■iiiiiiiia OVERWERKEND John McEnroe: harder trainen FC Köln ondergaat vrijwillig dopingonderzoek Geen vernieuwingsdrift in tafeltenniswereld PROFWIELRENNEN STEEDS GEVAARLIJKER DEfiTEM-S£m£ Karpov haalt tweekamp met Kasparov dichterbij Oostduitse dames ook te sterk bij junioren Rossi wint Ronde van Sicilië Omloop Het Volk eerder op TV Nieuwe Zwitserse profploeg Ituigbouwkundige [romonteurs feerders 1 van de opdracht is enkele pen. chouder Itendienstmedewerkers iduktiemedewerkers disch secretaresse Ëhoonmakers ^pistes tekstverwerking GENT - Het wegseizoen '87 is nog geen maand geleden gestart en er zijn reeds een dode, een klinisch dode en talrijke gewonden gevallen. Ongelukken Italiaanse clubs willen derde buitenlander UEFA Toch praten over Engelse uitsluiting WK SCHAATSEN JUNIOREN Dreschler overtreft eigen record Nederlandse ploeg reeds klaar ZATERDAG 28 FEBRUAR11987 T26 PAGINA SPORT 2 dburcau heeft direct werk erd en liefst ervaren 'en ingenieursbureau zoeken I MTS'er Werktuigbouw met Ig in materiaal-onderzoek, ran de opdracht is circa iden en biedt toekomst- ctief. ^PERSONEEL M/V Hiverse bedrijven in Zeeuws Beren zoeken wij elektro- lurs voor zowel industrieel als litsbouw. jiaal LTS-Elektro opleiding. een relatie in Terneuzen wij stoffeerders die ervaring In met het leggen van harde chte vloerbedekking. lis zijn wij op zoek naar een Itiveerde kracht die interesse I om in deze vakrichting op- te worden. PERSONEEL M/V deze functie zijn wij op zoek een medewerker met een houdkundige achtergrond erkervaring op bijvoorbeeld Iccountantsbureau. u een opleiding op MBA- lu en studerend of in bezit van BPDl -diploma, dan komen ►raag in contact met u. rijd 25-35 jaar. Ir het onderhouden van ltsoenen en tuinen zoeken wij motiveerde buitendienst- Bewerkers. (gewenste startdatum is per zo pdig mogelijk, betreft werkzaamheden voor 6 maanden. I hebben regelmatig werk voor :luktiemcde werkers PERSONEEL M/V PALERMO (RTR) - De Ita liaanse wielrenner Maurizio Rossi heeft de Ronde van Sici- clië op zijn naam gebracht In de vijfde en laatste rit kwam de zege van Rossl niet meer in gevaar. Zijn landgenoot Giuseppe Calcaterra won de etappe over 158,5 kilometer van Castella- mare del Golfo tot Palermo in 4 uur, 26 minuten en 4 secon den. De Noor Pedersen werd tweede en de Deen Worre kwam als derde binnen. Uitslag vijfde en laatste rit: 1. Giu seppe Calcaterra (Ita) 4.26,04, 2. Erik Pedersen (Noo) z.t, 3. Jesper Worre (Den) z.t., 4 Franco Vona (Ita) op 3 sec., 5. Silvano Ricco (Ita) op 9 sec., 6. Moreno Argentin (Ita) op 10 sec., 7. Enrico Galletti (Ita) z.t, 8. Franco Chioccioli (Ita) z.t., 9. Gianni Bugno (Ita) z.t, 10. Ales- sandro Paganesi (Ita) z.t; eind klassement: 1. Maurizio Rossi (Ita) 23.57,04,2. Daniele Caroli (Ita) op 31 seconden, 3. Rolf Sörensen (Den) op 32 sec., 4. Adriano Baffi (Ita) op 54 sec., 5. Calcaterra op 1,03,6. Silvano Contini (Ita) op 1,05,7. Vona op 1,49, 8. Dario Mariuzzo (Ita) op 2,11, 9. Stefan Brykt (Zwe) op 2,32,10. Ma rio Noris (Ita) op 4,25. HILVERSUM (ANP) - Het rechtstreekse verslag van de finale van de wielerklassieker Omloop Het Volk begint zaterdag een kwartier eerder dan aangekondigd. Dus: Studio Sport Extra, zaterdag 28 februari, Neder land II, 15.15 uur. PERSONEEL M/V )r een instelling