'Een zekel om geit-eten te snieën' Rennend door de Staten BEWONERS OP INSPRAAKAVOND KOMIJZENDIJKE: Bolclub Het Grote Gat nieuw leven ingeblazen José Delheye wint cross Wielertoerist SCRIPTIE JAN ZWEMER OVER LANDARBEIDERS politierapport PPR WIL VERSTERKING: TWEE ZETELS Derde Veel geleerd Twee zetels Vergaderen Wergroep Functie Plaatselijk nieuws Oostburg Eede Kordaama *e an^woorde' F° zaten ze zij-aan-zij. Of be L,°m: Samen op één stoel. Bi wijkend, zodat de ander h< „n® ve®',e smalle spiegel kon hfril karwei geklaard was P en bij elkaar. En dan warer L JÜü^lü '".volle glorie ingelijst i n^K Verstilde vriendsc haw„,Vlken om er de voorpi "avalskrant mee te sieren 5f en leed kon beginnen. Ze mo inn ifn? ?.aan onderdompeler ïstftn Het was zo ver. Bijr hew® e'kaar n°9 op de h< 1 Was 'n het af9e'°Pe tzeif^lf ,raditie was in de af fchto 9e9roeid. Hun vriends (den In, vier dagen vóór As\ Bdotnl r,-bl'9evol9 beel w, cen,L®ssanll9gende periode. 2 ar twee. gezins-kroniek 'ers die de sporen var DINSDAG 24 FEBRUAR11987 be smm, VAN ZEEL AND T20 PAGINA ZEELAND 4 'Gebouwen graanbedrijf zeer snel verwijderen' Wethouder J. de Vries knipt het lint door. Van onze correspondent OOSTBURG - Bolclub Het Grote Gat in Oostburg is nieuw leven ingeblazen.Zater- dagmiddag opende wethouder J. de Vries de twee banen aan de Nieuwstraat achter café De Herberg. Deze bolclub, die dit jaar eigenlijk het 25-jarig be staan viert, maar bijna zeven tien jaar lang geen banen tot zijn beschikking had, heeft momenteel al veertig leden. Oostburg heeft nu twee bol- clubs, namelijk Raak tegen Staak en Het Grote Gat. „Twintig jaar geleden kwam ik in deze streek. Toen ik naar mijn werk ging, de LTS hier vlakbij, zag ik bollen voor het eerst. Ik heb me goed laten voorlichten wat dit alle maal inhield," aldus wethou der J. de Vries in zijn ope ningswoord. „We hebben hier ook nog Raak tegen Staak, maar er is best ruimte voor meer clubs. Ik hoop dat deze vereniging nu langer doorgaat dan de pogingen in het verle den." Marijke en Appie Blaauw, samen met Arjaan Hubregtse de drie bestuursleden en ini tiatiefnemers van Het Grote Gat, werden even voor het voetlicht gehaald. „Wij zijn als VW nauw betrokken bij het bolgebeuren in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is een goede zaak dat er weer een club bij is gekomen," zei Rein van der Helm namens de VW Oostburg. „Ik hoop dat jullie vereniging een lang leven be schoren is. Tijdens onze eerst komende vergadering in maart verwachten wij een af- - FOTO WIM KOOYMAN vaardiging van deze club." De twee banen zijn door zelfwerkzaamheid aangelegd. Zowel op dinsdag- als donder dagavond kunnen de leden te recht voor hun wedstrijden. Regelmatig zijn er clubbollin- gen en een wedstrijd tussen Eede en Oostburg. „We gaan tevens een aanvraag indienen bij Het Vrije van Sluis voor een of twee buitenbanen. Die waren hier vroeger ook al," al dus Marijke Blaauw, die ver heugd meldde dat er inmiddels ook al weer enkele jeugdleden waren. De uitslag van de openingsbol- ling was als volgt: 1. M. Blaauw-R. Coene-P. de Vogelaere, 2. R. de Smet-P. Martens-D. Kramer, 3. W. Mariman-I. Rieteco-S. de Vogelae re. DE landarbeiders. We kennen ze eigenlijk nauwelijks meer. Ze zijn vervangen door aardap pelrooiers, dorsmachi nes en combines. Met hun klompen in de klei werkten ze dag in dag uit. Werken