DE OPMARS VAN DE ACUPUNCTUUR IN DE STRIJD TEGEN DRUGSVERSLAVING VER2 LOU n de Bronx, New York, die smeltkroes van criminaliteit en verslaving, wordt er al tien jaar mee gewerkt. In Nederland zijn de eerste experimen ten met acupunctuur als therapie voor verslaving aan hard drugs net afgerond. De resultaten blijken opzien barend. De GGD in Rotterdam heeft het eerste weten schappelijk onderzoek in ons land, een acupunctuur behandeling van gedetineerde drugsverslaafden, in middels afgerond. Resultaten zijn nog niet bekend maar de verwachtingen zijn hoog gespannen. Is acu punctuur hét nieuwste wondermiddel tegen drugsver slaving? En hoe zit het met de naaldangst van spui tende heroïneverslaafden? En komt, na een doorbraak in de behandeling van drugsverslaafden, nu ook een massale afkick van alcoholisme, medicijn- en rookver slaving door middel van acupunctuur op gang? Principe Ondersteunend Drugsvrij Geen wondermiddel Zuid van de vism gewijd aan het Ie ver Louis Paul vriend van de faq twintigtal essays stelling, die bes roemde 'feminate Boon, en foto's Hoorn in de om maakte. Aan de v Lucienne Boon, maarde schrijver twee onderdelen uit de serie 'Kon 'Het losmaken el goed', bundel 23 Gruwel prenter Categorieën I Door Mathleu Kothuls „De resultaten met acupunctuur zijn zon der meer gunstig. Over net laatste Half jaar 1986: 62 procent positief resultaat -43 procent drugsvrij. Het behandelingsresul taat stijgt nagenoeg evenredig met het aan tal behandelingen. Het aantal cliënten is zeker gezien het aanvangsjaar, waar ten aanzien van de public relations een terug houdend beleid is gevoerd, bemoedigend' Het jaarverslag van het drugteam van het Medisch Consultatie Bureau voor Al cohol en Drugs in West- en Midden-Bra bant (MCAD) is duidelijk genoeg. Het team is opgetogen over zijn acupunctuur- programma dat vorig jaar in stilte is ge start en wil er, nu de resultaten bekend zijn, graag en met gepaste trots mee naar buiten treden. MCAD-psycholoog Frank Zuidhof: „Zo'n man die 17 jaar drugs heeft gebruikt en nu met een acupunctuurbehandeling drugsvrij is, dat zegt toch wel wat". Niet dat acupunctuur nu direct het 'mekka' in de verslavingszorg wordt genoemd, maar wel is duidelijk dat deze nieuwste therapie bij het Bredase drugteam niet meer stuk kan.. Acupunctuur in de gezondheidszorg en speciaal bij de behandeling van verslavin gen is vrij nieuw. In ons land startte de Karl Hommannstichting in Rotterdam in '82 met een acupunctuurbehandeling voor verslaafden. Later volgden behandelingen in Amsterdam en Utrecht. Het MCAD in Breda reageerde alert op deze eerste be moedigende experimenten en ontwikkelde een eigen acupunctuurprogramma ten be hoeve van de rond 300 cliënten van dit bu reau. Met genoemde steden en inmiddels nieuw gestarte of ontwikkelde initiatieven in Heerlen en Tilburg is het MCAD aange sloten bij de stichting AAS (Addictie Acu punctuur Stichting) een landelijk samen werkingsverband van acupunctuurpro gramma's ten behoeve van druggebruikers. Het Bredase team bestaande uit psycho loog Frank Zuidhof, arts Ad van Hoek, maatschappelijk werkster Marian Stenzei en sociaal-psychiatrisch verpleegkundige Rien Wisse, volgde enkele maanden een acupunctuurcursus en behandelt, onder supervisie van een arts-acupuncturist, drie maal per week negen cliënten per spreek uur. Als gediplomeerde assistent-acupunc turisten pasten de teamleden de meuwe therapie vorig jaar bij 35 MCAD-cliënten toe, in totaal 146 acupunctuurbehandelin- gen.Gemiddeld ondergingen de verslaaf den zeven behandelingen, bij 62 procent met een positief resultaat, 43 procent hier van bleef blijvend drugsvrij. Hoewel deze cijfers in vergelijking met het aantal verslaafden in het West- en Midden-Brabantse werkgebied van het MCAD wellicht niet erg indrukwekkend zijn, is Ad van Hoek en zijn mede-teamge noten duidelijk ingenomen met de resulta ten. „De meeste cliënten vragen om methadon (een vervan gingsmiddel van heroïne,red) dat we in een programma van afbouw, steeds minder dus, aanbieden. Bij diegenen die weinig methadon gebruiken kunnen we nu als alternatief een acupunctuurbehandeling