de Stem IMPACT DISC ITIEF AN ACTIEF KLEIN COMFORTABEL MOLENHUISJE OP THOLEN ZEEUWSE BUNKER VERBOUWD TOT WONING BADKAMER tegeli 11 Brugstraat 4 - Tel. 224844 »ser ïdaal 'T BOUWHUIS c.v.-radiare c.v.-ketels vloerverwarn gashaarden gevelkache houtkachell Eiken biel^ Eiken Hou] ENERGIEKE monteurs] Diverse gebrij bestratingsn Droogtromn Het dorpje Poortvliet ligt op het eiland Tholen net in de provincie Zeeland. Een klein landelijk dorpje waar de wind met striemende hand regeert. Midden in het dorp staat een grote geelgepleisterde korenmolen in prima conditie. De Korenaar is zijn naam. De molenaar, Han Christiaansen, is een gepensioneerde spoorwegambtenaar. Electrisch fori Kom eensj kijken In het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen ter hoogte van het dorpje Nieuwvliet ligt een bunker. Niets bijzonders, want de Duitsers hebben in deze streek wel meer gewapend beton achtergelaten. Met deze voormalige manschappen-bunker is echter wel iets ongewoons aan de hand. Hij doet namelijk dienst als woning. Adelbert en Jaqueline van de Wijher, van origine Amsterdammers, verruilden de betonnen hoofdstad voor een stuk beton in het wijdse Zeeuwsvlaamse landschap. „We hebben er nog geen moment spijt van gehad, want het is een zeer comfortabele woning", vertellen de enthousiaste bewoners. INICS - HITACHI - AMSTRAD |ten afm. anti blank 1-3285. hlen bin- het boven- I684-3285. (voetbal, nz.) 10,- om plan- en, 10,-. VRIJDAG 27 FEBRUAR11987 I 'Leven van wat de natuur ons geeft' 699,-. Van Inekenstr./ sda. bipstuk 01650- naval een épauletten, aasfornuis. bovenma- Llzaak, rum Breda. ËN, grijs/ "id gebr., pr. >871932. Immelmarkt- 01608- luur. uw nieuwe vindt u bij: Koel em el 14 Breda Tel. 076-811474 NWE. betond 50 x 50 cm, dik 6 2,50 p.st. Tel. oil 7459. OPDEK binnendeur' nieuw 25,-, tel. 01| 3285. Brandend te zien. Allej voor verwarmen tegei lage prijzen. balken, barbladen, schuttingplanken v.i grinttegels 3,75, sh kers 0,25 e.d. BsJ gen 26a, Terheydi 01693-2188/1267. Schouwbalken, bart tafels enz. Meirstr.79, Oud-Gas^ 01651-1201. EIKEN kast 125,- i.z.g.st.! tel. O76-22009q ELEKTRISCHE zaag 400,-, 654179. HOEKBANKSTEL salontafel, eix» 076-654179. KINDERWAGEN rotan, d.bruin, 01653-3761. KOLENHAARD Eiken kinderled. Divan 40,-- c|ilJ 150,-. eetk.stoelen J f 35.-.TeLOieSO^ KTV Philips 66 crn. sen, 200,- Te' 26332. Th.L. van Soerland.l straat 30, Breda. 076-611750-6504j7| DOOS mooie boekej alles wat, samen 3 01620-59382. Marijnen. r.v.s. troL rev. Nu 599,-. VanJ Nwe. Ginnekenstrf sage 1-3, Breda. EETHOEK bruin chroom, rookglazenl Tel. 076-658719 na| uur. Ruim tien jaar geleden kocht Han Christiaansen De Korenaar. Samen met zijn zoon restaureerde hij in een periode van vier jaar de molen. Dat alles met een doel. De familie Christiaansen wil aan de mensen laten zien hoe er eigenlijk geleefd zou moeten worden. Terug naar de natuur. Of zoals Christiaansen het zegt: „ik ben een molenaar uit principe". De verwelkoming door molenaar Han Christiaansen en zijn vrouw Antje is allerhartelijkst. De vraag die mij al uren bezig houdt kan nu dan eindelijk beantwoord worden. 'Hoe komt een gepensioneerde spoorwegman er in vredesnaam op om in een molen te gaan wonen?' Christiaansen: „Wij lezen nog al veel in dat boekje daar". Hij wijst op een bijna stukgelezen bijbel. „In de huidige maatschappij leeft het volk van chemische stoffen. Wij willen leven van wat de natuur ons geeft. Neem nou bij voorbeeld ons brood. Het brood wat je bij de bakker koopt heeft totaal geen voedingswaarde. Het is zacht en slap. Dat komt omdat de meelfabrieken allerlei chemische stoften in het meel doen. Die voorkomen dat het brood snel oud wordt. Dat is natuurlijk ongezond maar het votk wil dat niet zien. Daarom willen wij het volk 'voorleven'. Wij willen laten zien hoe onze schepper het leven