L itrateur O l/loertiedekking nodig? HNIKER De spelvreugde of het grote geld? 'NAAR ITALIË GAAN IS NET ZO'N STAP ALS TROUWEN OF EEN KIND NEMEN' RUUD MICHELS i/MULTI TAPIJTJ 5ELLSCHAFT AMSTERDAM - Aan de bar van het ipelershome van Ajax zit een jon- ren. In zeer gebroken Nederlands ïakkelt hij dat hij veertien is, in het :3 elftal van DCG keept, maar zich iu bij Ajax wil aanmelden. Buiten werkt Marco van Basten, de 22-jarige ianvoerder en sterspeler met trainer Haarms n fysiotherapeut Van Dord de door een ope- atie en een andere blessure opgelopen condi- ionele achterstand weg. Een symbolische ont- aoeting tussen een komende en gaande spe er? Het dilemma van Marco van Basten. Moet hij kiezen voor het grote geld van AC Milan of de leerschool van Joban Cruijff en de spelvreugde die bij bij Ajax vindt. Terwijl de mogelijke transfer van Ruud Gullit naar dezelfde Italiaanse club de sportpagina's blijft vullen, is bet stil rond Marco van Basten. Toch loopt aan het eind van dit seizoen zijn contract af en met Silvio Berlusconi, de president van AC Milan beeft bij al enige gesprekken gevoerd. Met Ajax nog niet. „Wij willen Van Basten houden", zegt directeur Arie van Eijden. „Het gaat dit jaar om drie man, Rijkaard, Cruijff en Van Basten. Als we er twee kunnen houden ben ik al blij. Rijkaard beeft al voor twee jaar getekend, ik reken ook op Cruijff. In tegenstelling tot alle berichten zijn we nog niet rond met bem. Pas als dat gelukt is, gaan we met Van Basten praten." „In financieel opzicht leggen wij bet altijd af tegen de Italianen. Maar er zijn andere waarden in bet leven. Familie, misschien voelt bij zich nog niet rijp voor de stap. Er zijn legio voorbeelden aan te dragen van mensen die een promotie niet gepakt hebben. We zullen niet toestaan dat anderen bem betalen. Als we Van Basten contracteren, doen we het zelf." De Europese topscorer zal zijn stap voorzichtig zetten. Hij zegt in dubio te verkeren. Enerzijds lokt bet Italiaanse avontuur, anderzijds denkt bij dat Ajax onder leiding van Cruijff mooie jaren te wachten staan. De kans zit er dus nog best in dat Van Basten zijn verblijf in Amsterdam rekt. Onion Specialties Holland B.V WAREN RENOVATIE-EN EUWBOUW-UITVOERDERS lm/vl zevoel Taak omdat het goedkoper kan Breda-Belcrumweg 32-076-711134 Dongen-St. Josephstraat 92-01623-21241 Unternehmen mit Sitz in Zurich. Als führender Herstel- listrielle Endverarbeitung von f Farbkopien sind wir in Fach- lice-Equipe für BENELUX, mit en weiteren gut ausgebildeten fiben in den Benelux-Landern ahme von Photofinishing- Bn Geraten bei Kunden eonals in der Anwendung und heuen Mitarbeiter eine Grund- rlTS-Abschluss und Kenntnisse fbenso unerlasslich sind gute h, Englisch und ev. auch Fran- in das Gebiet Photofinishing k in der Schweiz stattfinden. aheren Umgebung von Breda I wir, ihre vollstandigen Bewer en Falls Sie weitere Fragen ha- ferrn D. Eckstein (Direktwahl euen uns auf Ihre Bewerbung. egensdorf, Telefon 01 /84211 11 Sint Maartensdijk op Tholen in bedrijf in Nederland, dat verse lieuwste technieken verwerkt tot lieuwe en puur Nederlandse jakken diepgevroren uien - in twaliteit, die direct aan gerechten irorden geconsumeerd. Idustrieën, horecabedrijven en Vn voor de consument. Ioor Ted van Leeuwen „Wil je soep Marco", vraagt ante Sien achter de bar, „en 3 een broodje jongen?" Bei ten glunderen, „nou graag". }lag niet vlees hebben", zegt