in de cata comben van het Haagse Zui derpark stadion inderdaad ge maakt door arbiter Henk van Ettekoven. De reglementen stonden hem in de weg. Van Ettekoven: „Een wed strijd mag je niet langer dan een half uur stilleggen. Daarna moet je de wedstrijd als gestaakt beschouwen. Toen hoofdinspecteur Van der Zalm na een paar minuten in de rust bij me kwam met het drin gende verzoek de wedstrijd te staken, omdat de politie de zaak niet meer in de hand had, heb ik onmiddellijk met alle partijen gesproken. FC Den Haag én Ajax, zowel spelers als bestuur, waren voor het verder spelen nadat het sta dion en omgeving ontruimd zouden zijn. Ook de politie had geen bezwaar. Maar Van der Zalm zei dat de politie daar tenminste een uur voor nodig zou hebben. Toen werd de be slissing moeilijk, in verband met de reglementen. Toen de politie zei zelfs na dat uur de veiligheid niet te kunnen ga randeren, heb ik de knoop doorgehakt. Het hield toen op". Vanwege de smalle doorgang werden toeschouwers onder de voet gelopen. - foto anp Een van de gewonden kijkt wezenloos voor zich uit. maar al voor de wedstrijd hing er een uiterst gespannen sfeertje". Arie van Eijden, de com mercieel directeur van Ajax en spreekbuis bij absentie van ken geweest zijn", de vakantie vierende voorzit ter Harmsen, zag in FC Den Haag niet de schuldige: „Dit is Opspraak een collectieve zaak, waarbij ook Ajax-supporters betrok- FC Den Haag raakte gisteren niet voor het eerst m op spraak. Eerder dit seizoen werd Excelsior-FC Den Haag na misdragingen van het Haagse publiek al gestaakt, twee jaar geleden haalde FC „Al voor de wedstrijd", ging Van Ettekoven verder, „werd de Haagse doelman Stam be kogeld door Ajax-supporters. Ik ben van het veld gegaan, maar Cruijff en later de Ajax- spelers hebben de zaak gesust. Negen minuten te laat konden we toen beginnen. In het veld gebeurde niets dat de geweld dadigheden rechtvaardigde, Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De ontruiming van een deel van de tribunes van FC Den Haag is gistermiddag gebeurd zonder voor afgaande waarschuwing. Maar uit de aard van het politie-optreden moet het volgens de politie elke betrokken sup porter duidelijk zijn geworden wat de bedoeling was. Het hek bij de hoofdingang was im mers geopend en de ME rukte lang zaam, maar duidelijk, steeds verder op. Dat daardoor een flessehals voor de uitgang ontstond, was volgens de poli tie 'onvermijdelijk'. Als gevolg daar van werden groepen supporters onder de voet gelopen. Bij de ontruiming zelf vielen volgens de politie zes gewonden: in het gedrang dat later volgde en bij enkele vechtpar tijtjes buiten, nog eens 19. Uiteindelijk werden 18 mensen aan gehouden. Vier van hen zijn Ajax-sup porters. Van de gewonden ligt er nog een in het ziekenhuis. Hij heeft een been breuk. Voor het overige gaat het vol gens de politie slechts om lichtgewon den. Geruchten over twee of zelfs vier doden en over zeer jeugdige gewonden, worden door de politie ontkend. Aan de kant van de ME vielen twee (licht) gewonden. Een van beide raakte gewond door een ontploffende vuur- werkbom waarin „klaarblijkelijk" ook glasscherven verwerkt waren. Hoe die bom in het stadion terecht is gekomen, is niet duidelijk. Er waren slechts af spraken vooraf gemaakt over gewoon vuurwerk. De supporters zijn bij het binnengekomen allemaal gefouilleerd door leden van een particuliere bewa kingsdienst. „Daar hebben wij niets mee te maken", aldus de politie, die voor de hele