even..L UITBLAZEN VS aan de beurt om het vuile werk op te knappen Kamer: Kinderen vaak meest kwetsbaar voor kidnapping! Carnavals muziek OPTIMISME ONDANKS UITBLIJVEN CONCRETE MAATREGELEN PARIJSE TOP I SER WIL G ONDERWERELD LET VOORTDUREND OP ZWAKKE SCHAKELS IN BEVEILIGING de Stemton De jaren zestig (18) DINSDAG 24 FÉBRUAR11987 ACHTERGROND DINSDAG 24 FEBRU 0BLIGATIERE Kok: 'Geen huurverhoging voor minima' Luchthappen Haags hoogstandje Grapje Talenkennis Verjaardag Bejaarden teg< Agenda 'rijheid van menir MENIGE carnava- list zal zaterdag middag tevreden hebben geglimlacht toen in KRO's Brandpunt de te loorgang van het Hilver- sumse carnavalslied werd betreurd. De prins van Kielegat speelde het spel mee door neerslachtig, als een overwerkte Sinterklaas op een gure decemberavond, aan een Bredase toog te hangen, ter in leiding van Pierre Kartners klaagzang over het gebrek aan 'carnavalsprogramma's' op de tv. Nadat Chiel Montagne, eens de prins van de muzikale hos- partijen van de TROS, voor zijn doen buitengewoon ver standige dingen had gezegd over de achtergronden van de neergang van zijn carnavals stampers, zagen we prins Q-en- zovoorts van de toog opveren bij het aanzwellende geluid van een blaaskapel. Een glimlach verspreidde zich over zijn ge zicht en toen de muzikanten voor het caféraam verschenen zette hij van vreugde een hup pelpas. De commercialisering van het carnaval, waarover men zich her en der zoveel zorgen ging maken, halverwege de ja ren zestig, wat is daar eigenlijk van terecht gekomen? Achteraf is niet meer zo gemakkelijk vast te stellen wat precies met com mercialisering werd bedoeld. Reclame-optochten gingen al tijd al de echte optocht vooraf, de middenstand adverteerde al in de carnavalskranten en het bedrijfsleven bood faciliteiten en hulp aan wagenbouwers. En zo hoort het ook. Het carnaval is een feest voor de hele ge meenschap, dus als het op de fundering aankomt ook van de hele gemeenschap. Zeker is dat met de 'drei gende commercialisering' on der meer de opkomst van de via de tv verbreide Hilversumse 'camavalsschlager' werd be doeld. Er braken jaren aan waarin de Hilversumse 'stam pers' de plaatselijke carnavals liedjes verdrongen. Waar de tradities nog pril waren, verhin derden ze dat er een begin werd gemaakt met de opbouw van een eigen plaatselijk repertoire. Het wachten was op de massale opkomst van de blaaskapellen, halverwege de jaren zeventig. Die zouden uiteindelijk het Hilversumse lied het carnaval uitblazen. De grote boosdoener werd de TROS die, liefst op een zuide lijke lokatie en met hulp van een niet te nauw kijkende prins 'die ook wel eens op de televisie wilde', maar voor wie slechts een summiere en louter passief- decoratieve rol was weggelegd, het programma Op Volle Toe ren opnam, met veel confetti, serpentines en een hossend stu- diopubliek. Door dit tv-geweld, dat voor talloze Nederlanders van boven de sloot niettemin de eerste kennismaking met het fe nomeen carnaval was, werd de veelvormigheid van het eigen lijke carnavalsfeest volkomen ondergesneeuwd. Daar hielp de ook veelvuldig voor de tv-ca- mera's gehaalde Limburgse buutreedner Pierre Cnoops niet aan, met z'n verhollandste buut. Rond 1970 begon het zui- WIM KOCK De vorige afleveringen van deze serie stonden in de krant op 16,21 en 26 aug.; 6 sept; 9, 21 en 30 okt; 6, 14, 20 en 28 nov.; 5 en 13 dec.; 14,23 en 31 jan. en op 7 feb. delijk protest tegen de versprei ding van deze negatieve, eenzij dige opvatting van het carna