Ginjaar-Maas: twijfels bij lage opheffingsnorm Mariënburgvereniging gaat stug door Aids: geen risicogroepen maar risicohandelingen FEITEN AIDS AIDS IS NOT PREJUDICED IT CAN KILL ANYONE DON'T DIE IGNORANCE IGNORANCE. even, UITBLAZEN devolutie met leg Fiscale constructies .BIBS Dl EMM ACHTERGROND VOORTGEZET ONDERWIJS MOET NU 'GOEDSCHIKS' FUSEREN Iraks: 'begrip' K)or EG-heffing 'NIEMAND KAN ONS UIT DE KERKGEMEENSCHAP ZETTEN' ;en ziekten ioor cadmium de Kempen O V E R OF [arktgericht pakket voor w ®STEMCOMMI DONDERDAG 19 FEBRUAR11987 IC w A-r-n.::: PUS DON'T DIE OF EEN beetje showman was hij wel; de belas tinginspecteur in Te- levizier. Bruine kop, blonde snor en krullen. Modieus jasje. Niet direct het type dat je voor ogen staat wanneer je bezig bent met het invullen van je aangiftebiljet. Zijn flegma leek me wat gespeeld, het lag er een beetje dik op, maar ik vond ook dat hij voor een belasting inspecteur tamelijk openhartig was, óók als Ria Bremer een vraag had die hij niet wilde be antwoorden. Geen gedraai, maar recht voor z'n raap: „dat zeg ik natuurlijk niet." Nu Televizier wat meer tijd uittrekt per behandeld onder werp, is de kans dat je er wat wezenlijks van opsteekt aan zienlijk toegenomen. Toch blijkt steeds weer hoe snel de verwarring toeslaat wanneer er meer gespreksdeelnemers zijn. Ria Bremer begon met het to nen van de beruchte blauwe en velop 'met het ingewikkelde pa pier' erin. Daarvan waren er door de belastingdienst weer 4,5 miljoen verzonden. Menig een, dacht Ria, zat nu thuis, in zijn echte of fiscaal gecon strueerde werkkamer, te beden ken hoe hij zo weinig mogelijk belasting zou kunnen betalen. „En, professor Heertje (al tijd Heertje, onze nationale zwartgeld-specialist) hoeveel verdonkeremanen we met z'n allen bij deze bezigheid?" Zo begreep ik tenminste de vraag, maar Heertje kwam meteen met zijn 15 tot 20 miljard aan dragen. Ik ben geen snelle reke naar, maar daar schrok ik be hoorlijk van. Dat is gemiddeld per aangifte 3.333 tot 4.444 gulden en daarvoor zou je vol gens de populaire vuistregel op je aangifte 6666 tot 8888 gul den inkomsten moeten kunnen verduisteren, tenzij je in het 72 procentstarief valt, maar vol gens de statistieken zijn er dat maar weinig van de 4,5 miljoen invullers. Het was de inspecteur die meteen al de eerste van een reeks nuanceringen aanbracht. Professor Heertje had het blijk baar over het totale zwarte cir cuit en daarvan vertegenwoor digt de belastingbesparing van degenen die hun aangiftefor mulier verkeerd invullen maar een deel. Ik was gerustgesteld. Stel je voor: mijn lotgenoten weten gemiddeld tot tegen de 8 mille uit de neus van de fiscus te houden en ik, stommeling, zit te tobben met een werkka mer die nog echt is ook en in hartje winter niet eens lekker warm gestookt kan worden om dat er maar een 'slaapkamerra diator' op zit. WIM KOCK bedoel: geen foefje laten ze passeren, ze vertrouwen je ver halen evenmin als de inspecteur dat doet; proberen met vak kundige slimmigheidjes je gege vens toch boven tafel te krijgen en kunnen er niet aan begin nen, zomin als de inpecteur zelf, om bij de mensen thuis te gaan controleren of er niet ook een bed op de 'werkkamer' staat. Hij zei dat laatste op een toon alsof het hem nog speet ook. Die goudeerlijke consulen ten zitten dus eigenlijk het werk van een redelijke belasting-in specteur te doen, alleen tegen veel hogere betaling. Naar de minder scrupuleu ze, en als het'om constructies gaat misschien veel 'vindingrij kere', consulent stappen helpt ook niet veel, want die lieden heeft men bij de belasting weer snel in de gaten. De inspecteur gaf toe dat alleen al het feit dat de naam van een bepaalde con sulent aan je aangifte is verbon den, voor de fiscus aanleiding kan zijn een extra controle te verrichten. Zoals Ria Bremer