H t Lsse g °P GREGORY JAMES LEMOND, DE NAÏEVE ALLESKUNNER DE FRUSTRATIE VAN MORENO ARGENTIN: knal lO! He PAGINA SPORT: et peloton is begonnen aan het eerste post-Hinault jaar. De grote roerganger zit thuis en melkt koeien na tien seizoenen zijn wil aan vrijwel iedereen te hebben opgelegd. Hinaults na tuurlijke opvolger is een Amerikaan, Gregory Ja mes LeMond. Een wat naïeve alleskunner, die het aandurfde de handschoen tegen Hinault op te ne men. Het leverde hem zijn eerste Tour-zege op en kostte hem enkele jaren van zijn leven. Ruim zes maanden na binnenkomst op de Champs Elysées in Parijs heeft Greg LeMond de gebeurtenissen nog niet helemaal onder controle. LeMond is ge griefd en teleurgesteld. Verloochend door een vriend. Een interview over Hinault, de broederlijke klim naar Alpe d'Huez, wielrennen in Amerika, de come-back van Fignon en de twee totaal andere Ie1 vens die hij leidt in Europa en Amerika. Olympia kansloos Judowinst De Bruyne Speculaties Stenguns Combine IJZENDIJKE - De slotfai van de Zeeuwse volleybaleoi petitie staat voor de boeg. volgende standen per 21 f, bruari geven aan dat er in d meeste klassen nog veel spar mng is. Promotieklas dames: EWC 16-4 Dynamo 15-37, Savok 16-32, Morres l 29, EWC 2 15-26, Marathon 16-25, Voo waarts 16-21, SC Morres 15-18, Even K] ken 16-16, Marathon 2 15-7, Ardito ig. Promotieklas heren: Dynamo 16-45, YV 15-42, Dynamo 2 16-39, De Polder I6.2 Mytilus 2 16-23, Voorwaarts 17-22, CV 15-19, BOK 14-15, Verdegem 13-10, EVV 2 16-9, Savok 14-0. Eerste klas dame BOK 15-36, Wiska 15-31, Mytilus 2 15-j Morres 14-28, De Klomp 14-25, De Ster 14-24, Dynamo 2 16-21, YVC 15-18, CV 14-15, Mytilus 3 15-11, Sluvoc 15-3. Eera klas heren: WR 13-35, Labyellov 14-5 EWC 4 13-29, Ardito 13-28, De Sterre 13-22, Athanatos 14-22, Even Kijken l| 14, Marathon 12-10, EVVC 3 13-3, Sgra' 14-3. Tweede klas B dames: Athanat 14-37, Savok 2 13-36, Voorwaarts 2 13-i Philippine 15-27, De Sterre 2 13.; Scheldesport 11-13, Savok 2 12-11, Savo 4 14-6, Scheldesport 15-0. Tweede klai heren: Kikkers 17-50, Attack 17-45, CV 2 16-34, Voorwaarts 2 15-31, Scheldespoi 2 17-31, De Sterre 3 19-31, YVC 2 17-1 Morres 2 16-24, Kikkers 2 17-21, Ev( Kijken 2 17-13, Savok 3 18-9, Sluvoc 17. Savok 217-1. SE STEM 'ƒ7 1 weer verschillende vriendschap speeld, waarbij Zeeuws-Vlaams brder van AZW gewonnen te heb kuw een knap resultaat neer dooi 1 tegen Hoek. Opvallend was even in het duel tegen Kruiningei el ►P tn jje |P- nd ut or har Ion |an net I de zo te en niet spel en- Den ege- nds izer nten te jten. ïub- ein- li us 0- )e Vil- Dan- Luc- Hma 1 ieme- rt 4-4, Credit t-Hoe- ETC4- ile: De esse 50, elforge bort 33, >e Vil- out/De ers 42, lalle 39, ia 1 32, leldelin 'assaert meiaar rgh 36, SLma 2 Nova Inter- kmpiet man 34, nais 16, :n - ek-in- nd en Dort- eijsels p een meter, nieuw :lubre- lubge- imbout en. Hij norden at hem serie ezelfde scheele ierie 60 lindigde er. Derk tKHAV, horden, in serie, plaat- Dit op met de een eigen doelpunt en een go. van Guino Buysrogge kt* Hontenisse een afgetekend score op het bord brengen. KIELDRECHT-VOGEL WAARDE 0-0 - Voor rust tw« aan elkaar gewaagde ploege met veel middenveldspel weinig kansen. Na de herval ting een sterker Vogelwaard dat verschillende scorings kansen kreeg, maar er geel enkele kon verzilveren. IJZENDIJKE-TERNEU- ZENSE BOYS 1-2 - Terneu zense Boys, met verschillen! invallers