'Deelman heeft alleen oog voor harde cijfers9 Richard A. Gephardt: de grote onbekende TOTAL1 Lubbers moet toegang tot markt India verzekeren Marcinkus veilig in Vaticaanstad EERSTE DEMOCRATISCHE PRESIDENTSKANDIDAAT TREEDT AAN ONDERNEMERS STAAN TE TRAPPELEN OM IN INDIA TE INVESTEREN DESTEMC Rotterdam i -JD1BTM VOORZITTER VAKORGANISATIE KATHOLIEK ONDERWIJS CEES VAN OVERBEEK: De cel vai Valérie Dees: geen bemiddelaai Extra geld ambtenarei - ZATERDAG 28 FE ZATERDAG 28 FEBRUAR11987 ACHTERGROND Door Jan Bouwrnans „JE KUNT de kerk niet besturen met alleen maar wees gegroetjes", heeft aartsbisschop Paul C. Marcinkus zich ooit laten ontvallen. Voor de wijze waarop hij dat als hoofd van de Vaticaanse staatsbank IOR dan wel deed is tegen hem en twee van zijn medewer kers een arrestatiebevel uitgevaardigd door een onderzoeksrechter in Milaan. De aartsbisschop van Amerikaanse afkomst wordt beschuldigd van medeplich tigheid aan het frauduleuze bankroet van de Ambrosiano Bank in 1982. Het Vaticaan heeft dit altijd ontkend, zelfs toen het in 1984 besloot ruim een half miljard gulden scha deloosstelling te betalen aan de schuldeisers van de fail liete bank. Met deze vrijwillige scha deloosstelling, onderdeel van een akkoord dat debiteuren van de Ambrosiano Bank in 1984 in Genève sloten, be schouwde het Vaticaan de kwestie als afgedaan. Mid dels een communiqué in de Osservatore Romano van 26 mei van dat jaar waste het Vaticaan de handen publie kelijk in onschuld. Wel verloor Marcinkus al zijn belangrijke functies. Het Vaticaan hecht aan smette loze reputaties. Drie jaar la ter dan toch een arrestatie bevel. Enige verbazing wekt wel dat de onderzoeksrech ter, die het bevel heeft uitge vaardigd, anoniem wenst te blijven. Alsof er iets niet lek ker zit, want Italiaanse on derzoeksrechters hebben al tijd belang bij publiciteit. Afgezien daarvan, mgr. Marcinkus zit hoog en droog in het Vaticaan en zolang hij daar niet uitkomt of door de paus niet gelast wordt Vati caanstad te verlaten, doet de Italiaanse justitie hem niets. Vaticaanstad is nu eenmaal een onafhankelijke staat, die geen uitleveringsverdrag neeft met Italië waarmee het op zovele terreinen zeer nauw verstrengeld is. Wat merkwaardig is, te meer daar juist op politieel en jus titieel vlak de samenwerking dagelijkse praktijk is. Het Vaticaan heeft wel een eigen politie, maar de Zwit serse Garde is meer een orde- en bewakingsdienst. Als op Vaticaans grondge bied criminele verdachten - diefstal, zakkenrollerij worden gepakt, worden die spoorslag aan de Romeinse politie overgedragen. Het zijn bijna ook altijd niet-Va- ticaanse staatsburgers, van daar dus. Het Vaticaan kent ook een eigen rechtbank, maar die is niet berekend op criminele strafzaken. Het aantal men sen met een Vaticaans staatsburgerschap is beperkt tot een paar duizend. Zijn Marcinkus - FOTO ANP daar dan nooit lieden onder die een scheve schaats rijden, althans strafbare handelin gen plegen? Alles wijst erop dat daarvan werd en wordt uitgegaan in het Vaticaan: „Zulke dingen komen onder onze staatsburgers niet voor". En toegegeven moet worden dat eventuele crimi nele Vaticaanse staatsbur gers, zo ze al voorkomen, in elk geval hoogst uitzonder lijk bekend worden. Nou kent het Vaticaan zijn eigen specifieke tuchtmaat regelen. Het komt nog wel voor dat priesters of religieu zen worden verbannen naar een eenzaam klooster. Maar voor hooggeplaatste functio narissen - en dat was mgr. Marcinkus zoals alleen al uit zijn aartsbisschoppelijke titel blijkt - is er nog altijd 'in terne verbanning' mogelijk. Dat lijkt het lot van Marcin kus al te zijn: tot Vaticaans grondgebied beperkte bewe gingsvrijheid, volstrekt aan het oog van de wereld ont trokken en belast met ondui delijke werkzaamheden. Formeel is alles in orde, maar kan het Vaticaan het moreel maken om mgr. Mar cinkus uit handen van de Ita liaanse justitie te houden, nu er een feitelijk arrestatiebe vel ligt?. Het is een zeer nete lige zaak, zeker voor