ie opvolger-in-spé van Stan- ey Menzo, die moeizaam uit- agt dat 'die Surinamer die die nooie goals maakt' zijn favo- rtet is. De jongen wordt echter ■ven serieus genomen als Van jasten, want onmiddellijk jordt Ton Bruins Slot, het loofd van de jeugdopleiding ^gespoord. Hij zal bekijken i! de jongen bij Ajax mag ko nen. Marco van Basten zit al ja- ren bij Ajax en dubt of die si- natie gehandhaafd moet blij- len. Bovendien heeft hij an- iere problemen. Hij kan niet ipelen door een blessure aan lijn rechterenkel, al op 7 de- smber in Groningen opgelo pen. De linkerenkel, waaraan Mj een week later geopereerd Is, bezorgt hem geen last meer. „Toen Marco zijn rechteren kel blesseerde", zegt fysiothe rapeut Pim van Dord, zelf xid-speler, „was al bekend dat hij een week later aan zijn an- Jiere enkel zou worden geope reerd. Er is te weinig zorg aan besteed. Er werd geredeneerd, ich, die is toch enkele weken uitgeschakeld, tegen die tijd is rechterenkel ook wel weer genezen. Het is een beetje natte vingerwerk, maar vol gens mij zou bij een adequate behandeling Marco vier we ken eerder genezen zijn." Marco van Basten: interpreteren en samenwerken binnen een groep. Door het internationale karakter van het bedrijf is beheersing van de Engelse en Duitse taal ook in deze functie van belang. Interesse? Richt dan uw sollicitatie aan Onion Specialties Holland B.V., Nijverheidsweg 5, 4695 RC Sint Maartensdijk, t.a.v. de heerK.V. Andersen. ast traditionele werkwijzen, met name ir rehabilitatie en renovatie, passen wij de est geavanceerde bouwtechnieken toe. realisering van onze bouwopdrachten in westen van het land zoeken wij: nnen het uitvoeringsteam is de uitvoerder sgene, die belast is met de dagelijkse ding op de bouwplaats. Wat dit in de aktijk betekent, is gesneden koek voor varen uitvoerders op MTS-niveau. kwame mensen worden bij ons goed itaald; de secundaire voorzieningen zijn tstekend te noemen. Onze adjunkt-directeur Hermans geeft u graag meer inlichtingen. ol I icitatiebrieven te richten aan: Het dilemma van Marco van Basten Graafsebaan 112 5242 JP Rosmalen Postbus 40 5240 BG Rosmalen Tel. 04192-19019 Triest Vin Basten mist niet alleen aantal competitie-wed- itrijden, maar ook de belang rijke Europa Cup-wedstrijd tegen Malmö FF, komende woensdag. Van Basten: „Nee, ik denk niet dan te kunnen spelen. Veel mensen zijn van mening dat ik die blessure zelf veroorzaakt heb door een wilde sliding. Ik vind van niet Iemand van FC Groningen stapte over de bal heen. Het was vooral triest voor mijn broer. Die was uit Canada overgekomen, wilde voor het eerst in jaren mij zien spelen, kocht een duur kaartje en na 20 minuten was alles voorbij." Wie in het voetbal de repu tatie geniet een succesvol en vindingrijk aanvaller te zijn, ontkomt niet aan een reeks aanslagen op lijf en leden. Marco van Basten heeft er al mee leren leven. „Het voetbal is geloof ik niet veel harder aan het worden. Maar misschien heb ik al een afweer-mechanisme inge bouwd. Na een paar schoppen leef je ze de kans niet meer. Je schrikt al als je eens niet een schop krijgt. 