kAR E. 6Er zal kritisch naar ons worden gekeken INKADER ACTIE TEGEN VUWESTERSCHELDE 'Gravin' Westdorpe [timmert aan de weg Info-avonden over voorkomen inbraak ADMINISTRATIEVE RUILVERKAVELING SLUIS-OOSTBURG IN VOORBEREIDING DONDERDAG 26 FEBRUAR11987 BlSflM VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 PANASONIC - ervice W. de Kok Contant geld essen voor f 200,- nstituut Etten-Leur Goed schilderwerk KLEINTJE 1.18.670,- Terneuzense Mélina mag stemmen \DARTS WORDT STEEDS POPULAIRDER markten Vergadering Boerenbond druk bezocht BRESKENS - De Stichting Wereldwinkel Fonte Boa heeft deze week 3000 handtekenin gen gestuurd aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mevrouw N. Smit-Kroes. Schaaktoernooi voor scholen in Terneuzen Schoolhandbal in 't Zwaantje Plaatselijk nieuws Terneuzen Westdorpe Zaamslag Sluiskil INITIATIEF POLITIE TERNEUZEN Jongeren FNV in actie tegen j eugdwerkplan Druk programma Zwaluw Sluiskil Windhondenclub viert j ubileum st voor ACTIEF! lals: TRAAT4 12 48 44 Fonte Boa verstuurt 3000 handtekeningen Brabantse Metaalhanc voor al uw metaal; Wieringenstraat 56, 076-874858. voor al uw oud goud raden en gouden mui Gratis taxatie! Postzegel- en Munten del Kienhorst, Reigers Breda. Legitimatie plicht. Tel. 076-135912 chool O.v. Dongen 50 in schakel of automr sriecursus 30 maart, theories 98% in één keer slaagd I Inl. >76-142549. secr.- afd. secr.- praktijkd .B.A.- middenstand- datatypi: to- mach. schr. Vraag studiegi 73 HC Etten-Leur. 01608-343 CHAUFFEUR, 36 jr. vr< werk, liefst intern. Duitsland, Zwitserli Oostenrijk of Italië, erv. trailer en combinatie. 01620-57405. tegen scherpe prijzen. P. Ammerant, 076-8734! Een plaatsen: resultaten ken. <*w*t viteit De kampioenen tinny stationwagon en efst 1,5 m3. Kortom, in model te vinden dat de showroom van uw Moeder en Mélina met de foute oproepkaart. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Met de poli- ltiek kun je niet vroeg genoeg I beginnen. Mélina de Bakker luit Terneuzen krijgt nu al de I kans, ook al is ze pas vieren- leenhaif jaar oud. Afgelopen vrijdag viel in haar ouderlijke I woning een oproepkaart voor |de verkiezingen van de Pro- vineiale Staten op 18 maart in Ids bus, met de uitnodiging die dag naar het stembureau De Schans te komen. Politieke interesse heeft |Mélina echter nog niet aan de gelegd. Haar moeder: „Ze weet alleen de naam van de koningin, maar verder heeft ze van politiek geen verstand". De computer van het bevol kingsregister van de gemeente Terneuzen denkt echter dat Mélina geboren is op de vreemde geboortedatum 02- 00-00. Oud genoeg om te stem- FOTO DE STEM/COR J. DE BOER men, moet hij gedacht hebben. De afdeling bevolking werkt sinds vorig jaar met een computer. Een woordvoerder van de afdeling bevolking noemt het gebeuren 'voorlopig onverklaarbaar'. „Het kost wel even tijd om uit te zoeken waar de fout nu precies zit", zei hij. Het voorval is te wijten aan kinderziektes in het sys teem. „Maar het zal geen tweede keer gebeuren", aldus de woordvoerder. Mélina weet nog niet of ze woensdag 18 maart naar het stembureau zal gaan. weg 1, tel. 01170-2679. /eg 15, tel. 01150-12612. Van onze correspondent IWESTDORPE - Sinds enige tijd is Westdorpe een vereniging I rijker. In De Gravin is een dartsclub gevestigd, die op het ogen- I Wik twaalf leden telt. De club draagt de naam De Gravin en I wordt