Activiteiten ouderenwerk STICHTING STREEKCENTRUM AXEL WEER ACTIEF AXEL Ijsbaan Axeli groot succesj Straatmeubilair in Noordstraat wordt vervangef Vergaderschema 1987 Axelse gemeenteraad 0 TIENKAMP ZUIDDORPE EEN TRADITIE AKTIVIT1ITEN INDE GEMEENTE ZEEUWSVLAAMSE KOERIER DINSDAG 24 FEBRUAR11987 DINSDAG 24 FEBRUARI Verandering NEDERLAND 2 ïven Piekeren fuske en Wiske: „De L. hmbone. c °h 5 men teh/bot jh heb eert klacht.. i INFO-AXEL ONDER EINDREDACTIE VAN TON KOOMEN EN EDDY DE SCHRIJVER AXEL - Het Gecoördi neerd Ouderenwerk houdt, naast vaste activiteiten, re gelmatig een aantal extra activiteiten. Voor de ko mende weken staan er weer een aantal op het program ma. Zo zal op woensdag 25 februari in 't Trefpunt in Axel een dia-presentatie over Unicef worden gehou den, aanvang 19.30 uur. Vrij dag 27 februari staat er in de voormalige school aan de Walstraat een handwerk- verkoop op het programma. De verkoop begint om half twee. Tijdens deze middag is er ook een aantal prijzen te winnen met sjoelen, enve loppen trekken en anderen spelletjes. Dinsdag 3 maart is er tenslotte in 't Trefpunt een toneelavond die om half acht begint. In Zuiddorpe staat in 'Lindenhof' maandag 2 maart de bekende tienkamp gepland. In buurthuis de 'Drie Gehughten' tenslotte is er woensdag 4 maart een zang- en dansmiddag die om tufèe uur begint. Met de tienkamp in Zuid dorpe wordt een traditie voortgezet. Reeds enkele ja ren wordt in één van de Axelse kernen een tienkamp voor ouderen gehouden. De tienkamp bestaat uit tien spelen, die zo gekozen zijn, dat iedere oudere hieraan kan deelnemen. Dit jaar vindt de tienkamp plaats in Zuiddorpe. Aan het deelne men zijn geen kosten ver bonden en voor de winnaars ligt een kleine attentie te wachten. Sinds enkele jaren zijn er in Axel, Koewacht en Zuid dorpe gespreksgroepen voor ouderen actief. Tijdens de bijeenkomsten van deze ge spreksgroepen wordt er ge zellig gepraat over een be paald onderwerp, dat meestal door de ouderen ge kozen wordt. Een aantal van deze gespreksgroepen kan nog nieuwe deelnemers ge bruiken. Elke oudere is hier bij van harte welkom. Binnen de Axelse oude- renwereld gonsde het de laatste tijd van de geruchten over in voorbereiding zijnde wijzigingen binnen de orga nisatie van de Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk Axel. Wat is er precies aan de hand? Het antwoord is eenvou dig: door korting op het ge meentelijk subsidiebedrag is het bestuur van de stichting gedwongen de kosten zoveel mogelijk te beperken en zo efficiënt mogelij k te werken. In verband hiermee wordt de organisatie op enkele plaatsen gewijzigd, waarbij tevens getracht wordt de diensten dichter bij de oude ren te brengen. Deze wijzigingen hebben betrekking op de warme maaltijdvoorziening, de ac tiviteiten-ruimten en het kantoor van de stichting Ge coördineerd Ouderenwerk Axel. Onlangs heeft het bestuur van de stichting besloten de warme maaltijdvoorziening in de kern Axel voortaan vanuit één centraal punt, te weten het bejaardencen trum 'De Vurssche' te doen plaatsvinden. Er zullen dus niet langer maaltijden be reid worden in het diensten centrum 't Trefpunt. Wel blijft de mogelijkheid be staan om in 't Trefpunt de warme maaltijd te gebrui ken. Tevens zal bezien wor den of een dergelijk 'open tafel-project' ook in 'De Vurssche' gestart kan wor den. Door deze wijziging binnen de organisatie kan meer rekening