in de ploeg, stond snel op een achterstand doo een treffer van Patrick van Hemel. IJzendijke bleef de ge hele wedstrijd een veldover wicht behouden, maar zag bezoekers gevaarlijk counte ren. Voor rust werd het doo Arjen Sol 1-1 en in de twee helft bezorgde Jackie Schee de bezoekers de zege. OOSTBURG-BIERVLIET 0 - Opnieuw had Biervlii moeite met een eerste klas-a delingsploeg. Na de nederiaa van afgelopen zondag Corn Boys kon Biervliet od nu geen echte vuist makei Oostburg kreeg zelfs de best kansen. Omdat die onbenv bleven eindigde het duel zoal het begon. ZAAMSLAG-AZW 2-3 - D openingfase van de wedstrij en ook het eerste gedeelte va de tweede helft waren voo AZW. Gerard Maas brak d score open, maar door ee strafschop van Gijs Lokhor: werd met een 1-1-stand rust. Door Theo Hanny en Pid Ruytenburg liep AZVV na pauze uit tot 1-3. Het werd no even spannend toen Jan c Zwarte 2-3 liet noteren, maai verder liet AZW het niet ko men. Het is noellijk on gemotiveerd te blijven' UTRERA - Het is de ochtend, waarop het nieuws binnensijpelt dat de Amerikaanse president Ronald Reagan zijn zesde vloot verder zou hebben laten oprukken richting de Libische kust. De uit gelaten menigte in het rommelige Zuidspaanse stadje Utrera wil niets weten van oorlogsdreiging. De mensen zijn gekomen om wiel renners te zien en lopen de driftig, maar vergeefs, fluitende en geba rende plaatselijke agenten van de Guardia Civil omver op weg naar sen leuk plaatsje langs de route, reg LeMond kijkt zorgelijk als hij Reagan's nieuwste zet op het schaakbord verneemt. Hij herin nert zich nog maar al te goed de Libische wraakacties op Ameri kanen een jaar eerder. Ook zijn naam werd genoemd. Er zou een aanslag op hem gepleegd worden in de Giro. „Als er iemand naar me vraagt, zeg maar dat ik Zwit ser ben", zegt hij prompt en ver dwijnt in de mensenmassa. 's Avonds na het eten blijkt het allemaal mee te vallen met de ex plosieve sfeer in het Middellandse Zee-gebied. In zijn hotelkamer, temidden van rondslingerende compact discs, kleren en schoenen, lacht LeMond over het voorval. „Ik ben wielrenner, geen politi cus", veronschuldigt hij zich. Het is een half jaar na zijn Tour-zege. LeMond is net overge vlogen uit zijn woonplaats Reno, 'oor zijn doen ongewoon vroeg, am zijn eerste seizoen als alleen heerser binnen de ploeg van Ber- TERNEUZEN - Op de slotda nard Tapie voor te bereiden in de van de zaalhockeycompeliti Spaanse zon. Het achterlaten van Van onze hockeymedewerker kwam wat de Zeeuwse pi* gen betreft alleen nog het ui mes team van Olympia in ac tie. Het werd een forse neder laag tegen Berlicum. De ove rige teams waren al ultge speeld. Vierde klas dames: BERÜ CUM-OLYMPIA 19-4 - afstraffing voor het team ia Terneuzen. Vanaf het begui signaal domineerde het ster voor de dag komende Bern cum. Binnen de kortste kere stond het 3-0 en pas bij 7-0® Olympia iets terugdoen, nie van Damme, die de produktie van Olympia w> haar rekening nam, scoor® vlot achter elkaar 7-1 en Voor rust scoorde Berlicu" nog een keer. In de twee" helft werd Berlicum nog ker. Via 9-3 en 11-4 werd een forse 19-4-zege aaieS vend. Een superieure ove winnaar in een leuk en tief duel. Van onze sportmedeiverkef RIJEN - In het Brabant* Rijen waren jeugdjudo^ van sportschool De Wee cesvol. Jan de Bruyne en vica Pecanac werden 0 eerste. In dit zogenaamde Sp> keltoernooi