bel aai ipassen PARTICULIER TARIEF MOGEN NIET VERDER OMHOOG IKV en Pax Christi tegen conventionele bewapening ezew VS-gezanten in Den Haag voor ABM-overleg Kustwacht voor Nederlands deel van de Noordzee Overgangsregeling lesgeld in de maak 5EN HOUDEN Brinkman niet tegen meer geld voor ouderen DE STEM COMMENTAAR )§dag der schande og twee jaar Defensie overweegt aanschaf Portugese jeeps 6Stop pensioen NSB-ers' BINNENLAND Jrokx gaat wegenbeheer reorganiseren [raiisplaiitatie an hart moet orden vergoed VOOR 16- EN 17-JARIGEN DEN HAAG/UTRECHT - Het kabinet en de huisartsen zijn niet tot een akkoord gekomen over de tarieven die de huisartsen de particu liere patiënten mogen berekenen. ëro T5 PAGlNtRIJDAG 27 FEBRUAR11987 T28 PAGINA 3 NZ te ïeid ^eel to- telft rer- oals iere Dit ■den re- igen ren de pa- zie- xlen nten llige ven. een kket igen kaar verd gen- nsief Toen door jwil- 10.000 ken- dan De we nen- lcjen Ij oen hoeft >rden spe- een- beert npost ïlp in de greep te krijgen. Maari spraken ten spijt, stijger kosten nog steeds, waar daling was voorzien, heeft daarover nog het peltje te schillen, dat Van Reijden moest laten ligger; Wat de VNZ nu doet ij feite via een achterdei specialisten aanpal waar Van der Reiji faalde; in de vergoedin. Door de specialisten te 1; inleveren op hun prakt vergoeding, maakt de de specialistische hulp in! klap 200 miljoen goedkoj En wie is daar nu tegen. Ziekenfondsraad in ieder j val niet, want daar hel werkgevers (vóór lagere lectieve uitgaven), vakl den en VNZ een meert heid. En de politiek kar ook niet echt tegen zijn, krijgt zo maar een bezi ging op zijn bordje zot zich extra in te spannen et kamer krijgt zijn zin. De cialisten worden ii aangepakt Het enige dat de LSV kan doen is de adviesorg; bestoken met eigen bert ningen Bij de LSV gaat er vanuit dat een van diel ganen, het COTG (orgaan tarieven vaststelt), niet? staat zal zijn snel een nis tarief te berekenen. De u wachting is dat daar wel jaartje overheen gaat. In< sen zal een Voorlopig' tai gelden, dat nagenoeg gelijj aan het huidige. De 'gr? wasbeurt verliest de sj list dan misschien, maar extra Kadettje kan hij ieder jaar kopen. HAAG (ANP) - Oud tssecretaris Brokx wordt Itter van een ultvoe- irgaan dat het beheer de wegen gaat reorganlse- Het geldt hier een functie geen dagtaak is, aldus het listerie van Verkeer en iiterstaat In het orgaan nemen ge nten, provincies, water- ippen en ambtenaren van :keer en Waterstaat, Bin- idse Zaken en Financiën De betrokken instanties iben na vijf jaar touwtrek- imet minister Smit een ak- ird bereikt over een sane- van het wegenbeheer, al- Verkeer en Waterstaat lerdag. lürokx heeft drie jaar de tijd i de operatie uit te voeren. 1990 moet de sanering van wegenbeheer voltooid zijn. it rijk zal de kosten van de tratie grotendeels voor zijn tening nemen. Een jaar ge werden die begroot op miljoen gulden maar daarover bestaat nu on- idellikheid. Van een onzer verslaggevers te ver- Congres bij de miljoen eerste het po nnen in de VS. ïjn im- !an een n huur- idianen, van de diep te- dinisten dj ze een poli- in. Cruz groepen VO, een ïg creë- ïa opzet- dan al- ategie. Cruz' 'machtsoven komt op een moment di weer enige beweging aan het diplomatieke froi Midden-Amerika. Na aanvankelijke weigeringj de Sandinistische regf van Nicaragua om vredf sprekingen met de Cenl amerikaanse buurstate! te wonen, heeft zij alsnoi gestemd. In mei komen Rica, El Salvador, Hondi en Guatemala en Nican bijeen. Met een plan van de ricaanse president Arii een belangrijke imi doorbroken. De Sani weigeren om, zoals de eisen, rond de tafel te zitten met de contra's omj politiek akkoord uit te ken. De Sandinisten