gehouden worden met ouderen die een dieet dienen te volgen. Bo vendien kan op deze wijze ook voor warme maaltijden in de weekeinden gezorgd worden. De sociaal-culturele acti viteiten in de kern Axel zul len voortaan niet alleen in het dienstencentrum 't Tref punt en in het voormalige schoolgebouw aan de Wal straat worden gehouden. Ook de aanwezig ruimte binnen het bejaardencen trum 'De Vurssche' zal hier voor voortaan worden be nut. Met ingang van 1 maart zal het kantoor van de stich ting Gecoördineerd Oude renwerk Axel gehuisvest zijn in het dienstencentrum 't Trefpunt aan de Singel- weg in Axel. Men kan daar de medewerkers ook telefo nisch bereiken. Aantrekkelijk jaarprogramma AXEL - De Stichting Streekcentrum Axel is er na een drukke voorbereidingsperiode in geslaagd weer een aantrekkelijke jaarprogramma in elkaar te spijkeren. „We hebben de zaak in grote lijnen rond," zegt Ria Timmermans, woordvoerster van de Axelse middenstandsvereniging. „De meimaand wordt een pure actiemaand. Zo wordt er vrijdag 1 en zaterdag 2 mei een Belgisch weekeinde gehou den. De Axelse winkelstraten zullen worden ver sierd met Nederlandse en Belgische vlaggen, er is een luchtballonnenshow en demonstraties van het Concorde Ski-stuntteam." Maar er is meer te doen in de meimaand. De Stichting Streekcentrum Axel wil van deze maand een extra 'klap per' maken. Ria Timmermans: „Vrijdag 8 mei volgt de moe derdagactie 'Ontbijt op bed'. Een ludieke actie voor de jeugd met het oog op moeder dag. Aan kinderen worden op scholen en in de winkels gratis deelname-formulieren ver strekt. Op die deelname-for mulieren kunnen de kinderen een opstel maken, met hun moeder als onderwerp. De op stellen zullen door een des kundige jury worden beoor deeld. Aan de winnende moe ders zal op moederdag een plateau met een compleet ver zorgd ontbijt worden ge bracht." Vrijdag 15 mei wordt er een speciale 'Open huis-actie' ge houden door de Axelse mid denstanders. Voor donderdag 28 mei, Hemelvaartsdag, is het 'Internationale Oldtimer Fes tival Axel'87' gepland. Die dag zal ook ontheffing van de win kelsluitingswet worden ge vraagd. Het centrum van Axel zal dan vol staan met antieke en klassieke automobielen en er wordt een 'onderdelen- markt' gehouden. Het Oldti mer-festival zal worden om lijst met een braderie in de stijl van de vijftiger jaren, met optredens van de Dutch Swing College Band en de '3 Jackets', aangepaste modeshows en voorts een aantal 'concourses d'elegance' in verschillende categorieën, afgestemd op het bouwjaar en de capaciteiten van de auto's. Daarnaast staat een aantal andere gezellige festiviteiten op het program ma. De kans bestaat dat er van het Oldtimer-festival televi sie-opnamen worden gemaakt door Veronica en de BRT. De Axelse pinksterkermis staat op de kalender voor vrij dag 5, zaterdag 6, maandag 8 en dinsdag 9 juni. Ria Tim mermans: "Vrijdag 19 juli staat in het teken van vader dag. Onder het motto 'vader dag-veilingdag', eenmaal-an- dermaal, wordt er een open bare veiling van allerlei voor werpen gehouden in het cen trum van Axel. Een week la ter, vrijdag 26 juni, is er weer de bekende 'Snabbelvrijdag' met enorme stuntverkopen." Voorafgaande aan de mei maand is er echter meer te doen. Ria Timmermans: „In maart, op maandag 23 maart op precies te zijn, vieren we het 30-jarig bestaan van de Stichting Streekcentrum Axel met een academische