DR. CORNELIS BOERTIEN, COMMISSARIS IN ZEELAND ZEEUWS eg, wat u van inje inh BI icht WOENSDAG 25 FEBRUAR11987 PAGINA ZEELAND 4 AGINA ZEELAND VAN ZEELAND veren n Prijswinnaars rebus van Kindertelefoon I heel 1EBRUIK GENOMEN herbouw Burgemeesters Europese WOV Gestopt De WOV vindt Boertien veel meer dan een regionale ver binding. De Belgische provincies krijgen meer te vertellen over internationale samenwerking. Boertien is er blij mee. Lintjes doorknippen akkoord, maar niet meer in ambts kostuum. De commissaris doceert unctie niet van je a gffimmmk een nieuw geval van v( De Vogelbescherming j en klacht ingediend tegei het giftige goedje parat jn akker belaagden wel naar gedeeltelijk. Immer: Bovendien legden ook waaronder eenbuizerd, fa ;ië verboden, maar in Ne als E 605. at deze zomer vijftig jaar. onder meer door een tenti al groeide en wat de toei indaag zijn. Hoewel de D sen flink archief beschik iemateriaal dat in partic es, folders, prentkaarten, ttocht Brugge-Sluis of ev en films over Damme, (telling in bruikleen wil ïst voor Toerisme in de vader' van Suske en Wisk Temse wordt dat gevierd Gemeentemuseum, van 8 maart. Voor deze expo schikking, zoals eerste d ;eningen en documenten, n' uit zijn leven en werk. o-montage over het onderin aterdag van 14 tot 18 uur jt 18 uur. Van maandag uur bond (CNV) gaat een spec opgeleid team van 'invul] in de komende maand helpen om de formulif voor de inkomstenbelastin te vullen. Dat gebeurt op tien zittingen in evenzo Zeeuwse plaatsen. Vol| districtsbestuurder L Phernambucq neemt de vr naar deze service ieder toe: vorig jaar steeg het aa door het CNV-team ingevi formulieren met twintig cent. MIDDELBURG - Een aantal Zeeuwse kindei heeft meegedaan aan de] buswedstrijd die werd gel den in het kader van de lai lijke actie 'Lucht je haf voor een kwartje'. Bij f Zeeuwse Kinder- en Jeugd| lefoon in Middelburg kwaï veel zowel telefonische schriftelijke reacties bini Onder de vijf prijswim zijn Aysel Atmaca uit Ten zen en Esther Vlaskamp Sint-Jansteen. PENTIES) Pas als het gesprek al een tijdje op gang Is, lijkt het hem, ex-roker sinds een jaar, Ineens te binnen te schieten. Hij offreert een rokertje. Is het uit overdreven beleefdheid, respect voor man en functie, dat we het afslaan? Roken lijkt ongepast In deze statige entoura ge. Maar waarom eigenlijk? Uiteindelijk is dr. Cornells Boertien (59), commissaris van de koningin In Zee land, juist bij deze gelegenheid een vriendelijke en openhartige gastheer en gesprekspartner. Het moet de afstand zijn, die het ambt en de man scheppen. Niet voor niets stuiten ook heel wat men sen, die al jaren functioneren In zijn omgeving op 'een zekere afweer'. Zijn 'sigarendoos', zoals de fraai be timmerde werkkamer In het Abdij-complex heet, Is een heiligdom waar niet zomaar ledereen In en uit loopt. De positie van hoogste autoriteit in gezagsgetrouw Zeeland brengt het kennelijk met zich mee. Misschien is Dries van Agt om dezelfde reden Noord- Brabant ontvlucht. Boertien weet het niet. Wel dit: „Ze ker in het begin hoorde Ik het overal om me heen sis sen: daar heb je de commissaris. Tja, dat krijg je met al die s-en in commissaris." Hij vertelt het luchthartig, maarzit er wel een beetje mee. Van twee kanten laarom een poging tot toenadering. Door Jan Jansen en Rein van der Helm |VAN CHRISTELIJK gerefor meerde en anti-revolutionaire huize. Het kan niet missen: iedere zondag kerkt Cornelis Boertien, doctor in de rechts geleerdheid, in zijn woon plaats Vee re. Als een gewone kerkganger graag. Hij wil wel eens gesprekken aanknopen met geloofsgenoten, maar ze niet toeschietelijk. „Hoe joviaal je zelf ook probeert te ajn, je schudt die functie niet ran je af," zegt hij, amper be rustend. Hij mag er nog op het fietsje naar het postkantoor tijden en met zijn vrouw bij de groenteman binnenstappen, Boertien blijft meneer de com missaris, met het aureool van 'de afgezant van de koningin'. Kleine luyden' hebben daar moeite mee. Dat beseft hij wel, maar de ''taag of hij 'echt zo onbena derbaar is', steekt toch. „Dat de functie dat heeft, daar is mee te leven. Ik zou het erger "inden als werd gezegd: de mens Boertien is onbenader- heel jammer. Ik ben juist open, heel extravert, Zomerbestemmingen Wees dus wijs en uw bank. >mervakanties nieuwe schoolgebouw. 