voor vrek kige boeren en voor goeie boeren in heel zuid-west-Nederland. Tijd om te leven hadden ze niet. Velen van hen zijn vergeten, enkelen leven nog, maar de aan dacht voor die bijna vergeten en uitgestor ven massa komt terug. Zo schreef Jan Zwemer, de zoon van een Wal- cherse landarbeider een boeiende en zeer lees bare doctoraal scriptie over dit onderwerp: „Een zekel om geit-eten te snieën". Door Paul de Schipper Het leven van een landarbei der verliep, ook op Walcheren, volgens paden die al duizen den keren voor hem betreden waren. Hard werken, weinig vreugde, veel ellende, sappe len voor het grote gezin, oud worden en sterven. Zo ging het honderden jaren met de man die er voor zorgde dat de aarde voedsel gaf. 'Ploeteren van zunnen tot zunne' heette dat in Zeeland. Van zonsopgang tot zonsop gang. Ook de oude boeren knechts van de eilanden en uit de Brabantse westhoek zullen ja knikken bij het lezen van die opmerking. Ze aten spek als krachtvoer, werkten soms hun hele leven bij dezelfde boer, soms in een eigen huisje, soms in huur huisje van de baas van 't hof. Waren ze 's avonds, rond half acht, klaar met werken dan gingen ze nog gauw wieden in hun eigen hofje. Dat was de bron van extra inkomsten als aanvulling van het zeer karige loon. 'Maar je had geen tijd om te pissen", zegt een van de oude landarbeiders in het boek van Zwemer. En een ander: ,,'s Avonds smeerden we eikaars rug in tegen de pijn. Je was gebróken". Eenmaal rustend in de bedstee sliepen ze vaak met z'n vieren. 'Nauw is wèrm' heette dat niet zonder zelfspot. Tekenend voor de armoe is de veiling van de boedel van in 1913 in Aagtekerke overleden landarbeider. De opbrengst: 176 gulden. De man bezat wat landbouwgereedschappen, verplicht voor een boeren knecht, en verder: een krui wagen, een windmolen, drie geiten, vijftien kippen en een voorraadje brandhout. De in ventaris van z'n woon-slaap- kamer bracht zesentwintig gulden op. Niet alleen eten kostte geld. De landarbeider die christelijk was en veel kinderen had on dervond daar weinige finan ciële zegen van. De man ver diende misschien zes, zeven gulden in de week. „We gingen met ons negenen naar de kerk en daar had je twee collecte- zakken waar elk een cent in legde en dat twee keer op een zondag. Dat waren zesendertig centen, een bedrag man!" Dik wijls kwam daar nog de bij drage voor de christelijke school bij. In Grijpskerke was dat een dubbeltje per kind per week. Ging het slecht dan kwam er steun van de diakonie. Daarmee eigende de kerke- raad zich het recht toe om te controleren of er niet met 'de steun' gemorst werd. Zo ge beurde het dat diakenen on verwacht het kleine arbei derswoninkje binnenstapten, waarbij ze zelfs de inhoud van de vleespan aan een onder doek onderwierpen. Wie 'elk jaar een keutje dood kon doen' verzekerde zich van een iets hogere le vensstandaard. Het varken fungeerde als spaarpot voor de landarbeiders. Zo ook de geit. In 1920 telde Zeeland 10.000 geiten en bokken. De geit gaf karnemelk, boter, melk en kaas. Maar die geit moest ook eten. Je was er slaaf van" zegt een door Zwemer geïnter viewde oud-landarbeider. Vooral het geit-eten snijden was een beruchte bezigheid omdat het, 's avonds na een vermoeiende werkdag moest gebeuren. Veel mogelijkheden om hun positie te verbeteren hadden de Walcherse landarbeiders niet. Ze