valsfeest steeds krachtiger te klinken. In de zomer van 1963 (juni) kwamen in Dongen een aantal Brabantse prinsen bij elkaar om een middenstandsfeest luis ter bij te zetten. Gezeten op ezels streden de prinsen met elkaar om de titel Viervorst der Lage Landen. Het was, volgens de overlevering, op zich een leutig gebeuren, maar het moet tevens het absolute dieptepunt zijn geweest van die nomadische periode waarin carnavalsvere nigingen zich voor allerlei kar retjes lieten spannen, als er maar publiciteit inzat. Het koppel Cees de Lange en Cees Schilperoort trok graag door het zuiden in de carna- valstijd en groot was het ge drang van de prinsen, of liever: de bestuurders achter hen, om voor de microfoon te komen. Stunten om de aandacht van de media te trekken werd het pa rool. Het is niet onmogelijk dat de later als negatief en vervlak kend beoordeelde belangstel ling van de media, de televisie vooral ten slotte, door al dat gestunt is opgeroepen en aan gewakkerd. Een Brabantse vasten avond-generaal, die zich in 1963 nog had beklaagd over het gebrek aan belangstelling van de zijde van 'Hilversum', vond het in 1968 al nodig een oproep te plaatsen in zijn carnavals- krant: Houw'oe bij oew'eige, houw'ut Brabants. In krachtige bewoordingen veroordeelde hij de 'Hilversumse' commerciële carnavalspropaganda „die prinsen een soort playboy-rol toekent en zich te veel bedient van voor de camera deftiger ogende Rijnlandse en Lim burgse symbolen; waaraan jonge (Brabantse) carnavals- stichtingen ten onrechte een voorbeeld nemen." Achteraf gezien werd het carnaval in de jaren zestig al leen bedreigd - éls er al sprake is geweest van een bedreiging - door de eigen groeistuipen. Elf jaar na de dramatische oproep van de Vastenavond-generaal zou het carnaval in volle bloei staan, een bloei waarvan de zwartkijkers van nu weer bewe ren dat hij over zijn hoogtepunt heen is. De rest van deze week en de volgende week zal deze rubriek niet verschijnen. Dat de pauze samenvalt met carnaval is - we derom - toeval. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, j 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RankrolstÏM' Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGIN, Door Pieter-Jan Dekkers ONDANKS alle goede voornemens zijn de zes rijkste industrielanden er het afgelopen week einde in Parijs niet in geslaagd de dollarpro blemen resoluut uit de wereld te helpen. In het 'Louvre-akkoord' belo ven de Verenigde 'Sta ten, Canada, Frankrijk, West-Duitsland, Japan en Groot-Brittannië dan wel hun financieel-eco- nomisch beleid op elkaar af te stemmen, concrete maatregelen omdat te bereiken zijn (nog) niet getroffen. Wat maandag op de inter nationale geldmarkten di- rekt merkbaar was. Geen forse stijging van de dollar koers, waarop menigeen stil letjes had gehoopt, maar een stabilisering van de koers. Zwartkijkers voorspellen zelfs een verdere val van de dollar omdat een aantal Zuidamerikaanse landen in ernstige betalingsmoeilijk heden is geraakt. De opzet van de financiële top van de Grote Vijf/Zes (Italië bedankte te elfder ure voor de eer) was rust aan het monetaire front brengen. De deelnemers hadden al vooraf maatregelen genomen - of aangekondigd - om de confe rentie niet bij voorbaat te la ten verzanden in priegel- praat. Zo had Japan aan de voor avond van de top de rente verlaagd, had West-Duits- land beloofd de economie te zullen stimuleren via belas tingverlaging en had Ame rika het vrije markt-stand- punt deels