wedstrijd in totaal 245 mensen op de been had. Voor de stad had dat tot gevolg dat drie wijkposten gesloten bleven en op andere bureau's korter gewerkt werd en met minder mensen. Dat heeft niet tot noemens waardige problemen geleid. zie verder de derde sportpagina Den Haag-De Graafschap het einde niet na het gooien van een bom. De eerste 'voetbal- bom' in Nederland werd in Den Haag gegooid (FC Den Haag-FC Utrecht). Haagse supporters brachten in Am sterdam al eens een fragmen- tatiebom tot ontploffing en veroorzaakten in de Rotter damse Kuip een gat achter het doel van Joop Hiele met een zwaar projectiel. Voorzitter Dé Stoop toonde zich gisteren onthutst en wim pelde alle schuld bij voorbaat af. „We hebben", aldus de ge boren Amsterdammer, „alle maal kunnen zien waar het begonnen is. In de hoek van de Ajax-supporters. Van het be gin af aan was het een rot zooitje. Omdat het in het Zui derpark gebeurd is, roept iedereen weer dat het de schuld van FC Den Haag is. Maar wat kunnen wij eraan doen. Zelfs de politie kon het niet in de hand houden, waar door de zaak geëscaleerd is. Het is me een raadsel dat er zoveel vuurwerk gegooid is. Ikzelf heb gekeken of de fouil lering goed werd uitgevoerd". „Ik ben er kapot van, echt ik begrijp het niet. Je kunt hier niemand de schuld van geven. Het Ajax-vak is begonnen, la ter is dat naar het Haagse vak overgeslagen. Van die ontrui ming begreep ik niets. Het was wat rumoerig, ja". KNVB-veiligheidsfunktiona- ris Rob de Bakker had niets dan lof voor het politie-optre den: „De politie heeft met veel durf de enig juiste beslissing genomen. De zaak liep op twee plaatsen tegelijk uit de hand, doordat zowel Haagse als Am sterdamse supporters met flessen en stenen gooiden. Daarom moest die ontruiming plaatsvinden, want de brok ken beton vlogen door de lucht. Het begon aan de Ajax- kant, waar dranghekken ge sloopt werden en een tentje met broodjes en frisdranken geplunderd werd. Later na men Haagse supporters dat over". „Wat we nu moeten doen, is de koppen goed bij elkaar ste ken en met alle betrokkenen goede afspraken maken. Want het is een illusie te stellen dat de rellen ophouden zodra er niet meer gevoetbald wordt". t. Teun van Vliet (Ned) 237 ldlo- meter in 6 uur en 6 minuten - ge- middele snelheid 38,852 km/uur, 2, Steven Rooks (Ned) z.tf 3, Jan Goessens (Bel) z.t, 4. John Talen (Ned) op 16 seconden, 5. Eric Van- deraerden (Bel), 6. Rolf Gölz (WD1), 7. Eday Planckaert (Bel), 8. Herman Frison (Bel), 9. Mare Ser geant (Bel), 10, Peter Stevenhaa- gen (Ned), 11. Sean Kelly (Ier), 12. Jacq van der Poel (Ned), 13. Jean Habets (Ned), 14. Etienne de Wüde (Bel), 15. Johan Capiot (Bel), 16. Jean-Luc van den Broucke (Bel), 17. Heimie Kuiper (Ned), 18. Steve Bauer (Can), 19. Greg Lemond (VSt), 20. Frank van de Vijver (Bel), 21, Rudy Dhaenens (Bel), 22. Andre Meeuwissen (Bel), 23. Eric van Lancker (Bel), 24. Maarten Ducrot (Ned), 25. Gerrit Solleveld (Ned), 26. Ludwig Wijnants (Bel), 27. Pello-Ruiz Cabestany (Spa), 28. Bruno Corniüet (Fra), 29. Theo de Rooy (Ned), 30. Henk Lubberding (Ned) allen zelfde tijd als Talen, 31. Frits Pirard (Ned) op 02, 33. Hans Daams (Ned), 38. Henri Manders (Ned), 45. John Bogers (Ned), 61. Twan Poela (Ned), 62. Jeile Nijdam (Ned), 63. en laatste Wim van Eynde (Bel) allen zelfde tijd als Pirard. Stand Super-prestige: 1. Van Vliet 70 punten, 2. Rooks 55,3. Goessens 50,4. Talen 45,5. Vanderaerden 40, 6. Gölz 35,7. Planckaert 30,8. Fri son 25, 