woonden tamelijk geï soleerd, kwamen soms een le ven lang nauwelijks buiten hun eigen dorp. Het socialisti sche getinte Algemeen Neder lands Werklieden Verbond kreeg er nauwelijks invloed. Op de Bevelanden, toch ook niet de meeste progressieve landstreek, stonden de Wal cherse boeren bekend als zeer conservatief. Dat wisten de betrokken landarbeiders zelf ook: „Walcheren, dat ei altoos nog een min land geweest". Met het boek 'Landarbei ders' richtte Kees Slager uit 's Heerenhoek enkele jaren gele den al een monument op voor de landarbeiders van zuid west-Nederland. Volgens hem behoorde de landarbeider tus sen 1900 en 1950 tot 'de achter ste gelederen van het proleta riaat'. 'Landarbeiders' was het eigen verhaal, een schrijnend relaas, van de generatie die voor een paar kwartjes per dag krom groeide boven de kluiten. In de inleiding van z'n scriptie stelt Jan Zwemer dat 'Landarbeiders' terecht heeft gefunctioneerd als 'een schreeuw om aandacht' voor een vergeten bevolkingsgroep. Kees Slager liet de landarbei ders zelf vertellen. Jan Zwe mer vervaardigde een uitge breide historische analyse van de landarbeiders in de periode voor de Tweede Wereldoorlog. De twee boeken vullen elkaar uitstekend aan. Hij concen treert zich - vanwege z'n kom af - op de Walcherse landar beiders. Dat doet zijn werk geen enkele afbreuk. De oud-landarbeiders zien niet om in wrok op 'die eerloze tijd'. Hadden ze in opstand moeten komen? Hadden ze de slaafse vrees voor hun werk gever af moeten leggen? Ze deden het niet, ze namen hun zekel om geit-eten te snijden en leefden het leven van een landarbeider. Ze bekijken het strookje van hun aow-uitkering, zien pein zend uit het raam en zeggen: „De mensen weten niet meer hoe goed ze het hebben" om vervolgens een spa te pakken en hun hofje te wieden. Tevre den. "Een zekel om geit-eten te snieën'. De geschiedenis vand e landarbei ders op Walcheren 1900-1940. Auteur Jan Zwemer. Verschenen bij uitgeverij Fanoy Boeken te Middelburg. Prijs f 2930. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De be drijfsgebouwen van het graanbedrijf Doens- Vermue in IJzendijke dienen zo snel mogelijk te worden afgebroken, zodra dit bedrijf naar het nieuwe onderkomen is verhuisd. Men is vooral bang voor onge dierte. Dit brachten enkele be woners van de Blindewijk gisteravond ter sprake op een inspraakavond in het jeugdgebouw over het be stemmingsplan Kom IJ zendijke. Enkele aanwezigen zagen op deze percelen graag wonin gen, garages of een speelter rein. In het nieuwe bestem mingsplan wordt aan deze percelen een woonbestemming toegedacht „Iedereen is het er over eens, dat deze gebouwen ver wijderd moeten worden. Dat gebeurt dit jaar nog of anders begin volgend jaar. We hebben er een woonbestemming aan gegeven omdat dan een open gat zou worden opgevuld", al dus burgemeester mr. C. Spij kerboer. „We verwachten dat er niet veel behoefte is, maar we hopen van wel". Naast par ticuliere bouw is de kans groot, dat er wellicht dan be jaarden woningen zouden ko men, afhankelijk wat de wo ningbouwvereniging eventu eel zou willen. De heer Kruidenier vroeg zich af of het terrein na af braak dan ook lang braak zal liggen. Spijkerboer: „Er zal ze ker geen plantsoen komen, dat is te duur. Wel zullen we het een beetje fatsoenlijk achter laten. Bovendien is er sprake van een zeker verontreiniging, niet