de insti tutie die zich uit roeping op werpt als hoogste morele autoriteit in de wereld. Er ligt natuurlijk al de niet-schuldig-verklaring van 1984 in de Osservatore Roma no. Het moet verder nog maar blijken of het arresta tiebevel overeind blijft, want de politieke wegen richting justitie zijn in Italië ondoor grondelijk. En hoe sterk is eigenlijk de aanklacht van de anonieme onderzoeksrech ter? Bovendien zal altijd tot het uiterste getracht worden een eventuele zaak discreet te regelen, hetgeen niet het zelfde is als ongestraft laten. De kans echter dat Mar cinkus gelast wordt het Vati caan te verlaten, waarna hij voor de Italiaanse justitie grijpbaar wordt, mag gezien het verloop van de Ambro- siano-affaire tot nu toe rus tig op nul worden geschat. Rest de mogelijkheid dat de aartsbisschop zich uit eigen beweging bij de justitie in Milaan meldt om zich van blaam te zuiveren. De kans daarop mag vooralsnog ook klein worden geacht: voor het Vaticaan is de zaak im mers gesloten. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35.4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5.® 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGIN Door Ad Burger VOOR een vakbonds man kon Cees van Over- beek uit Etten-Leur zich geen drukkere start wensen. Nauwelijks was hij juni vorig jaar tot voorzitter van de Katho lieke Onderwijs Vakor ganisatie (KOV) gekozen of CDA en VVD sloten een regeerakkoord waarin bepaald werd dat op het onderwijs 1 miljard gulden bezui nigd moest worden. Toen al snel duidelijk werd wat dat in de praktijk zou betekenen kwam er een on derwijsprotest los dat qua omvang en intensiteit uniek was. Er werden 2 miljoen handtekeningen ingezameld tegen de bezuinigingsplan nen, door de bonden werd de actie 'Adopteer en Confron teer' opgezet (scholen 'adop teren' Kamerleden en besto ken hen met informatie over het effect van de bezuini gingsmaatregelen van Deet- man) en leraren meldden zich massaal ziek uit protest tegen de wachtdagenrege- ling. Terugkijkend op bijna een half jaar actievoeren kan Cees van Overbeek enig ge voel van gepaste trots niet onderdrukken. Hij is verrast door de enorme omvang die het onderwijsprotest heeft aangenomen: „We hebben het op dat gebied zonder meer goed gedaan. In een paar weken twee miljoen handtekeningen inzamelen, da's een prestatie op zich. Het is ook tekenend dat de pro blemen in het onderwijs sinds een half jaar bijna iedere dag weer in de krant of op de televisie komen". Alle handtekenigen en geadopteerde Kamerleden ten spijt hebben de protesten nog geen enkel succes gehad op minister Deetman. Die blijft vasthouden aan zijn bezuiniging van 1 miljard. Het onderwijs mag welis waar met alternatieven ko men, maar die wil de minis ter alleen uitvoeren als ze evenveel geld opleveren. De KOV-voorzitter ziet in de opstelling nog eens bewe zen dat het Deetman alleen om het geld te doen is. „Uit onderwijskundig oogpunt gezien zijn de bezuinigingen volstrekt niet te verdedigen. Deetman heeft altijd ver klaard dat dat wel het geval is, maar de praktijk toont zijn ongelijk. Zijn opstelling nu bewijst eens temeer dat de minister alleen maar oog heeft voor de harde cijfers. Die lijken alleenzaligmakend te zijn". Tegen die achtergrond voelt de KOV er, aldus Van Overbeek, niets voor om in te gaan op de voorstellen die Deetman deze week in Heer len deed. De minister wil, als alternatief voor de in de praktijk onwerkbaar geble ken wachtdagenregeling, zijn eerste bezuinigingsvoorstel weer boven tafel halen: de scholen krijgen, al naar ge lang de grootte, een deel van het geld dat nu besteed wordt aan 'korte-tijd-vervangers' en mogen dat naar eigen goeddunken besteden. Ze kunnen daarvoor bijvoor beeld een verzekering afslui ten die de kosten van ver vanging dekt of met meer dere school een 'pool' vormen en gezamenlijk een vervan gende leerkracht in dienst nemen. Alleen: de vooropge stelde bezuiniging van 130 miljoen blijft onverkort ge handhaafd. Cees van Overbeek