niet met hun moordenaai beulen' onderhandelen, zij zelf zeggen. In het nieuwe vredesvl stel wordt de interne tieke oppositie van Nic gua uitgenodigd om si met de Sandinistische ring te overleggen ov inrichting van een pi® tisch politiek systeem er volledig herstel van alle gerrechten'. In ruil voor1 politieke vrijheid in Nii gua zouden de Sand"" van de buurtstaten steun krijgen bij een op' aan de VS om alle steun de contra's op te schortel een wapenstilstand a kondigen. Bovendien n< Nicaragua noch de staten hun strijdkracW ontmantelen zoals inJ} Contadora-plannen aOT voorwaarde werd geste'' Bemoedigend is de van de gematigde contra- der Cruz en enkele Dei®* tische Congresleden inP die 'zeer geïnteresseerd in dit jongste vredesvoor Eindelijk weer een puntje voor Centraal-- ka? ECHT - Het Ziekenfonds a-Brabant moet de atatie van de Til- - W. Ba vink vergoeden. plantaties zijn nor- medische ingrepen die r de ziekenfondswet val lat betoogde mr. P .Dinge- uit Breda gisteren voor Centrale Raad van Beroep Utrecht Voor de centrale diende gisteren het slot- van een zaak die al ruim jaar loopt. |De Tilburger W. Bavink in juli 1983 in Middlesex Engeland een nieuw hart. kosten van de operatie voorgeschoten door de iale dienst van Tilburg. Het atselijke ziekenfonds wilde kosten niet betalen. Het vond dat hij geen opera- hoefde te betalen die wa- verricht buiten de regio (in geval zelfs het buitenland), ziekenfonds oordeelde ook harttransplantaties nog voldoende aan de status experiment waren ontste- om zo maar vergoed te 'in. Centrale Raad zal over weken uitspraak doen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Brinkman (WVC) is niet te gen de wens van de meer derheid van de Tweede Ka mer, tot 1990 ƒ100 miljoen extra uit te trekken voor het ouderenbeleid. De minister wil het geld evenwel nog niet beschik baar stellen, omdat hij eerst steun moet zoeken in het ka binet. Over twee weken zal hij de kamer laten weten of hij het extraatje beschik baar mag stellen. Dat is de uitkomst van een kort debatje gisteren in de Tweede Kamer over de mo tie van CDA en WD. De motie was enkele weken ge leden al ingediend, tijdens een beleidsdebat over het ouderenbeleid. CDA - woordvoerder Van der Heijden zei bij die gele genheid dat zijn partij 100 miljoen extra wilde. Het geld is volgens hem nodig, om de snel groeiende groep ouderen die zorg behoeven, te kunnen blijven helpen. Alleen met vervanging van dure door goedkope vormen van hulp is niet voldoende geld vrij te maken, zo hield Van der Heijden de kamer voor. Daarom moet er iets extra's gedaan worden. WD en PvdA steunden deze wens van de CDA'er. Op het ministerie verwacht men echter dat het zover niet zal komen. „We gaan er voor alsnog van uit dat voor de da tum van invoering een over gangsregeling in het leven zal worden geroepen, mogelijk op verzoek van de Kamer", aldus een departementale woord voerster. In eerdere instantie gebeurde dat ook al met het vorig jaar ingevoerde lesgeld voor 18-jarigen. Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Er komt waar schijnlijk een overgangsrege ling bij de invoering van het lesgeld voor 16- en 17 jarigen. Die moeten met ingang van het schooljaar '87/'88 1030 aan lesgeld gaan betalen. Omdat dat voor sommigen een hele financiële opgave is, komt er bijna zeker een rege ling waarbij dat geld niet in eens, maar in gedeelten be taald kan worden. Het wetsvoorstel dat on langs naar de Kamer is ge gaan, spreekt overigens niet over zo'n regeling. Daarin wordt gesteld dat iedere 16- en 17-jarige die voortgezet onder wijs wil volgen, daarvoor voor 1 oktober het hele bedrag dient te betalen. Gebeurt dat niet, dan wordt de desbetreffende leerling niet toegelaten. Huisarts haalt bakzeil Paul Nitze (rechts) en Richard Perle spraken met premier Lubbers en minister Van den Broek. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Na de Westduitse heeft ook de Nederlandse regering gisteren aan de Amerikaanse gezant Nitze haar zorg uitgesproken over de "brede' uitleg van het ABM-verdrag die de VS willen hanteren om proeven met ruimtewapens mogelijk te maken. Premier Lubbers en de ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en Van Eekelen (Defensie) vinden dat de VS zich moeten houden aan de afspraken in het ABM-verdrag dat het bouwen van anti raket-installaties verbiedt. Nitze, speciaal adviseur van VS-presi- dent Reagan inzake ontwapenings vraagstukken, en onderminister Perle van defensie bezochten gisteren Den Haag op een rondreis langs Europese hoofdsteden. De VS willen op die manier de Europese bondgenoten warm krijgen voor de ruimere uitleg van het ABM- verdrag. De VS willen in het begin van de jaren negentig starten met 'Star Wars', het plan om een ruimteschild te bouwen dat beschermt tegen raketten. Eerste Kamer ook gehoord rn worden. En voor sommige dere besluiten is een tw meerderheid nodig, dus die K het ook niet zijn. De commissie wist het ël' zelf ook niet. Er was zelfs rue te vinden, die een vergelijkt*" val kon bedenken. AMERIKAANSE president Ronald Reagan, een emotionele, lende en stokoude man plotseling, beleefde gisteren zijn lang- Jig: zijn dag der schande. Amerikanen plegen volgens hun van fair play de 'sheriff niet neer te knallen'; dat is niet ge- M en dat zal waarschijnlijk ook niet gebeuren. De Ameri- pse 'oppersheriff' is echter ook zonder kogels behoorlijk-ge- conclusies van het Tower-rapport over het nieuwste Witte I-schandaal liegen er niet om. In onverhulde taal staat er dit: aid Regan is incompetent (in de Iran-Nicaragua-zaak raakte [president de macht over het stuur kwijt, aldus het rapport), TOld Reagan is een leugenaar (geen 'kleine', maar 'grote' hoe peden wapens werden aan Iran geleverd), Ronald Reagan *ndt de wet (wapenleveranties aan Iran waren verboden) en rid Reagan is een huichelaar (hij riep alle landen op nooit te wandelen met staatsterroristen; intussen deden de Ameri- ®n zelf wat zij bij anderen met zoveel vermanend vingerge- lai afkeurden). pover moeten we ons het meeste verbazen: over de incom- Nie van de Amerikaanse president, over zijn hypocrisie of 7zijn leugens? Wij denken dat het eerste het ergste is. Dat het internationale machtspolitiek nodig is af en toe te liegen of Huichelaar te zijn is all in the game, zo zit de wereld in elkaar, peen president die niet weet wat zijn ondergeschikten achter fug uitspoken, en daarvan ook niet tot in detail op de hoogte F gesteld, een president die bijna stotterend in het openbaar p erkennen dat hij nergens van wist, zo'n president is, in zijn pntige functie, levensgevaarlijk. Goed, dat is voer voor j daar hebben ze er bij de State - die als het tot een uristf Raad r wetsvaj :n ie stel komt, zijn oordeel moet 6® ruim 400 van. Dat komt wel g°p Maar wat niet goed komt een Kamer zichzelf het reen om bij enkelvoudige meer zonder verdere democrats trole, pensioenen af te pak* is pas echt gelegenheidswe j( Het is te hopen dat de juns<*" Kamer die uit het °°SP J rechtsbescherming en reen»»,, heid 'nee' zeiden tegen een aantasting van de NSB-pena nu ook 'nee' zeggen tegen oi voorstel. wtf Dat hoeft dan nog met te nen dat mevrouw Rost van gen tot in lengte van ham kan eten uit de staatsruif - er is, zal de Kamer uitein' voorstel bedenken waar tweederde meerderheid is te' Beter wat later dan via s heidswetgeving. I voor de president