bestuurd door A. de Maillie, L. van Hurck en T. Soethaert. luit jaar spelen de leden een onderlinge competitie. Daarnaast I worden regelmatig wedstrijden gehouden, waar iedereen aan Mee kan doen. willen zij een regionale club competitie houden. Clubs die hier belangstelling voor heb ben kunnen contact opnemen met Paul van Gimst in West dorpe. Een aantal clubs uit de omgeving heeft al te kennen gegeven hier iets voor te voe len. De enthousiaste Van Gimst zegt dat darts spelen geen dure spprt hoeft te zijn. „Wel is iedere speler voorzien van eigen darts, die heel verschil lend kunnen zijn. Ook de kos ten ervan zijn variabel. Een dartsset kan zo'n 15,- kosten, maar er zijn ook mensen die een paar honderd gulden neertellen voor een set," zegt hij. De dartssport is in Zeeuwsch-Vlaanderen flink in opkomst. De wedstrijden in Westdorpe worden het beste bezocht. In de regio zitten in tussen al 200 a 250 mensen die darts spelen. Sommige dames blijken ook al 'weg' te zijn van deze tak van sport, die niet leeftijd gebonden is. Ieder jaar wordt gespeeld om het open kampioenschap van Westdor pe. De huidige kampioen is Willem Lievens van De Geus uit Sas van Gent. Iedere zes weken komen 1«en de veertig en vijftig I «artsspelers uit heel Iteeuwsch-Vlaanderen en uit I naar Westdorpe om een Individuele wedstrijd te spe- I Vrij regelmatig nemen le- |®n deel aan wedstrijden in gië, Sas van Gent of Ter- I «euzen. In Westdorpe kunnen de Ih' u-S 0ver vier dartsborden I oeschikken en binnenkort kan I, s °P zeven borden gespeeld werden. Het bestuur wil ook jriiag meer leden hebben. De pSende wedstrijd wordt ge peeld zondag 22 maart om drie in De Gravin. anaf die wedstrijd wil men proberen zo'n vijftien a twin- 8 Prijzen beschikbaar te stel- jdhankelijk van het aan- deelnemers. Als spelsoort 5fn kij wedstrijden steeds r°Pen op gespeeld, waarbij I houdt ^et scoreverlo°P bii" gaat er altijd sportief l,?nt°e." zegt Paul van Gimst, I" ,ln samenwerking met W. I u,t- Terneuzen, W. Lie- rZult Westdorpe en C. Staal It.as Van Gent druk bezig is I kom .r/oorbereiding van het mende seizoen. Dit najaar GOES, 25 febr. - Spruiten onge- schoond kl. 1 A 123-132. Witlof kl. 1 A 160, kl. 2 A 90-150. Prei kl. 1 A 132, kl. 2 79. Kroten kl. 2 A 37, B 19, C11- 13. Winterpeen kl. 1 2010, kl. 2 20 9- 11, 30 6-13. Uien kl. 2 dr. 5. Late aardappelen kl. 2 kr. 19, mi. 7-10. AMSTERDAM, 25 februari - In Bintje 50mm werden 198 contrac ten verhandeld voor levering apr bij een prijs van ƒ27,80 tot ƒ29,30 per 100 kg en 247 contracten leve ring mei tegen ƒ29,90 tot ƒ31,00. De stemming was goed prijshoudend. GRAAUW - De NCB-afdeling Graauw hield een druk be zochte algemene jaarvergade ring in het gemeenschapshuis. Afdelingsvoorzitter J. Steij- aert blikte in zijn openings woord terug op de activiteiten van de afdeling. Hij zei verder dat de landbouw zeker in de nabije toekomst voor grote problemen staat in verband met overschotten. De voorzitter benadrukte het belang van het herstel van het marktevenwicht. Daar zal volgens hem duidelijk richting aan gegeven moeten worden. Tijdens het huishoudelijk gedeelte werden de gebruike lijke jaarstukken behandeld. Verder kwamen tal van on derwerpen aan de orde, zoals de dienstverlening van de NCB, wildschade, de commis sie zelfstandigen, de staten verkiezingen en de verkiezing van gezworenen voor het Hul ster Ambacht. Tijdens