2B de eersten die het m°ê zichtigen en bewon Maandag 9 maart is er leerlingen een feestdag pland. De morgen word de leerlingen zelf verzo toja staan dan onder andere imitaties en play bacl programma, terwijl uitslag van de ballon^e0* bekend wordt gemaakt Deze ballonwedstrijd gehouden ter ere van n gen van de eerste stee september vorig j.aasp middagprogramma f. culair, maar blijft v00®\asS! deren een grote verr Vlak voor de paasvak de officiële opening- ~\etet ook open huis, zodat ïea langstellende de nieuw Vlucht kan bewondere maar ja, ik blijf de commissa- fis, en die kan in het openbaar ™g niet altijd zeggen wat hij I yindt. Dat zou erg gevaarlijk kunnen zijn." Juist om de afstand te ver- geinen schafte hij meteen bij aJn komst heel wat decorum |af- Lintjes doorknippen, en l^uwjaarsrecepties houden, I «koord, maar niet meer in ambtskostuum. Statenverga deringen voorzitten graag, |maar niet in jacquet En nu aagt hij een sportieve com- "'natie. „Al heel jong heb ik een spreuk van een oom [«gen gemaakt: je moet jezelf |.In, probeer niet anderen na f aPen, want dan ga je in de Kijk, mijn functie valt in drieën uiteen, en aan twee daarvan komt geen politiek te pas, dat zijn de rijkstaken die een commissaris heeft, en het technisch voorzitterschap van provinciale staten. De rijksta ken omvatten een heleboel: adviezen over burgemeesters benoemingen, notarissen, toe zicht op de politie, orde en vei ligheid. Dat gaat bijna alle maal buiten GS en de staten om, al heeft het raakvlakken; het is werk achter de scher men, maar wel belangrijk." Als voorzitter van de sta tenvergaderingen - zonder stemrecht - doet-ie niets meer dan de discussies in goede ba nen leiden. Een debat kan theoretisch wel, maar de com missaris heeft, anders dan de meeste burgemeesters, geen portefeuille. „Mijn voorganger -Van Aartsen, red.- zat wel het PZEM-bestuur voor, maar gedeputeerde Kaland verde digde het beleid in de staten. Het was een lege schelp. Toen ik kwam hebben we meteen afgesproken om dat te veran deren. Ik moet in de staten al leen de partijen tot hun recht laten komen." Maar achter de schermen bedrijft Boertien wel degelijk politiek, als voorzitter van het college van Gedeputeerde Sta ten, de derde officiële functie. „Bijna nergens ter wereld vind je zo'n unieke combinatie. In België is de provincie-gou verneur geen voorzitter van de provincieraad, in Frankrijk ook niet Van GS ben ik lid en voorzitter, en het is een poli tiek college. Daar ben ik een CDA'er, da's mijn invalshoek, Anders dan zijn Brabantse collega Van Agt beschouwt Boertien zijn werk als een prima baan. 'Geen frustraties dus'. zij het zonder terugkoppeling. Ik ben onafhankelijker tegen over iedereen. Inderdaad zou je kunnen zeggen dat ik naar eigen inzicht kan handelen." Partijpolitiek in het college dus, zonder dat iemand hem kan terugfluiten. „Ach, je kijkt niet zo naar program ma's. De regionale omroep in Zeeland was zo'n punt. Daar was ik voor, het CDA tegen. Hetzelfde met het water- schapsbestel. Ik was voor con centratie, de meerderheid van het CDA uiteindelijk tegen. Ja, soms heb je twee zielen in je borst, maar in de staten zal ik er nooit tussen springen." Is dat nu leuk, twee zielen in je borst? Dries van Agt vond er niks aan, maar Cornelis Boertien gaat met minder te genzin naar zijn werk. „Ja, ik vind het lekker." Ondanks de gespletenheid: aan een kant van de 'sigarendoos' geeft een deur toegang tot de griffier, chef van het provinciale appa raat, aan de andere kant zit