aanbieden. Methadon blijft, hoe dan ook, toch altijd een splijtzwam in de behandeling van drugsverslaafden. Bij me thadon blijven ontwennings verschijnselen optreden en met acupuctuur worden heel andere dingen losgemaakt bij verslaafden. De behandeling doet een ander appèl op de cliënten". Bil deze therapie worden de naalden Ingebracht In belde oren. - foto de stem/ johan van gurp Acupunctuur, een eeuwen oude Chinese behandelings methode, heeft in de gezond heidszorg inmiddels een ge respecteerde plaats ingeno men. Bij verslavingsproble men wordt deze methode al veel langer toegepast in China en andere Verre Oos ten-landen. CAD-paycholoog en assistent-acupuncturist Frank Zuidhof geeft een cliënt een acupunctuurbehandeling - foto de stem/johan van GURP Naalden tegen het spuiten Een behandeling op de handen Via de VS is deze acupunctuurbehandeling nu in Europa en ons land aan een opmars begonnen. Bij de GGD in Rotterdam is het eerste wetenschappelijk onderzoek in ons land, onder 90 gedetineerde verslaaf den, net afgerond. De onderzoeksgegevens liggen bij het ministerie van justitie die het onderzoek met 60.000 gulden subsidieerde. Onderzoeksleider drs. M. Morival en een woordvoerder van justitie laten vooralsnog niets los over de resultaten. Het principe van de acupunctuurbehan- foto archief de stem deling, het steken van kleine naaldjes is verschillende punten over het lichaam, zit in het opnieuw aanboren van de levens- energie in ons lijf. Bij drugsverslaving ge bruikt het lichaam na verloop van tijd de drug als brandstof in plaats van de eigen levensenergie. Bij het acuut stoppen «net drugs komt het lichaam plotsklaps zonder brandstof te zitten, totdat het zich weer heeft kunnen aanpassen aan de lichaams energie en deze weer kan gebruiken. Ge volg: ontwenningsverschijnselen, 'ziek zijn', slapeloosheid, agressiviteit, spierpij nen, buikpijn, angst of depressiviteit. Met acupunctuur kan de levensenergie op nieuw worden 'aangeboord', waardoor de ontwenningssymtomen langzaam maar ze ker verdwijnen. Het klinkt misschien wat simpeler dan het is, maar de Chinezen kwamen er eeu wen geleden al achter dat acupunctuur symptonen van ziekzijn kan verlichten, mensen kan laten ontspannen en boven dien weerstand biedt bij het aanpakken van problemen. Voordeel van acupunctuur is bovendien dat de behandeling kan wor den voortgezet tot lang nadat de laatste drugs (heroïne, alcohol of medicijnen) zijn gebruikt. Daarmee kan het grootste pro bleem van de verslaafde, de 'terugval' in de oude gewoonte, worden voorkomen. Het Bredase drugteam ziet de acupunc tuurbehandeling voor verslaafden inmid dels duidelijk als ondersteunende therapie naast de bestaande aandachtspunten van het bureau, de behandeling met methadon en de begeleiding van de cliënten. Frank Zuidhof noemt net opmerkelijk dat de Bredase resultaten (17 procent van het to taal behandelde verslaafden blijft drugs vrij) overeenkomen met gegevens uit Ame rikaanse behandelprogramma's. Volgens het MCAD heeft het Bredase acupunctuurprogramma inmiddels duide lijk bewezen levensvatbaar te zijn. Ervarin gen elders leren dat de methode niet alleen effectief blijkt bij drugsverslaving maar ook bij ontwenning van medicijnen en al cohol. Het MCAD richt zich vooralsnog uitsluitend op de groep drugsverslaafden. Selectie en werving geschiedde vorig jaar onder het vaste cliëntenbestand. De acupunctuurbehandeling is volgens het drugteam relatief goedkoop en effi ciënt. Meerdere cliënten kunnen tegelijker tijd worden behandeld en de behandelme thode is betrekkelijk eenvoudig te leren. Het MCAD-drugteam die een opleiding van enkele maanden volgde, prikt 'stan daard', zoals Ad van Hoek uitlegt. Ver deeld over oren en handen worden 14 naalden (6 in ieder oor en een per hand) ingebracht. Wisse: „Daarnaast kun je bij bepaalde klachten nog extra naalden in brengen, bij slaapproblemen bijvoor beeld". Ook voor het MCAD-team geldt, al doende leert men, en na het eerste erva ringsjaar zal de begeleiding van de arts- acupuncturist meer nadruk krijgen. „De acupunctuurbehandeling is niet alleec gericht op het drugsvrij maken