Rotterdamse havenarbeiders gaan door 'Inde WN Terneuzen start verkeerscursus BUURTBEWONERS RICHTEN INITIATIEFGROEP OP VOLVO Sasse school stuurt koffertje terug k r i <.***-** TONEEL Koninklijk zilver voor Terneuzenaar Kayser BURENGERUCHT ZATERDAG 28 FEBRUAR11987 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND OUDEREN EN JONGEREN KUNNEN KENNIS OPFRISSEN SAS VAN GENT - Drie Sassenaren hebben een 'Initiatief-comité CSM' opgericht om te voorkomen dat de suikerfabriek die straks leeg komt te staan Sas van Gent een verpau perde aanblik zal geven. Vergadering Kankeren Groengordel Stap eens in ONZE solide, veilige 3-deurs v.a. 20.485.- CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN Blote minnaar leent kleren oe later op de avond... De Verenigde Vrienden negentig jaar Nieuwe zaal Jehova's Terneuzen STAKINGSLEIDER ROSENMÖLLER: 'INDEN BEGINNE HADDEN WU AL GELUK' Zingen Koppelbazen Sluiskil Terneuzen Sas van Gent- Centraal over carnival Kindercarna' ZATERDAG 28 FEB 't HEEM - Adeleii heeft het meer dan d'Ollanders. Niet hekel heeft aan di maar om aan te ge een wereld van ve staat tussen Vlaanderen en de Nederland. Adviseur ZEEUWSE LU T16 w Van onze correspondent TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van Veilig Verkeer Nederland start maandag 2 maart om 20.00 uur de jaar lijkse verkeerscursus in de kantine van het politiebureau te Terneuzen. De verkeerscur sus is zowel bedoeld voor jonge als oude weggebruikers die hun kennis over het ver keer weer eens willen opfris sen. De cursus duurt in totaal tien avonden - steeds op maandagavond - en besteedt behalve aandacht aan ver- keerskennis ook aandacht aan eerste hulp en het verhelpen van lichte technische manke menten. Het verkeersgedeelte neemt zes avonden in beslag en wordt gegeven door een po litieagent De overige twee onderdelen van de cursus vergen elk twee avonden en komen voor reke ning van respectievelijk een EHBO-instructeur en iemand van de politiegarage. Tgr sluiting van de cursus wordt de cursisten op de slotavond een schriftelijke proef afgeno men. De kandidaten die deze met succes weten af te sluiten, ont vangen dezelfde avond nog een cursuscertificaat. Daar naast is de Terneuzense WN- afdeling van plan een kwis op te zetten en een film te verto nen. Het is niet de eerste keer dat een verkeerscursus wordt ge houden. De afdeling heeft al ruim zeven jaar ervaring met de organisatie van een derge lijke cursus en vervult boven dien een voortrekkersrol in Zeeuwsch-Vlaanderen. Slechts in Sas van Gent heeft men het voornemen ook een verkeerscursus op touw te zet ten. Momenteel hebben in Ter neuzen al zes cursisten inge schreven. De afdeling kan uiteraard nog een flink aantal cursisten gebruiken. De cursus gaat van start wanneer mini maal vijftien mensen deelne men. Vorige jaren wist men steeds een cursusaantal van dertig te behalen. CSM mag niet verpauperen Van een onzer verslaggevers In de directe omgeving van de CSM hebben zij een pamflet verspreid waarin zij de aandacht vestigen op het probleem. „Wij presenteren ons beslist niet als actiegroepje, maar willen dat de CSM 'waardig' zijn poorten sluit en geen bouwval achterlaat", schrij ven zij. Het gemeentebestuur en de directie van de CSM hebben ook een exemplaar van de brief ontvangen. De initiatiefnemers nodigen de buurtbewoners uit woens dag 11 maart om 19.30 uur in café Oudt Sas bijeen te komen om er achter te komen hoe zij over de toekomst van het fa brieksterrein denken. „Verder willen wij met de CSM en de gemeente in overleg gaan wat de bedoeling is van de CSM in zake de afbraak van de fa briek en hoe ze denken de ver lading van suikerbieten uit tractoren in vrachtwagens te gaan organiseren", aldus de brief. De groep wil zich nu al gaan mengen in de discussie over de fabriek. „Want achteraf kan keren is altijd gemakkelijk", zegt P. Schelstraete, een van de drie. „We