klasseerden 08 0 Dieleman, Nadia de wee Ferdi Dudek zich als Hun clubgenote Leoni DU - -.t toert werd door 29 clubs deelgft men. In totaal kwamen 4WJ doka's op de mat. van het sportjaar. Kun jij ze nog wel zien? LeMond: „Als ik ergens spijt van heb, is het wel van die beklim ming. In mijn onnozelheid dacht ik dat juist die etappe onze vriendschap opnieuw zou bezege len. Ik liet Hinault de rit winnen, ik zou de Tour winnen, alles pais en vree. We zouden als vrienden richting Parijs trekken. Tijdens de beklimming vroeg hij mijn steun. Hij wilde niet afgaan, ge lost worden voor eigen publiek. Na de rit ging hij tot mijn verbijs tering gewoon door met ruzie ma ken. Die dag heb ik het meeste ge leerd in mijn hele loopbaan. Ik kon de houding van Hinault ove rigens wel begrijpen. De hele or ganisatie van de Tour had hem onder een onvoorstelbare druk gezet. Een Fransman, die een on aantastbaar record in de Franse ronde kon vestigen, wie is daar te gen bestand? Ik zou in dezelfde si tuatie misschien precies zo heb ben gereageerd. Maar neem van mij aan dat ik het wel eerlijk had gespeeld. Had hij me maar recht in mijn gezicht gezegd: 'Greg, ik wil mijn eigen kans gaan'. Dat zou Greg LeMond: „Ik weet dat ik de komende jaren in de Tour start om te winnen". ik fair hebben gevonden. Nu bleef hij roepen dat hij in mijn dienst reed, maar probeerde intussen ge woon zelf te winnen". Je bent naïef geweest? LeMond: „Naïef is niet het goede woord. Ik ben iemand die gelooft in het goede in de mens. Ik weiger om eerst naar het slechte te kij ken. Natuurlijk, er zijn mensen die kwaad willen, maar daar ga ik niet vanuit. Ik heb heel veel met Hinault gekoerst en altijd was hij een toffe vent. Een vriend. Hij be zocht me zelfs in Amerika. Ik ver trouwde hem blind. Maar door de druk, die heel Frankrijk op zijn schouders legde, werd hij een beest. Dat is misschien wel de re den dat hij vijf keer de Tour kon winnen. Ik respecteer Hinault als sportman, maar als mens is hij me zwaar tegengevallen. Hij is mijn vriend niet meer". Je kreeg er nog een tweede teleur stelling bij: het wereldkampioen schap in Colorado Springs werd een grote flop. Voor het wielren nen in Amerika en voor jou per soonlijk. LeMond: „Het WK was een ar moedig voorbeeld van wieler sport. De organisatoren waren amateurs in de zuiverste zin van het woord. Ze hadden nooit een wedstrijd als bijvoorbeeld de Tour de France gezien. Wat mag je dan verwachten? Amerikanen kijken heel anders tegen wielren nen aan dan Europeanen. Ameri kanen willen circusachtige wed strijden. Heb je ooit Amerikaans profworstelen gezien? Het is een grap, niet serieus te nemen. Wiel rennen in Amerika is net zoiets. Negentig procent van de toe schouwers begrijpt er niets van. Het gaat ze te snel. Het WK had ook nooit in Colorado Springs ge houden mogen worden. Een plaats met amper 100.000 inwoners er gens in het midden van nie- huis en haard heeft hem moeite gekost. „Sean Kelly heeft me voorspeld dat ik geen vijf jaar neer koers", zegt LeMond. Vooral mentaal vergt de over steek naar Europa steeds meer van me. Mijn wortels liggen in Californië. Ik heb daar een heel ander leven dan in Europa. Mijn familie woont er, mijn zoontje gaat er straks naar school, mijn vrienden leven er, het is de mooi- plek van de wereld. Het is moeilijk om in Europa gemoti veerd te blijven functioneren. Ik heb voor mezelf