Het voorstel is al eerder afgewezen door de bonden, waarna Deetman met een tweede mogelijkheid - de wachtdagenregeling - kwam. Dat Deetman net deed alsof het voorstel van de bonden afkwam, is ook slecht geval len. Cees van Overbeek: „De minister heeft het doen voor komen alsof wij die maatre gel wilden. Inderdaad, we hebben zijn eerste voorstel afgewezen, maar dat wil niet zeggen dat we automatisch met dat tweede akkoord zijn - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP gegaan. We hebben ons nooit akkoord verklaard met welke bezuiniging dan ook". Deetman zit gebakken aan het regeerakkoord waarin de 1 miljard bezuiniging op het onderwijs als keihard gege ven is opgenomen. Daar lijkt de minister, vooropgesteld dat hij dat zou willen, moei lijk onderuit te kunnen. Lijkt, want volgens Van Overbeek bestaat die moge lijkheid wel degelijk. De KOV-voorzitter wijst naar de aangekondigde belasting meevaller. „Die levert zo'n 2 miljard structureel op. Met een deel van dat geld zou de minister in ieder geval die zo verfoeide wachtgeldregeling kunnen terugdraaien", aldus Van Overbeek. Hij is in zijn claim op die eventuele meevaller overi gens niet de enige; politici als De Korte en Kok gingen hem voor. „Natuurlijk, dat weet ik ook wel", reageert Van Over beek, „maar als de politiek vind dat het onderwijs zo'n grote prioriteit verdient, laat de politiek die keuze dan maar maken. Ik zou het een zeer moedige stap van Deet man vinden als hij zich be reid toonde om op zijn besluit terug te komen". De wachtdagenregeling heeft voorlopig prioriteit in de ogen van het KOV-be- stuur omdat de effecten daarvan nu al merkbaar zijn. De bond wacht echter ook de gevolgen af van de invoering van de zogenaamde 'kleuter- maatregel', waarbij in totaal 220 miljoen bezuinigd moet worden door 4-jarigen later naar school te sturen, kleu ters minder uren les te geven of de klassen te vergroten. Ook hier staan de scholen in de ogen van de KOV voor de keus tussen een aantal kwaden Het vergroten van de scholen tast de kwaliteit van het onderwijs aan, ter wijl het terugschroeven van het aantal lesuren het funda ment onder de basisschool vandaan haalt, aldus de KOV-voorzitter. „Die basis school wilde de kleuters juist laten integreren. Dat doe je niet door het aantal uren te verlagen Dan creëer je auto matisch weer dat oude ver schil tussen kleuter- en la gere school", zegt hij. Van Overbeek hoopt dat Deetman zich door de argu menten van onderwijs^ kundigen en het protest de samenleving uiteind^ tot andere gedachten zal ten brengen. Maar als niet lukt zal de KOV dan. naar het in onderwij skrinj niet erg populaire wapen: de werkstaking grijpen, zr de FNV-onderwijslx ABOP al overweegt?. Van Overbeek: „St het onderwijs is een no vergaande stap. Dat doe alleen maar als je het oogde doel aantoonbaar, stuk dichterbij kunt breng Als het een wezenlijke ex bijdrage is. Momenteel sla onze acties nog zo geweli aan dat we nog niet aam staking denken. We moe onze mensen, maar ouders, bij hun protest ji nog wat afremmen. Maarl is mij wel duidelijk dat onderwijs bereid is om een hele tijd door te gaanit die acties, dat is zeker". Toen Cees van Overbeek juni aantrad als voorzit van de KOV zei hij over nister Deetman, van wie to nog niet zeker was of Onderwijs zou terugkeii „Hij heeft oog gehad voor kwaliteit van het onderw Hij heeft het onderwijs sterk verdedigd en daarhi ben wij waardering voor". Nu, acht maanden en miljard aan bezuiniging later, denkt de vakbon voorzitter er anders ov „Tsja, die uitspraak sterk door de tijd bepa; Hij had - en dat blijft ov eind - goede dingen voor onderwijs gedaan. Op eind van zijn termijn vi kondigde hij zelfs dat het derwijs 2 miljard extra n« had. En als hij dan uiteini lijk met een bezuiniging v 1 miljard komt, dan dat wel enig verschil". Het onderzoeksteam rijkspolitie en gemeent litie Hilversum heeft g ren deze foto vrijgeg van de zolder aan de Oi hof in Etten-Leur waar lérie Albada Jelge i twaalf dagen