maai vooral op net op den duur drugsvrij blijven van de verslaafden. Van belang daarvoor is dat de verslaafde weer een emotionet evenwicht weet te bereiken", aldus Zuid hof. Onderzoeks- en ervaringsgegevens wijzen uit dat 'een van de belangrijkslt pluspunten van een acupunctuurbehande ling ook is dat de verslaafde een nieuwe kijk krijgt op zijn verslaving. In de aloude visie van de acupunctuur wordt een versla ving opgevat als een vergeefs zoeken naai balans bij een bij voorbaat onevenwichtig individu. Een acupunctuurbehandeling be vordert de 'reiniging' van het organisme van opgehoopte afvalstoffen en 'valse energie in het lichaam (de dope of alco hol) en herstelt zo het evenwicht op een ef ficiënte manier. Het klinkt, nog steeds, gewikkeld en dat is het ook. Ad van Hoek: „Watje bijvoorbeeld ziel gebeuren, is dat mensen heel lang oude gewoonten blijven vasthouden. C bij een acupunctuurbehandeling blijvea bepaalde cliënten terugkomen en v om een nieuwe behandeling. In één liet een cliënt merken dat de behoefte aai het innemen van methadon blijkbaar i sterk was dat we uiteindelijk maar een taminepr^paraat hebben voorgeschreven' Is acupunctuur nu meteen het wondermio del waar iedere verslaafde al jaren op zitten wachten? Het drugteam Breda gematigd optimistisch. Acupunctuur heefl weliswaar zijn waarde bewezen, een won dermiddel is het bepaald niet. Volgens Al van Hoek blijft de acupunctuurbehande ling slechts een additief (toegevoegd mid del) in de strijd tegen de drugsverslaving De drugsverslaving zal er uiteindelijk niet mee worden uitgebannen. Rien Wisse: „Nu acupunctuur, na in hel alternatieve circuit ook m de zorg is ingeburgerd hebben we deze thode gemakkelijker kunnen aangrijp® De behandeling vergt nog een flinke hives' tering in tijd en mankracht maar op dei duur kan het ook tijd en energie opleveren bijvoorbeeld bij een grotere behandelcapi' citeit van cliënten". Geen wondermiddel dus, wel blijft enthousiasme bij het MCAD-drugteam ei de verslaafden groot. Ook zonder publici teit is deze nieuwe behandelmethode in M kleine drugswereldje inmiddels zaam bekend. De contactlenzen staan scheef in de kop, in een halo van avondrood. Een traan zwelt op van smart. De rook nestelt zich in voorhoofdsholten, longkwabben en andere geheime plaatsen, waarin gezond rose on gezien in de rouw komt te staan van teer en as. Maar ik blijf tolerant. Ik leg geen verbo den op, ik formuleer geen scherpe protes ten uit het jargon van nijdige diplomaten en ik zal niet op dramatische wijze probe ren de rookgordijnen met brede zwemgeba- ren te splijten. De heb zelf te veel gerookt om in de voorste gelederen van de anti rook-beweging mee ten strijde te trekken. Op een randje van de krant heb ik uitge rekend dat ik om en nabij de 10 duizend pakjes sigaretten heb gerookt. Tweehon derdduizend sigaretten. Meer dan een mil joen maal de longen vol rook. De geraamde kosten van het roken vallen me eigenlijk wel mee: ik denk dat ze rond de 20 mille Ik treur daar niet om, want dat kapitaal zou ongetwijfeld op andere wijze in rook zijn opgegaan. Vast staat in ieder geval dat ik een behoorlijke gifwolk heb uitgestoten en nu maar niet als een uit melk en honing opgetrokken koorknaap aansluiting moet zoeken bij de kruisvaarders tegen de siga ret. Er zijn fanaten die om draconische an tirooksancties roepen en die de zuiverheid van de lucht willen bevorderen met midde len die uit het arsenaal van de alziende en niets ontziende Big Brother komen. In een zorgelijk artikel over de erosie van de privacy in de Verenigde Staten las ik dezer dagen dat een groot Amerikaans bedrijf zijn personeelsbestand had laten weten dat rokers die volharden in het kwaad, ongeacht of zij dat nu op het werk of in de huiselijke kring plegen, zullen wor den ontslagen. Het bedrijf kondigde ver volgens aan dat van alle medewerkers de longfunctie in kaart zou worden gébracht, teneinde ondergrondse rokers op grond van straffe bewijsvoering op de schopstoel te kunnen zetten. De elektronische oortjes en de overige zegeningen van het audiovisuele tijdperk maken het nu mogelijk om tamelijk goed koop een Big