'Waar blijven ze', denk je dan. Van de week zag It AC Milan-Juventus op de tv. Het is hard maar niet echt temeen. Alleen als-je daar een verkeerde move maakt, krijg egelijk een schop." Vin Basten staat Inmiddels al hie maanden op non-actief, jen lange tijd voor een speler die voor een belangrijk deel op gevoel is aangewezen. Jan Basten: „Zo lang je niet bent, mis je het voetballen •dat Je kunt toch niet spelen. ik weer in training ben, jagint de behoefte zich na drukkelijker te manifesteren. ik weer wat kracht heb, jan ik ook meteen spelen. Over het algemeen moet ik het hebben van mijn techniek, in- haht en snelheid en minder van mijn longinhoud." „Ik mis de kracht en condi- e omdat ik deze winter niets Jan sport heb kunnen doen. Meestal ga ik in de vakantie squashen, zwemmen of tennis sen, maar nu heb ik tien we en niets gedaan. Scoren ver eer je niet, je moet aUeen even het balgevoel terughalen. Ik "eb al zo vaak voor een doel Sestaaa Het is vervelend dat met tegen Malmö kan spe- 'Over bet algemeen moet ik bet hebben van mijn tech niek, inzicht en snelheid en minder van mijn longinhoud.' 'Alleen als je daar een verkeerde move maakt, krijg je gelijk een sebop. ntaar voor de ploeg hoeft geen probleem te zijn. Bos- JJan is een go^e spits. Het jegt niets dat hij nu twee we en achtereen niet gescoord Iedereen heeft dat wel lis. Hoe het kan is een raad sel, het heeft iets met de con centratie te maken. Je lwnt het ook zo terugkrijgen. Re sultaat werkt als dope." „Van Bosman, of wie ook, mo gen nooit doelpunten geëist worden. Scoren als taak be staat niet." „Je hebt een taak in het elftal en daaruit vloeit een doelpunt voort Als iedereen zijn taak goed uitvoert, is er niets aan de hand. Dan scoort er gewoon een ander. Ik vind het zo'n dooddoener om te zeggen: Een spits moet scoren, daar staat hij voor. Hij heeft alleen wel meer mogelijkheden dan een back." „De kunst is het opbrengen van rust Het wachten, langer dan de keeper. Sommigen, zo- ais Van Breukelen, durven heel lang te wachten. Voor een spits is dat moeilijk. Dat zijn boeiende onderdelen van het spel. Johan Cruijff zegt ook al tijd, je moet je plezier zoeken in de perfectie. Da's een goeie, want perfect is het namelijk nooit" Vorig jaar rond deze tijd stonden pagina's vol over Van Basten. De naam van de win naar van de zilveren- (1984) en gouden schoen (1986) werd in verband met Italiaanse clubs gebracht Nu is het opmerke lijk stil rond de schutter. De interesse gaat uit naar Ruud Gullit. Van Basten, wiens con tract nota bene afloopt, brengt de dagen in opmerkelijke stilte door. Van Basten: „Als je niet voetbalt, ben je ook niet in het aktuele nieuws. Dat kwam mij ook wel goed uit, want ik had maar één ding aan mijn hoofd, fit worden. Dat alle aandacht naar Gullit is uitgegaan, vond ik wel lekker." Eerder nog dan die van Gul lit, werd de naam van Van Basten in verband gebracht met AC Milan. De PSV-er jokte over een reis naar Mi laan en daarover ontstond veel tumult. Maar misschien toog Van Basten in de luwte wel meerdere keren naar de Po- vlakte. Van Basten, (dunne lach): „Misschien wel. Zoals Ruud de zaak speelt, dat is niet hele maal lekker, ik zou het niet zo doen. Maar ik kan er wel be grip voor opbrengen. Hij zit in een moeilijk circuit, want hij heeft een doorlopend contract en wil daar van af. Dat is heel moeilijk. Aan de andere kant vind ik dat de hele affaire in de pers erg wordt opgeblazen. Ik zou er niet omheen draaien, al vind ik wel dat de pers niet alles hoeft te weten." Waar speel jij volgend sei zoen? Van Basten: „Dat weet ik nog niet, ik wil eerst eens kijken wat Ajax te bieden heeft" Echt waar? Van Basten: „Nou ja, dat is het verhaal naar