9. Sergeant 20,10. Steven- haagenlS. Door Jean Nelissen SINT-AMANDSBERG - Teun van Vliet heeft zaterdag in het regenachtige Vlaanderen zijn critici voorlopig de mond ge snoerd. Na zijn stormachtige entree in de profwereld in 1984 en 1985 viel Teuntje', zoals hij (1 meter 74,65 kilo) genoemd wordt, het vorig jaar ver terug. MARSEILLE (ANP) - De Bel gische profwielrenner Michel Goffin is in de nacht van vrij dag op zaterdag overleden in een ziekenhuis in Marseille. De 19-jarige renner van de ploeg De Kimpe kwam vrijdag 20 februari ten val tijdens de Ronde van de Haute Var. Bij het ongeluk liep Goffin ernstig hersenletsel op en werd in coma opgenomen in het zie kenhuis. Uit deze toestand is hij niet meer bijgekomen. Goffin is het tweede slacht offer in het wielrennen van dit seizoen. Op 17 februari over leed de Spaanse neo-prof Vi cente Mata Ventura in Ali cante aan de gevolgen van een valpartij. Voetbal PIET SCHRIJVERS gaat weg bij PEC Zwolle. De vroegere doelman is bezig aan zijn tweede seizoen als assistent trainer van Co Adriaanse. Schrijvers is in onderhande ling met AZ. In de Omloop Het Volk haalde Van Vliet voor het eerst in twee jaar weer zijn oude niveau. Hij won als derde Nederlander in 42 seizoenen na een boeiende jacht (een ge middelde van bijna 39 kilome ter) over de meest venijnige hellingen, die her en der in het Oostvlaamse land verspreid liggen, de Belgische ope- ningsklassieker. Teun van Vliet, veel klasse en veel tegenslag, had het ein delijk gemaakt. Hij werkte de hele dag keihard voor de ploeg, hielp Eddy Planckaert na een lekke band en Eric Vanderaerden na een val mee terugte brengen. Hij reed op sommige hellin gen het peloton aan stukken en hij sprong uiteindelijk in de finale attent in een groepje mee naar voren op het mo ment dat de kopgroep van drie (Sergeant, Capiot en Talen) die op de beruchte Muur van Ger- aardsbergen er vandoor was gegaan, op de plaatselijke om loop in Sint-Amandsberg werd ingelopen. Van Vliet versloeg ten slotte in de sprint zijn mede-vluchters Steven Rooks en Jan Goessens. De overwinning kwam als een bevrijding. Zestien seconden later pakte de uitblinkende debutant John Talen de vierde plaats. Het werd zaterdag in de zware Omloop (241 km, veel kasseien) min of meer een Ne derlandse wedstrijd. Onderweg waren de Hol landers (Kuiper, Solleveld, Ducrot, De Rooy, Manders en Van Vliet) op de meeste hellin gen de besten en ten slotte fi nishten drie Nederlanders bij de eerste vier. Een succes dat nooit eerder in deze Belgische openingskoers geboekt werd. De Omloop werd ook een de monstratie van de jeugd. De gemiddelde leeftijd van de tien eersten in de uitslag is 24.5 jaar. De favorieten Sean Kelly (lie) en Greg LeMond (19e) bleven in de tweede lijn. Slechts eenderde van het op nieuw door valpartijen geteis terde deelnemersveld (63 van de 198 renners) bereikte de fi nish. Hoewel al na 38 km twee on bekende Belgen Philippe De- leye en Roger Illegems op zoek naar publiciteit voor hun be scheiden ploegen, aan een vlucht begonnen (Illegems werd als laatste na 110 kilome ter teruggepakt begon vol gens de verwachting de afval race pas goed toen na 96 km de bergzöne bereikt werd. Met bosjes tegelijk waaiden op de hellingen de renners uit het peloton. Zodat nog slechts 45 renners in het koppeloton aan de beklimming van de Muur van Geraardsbergen (op 84 km van de finish) begonnen. De jonge Belg Jan Goessens (24) maakte tempo voor zijn kopman Mare Sergeant. De Belgische