in de gezond- dszorg zoeken wij een ge- lomeerd medisch secretaresse, soonlijke eigenschappen zoals: uratesse, incasseringsvermogen goede contactuele eigenschappen erg belangrijk. taak omvat o.a. het registreren patiëntgegevens, afspraken ken tloor chirurgen en cialisten en het ontvangen van iënten. De functie is full time en or enkele maanden. ij hebben regelmatig werk voor Bioonmakers PERSONEEL M/V 'Iij hebben regelmatig werk voor 'pistes tekstverwerking, oor meer informatie kunt u con- ict opnemen met onze vestiging- ommercie eist grote risico's sloordstraat 81, 4531 GD Terneuzen 01150 - 18600 Von onze correspondent ZÜRICH - Enkele dagen voor de officiële start vandaag van het nieuwe wegseizoen voor profs met de Omloop het Volk werd in Zürich de 47ste wielerprofploeg gepre senteerd. Deze Zwitserse forma tie werkt met een budget van ruim een miljoen gulden en de bekendste renners Daniël Gisiger en Beat Breu, de laatste twee Zwitserse profs die nog geen contract voor het huidige wielerseizoen op zak hadden. Voornaamste sponsor is Isotonic, een bedrijf met onder meer de voor malige wereld- en Olym pische ski-kampioen Bernard Rüssi in de di rectie. Ploegleider van deze tierde Zwitserse prof- ploeg (na Fibok en Paini) is oud-coureur Robert Thalmann. Naast Gisiger en Breu treden de neo- profs Hollenweger, Jaer- mann, Schwarzentruber, Steinmann en Stutz aan. Met name de laatste twee behoorden vorig seizoen tot de internationale amateur-top. De ploeg zal nog enkele jonge, ta lentvolle amateurs aan trekken. En dat hoeven niet per sé Zwitsers te zijn, liet Thalmann tij dens de presentatie in Zürich weten. Isotonic debuteert morgen (zondag) al tij dens een wedstrijd in Lu gano. Het programma vermeldt verder, naast de meeste koersen in Zwit serland, ook enkele Franse profwedstrijden. Door Jean Melissen Wielrennen op de weg is een riskante aangelegen heid aan het worden. Het gevaar voor de renners is onmiskenbaar toegenomen. Te veel deelnemers, te smalle wegen, slechte beveiliging, toegenomen nervo siteit wegens de druk van de commercie. Het zijn slechts enkele oorzaken. Vanochtend starten in Gent 200 profs in de 42ste Omloop het Volk, de eerste klassieker in een seizoen dat door insi ders met bezorgheid tegemoet wordt gezien. Wielrennen op de weg heeft altijd zekere risico's met zich meegebracht, valpartijen ho ren er helaas bij. Zo brak de 'Keizer van Herentals' Rik van Looy in de jaren vijftig en zes tig al zeven keer zijn sleutel been. Later vielen er doden. Om twee van de bekendste slachtoffers te noemen: Jempy Monseré reed tegen een auto, Joaquim Agostinho viel over een hond. Maar zo gevaarlijk als nu is het wielrennen nooit geweest Dit tekende zich al af in de Tour de France van vorig jaar. 210 Renners over soms heel smalle weggetjes jagen, is vra gen om ongelukken. En die ge beurden dan ook. 21e werden deels live in de huiskamer ge bracht. Men herinnert zich de bebloede hoofden van de Ne derlandse kampioen Jos Lam- mertink en de Colombiaan Omar Hernandez. De vroegere Olympische kampioen Eric Heiden lag bewusteloos op straat, Matthieu Hermans brak z'n sleutelbeen en fietst nu met een ijzeren pin in z'n schouder. Bij tientallen smak ten ze tegen de grond en 's ochtends voor de star waren de caravans