bedoeld heeft", betoogt de molenaar Het gezin Christiaansen voert die zienswijze door in heel zijn leefwijze. In het kleine doch knusse huiskamertje van het molenaarshuis eist een enorm weefgetouw alle aandacht op. Antje Christiaansen: „Als je de stoffen voor je kleren zelf weeft ben je er zeker van dat er geen kunststoffen in verwerkt worden. Wij dragen alleen kleren gemaakt van natuurlijke materialen". Ook wat voedselvoorziening betreft is het gezin volledig 'self supporting'. Ik eet van het zelfgebakken brood, proef de kruidenthee met goudsbloemen en brandnetels uit eigen tuin, de 'koekjes van eigen deeg' en kwalificeer dat alles als smakelijk tot zeer lekker. Het is mij duidelijk dat de alternatieve leefwijze van de familie Christiaansen geen hobbyisme maar een 'way of life' is. VIJGEN Ik verbaas mij over de haast vanzelfsprekende kwaliteit van de produkten die zij maken. En dat louter om gezond en volgens hun levensovertuiging te leven. Mijn verbazing bereikt echter de grenzen van het ongeloof wanneer Antje Christiaansen me aan het eind van ons gesprek vraagt of ik de door haar geserveerde koffie lekker vond. „Een prima bakje", zeg ik op een ietwat vragende toon. Ze ziet dat ik het meen en met een triomfantelijke glimlach zegt ze: „Dat was helemaal geen koffie". De ingrediënten van de koffie blijken vijgen, gerst en cichorei te zijn. De woning van de molenaar en zijn vrouw is een authentiek molenaarshuisje. De uit 1910 stammende stulp is tegen de molen aangebouwd. In de bijkeuken is de voet van de molen te zien. „We wilden de molen binnen hebben, daarom is het binnenmuurtje weggebroken". De molen zelf is 200 jaar eerder gebouwd, in 1710. „Het huisje is wel klein maar in de achttiende eeuw woonden de molenaars nog in de molen zelf. Dat wil dus zeggen dat die mensen in een cirkel met een diameter van zo'n drie meter leefden. Dan is het nu toch wel een stuk beter gesteld met de behuizing van de molenaar", lacht Christiaansen. De huidige behuizing van de molenaar is inderdaad klein maar zeer comfortabel. Dat heeft veel werk gekost want toen de familie begin 1980 in het huisje trok voldeed het huis niet bepaald aan de normen die wij in deze tijd aan een woning stellen. „Dat kan je wel zeggen", beaamt Christiaansen. „In de eerste plaats was het hier onzettend koud. Het huis is gebouwd van IJsselsteentjes. En geen spouwmuren hè. Toen we hier pas woonden was het verschrikkelijk koud. Dat probleem hebben we opgelost met tempex en voorzetwanden, zodat we toch een soort spauwmuur hebben", legt de molenaar uit. Daarna werd centrale verwarming aangelegd. Van een buurman kocht Christiaansen wat oude ramen die hij voor de ramen van zijn huisje moteerde. „We hebben dus dubbel glas en dat scheelt nogal wat in de stookkosten". Verder werd de indeling van het huis ingrijpend veranderd. De woonkamer met open keuken bestond vroeger uit twee kamertjes, gescheiden door een gangetje. „Dat was veel te klein en onpraktisch dus daar hebben we één ruimte van gemaakt". VERROT Begin jaren zeventig werd bij de familie Christiaansen het idee geboren om een molen te 'adopteren', zoals zij dat zelf noemen. Christiaansen: „Wij liepen al een tijd met het idee rond om op een of andere manier het volk de juiste levenswijze te tonen. Via een goede vriend van ons kwamen we op het idee van de molen". In '75 werd uiteindelijk De Korenaar gekocht. De molen was toen in zeer slechte staat. „Een onbewoonbaar half verrot scharminkel". De restauratie zou veel geld gaan kosten. Geen nood, met Monumentenzorg waren goede afspraken gemaakt. Dat viel echter tegen. Met de bezuinigingsgolf aan het eind van de jaren zeventig werd ook voor Monumentenzorg de geldkraan dichtgedraaid. De restauratie kon op korte termijn niet doorgaan. „We hebben toen, in 1979, op het punt gestaan de molen