K C I I K Grindvloer meeverhuizen DE STEM VERWISSELBARE BEKLEDING NIEUWE TREND S4 Woonprimeurs uit meer dan tien Europese landen zijn tot en met zondag 1 maart te vinden in Ahoy te Rotterdam. De nationale woonmanifestatie Binnenhuis '87 profiteert ditmaal overduidelijk van de nieuwe trends, die kort geleden op de internationale meubelbeurs in Keulen zijn geïntroduceerd. VRIJDAG 27 FEBRUAR VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 .¥ïïA - mm naai Woonprimeurs op Binnenhuis '87 n 1 een visie achter. De van sla Izen wil ik het idee materialen iooit iets moet gebouwde It niet bruikbaar In Breda. It wel weer FOTO !kt worden. Er moet DE STEM jycled' worden. DICK DE BOER lein voor zijn afval, iet kwijt. Daarom weel mogelijk en". Eigentijds Interieur met een vleugje romantiek. Door Jack Arentsen Binnenhuis '87 moet dit jaar gezien worden als de belangrijkste publieksbeurs die voor het nieuwe 'woonseizoen' 1987 in Nederland wordt gehouden. De nelangrijkheid van de beurs is niet alleen af te leiden uit het feit dat de belangrijkste Europese fabrikanten in Ahoy zijn vertegenwoordigd, maar ook door het feit dat een groot aantal gerenommeerde ontwerpers Rotterdam hebben uitgekozen voor het lanceren van nieuwe ideeën en produkten. In dat licht bezien is het natuurlijk niet vreemd dat Jan des Bouvrie, nog altijd een van de meest toonaangevende meubelvormgevers in ons land, er alles aan gedaan heeft om in Rotterdam extra schijnwerpers op zijn creaties gericht te krijgen. Op de beurs in Keulen verraste hij de Europese meubelhandel al met zijn voor de fabriek Casala Meubelen Nederland B.V. ontworpen eethoek Shogun, een creatie die hij zelf met een knipoog naar vrouwelijke schoonheid omschrijft als meubelen van 'swingende sierlijkheid, met smalle heupen en brede schouders'. Voor de Shogun-creatie is op Binnenhuis een opvallende plaats ingeruimd. zo bel ik de politie, niet zo veel. vers die gratis n in een boot". De loudt de schipper et onderhoud van de >t er enorm veel werk ie waterkant dus je et verven, teren of ilt hij. ie een vaste ligplaats it niet echt meer in op balken, dat is ïer. De boot zweeft n tien centimeter spiegel. „Alleen als >ordwesten wind weer echt in het stijgt het". Arentsen zouden lelène weg willen. 9 andere mensen een iuis niet aanraden, reeën kunnen ons n. Maar als je bij kinderen hebt is zo'n te klein", stelt de v. Ze heeft gelijk. De t een slaapkamer, in, berging en ie vertrekken zijn I van zeer kleine roonkamer bij at ik op twee bij drie rdt die ruimte echter ,Er zijn plannen om in een damwand te irater komt dan hoger ft constant op te. Als het zover is wil serre voor de ingang 9 de wal zetten. Daar n weer een hoop troep scheelt toch heel Nieuwe kleuren en andere maten vallen te ontdekken bij eiken meubelen. Onder de naam Farm-line is een nieuwe gepatineerde 'honingkleur' aan de collectie eiken bankstellen toegevoegd. Kasten, eetkamers en onder meer bankstellen kunnen ook in helder blank afgewerkt worden. In eiken brengt Petri-Kado daarnaast handgemaakte meubelen (alle in puur eiken) die in iedere maat gemaakt kunnen worden. COMFORT Tot een van de toonaangevende meubelfabrikanten in Nederland hoort Leolux. In Keulen vestigde men de internationale aandacht op zich door een 'nieuwe stijl' te introduceren. Het betreft een collectie zitmeubelen die zich kenmerken door zowel hun comfort en functionaliteit als de fanatasievolle vormgeving. Een van de belanghrijkste primeurs is ongetwijfeld de Scarabee, een bank die zowel in een strakke, rechte als in een gebogen, ronde uitvoering wordt gebracht. In Keulen werd dit nieuwe ontwerp al omschreven als een 'zitbelevenis met conversatiewaarde'. Hoe men zich op de Scarabee ook wendt of keert, men ziet elkaar altijd zitten. VARIABEL Een eigentijdse woonstijl met 'nieuw klassiek' vormde in Keulen ook