het tweede gedeelte sprak C. Steyaert uit Lelystad over Domeinen en de IJssel- meerpolders. Van een onzer verslaggevers De handtekeningen worden aangeboden in het ka der van de actie tegen vervuiling van de Westerschel- de, die Fonte Boa in juli van het vorig jaar startte. Die actie richtte zich met name tegen de Belgische over- heidsplannen om lozing op de Westerschelde van giftige af valstoffen via een smeerpijp vanuit Tessenderlo toe te staan. Fonte Boa vreesde toen dat de Nederlandse overheid het uitdiepen van de Wester schelde zou 'uitspelen' als te gemoetkoming voor het zuive ren van die afvalstoffen. TERNEUZEN - De Schaak club Terneuzen houdt dinsdag een toernooi voor leerlingen van de basisschool in de bo venkantine van het Zelden- rustcollege. De winnende school mag za terdag 7 maart in Souburg meedoen aan het Zeeuws kampioenschap. De speeltijd per partij is twintig minuten. Als er dan nog geen winnaar is, beslist een scheidsrechter wie 'er op punten wint'. In totaal nemen er 25 teams van elf scholen deel aan de wedstrijden. De eerste schaakstukken worden verzet om 10.00 uur. TERNEUZEN - De school sportcommissie in Terneuzen houdt maandag 2 en dinsdag 3 maart een schoolhandbaltoer- nooi in sporthal 't Zwaantje. Aan het toernooi doen ze ventien jongens- en vijftien meisjesteams mee. De finales vinden dimsdagmiddag plaats. Het toernooi begint maandag om 8.30 uur. Tevredenheid Nu de kwestie van de smeerpijp, na een kort geding, van de baan is, is ook het uit diepen van de Schelde voorlo pig in de ijskast gezet. Reden tot tevredenheid voor Fonte Boa, dat de noodzaak van het uitdiepen betwist. Daardoor zou sterk veront reinigd slib in de Wester schelde terecht komen en de 'kraamkamerfunctie' voor al lerlei vissoorten verloren gaan. Zelfde spelletje In een begeleidende brief trekt de Wereldwinkel echter opnieuw aan de bel bij Smit- Kroes. Gevraagd wordt of zij de mening deelt van haar par tijgenoot Voorhoeve, die on langs stelde dat de Schelde kan worden uitgediept als de Maas schoon is. „Er wordt weer hetzelfde spelletje ge speeld", zegt Fonte Boa woordvoerder J. Tanghe, „en de Westerschelde wordt op nieuw als joker ingezet". Het aantal handtekeningen is volgens Tanghe onverwacht groot. „Dat zijn alleen nog maar de handtekeningen die we in de Wereldwinkel hebben verzameld. Velen hebben ook rechtstreeks aan het ministe rie geschreven". Met het aanbieden van de handtekeningen is wat dat deel betreft de actie afgerond. Maar Fonte Boa blijft door gaan. Ze wijst op de steeds verder gaande verontreiniging van het oostelijk deel van de Westerschelde en vraagt aan Smit-Kroes 'aan deze desas treuze situatie een einde te maken'. Wandelen - Zaterdag houdt de wandelsportvereniging De Vrijbuiters de laatste wandel tocht in dit winterseizoen. Men kan er aan deelnemen op de afstanden 5,10 en 15 kilometer, start tussen 12 en 14 uur, van uit het clubhuis in de Bloe- menbuurt. Voor de deelnemers die alle in deze winter gehou den tochten hebben meegelo pen ligt er een medaille te wachten. Op het af te leggen parkoers is een verzorgings- post aanwezig en kan men te vens koffie of soep verkrijgen. Astmafonds - De afdeling Terneuzen/ Axel van het Ne derlandse Astmafonds gaat binnenkort in samenwerking met de Kruisvereniging star ten met gespreksgroepen voor ouders van kinderen met CARA en voor volwassenen die