verlaten. Alle ingrediënten voor een geslaagde bijeenkomst wa ren dan ook voorhanden. Maar toen het op beslissen aankwam bleken de West duitsers ietwat dwars te lig gen. Vooral de wens van Frankrijk om harde afspra ken te maken over een accep tabele minimale en maxi male waarde van de belang rijkste munteenheden is niet gehonoreerd. Opvallend is dat deze keer niet de VS moeilijk deden maar vooral de Bondsrepu bliek. Minister Steltenberg hield in Parijs nadrukkelijk de boot af: elk idee om de ge wenste hoogste of laagste koers van de munteenheden vast te stellen kon geen ge nade vinden in de ogen van de Westduitsers. Amerika, de kampioen van het vrije marktdenken, had al vóór de conferentie laten weten onder voorwaarden akkoord te gaan met het vaststellen van bepaalde wisselkoersen. Alleen over de manier waarop dat in de praktijk zou moeten worden gebracht zou in Parijs nog een robbertje gevochten moeten worden. Dat het niet zover is geko men betekent niet dat het Louvre-akkoord daarom maar als een ombelangrijk stuk moet worden gekwalifi ceerd. Want de zes landen hebben elkaar voor het front van de financiële wereld plechtig beloofd die maatre gelen in eigen huis te zullen treffen, om nieuwe onrust in de geldwereld te voorkomen. Zo gaat Amerika het fi nancieringstekort van de overheid fors terugbrengen. Dat zal uiteindelijk ook een positief effect hebben op het gigantisch handelstekort van de VS. West-Duitsland gaat het ambitieuze plan om de belas tingen te hervormen ver vroegd uitvoeren, waardoor er volgend jaar al zo'n tien miljard gulden aan extra koopkracht op de binnen landse markt vrijkomt. Met dat geld kan de de aarzelende economie wat nieuw leven worden ingeblazen. Japan, dat met een rente verlaging al eerder de goede wil toonde, gaat de eigen eco nomie zo hervormen, dat bui tenlandse bedrijven meer kansen krijgen om op de Ja panse markt produkten af te zetten. Het is noodzakelijk dat al deze goede voornemens zo snel mogelijk in daden wor den omgezet. En daar wringt de schoen. Want het terug brengen van het Ameri kaanse begrotingstekort bij voorbeeld is een hels karwei, zeker als president Reagan zijn ambitieuze defensie plannen niet opgeeft. Het al ternatief, snijden in sociale uitgaven, is onaanvaardbaar voor de Democratische meer derheid in het Congres. In West-Duitsland vormt de belastinghervorming nog een van de grote knelpunten in de onderhandelingen tus sen de toekomstige rege ringspartners, CDU/CSU en FDP. Wat dat betreft is de belofte van Steltenberg een beetje voorbarig. En wat Japan betreft, de regering in Tokio belooft al jaren de Japanse markt toe gankelijker te maken voor buitenlandse produkten. Niettemin heeft Japan het grootste handelsoverschot ter wereld. Nu het Japanse be drijfsleven door de val van de dollar op de buitenlandse markt klappen krijgt zal het animo van dat bedrijfsleven om op de thuismarkt extra (buitenlandse) concurrentie toe te staan niet erg groot zijn. Met andere woorden, de Japanse regering zal nog heel wat binnenlandse moeilijk heden moeten overwinnen om de in Parijs afgelegde be lofte gestand te doen. Geen wonder dat de meeste reacties op het Lou vre-akkoord zo afwachtend zijn, ja, zelfs sceptisch. Want met mooie woorden alleen krijg je de dollar niet meer omhoog. Want niet duidelijk is of de Grote Vijf/Zes in Parijs nog geheime afspraken hebben gemaakt. De Nederlandse minister Ruding (Financiën) wees gisteren op die moge lijkheid. Als de koers van 4 dollar de komende verder