van de medische dienst altijd gevuld met ren ners, die door de doktoren zo goed mogelijk werden opge lapt. In de eerste maand van dit seizoen is het niet anders ge gaan. Veertien dagen geleden kreeg de Spanjaard Vicente KEY BISCANE (RTR) - John McEnroe heeft toegege ven, dat hij nog harder zal moeten werken wil hij ooit eens de nummer één in het wereld worden. Zijn beruchte temperament bleek intussen weer in top vorm. De Newyorker, door lange tennispauze gezakt naar de elfde plaats op de ATP-lijst, kreeg in het toernooi van Key Biscayne (Florida) een boete van duizend dollar wegens on sportief gedrag tijdens de laatste set van zijn dubbelpar- J0LAAN (AFP, SID> - De "aliaanse clubs willen met in- faog van het nieuwe seizoen, desnoods één jaar later, het J*" hebben drie buitenlan- ®rs te contracteren. In de vergadering van de aubvoorzitters, die gisteren in Jnlaan werd gehouden, was pote meerderheid, waarbij wubs als Juventus, AC Milan ■"Verona, voor onmiddellijke "~"ng van de nieuwe maatre- Internazionale wilde nog een jaartje wachten, ma en Napoli waren tegen- ®nder van het voorstel. vergadering, waarbij clubs uit de tweede di- aanwezig waren, stelde visie l'vens voor clubs uit de te klasse toestemming te dw? eten of twee buitenlan- J? *n dienst te nemen. Dat b, hadden clubs uit de liga- nu toe niet. v Het voorstel van de club- ^tters is ter hand gesteld o Franco Carraro, commis- vJf, v°or het professionele i 'bal van de Italiaanse tij met Matt Mitchell tegen Ivan Lendl en Bill Scanion. McEnroe en Mitchell werden uitgeschakeld in drie sets: 6-4, 6-7, 6-4. McEnroe maakte meermalen ruzie met umpire Richard Kauf fmann. Na afloop was McEnroe rus tiger en sprak hij over zijn eigen tekortkomingen in plaats van die bij de arbiter. „Ik moet harder trainen en er meer voor doen", zei hij. Over twee weken komt McEnroe naar Nederland voor het ABN-toernooi in Rotter dam. In Key Biscayne was hij alleen uitgenodigd voor het dubbelspel. Als solist haalde hij dit jaar de finale in Phila delphia. Dit jaar versloeg hij nog geen enkele keer een spe ler uit de top-20. Vierentwintig uur na zijn opname in een ziekenhuis in Miami is Wimbledonkam- pioen Boris Becker weer ont slagen. De zelf-diagnose klopte niet. De 19-jarige West duitser bleek niet het slachtof fer te zijn geworden van het eten van een bedorven vis- maaltijd, zoals hijzelf veron derstelde, maar van een virus infectie. Tot maandag is Bec ker ambulant patient, waar door ook zijn optreden in het dubbelspel van het met 1,8 miljoen dollar (3,6 miljoen gul den) moest worden afgelast. De voornaamste uitslagen zijn: heren, enkelspel: Yannick Noah (PYa)-Javier Sanchez (Spa) 6-7,4-6, 6-3,6-4,7-5; Mats Wilander (Zwe)-Greg Holmes (VSt) 6-4, 6-4, 3-6, 6-3; Andres Gomez (Ecu)-Fran- cisco Maciel (Mex) 7-6, 6-3, 6-4; Paolo Cane (Ita)-Joakim Nyström (Zwe) 6-1,6- 3, 6-7, 6-3; Jimmy Arias (VSt)-David Pate (VSt) 6-7, 4-6, 6-3, 7-6, 6-1; dames, enkelspel: Chris Evert-LLoyd (VSt)- Akiko Kijimuta (Jap) 6-1,6-2; Zina Gar rison (VSt)-Larissa Savsjenko (Sov) 6-3, 6-2; Barbara Potter (VSt)-AIycia Molton (VSt) 6-2,6-3. Mata in de Grote Prijs Luis Puig in Benidorm een lekke band. Hij raakte daardoor even achterop, probeerde in z'n eentje de achterstand op het peloton goed te maken en