zitting. Inleiders zijn de heren Weis- ma, rijksconsulent en drs. Smit. Onderwerp dat aange sneden zal worden betreft het bestemmingsplan van de ge meente Axel. Na afloop van de academische zitting is er de huldiging van de oprichters van de Stichting Streekcen trum Axel en een receptie, die om 20.00 uur begint in restau rant Zomerlust." Van 20 maart tot en met 18 april loop in Axel de jubi leumactie van de Stichting Streekcentrum Axel, de zoge naamde 'Kassa geluk envelop'. Ria Timmermans: „Consu menten ontvangen bij de aan de actie deelnemende winke liers gratis een envelop. Alvo rens de consument de envelop kan inleveren moet men eerst voor een bepaald bedrag aan Dinsdag 24 februari: sportinstuif voor geestelijk gehandicapten in christelijke LTS, aanvang 19.0G uur. Donderdag 26 februari: 'sport- overdag-instuif' in sporthal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Raadsvergadering van de ge meente Axel in het stadhuis, aanvang 19.00 uur. Zaterdag 28 februari: weekmarkt kern Axel. Dinsdag 3 maart: sportinstuif voor geestelijke gehandicapten in christelijke LTS, aanvang 19.00 uur. Donderdag 5 maart: 'sport-over- dag-instuif' in sporthal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Vrijdag 6 maart: 'sport- en spelin- stuif' in sporthal 't Sportuus van 18.30 tot 20.00 uur. Kaartavond Ons Genoegen in het clublokaal, aanvang 20.38 uur. Zaterdag 7 maart: weekmarkt kern Axel. Tweedehands boekenbeurs in winkelgalerij Citê aan de Noord- straatpromenade van 16.00 tot 17.00 uur. Basketbalwedstrijd dames: Voorwaarts 2-Mevo'80 in sport hal 't Sportuus, aanvang |j uur. Basketbalwedstrijd Voorwaarts I-Marathon sporthal 't Sportuus, aanvi 13.30 uur. Springwedstrijden om Grit Jan-trofee in manege Magrer Zondag 8 maart: oefen-springt strijden in manege Magrette, vang 15.00 uur. Dinsdag 10 maart: i. voor geestelijke gehandicapte: christelijke LTS, aanvang uur. Donderdag 12 maart: vergade., van de welzij nscommissie in raadszaal van het stadhuis, vang 19.30 uur. 'Sport-overdag-instuif' in sj. hal 't Sportuus van 13.30 totlj uur. Vrijdag 13 maart: 'sport- ens- linstuif in sporthal 't Sportuus j 18.30 tot 20.00 uur. Kaartkampioenschap Zeeuwseh-Vlaanderen in clubi kaal Showband Axel, aanvi] 20.00 uur. Basketbalwedstrijd Voorna 1-Volharding 1 in sporthal Sportuus, aanvang 20.00 uur Zaterdag 14 maart: week kern Axel. Finale springcompetitie Indo Vlaanderen in manege magrJ Dinsdag 17 maart: sporthal voor geestelijk gehandicapte] christelijke LTS Axel, 19.00 uur. Donderdag 19 maart: 'sport-oi dag-instuif' in sporthal 't Sport van 13.30 tot 15.00 uur. Vrijdag 20 maart: 'sport- ens linstuif in sporthal 't Sportutuij 18.30 tot 20.00 uur. Vrijdag 20 maart tot en rnetnj dag 18 april: Jubileumactie T Geluk Envelop' Stichting Sin centrum Axel. Zaterdag 21 maart: week kern Axel. Soos voor alleenstaanden in I meenschapscentrum De schaard in Koewacht, aars" 20.00 uur. Basketbalwedstrijd Voorwaarts 2-BC Sas in s 't Sportuus, aanvang 12.30 «I 19.12] 19.12 I Ljubinka tel R< De laatste aflevering uit een arji serie van drie jongerenpor- tretten bij de IKON heet 'Ljubinka'. De 17-jarige Ljubinka is de dochter van Milan Duric, die de vorige maand met zijn familie uit een nieuwbouwwijk in Nieuwegein werd gezet. De buurt had geklaagd over de overlast, die men van de zi geunerfamilie ondervond. Als een van de weinige fa milieleden, die redelijk goed Nederlands spreken, pro beerde Ljubinka bij de ge meente te bemiddelen, maar de burgemeester wilde niet met een minderjarige pra ten. In dit portret vertelt het meisje over het leven van een zigeunerfamilie. 