inzakt - en die kan bestaat omdat landen Brazilië en Argentinië hi rente niet meer op tijd ki nen betalen - zal er door centrale banken ingegre] moeten worden. Tot voor kort deden alle de centrale banken van Ja] pan en West-Duitsland en, in mindere mate, die va Nederland, Frankrij k en gië. Door dollars aan te fe pen wordt het aanb schaarser en stijgt de koej Dat grapje heeft de Japara en Westeuropese centra!, banken de afgelopen maarl den vele tientallen miljardj dollars gekost, zonder het g] wenste resultaat. Nieuwe dollaraankopi kunnen de koers omhot brengen. De vraag is nu of] Parijs is afgesproken of de centrale banken in de ïj in actie zullen komen dollarkoers zich niet herstai] Dat kan al snel blijken. rika moet, zegt minister ding, nu het goede voorM geven en Japan en \Ve:| Europa niet meer alleen! vuile werk laten opknapper! Van onze Haagse redact pEN HAAG Vanaf volgent ie rente vrijstelling worden van TOO naar 1.000 (voor ge ƒ1.400 naar ƒ2.000). Bovendii een aparte vrijstelling van voor de rente op kinderspaarr Een ruime meerderheid Tweede Kamer heeft die wei 0p tafel gelegd bij minister I Kamer zag ruimte voor de 1 van de vrijstelling, als de ba den verplicht inzage te geven 10p bankrekeningen en op oblij Het ministerie van financië banken nog in onderhandeling 'Oyi Door Rinze Brandsma HOE WAPENT RIJK en beroemd Nederland zich te gen ontvoeringen? Zeg maar gerust: nog nauwe lijks, op een handvol uit zonderingen na. En niet al leen uit nonchalance. Want het voorkomen van kidnap ping, ontvoering, gijzeling, afpersing is een kwestie van instelling. Je moet als VIP je hele leefpatroon en dat van je gezin totaal in het teken van je veiligheid laten staan. Altijd op je qui- vive, lijfwacht in de buurt, privacy weg, wie is dat na een tijdje niet spuugzat? Kinderen vormen daarbij let terlijk en figuurlijk de zwakste plek. Net ais hun rijke en/of be langrijke ouders willen zij zo normaal mogelijk leven en naar school. Maar juist door die dage lijks terugkerende vaste gang, op vaste tijdstippen van huis naar school en retour zijn zij gevoelig voor ontvoering. Het zijn in ons land, vergele ken bij veel gewelddadiger lan den, gelukkig maar hoogst zeld zame gebeurtenissen, zeker het kidnappen van kinderen Maar politie en justitie hebben de laat ste jaren herhaaldelijk de vrees uitgesproken, dat het aantal ont voeringen om geld af te persen ook in ons land zal toenemen. Sinds de grote ontvoeringsza ken als die van Caransa (in okto ber 1977, 10 miljoen losgeld), Van der Valk en Heineken (no vember 1983, 35 miljoen) zorgen in ons land de grote concerns, banken, grootwinkelbedrijven, ministeries en overheidsdiensten heel professioneel voor de veilig heid van hun topmensen. Maar hoe ze dat doen, daar mag je naar raden. Want, zeggen die bedrij ven, elke mededeling daarover maakt die beveiliging minder be trouwbaar. Ook de beveiligingsfirma's zijn niet gediend bij publiciteit. Als zij zouden verklappen, wie zij be schermen, en hoe, dan kunnen zij hun bureau wel opdoeken. Hun mensen zijn ook niet de 'gorilla's' met dikke bobbel onder de oksel, waar het publiek ze voor verslijt. Geen ordinaire zwetende vecht machines, maar juist zo onopval lend mogelijke metgezellen. Steeds meer fungeren ook vrou wen als lijfwacht. 