werd geschept door een auto mobilist, die plotseling het parkoers opreed. Mata ont waakte niet meer uit de coma en stierf twee dagen na zijn val, precies op z'n 23ste ver jaardag. Sinds afgelopen za terdag ligt de Belg Michel Goffin (25) in het ziekenhuis van Marseille in coma. Goffin is klinisch dood. Het bericht van zijn overlijden wordt elk moment verwacht Ook Michel Goffin viel tijdens de afdaling van een col met het hoofd op het wegdek en raakte meteen in coma. Het vorig jaar viel de Ita liaan Emilio Ravasio in de eerste etappe van de Giro met het hoofd op het wegdek. Dat gebeurde 10 kilometer voor de finish in Sciacca. Ravasio reed de etappe uit, verloor in het hotel het bewustzijn en stierf enkele dagen later. Op de zelfde manier verloor Joa quim Agostinho het leven. Hij viel in de Ronde van de Al- garve op twee kilometer voor de streep. Hij werd op z'n fiets geholpen en beëindigde de etappe, raakte ook in z'n hotel in coma en kwam nooit meer bij z'n positieven. Als een rode draad lopen enkele lijnen parallel door deze betreurenswaardige on gevallen met dodelijke afloop. De slachtoffers vielen met het hoofd op de grond en droegen geen valhelm. De medische bijstand, die onmiddellijk na de val verleend werd, was in de meeste gevallen onoordeel kundig. Ploegleider Jan Raas (Superconfex): „De internatio nale wielerbond zou het dra gen van een valhelm onmid dellijk verplicht moeten stel len. Nu geldt deze verplichting alleen in Nederland en België. Ik heb zelf altijd een hekel ge had aan het dragen van zo'n ding, maar het is bittere nood zaak geworden". Jos Lammertink, tijdens de Tour de France van vorig jaar slachtoffer van een ernstige val partij. - FOTO AP Het peloton dijt steeds ver der uit. Nu al zijn er 66 ge sponsorde profploegen met 852 beroepsrenners, die allemaal hun plaats willen veroveren. In wedstrijden waaraan tot voor enkele jaren 100 renners deelnamen, start nu het dub bele aantal. En de wegen wor den er niet breder op. Ploegleider Jan Gisbers (PDM): „Je ziet al in het begin van een wedstrijd de spanning groeien. Dertig tot veertig ren ners hebben kennelijk de op dracht om op de voorste lijn te rijden teneinde de wedstrijd mee te controleren. Ze wrin gen zich soms met geweld naar voren. Daarnaast is het organisatorisch vaak een jan boel. In Spanje zag ik in een krant een foto van een massa sprint Midden tussen de sprintende renners reed een motorrijder over de streep". „Je mag eenvoudig niet stil staan bij het gevaar, anders word je in een afdaling meteen gelost", zegt Jos Lammertink, die zijn zware val in 4e Tour- etappe Lievin-Evreux (hoofd op het wegdek) achteraf nog redelijk te boven is gekomen. Lammertink heeft in de eer ste maand van dit seizoen een nieuw verblijf in het zieken huis weer onder ogen gezien. „We reden op 9 februari in de Ronde van de Catalaanse Kust met 70 80 kilometer per uur een berg af. Ik reed aan het achterwiel van de Belg Wil liam Tackaert. Ineens brak de vork van diens fiets. Ik zag het in een flits alweer gebeuren. Maar ditmaal had ik veel ge luk. Tackaert viel naar rechts en ik kon hem, het scheelde maar een paar centimeter, net passeren". Tackaert werd met een gapende hoofdwond per ambulance afgevoerd, Jos Lammertink, die twee jaar ge leden bijna doodging