20.20 Allemans- Recht De juridische rubriek 'Aile- mansRecht' snijdt een on derwerp aan, dat gezien het proces van de kinderen van prinses Irene tegen het blad 'Privé', bijzonder actueel is. Hoever mogen de media gaan in het publiceren van allerlei privé-zaken? Voor de roddelpers zijn mensen die in de publieke belang stelling staan vogelvrij. Wanneer de slachtoffers te gen bepaalde publicaties be zwaar aantekenen wordt dikwijls met het argument van vrije meningsuiting ge zwaaid. Zoals uit deze uit zending zal blijken zijn er wel degelijk regels, waaraan de media zich te houden hebben. Beeld spraak AXEL - De winterperiode is achter de rug. De ijspret is» voor een aantal maanden verleden tijd. Natuurijs wel te staan. Het ijsbaancomité van de Stichting Streekcentrum k kan terugzien op een zeer geslaagde winterperiode. Men hetll Axel buitengewoon veel plezier beleefd aan de baan. Woutl Doelder, die namens de Stichting Streekcentrum Axel zilil heeft in het ijsbaancomité en zich daarin gesteund weetij mannen als Wim Wikkerink, Kees de Kraker, Martin Snij Jos de Block en Dingeman de Koning, heeft met genoegen! nen constateren, dat er duizenden schaatsliefhebbers i hebben gemaakt van de Axelse ijsbaan. Het parkeerterrein bij het verlichte baan werden motorcrossterrein bleek op het juiste moment onder water gezet te zijn door de mannen van het ijsbaancomité. Toen 'Koning winter' toesloeg kon meteen worden geschaatst. Zo kon het gebeuren dat Axel de primeur had op wedstrijdge- bied in Zeeland. Op de fraai In 'Beeldspraak' brengt de NOS een pojtret van de jonge Belgische choreografe Anne Teresa de Keersmae- ker, vertegenwoordigster van een emotioneel soort danstheater. In 1980 ont wierp zij op 20-jarige leef tijd haar eerste ballet, geti- ABC gedrukte stemming I beroep verlichte baan strijden gehouden, gewor.ï« door Flip Salomé, de craci| Breskens. Ook de laatste wedstrji] op natuurijs werden in! gehouden. „We kunnen alsfl baancomité terugblikken een voortreffelijk schaats zoen. Igods- fspraak kwelling De kern van het bestuur van de actieve Stichting Streekcentrum Axel. Van links naar rechts: Jaap van de Hout (penningmeester), Jan Dieleman, Ria Timmermans (public relations), Erik Spuessens (secretaris) en administrateur Adri Knieriem. Voorzitter Jacky Schoot, Wout den Doelder en Jan de Kraker ontbreken op deze foto. - fotojosbleuenbergh. ber is er weer een klinkende Sint Nicolaasactie met de vo rig jaar voor het eerst met succes geïntroduceerde kras kaarten; donderdag 17 decem ber staat de jaarmarkt op het programma en tenslotte vol gen er de kerstacties. Een uit gebreid programma dus, dat naar onze smaak klinkt als de bekende klok. Er is voor ieder wat te beleven. We hebben ons tot het uiterste ingespannen een zo attractief mogelijk jaarprogramma in elkaar te zetten en ik meen te mogen stellen dat we daarin geslaagd zijn." kassabonnen van de aan de actie deelnemende winkeliers sparen. Aan het eind van de actie worden dan uit de inge leverde enveloppen de prijs winnaars getrokken." Vrijdag 18 en zaterdag 19 april is er de Paasactie. De Axelse winkeliers verrassen hun klanten met een bosje narcissen en paashazen delen in het centrum