Brothersysteem in te richten, waarmee de werknemer tot in zijn bad en zijn bed kan worden begeleid. Stel u voor dat een bedrijf het na zorgvuldig onderzoek nodig acht om werknemers, die niet vol doen aan redelijke gewichtsnormen, te ver plichten zich voor de uitbetaling van hun loon te laten wegen om aldus de overtre ders te kunnen beboeten. De volvette Jones, die vaak met voor name cliënten moet eten, kan, in de zoom van zijn colbert, een elektronisch oortje worden meegegeven, een zendertje, dat het mogelijk maakt vanuit het hoofdkwartier de maaltijden van Jones op de voet te vol gen. Mocht hij grensoverschrijdend te werk gaan zouden hem eventueel via afstandsbe diening pijnlijke elektrische schokken kun nen worden toegediend, die hem de eetlust snel doen vergaan. Uiteraard kan deze strenge maatregel pas worden genomen als Jones uit zijn borstzak al enkele norse zoemtonen heeft kunnen vernemen. De schrijver van het be zorgde artikel over de erosie van de privacy heet toevallig Marx, Gary T. Marx wel te verstaan, en hij zal vooralsnog niet wakk® liggen van de mogelijkheid dat Jones - spittend in feestbanketten zou worden gj ëxecuteerd. Maar hij ziet wel een spe°' rondwaren dat de mensheid in keten® slaat van elektronische surveillance. Zelfs op parkeerplaatsen van bedrijven worden videocamera's gehangen; in ffott bedrijven strooien wandelende emplytf als Klein Duimpjes elektronische broo®' ruimeltjes uit, zodat hun zwerftochten lc: op de meter kunnen worden gevolgd. A#1 het eind van de dag weet de boss prect® hoeveel popcorn Jones uit zijn buren»1' heeft zitten scheppen, hoe vaak en hoe W hij heeft geplast, dat zijn maag chronis® knort en dat hij vaak met zijn buurvrou» belt. Afgeloerden aller landen, verenigt»' 7 Door Frans Booga „Wat hij er precies mee voo we hebben het nooit gewetei een soort inleiding die hij al heeft hij het zelf geschreven, dieren boeken bestaan, m mooiste dier op aarde, de vrc En dat moest óók geschrevi den. Daar heeft hij nu de t legd." Het uur is gevorderd, mat nove-steenweg 51 in Erembo Jo en Lucienne Boon (beidei erg makkelijk een paar uur vo middels het grootste en mee lijke erotisch prentenkabinet gië is: de fenomenale fen bijna-Nobelprijs-winnaar Loi gedurende ruim dertig jaar tu journalistieke en literaire arb< Een collectie foto's, prente over vrouwelijk naakt, die te, tering en bewondering oproep En die nu, na zijn dood, sti] en naar categorie gerangschik lende Belgische steden wordt Inmiddels is ze bijna even zijn literaire werk, de erotisch zameling waarin Louis Pai groot deel van zijn leven zov teerde. „Wanneer hij er precies n is", vertelt zoon Jo, „weten niet. De Louis praatte zelden zijn werk, in ieder geval niet i ik weet nog dat voordat ik in ging studeren - we woonde Erembodegem - hij wasmai foto's heeft verstookt. Een het moeten er zeker tienduize zijn! Ik heb hem dan daart pen. Daarvóór had hij oorloj zameld, foto's van de Neure sen en foto's die aan het ein log waren gemaakt door f( met de soldaten waren meege „Later heeft hij verscheidene gelegd met gruwelprenten, e er het erotische werk. Dat wa dat hij op de Vooruit (socialis in Vlaanderen - FB) ging we van op het begin meer om e nen over schrijven, als illust artikel, als een soort archief; onderstellen dat. En bon, he groeid zijn tot wat het geworc Lucienne: „Zo moet het g knipsels uit de jaren '50 vind gen dat hij bezig is geweest ject, dat noemde: 'Vrouwen me'. Daaruit is zijn later ge< studie over het vrouwelijk i zelf niet meer heeft kunnen i gevloeid." Jo: „Zo ongeveer. Want d. van: hier liggen twintig meis er eens een grote collectie va geloof ik niet. En nu zijn het e Lucienne: „22.600 prenten' Jo: „Het zijn er meer! 2 kostje! En dan tellen we de seis en documenten nog niet i Een paar maal zijn delen u nale feminateek' van Boon steld, en wijdden week- en fn "jk-gesfllustreerde bijdrage: Boontje' nog leefde gebeu maar intussen kunnen Antw maal), Brussel en Kortrijk op bogen en was er, in '86, ook tentoonstelling. Boon zelf deelde zijn duizei zorgvuldig in twee hoofdcatej geschiedenis van het naakt'

de Stem | 1987 | | pagina 26