omdat zijn schildklier nog maar voor vijf procent werkte, bleef nu eens onheil bespaard. „Het gaat allemaal om het prestige van de organisato ren", zegt ploegleider Peter Post (Panasonic), „het gaat or dinair om veel geld. Kunnen ze van dertig ploegen vangen, staan er straks 300 renners aan de start. En een mensenle ven telt niet. Niemand die zich er iets van aantrekt. Het is be lachelijk en schandalig hoe er met levens gespeeld wordt en dat allemaal voor meer geld. Hoeveel doden moeten er val len eer de bevoegde autoritei ten betere veiligheidsmaatre gelen gaan nemen? We komen in de wedstrijden steeds meer verkeer tegen. Wie in het grote peloton rijdt, is nog betrekke lijk beschermd. Maar voor de achterblijvers is het bloedlink. Daar rijdt meestal geen politie meer bij en die renners zijn overgeleverd aan de willekeur van de weggebruikers. Orga nisatorisch zijn de wedstrijden vaak een puinhoop. In de Ronde van Valencia hebben de renners niet voor niets ge staakt. Of het iets uithaalt...?". BERN (RTR) - De UEFA zal de uitsluiting van de Engelse verenigingen van de Europese bekertoernooien op de agenda plaatsen voor de bestuursver gadering van volgende maand. De Europese Voetbal Unie was oorspronkelijk van plan de voorlopige uitsluiting van de Engelse clubs zonder dis cussie te verlengen voor het nieuwe seizoen. Het bestuur meende dat er, zoals bleek bij Spanje-Engeland, niets we- zenlij ks was veranderd in het gedrag van Engelse supporters na het Heizeldrama van mei 1985. Op nadrukkelijk verzoek van Ted Croker, de secretaris van de Engelse bond, heeft de UEFA toch besloten het punt ter sprake te brengen tijdens de vergadering van 10 maart. Een woordvoerder van de UEFA deelde mee dat het be praten van de situatie met de Engelse clubs niet betekent dat de unie overweegt zijn standpunt te herzien. „Wij gaan niet verder", zei hij, „dan een gesprek met het bestuur KEULEN (SID) - Als reactie op het boek 'Anpfiff' van Toni Schumacher, waarin gesteld wordt dat spelers in de Bundesliga verboden stimulerende middelen ge bruiken, zullen de spelers van FC Köln zich vandaag- vrijwillig aan een dopingonderzoek onderwerpen. De Westduitse deskundige prof. Manfred Donike heeft gistermiddag toegezegd het onderzoek te zullen verrichten bij de wedstrijd Eintracht Frankfurt-FC Köln. Hij zal een steekproef nemen bij vier spelers. De uitslag van het on derzoek kan volgens Donike niet voor woensdag 4 maart worden verwacht. Het initiatief van de Keulse vereniging sluit aan bij een beslissing van de Westduitse voetbalbond van 1978. Acht jaar geleden werd besloten in het volgende seizoen te contro leren op het gebruik van sti mulerende middelen. Het on derzoek is echter nog steeds niet begonnen, maar Hans Kindermann, de voorzitter van de strafcommissie, acht het waarschijnlijk dat het oor spronkelijke plan eens zal worden uitgevoerd. De DFB zal zich niet bemoeien met het onderzoek bij de Keulse spe lers. De FIFA kent al sinds het toernooi van Engeland (1966) dopingonderzoek bij wereld kampioenschappen. Tot nu toe zijn drie spelers betrapt: Ernst Jean-Joseph (Haïti, 1974), Wil lie Johnstone (Schotland, 1978) en Ramon Caldere (Spanje, 1986). De eerste twee spelers werden geschorst, in het geval van Caldere kreeg de Spaanse