zat opgesU De foto is zondagmii meteen na de bevrijding het ontvoerde meisje maakt door een techniscl chercheur van de Hil sumse politie. Inmiddels drie van de vijf verdacl weer op irrije voeten, zijn de Zevenbergse broe en F. M. en de ex-echtge van Etten-Leurenaar Ro G. De politie heeft geen wijzen dat deze drie bi zaak betrokken zijn. In tearing zitten nu nog Ro G. en A. H. - FOTOGEMEENTE POLITIE HILVI Pr< Richard A. Gephardt - FOTO AP Door Jo Wijnen WIE IS Richard A. Gephardt? Dat we ten alleen de Amerikanen die zich de moeite getroosten de gang van zaken in Washington te volgen. Dat weten ook de inwoners van de staat Missouri, want daar heeft dit lid van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigde zijn thuisbasis. Gephardt is er op uit zo snel mogelijk lan delijke bekendheid te krijgen. Zonder dat kan hij in 1988 geen gooi doen naar het Ameri kaanse presidentschap. En dat is precies wat Richard Gephardt wil. Daarom heeft hij deze week als eerste democraat zijn officiële kan didatuur gesteld. De zeer ambitieuze, 46-jarige afgevaar digde uit St. Louis, is inderdaad een volslagen onbekende. Slechts één procent van de Ame rikaanse bevolking ziet hem als een belang rijk kanshebber voor het Witte Huis. In de opiniepeilingen ligt hij mijlen ver achter op zijn democratische medekandidaat Gary Hart, die zich nog niet eens officieel kandi daat heeft gesteld. Het feit dat de charismatische Mario Cuo mo, de gouverneur van New York, heeft aan gekondigd niet aan de presidentiële race deel te nemen, heeft Gephardts positie evenwel aanzienlijk verbeterd. Dus heeft hij de hand schoen in de ring geworpen. Met zijn vrouw Jane en zijn drie jonge kin deren gaat de afgevaardigde uit Missouri de formidabele uitputtingsslag aan, die aan de democratische kandidaatstelling voor het presidentschap vooraf gaat. Gephardt voert de slogan: 'Amerika moet weer terug naar de eerste plaats'. En met die slogan legt de wel bespraakte en in nagenoeg volmaakte zinnen formulerende kandidaat al meteen een van zijn zwakheden bloot Gephardt vertolkt de mening dat Amerika niet meer de eerste onder de naties is. Hij heeft met lede ogen vastgesteld dat de lonen in de VS lager worden, dat de welvaart daalt, dat de degelijke middenklasse - die de natie altijd heeft geschraagd - ineenschrompelt, dat de armoede toeneemt en dat Amerika, in ternationaal gezien, op drift is geraakt. In dat opzicht is hij de politieke erfgenaam van Walter Mondale die in 1984 van het politieke strijdtoneel werd weggevaagd door president Ronald Reagan die in feite maar één bood schap had: het gaat weer goed met Amerika. Hoe wil Gephardt Amerika weer terug brengen naar de eerste plaats? Hij wil naar strenge en dus protectionistische handelswet ten, hij wil staatscontrole op de landbou produktie, hij wil het Amerikaanse onden uit het slop halen, hij wil een campagne zwengelen tegen het analfabetisme, de ger en de dakloosheid en hij wil een buite landse politiek die op het naleven mensenrechten en op wapenbeheersing baseerd. Het klinkt allemaal goed, maar de vraag of het naar een nieuw conservatisme gende Amerika van Ronald Reagan rijp voor Gephardts bevlogen programma. De hoog over zijn 'leiderschap' opgeve kandidaat werd in 1976 in het Huis van vaardigde gekozen, waar hij een ontegenzi lijk prominente rol speelt. „Ik vind dat iki voor mijn land moet doen. Ik wil het ik heb van mijn vader, die chauffeur ope melkwagen was, en van mijn moeder dat een mens zijn idealen altijd moet volga aldus Gephardt. En hij voegt daar aan „Ik wil het Witte Huis veroveren door 'sfl gens als eerste aan het werk te zijn avonds als laatste naar bed te gaan". Zoveel is zeker: Richard A heeft, precies een jaar voor de eerste voor.: kiezing, de run op het Witte Huis overtuig! in gang gezet Zo overtuigend zelfs dat Amerikanen intussen al weten wie hij is. HET Nederlandse be drijfsleven is zeer geïn teresseerd in investerin gen in India. Zowel op economisch als techno logisch gebied