hieraan lijden. Inlichtin gen en aanmeldingen kunnen gericht worden aan het secre tariaat, Koninginnelaan 26 te Terneuzen telefoon 01150- 12634. COC - Doordat er aanlooppro blemen zijn rond de ruimte waar het COC Zeeuwsch- Vlaanderen haar soosavonden houdt, is er morgen geen soos- avond. Ook de ruimte waar het COC voorheen gebruik van maakte, de Jongerenbe weging, bleek niet beschik baar te zijn. Daarom komt er voor het eerst sinds vijf jaar een COC-soosavond te verval len. Vanaf 13 maart maakt de homosoos definitief gebruik van de soosruimte van de Cen trale Stichting aan de Nieuw- straat. Schieting - In zaal Het Oud Raedhuys wordt vandaag een schieting gehouden voor alle 55-plussers en invaliden. De sctiieting begint om 14.00 uur. DVV - Leden van de kaartver- eniging DW speelden in café Het Wapen van Zeeland de tweede ronde in bieden zonder roem meetellend voor het clubkampioenschap 1987. De uitslag is als volgt; l.Jac. van Doorn, 2. H. Koekkoek, 3.P. de Waai, 4. A. de Zeeuw, 5. J. van de Bos. De stand na twee ronden is als volgt; 1. H. Koekkoek 107 punten, 2. Jac. van Doorn 106,3. R. Michielsen 105, 4. A. de Zeeuw 100, 5. J. van Doorn 100. Winnetou - Aan de maande lijkse schieting op twee wip pen van karabijnbclub Win netou namen 47 schutters deel. Uitslag wip 1: topvogel: Fre- derik de Smet, Lochristi; rech ter zij vogel: Mattie van Op- zeeland, Sas van Gent; linker zijvogel: Tina Vermerrsch, Gent; grootste aantal (3): José Vleesschouwer, Moerbeke. Wip 2: grootste aantal (4): Piet van Puyvelde, Sluiskil. De volgende schieting is zaterdag 21 maart in zaal Dallinga, aanvang 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In de maand maart houdt de gemeentepolitie van Terneuzen in samenwerking met de rijkspolitie een aantal informatie-avonden over het onderwerp "hoe inbraak te voorko men'. De politie licht belangstel lenden dan voor over allerlei maatregelen die men zelf kan nemen om inbrekers buiten de deur te houden. Ook in Bie- vliet, Hoek en Zaamslag ko men er zulke avonden, maar de plaats en data daarvoor zijn nog niet bekend. Op maandag 9 maart kun nen bewoners van de bomen- en bloemenbuurt, alsmede de Hondiusstraat, St. Streuvel- straat, Anna Bijnsstraat, Bil- derdijkstraat, Vondelstraat, W. Kloosstraat, Da Costa- straat, Brederostraat, Eras- musstraat en Guido Gezelle- straat in het gebouw van de LTS terecht. TERNEUZEN - De Jongeren beweging verbonden met de FNV houdt woensdag 18 maart een informatie-avond over het jeugdwerkgarantie plan van minister De Koning. De avond is onderdeel van een landelijke protestactie tegen het plan. De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw van de Jonge renbeweging aan De Blokken. De beweging gaat in heel Ne derland 30.000 folders ver spreiden, waarin zij uitlegt wat er schort aan het plan. de jongeren willen dat de ge meenten zich uitspreken over het plan, dat waarschijnlijk in juli door de Tweede Kamer behandeld gaat worden. De avond in Terneuzen begint om 20.00 uur. SLUISKIL - Showband De Zwaluw uit Sluiskil heeft de komende weken een druk pro gramma. Zaterdag 28 maart speelt de band tijdens het carnaval in St. Jansteen, zondag 1 maart in Wetteren (B) en maandag in Zelzate (B). De week erop, zon dag 8 maart, is het in Eeklo (B) nog steeds carnaval. De Zwa luw is ook daar present. Za terdag 21 maart ondersteunt de showband de winkeliers van