van Axel cho colade-eitjes uit. Het geheel zal worden omlijst met een op treden van een showband. Van vrijdag 17 tot en met dinsdag 21 april houdt de Stichting Evenementen Axel de Huis houdbeurs. Donderdag 30 april, Koninginnedag, wordt er een rommelmarkt gehou den in het centrum van Axel. De Axelse middenstand haakt in op de activiteiten van de Axelse Oranjevereniging en komt met extra feestelijk ver sierde etalages. Van 21 tot en met 26 juli is er de inmiddels traditionele Gentse Week en is iedere dag een actiedag, met gratis uitde len van consumptiebonnen aan het winkelende publiek. Vrijdag 31 juli staat weer in het teken van de 'Daverende vrijdag', een koopjesfestijn aan het einde van de zomer- opruimingsperiode met extra aantrekkelijke aanbiedingen. Traditiegetrouw zijn er ook weer de Axelse braderiefees ten, de jubileumshow van de Stichting Streekcentrum Axel van woensdag 26 tot en met zaterdag 29 augustus. Op het programma staan nu al Big Band-feesten, rommelmarkt, ontbijtshows en een auto markt. In september vinden de herfstmaand-activiteiten plaats en oktober is uitgeroe pen tot 'wijnmaand'. Deze maand is er de promotie van jubileum wijn van de Stichting Streekcentrum Axel. Ria Timmermans: „En dan zijn we al ver aan het eind van het jaar aangeland. De intocht van Sinterklaas is gepland op zaterdag 14 november; van 13 november tot en met 5 decern- AXEL - Het straatmeubilair in de Noordstraatpromenadtj drukste winkelstraat in Axel, is aan vervanging, of in ie*'" val aan een fikse opknapbeurt toe. Dat is de mening van bet lege van burgemeester en wethouders van de gemeente Over de wijze waarop dit dient te gebeuren, werd op advies de commissie Midden- en Kleinbedrijf en Marktzaken t" bewoners en gebruikers van panden in de Noordstraatpi nade een bijeenkomst gehouden in de raadszaal van bet standhuis. kleding sstuk lover- I schot Ivan de- I zelfde I soort floot verll genlf wage! spooff [oor oplossing zie laatste kolom Tevens werd er gelegenheid geboden ook andere zaken die Op Koninginnedag zal er in het centrum van Axel weer een rommelmarkt worden gehouden. AXEL - In de afgelopen ja ren werden de openbare ver gaderingen van de Axelse ge meenteraad telkens op de laatste dinsdag van de maand gehouden. Uit overleg tussen de ieden van de gemeenteraad en de leden van het college van burgemeester en wethouders is gebleken, dat de tijd tussen de commissievergaderingen en de hierop volgende raads vergadering in het algemeen als te kort wordt ervaren om een goed fractieberaad te kun nen laten plaatsvinden. Om hieraan tegemoet te ko men, is na enig overleg beslo ten, om een andere vaste ver gaderdag voor de gemeente raad vast te stellen. De meest geschikte dag bleek toen de donderdag te zijn, met uitzon dering van de laatste donder dag van juli. Behoudens onvoorziene om standigheden worden de raadsvergaderingen dit jaar gehouden op de volgende data: donderdag 26 februari, don derdag 26 maart, dinsdag 28 april (in verband met de vie ring van Koninginnedag), dinsdag 26 mei (in verband met Hemelvaartsdag), donder dag 25 juni, donderdag 27 augustus, donderdag 24 sep tember, donderdag 29 oktober, donderdag 26 november, als mede op een nader te bepalen datum in december. Deze raadsvergaderingen beginnen steeds om 19.00 uur, met uitzondering van de ver gadering waarin de gemeente begroting wordt behandeld. De stukken, die tijdens