zei, zelfs 35 minuten is te kort om een werkelijk goed beeld te krijgen van een ingewikkelde materie als het belastingstelsel en zijn sluiproutes en ontsnap pingswegen, maar ik dacht ge noeg te hebben gehoord om de consulent maar links te laten liggen zolang ik nog de alma nakken van Elsevier, Kluwer c.s. kan lezen. Het is bon Ion om het aan giftebiljet 'veel te ingewikkeld' te vinden en een hekel te heb ben aan het invullen ervan. In m'n hart ben ik het daar niet mee eens. Het aangiftebiljet vind ik niet half zo ingewikkeld als sommige 'toelichtingen' in Elseviers Belastingalmanak. Niet zelden heb ik, om zeker te zijn van wat ik las, het overi gens wel wat al te summiere toelichtingsboekje van de be lastingdienst er naast gelegd. Voor iemand die normaal kan lezen en ordentelijk kan denken - pak weg op het niveau van het middenstandsdiploma boekhouden - hoeft het formu lier op zich geen problemen te hebben. Het vergaren, rangschikken en optellen van gegevens, het schrijven van toelichtingen en het invullen van het biljet kost me doorgaans twee avonden. Het zijn avonden vol heilzame verrassingen. Jaartotalen kun nen je doen schrikken en laten je zien waar het wel wat minder kan. Zelfs als ze een aftrekpost opleveren, heb je ze toch eerst aan je huishoudpotje moeten onttrekken. En dan nog: je krijgt er niets voor terug, je be taalt hoogstens iets minder na en dat is alleen in theorie het zelfde. Veel meer in overeenstem ming met het stereotype beeld dat je nu eenmaal hebt van be lastinginspecteurs, was het voorkomen van de representant van de bona fide belastingcon sulenten. Deze man sprak niet erg duidelijk over zijn vak. Uit zijn woorden begreep ik eigen lijk nog het beste dat je .de meest bona fide consulenten s beter kunt overslaan en dat je je net zo goed rechtstreeks tot de inspecteur kunt wenden. Ik lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimimilllllllllllllllllllllllllli Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ranlzrolsticc' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINITONDERDAG 19 FEBRUAF Door Ad Burger „Een lege dop", zo ka rakteriseerde PvdA-Ka- merlid Leijnse het wets voorstel voor de nieuwe opheffingsnormen in het voortgezet onderwijs. De indienster van het wets voorstel, staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onder wijs, WD) dacht er in feite net zo over. Ook zij vond het eigenlijk een voorstel-van-niks, maar ze kon, gezien de poli tieke onhaalbaarheid van haar eerste plannen, moeilijk anders. Ondanks die bedenkingen ging een meerderheid van de Tweede Kamer maandag avond toch akkoord met het wetsvoorstel dat regelt dat scholen in het voortgezet on derwijs met minder dan der tig leerlingen per leep aar hun bestaansrecht verliezen en eventueel dienen te fuse ren met een andere onder wijsinstelling. Een voorstel dat een aanzienlijk andere inhoud heeft dan het oor spronkelijke plan van de staatssecretaris. Dat voorzag in een opheffingsnorm van zestig, met uitzonderingen ('reducties') voor scholenge meenschappen en scholen in zeer dunbevolkte streken (de zogenaamde 'Zeeland-va riant'). Zo'n herschikking is nodig omdat het onderwijs de ko mende jaren door de dalende geboortecijfers met minder leerlingen te maken krijgt. Om dat proces in goede ba nen te leiden, was in de ogen van het kabinet een regionale reorganisatie in het voortge zet onderwijs nodig, met een strenge opheffingsnorm van zestig leerlingen per 'klas' als instrument ('stok achter de deur', aldus Ginjaar-Maas) om scholen tot fusie te bewe gen. Op die manier, aldus de staatssecretaris, zou worden voorkomen dat een kleine, maar voor het onderwijsaan bod wel belangrijke vorm van onderwijs in een be paalde plattelandregio zou verdwijnen. Belangrijk ar gument was verder dat het in stand houden van kleine