Hulst tijdens het begin van het lenteseizoen. Datzelfde gebouw is op 10 maart de plaats voor de Oude Vaart, Beethovenhof, Beetho- venstraat, Schuberthof, Schu- bertstraat, J. van Lennep- straat, Genestetstraat, J. van Looystraat, Staringstraat, Potgieterstraat, N. Beetsstraat en H. Heijermansstraat. Het gebouw van de scholen gemeenschap 'De Leeuwtjes' is woensdag 11 maart de plaats waar de politie bewoners van de Oranjebuurt, de Schilders- buurt, Nassaustraat, Prinses- senstraat en Leeuwenlaan voorlicht. De dag erop kunnen de bewoners van de Churchil- laan, de wijk Serlippens, Fre- derik van Eedenstraat en Othene er terecht. De wijk Katspolder is maandag 16 maart welkom in de dependance van de mts aan het Ed. Griegerhof. Woensdag 18 maart is de dependance de plaats waar de wijk Oude- landse Hoeve ontvangen wordt. Het hoofdgebouw van de mts biedt een dag later on derdak aan hof Zeldenrust en Driewegen. De binnenstad van Terneu zen kan maandag 23 maart bij de politie op bezoek in de kan tine van de dienst Openbare Werken aan de Burg. Geill- straat. Dinsdag 24 maart is de laatste bijeenkomst in Ter neuzen, eveneens bij Open bare Werken, voor het Ooste lijk Bolwerk, de Axelsestraat Van Steenbergenlaan, Emma- laan, Tuinstraat, Tramstraat V.d. Peylstraat, Van Cantfort- straat, Ijsbaanstraat, Var Rompusstraat, Kerkhoflaan Lievensstraat, Verlengde Var Steenbergenlaan en omgeving. Alle voorlichtingsdbij een komsten over inbraakopre- ventie in Terneuzen beginner om 19.30 uur. GOES - De Zeeuwse Wind honden Renvereniging viert zaterdag 28 februari het vijf tienjarig bestaan. De jubi leumdag vindt plaats in het clubgebouw 't Klupuus aan de Renbaan, in het recreatiege bied De Oude Zeedijk te Goes. De hondenbezitters geven al om 15.00 uur het startsein voor het feest, om 18.00 uur is er Gourmet en de dag wordt be sloten met een feestavond, die tot in de kleine uurtjes moet duren. Voor een ruim driedui zend hectare groot ge bied, kortweg aange duid als 'Sluis-Oost- burg', is een ruilverka veling in voorbereiding. Deze is gericht op het vormen van goed te ex ploiteren kavels en per celen landbouwgrond. De verkaveling heeft het karakter van een 'onderhoudsbeurt'; on gunstige gevolgen van eigendoms- en pachtve- randeringen in het ver leden worden gecorri geerd. Her en der ver spreide eigendommen worden onderling ge ruild en aangepast. Voor de eigenaren ontstaan daardoor betere kavel- vormen, kortere rij-af standen, kavelconcen tratie en een betere ont sluiting van hun grond. Door Ronald Verstraten SLUIS-OOSTBURG is geen gewone ruilverkaveling, maar een ruilverkaveling met admi nistratief karakter. Voor een deel komt dat op hetzelfde neer, maar er zijn ook ver schillen. De administratieve ruilverkaveling is bedoeld voor gebieden waar de landin- richtingsproblematiek minder complex is. Daar behoeven niet zulke grote ingrepen in de structuur van het gebied plaats te vinden als bij een 'ge wone' verkaveling. Met weinig kosten kunnen de werkom standigheden van de land bouw worden verbeterd. Een administrative ruilver kaveling kan ook in een veel kortere tijd worden voltooid; in circa eenderde tot de helft van de gebruikelijke tijd. Het is de eerste keer dat in ons land een dergelijke verkave ling wordt voorbereid. „Er zal zeker ook van buitenaf kri tisch naar ons gekeken wor- aanmerking kunnen komen. Zodra eind 1988 de stemming over het definitieve plan heeft plaatsgevonden, wil de com missie dan ook proberen der gelijke 'uitruil' mogelijk te maken. Lange weg Ramondt: Optimistisch beeld over opvattingen in de streek. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER den," verwacht J. Ramondt, voorzitter van de landinrich tingscommissie. Na een aantal voorlichtingsbijeenkomsten is hij optimistisch gestemd. Voorlichting „De afgelopen maand heb ben we twee openbare voor lichtingsavonden gehouden in Aardenburg en Sluis. De op komst was enorm. Gemiddeld waren er zo'n honderdvijftig mensen," zegt Ramondt. Ook op een vijftal inspraakbijeen komsten, speciaal voor direct belanghebbenden gehouden, had de landinrichtingscom missie niet over belangstelling te klagen. Ramondt: „We heb ben een optimistisch beeld overgehouden aan de opvat tingen die leven in de streek." De voorbereidingen voor de ruilverkaveling Sluis-Oost- burg startten in 1985. Begin vorig jaar werd de landinrich tingscommissie geïnstalleerd. Daarin hebben, naast land bouworganisaties, vertegen woordigers van onder meer waterschap, gemeenten en mi lieu-organisaties zitting. In december 1986 was het voorontwerp-landinrichtings plan klaar. Aan de hand van opmerkingen tijdens de voor- lichtings- en inspraakvonden en eventuele schriftelijke re acties, wordt het plan opnieuw bekeken en waar nodig aange past. Blokgrens Het gebied waarop het plan betrekking heeft vormt een 'blok', dat in het noorden grenst aan de kernen Oost burg en Zuidzande, in het zuidwesten aan Sluis en in het zuiden aan Aardenburg. „Op de inspraakavonden is in ieder geval naar voren gekomen dat er grote behoefte is om 'uitruil' buiten deze blokgrens moge lijk te maken," zegt Ramondt. Volgens hem is er in nogal wat gevallen sprake van eige naren en pachters die zowel binnen als buiten het aange wezen gebied gronden hebben die voor ruilverkaveling in Voor het echter zover is, legt het plan nog een lange weg af. De inspraaktermijn eindigt 24 maart. Na eventuele aanpas singen wordt het aan de Cen trale Landinrichtingscommis sie (CLC) voorgelegd. Deze stelt het plan na toetsing aan de overheidseisen in ontwerp vast en stuurt het naar Gede puteerde Staten van Zeeland. Na een nieuwe inspraakronde en mogelijke bezwarenbehan- deling is het aan GS om het plan definitief vast te stellen. Grondeigenaren en pachters beslissen tenslotte of het al dan niet wordt uitgevoerd. „De grote belangstelling die er nu is, is voor de commissie reden om te zeggen: Pak zo spoedig mogelijk de ruilver kaveling in de andere blokken aan. Werk eerst één gebied af," aldus Ramondt. Hij wijst er op dat er sprake is van toe wijzingen als volgende verka- velingsgebieden in Tholen en rondom de Axelse Sassing. Dat dit verband houdt met de werken die daar worden uit gevoerd (aanleg Tractaatweg) vindt hij begrijpelijk, maar hij zegt: „Onze aanvraag dateert van 1979. Wij hebben de oudste rechten." De kosten van het totale plan, zoals dat er nu ligt, be dragen ruim 3,5 miljoen gul den. Het Rijk neemt daarvan ongeveer tweederde voor haar rekening. Verdere bijdragen komen onder meer van het waterschap en van de eigena ren. Die betalen niet allemaal evenveel. Het te betalen be drag wordt bepaald door het nut dat de betrokkene van de ruilverkaveling heeft. „En dat wordt nog een hele bereke ning," aldus Ramondt.

de Stem | 1987 | | pagina 19