uitgemaakt, dat over vijf jaar beslis of ik zal stoppen of doorgaan. Maar of ik dto vij f j aar vol maak? fe hebt zes maanden tijd gehad om ie eerste Tour-zege te verwerken. Nadenken over wat er allemaal in ene turbulente juli-maand is gebeurd. Is het meegevallen? LeMond: „Ik had een heel andere voorstelling van blijdschap rond een Tour-zege. In 1983 werd ik wereldkampioen. Daar was ik verschrikkelijk blij mee. Een heerlijk gevoel. Dat gevoel heb ik nooit gehad, toen ik in Parijs op het podium stond, terwijl het win- Jen van een Tour toch van een heel andere orde is. Het heeft een jjjd geduurd, eer ik me verzoend had met die Tour-zege. Het geru- ®e met Hinault duurde ook na de Tour voort. Hij noemde het psy- Wologische oorlogsvoering om toij mentaal sterker te maken. Ik weet wel beter. Hinault praat zo |oor radio en televisie. Denkt al- 'een aan zijn imago. Alles wat hij L - is doordacht en past in het feeld wat de mensen van hem -'tl". f» televisiebeelden van jullie Jtoederlijlce klim naar Alpe "Huez zijn in het hoogtepunt 'Er kleeft een smet aan mijn wereldtitel' xauii liuugcilute ucvi» zcijn in Europa ongeveer werd derde. Aan dit toet" "'tgeroepen tot MARBELLA - Miljoenen wiegen zachtjes naast elk aar in het exclusieve ha ventje van Puerto Banus, een paar kilometer buiten Marbella. De oogverblin dende jachten van de rij ken der aarde koesteren zich in een warm voor jaarszonnetje, wachten op gepoetst op de dagen dat hun meesters de kapitein spet weer opzetten en uit varen naar de Canarische Eilanden of Kreta. De aandacht wordt van de bo ten afgeleid als Moreno Argentin zich presenteert. Een opvallende zonnebril met geel montuur rondt zijn ogen, een moderne regen boogtrui, waarop een schilder achteloos vijf strepen blauw, rood, zwart, geel en groen lijkt te heb ben gezet, siert zijn schouders. Moreno Argentin lijkt 1986 ver teerd te hebben. In Miljas won hij onverwacht al zijn eerste wed strijd van het seizoen. Argentin oogt dan ook ontspannen. Heel anders dan de weken na Colorado Springs, waar hij met ongewoon vertoon van macht de complete wereldtop in de vernieling had gereden. Het vervolg was minder fraai. Bij terugkeer in Italië sloopten re cepties, reizen en maagproblemen Argentin in recordtijd. Zijn sei zoen was acuut ten einde en de wereldkampioen werd onderwerp van de wildste speculaties, waarin doping en ernstige hartproblemen lië, was eregast op tal van recep ties en moest tussendoor ook nog koersen. Dat was te veel voor mijn lichaam. Het verteerde de stress niet". Moreno Argentin in het haventje van Puerto Banus. „In Oosten rijk wil ik de kwaadsprekers de mond snoeren met een plaats op het podium" centraal stonden. Argentin gaat er nog onder ge bukt, reageert in een vlammend betoog zijn frustraties over de af faire af. „Ik ben me er terdege van bewust, dat de hele wereld er in middels van overtuigd is, dat ik gedrogeerd wereldkampioen ben geworden", zegt hij. „Het resul taat van een enorme roddelcam pagne in de Italiaanse pers. Naar de waarheid is me nooit gevraagd. Na Colorado Springs werd ik ont vangen door de president van Ita- „De dokter vond het beter dat ik me liet opnemen in een privé- kliniek om op die manier de Ita liaanse media te ontlopen. De kli niek was echter compleet volge boekt. Er was alleen nog een bed voor me op de hartafdeling. De pers kwam daar achter en van de ene