een traumatische ervaring zijn om [lokkende schurk in de geschiedenisboeken te komen. Uitge lid deze president was de man van het ethisch reveil, die zijn ffriavoor een niet onbelangrijk deel ontleende aan een soort ,sch populisme en macho houding: leer de slechteriken mo- kwees goed, maar zo sterk als Rambo; het gaat in deze wereld (Uitend tussen goed en kwaad. Ronald Reagans rethoriek T6 sén Amerikaanse gijzelaar redt, redt Amerika') sloot goed tijdperk van restauratie en hij was er een meester in stijlen, vormen en gedachten na te bootsen met een Wpje nieuwigheid. Niet zijn politiek bepaalde de mate van vianteit en geloofwaardigheid, maar zijn pose, waardoor hij grate communicator' verworven heeft. Voor Reagan telde -rs,e P|aats de vorm. in de tweede plaats de inhoud van vorm' en de zelfverzekerde pose zijn weggezakt in de i J?en van lrangate, wordt een leegte zichtbaar en Amerika- L ^gen voor het eerst naar de échte Reagan te kunnen kij- list n man zonder visie, een man met verouderde ideeën, af- f'9 uit roestige citatentrommels. w mag nog bijna twee jaar president blijven. Zo goed als tUa°rden he1 moeilijke jaren voor Amerika en het Westen, iskï ®®n 'verlamde' president mogen we in de internationale L 6 nie'al te veel meer verwachten. Intussen wordt de berg l do Problemen steeds hoger: de kernwapenonderhandelin- rm ™f/estie~Nicara9ua. de verhouding Amerika-Europa, de fjurrv en 60119riezeli9e wereldeconomie, trat'i ls er °°k weer een lichtpuntje in het schandaal: De de- "6zegeviert, de rotzooi komt naar buiten. Van ome correspondent BRUSSEL - Staatssecretaris Van Houwelingen (Defensie) overweegt ruim 4.000 Neder landse landrovers en kleine Daf trucks van de landmacht te vervangen door Portugese jeeps van het merk Um. Van Houwelingen zei dat gisteren in Brussel na afloop van de 'versterkte' Navo-raad over materieelaanschafIn een brief deelt Van Houwelingen vandaag de Tweede Kamer mee dat voor de leverantie van de jeeps nog vier kandidaten over zijn. Behalve de Portuge zen zijn dat de landrover, een terrein-voertuig van Mercedes en de Italiaanse Iveko-jeep. De Amerikaanse jeep viel tijdens een vergelijkend on derzoek af, naast nog zeven andere mededingers. Met de order, die volgens Van Hou welingen 'niet veel later dan volgend jaar* zal worden ge plaatst, zijn vele tientallen miljoenen gemoeid. Tijdens een uitgebreide persconferentie na afloop van het Navo-beraad stelde Van Houwelingen, dat het steeds belangrijker wordt het mate rieelbeleid goed te plannen naarmate ook de rol van de conventionele bewapening aan belang wint. Momenteel gaan gigantische bedragen verloren als gevolg van een zeer gebrekkige coördinatie. Bij munitie-aankopen en in andere sectoren zou volgens Van Houwelingen tot 40 pro cent van de huidige kosten kunnen worden 'verdiend' door een beter samenwerking. De Navo-landen spraken ook af in de nabije toekomst nader te bezien hoe lidstaten (Portugal, Griekenland, Tur kije) die zelf niet of nauwelijks over een defensie-industrie beschikken, op dit punt vanuit de Navo kunnen worden on dersteund. Volgens Van Hou welingen kunnen in de be trokken landen tegenorders worden geplaatst, zoals voor jeeps (Portugal), onderhouds werk (Griekenland) en textiel (Turkije). Door Jan Bouwmans DEN HAAG - Defensie minister Van Eekelen is de discussie met de vre desbeweging altijd wel kom geweest. Maar Pax Christi en het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) bieden in hun jongste brochure 'Con ventionele Bewapening' een te smalle basis voor een serieuze discussie. Dit zei de minister gisteren in Den Haag nadat hem in Nieuwspoort het eerste ex emplaar van de brochure of ficieel was