zijn eigen kabinetschef. For meel staat die onder de grif fier, maar ze hebben in de praktijk niet veel met elkaar te maken. „Per saldo is er een zekere spanning, er zijn grens gebieden, maar ik heb het nooit als frustrerend ervaren." Ooit ontving hij een brief 'aan het hoofd van de provin cie'. Nog zo'n misvatting geldt zijn positie als 'baas van de burgemeesters'. Als hij in grijpt is dat heel uitzonderlijk. Contacten zijn er wel, met alle dertig Zeeuwse burgervaders, bij allerlei gelegenhedën. Hij roept ze zelden op het matje. „Ik ben wel verschillende ke ren betrokken geweest bij in cidenten. Dan werk je weer achter de schermen, je bemid delt, en dan zijn het vaak ook intensieve gesprekken, waar bij altijd voorop staat dat je discreet blijft." Een commissa ris van de koningin moet kun nen zwijgen, niet alleen over burgemeesters, maar bijvoor beeld ook over het feit dat een koninklijke onderscheiding wel is aangevraagd, maar ge weigerd. „Dat is pijnlijker dan wanneer iemand weigert een onderscheiding in ontvangst te nemen Neem dat maar van me aan." En burgemeestersbenoe mingen? Hoe werkt dat nu eigenlijk? Hij doceert verder. Als de sollicitatiebrieven bij het kabinet binnenstromen, bekijkt hij ze nauwelijks. „Ik ga eerst naar de gemeenteraad voor een profielschets. Die raad is of eensgezind, wat ver reweg het gemakkelijkst is, of er is verdeeldheid, en dan wordt de keuzevrijheid van de commissaris en van de minis ter groter. Maar die schets is erg belangrijk. Ik probeer er altijd zo dicht mogelijk tegen aan te kruipen. Na de in spraak van de raad ga je in formeren, de brieven lezen en dan komen de gesprekken. Niet langer dan een half uur. Als langer nodig is, zie ik er al geen goede burgemeester meer in. Je moet mensen hebben die weten wat ze willen." Boertien geeft z'n eigen be perkte selectie door aan de vertrouwenscommissie uit de raad. „Die werken in Zeeland heel goed, ze houden zich netjes aan de regels, vertrou welijkheid bovenaan." Grijnst, na een teleurgesteld gebaar van onze kant: „Ja, da's nou het verschil. Het valt u natuurlijk tegen dat er zo weinig lekt." Dr. Boertien heeft de erva ring dat de minister 99 procent van zijn aanbevelingen op volgt. „Eén afwijking heb ik wel meegemaakt ja. Een mi nister doet dat niet zomaar, hij neemt altijd contact op." Het overkwam hem een keer dat Den Haag zijn advies niet op volgde uit partijpolitieke overwegingen. In welke ge meente? Als hij niet wil reage ren, slaat hij de handen voor z'n ogen. Nu ook. Hij mag zelf het verwijt krijgen soms vanuit 'een ivo ren toren in de Abdij' wat hautain neer te kijken op het Zeeuwse gewoel, feit is wel dat meer dan de helft van de Zeeuwen hem kent. Dat doet geen enkele provinciale politl- - FOTO'S DE STEM/CORJ. DE BOER cus hem na. De provincie als bestuurslaag spreekt de men sen niet aan. „Ach, men is daar volgens mij te pessimistisch over. Als het al zo is, heeft het te maken met het takenpak ket De provincie heeft geen invloed op CAO-onderhande- lingen en prijsvaststellingen, zaken die iedereen aanspre ken. Kijk naar de sociaal-eco nomische driehoek in het ka binet. Die komt het meeste aan bod, maar gaat over hoofdta ken die de provincie niet heeft. De belangstelling van het pu bliek is gewoon evenredig." En onderwijs dan, en ge zondheidszorg, en de veerbo ten? „Nou, als het daarover gaat, komen de mensen wel. Ach, het blijft natuurlijk een kwestie van selectie. Iedereen raakt overvoerd, en dan ga je zelfs dingen die niet onbelang rijk zijn, laten lopen. Men heeft trouwens altijd weinig van de provincie verwacht, in die controlefunctie, ver van de burger af. Neem het streek plan Zeeland. Wat wil je rege len? In ieder geval niet de de tails waar de burger belang- peR lesje i ,^nc'de keurig in het [midden een bij de chique 'si- [jwendoos' kleurend bloe- .i7; zit hij op zijn favoriete [Fez de rug half naar het Ab- laf n gekeerd- °at