op de andere dag lag ik vol gens iedereen aan een hartbewa- kingsmachine, ondanks het feit dat we communiqués uitgaven met een heel ander verhaal. Ar gentin lag op sterven. Op alle mo gelijke manieren probeerden persmensen de kliniek binnen te dringen. We moesten zelfs carabi nieri met stenguns aan de poort laten posteren om hen buiten de deur te houden. Waanzinnig ge woon. Ik zal moeten leren leven met de gedachte, dat er een smet aan mijn wereldtitel kleeft". Argentin wordt in Italië nog al tijd niet helemaal voor vol aange zien. Dat komt, omdat hij zijn grootste triomfen buiten de eigen landsgrenzen behaalde en de aan dacht van de media onverminderd blijft uitgaan naar Moser en Sa- ronni. „Roberto Visentini zit met hetzelfde probleem", aldus Ar gentin. „Hij won de Giro en ik won Luik-Bastenaken-Luik en werd wereldkampioen. Natuur lijk, we worden serieus genomen, maar de kranten hebben meer baat bij de controverse tussen Sa- ronni en Moser. Dat verkoopt be ter". Merkwaardig genoeg werd Mo reno Argentin in Italië niet tot wielrenner van het jaar gekozen. Guido Bontempi ging hem vooraf. Argentin mocht zich troosten met de titel 'man van het jaar'. „Die uitverkiezing was voor mij toch een bewijs, dat ik algemeen geres pecteerd word", aldus Argentin. „Waar het nu om gaat, is mijn status te bevestigen. Ik wil meer. Ik heb mijn tandartsenstudie niet voor niets opgegeven. Ik wil me dit jaar richten op de Ardense klassiekers en de Giro". Een jaar wachten moest Argen tin ook, vooraleer hij zich kon la ten kronen tot wereldkampioen. In 1985 werd hij voor eigen pu bliek in Giavera del Montello door Joop Zoetemelk van de titel afge houden. De Italiaan was diep ont goocheld, maar is achteraf blij dat het anders gelopen is. „Als ik in Italië wereldkampioen geworden was, zou er van één grote combine gesproken zijn", zegt hij nu. „Mijn wraak kwam ver van huis, in Co lorado Springs. Al mijn grote overwinningen behaalde ik buiten Italië. Daar heb ik mijn naam op gebouwd. Vandaar ook dat die do- pingverhalen me dwars zitten. Ik heb nooit problemen gehad met de dopingreglementen. Ik ben realist genoeg om te onderkennen, dat het leven van een sportman niet eindigt na zijn carrière. Dit jaar wordt het wereldkampioenschap gehouden in Villach, hemelsbreed tweehonderd kilometer van mijn woonplaats San Dona di Piave bij Venetië. In Oostenrijk wil ik de kwaadsprekers de mond snoeren met een plaats op het podium". mandsland. Het WK werd boven dien slecht verkocht, de afspraken met de televisie-stations waren beroerd en als klap op de vuurpijl bleek ook het weer een ramp. Een gemiste kans. Het gevolg is dat sponsors huiverig zijn om in de wielersport te stappen. Ze wach ten af. Ik geloof er nog in. Als de bal eenmaal gaat rollen, krijg je een sneeuwbal-effect". Zelf heb je je landgenoten zeer te leurgesteld door enkele dagen voor het WK te roepen, dat je geen we reldkampioen zou worden. Dat verwachtten ze niet van de man, die net de Tour had gewonnen. Je bent hard aangepakt in de Ameri kaanse media. LeMond: „Ik was alleen maar eer- lijk en dat is me kwalijk genomen. Ik kwam ziek uit de Coors Classic, die ik alleen door een wonder kon voltooien. Moreno Argentin heeft me regelmatig geduwd als we bergop moesten, om me toch vooral aan de finish te krijgen. Aan het einde kon ik niet eens een criterium van negentig kilometer uitrijden. Ik