kampioen demar reerde op de steile Muur (20 procent) en trok zijn landge noot Johan Capiot mee uit de groep. Gerrit Solleveld, die achter Sergeant klom, miste net de punch om mee te gaan. Twee renners slaagden er wel in aansluiting te krijgen: John Talen en de Spanjaard Pelio Ruiz-Cabestany. Het viertal kreeg 2 minuten voorsprong. Op dat moment kwam Peter Post langszij en HAMBURG (DPA) - Toni Schumacher heeft steun gekregen voor zijn bewering dat het Westduitse voetbal vergeven is van de stimulerende middelen. Teun van Vliet gaat als eerste door de finish. FOTO ANP verbood John Talen op kop te rijden. Post, later: „We gaan toch niet fietsen voor de tweede plaats. Capiot sprint immers veel beter dan Talen en ik had nog 7 man van onze ploeg, onder wie de sprinters, in het eerste peloton". Bij een demarrage van de ijzersterke Sergeant, wellicht de beste man van de wedstrijd, op de laatste helling, de Mo lenberg, werd Ruiz-Cabestany gelost. De twee Belgen (Ser geant en Capiot) konden voor aan niet standhouden tegen het aanstormende peloton. Op het circuit van aankomst (12 km) werd het drietal eerst teruggepakt door Vanden- broucke, Gölz en Frison. Later door de groep. Het was ten slotte John Talen, die het pad voor de zege van Teun van Vliet effende. Talen demar reerde, pakte 150 meter, de Belg Goessens bracht Van Vliet mee en in z'n eentje com pleteerde Steven Rooks in de laatste twee kilometer de kop groep van vier.Op 1 km voor de streep ging Rooks aan, Ta len loste en Van Vliet kwam in ideale positie om de dertiende zege in zijn profloopbaan te behalen, de eerste van beteke nis. Teun van Vliet leek het vo rig jaar verder dan ooit ver wijderd van zijn doel topwiel- renner te worden. Door ont steking van z'n spieren miste hij de voorjaarsklassiekers, kreeg een ongeluk met z n auto en mocht niet mee naar de Tour de France. Verbeten ging Van Vliet de winter in. Fietste mee in drie zesdaagsen, bleef trainen en sjouwen. Want het moest ein delijk eens gaan gebeuren. „Ik kan toch niet eeuwig in de wachtkamer blijven zitten". In de eerste maand van het sei zoen bleek dat zijn winterse aktiviteiten vruchten afwier pen. Van Vliet reed weer zoals twee jaar geleden. „Mijn grootste zorg is de af gelopen week geweest uit de publiciteit te blijven. Ik heb j me bewust op de achtergrond gehouden", vertelde hij, „want anders gaat iedereen op je wiel rijden". „In de finale ver liep de wedstrijd ideaal, vooral dank zij John Talen. We kwa men bij hem en ik vroeg: 'Heb je nog wat over?' Hij knikte. 'Dan demarreer meteen!', zei ik. En hij deed het. Daardoor begon ik in droompositie aan de laatste kilometer". De verslagenen reageerden verdeeld op de triomf van de Panasonic-ploeg. Vooral de Belgen Sergeant en Capiot spuiden hun kritiek. „Het is altijd hetzelfde met de man nen van Post, ze komen niet op kop". Peter Post over de kriti sche geluiden: „Laat ze maar praten, ze rijden meestal toch tegen ons. Wij hebben hard gewerkt in de wedstrijd, maar we hoeven geen Belg aan de zege te helpen". De assistentie komt van Paul Breitner, die door Schu macher in zijn boek 'Anpfiff' wordt opgevoerd als een ket- tingrokende en voortdurend rode wijn drinkende kozak. Breitner heeft zich die kwali ficaties nogal aangetrokken, maar dat neemt niet weg dat hij Schumacher gelijk geeft waar het doping betreft. De 48-voudige international en lid van het team, dat in 1974 wereldkampioen werd, ver klaarde in het weekblad Der Spiegel dat