overhandigd door secteraris Jan ter Laak van Pax Christi. In deze brochure ontwik kelen beide kerkelijke vre desbewegingen voor het eerst een duidelijker standpunt ten aanzien van de zoge noemde conventionele bewa pening; dat is alle wapentuig behalve atoom-, biologische of chemische wapens. IKV en Pax Christi betuigen in de brochure geen pacifistische bewegingen te zijn en dus niet elke bewapening af te wijzen. Toch keren beide zich in 'Conventionele Bewape ning' intuïtief tegen de nieuwste ontwikkelingen op dit gebied. Minister Van Eekelen vond het heel positief dat IKV en Pax Christi hun vroegere eenzijdige concentratie op de atoombewapening steeds duidelijker inruilen voor een bredere benadering van vrede en veiligheid en zo meer op dezelfde lijn komt als de regering. Bepaalde ontwikkelingen op conven tioneel wapengebied roepen inderdaad kritische vragen op. Maar de minister zei zich te hebben moeten inspannen om in de brochure bruikbare en opbouwende gedachten te vinden. Minister Van Eekelen zei dat de vredesbeweging erin moet zien te slagen om, beter dan in de voorliggende bro chure, aansluiting te vinden bij de probelemen die in het internationale overleg wer kelijk spelen. Wat minister en vredesbe wegingen fundamenteel blijft scheiden, bleek gisteren andermaal. Beleidsfunda- ment voor Van Eekelen is machtsgelijkheid, terwijl Pax Christi en IKV 'gedeelde veiligheid' de beste hoeksteen beschouwen om ontspanning en ontwapening naderbij te brengen. IKV-secretaris Mient Jan Faber zei dat niet ontwapening, maar bewape ning het doel van het Neder landse en NAVO-defensiebe- leid is. Alle onderhandelingen en ontwapeningsbesprekingen hebben alleen maar bewape ning tot inzet en doel. IKV en Pax Christi menen dat er be tere vooruitzichten op vrede en veiligheid ontstaan indien de militaire angel uit het oost-west-conflict zou wor den gehaald, zodat „slechts" een politiek c.q. ideologsich overblijft, en wanneer syste matisch de confrontatiemo gelijkheden in Europa tussen NAVO en Warschaupact worden tegengegaan. West- Europa mag zich wel eens beter realiseren dat de Ver enigde Staten zich met SDI alleen sterk maken voor hun eigen onkwetsbaarheid. Van onze Haagse redactie Het kabinet heeft gisteren in een brief de Lande lijke Huisartsenvereniging (LHV) een laatste voorstel gedaan. Het kabinet erkent dat de particuliere patiën ten de huisarts aanzienlijk minder vaak bezoeken dan volgens de berekeningen, maar bij die erkenning laat het kabinet het. Een verhoging van het par ticulier tarief met ongeveer 5 per consult wil het kabinet niet toestaan. Momenteel kost een consult 25. Het kabinet is tot de conclu sie gekomen dat de inkomens van de huisartsen verleden jaar en dit jaar stijgen met on geveer 3.000. Dit ondanks dat de tarieven niet zijn verhoogd. In een brief aan de LHV schrijft het kabinet dat die in komensverbetering genoeg is en er geen verdere reden voor tariefsstijging is. De ruzie over het consultta rief bracht beide partijen be gin dit jaar voor de Haagse rechtbank. De LHV spande een kort geding naar aanlei ding van de weigering van het kabinet de tarieven te verho gen. De Haagse rechter ver oordeelde het kabinet toen tot hernieuwd overleg. Dat moest binnen zes weken zijn afge rond. Die termijn verstrijkt vandaag. De laatste zes weken is op verschillende tijdstippen gesproken tussen LHV en de minister van sociale zaken en de staatssecretarissen van Volksgezondheid en Economi sche Zaken. In het huidige systeem krij gen huisartsen een particulier tarief vergoed dat is gebaseerd op het gemiddeld bezoek per jaar van een particuliere pa tiënt. Tot nu toe ging de over heid uit van 3,3 bezoek per