kwam met griep en mentaal aangeslagen uit de Coors Classic. Ik had roofbouw gepleegd op mijn lichaam, de psychologi sche oorlogsvoering van Hinault had me geestelijk uitgeput. De week voor het WK lag ik plat, kon helemaal niet trainen. Ik stapte als het ware uit het bed op de fiets en werd nog zevende in Colorado Springs. Dan kan het toch geen zwaar parkoers zijn geweest? Achteraf zeg ik, dat ik in de Coors Classic had moeten opgeven, maar ik was toen nog zo gefixeerd op de eindzege in het Super Pres- tige-kiassement, dat ik bleef doorrijden. Het ruïneerde op slag mijn WK-kansen. De Ameri kaanse media hadden er geen be grip voor. Omdat ze geen verstand hebben van wielrennen". Voor het gros van de wielerken- ners staat de Tour-winnaar de ko mende jaren vast: Greg LeMond. Zie je dat zelf ook zo en ben je geïnteresseerd in het record van Merckx, Anquetil en Hinault? LeMond: „Objectief bekeken zijn er twee kandidaten om de Tour te winnen: Fignon en ik. De reden is simpel: er zijn maar heel weinig renners, die én goed kunnen klim men én goed kunnen tijdrijden. Die combinatie is noodzakelijk voor het winnen van de Tour. Zo als elke andere wielrenner heb ik echter geen garantie, dat het me zal blijven vergaan als in 1986. Er kan zo veel gebeuren in een wie lerleven. Ik ben geïnteresseerd in het record van Merckx, Hinault en Anquetil. Het is niet onmoge lijk de Tour vijf keer te winnen, maar het ligt niet voor de hand. Ik weet dat ik de komende jaren in de Tour start om te winnen. Als ik de ronde nog twee of drie keer zou winnen, zou ik dat al een prachtig resultaat vinden". Je noemt Fignon als je voornaam ste concurrent. Geloof je dan in zijn come-back? LeMond: „Ik weet niet wat ik er van moet denken. In 1984 won hij met grote overmacht de Tour. Daarna is hij met zijn gezondheid gaan sukkelen. In zijn ploeg wa ren er meer renners met serieuze gezondheidsproblemen. Daar werden nogal wat vraagtekens bij gezet, ook door mij. Hij had na zijn operatie veel sneller terug moeten zijn aan de top. Dat was verdacht. Er was meer aan de hand. Hinault onderging dezelfde operatie, maar werd toch tweede in de Tour. Fignon had veel meer tijd nodig en viel ook nog uit. Na zijn terugkeer in het peloton reed hij uitgesproken agressief. Alsof hij wilde tonen: ik ben weer de oudq Fignon, niemand kan om me heen. Op de een of andere manier doorzag ik hem. Het was niet de Fignon van 1984. Vandaar mijn twijfels. We zullen moeten af wachten". Je begint aan je laatste jaar bij Bernard Tapie, die man, die je het befaamde miljoenen-contract aanbood. Hoe gaat het verder? LeMond: „De vraag is of Tapie volgend seizoen nog een wieler ploeg wil sponsoren. Ik ben niet aan hem gebonden en onderhoud contacten met andere gegadigden. De sfeer in de ploeg is nu goed, omdat er meer buitenlanders zijn en Hinault is gestopt. Er zijn vorig jaar momenten geweest, dat ik acuut wilde vertrekken door de ruzie met Hinault. Dat was geen sfeer om in te presteren. Er is veel te doen geweest om mijn miljoe nencontract. Heeft me nogal wat negatieve publiciteit opgeleverd. Maar wielrennen is de zwaarste sport van de wereld, er zijn se rieuze risico's aan verbonden. Mag dat alsjeblieft betaald wor den? Ik voeg er onmiddellijk aan toe, dat geld voor mij niet alles is. Want fietsen alléén voor het geld botst met mijn eergevoel".

de Stem | 1987 | | pagina 9