buiten. Zal ik even koffie halen?" Anderhalf jaar geleden was Barcelona in je geïnteresseerd. Manager Venables was erg onder de Indruk van je. Van Basten (lachend): „Die heeft er kijk op. Serieus, Bar celona wilde me inderdaad ko pen. Ik moest gelijk komen. Daar was ik nog niet aan toe, nog een jaar bij Ajax blijven leek me beter. En dan zo'n grote club meteen. Er was nog zoveel te leren, bovendien woonde ik toen bij mijn ouders. Zo'n stap moet je rond je 24-ste, 26-ste jaar nemen, dan ben je er rijp voor. Dat was ik toen nog niet Rond je 26-ste begin je op je voetbaltop te komen en dat duurt tot je 30-ste, 31-ste jaar als je een beetje goed geleefd hebt Bij mij is het dus met 27 afgelo pen, haha." Heeft Barcelona zich opnieuw voor je gemeld? Van Basten: „Niet dat ik weet Maar ik hoor ook niet alles. Als er twintig clubs genoemd worden, heb ik met hooguit twee contact. Ze moeten zich maar tot Cor Coster wenden. En die scheidt het kaf van het koren. Hij licht me alleen over de serieuze gegadigden in." Cor Coster? Dat is toch verbo den arbeidsbemiddeling. Van Basten, smalend: „Ik heb daar weieens een brief over gehad, van, ik geloof de WCS. Daar kun je toch gemakkelijk onderuit Zeg ik toch gewoon dat mijn vader mijn zaken doet. Ik vind dat verbod bela chelijk. Je kunt dit soort zaken echt niet zelf. Aan een contract zitten vreselijk veel haken en ogen. Dat is in Nederland al zo, laat staan wanneer je over in ternationale zaken praat Mensen als Coster en Konij- 'In interviews beb ik weieens de neiging om impulsieve, domme dingen te zeggen.' nenburg zijn daarin gespecia liseerd. Zonder hen red je het niet" Fiorentina was, in mei *86 de eerste Italiaanse club die In jou geïnteresseerd was. Daarna pas kwam AC Milan. Van Basten: „Dat klopt Vorig jaar juli ben ik bij Berlusconi (de eigenaar van AC Milan- red) op bezoek geweest Die man is echt vreselijk rijk. In Italië bestaat een boekje, waarin de rijken gerubriceerd staan. Agnelli heeft als enige vijfsterren, Berlusconi, ook als enige, vier. In zijn villa hebben we een hele tijd ge sproken. Maar het is pertinent onwaar "dat ik een voor-con tract getekend zou hebben. Ik vind voor-contracten onzin nige dingen." Je zou niets getekend hebben, maar de voorwaarden zouden op geluidsband zijn vastge legd. Van Basten: „Dan is het ge sprek opgenomen zonder dat ik daarvan wist. Er bestaat ze ker geen geluidsband met al lerlei voorwaarden. Ik wil er best meer over vertellen, maar dan moet je wel even je pen neerleggen. Het enige wat ik Berlusconi heb toegezegd is, dat AC Milan de eerste club is waarmee ik aan het eind van het seizoen ga praten als ik niet bij Ajax blijf." Maar waarom hebben jij en Gullit op 19 november, na de interland Nederland-Polen, ln het Amstelhotel een nieuwe ontmoeting gehad? Van Basten: „Gewoon, die man wilde een hapje met ons eten. Gezellig toch?" Hebben de zaken Gullit en Van Basten iets met elkaar te maken? Van Basten: „Nee. Van geen van ons beiden is het zeker dat hij gaat Ik zou het leuk vin den om daar met een andere Nederlander te spelen. Maar ik kan me ook voorstellen dat Gullit gaat en ik in Nederland blijf of andersom. Ik heb het er met Ruud nog niet zoveel over gehad. Laatst, tijdens het WCS-gala hebben we elkaar weer eens gesproken." Volgens Cor Coster ben je voor Ajax op financiële gron den nooit te houden. Het fis cale klimaat in Nederland is van