weer van de hand te doen". Wie nu door Poortvliet komt ziet midden in het dorp een trotse molen staan. De restauratie is dus toch doorgegaan en de molenaar heet al met al toch Christiaansen. „Ja, we hadden nu eenmaal A gezegd dus we moesten voor ons gevoel wel doorgaan. Het kwam toevallig allemaal goed uit. Ik ging in die tijd in de VUT en mijn zoon kwam net van de mts. Toen hebben we gezegd nou, dan restaureren we De Korenaar zelf wel". Zo gezegd zo gedaan. Zoon Paul kreeg speciaal voor de restauratie uitstel van militaire dienst. Vader en zoon begonnen gezamenlijk aan het karwei dat uiteindelijk vier jaar zou gaan duren. „We hebben toen met Monumentenzorg afgesproken dat wij zelf de molen zouden opknappen. We hoefden daar geen arbeidsloon voor, want ik had immers mijn pensioen van het spoor. De materiaalkosten werden door Monumentenzorg, de gemeente en de provincie betaald". DROOGTE Met een korte rondleiding laat de molenaar het resultaat van vier jaar werken zien. Hij legt uit dat de molen met opzet geel is gepleisterd, omdat die kleur de droogte vasthoudt. „Dat is goed voor de kwaliteit van het meel. Christiaansen leidt me door de builzolder naar de meelzolder en van daaruit op de stelling. Die stelling moest helemaal vervangen worden. „Een enorm karwei, want de molen staat zo'n dertig centimeter uit het lood. In den beginne is hij eens afgebrand en toen is een deel van de oude fundering gebruikt, maar die was toch niet goed meer", legt de molenaar uit. „Elke steunbalk moest dus afzonderlijk bevestigd worden". De rondgang gaat verder naar de steenzolder en de kap. Alles ziet er prima verzorgd uit. Helaas maalt de molen momenteel alleen maar veevoer. „Ik zou zo meel kunnen malen. Alles is er klaar voor. We hoeven geen arbeidskosten te rekenen dus kunnen we het meel voor zo'n negentig cent de kilo leveren. Helaas we hebben nauwelijks een afzetgebied. Het volk is er nog niet klaar voor. Maar dat komt vanzelf wel", aldus de gedreven molenaar. Molen De Korenaar In Poortvliet FOTO DE STEM/ DICK DE BOER Warm in de winter en koel in de zomer (Duits fabrikaat). 448,-. Van Rooilil Ginnekenstr./Pas" Breda. EMAILLE ketel mej bodem, 9r00L 27,50.01626 GASFORNUIS F Moulinex g*1?. 100,-tel. Q1680j| bij 't Bouwhuis, 14, Breda, KOPIEERMACH. papier.Tel. Ö1^®^ 1751 KTV 6 kan. J'rJ install. 1500.076^ NIEUW tafelbiliart J1 beh. ISOj-- TAnt.| mach. 100''-Tê|. f ijzer 50,-. 228506. 'frijten Aan de buitenkant is nauwlijks meer te zien dat de behuizing van het gezin van de Wijher eigenlijk een bunker is. Een rechthoekig, met bruin hout betimmerd huis en een spits dak. Alleen de kleine raampjes en (van dichtbij te zien) de dikke muren doen anders vermoeden. Adelbert van de Wijher stopt dan ook al ruim zes jaar lang alle vrije tijd in zijn domein. En nog steeds is hij dagelijks met het huis bezig. Het, voorlopige, resultaat mag gezien worden. Wanneer je de woning binnenkomt is het overduidelijk. De betonnen muren, zo'n 68 centimeter dik, doen niet eens koud aan. In de kleine gezellig ingerichte woonkamer is het vrij donker. De kleine raampjes laten dan ook niet veel licht binnen. Hoewel het buiten een graadje of tien vriest, is het binnen aangenaam warm. Dat is het voordeel van de dikke muren, vertelt van de Wijher. „Het is net als in een grot. 