zorgwekkend. Uit een on derzoek is gebleken, dat we daar iets aan moeten doen. Hoe, dat is nog niet bekend". De heer De Meijer wilde graag de mogelijkheid onder zoeken om op het perceel aan de Blindewijk een speelterrein onder te brengen. Hierop werd geantwoord, dat er in de Wal- straat een dergelijk terreintje zal komen, waar de gemeente inmiddels al 10.000 voor heeft uitgetrokken. Het tweede hoofdonderwerp tijdens deze inspraakavond was een oud plan rondom de Contre Escarpe. Spijkerboer: „Hier zal niet worden ge bouwd. Dit nieuwe plan geldt minstens voor tien jaar. Als je kijkt hoe gering de animo is voor het plan Kleine Jonk vrouw 3, dan is het voorlopig ook nog niet zo ver. In dat plan kunnen we zeker nog tien jaar door". De kans, dat de percelen van het graanbedrijf nog enige tijd braak zullen liggen is dus groot „Er komt voor IJ zendijke en voor nog enkele andere kernen geen niet uit breidingsplan meer", ant woordde de heer Spijkerboer. „De open plekken worden toch een groot probleem, en erg duur. We kunnen beter binnen het dorp deze open plekken opvullen". Op de genoemde percelen aan de Varkens- markt en Blindewijk zouden naar schatting acht woningen gebouwd kunnen worden. BIERVLIET - In het afgelopen weekeinde is ingebroken in een kantoor van een verzeke ringsagentschap aan de Boter- zandestraat te Biervliet. Daar van deed E. C. uit Biervliet aangifte bij de gemeente poli tie te Terneuzen. Men was binnengekomen door het for ceren van een raam. Verder was getracht de kluis mee te nemen, doch dit is niet gelukt. TERNEUZEN - Zondagavond omstreeks kwart over tien werd de 20-jarige mejuffrouw M. van D. uit Terneuzen, toen ze over het trottoir van de Axelsestraat in haar woon plaats liep, haar handtasje ontrukt door twee op een fiets rijdende jongens. In het tasje bevond zich behalve wat per soonlijke bezittingen haar portemonnee met daarin en kele tientallen guldens. Von onze correspondent ST.-KRUIS - De internatio nale vereniging De Wielertoe rist hield zondag de tweede proef voor het snelheidskam pioenschap in de vorm van een crosswedstrijd op een uitgezet parkoers te SL-Kruis. De duur van de wedstrijd was een half uur plus één ronde. De deelne mers waren verdeeld in twee categorieën, namelijk een A- groep tot 40 jaar en een B- groep vanaf 40 jaar. Beide categorieën startten tegelijk. Snelste man hier was de crossspecialist uit Knok- ke/Heist José Delheye met to taal 9 ronden (ongeveer 9 kilo meter), die uitkwam in de B- categorie. Hij reed lange tijd samen met ex-amateur-cros- ser Guido Paridaen uit Aar denburg, maar de laatste twee ronden bleef hij deze met ruim honderd meter voor, zodat Delheye alleen finishte in de tijd van 35.10 minuten. In het tussenklassement na twee proeven, de eerste proef was een rollenwedstrijd, bezet Johan Goethals de eerste plaats in de A-categorie met totaal 34 punten. De B-catego- rie wordt aangevoerd door Jo sé Delheye met 39 punten. De derde proef, een wegrit, is itJ: dag 26 april en de vierde f laatste proef, een tijdrit ovi ongeveer 10 kilometer, is ai dag 3 mei. Deze beide proev( worden verreden in Eej Middelburg (B). In café landia te St.