'Mensen zon der gezicht'. Zonder wapen ook, want in tegenstelling tot landen als West-Duitsland en de VS mo gen particuliere bewakers in ons land niet gewapend zijn; slechts hoogst zelden wordt een wapen vergunning verleend. Wie veiligheid wil is er niet met een pantserauto. Dat kost je, uitgaande van een stevige limou sine uit de dure prijsklasse, trou wens al dik 3, 4 ton. Je kunt een lijfwacht inhuren, in eigen dienst - Heineken heeft er nu een 'le- - gerlje' van - of van een body- guard-verhuurbureau per gele genheid, a raison van 70-100 per uur, en dat loopt in één etmaal al lekker op. In het West-Duitsland van de late jaren '70 sloeg met de RAF-acties de vrees voor ontvoe ring bij topindustriëlen en poli tici terecht toe; de verhuurders van beveiliging begonnen goud geld te verdienen aan deze 'han del in angst', per bewakingsob ject vele duizenden Marken per dag. Zoals de ontvoering van het meisje Valerie Albada Jelgersma laat zien, zijn niet alleen de VIP's zelf, maar is hun hele gezin prooi van potentiële kidnapping. Kijk ook maar naar de ontvoering van mevrouw Toos van der Valk-Ca- pelle in november 1982: de Ita liaanse bende zocht haar man, maar kreeg met haar ook 12,5 los van het horecaconcern. Vorig jaar juni was de vrouw van 'ge woon' een bankdirecteur uit Spij - kenisse goed voor ontvoering en afpersing van een losgeld van miljoenen. Bewakingsbedrijven en lijf wachten zitten ook in een voort durende race met de criminele specialisten. De onderwereld loert in alle rust voortdurend op gaten in de bescherming. En die gaten zijn er snel. Want ook als we rijk en belangrijk zijn, blijven we Nederlanders. Bij ons gaat het van 'doe maar liever ge woon': je maakt geen sier met pantserauto en lijfwacht, dat geeft hier geen status. Dat is las tig en met voortdurend bewaking om je heen 'heb je geen leven meer'. Een normaal (uitgaans)le- ven leiden, gewoon onbekom merd op vakantie is er niet meer bij. Er zijn er niet veel, die die prijs willen betalen voor hun top positie. Gemoedelijk of naïef? Ook Alfred Heineken wilde voor zijn ontvoering zoveel mo gelijk gaan en staan waar hij wilde. Hij had geen zin in een af gegrendeld bestaan, maar zocht graag de gezelligheid en ging wel eens stappen in de stad. Hij was eerder beducht voor de veiligheid van zijn kinderen, dan dat hij zich om zijn eigen lot druk maak te. Wel een beveiligde auto met chauffeur, maar rustig 50 of 100 meter straat en stoep over van geparkeerde auto naar kantoor en omgekeerd; geen beveiligde garage of uitstappen pal voor de deur. En daar zit juist de zwakste schakel in de beveiliging. Steeds een andere route van huis naar werk is verstandig, maar 90% van de ontvoeringen vinden juist plaats vlakbij kantoor of woning. Deskundigen adviseren de voor kidnapping beduchte VIP's, vooral hun dagprogramma niet te voorspelbaar te maken. Figu ren die veel in de publiciteit zijn moeten niet al him tripjes, af spraken, recepties, openingen te voren uitvoerig bekendmaken. Zij moeten letten op hun levens stijl, hun leefpatroon aanpassen, zich voortdurend bewust zijn van de mogelijkheid van ontvoering, weten hoe zij dan moeten hande len. Vreemde telefoontjes, ver dachte zaken in hun omgeving, steeds terugkerende gezichten: alles moeten zij melden en laten natrekken. Het is mogelijk, je tegen ont voering te verzekeren. De Britse firma Lloyds doet dat. Bij kid napping wordt dan je losgeld be taald. Maar de premie is gigan tisch hoog, gauw enkele tiendui zenden per jaar, net als het eigen risico. En als je woont of reist in landen waar driftig ontvoerd wordt, is de premie duize lingwekkend of kan je niet verze kerd worden. En de verzekering moet stikt geheim blijven, anders lokt