staan de ondernemers te trappe len om bij te dragen aan de ontwikkeling van het land tot een moderne in dustriestaat. Maar menig Nederlands ondernemer vraagt zich be zorgd af of India wellicht louter uit is op het vergaren van ervaring en know-how (met vervolgens een vriende lijk bedankt en tot ziens) of dat er mogelijkheden zijn tot samenwerking voor lange ja ren. Premier Lubbers heeft deze huiver van het Neder landse bedrijfsleven op zak als hij van maandag met mi nister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) in India aankomt voor een twee daagse bezoek. Het is een van de vele onderwerpen die beide bewindslieden te berde zullen brengen tijdens bij eenkomsten met hun Indi sche gesprekspartners. Premier Rajiv Gandhi is sinds zijn aantreden eind 1984 naarstig doende de eco nomie van zijn land, die van oudsher gekenmerkt wordt door centraal beleid en pro tectionisme, te liberaliseren. Het particuliere bedrijfsle ven krijgt meer armslag, buitenlandse investeerders worden gelokt en de bureau cratie, die westerlingen soms tot wanhoop bracht, heeft Lubbers onder Gandhi haar langste tijd gehad. Het is dan ook niet zozeer Gandhi, maar het zijn de niet te onderschatten tegenkrach ten in het land, waaraan het Nederlandse bedrijfsleven zijn scepsis ontleent. Voor beeld: met het verkrijgen van een licentie voor een bui tenlands bedrijf is nog steeds twee jaar gemoeid. Eén van de grote klussen in India waar Nederland op aast is het omvangrijke Gan ges-project Nederlandse on dernemingen zijn al aan de slag om de 3.000 kilometer lange? voor hindoes heilige rivier bevaarbaar te maken en te voorzien van een zuive ringssysteem. Met name de afvalstoffen die de ontelbare leerlooie rijen in het Gangeswater - FOTO Os STEM/JOHAN VAN GURP dumpen veroorzaken een gi gantische vervuiling. Voor de Nederlandse bemoeienis met het Ganges-project zijn ruim twee jaar geleden de laatste handtekeningen gezet tijdens het bezoek dat minister Smit-Kroes (Waterstaat) aan India bracht. Het miljardenproject biedt voor Nederlandse bedrijven ongekende perspectieven. Ook voor hen is het bezoek van Lubbers uitermate wel kom om zekerheid te krijgen dat het wat India betreft niet alleen om korte-termijn werk gaat Verder willen Ne derlandse ondernemingen meewerken aan het kanali seren van de Ganges, het be schermen van de oevers van deze rivier en aan bagger- werk in de havens. Het bezoek van Lubbers en Rajiv Gandhi - fotoanp Van den Broek moet ook de goede betrekkingen tussen beide landen onderstrepen. Lubbers is de eerste Neder landse premier die een offi cieel bezoek aan India brengt. Verscheidene vakmi nisters zijn hem in de loop der jaren voorgegaan. Premier Gandhi was in november 1985 voor een een daags bezoek in ons land. Hij raakte toen onder de indruk van de Nederlandse water bouwkundige kennis, zeker na een rondvlucht boven de Delta-werken. Begin 1986 gingen koningin Beatrix en ptins Claus voor een staats bezoek naar India, en in mei vorig jaar was Van den Broek er als leider van een missie van de Europese Ge meenschap. Sinds bijna veertig jaar onderhouden New Delhi en Den Haag diplomatieke be trekkingen. Nederland was, na China en de Verenigde Staten, het derde land dat de jonge republiek India er kende toen die in 1947 onaf hankelijk werd van Groot- Brittannië. In september van dat jaar zond Nederland zijn eerste ambassadeur naar In dia. Sinds jaar en dag ontvangt India Nederlandse ontwikke lingshulp (in 1987 beloopt het bedrag 212 miljoen gulden). Aanvankelijk was die hulp grotendeels gericht op kunst- mestzendingen maar sinds het bezoek van prins Claus als bijzonder adviseur van de minister voor Ontwikke lingssamenwerking (in 1981) is er sprake van een kente ring: de laatste jaren ver schaft Nederland vooral technische hulp zoals op het gebied van de waterbouw kunde. Voor Nederland is India in internationaal verband van meet af aan een belangrijke gesprekspartner geweest, ze ker in zijn voortrekkersrol in de groep