scholen het rijk handen vol geld zou kosten. Een fusie op grote schaal zou de rijks overheid zo'n 58 miljoen kos ten. Tegen die plannen fulmi neerden onderwijs- en bestu renorganisaties en coalitie partner CDA. Ze vreesden dat vooral op het platteland zeer veel scholen in het voortgezet onderwijs het loodje zouden leggen; scholen die niet zelden van protes- Ginjoar Maas: stok achter de deur - foto archief de stem tants-christelijke of katho lieke signatuur zouden zijn. Een aantasting van de positie van het bijzonder onderwijs dus, niet te verteren voor de christen-democraten. „In dat geval hadden we kaalslag in het onderwijs gepleegd", ver woordde CDA-Kamerlid Kraaijeveld-Wouters dins dagavond in het debat nog eens kernachtig het stand punt van haar partij. Bij de PvdA en WD rede neerde men overigens net andersom. Daar vond men dat door het verdwijnen van een aantal kleine christelijke scholen de verhouding tussen het bijzonder en het open baar onderwijs wat beter in balans gebracht werd. Beide partijen zijn namelijk van mening dat het openbaar on derwijs in Nederland zwaar ondervertegenwoordigd is. De protesten van CDA en onderwijsorganisaties had den succes: de staatssecreta ris haalde vorig jaar, onder maatschappelijke druk en zeer centre coeur, bakzeil. De norm werd verlaagd naar dertig, als gevolg waarvan alleen heel kleine scholen (een mavo-4 met minder dan 120, een havo met minder dan 150) moeten worden opgehe ven. Uiteindelijk gaat het om zo'n driehonderd scholen. waarvan er al zo'n honderd een fusie hebben aangegaan. Van een echte herschikking is in feite geen sprake meer, reden waarom de staatssec- teraris weinig heil meer ziet in het opstellen van regionale plannen. De oppositie vreest dat de nieuwe opheffingsnorm het onderwijs op den duur geen goed zal doen. Veel minder scholen worden met opheffen bedreigd, veel minder scho len zien daarom het heil in van fusie. Het gevolg: die scholen die onder de nieuwe opheffingsnorm blijven, ver dwijnen ook inderdaad en een versmalling van het on derwijsaanbod treedt op. PvdA'er Leijnse illu streerde het met een, naar zijn zeggen, veel voorkomend voorbeeld uit de praktijk. In een bepaald kleine gemeente staan een lhno-school en een mavo-school. Beide scholen hebben net iets meer dan dertig leerlingen, ze dreigen in de gevarenzone te komen. In Leijnses visie zouden beide scholen elkaar gaan beconcurreren, elkaar leer lingen gaan afsnoepen. Een van de scholen (bijvoorbeeld de mavo-school) raakt onder de norm en wordt opgeheven, de overgebleven school (de Ihno) neemt het restant-ma vo-leerlingen op. Het resul taat: in de gemeente blijft één school over, die alle maar voorziet in huishoi en nijverheidsonderwijs, de redenering van Leijt zou pen strengere opt fingsnorm - hij kwam wijze van compromis een norm van 45 - veel werken. In dit specifieke val zitten beide scholen oni de norm en zijn ze wel dwongen met elkaar te ren. Het gevolg is dan scholengemeenschap die wel een mavo- als een richting kent Nu de opheffingsnorm 'dwangmiddel' is verdwer zullen scholen heel wat der snel de noodzaak van menwerking inzien, staatssecretaris onderker dat ook en kwam tijdens debat met de niet toezeg dat ze fusiescholen zou gi helpen met 'extra facilli ten'. Het is echter zeer de vra of het voortgezet ondei goedschiks tot samenga wil overgaan, nadat een eerder stadium te gelopen is tegen de maal waarmee fusies 'kwaa schiks' konden worden al_ dwongen. De laatste cijfen| van de driehonderd s< die onder de dertig-no vallen, is pas één-derde ge seerd - lijken de staal taris weinig reden tot geven. gEROOSKERKJE - Land- ^uwminister Braks heeft in rote lijnen begrip voor de re- Jente prijsvoorstellen van de Europese commissie. „De prin cipiële benadering, een meer parktgericht beleid spreekt ,e wel