dat juist ontvoerders aan. Om die reden is de polis om die reden verboden in West-Duits land. Bij de verzekering krijg je wel korting, ais je je chauffeur (dat kan in Duitsland en Zwitserland) een rijcursus laat volgen met foei) es als slippen, zigzaggen, 180-graden-slip vooruit en ach teruit, ontvoerdersauto van de weg drukken en doorbreken van een wegblokkade. Het Heineken-concern begon direct na de vrijlating uit gijze ling van de grote baas met het in dienst nemen van professionele veiligheidsmensen. Die werden gerecruteerd uit de arrestatie teams van de Rijkspolitie, die ook hadden geholpen bij de ontvj ringszaak-Heineken. Perfect! trainde politiemensen, dienst van het bedrijfsleven 11 verdienen en aantrekkelijke ij tenlandse reizen maken Deze profs wisten ook det resterende ontvoerders van ri neken over de hele wereld schaduwen. Het Heinekenconcern heelt: spraken gemaakt met de polij het niet te bont te maken m 'wegkopen' van door de duur opgeleide en ervaren chercheurs en agenten. Vi 1984 kwamen er per ja tiental in dienst. Andere particuliere kingsfirma's trekken ook geld ervaren speurneuzen bij de politiekorpsen. Toch blijft de beveiliginjl ons kleine en relatief gezaj| land bescheiden. Het ga hooguit enkele tientallen time lijfwachten en ook om kele tientallen VIP's, die mi vrezen voor ontvoering, schien dat zij nog het meessl ben aan de tip die de fameui] vocaat Max Moszkowiez deelde in zijn rubriek in eend] blad, ten tijde van de ontvc van Heineken. „Er is maarl remedie tegen kidnappen: miljonair worden." M ging later een van de ontvoer van Heineken verdedigen diens proces. En aan de geen miljoenen te verwe houdt hij zichzelf in elk niet DELFT (ANP) - De PvdA I wil dat de jaarlijkse huurverhoging van twee procent niet geldt voor mensen met een mini muminkomen, die indivi duele huursubsidie ont vangen. PvdA-fractielei- der Kok zei maandag middag in Delft dat zijn fractie een voorstel hier toe zal indienen. De PvdA steunt de huurverhoging, maar wijst de verhoging van de huren van nieuwe wo ningen (met circa 150 gul den) af. Volgens Kok zijn de afgelopen vier jaar de aanvangshuren al met duizend gulden per jaar verhoogd. „Een nieuwe ronde van huurverhogin gen van nieuwe wonin gen is voor ons onaan vaardbaar", aldus Kok. Kok sloeg in Delft de eerste paal van een com plex nieuwe woningen van de algemene woning bouwvereniging 'Volks- huisvesting'. Hij leverde 1 kritiek op mensen als Ruding, De Beer en Rut ten die de bemoeienis van de overheid met de volks huisvesting willen ver minderen. SNELHEID, een efficiënte tijdsindeling en een keurig verloop van een vergade ring: daar zijn voorzitters voor. Sommige Tweede-Ka merleden proberen tijdens commissievergaderingen nauwgezet aan die om schrijvingen te voldoen. Het CDA-kamerlid Paulis, voor zitter van de bijzondere ka mercommissie Perspectie- vennota Zuid-Limburg ook. Afgelopen week zat hij de PNL-commissievergadering voor waarin minister De Korte (Economische Zaken) kwam uitleggen waarom DSM niet meer te bewegen is de voorgenomen vestiging van een nieuwe fabriek in België tegen te gaan. De chemiereus vindt de inves teringspremies in België aantrekkelijker. Het voor beeld van DSM heeft in Limburg inmiddels enige school gemaakt, want een aantal andere bedrijven overweegt in westelijke richting de Maas over te ste ken. Daar had de bezorgde Tweede Kamer wel wat spreektijd voor over. Paulis vond dat enkele 'geachte le den' wel wat al te breed sprakig werden en hij greep