-Kruis werden prijzen uitgereikt door voo zitter Benny Dezutter. Uitslag A-categorie: 1, Paridaen, 2. Tonny Veerman" Ronny Welavert, 4. Johan r hals, 5. Freddy de Valcke. B gorie: 1. José Delheye, 2. Lu, Mussche, 3. Roland Musscht" Riny Cromheecke, 5. Willy Pol, Tussenklassement A-categorit; Johan Goethals 34 punten, Tonny Veerman 32, 3. Luc k reyns en Freddy de Valcke 30 Clement Bonte 28. B-categori; José Delheye 39, 2. Riny Cro heecke 37, 3. Roland Mussche Willy Pollier 33, 5. Rinus de 29 punten. Constant van Water schoot, 46, is lijsttrek ker van de PPR. In de bijna verstreken zit tingsperiode 'rende' hij door het provincie huis, links en rechts bij een commissie aanschuivend. Als eenling was het niet altijd gemakkelijk de tijd goed te verdelen. Constant van Wa terschoot is geboren in Hontenisse. Woont nu in Oostburg waar hij aan de scholenge meenschap 'Het Zwin' de Franse taal doceert. Hij is gehuwd, heeft twee kinderen en is katholiek. Als voorzit ter van de Neder landse Rijwiel en Toer Unie fietst hij graag. Verder is er weinig tijd voor andere hob bies. Af en toe lukt het een paar kilometer te joggen. Lezen schiet er vaak bij in. De politiek vraagt offers. Constant van Waterschoot. Lijsttrekker PPR, matt ook voorzitter van de Nederlandse Rijwiel en Toer Unit I Fietst zélf ook graag. - foto de stem cor j. de na Door Romain van Damme OOSTBURG - Constant van Waterschoot heeft altijd in de linkse hoek gebivak keerd. Hij komt uit een KVP-nest. „Mijn vader was erg actief binnen de KVP. Maar wel heel duidelijk in de linkse hoek". Als student neigde hij aanvankelijk naar D66, maar voelde zich later aangetrokken tot de ARP. „Dat zal nu wel enige verbazing wekken", geeft hij toe, „maar ik vond toen dat die partij goede zaken nastreefde. Dat was aan het eind van de jaren zestig". Het werd uiteindelijk de PPR. De inmiddels overle den Jan van de Voorde, een zeer bekend figuur in poli tiek Zeeland, stapte als KVP'er uit de Staten. Hij werd lijsttrekker van de PPR. Constant van Water schoot sloot zich bij hem aan. „Bij de toen gehouden Statenverkiezingen stond ik derde op de lijst De PPR behaalde twee zetels. Maar ik kwam toch in de Staten. De nummer twee van de lijst, een belastinginspec teur uit Terneuzen, werd namelijk nogal schielijk overgeplaatst. Misschien wilden ze geen belastingin specteur in de Staten. Ik weet het verder ook niet". Het werd volgens Con stant van Waterschoot een fijne tijd. Als groentje kwam hij de Staten binnen. Maar aan de hand van Jan van de Voorde leerde hij snel. „Ik wist er weinig van. Van Jan heb ik echter veel opgestoken. Ik heb altijd een groot respect voor hem ge had. Een fijne man. In '74 moest ik het van hem over nemen. Drie jaar later stapte Jan van de Voorde uit de Staten". In 1978 kwam de grote klap. De PPR verdween uit de Staten. Van drie naar nul zetels. Dat kwam hard aan, maar Constant van Water schoot bleef actief op poli tiek terrein. Tot '81 bleef hij lid van de Eerste Kamer die hij in 1974 verblijd had met zijn komst „In '82 zijn we weer bij elkaar gekomen. Wat doen we. Toch maar weer de PPR. Daarvoor hadden we die hele discus sie, samen met PSP en CPN in zee gaan, gehad. Maar we wilden toch een eigen ge zicht". Dat lukte uiteindelijk niet helemaal, want de EVP nestelde zich in de 'slip stream' van de PPR „Ik zit nu dus eigenlijk voor de PPR en de EVP in de Staten. Maar dat doen we niet meer. We gaan deze keer als PPR de verkiezingen in". Con stant van Waterschoot hoopt dat de Zeeuwse kie zers er deze keer voor zor