bond een boete van 35.000 gul den opgelegd. Voorts kreeg de ploegarts een ernstige waar schuwing. De Europese Voetbal Unie is bij het toernooi om het Euro pese kampioenschap van 1980 in Italië begonnen met doping controles, die ook worden uit gevoerd bij de finales van de strijd om de bekertoernooien voor clubploegen van de UEFA. LINARES (AFP/ANP) - Ana toli Karpov heeft zijn eerste stap op weg naar weer een tweekamp met wereldkam pioen Gari Kasparov gezet. Hij voerde gisteravond in Li nares de een dag eerder afge broken tweede partij tegen zijn Sovjetrussische landge noot Andrej Sokolov tot winst. Karpov had zich uitstekend in het eindspel met sterke lo per tegen kreupel paard vast gebeten. Hij drukte Sokolov langzaam maar zeker met de rug tegen de muur. Na 61 zet ten (en drie uur spelen) staakte Sokolov zijn verzet omdat de witte a-pion niet meer van promotie af te hou den was. Het eindspel, door velen be stempeld als remise-achtig, was in feite een kolfje naar de hand van de oud-wereldkam pioen. Met welhaast onzicht bare zetten bereikte hij, dat zwart werd ingeklemd tussen twee vuren. Daarbij bleek de witte loper van veel meer waarde dan het zwarte paard. Sokolov moet de nederlaag hebben zien aankomen toen hij zich realiseerde, dat hij met koning en paard niet op twee vleugels tegelijk kon zijn om dreigend onheil af te wen den. Hij spartelde nog zo goed en zo kwaad als dat ging te gen, maar Karpov liet zijn elf jaar jongere landgenoot niet meer ontsnappen. De derde partij staat voor vandaag op de rol. De twee kamp gaat in totaal over veer tien partijen. De winnaar treft in september wereldkampioen Kasparov. De partij, die donderdag werd afgebro ken op de 41ste zet had verder het vol gende verloop: 41PdGxfö; 42. e3-e4, d5xe4; 43. f3xe4, Pf5-d6; 44. Kd2-d3, Pd6-b7; 45. b3-b4, a7-a5; 46. Kd3-c4, a5xb4; 47. Lc3xb4, Kc?-c6; 48. Lb4-f8, g7-g6; 49. Lf8-e7, Pb7-a5 schaak; 50. Kc4-b4, Pa5-b7; 51. Kb4-c4, Pb7-a5 schaak; 52. Kc4-c3, Pa5-b7; 53. Kc3-d4, Kc6-d7 54. Le7xf6, Kd7-e6; 55. Lf6-g7, Pb7-c5; 56. Kd4-c4, Pc5xe4; 57. Kc4-b5, Pe4-c5; 58. Lg7-f8, Pc5-d7; 59. Lf8-a3, Ke6-d5; 60. La3-e7, Kd5-d4 61. Le7-d8, zwa geeft op. STRÖMSUND (ANP) - De Oostduitse macht bij het da mes schaatsen strekt zich ook uit tot de junioren. Tijdens de eerste dag van de strijd om de wereldkampioenschap pen in Strömsund (Zweden) waren vier van de zes ere plaatsen voor rijdsters uit de DDR, die in het klassement over de 500 en 1500 meter de plaatsen één, twee en vier be zetten. Enige concurrentie in deze strijd voor rijdsters van ten hoogste achttien jaar ondervindt de Oostduitse ploeg van de Japanse junioren Shihaya Tanaka en Jumiko Mura kami. Herma Meijer uit Assen sprintte, bij vijf graden vorst op goed natuurijs, naar de vierde plaats en vol tooide de 1500 meter als zesde. De aanvoerster van het Nederlandse trio, in een veld van 39 deelneemsters, bezet de vijfde plaats in het klassement. De dames voltooien de wedstrijden vandaag, de jon gens rijden vandaag en zondag. De belangrijkste uitslagen van de eerste dag zijn: dames: 500 meter: 1. Silke Lüding (OD1) 41,75 seconden, 2. Monique Garbrecht (OD1) 42,38, 3. Shihaya Tanaka (Jap) 42,69,4. Herma Meijer (Ned) 43,12,16. Babs Bijlsma (Ned) 44,14, 25. Jeanet Udema (Ned) 45,25; 1500 