plotseling fors in. „We zijn hier niet bezig met een nummertje lucht happen. Denk daar maar eens goed over na", zo beet hij zijn verbouwereerde col lega's toe. De WD'er Van Rey, die niet de beste maatjes is met zijn mede-Limburger Pau lis, imiteerde enkele minu ten demonstratief een goud vis. Kort daarop probeerde D66'er Engwirda (geen Lim burger) voor zijn beurt te spreken. Van Rey strafte hem ogenblikkelijk af: „Ho, ho, U heeft het gehoord van de voorzitter. Alleen adem halen". EINDREDACTIE PI ETER EGGEN „Straling is niet gezond. Het is niet zo van: 'ha lekker, straling!"'. Minister Nijpels (Milieu). KAMERVOORZITTER Dol man is een man die een ze kere gestrengheid uitstraalt. Dat doet hij bij tijd en wijle zo goed, dat Kamerleden en ministers daardoor in ver warring kunnen worden ge bracht. Staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) bijvoorbeeld, die tijdens het debat over de opheffings normen in het voortgezet onderwijs met het voorstel kwam een nieuw rapport van de Universiteit van Am sterdam even snel door het kopieerapparaat van de Tweede Kamer te halen. Het rapport, nota bene opgsteld in opdracht van het ministe rie, was namelijk nog niet bij alle kamerleden bekend. Een voorstel waarmee, zo leek het, voorzitter Dolman zich volstrekt niet kon vere nigen. „Ik vind het een beetje merkwaardig dat de staatssecretaris nu sugge reert dat de kopieerkosten voor rekening van de Kamer zouden komen, terwijl het Bolkestein 'undertaker'. - F0T0UPI gaat om een opdracht van het ministerie", aldus Dol man. De staatssecretaris, toch wat ontdaan door de lichte reprimande van de Kamervoorzitter, haastte zich om te verklaren dat ze best bereid was de kopieer kosten terug te betalen. De licht vermoeide reactie van Dolman: „Ik vind het altijd zo jammer, dat ik, wanneer ik iets grappig bedoel, dat er steeds bij moet vermelden". „Do you speak English?" We vragen het een passe rend kamerlid. „Gaat wel", antwoordt die. Dus het is niet best? „Och, ik kan met iemand in het Engels converseren". Volgens WD-Tweede- Kamerlid Frits Bolkestein is het anders 'met onze talen kennis, waarop wij ons zo laten voorstaan, minder goed gesteld dan wij den ken'. Van Rey .goudvis. - FOTODESTEM/JOHANVANGURP In het WD-blad Vrijheid en Democratie beklaagt Bol kestein zich over de naar zijn mening kleiner wor dende rol van Nederland en de Nederlanders in de we reld. Hij weet niet precies waar het aan ligt dat we bijna niemand meer op hoge mondiale posten hebben, zo als ooit Luns als secretaris generaal van de NAVO - wat brabbelde die man trou wens fantastisch Engels. Bolkestein: „Engels is onze eerste vreemde taal, maar wie het gebrabbel hoort dat Nederlanders in openbare posities in het bui tenland soms voorbrengen, wordt bevangen door plaatsvervangende schaam te". Bolkestein, voormalig staatssecretaris Buiten landse Handel, afgestudeerd filosoof en jurist, studeerde tevens economie in Londen. Hij wijt onze afnemende kennis van buitenlandse ta len aan een gebrek aan dis cipline. „Wij moeten opbok sen tegen landen waar men net zo knap is als hier, maar De doorgaans serieuze Kamervoorzitter Dolman: „Ik vind het zo jammer dat, wanneer ik iets grap pig bedoel, dat er steeds bij moet vermelden". - FOTODESTEM/JOHANVANGURP waar men harder en met meer discipline werkt". Vroeger zal het beter zijn geweest. Zoals ten tijde van Gerbrandy die in de Tweede Wereldoorlog tijdens zijn verblijf in Londen de puin hopen na een bombarde ment aanschouwde en met