jaar. De LHV heeft steeds het cijfer van 2,3 gehanteerd. Het Kabinet kwam de LHV aan vankelijk halverwege tege moet, 2,9. Het lagere cijfer zou volgens de LHV leiden tot een hogere besparing. Gebeurt dat met, dan halen huisartsen het 'norminkomen' (bijna 140.000) niet dat de overheid hen garandeert, aldus de LHV. Het kabinet wil een tariefs verhoging nu niet toestaan. Het kabinet vindt het belang rijker dat er eerst gekeken wordt naar andere onderdelen van het inkomen van de arts. Voor het kabinet moet ook in discussie komen de vraag of de omvang van de praktijk op het huidige niveau gehandhaafd moet blijven of groter moet worden gemaakt. Aan dat laatste willen de huisartsen zeker niet. De LHV zal van daag laten weten de brief van het kabinet onvoldoende te vinden. Of huisartsen acties gaan voeren kon men gister avond niet zeggen. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN - Voor bewaking en dienstverlening op het Neder landse deel van de Noordzee functioneert sinds gisteren een eigen Nederlandse Kustwacht De nieuwe organisatie ope reert vanuit een communica tie-centrum in Ij muiden. Dat centrum is gevestigd in het ge bouw van het, eveneens in Ij- muiden gevestigde, kuststa- tion Scheveningen-Radio. De nieuwe Kustwacht-or ganisatie is een samenwerking van diensten die onder zes mi nisteries werken. Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat gaf gisterenmid dag het startsein voor de nieuwe organisatie. Rampenbestrijding, aanpak van maritieme misdaad, on derzoek van milieuververvui- ling en visserij inspectie kwa men tot nu toe voor rekening van een groot aantal diensten, bij elkaar zo'n vijfentwintig. Zo wilde het wel eens gebeu ren dat de Rijkspolitie te Wa ter, de Marechaussee en de Douane elkaar in hun dien stijver letterlijk in het vaar water zaten. Dat werkte niet alleen tijdrovend en vertra gend maar ook geldverslin dend. Volgens minister Smit- Kroes is de Kustwacht niet op gezet als bezuinigingsoperatie. De minister: „Het is bedoeld om met dezelfde middelen meer te doen". De opzet van de Kustwacht vergt een eenma lige investering van 2 3 mil joen gulden. Het personeel van de Kustwacht wordt gerecru- teerd uit de deelnemende diensten. Het Kustwachtcentrum Ij- muiden heeft de beschikking over twintig patrouillevaar tuigen, zes betonningsvaartui- gen en een speciaal vliegtuig. Daarnaast kan een beroep worden gedaan op schepen en vliegtuigen en helikopters van de marine en op de middelen van reddingsmaatschappijen Binnen de samenwerkings organisatie Kustwacht opere ren toezichthoudende en op sporingsdiensten van de mi nisteries van verkeer en wa terstaat justitie, landbouw en visserij, defensie, financiën en binnenlandse zaken. In de toekomst zal het Kust wachtcentrum ook weerbe richten, stormwaarschuwin- gen, navigatie- en loodsbe- richten gaan verzorgen. DEN HAAG - Het is mogelijk de pensioenen van de weduwes van de NSB'ers Rost van Tonningen en De Marchant et d'An- sembourg te beëindigen. Dat kan nadat de Tweede- en Eerste Kamer telkens bij twee derde meerderheid een wetsvoorstel tot wijziging van de pen sioenwet van politieke ambtsdragers (de APPA) hebben aange nomen. De wijziging moet bepalen dat Kamerleden hun pensioen rechten kunnen verspelen als ze in vreemde krijgsdienst treden, een aanslag op koning of regent plegen of wanneer ze op 10 mei 1940 nog deel uitmaakten van de Staten Generaal. Het is dan aan de Tweede Kamer om te besluiten of ze in een bepaald geval ook daadwerkelijk overgaat tot het ontnemen van de pensioenrechten. Tegen zo'n besluit staat beroep open op de Centrale raad van beroep. Dat is in grote lijnen het voorstel dat een commissie, gevormd