meter: 1. Monique Garbrecht 2 minuten 13,33 seconden (baanrecord), 2. Jumiko Murakami (Jap) 2.15,23, 3. Anja Ul- bricht (OD1) 2.16,53,6. Herma Meijer 2.17,53, a Babs Bijlsma 2.18,71,10. Jeanet Udema 2.19,13; klassement na de eerste dag: 1. Garbrecht 86,823 punten, 2. Lüding 87,360, 3. Tanaka 88,463, 4. Ulbricht 88,689, 5. Meijer 88,963, 9. Bijlsma 90,376,19. Udema 91,626. Van onze speciale verslaggever NEW DELHI Het congret van de wereld-tafeltenniste- deratie (ÏTTF) heeft gisteren in New Delhi geen maatrege len getroffen de sport aan trekkelijker te maken. Wel koos de vergadering een nieuwe voorzitter. De Japan ner Ogimura verwierf mei steun van Azië, Afrika en La- tijns-Amerika 65 stemmen, 3S meer dan Roy Evans, tot giste ren president De 77-jarige Welshman werd benoemd tol ere-voorzitter. Het was de enige ingrij pende verandering. Voorstel len de sport eenvoudiger en dus aantrekkelijker voor het publiek te maken, haalden het niet. De ideeën betroffen vooral het aan banden leggen van de experimenten met het rubber. Sinds de Brit John Hilton zeven jaar geleden in Bern de Europese titel ver overde met rubber van gelijke kleur en identiek geluid aan beide kanten, woedt een mate- riaalslag. Honderden verschil lende rubbers zijn legaal, zo lang ze voldoen aan de voor schriften. De verouderde reglementen beperken zich tot het stellen van een maximale dikte (vier millimeter), twee verschillende kleuren aan beide zijden en het minimale en maximale aantal noppen per vierkante centimeter. De regels laten volop ruimte tot experimenteren. Fabrikan ten houden de samenstelling strikt geheim, laten geen bui tenstaander toe in hun labora toria en laten iedereen in het ongewisse over de hoeveelheid natuurlijk en synthetisch rub ber met chemische toevoegin gen die de uiteindelijke kwali teit van het batje bepaalt Door de combinatie van de tientallen soorten batjes en honderden verschillende rub bers is er voor elke verwende speler een apart batje, naar zijn hand en speltype. Om door enige uniformiteit een eerlijker beeld van de krachtsverhoudingen te scheppen en aan het publiek, dat gebaat is bij duidelijkheid, tegemoet te komen, lagen er voor het congres drie voorstel len klaar. Japan wilde het gladde rubber verbieden en alleen noppen toestaan, met als achterliggende gedachte de rallies langer te laten duren. Zweden wilde identiek rubber aan beide zijden van het bat en de Westduitsers waren voorstander van het idee de dikte terug te brengen van vier naar drie millimeter. De Japanse en Westduitse voorstellen werden nog voor de vergadering, na overleg met de fabrikanten, terugge nomen. Het Zweedse werd ge torpedeerd door Ogimura in samenwerking met de Chine zen. De nieuwe voorzitter was tegen omdat naar zijn idee de verdedigende spelers bij dit systeem nadeel zouden onder vinden. De Chinezen wensten een jaar voor de Olympische Spelen geen afgedwongen wij zigingen in het materiaal. Gerard Bakker, die vroeger vaak experimenteerde met rubber, vond de voorstellen erg behoudend. Naar zijn me ning zijn voor een grote toe loop van het publiek revolu tionaire veranderingen nodig. Hij pleit voor rubber met een maximale dikte van ander halve of een millimeter, voor gelijk rubber aan beide kan ten en serveren in een bepaald