een belangrijke internationale trend. Tijdens Binnenhuis '87 worden de strakkere lijnen en de hedendaagse kleurstellingen van klassieke meubelen in veelvoud getoond. Een goed voorbeeld van deze nieuwe stijl is een bank in trapeziumvorm. Voor het meubel kan naar verkiezing in een flauw gebogen of een veel scherpere lijn worden gekozen. Daardoor kan de bank zowel midden in de kamer als in een hoek worden opgesteld. Ook de afmetingen zijn variabel. Meubelindustrie Gelderland B.V. komt met een uniek systeem van verwisselbare bekleding voor meubelen. De ontwikkeling van het systeem heeft zelfs van het Europees Octrooibureau een officieel octrooinummer gekregen. Verwisselbare bekleding voor zitmeubelen wordt door insiders als een van de weinige innovaties op het gebied van zitmeubelen sinds tientallen jaren beschouwd. 'Grind-op-de-vloer' van de woonkamer heeft de afgelopen jaren een spektaculaire groei doorgemaakt. Flexigrind is op Binnenhuis '87 een van de laatste ontwikkelingen op dit gebied. Het gaat om flexibele tegels (38 x 38 cm) die alle voordelen van de traditionele grindvloer en vloertegels met zich meebrengen. De tegels kunnen eenvoudig los worden gelegd en met een Stanley-mesje op maat worden gesneden. Wanneer een van de tegels in de loop van de tijd een beschadiging oploopt, kan men simpel tot vervanging overgaan. Bij verhuizen is het ook mogelijk om de grindvloer mee te nemen naar de nieuwe woning. Ook op het terrein van 'raambekleding' is in Ahoy het nodige nieuws te ontdekken. Luxaflex heeft bijvoorbeeld een grote verfijning in het bestaande programma aangebracht. Daarnaast zijn er nu ook jaloezieën die schuine ramen afdoende voor buitenlicht afschermen. Raambekleding vervaardigd van diolen garens (uiterst simpel op maat te knippen) horen eveneens tot de primeurs in Ahoy. CONTRAST Aan slaapkamers en keukens is dit jaar weer ruime aandacht besteed. Handgeschilderde houten paneelkeukens met 'ouderwetse' granieten (terrazo) bladen vormen een schril contrast met bij voorbeeld het Profilook kookcentrum voor zo'n 20.000. 'Oud nieuws' komt uit West-Duitsland, waar woon- en eetkamers anno 1900 in de belangstelling zijn gekomen. Schrille tegenstellingen met deze ontwerpen zijn te vinden in het Binnenhuistheater, waar het thema 'flexibel wonen' centraal staat. Op een grote draaischijf-doorsnee zes meter-worden drie verschillende woonideeën getoond. In elk segment van de draaischuif is een interieur opgebouwd. HYPERMODERN Hoewel voor de drie interieurs exact dezelfde meubelen zijn gebruikt, zijn ze totaal verschillend. Het eerste ontwerp is een hypermodern 'yuppie' interieur; daarna komt een gematigd-modern en tenslotte een vrijwel klassiek interieur. De verschillen weten de Zeister architecten Pierre Mazairac en Karei Boonzaayerte bereiken door behalve verschillende opstellingen ook sterk uiteenlopende kleuren toe te passen. Een heel bijzonder aspect van wonen is op de ruim honderd vierkante meter te vinden die voor 'Wandgezicht' beschikbaar is. Drie kunstenaars hebben zich in deze ruimte kunnen uitleven. Hoewel zij alle drie zogenoemde naïeve kunst bedrijven, zijn hun uitingen toch totaal verschillend. REGENMETER Uit Denemarken is een elektronische regenmeter geïmporteerd, de Rain-o'-Matic. Met een simpele druk op de knop kan men in een oogopslag aflezen hoeveel neerslag er per bui, dag, nacht, week of over een langere periode gevallen is. Het systeem bestaat uit een buitenshuis geplaatste regenopvangunit, voorzien van een trechter met rooster. De opgevangen hoeveelheid vloeit in een kieplepel, die na iedere mm regen automatisch geleegd wordt. Elke beweging geeft een impuls, die doorgegeven wordt aan de teller binnenshuis. Het apparaatje kost 149. FIETSTROMMEL Wie geen plaats heeft om fietsen te stallen kan overwegen de nieuwe zogenoemde fietstrommel aan te