's Zomers is het lekker koel en in de winter is het heerlijk warm. Bovendien wonen we met die dikke muren bombestendig". Een comfortabel huisje dus, zo'n bunker. Dat is echter nog maar een paar jaar zo, vertelt Jaqueline van de Wijher. „De renovatie van de bunker heeft veel bloed, zweet en trannen gekost. Toen we hier in 1980 kwamen waren er verschillende muren weggebroken. Dat hadden boeren gedaan zodat er een kar binnen kon. De bunker werd vroeger gebruikt als een soort schuur voor de boeren. Het was een grote tochtige en koude betonnen blok. Niet bepaald een lekker huisje". Toch kozen de Van de Wijhers juist die bunker als definitieve huisvesting. Waarom? „Ik vond het hier meteen een 'idyllisch plekje", aldus Adelbert van de Wijher. „De eerste indruk was inderdaad niet zo gunstig. Een paar betonnen muren in een jungle van brandnetels. Toen ben ik echter op het dak geklommen en zag al die ruimte. Je kon zover kijken als je maar wou. Je waant je hier helemaal alleen op de wereld. Dat was precies wat wij wilden. We hebben er altijd van gedroomd om zo te wonen. Dit kan ons droomhuis worden, dacht ik. Toen was de keus niet moeilijk meer". Na wat gehannes met vergunningen -„zelfs om te pissen heb je in dit land een vergunning nodig"- werd de bunker betrokken. „Maar dat viel heel erg tegen", zegt Jaqueline uit de grond van haar hart. „Het was in het begin echt pionieren. We hadden helemaal niets, geen gas en water. We hadden alleen maar verwarming van een oude potkachel. Het tochtte en we hadden her en der lekkages". KAARSEN Dat betekende hard werken om het wooncomfort wat te verbeteren. Adelbert ging bij de boeren in de buurt werken. Van het geld dat hij daarmee verdiende kocht hij materialen voor zijn huis. Zo kocht hij een partij planken en tweedehands ruiten om de bunker wind- en waterdicht te maken. Toen dat eenmaal gebeurd was schafte hij zich een windmolen en een batterij met zeven zwaar nikkelen cadmiumaccu's aan om zwakstroom op te wekken. „Want pionieren is leuk maar op den duur gaat dat gedoe met kaarsen en olielampjes je wel de keel uithangen", aldus Van de Wijher. Ondertussen begon Adelbert van de Wijher een eigen bedrijfje in houten kinderspeelgoed. Daarvoor werd het voorste gedeelte van de bunker verbouwd tot winkel. Binnenkort wordt die ruimte gecombineerd met een tentoonstellingsruimte voor kunstenaars uit de regio. Die handel bracht echter niet genoeg op om én te leven én te bouwen. Dus ging Adelbert weer als los werkman de boeren af en bouwde vervolgens eigenhandig een hypermoderne keuken in zijn bunker. De bunker begon al echt op een huis te lijken. Inmiddels was er echter een kleine Van de Wijher gekomen en de bewoners kregen met een nieuw probleem te kampen: ruimtegebrek. „Daar had ik snel een oplossing voor gevonden", aldus Adelbert. „Een tweede verdieping op de bunker zou ons huis twee keer zo groot maken". Na de bouwvergunning aangevraagd en gekregen te hebben begon Adelbert enthousiast aan het karwei. Nu bijna twee jaar later is de bouw bijna voltooid. Alleen binnen moet nog een en ander gebeuren. „Ik wilde het meteen goed doen, met kwaliteitsmaterialen, en dus heeft het wat langer geduurd, want de hele operatie moest wel gefinancierd worden. Maar je ziet het resultaat, we hebben er een zee van ruimte bij". Op de zolder is plaats voor een douche- en badruimte, twee slaapkamers en een hoop bergruimte. Aan één kant van de bunker loopt het dak een paar meter door. Onder dat afdak heeft Adelbert van de Wijher zijn werkplaats. DRINKEN Het wonen in een bunker kun je voor Adelbert en Jaqueline van de Wijher geen pionieren meer noemen. In zes jaar tijd hebben ze van een kale blok beton een haast luxueuze, ruime woning gemaakt die inmiddels van alle gemakken, zoals centrale verwarming en electriciteit, is voorzien. „Maar we blijven met het huis bezig, want we zitten nog vol plannen. Zo willen we bij voorbeeld in de zomer een uitspanning aan de weg beginnen. Wandelaars en fietsers kunnen dan voor ons huis wat drinken. Ook willen we groenten en planten voor de verkoop gaan kweken, zodat we uiteindelijk financieel van ons eigen werk kunnen rondkomen. Voor al die activiteiten zijn weer de nodige voorzieningen nodig. Dus we zijn nog wel even bezig". De bunker van het gezin Van de Wijher. FOTO'S DE STEM/ CORJ.DE BOER

de Stem | 1987 | | pagina 15