weten niet in hoeverre er naar ons geluisterdzal wor den. Het kan mee- en tegen vallen. We zullen wel zien". De drie hebben al een voor lopig verlanglijstje opgesteld. Zo willen ze voor de veiligheid van de kinderen een goede af sluiting van het terrein en een goede groengordel rondom de hele fabriek. Het parkeerterrein van de CSM zou een openbare par keergelegenheid moeten wor den. Verder zou de gemeente van tijd tot tijd het ongedierte, met name ratten, moeten be strijden. Ook wil de groep dat de schroothoop achter de ga rage-boxen in het Schulpen- pad verdwijnt en de sloot naast het wit-gele- kruisge- bouw gedempt wordt Schelstraete denkt dat het initiatief wel aan zal slaan bij de buurtbewoners. „Het leeft in de buurt. We moeten af wachten welke respons we krijgen. Met z'n drieën kunnen we natuurlijk weinig doen. Daarom willen we graag ho ren welke wensen de mensen hebben om er samen iets aan te kunnen doen". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Terneuzense kraanmachinist A. Kayser kreeg gisteren door burgemeester C. Ockeloen de koninklijke eremedaille in zilver, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, opgespeld. Kayser is op 1 maart veertig jaar in dienst bij het loon- en verhuurbedrijf van de gebroe ders Dekker in Terneuzen. Aanvankelijk werkte hij daar als paardeknecht, vervolgens als trekkerchauffeur en te genwoordig is hij kraanma chinist. Ockeloen ging tijdens de feestelijke bijeenkomst in het stadhuis uitgebreid in op het vele werk dat Kayser naast zijn dienstverband bij Dekker voor de maatschappij heeft gedaan. Kayser is van 1961 tot 1974 als diaken en secundis zeer actief binnen de Neder lands Hervormde Gemeente in Terneuzen. Hij spande zich bijzonder in voor het bejaardenwerk. Hij was tevens secretaris in het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Kleuteron derwijs in Driewegen. In die zelfde plaats was hij ook secr- tetaris van de Varkensvereni ging. Van september 1948 tot juli 1950 vervulde hij zijn dienst plicht in het toenmalige Ne- derlands-Indië. Kayser. - foto de stem/corj.de boer (ADVERTENTIE Mr. F.J. Haarmanweg 49 Tel. 01150-97455 Deetman krijgt een koffertje uit Sas van Gent terug, gevuld met handtekeningen van boze ouders. Loco-burgemeester Platschorre (midden op de foto), gaat het opsturen. - fotooe stem/corj.de boer Van een oneer verslaggevers SAS VAN GENT-De ouder raad van de openbare basis school in Sas van Gent 'Fre- derib Hendrik' heeft giste ren een krachtig protest la ten horen tegen de bezuini gingsplannen van minister Deetman. De voorzitter van de ouderraad, C. Roeland! overhandigde waarnemend burgemeester J. Platschorre een 'geel Deetman-koffertje' met 133 handtekeningen van de ouders. Zij protesteren hiermee tegen de regeling dat leraren bij ziekte van een van hun collega's de eer ste twee dagen zelf maar moeten uitzoeken hoe de kinderen les krijgen. Deet man heeft gezegd dat de re geling wat hem betreft van de baan kan, maar dat de scholen dan zelf maar moe ten aangeven waar de kor ting vanddan moet komen. Het 'gele-koffertje' was een van de exemplaren die alle leerlingen bij de invoe ring van de basisschool kre gen. „De gedachte van de ba sisschool die het koffertje moest symboliseren wordt door de minister ondergra ven", zegt Roeland! „Daarom sturen we het nu maar terug". Ook Plat schorre zette zijn handteke ning en gaat het koffertje met inhoud aan de minister opsturen. De handtekeningen gaan vergezeld van een brief, waarin de ouders uitleggen voor welke problemen de Frederik Hendrikschool komt te staan. Over het plan van de minister schrijven zij: „Dit komt de motivatie, rust en onderwijskwaliteit aan onze kinderen niet ten goede". Volgens de brief brengt minister het basison derwijs weer terug naar af. r AALTER - Geschrokken reageerde een echtpasr in Aalter to midden in de nacht werd aangebeld. Een blik uithet raam leer de slaapdronken vrouw des huizes dat er een bbte meneer ai de deur stond. Aanvankelijk besloot het echtpaar niet open, doen maar herhaalde smeekbeden van de aanbeler resulteer toch in een toegang tot de woning. Het bleek dat ie man ij in een pand had moeten verlaten wegens overwachts bezoek. 