leidt niet üe opmerkelijke uitspra- Lr!.van Van Agt over het loTri ia*506 als gespreks- |ij!lrwerp. Geconcentreerd, Li. j'O'ten vaak gevouwen, leioi i bijna gretig wel zijn leent k °P bet provinciale l],;",1'1™ van de macht. Een I staatsinrichting. L J*.?1 midden in de politiek', lu toen hij naar Zeeland Maar hij is zelden in I' 0at met de staten. Is het niet 'S8eV?Uen? "Nee> het is '0 landspolitiek meer. En de mmissaris wordt benoemd, rti? ,0?en. zodat je ook dat D politiek aspect mist. stelling voor heeft. Wil je een schuurtje bouwen in je tuin, dan moet je bij de gemeente zijn." Dat, in het vooruitzicht van de statenverkiezingen van 18 maart de landelijke politiek soms de provinciale overvleu gelt, vindt hij best. De nieuwe statenleden gaan in juni de Eerste Kamer volledig verver sen, en da's niet eerder ver toond. „Het zijn meer dan ooit politiek belangrijke verkiezin gen. Inderdaad, het gaat niet in de eerste plaats om de sta ten. Een kind in de politiek kan dat zien. Het is wel jam mer dat de provinciezaken worden overschaduwd, maar anderzijds vind ik de lande lijke betekenis van deze ver kiezingen geen schande. Die Eerste Kamer is er, en zolang dat zo is, is ze een volledig ge lijkberechtigd deel van de Sta ten Generaal. Als die van sa menstelling verandert, heeft dat politieke gevolgen." Gezien het voorafgaande wekt het enige verbazing dat hij politiek gevoelige onder werpen in Zeeland niet met een uit de weg gaat. De komst van 'agro-industrie' vindt hij 'een hele goede gedachte'. „Het sluit ook goed aan bij wat je hier uit de grond haalt." En 'consulting' moet ook, techni sche bureau's, die technologi sche vernieuwingen kunnen introduceren in de provincie. 'Niet meetbare dingen' zou hij ook graag langs een lineaaltje leggen. „Hoe gaan we met elk aar om, dat soort zaken." Mis schien kan het beter. Een uitgesproken mening over de Westerschelde Oever verbinding en het aanslui tende wegennet: „Zeeland is meer dan een geïsoleerde hoek in het zuidwesten. Kijk maar op de kaart De lijnen van het Europese wegennet lopen door Zeeland, daarom heeft de WOV meer dan een regionale betekenis. Als je er zoveel in investeert, is het trouwens ook overdreven om te zeggen dat het niet meer is dan een regio nale verbinding. Denk eens aan de lijn die je kunt trekken van de Chunnel naar Rotter dam." Een Zeeuwse Europeaan. Zijn internationale ervaring - als minister van ontwikke lingssamenwerking?- kwam hem van pas in de contacten met Belgische buurprovincies, die nu wettelijk ook meer sa- menwerkingsmogelij kheden gaan krijgen. „En dat heb ik altijd bepleit." Met het oog op de volgens hem noodzakelijke komst van nieuwe bedrijvig heid naar Zeeland, prijst Boertien zich ook gelukkig met zijn bedrijfservaring (on der meer Philips). „Dat is heel makkelijk, dat je weet wat een octrooi is, en hoe vennoot schappen in elkaar zitten." Aan de Derde Wereld heeft hij zijn hart verpand. Zeeland hielp Rwanda en Zeeland hielp Nepal. De laatste actie viel tegen, zeggen sommigen. „Daar was men bij Unicef ver baasd over. Per Zeeuw kwam er twee gulden binnen; lande lijk zou je dan uitkomen op dertig miljoen, een heel goed resultaat." Boertien kerkt elke week in Veere, maar zou willen dat de bevolking zich wat opener op stelde. Hij vindt zichzelf heel extravert. Vaak werken achter de schermen. In de staten zal ik er nooit tussen springen. Elders in het Abdij complex nakaartend over het gesprek, rokend, lopen we hem nog eens tegen het lijf. Een bena derbare commissaris. Hij ziet de sigaretten. Verbaasd: „Heb ik u dan toch tekort gedaan?" Nee hoor, we konden best even zonder, en de lucht in die 'si garendoos' was zo zuiver. Dat is sinds een jaar zo. Na een lichte hartaanval is hij zelf op medisch advies gestopt. En hij beweegt wat meer. Nu gaat het weer uitstekend met z'n rode bloedlichaampjes, vertelt hij openhartig.

de Stem | 1987 | | pagina 13