aan", reageerde hij .steravond voor het eerst in Cet openbaar op de voorstellen Lan Andriesen. Over de fel omstreden hef- ng op olieën en vetten liet jjraks zich in het Walcherse erooskerke voorzichtig uit. ijjj wacht het kabinetsberaad jaarover af. Zoals bekend [lebben vooral de consumen- enorganisaties woedend ge- eageerd op dit onderdeel van He voorstellen omdat de hef fing voor een deel moet wor- Hen doorberekend aan de con sumenten. Met de daling van sommige fen de bevriezing van andere Lijzen had hij vrede. Ook het Seleidelijk afbreken van de gn. monetaire compenserende ragen vond hij terecht. Door Jan Bouwmam WAAROM blijven men sen nog in de katholieke kerk? Het was een van de vragen van IKON- journaliste Trudy Klein aan de Nijmeegse eme ritus-hoogleraar Schil- lebeeckx afgelopen zon dag in het programma 'De andere wereld van zondagmorgen'. Ge spreksonderwerp - wat anders - de actuele dei ning rond kardinaal Si- monis omtrent homofi lie, feministische theolo gie en doceerverbod voor docenten van de Utrechtse theologische hogeschool. Vandaag en morgen dienen de korte gedingen die tegen Si- monis zijn aangespan nen. Schillebeeckx' antwoord op de IKON-vraag had iets verlegens. Als je eruit stapt, zei hij, naar wie zou je dan gaan? In elke kerk is wel wat waar je kritiek op zult heb ben. En yan de geschiedenis hebben we geleerd dat een eigen club beginnen geen en kel perspectief biedt, omdat je na verloop van tijd nood zakelijkerwijs weer naar eenheid moet groeien. Een fermere instelling viel te bespeuren bij de Mariën- burgvereniging die vorige week voor de eerste keer in haar 3-jarig bestaan een con gres hield. De ongeveer 600 aanwezige leden bleken er helemaal niet mee te zitten dat de aanvrage om kerke lijke erkenning van de ver eniging was afgewezen. In de woorden van haar voorzitter, prof. dr. G. Staal: „Al zijn we dan geen katholieke vereni ging, we zijn natuurlijk wel een vereniging van katholie ken-geen paus, geen bis schop kan ons dat afnemen en niemand kan ons uit die kerkgemeenschap zetten." De Mariënburgvereniging gaat dan ook binnen de ka tholieke kerk stug door met haar activiteiten, betoogde voorzitter Staal. Die activi teiten zullen geen brave ge hoorzaamheid, maar mon digheid aan de dag leggen, waarbij kritiek én protest, waar nodig en geboden, niet zullen worden geschuwd. Wat de huidige kerkleiding daarvan vindt, blijkt uit de mondelinge mededeling van kardinaal Simonis aan Staal: „De Mariënburgvereniging is een bedreiging voor de kerk." Voorzitter Staal maakte van de gelegenheid gebruik om wat preciezer de doelstel lingen en de opties van de vereniging te presenteren. Zij wil een aangepaste voort zetting zijn van de kerkelijke vernieuwingsbeweging van de zestiger jaren. In de kerk is een sterk streven naar res tauratie op gang gekomen als gevolg waarvan vele katho lieken de kerk hebben verla ten, zei Staal. De vereniging streeft ernaar uittredingen van katholieken tegen te gaan door informatie, vor ming en bemoediging. Door in voorkomende gevallen te protesteren tegen bepaalde ontwikkelingen en opvattin gen. Door leken, vrouwen, Halkes: leek negatief getekend - fotoarchief de stem mannen en jongeren te hel pen loyaal en kritisch in de kerk te staan en te werken. De vereniging legt er zich niet bij neer dat vele ontwik kelingen door het centrale beleid vanuit Rome geblok keerd zijn geraakt, bijvoor beeld op het gebied van de katechese, de oecumene, het huwelijkspastoraat en de po sitie van de vrouw in de kerk. De Mariënburgvereniging gaat echter ook een stap ver der. Waar bisschoppen pas toraal in gebreke blijven, wil de vereniging als het ware plaatsvervangend optreden. Zo laten de bisschoppen ver stek gaan inzake de grote nood van mislukte huwelij ken en mislukte relaties; een nood die een