1 kreeg van het medelijdende echtpaar een broek en overhemd kon zodoende enigzins gefatsoeneerd naar huis. D; andere 4 bracht hij netjes de geleende spulletjes terug. Over ajn identii deed hij geen onthulling, evenmin als over de plaats vanwaar! werd verjaagd. En Aal ter nu maar gissen. ËuiK - Hoe later op de avond, hoe schoner volk... Althans, j wil het spreekwoord. Bij een 28-jarige man in Luik pakte d anders uit Hij had een vriend met zijn verloofde uitgenooj, voor de maaltijd, maar door omstandigheden kwam de vriei wat later. Die geloofde zijn ogen niet toen hij de woonkam binnenstapte. Zijn verloofde had haar bloes uitgetrokken. Zonder op een verklaring te wachten vloog hij de gastheer ai die een half uur later met schedelbasisfractuur, gebroken nei en een verbrijzelde kaak in het ziekenhuis werd opgenomen. I pleger van deze mishandeling werd ingesloten ir de beruch Lantin-gevangenis van Luik, waar hij de verklarirg van het j drag van zijn verloofde kreeg. Zij had voedsel genorst op ha mooie bloes en om de vlekken te verwijderen hac zij die evi uitgetrokken om te laten drogen. SAS VAN GENT - De harmo nie De Verenigde Vrienden in Sas van Gent bestaat zaterdag 14 maart negentig jaar. Het gemeentebestuur van Sas biedt als jubileumge schenk tussen 15.00 en 16.30 uur een receptie aan op het stadhuis aan de Westkade. Het gemeentebestuur overhandigt de harmonie dan eveneens nieuwe instrumenten, die voor een deel door het bedrijfsleven zijn betaald. TERNEUZEN - De Jehova's Getuigen in Terneuzen begin nen binnen drie maanden met de bouw van een nieuwe Ko ninkrijkzaal aan de Evertsen- Af gelopen zondag begonnen zij met de sloop van het houten gebouw dat tot nu toe als on derkomen diende. Inmiddels is begonnen met het bouwrijp maken van het terrein, waar een groter en permanent ge bouw zal komen. De Jehova's Getuigen zaten de afgelopen zeven jaar in een tijdelijk gebouw, dat niet aan de eisen voldeed. In #la DM. Vrijdagmorgen ging In de Rot terdamse haven vrijwel de ge hele Rotterdamse stukgoed sector (4500 werknemers) plak De vervoersbond FNV had een 24-uurs-staklng aan gekondigd. De havenarbei ders gaven massaal gehoor aan die oproep. Gisteren werd In de Rotterdamse Doelen een speciale 'verbroederlngs-dag' voor de stukgoedwerkers ge houden. „Om het solidariteits gevoel te verhogen", aldus de vervoersbond. Zijn de haven arbeiders, waarvan zo'n vijf procent uit West-Brabant af komstig Is, na zes weken actie voeren nog niet moe ge- staakt? Door Jos Frijters In alle vroegte laat stakings leider Paul Rosenmöller in De Doelen weten dat de opkomst groot is. „De 24-uurs staking is vrijwel algemeen. Alleen bij Transstorage en Handelsveem Steinweg wordt gewoon door gewerkt Maar dat zijn bedrij ven waarvan de meeste werk nemers niet bij de FNV zijn .aangesloten. Voor de rest ligt de hele stukgoedsector plat", roept de stakingsleider. Paul Rosenmöller is popu lair bij de arbeiders. Hij hoeft slechts een half woord in de mond te nemen of een enthou siast gejuich barst los. „Dat is een taaie hoor", vertelt een staker doelend op Rosenmöl ler. „Die geeft tenminste niet op, hij vecht van ons allemaal het hardste". Wanneer de toespraak van de Rotterdamse stakingsleider ten einde loopt, spitsen de ar beiders hun oren. De geluids installatie is namelijk erbar melijk; er is geen woord van te verstaan. Wanneer Rosenmöl ler echter zijn lippen krult, rechtop gaat staan en het woord ACTIE zorgvuldig uit spreekt, barst de bom. En masse springt iedereen op, richt de rechterarm met ge balde vuist ten hemel en scan deert: 'ACTIE, ACTIE, ACTIE