veel leedwezen mompelde: ,,'t Is me what, 't is me what". Of zal Bolkestein doelen op de eruditie en discipline van een Den Uyl die eertijds in Genéve belangrijke on dernemers toesprak en hen betitelde als 'undertakers', hetgeen begrafenisonderne mers betekent. IN de Tweede Kamer vieren negen leden vandaag een feestje. Twintig jaar geleden kwam Hans van Mierlo met zijn D'66 in het parlement. En dat is reden voor enige feestelijkheid, oordeelde het partijbestuur (van D66 en niet meer van D'66). Op ieder kamerbari van D66 komt een mooie] bloemen te liggen. Rode] zen? „Nee", roept de voorlichter het bijna „ben je gek, dat is PvdA, nee, wij maken 1 rige bossen met verstij lende bloemen en ver: lende kleuren, zoals wijï| ook zijn samengesteld". Even dacht het stuur eraan om 150 bosses! de kamer te deponeren, «f ieder lid één. „Maar1 kwamen al snel tot de <4 clusie dat het te gek is o«| kamer te feliciteren 1 twintigjarig bestaan onze partij. Als alles: was gegaan, zouden we® meer nodig zijn. Het W helemaal niet lekker vernieuwing van de tieke cultuur", aldus voorlichter. Vandaag zal 0660101] de weg timmeren, pe'i van rekening is er niet] leen een verjaardag, "1 komen de statenverW gen er ook aan. Een feest met dachte rade? ECHT (ANP) - Naarmate 11 der plezierige woon- en lee lamheid, minder contact met ai imen ze vaker een afwijzend stt Dit blijkt uit een onderzoek 'an de Stichting Schuilplaats, Se is opgericht door organisa- l. tegen abortus en thanasie zijn. Het onderzoek is opgezet 'r de Huizense huisarts J.H. 'gers, die het samen met stu itten van de Hogere Be- psopleiding voor Verpleeg- ndigen en een sociale aca- teie heeft uitgewerkt. Het '1 van het onderzoek was de ®teng van ouderen over 'thanasie te peilen en inzicht krijgen in de factoren die de 'aag naar euthanasie bein- DE Tweede Kamer deze week veel korte a dapunten. Vergaderd' over de veiligheid vaij kerncentrale in Bor® naar aanleiding van 1 rapport van het IAEA j pensioenen, de FilipPtJ het zogenaamde therap sche meeëten, de mid® levisie en de dierproeveijl Volgende week ko®1;! Tweede Kamer niet in] gadering bijeen, voorj eerst is er een 'kroP] kantie', zeg maar carna'j vrij. Dat geldt ook 1 rubriek. De Eerste Kamer 1 de begroting van 1' Volksgezondheid en C af. .'ËS.'SMAAK valt niet te twisten, tien een topper op het gebied v zijn vorm van humor n 01 afgedaan. Deze omschrijvii inc.r9 i?p ?en 14 seconden dure InnU', waarin jonge vrouwei „iinl Khomeiny gooiden. ge humor waar normaal gesp ïomi™0? worden gegaan. In de memy heeft het echter anden •'cei zich namens de ayatolla die iron' L c°nsulaten in West-C 'teteonstraties voor de West Ikon J"dle ziin excuses heeft ird bedJefga'' d°°r d6 vol9elin9e ITvlW de kwestie - met ve eirtol s Achter Het Nieuws ivonrt eveneens uitzenden. Nog v bm?non Was de diP'omatieke re e van lraanse ambassai 5 tiklo n Zaken weter stio vo?e 9®alarmeerde ministei te ririn v°ldoende gewicht om I fcter'zinh1=?\^et alle resPect voo 3e onwn« belang van het 'lander? H- 9en bijvoorbeeld de id- met n .momenteel in Iran v met pijn in het hart liet de VA, ?u?ste honit>0Ven de Persvn'jhei en enktio 'SSln9' Journalistiek vrifhow relevant|e- Waar het o. 51 andere fe, ™enin9suiting. In N 'rd of wal een begriP wae 'ben rif^ant z?er wi"ekeurig mei 'ten Door h°r en 'n Teheran w 'iandse ren nauw verholen di 1l'ngenVan ®n de VARA dief 'Staterinn ™et fana,ieke bewind i 5 een anderotar rekenin9 houdei ndere keus niet mogelijk.

de Stem | 1987 | | pagina 2