herderlijk schrijven meer dan verdient. De Mariënburgvereniging heeft daartoe maar het ini tiatief genomen en de plan nen zijn in een ver gevorderd stadium. Staal ging n.a.v. de zich snel ontwikkelende medisch- biologische wetenschappen kort in op de relatie weten schap-kerk. Wetenschap is volgens hem niet verenig baar met een kerk die is ge baseerd op dogma's en starre wetten, maar wel met een kerk die is gebaseerd op ver trouwen. Dit was evenzeer een duidelijke positiebepa ling van de vereniging. De Mariënburgvereniging presenteerde zich op haar eerste congres in Tilburg na drukkelijk als nooit tevoren als een lekebeweging. Dit viel des te meer op, omdat aan de wieg van de vereni ging nogal wat mensen heb ben gestaan die kaderfunc ties in de kerk bekleden. „Be roepsgelovigen", zoals ze in Tilburg een keer genoemd werden, waren op het con gres ook rijkelijk vertegen woordigd. Opgemerkt werd dat het grijs bij de congres gangers nogal domineerde en dat de verenigingeen wat eli tair karakter heeft. Voorzit ter Staal verklaarde beide fenomenen zo: de vereniging is op de eerste plaats een ba sisbeweging die haar ge dachten en visies vooral in kleine kringen in de regio's wil uitdragen. Een zekere eli taire inbreng is in een grote vereniging nodig. Maar heel veel leden zijn mensen, die in de kerk zijn opgegroeid, die door het tweede Vaticaanse concilie weer vertrouwen hadden gekregen in de kerk, die dat perspectief weer zien .'verloren gaan, die dat terug willen hebben en daarom j uist lid zij n geworden. Trekt dat ook jongeren aan? Ze waren in Tilburg nauwelijks aanwezig. „De jongeren vinden dat wij zeu ren", werd voor het front van de volle aula opgemerkt. Wij hebben het nog steeds maar over die Johannes XXIII. Maar het gaat hun om de kerk en de problemen van nu: drugs, derde wereld, mensen die uit elkaar gaan. „De jeugd wil dat de kerk be zig houdt met de problemen van vandaag!", klonk het waarschuwend. Het congresthema overigens een specifiek bit] nenkerkelijk onderwerp: leek in de kerk. Wel een ad eel thema gezien de bisscht; pensynode dit najaar in me. Emeritus-hoogleraar! tharina Halkes toonde dat in de voorbereid stukken van deze synode j leek weer overheersend gatief getekend wordt, plaats in de kerk wordt alte| eerst als een probleem ge en zijn taak allereerst buile de kerk gesitueerd. Het voorj conciliaire kerkmodel, seerd op de scheiding priester - leek, kerk - wen geest - lichaam, man vrouw, wordt gepoogd ten te halen: ieder op zijn/h plaats- in de hiërarc rangorde. Hoe te voorkomen dat 1 in Rome een synode oven zonder leken wordt? Alt zonder eenzijdige, wa:| voorgeprogrammeerde lef kendeelname. De verenig besloot zich op mogelijk den te beraden en haar lid IEN BOSCH/LUYKSGE- 1TEL (ANP) - De hoge con- ntratie cadmium in de bo- lem van de Kempen heeft bij Ie bevolking niet geleid tot iektes. Dat schrijft dr. R. ioppener, directeur-genees- leer van de regionale gezond- eidsdienst, in een brief die oensdag huis aan huis is ver- ireid in Luyksgestel. Inwo- ièrs van die gemeente hebben 1984 meegedaan aan een -ootscheeps bevolkingson- lerzoek. Uit het onderzoek is geble- :en dat het cadmiumgehalte de urinemonsters in Luyks- ;estel hoger is dan in Zeeland, lij de inwoners van Luyksge- itel is ook een verandering in Ie nierfunctie meetbaar. Die 'erandering heeft echter niet jeleid tot een nierziekte. Uit het bevolkingsonder- -k is duidelijk gebleken dat ir in de Kempen uit een oog- lunt van de volksgezondheid irake is van een ongewenste dtuatie. Dat zei de Brabantse ;edeputeerde H. van Lieshout 'oensdagmiddag op een pers- inferentie in Den Bosch. „Om beginnen is het nodig 900 'olkstuinen in Luyksgestel en ludel te. saneren. Desnoods loeten ze worden afgegra ven", aldus Van Lieshout. DEI heit heei wet! zelf tela D tijdt tern