schaffen. De lage trommel is van kunststofglas gemaakt dat sterker is dan normaal veiligheidsglas. De rondgebogen ruit is gevat in een aluminium frame en zeer licht te openen en te sluiten. Producent van de trommel is de firma Kuipers in Nunspeet. SCHUURPAPIER GAAT5KEER LANGER MEE Groenendijk en Zonen (Enschede) komt met zig-zag schuurpapier van Nederlands fabrikaat dat niet alleen vijf keer langer meegaat, maar ook driemaal zoveel materiaal schuurt in dezelde schuurtijd. Door het aanbrengen van zig-zag lopende stofbanen in het schuurpapier raakt het papier minder snel verzadigd. Ook de slijpkorrel is van speciaal hard vs voor de liefhebber 1-meubeis: de auteurs J. Niemeyer hebben je 23 Rietveld- 'let werktekeningen U kunt nu dus zelf gaan om op een heel >pere manier aan uw eubel te komen. de modellen zijn, mag dit voor eigen gebruik, kost f 39,90. materiaal gemaakt dat niet stomp kan worden. HEATER VOOR BIJVERWARMING Onder de naam Microfurnace is op de Nederlandse markt een elektrische heater verschenen die niet alleen door de afmetingen (gelijk aan een kubus van 15 cm) en gewicht (nog geen 3 kilo) opvallend genoemd kan worden, maar die zich ook door de warmteopbrengst duidelijk onderscheidt van zijn concurrenten. Door de ingebouwde ventilator verwarmt de heater een gemiddeld vertrek van 6x6meter(kamerhoog) zeer snel. Omdat het verbruik van de heater (maximum vermogen 1450 Watt) snel terugloopt naarmate de omgevingstemperatuur oploopt, liggen in de praktijk de gemiddelde kosten voor deze bijverwarming tussen de14en18 ct/uur. De buitenkant van de heater, die voor circa 395 bij kachelspecialisten en ijzerwarenzaken te vinden is, wordt nooit warm, terwijl de temperatuur van de verwarmingselementen ook niet boven de 185 graden komt. Wanneer het apparaat omver wordt gegegooid schakelt de Microfurnace zichzelf na enkele minuten automatisch uit. Door het lichte gewicht en de compacte bouw is deze heater ook gemakkelijk als bijverwarming mee te nemen naar boot of caravan. OPEN HAARD MEE BIJ VERHUIZING Voor een heel bijzondere haard heeft de oudste openhaardenfabriek in ons land Ring lever gezorgd. In Leerdam heeft men namelijk een nieuwe voorhanghaard bedacht die niet alleen aan de kleur van het interieur kan worden aangepast, maar waarbij ook gekozen kan worden voor formaten die in de woonkamer passen. Deze voorhanghaarden zijn namelijk niet aan vaste maten geboden. De haarden zijn daarnaast (zonder hak- of breekwerk) eenvoudig te monteren. Het is zelfs mogelijk om de haard -als men gaat verhuizen- naar de nieuwe woning mee te nemen. WHIRLPOOL IN BADKUIP Van Ouwerkerk Zaandam brengt een installatie op de markt die een normale badkuip omtovert in een whirlpool. Het Cleopatra Spa-systeen bestaat uit een blower, verdeler, leidingen inspuiters en een elektronisch bedienpaneel. De lucht wordt via 48 openingen geïnjecteerd en kan worden ingesteld op drie verschillende luchtsnelheden. BROEIKASTJE Een goed uitgedacht broeikastje wordt door Amevo (Alkmaar) geïntroduceerd. Een waterreservoir en een bevloeiingsmat houden stekjes/zaadjes constant vochtig, waardoor het kweekproces -zonder er naar om te kijken- optimaal verloopt. Doordat het styropor materiaal goed warmte vasthoudt, wordt de groei versneld. Zijn de plantjes verspeenbaar, dan kunnen ze gemakkelijk door middel van een pennenplaat uit de potplaat gedrukt worden, zonder dat de wortels beschadigd worden. STOFZUIGER WAST END WEIL T Drie machines in een. Dat is de nieuwe stofzuiger van het merk VAX. Het apparaat zuigt, dweilt en wast. Met name handig voor het onderhoud van vaste vloerbedekking, omdat met deze stofzuiger ook vlekken en loopsporen kunnen worden verwijderd. Voor het wassen zijn speciale reinigingsmiddelen in de handel. Na het wassen zuigt de VAX de vloerbedekking weer droog.

de Stem | 1987 | | pagina 17