bij voetbal het ge bruik van doping net zo vaak voorkomt als in andere takken van sport. „Doping is iets waar je niet om heen kunt in de Bundesliga. De voetballers zijn zelf gebruikers, of ze mer ken het bij medespelers en te genstanders". Volgens Breitner is iedereen in de Bundesliga er van op de hoogte. In die kringen wordt heel wat afgekletst. „Er wordt bijvoorbeeld voor het begin van het nieuwe seizoen door nieuwe spelers verteld hoeveel bij de vroegere club werd ge slikt en geïnformeerd welk middel bij de nieuwe vereni ging de voorkeur geniet". En: „Het heeft nauwelijks zin do ping te bestrijden", aldus Breitner. De vroegere speler van Bayern München oefent in het interview kritiek uit op het tijdstip van publicatie van 'Anpfiff', het geruchtmakende boek van Schumacher. „De Bundesliga heeft pas sinds kort een begin gemaakt het verspeelde krediet terug te verdienen. Nu is dat vertrou wen ernstig ondermijnd. Van daar de ophef". Breitner meent dat de uitwerkingen ernstiger zullen zijn dan die bij de omkopingsaffaire in 1971. „Destijds was het voetbal sterk en positief. Zelfs het schandaal veranderde daar weinig aan. Maar tegenwoor dig staat voetbal ter discussie. De basis dat op te vangen en de schade binnen de perken te houden, is er niet meer". In een eerste reactie hebben vrijwel alle Westduitse clubs gezegd voorstander te zijn van een dopingcontrole. Breitner heeft daar echter zijn beden kingen bij. „Waar begin ik met de controle en waar hou ik op? Je kunt moeilijk de eerste Bundesliga controleren en de tweede niet. Hoe moet het met de amateurs Die zijn toch ook niet van gisteren. Die doen niets anders dan de groten". Van onze sportredactie DEN HAAG - Het staken van de wedstrijd FC Den Haag - Ajax voorkwam een heroptreden van Marco van Basten. Cruijff had namelijk het plan om Van Basten weer aan com petitievoetbal te laten proeven. „Ik zou een minuut of twintig meespelen", vertelde de spits. „Na tien weken afwezigheid zou dit de eerste wedstrijd zijn ge worden. Ik achtte het een redelijke test voor Malmö, want je kunt natuurlijk niet zo maar met een Europa-cupduel beginnen, wanneer je er zo'n tijd uit geweest bent. De training, waar het de laatste tijd gewoon goed ging, is tenslotte iets heel anders dan een echte wedstrijd". MÜNCHEN (DPA) - De politie heeft zaterdag 74 aanhangers van Fortuna Dttsseldorf gearresteerd voor het begin van de wedstrijd tegen Bayern München. De fans hadden in het centrum van de Beierse hoofdstad supporters van de landskampioen aange vallen met traangas. De politie nam spuitbussen en diverse wapens, waar onder tweezijdig gesle pen messen, in beslag. De meeste fans werden gis teren op vrije voeten ge steld. De politie hield nog 25 personen vast. Bij de onenigheden liep nie mand letsel op. De onderzoeksrechter besloot zondagavond te gen tien van de 74 gear resteerde supporters van Fortuna Diisseldorf strafvervolging in te stel len wegens straatschen derij. De andere 64 aan gehouden relschoppers, die zaterdag op de Ma- rienplatz in München slag leverden met de Bayern-aanhang, wer den zondagmiddag vrij gelaten. Voordat deze Düsseldrofers in de trein konden stappen, kwam het opnieuw tot ongere geldheden. Volgens op gaaf van de politie wachtte een groep Bayern-supporters de vijand op op het centraal station, waar opnieuw vechtpartijen uitbraken. Daarbij raakten twee Düsseldorfers gewond. Vijf vechtersbazen uit München werden aange houden.

de Stem | 1987 | | pagina 11