uit bijna alle kamerfracties, gisteren aan de fracties heeft aan geboden. zie pagina Achtergrond Het gaat niet goed tussen de ziekenfondsen en de specialis ten. De twee partijen zitten in de wachtkamer en kijken elk aar niet aan. De specialisten zouden eens flink moeten snijden in hun onkostenvergoedingen. Die zijn nogal gezwollen en dat kan heel pijnlijk zijn. Wat betekent dit voor ons? Dat we zelf de blindedarm moeten verwijderen, met de medische encyclopedie in de ene hand en het operatiemes in de andere. Hopelijk hebben de zieken fondsen tijd genoeg om deze zaak naar behoren te regelen. Is dat te doen binnen een 36- urige werkweek? Als ze de rekening van hun prikactie sturen naar de pa- tienten, gedragen ze zich dan als specialisten? Ik geef toe, dit is wel een erg specialistisch on derwerp. Wat er gebeurt als je specia listen te veel vrijheid geeft, ontdekte Ronald Reagan. Er gekonkeld in zijn Witte Huis, terwijl hij als een onmondige patient in bed lag. Ooit zongen ze in Washington hoog van de Tower, maar dat is afgelopen. De enige die nog kan zingen is Fawn Hall, de se cretaresse van Ollie North. We wachten op haar eerste plaatje en haar eerste film. Hoge jongens zijn inmiddels opgekrast of worden nu open lijk in hun blote Contra gezet. Fris is het allemaal niet. Hoe gaat het verder met de blunders van de president? Pas als de onderste steen boven komt, kun je er mee gooien. MERIJN Voedselhulp OMDAT een werkgroep van ambtenaren van Landbouw, Sociale Zaken en van WVC niet kon omschrijven wie in Nederland gekenschetst moet worden als 'behoeftig', is nau welijks gebruik gemaakt van de door de EG aangeboden voedselhulp. Die conclusie moet getrokken worden uit mededelingen van het minis terie van Landbouw over de geringe EG-voedselhulp, waarbij vlees, melk, kaas en boter uit opslagplaatsen aan het Leger des Heils weggege ven. Volgens een zegsman van het ministerie was de EG-re- geling zo vaag omschreven dat ze in de praktijk nauwelijks uitvoerbaar bleek. Fruitimport DE president van de Rotter damse rechtbank, mr. F.J.M. Nivard, heeft donderdag de eis van drie grote fruitimpor- teurs, dat tijdens de FNV-ac- ties bij de fruitterminal van Seaport de aflevering uit de koelloodsen moet doorgaan, op alle fronten afgewezen. Vol gens mr. Nivard hebben de fruitimporteurs tijdens de be handeling van het tegen de Vervoersbond FNV aange spannen kort geding op geen enkele manier de omvang van de schade, die zij door de acties beweren te leiden, kunnen aantonen. Verdrag NEDERLAND en Canada hebben donderdag in Den Haag een sociaal-zekerheids- verdrag getekend. Voor Ne derland tekenden de ministers Van den Broek van buiten landse zaken en De Graaf (so ciale zaken) en voor Canada minister Epp van gezondheid en welzijn. Het verdrag regelt de sociale-zekerheidspositie van mensen die zowel in Ne derland als in Canada hebben gewoond of gewerkt. Het ver drag moet voor hen een aantal onzekerheden wegnemen. Vrijstelling WERKNEMERS in de gezond heidszorg die uit de aard van hun werk de maaltijden met de patiënten of pupillen ge-»' bruiken, zullen deze maaltij den niet als loon in natura hoeven te beschouwen. Zij hoeven daarover geen belas ting te betalen. Met dit wijzi gingsvoorstel van staatssecre taris Koning (Financiën) ging de Tweede Kamer gisteren akkoord. Toerisme TILBURG krijgt er een stu dierichting voor middelbaar toeristisch en recreatief on derwijs (mtro) bij. Het gaat hierbij om een experiment, waarbij naast Tilburg ook Apeldoorn, Groningen en Den Haag zijn betrokken. Het toe ristisch en recreatief onder wijs wordt ondergebracht bij de scholen voor middelbaar horeca onderwijs.

de Stem | 1987 | | pagina 3