goedbedrijven elkaar kapot concurreren. Wat echt onge looflijk is, is dat de werkge vers een arbeidspool zoals in Antwerpen willen. Heb je wel eens gezien hoe dat daar gaat? De jaren dertig herleven daar, dat is mensonwaardig. Dat pikken wij dus niet en dus sta ken we door tot het bittere einde", aldus een opgewonden Klok. Demonstreren, „In den beginne hadden wij al gelijk". Dat zei diezelfde Paul Rosenmöller vrijdag morgen voor de radio. Mis schien in minder fraaie be woordingen, maar alle haven arbeiders zijn het daar mee eens. „Wij hebben zeer zeker gelijk, Geen gedwongen ont slagen en een goede CAO. Dat zijn toch goede redenen om ac tie te voeren, of niet soms, zegt een potige stukgoedwerker op een toon die geen tegenspraak duldt Ondertussen is het mu ziekprogramma begonnen. 'Lazy Bones, popgroep en soli dair met de havenarbeiders, speelt stevige rock-muziek. De. stemming begint erin te ko men. Inmiddels is het elf uur. Vele stakers zitten al aan het bier. Op hoge toon wordt er gesproken over die klootzak- leen van een werkgevers. Rens Klok van de Federatieve Ha ven Vakvereniging wil zjjn grieven tegen de werkgevers nog wel even ventileren: „De werkgevers willen die 350 man die ontslagen zouden moeten worden als stok achter de deur gebruiken om daarmee Den Haag te dwingen de subsidie kraan open te houden. Als dat lukt, stikt het volgens mij bin nen korte tijd weer van de koppelbazen in de haven, want die kunnen dan gunstige pro visies opstrijken. Verder wil len ze een CAO met een loop tijd tot 1 april 1991 zonder loonsverhoging en prijscom pensatie. Nou vraag ik je, dat is toch wel een hele slechte aprilgrap." Het ergste is dat de werkge vers het van der Louw-ak koord willen openbreken (ak koord ter bescherming van de arbeidsrust in de haven - J.F.) Door de recente acties vinden de werkgevers dat de doelstel ling van het akkoord niet haalbaar is. Volgens ons is één van de oorzaken dat de stuk- Ondertussen, mede door de Folk-muziek van het trio Cor Witjes raakt de stemming er al aardig in. Een toevallige voorbijganger zou voorwaar niet verwachten dat hier bin nen een aantal zeer boze men sen binnen zijn. „Ach, je moet er het beste van maken niet waar". Robuuste havenarbei ders maken een dansje met het matig voorhande zijnde vrouwlijke schoon en er wordt gezongen. Af en toe wordt het muziekprogramma onderbro ken door solidariteitsverkla ringen. Eerst worden die nog met een enthousiast gejuich ontvangen, later luisteren niet echt veel mensen meer. Om een uur of een begint de zaal al aardig leeg te lopen. Ondanks het programma dat nog tot kwart over vier door loopt En ondanks de hoofdat tracties: de zingende Tante Stien, en vice-voorzitter van de FNV Johan Stekelenburg. In die volgorde. De blijvertjes dijnen mee met de meezingers die Tante Stien uit haar ritme-box laat komen. Niet geheel zuiver klinken ballads, als 'Ik ben in Rotterdam gebo ren', het kleine café aan de ha ven en Delfshaven. Forse stukgoedwerkers met in de rechterhand een bierflesje pinken met de andere hand een traan weg. Na het optreden van Tante Stien is de zaal nagenoeg leeg. „Stekelenburg? Ja die gladja nus kennen we nu wel, geef mij Rosenmöller maar. Die vecht tenminste voor ons, ge wone havenarbeiders". Plaatselijk rieuws Laatste vogelbeurs -Zonda de laatste vogelbeurs van seizoen. Deze vo»elbeui waarvan de organisatie handen is van de Sluiskil: Vogelvrienden, wordt den in zaal Dallinga. Kaast i vele vogelliefhebbers die gels te koop aanbieden zal opkoper aanwezig zjjn. beurs is geopend van O.OO tó 13.00 uur en de toegangis gr- tis. Kaarting - De Vogelvriend! houdt zaterdag een vleeska: ting in de bovenzaal van a Du Commerce aan de Maii De aanvang is 13.00 uur. Fiom - Fiom-Zeeland is start met eer. zelfhuipgr: voor weduwen en wed» naars in Zeeuvsch-Vlaani ren. De volgende bijeenfc: sten van deze groep 4 maandagavond 