van niet-gebonden landen. Nederland ziet India bovendien als een grote mo gendheid in de Aziatische re gio, welke uitstraling niet in het minst op het conto te schrijven is van toonaange vende leiders als Mahatma Gandhi, Nehru, Indira Gandhi en nu Rajiv Gandhi. Hoewel voor het onder houd met Gandhi geen offi ciële agenda is vastgesteld staat het buiten kijf dat Lub bers en zijn Indische ambtge noot hun visies ten aanzien van de ontwikkelingen in de Sovjet-Unie zullen aanroe ren. Dat geldt voor de openin gen naar het Westen Sovjetleider Gorb diens top-ontmoeting jaar oktober met pre Reagan van de Veretii Staten, de ervaringen Gandhi en Lubbers tij» bezoeken in Moskou hel» opgedaan. In dat vei ook het recente vrieds® verdrag tussen de Unie en India van bel In het verlengde hief ligt de Sovjet-bezetting Afghanistan, die In® land in de regio uitere met belangstelling volgt meer daar Gorbatsjovs kondiging troepen ten trekken tot nog toe opzienbarende resulted zien heeft gegevea Dei" conflicten tussen In®, Pakistan, die nog ste meren ondanks de zijdse toenadering zuil® getwijfeld ook van gesprek vormen. In de Aziatische verder Gandhi's oorde® belang over de rol van nam in Cambodja, in zonder of hij verwa® Hanoi bereid is eerd® als beoogd in 1990 zijn pen uit dat buurland te"1 trekken. Van Indische zijde z^ verluidt ook de toesl Suriname worden stipt In deze voormal'» derlandse kolonie in 1 Amerika is de helft bevolking van hindoes' afkomst, wat wil zegg' hun voorouders uit he'0 gere Brits-Indië naar name geëmigreerd (ANP) DEN HAAG - Staatssecret Dees (Volksgezondheid) zich voorlopig niet menge: het conflict dat deze week sen de medische specialii en de Vereniging van Ne< landse Ziekenfondsen (VN! uitgebroken. Dees is wel bezorgd ove mogelijke gevolgen van conflict, maar hij ziet nog rol voor zichzelf weggelegt ruzie te beslechten. Het conflict is ontstaan dat de VNZ deze week overleg met de Landel Specialisten Vereniging (L over de betaling van de pr tijkkosten afbrak. VNZ LSV verschillen over die goeding zeer grondig van ning. DEN HAAG (ANP) - Het k net is vrijdag akkoord geg met een voorstel van mini De Koning (Binnenlandse ken) om accountants, auto tiseringspersoneel en fix cieel-economisch perso extra te belonen. De ministerraad heeft beschikbare budget voor i maatregelen over de depa menten verdeeld op grond het aantal arbeidsplaats® deze beroepsgroepen. De departementen het gezamenlijk een bedrag 30,6 miljoen gulden besc! baar. De beloningsmaatri len kunnen bestaan uit toelage op het maandsal: een premie ineens wam men zich voer een bep; aantal jaren aan de over] verbindt of uitbreiding vai werktijd per week DE Rotterdamse haven staa tussen de Vervoersbonden voor de zo/eelste keer is i sector nauwelijks meer te vé Graaf (Sociale Zaken) beide alsnog opniets uitgelopen. Het heeft weinig zin de Zv te speler;, al was dat gistere Rotterdanse. Toch één opr gebeuren wil een gematigde woederd weglopen uit onde was da afgelopen donderdi venwekgevers de afgespro getrecfen door halverwege e 'el te leggen. Een overvalsl niet zjn gezwicht. De werkgevers wekken gezejd de indruk dat het hi niet êen akkoord met de bo blijkbaar vast dat, hoe het c< zin vijgen en er banen in c aklöord? Geen nood, de w het faillissement van een auomatisch gesaneerd. Hoe lichtvaardig de werkg d« aankondiging - een dag atoopt - dat twee stukgoec ner raken de werkgevers oc ren kwijt, al vergeten ze de tonden nog verder tegen zie De Vervoersbond-FNV w< bewogen te zijn met de toek werkgevers roepen met hur over zich af', sprak FNV-b( aa9, zonder daaraan te cor geval moest worden voorkc oe achterban steeds hard gedwongen de poort uit', z» mislukken van het overleg Poort moeten verlaten. En dc Volgens het Rotterdamse Jk 7.000 banen uit de have; J'ict wordt gevonden. Afgezi ter de komma klopt, staat h aantal banen waarover bor net zou toch te gek zijn de ®ne werkgelegenheid van stellen voor een Pelofte, die i

de Stem | 1987 | | pagina 2