naai Oor: Dee gen het stroi bezu op te steken bij zustervereiij gingen in Europa. Zoals de Mariënburgven niging in Tilburg voor voetlicht trad, leek het i club die zich niet uit het »tj laat slaan door het ontsta beleidsklimaat in de katli lieke kerk. Het leek ook a club met meer potentie i de 'Open-kerk-beweging'i na de benoeming van Gij sen ontstond, maar trekkelijk klein van omval is gebleven. Het mag verbazen dat de Mariënbir| vereniging uitgroeit tot i lekebeweging in de R.K.Kt'1 van Nederland die naarkwf liteit en kwantiteit voorï bisschoppelijke beleidsttfl kers een niet te ontwijk gesprekspartner is, of ze d nu willen of niet. Door Rime Brandxma Wat is aids nu precies? Alleen een homoziekte, een flikkerkwaal? Daar leek het op bij de ont dekking, in het begin van de jaren '80. Een ge heimzinnige nieuwe ziekte die zich, eerst nog bescheiden, voordeed bij homoseksuele mannen met een uitbundig seks leven van veel wisse lende contacten met anaal geslachtsverkeer (in de volksmond: kont neuken). Dat is nog steeds de voor naamste risicogroep. Maar aids besmet en doodt ook spuitende drugsverslaafden. Èn hetero's, bijvoorbeeld na onbeschermde seks (dus zon der condoom) met verslaafde prostituées ('heroïne- hoerljes'). In Afrika op grote schaal juist hetero's. Het gaat bij aids eerder om risicohan delingen dan om risicogroe pen. Aids staat voor het Engelse Acquired Immune Defi ciency Syndrome, ofwel stoornis van de afweer. Het AIDS-virus, de veroorzaker, dat we afgekort HTV noemen, breekt het afweersysteem van ons lichaam af. Infecties, waar ons lijf normaal korte metten mee maakt, maken aids-patiënten doodziek. Let terlijk. Hun lichaam is er weerloos tegen geworden. Wat moet je je bij het aids- virus voorstellen? Het virus, HTV dus, ziet er AIDS: EEN HUIVERINGWEK KENDE EN AANGRIJPENDE ZIEKTE. DE DOOD IS ON ONTKOOMBAAR, HET LIJ DEN AFSCHUWELIJK, UIT PUTTEND: AFTAKELEN EN WEGTEREN. GENEZING IS NOG VER TE ZOEKEN. DE STEM ZET IN EEN SERIE VAN DRIE VERHALEN DE FEITEN OP EEN RIJTJE. onder een sterke microscoop uit als een dubbelwandig bolletje met naar buiten ste kende receptor-moleculen; een mini-landmijn met slag- pinnen. Terugredenerend moet het nieuwe virus, een mutatie, in het begin van de jaren '70 opgedoken zijn in Centraal Afrika. Via Haïti bereikte het de VS. Maar wat HIV zo lastig maakt is de lange en onduidelijke incu batietijd, de tijd tussen be smetting en ziek worden: tussen een half jaar en min stens 7 jaar. Al die tijd kun nen met HTV besmette men sen ('seropositieven') dus ook onwetend anderen besmet ten. Hoeveel aids-patiënten zijn er al gestorven en hoe veel lopen met het virus rond? In ons land zijn op dit mo- ILÜKETT.' AT LEAST ROCK'N'ROLL CAN'T GIVE YOU AID8. In Engeland probeert de overheid aids via een agressieve reclamecampagne te bedwin gen. ment 218 patiënten geregi streerd - waaronder 7 vrou wen - waarvan (sinds april 1982) 126 overleden zijn, ruw weg 60%. Maar dat is het topje van de ijsberg: door de lange incubatietijd is dat in feite het beeld van een jaar'of 5 geleden. Per week doen zich 1 of 2 nieuwe gevallen voor. De vuistregel is, dat elke 10 maanden het aantal patiën ten zich verdubbelt. Naar verwachting zal Nederland eind 1990 3500 aids-patiënten tellen, die nu dus al besmet zijn. Ook kom je het cijfer van 6.000 daarvoor wel tegen. Andere schattingen spreken van 30 tot 100-maal zoveel mensen besmet als er patiën ten zijn. Dat zou voor ons land dan al enkele honderd duizenden seropositieven op leveren. Deskundigen noe men elk cijfer 'nattevinger-- werk'. In de VS zijn een kleine 30.000 gevallen van aids gere gistreerd, waaronder bijna 400 kinderen; 16.000 daarvan zijn al overleden. Al meer dan een miljoen mensen zou den er besmet zijn, wat in 1990 meer dan 250.000 patiën ten oplevert en zeker 