de raadsvergadering behandeld worden, zijn voorbesproken tijdens de commissievergade ringen. Tijdens deze commis sievergaderingen wordt aan de commissieleden nadere in formatie verstrekt over de di verse agendapunten. Door deze voorbespreking wordt voorkomen dat de raadsver gaderingen als gevolg van ein- delpze discussies uitmonden in marathon-zittingen. Ook de meeste commissie vergaderingen zijn openbaar. Tevens kan bij deze vergade ringen door het publiek ge bruik worden gemaakt van het spreekrecht. De toeschou wer kan dan onmiddellijk na opening van de commissiever gadering het woord voeren over zaken die op de agenda vermeld staan. Met name voor personen, die op enige wijze belang hebben bij de besluit vorming over een bepaald agendapunt, kan het voorde len bieden om tijdens de ver gadering aan de leden een eigen toelichting te geven of een afwijkende mening ken baar te maken. Hierbij moet echter wel bedacht worden, dat de diverse commissies slechts een adviserende taak hebben ten opzichte van het college van burgemeester en wethouders. Het is ter beoordeling aan het college van burgemeester en wethouders om het raads voorstel in concept, zoals be handeld in de commissiever gadering, aan te passen en te wijzigen, voordat het aan de raadsleden wordt voorgelegd in de raadsvergadering. Uiter aard kan het raadslid, dat te vens zitting had in één van de commissies, met het bespro kene in de commissievergade ring rekening houden bij de stembepaling in de raadsver gadering. Tenslotte is het van belang de vergaderdata van de di verse commissies te weten. Deze data zijn eenvoudig te bepalen, namelijk op de woensdag, vijftien dagen voor de raadsvergadering. De ver gadering van de commissie gemeentefinanciën vormt ech ter een uitzondering op deze regel en wordt maandelijks gehouden op de donderdag, veertien dagen voor de raads vergadering. Ondanks de grote open baarheid valt de publieke be langstelling voor zowel de commissie- als de raadsverga deringen enigszins tegen. Het Axelse gemeentebestuur hoopt met deze toelichting op de di verse vergaderdata de pu blieke belangstelling voor deze vergaderingen weer wat te vergroten. behoren tot het terrein Midden- en Kleinbedri- Markzaken aan de or« stellen. De ondernemers:'! Noordstraat waren in grote meerderheid pres de raadszaal om kennis^ men van de gemeen' plannen. Het college had eens de mogelijkheid vr steld - rekening houd het wekelijkse marktge' - uitstalkasten te plaat de Noordstraatpromena® De reeds een aantal? noodzakelijke vervang* bloembakken en bestaan! tributen kwamen tijdens bijeenkomst uitvoerig sprake. Tevens werd Axelaar Han Dey een P? lanceerd om een, als eer- draad door het centr* pend herkenningsbeeld. 1 op de straten en te brengen. De aan# bleken 'in' voor dit m' nieuwe idee, waarop der Apers, als voorzin® de commissie Middel? Kleinbedrijf en Marl de plaatselijke beeli Han Dey verzocht verder uit te werken. B instantie met name Noordstraat. In vert mogelijke ontwikkeling! en rond het Szydlows- en mogelijke herbes» gen in het centrumge"1 later dit beeldbepa'"" tief in het gehele wü trum aangebracht worden. De haalbaar'* uiteraard afhangen va» meentelij ke financiële iijkheden en het sta van het college van meester en wethouders Nw map ntten de be- i brieven Jwitehnipsels1 tyn Mf maar. tliel te Mc- j ren, «fI MM rare hwd geweest 2yn KJ

de Stem | 1987 | | pagina 22