vak. „Vier of drie millimeter geeft de bal een te hoge snel heid. Zo hoog dat het publiek het balletje vaak kwijt is. Het spel is niet meer te volgen. Ook voor de spelers soms niet. Er wordt een onmogelijk reac tievermogen gevraagd". Met gelijk rubber aan beide zijden streeft Bakker naar een eerlij ker wedstrijdbeeld. „De beste wint in dat geval. Natuurlijk blijven dat de Chinezen, maar het duel wordt aantrekkelij ker voor het publiek omdat de kans op een sensationele uit slag groter wordt". De hoogste prioriteit geeft Bakker aan de aanpassing van de opslag. „Je moet laten ser veren in bepaalde vakken zo als in het tennis. Nu moet de speler te veel beslissingen ne men in een fractie van een se conde. Hij moet rekening hou den met het effect, met de ta fel-oppervlakte en met de korte of diepe opslag. De rally komt niet tot leven". Maatregelen zoals de terug keer naar het houten plankje, de vergroting van de bal en de verhoging van het net noemt Bakker oneigenlijk. „Dat zijn ideeën van bureaucraten, die weinig weten van het spel". Bakker verdenkt de Chinezen er van de revolutie in het ta feltennis willens en wetens te vertragen. „Het is al eerder vertoond, dat de Chinezen goede voorstellen vier jaar torpederen en dan opeens voorstander worden. In die periode hebben zij hun spelers anders leren spelen. Zo blijven zij de concurrentie altijd een paar stappen voor". Het congres nam tenslotte toch een aanpassing in het reglement aan. De bal moet voortaan bij de opslag ten minste zestien centimeter worden opgegooid. „Pure idio terie", meent Bakker. „Een concessie aan mensen die er niets van begrijpen". NEW YORK (ANP) - De 21- jarige Oostduitse atlete Heikc Dreschler heeft gisteren, tij dens de eerste dag van de open Amerikaanse zaal-atletiek- kampioenschappen haar eigen wereldrecord verspringen verbeterd. Tijdens haar tweede poging overbrugde de Europese kam pioene van Liévin een afstanc van 7.32 meter, drie centimetei meer dan haar oude zaalre cord, dat zij op 25 januari 198t in Oost-Berlijn had gevestigd. Van onze speciale verslaggever NEW DELHI - De Neder landse spelers en speelsters kunnen zich de laatste dagen van het toernooi om de we reldkampioenschappen tafel tennis uitleven met het be zichtigen van New Delhi. De laatste overlevende, Gerdie Keen, werd gisteren uitge schakeld. De 17-jarige speel ster uit Randwijk was niet op gewassen tegen de verdedi ging van de Japanse Kyoko Uichyama: 13-21,13-21,13-21. Met Emily Noor werd Keen eveneens uitgeschakeld in het dames dubbel. Het tweetal verloor van de nummers twee in de wereld, de Chinesen Geng Lijuan, getipt als favo riete voor de wereldtitel in het enkelspel, en Chen Jing. Bet- tine Vriesekoop en José Bak ker haalden de derde ronde evenmin. Zij verloren van de Westduitse combinatie Kalja Nolten en Nicole Dekein. Mir jam Kloppenburg kwam niet meer in actie. Zij bewoog zich wel in de wandelgangen, waar zij talloze keren in allerlei ta len de vraag moest beant woorden waarom zij niet met Vriesekoop dubbelspel speel de. In het gemengd dubbel was alleen Ron van Spanje actief. Aan de zijde van de Francaise Brigitte Thiriet sneuvelde hij in de openingsronde. De com binaties Haldan/Vriesekoop en Henk van Spanje/Noor trokken zich terug.

de Stem | 1987 | | pagina 11