180.000 doden, méér dan de oorlog in - foto archief de stem Vietnam aan Amerikanen kostte. De cijfers voor Afrika zijn nog huiveringwekkender, zij het dat het daar helemaal om ruwe schattingen gaat Aids zou daar al 5 miljoen man nen, vrouwen en babies be smet en minstens 50.000 een gruwelijke dood ingejaagd hebben. Welke kans loop je in ons land, ziek te worden als je met het aids-virus geïnfec teerd bent? Dat percentage stijgt Aan vankelijk was het 5-10%, nu hanteren deskundigen 20-30% kans op AIDS na besmetting met HIV en hetzelfde to| op verwante ziekten, percentage zal wel blij oplopen, sommigen spec ren al op 100 dan tot dus iedereen die besmei geheid aids. Landelijk Beleidscoö' na tor aids, de arts drs.'' van Wijngaarden (ze bij de GGD in Amstei reageert bozig op de si tie dat het voorzichtige centage de seropositie' niet ongerust moet mato" hoop moet geven. „Wij men alleen cijfers waai we zeker zijn. D( populair bij aids. Soms ir een wedstrijd van wie nr' de hoogste cijfers, die is# van publiciteit. Het tage kan best verder niemand weet het, we ten afwachten." Wat weet de wetei van aids? Alleen dat er geen kruid tegen ge' en geen vaccin tegen pen is? Dat je seks moet bedrijven met een doom om? Drs. Van Wijngai „We weten al heel veel, als je rekent hoe nieu* ziekte is. We kennen oe' oorzaker, het virus. We ten niet, hoe het P' werkt, hóe het dus niet, hoe het vaccin werken. Wij weten waarom het virus koest blijft na besmet® wat het trigger-mi is, dat de trekker van dus overhaalt We weten genoeg voor voorlicht™ preventie." Morgen het tweede deel W serie STERDAM (ANP) - Op de departen een en Sociale Zaken wordt nagegai i mensen die met ontslag worden bed en kunnen worden aangeboden die ste licht. Bezien wordt of men kan beginnen me 'aag en aanbod op het niveau van hog innen worden gebracht. Namens minister Deetman (Onderwijs ipambtenaar drs L. Vredevoogd dit w een bijeenkomst van het Nederlands in en Commissarissen (NCD). In een later stadium zouden dan con etrokken over een landelijke aanpak, ij wil vooral een bemiddelende en kata :t aanbieden van marktgerichte onderw Deetman voegt eraan toe dat om de i irsiteit en bedrijfsleven te verbeteren n feiten aanpassingen nodig zijn. Ook it doen, met name zijn behoeften duidt bewindsman. ^SPONTANE voedselopstanden kunne de nekslag toebrengen. Desi Boul orman, hoeft maar naar zijn eigen con Er d ïu\°* over de oceaan (Tunesië, Ma L °'en) Ie kijken om te weten te komen .1/nevoiuties, zeker in het doorgaans ei o™t h e9en een stootje, maar tegen tv\ m, ?stand: !ege magen en gebrek aar Tinteling te bewijzen, urhi Bouterse, een bonkige houwdege ila 1 maar slecht toegerust om een ing han u? nieuwe toekomst te leiden, hee EuirrJ ^erzet tegen Bouterse is in Sui teriiit k n Jaanwezi9 geweest. Ook ondui Eaaiin U2 en hun krachten om de r 't rifrl Bouterse reageerde er aanvank i hirll!?nstra,'es toe- Toen betogers zijn iiro w toe' De decembermoorden be in no ffoen en brachten de Surinaamse 'Idkro? 9rond' De Nederlandse regering irsto c v?or de voormalige kolonie dicl i stPQH «a van onvrede onder de Suri Bn, ?as 'Duikender economische crisis, lanrk K6 beterde zijn leven. Hij betrok c 'rinam5?s, en vormde een pluriforme tiid te l!9 en even de 9°ede kant op te kitte ~!?jBen.om z'in imago van bloedi rider hl Die tijd kreeg hij niet. Ronn De onstenH6 druk met zijn rebellie. Op paf feanrteo a ln zaktormaat zijn, in werkelijl the „0ldurende schermutselingen in C Fonorrw§en' De commando's van Brur Pachten q metoran stil (Suralco, de ele pen ie\JhU<nname in de D'terst precaire s (De vrwl i meer w'"en. maar slechts ee geven in^it9.!190 hebben nog geen spc vaar Mo kamp van Bouterse en zijn i blutie ntef?r voorspellen valt dit: zonde mee 90 en meestal sleurt zij in ha

de Stem | 1987 | | pagina 2