dien aard dat spelers ln de categorie Van Basten rond de 70 procent aan de fiscus af moeten dragen. Van Basten: „In financieel op zicht legt Ajax het altijd af." Maar als je pas over twee jaar naar Italië gaat, loop je toch ook nog binnen? Van Basten: „Het is te hopen. Nog een paar schoppen zoals in Groningen... Zoiets zet je wel aan het denken hoor." AC Milan wil je graag heb ben, financieel lijken er geen problemen, je contract loopt af en toch zeg je niet volmondig ja tegen Italië. Er is dus nog hoop voor Ajax. Geld is ken nelijk niet zaligmakend. Van Basten: „Er zitten posi tieve en negatieve kanten aan het verhaal. In Italië spelen Maradona en Platini, het is de mooiste competitie van Europa en bij elke wedstrijd zitten 50.000 mensen te kijken. Een spannend avontuur, je zult daar een ander leven moeten leiden, in een andere cultuur, een andere taal. Ik zou geestelijk een stuk sterker worden. Dat is de ene kant van het verhaal." „De andere kant is dat al mijn familie, vrienden en be kenden in Nederland wonen. Dat het voor de carrière van elke speler goed is, langere tijd onder Johan Cruijff te wer ken, vooropgesteld dan dat hij bij Ajax blijft. Dat leerproces zou ik missen als ik wegging. Het hele beleid dat Cruijff voor ogen staat zoals het er in twee jaar uit moet komen te zien, spreekt me geweldig aan, de club gaat in Europees op zicht weer meetellen. Er komt een mooie en interessante tijd aan voor Ajax. En die zou ik eigenlijk ook niet graag mis sen." Je zit dus weer net zo te tob ben als een jaar geleden. Van Basten: „Vorig jaar was de zaak duidelijker voor me. De grenzen van Italië bleven dicht Bovendien wist ik niet wat het was op mezelf te wo nen. Dat weet ik nu. Ik woon een jaar samen en weet dat ik het aan kan. Ik ben inderdaad voorzichtig. In mijn afwegin gen dan, in interviews heb ik weieens de neiging om impul sieve, domme dingen te zeg gen. Naar Italië gaan is een grote beslissing. Net zoiets als gaan trouwen, of een kind ne men." „Ik heb er met Kieft over gesproken. Hij zegt, meteen komen. Maar Willem heeft in Italië wel eerst een rottijd ge had, ook al is hij daar sterker uitgekomen. Willem zou niet meer terug willen. Johan Cruijff is wel op latere leeftijd naar Barcelona gegaan, maar ik denk dat hij, als hij alles vooruit geweten had, eerder was gegaan. Ook het geld is belangrijk, natuurlijk. Maar aan de andere kant biedt Ne derland waarden die Italië niet heeft. Je familie en vrien den bijvoorbeeld. En Ajax na tuurlijk." „Een voetbaUer van Ajax beleeft veel spelvreugde. In Italië ga je niet voor je plezier spelen. Oh nee, dat klinkt wat al te negatief. Ik behoor te zeggen: Ik moet er rekening mee houden minder doelpun ten te maken dan in Neder land en minder mooie voetbal momenten te ondervinden. De nadruk ligt er op verdedigen. Ze verdedigen niet beter, wel met meer mensen. Er is min der ruimte." Is het raar te veronderstellen dat jij misschien nog wel twee jaar bij Ajax blijft? Van Basten: „Ehh, nee, dat is niet zo raar gedacht Voor mij is van groot belang dat Rijk aard heeft bijgetekend en of Johan Cruijff blijft Dat ik in Italië een heel ander, meer openbaar leven zou leiden, maakt me niet uit Ik leef nu al in een ander circuit Onlangs reed een schoolvriend van me zijn auto tegen een paal. Toen moest hij met de bus. Dat zijn dingen die wij eigenlijk niet kennen."

de Stem | 1987 | | pagina 9