9 maart, maart, 6 april, 21 april, 111 en 25 mei. Aaivang ste# 19.30 uur. Plaats van san» komst is Terneuzen in hetg bouw van het 'Trouwen; zondheidscentrum aan de Walstraat Katelij! Het doel van deze groep een ontmoetingsplaats te i voor lotgenoten, waar elkaar kan steunen en beis digen bij de emotionele praktische proolemen vanl er alleen voorstaan in de menleving. Ok gezellig* en ontspanning zijn op da avonden belangrijk. Van onze correspondent SAS VAN GEN? - 177e aflevering tan bel radio-programma 'Sn van Gent-Central', dal iedere zondagttorgea tussen 11.00 en 12.19 uur via het FM-kanaal 106i wordt uitgezondel, t deze morgen volledige' wijd aan carnaval ii Be' tekoppenstad. Het programma uitgezonden door de zaatse Radio Oir Eind-redacteur Wi Groff, bijgestaan twee technici en een ziekregisseur, maakt J programma, zoals heet, op locatie. TERNEUZEN - Maand# dag vindt in het Zui®J theater geen cahiavals®1 voor de jeugd plaats. Abusievelijk hebben onze carnavalskrant afm gemaakt dat dit kinde val, evenals vorig iaar' gang zou vinden. Onze Geei VORIG JAAR speelden de Hoofdplaatse toneelvt 'Tekst Kwijt' op een vrije voor precies zeventien b« den. Weliswaar was een publieke belangstelling j echt storm liep het niet. 1 'Kontakt met Kootje' op 1 ma. Twee avonden lang1 uitverkocht. Propvol. He seur Adelein Verheije de Adelein Verheije is al1 verbonden aan het toneel acteur in de 'Groe'. Later regisseren. Vier jaar lang een cursus in Terneuzen. ook in Hoofdplaat. Een tc ber in hart en nieren die wat de Westzeeuwsvlam: Niet al te zwaar, er moet kunnen worden. En lieve meen Beschaafd Nederla graag. Door Romain van Da En dat is op het toneel, uitermate goed te merken. A weet dat als geen ander. Vanaf 1954 is hij verbonden In de 'Groe' is hij begonnen, geleden heb ik altijd zelf mee hij, met het nodige plezier die lange periode. „Op een gi vertrok de voorzitter die tep regisseur was. Hij wilde zijn deltheater in Oostburg beprox konden we dus twee dingen d iemand anders voor die functii Het werd het laatste. Een snel gevonden. Zijn naam:Ac P. Roose is al twintig jaar thuis in het Gerefor meerd Politiek Verbond (GPV). Sinds 1982 zit hij samen met H. Colijn vooi de combinatie GPV/RPF in de Provinciale Staten. Hard werken, vindt de 50-jarige vader van zes kinderen uit Hoek. Er blijft weinig tijd over voor andere zaken, zoals het runnen van zijn groenverzorgingsbedrijf. Roose is van huis uit agrariër en kreeg een op leiding in het Middelbaar Tuinbouw Onderwijs. Een zendantenne op het dak van zijn huis in de rustieke polder tussen Hoek en Philippine her innert aan een van zijn weinige hobby's, die de laatste tijd nauwelijks meer aan bod komt. „Ik moet me tegenwoordig volledig concentreren op de politieke zaak", zegt hij, „en dan schieten er uiteraard andere dingen bij in". Door Joep Trommelen HOEK Voordat hij over politieke onderwerpen wil praten, wil Roose een ding duidelijk maken. Voor hem en zijn partij vormt het ge loof en de bijbelse normen en waarden de oorsprong van zijn doen en laten in de politiek. Het GPV is immers direct verbonden aan de Ge reformeerd Vrijgemaakte Kerk, waar Roose zijn geestelijke bagage mee kreeg. „In de wereld heb je een opdracht, namelijk om er iets goeds van te maken", zegt hij. „De politiek van het GPV en de RPF heeft een spiritu eel karakter. Wij hebben er bezwaar tegen als mensen ons in hokjes willen indelen. Ze hebben het dan altijd over sociaal-economische zaken, terwijl wij eerst de christelijke normen in de Politiek willen brengen". Dat geldt bijvoorbeeld voor het welzijnswerk, waar volgens Roose het een en an der behoorlijk is scheefge groeid. „De overheid geeft subsidie aan activiteiten die ponder enige norm zijn uit gewerkt". Het geld dat op «e manier 'verspild' wordt «an beter ten goede komen aan de bejaarden en aan het jyiisu, vindt hii.

de Stem | 1987 | | pagina 20