gen dat PPR minimaal twee zetels kan bezetten. Want dan kan er eindelijk weer eens gesproken wor den over de verdeling der werkzaamheden. „Op je eentje in de Staten zitten, is wel een hele ervaring", zegt de leraar Frans daarover, „maar het is wel een belas ting. Je kunt je baan niet opzeggen. Je moet dus alles naast je werk doen. Nou, dan moet je op een gegeven moment gaan kiezen. Je kimt tenslotte niet overal tegelijk zijn". lijst „Voor iedere Staten-1 vergadering kwamen we I dan bijeen. Alles werd toen I doorgesproken. Dat is tod I belangrijk. Want dan kun je I ruggespraak voeren. Maar I het blijft natuurlijk een ge-1 geven dat je niet overal bij I kunt zijn. De commissie I Welzijn vergadert bijvoor-1 beeld iedere maandagmic-1 dag om half twee. Dan heb ik geen tijd". Over dat vergaderen *il Constant van Waterschoot trouwens nog wel wat kwijt Kort samengevat komt he! I er op neer dat er in hei Zeeuwse Provinciehuis e® tikkeltje teveel vergadert wordt. „Door al die comiw- I sies zijn er veel doubluie I legt hij uit, „ik zal een voor beeld geven. Het streekpl® wordt besproken door rui» telijke ordening, milieuza ken en economische zake'. I Dat kan in mijn ogen aa-l ders. Maar wie gaat de tfl de bel aanbinden? Want« kost dat allemaal niet reiskosten en verblijfkost® Het lijkt mij beter ®l straks iedere gedeputeerdI zijn eigen commissie heer-I Dat is voor iedereen praW scher werken". sonen en handeling van deze v I fantasie, indien zich bij de bes B/de ervaringen overeenkomsten f' tte werkelijkheid of met bestaan. <"e overeenkomsten niet opzet "allig, maar onvermijdelijk. Met dt Om Constant van Water schoot in sommige gevallen toch een eindje op weg te helpen, kon de afgelopen zittingsperiode door hem te ruggevallen worden op een werkgroep. Die werkgroep werd gevormd door de eer ste viif van de verkiezings- 'Zeeland is echt wel vi-l Het is niet de echte verten zingsslogan van de Radj(Jj| len, maar dat zinnetje toch heel veel van de la die de PPR met zich tt&l draagt Dat wil overig® I niet zeggen dat er in land niets hoeft te gebeu^j Integendeel. Maar de P" I wil daarmee aangeven niet alle grootschalig' zaligmakend is. „Ons wc wel eens verweten dat als PPR voor kleinschal heid zijn. Dat is niet maar we zeggen wel alfflj dat grootschaligheid pas' heeft als het een heeft". Commissie - Vrijdagmiddag 27 februari komt vanaf 14.00 uur de raadscommissie finan ciën bijeen in het gemeente huis. Belangrijkste agenda punt is het verstrekken van een krediet van 12.600 gulden voor een indicatief bodemon derzoek op de lokatie Vosse- kaai in Hoofdplaat. Dit in ver band met voorgenomen bouw plannen. Prijskamp - Bij R- van'. werd een biljartprijska houden. Uitslag: 1. Robert Clerck, 2. William van w» j he-Roger Borgognon, Ca Heineman- Albert van de Door Hubèr Zwarekèr waren carnavals-vrienden dc tlaren. Ze zagen elkaar verde Waar zodra de Vastenavo P'ef lag, ontmoetten ze elkat foken plaats. Vrijdagmiddag i 0e binnenstad. Zonder af sprat loon. .'o pakten dan een pint, vroeg re net bovenzaaltje mochter Kien de trap op. Allebei een en een schuimend glas bie "o Daarboven posteerden zt ®9e/, stalden hun potjes schn hun kostuum over een stoel. ÏGaotut?" fo begon het gesprek elk jaar. fens weer afwachten wie va |?9 stellen zou. Het was vanzi n.r- die dan eerst zorgvuldig

de Stem | 1987 | | pagina 12