mg DUNE HUIS Nog geen 200kaarten terug alleen De slag om de bovenkamer PLOEG POST BLIJFT HEERSEN IN RONDE MIDDELLANDSE ZEE KNVB introduceert alternatief voor straatvoetbal Drie cols in Parijs-Nice ILSANDIR NASLEEP WK SCHAATSEN IN HEERENVEEN Afgelasting Amateurploeg district in neutraal tricot Jverzorgingssalon lagelstudio HORECASERVICE 3.00-18.00 uir en 10.00-17.0C uur vij sitaire var de tizen Roger Gallet Picavet-Lamfcart lata overleden iieuw systeem an wedden op aardenkoersen >R MINDER CEP ELCHE (ANP) - Matthieu Hermans heeft dinsdag de eerste etappe van de Ronde van Valencia gewonnen. De Brabander was de snelste sprinter van een vallend peloton. Vanderaerden Glaus Luijkx EEN ANWB-LID KAN OOK IN DE PROBLEMEN RAKEN. MAAR KAN WEL REKENEN OP DE HULP VAN DE ANWB ALARMCENTRALE. met de Internationale Reisv en Kredietbrief )m onder het genot je met onze nieuwe len maken. tti (Q%m, a CosmtecskrU AMERSFOORT (ANP) - Bij het organisatie-comité van ie wereldtitelstrijd schaat sen zijn, aldus een medede ling van de KNSB, tot nu toe 140 niet gebruikte toegangs kaarten ingeleverd. Bij een reisbureau in Hoorn werden in totaal veertig aanvragen ingediend voor teruggaaf van het entreegeld voor het toernooi in Heerenveen, dat dit weekeinde een te mas sale toeloop kende. Het hondsbureau moest een tiental telefoontjes verwer- ken met klachten over de drukte in de Thialf-ijihal, waardoor een groot aantal mensen onverrichter sake naar huls ging. Volgens woordvoerder Osinga van de bond zullen alle reclamanten hun geld terug krijgen. De KNSB, die met de Koninklijke IJsvere niging 'Thialf' de organisa tie voor zijn rekening nam, houdt staande dat er niet meer dan 16.111 kaarten per dag in omloop zijn gebracht. „Inclusief VIP-kaarten. Wij willen niet met modder gooien, zoals de BV Thialf bij monde van directeur Van der Zwan dat heeft gedaan door met zijn kritiek buiten het organisatie-team te tre den, maar wij hebben ons streng aan de voorgeschre ven hoeveelheid gehouden. Mogelijk dat de controle tus sen de parkeerterreinen en het stadion, die in handen van Thialf was, hier en daar gefaald heeft", zei Osinga. Osinga is zeer verstoord over de communicatie: „Of ficieel hebben wij nog niets gehoord van Van der Zwan. Ook niet over die schade. Als een goed huisvader had Thialf zijn erf schoon moe ten houden van opraapbare projectielen. Laten we daar bij vaststellen dat het pu bliek met die stenen slechts gestapeld heeft en niet ge gooid". tge Hermans in ronde Valencia straat 8 - 4561 AS Hulst Tel. 01140-14133 UCANTE AFP) - Het prille tlerseizoen heeft reeds een ichtoffer geëist. De Spaanse roepsrenner Vicente Mata atura is dinsdag overleden nder uit zijn coma te zijn itwaakt. Dat deelden de art- van het ziekenhuis in Ali- nte dinsdag mee. De 23-jarige neo-prof, vorig ir in Spanje tweede bij de ionale titelstrijd voor ama- urs, kwam zondag ten val bij n aanrijding met een auto, e plotseling het parkoers op ed tijdens de zevende editie n de Grote Prijs Luis Puig. ata werd onmiddellijk naar !t ziekenhuis vervoerd, waar in coma raakte. EN HAAG (ANP) - Vanaf nsdag is het op acht wed- intoren in Nederland moge- li buiten de baan live te tdden op paardenkoersen, t elders in het land worden .houden. Minister Braks van uidbouw en Visserij gaf het in tot deze verruiming van itwedsysteem bij de officiële ring van het nieuwste intoor van Ladbroke To- rior in Scheveningen, tkbij het Kurhaus. nieuwe systeem maakt tmogelijk tot zeer kort voor start van de koersen in één n de kantoren wedden- appen af te sluiten. De spe- s kunnen het live-commen- ir van de betreffende koers en eventuele verdien- in worden direct uitgekeerd. Minister Braks toonde zich «verheugd over de ontwik- ™gen. „In het verleden hben we lange tijd gewor gd met het voortbestaan van draf- en rensport in Neder- ri", zei de bewindsman. „Dit een uitermate belangwek- Jde gebeurtenis. Er is een Sin gemaakt met een net- ®k van kantoren, waar men uten de baan kan wedden. 1 kantoor in Scheveningen schouw ik als het parade- fdje van de Totalisator. Ik sp waarachtig dat de ®ve structuur voor een 'varende ontwikkeling zal »gen". ®KRADE (ANP) - Het ere- visieduel Roda JC - FC r^t, dat voor vandaag Pd vastgesteld, is afgelast. *tterrein van voetbalsta- Kaalheide' in Kerkrade dinsdag al onbespeel- r verklaard, aldus een me- ™«ig van de KNVB. Een datum voor het duel is «met gevonden. !SS[rillgen voor landenploegen feal IK41*"' Nikkola, YllpulU fcmmL i„punten' 2- Noorwegen m 5S, Stjernen, FUtfestoel en hïert iSf.'3 Oostenrijk (Vettori, ■wwslÏLÜ!!n!ltner en Felder) 587,5, risuKSW? ff»»!"», Svargerko, Pnold ïï,.^a) 5844 5- Oost-Duitsland 825 Gtschko en Weiss- 1 West-Duitsland (Bauer, Mauser) 575.3, 7. ("fcSattn' J-Zweden 532.0.0. Sov- feskll Fi-arUoTjlc 523.8. ®e5*1,1 Oberstdorf Svan, Wassberg en failS n' 2 ^et-Unie (Bat- *9.3 vaiatlarov Sakhov) (Aunli' Ulvang, lio*S ?»^ngk) '■38-4®-2.4 Tsje- «M l ffl J F'I5-3. 5- Italië 1.40.01.0, 6. ado 14i iS' „7-Zwitserland 1.40.43.0, i,-Dm"Sr4gSonrykl-4!-33-2' Ï^TetApei E® ftVDif'u^.Ree (Ned) - Erik r"J««SnJw iVfif™ van der wlel e kontant. De Belg Jean-Luc Vandenbroucke, maandag win naar van de proloog-tijdrit, bleef in het bezit van de leiderstrui. De eerste etappe, over 180 kilometer van Benidorm naar Elche, werd onder erbarme lijke weersomstandigheden verreden. De zon werd verdre ven door regen, wind, hagel en mist. De toeristische wegen in het achterland van de Costa Blanca waren spiegelglad. Op de dag dat de neo-prof Vicente Mata in het ziekenhuis aan zijn zondag opgelopen ver wondingen bezweek, deed zich de ene na de andere valpartij voor. Gerard Veldscholten lag kort na de start al op het as falt. Hij kreeg nooit meer aan sluiting met het peloton. De Colombiaan Alirio Chi- zabas zette na 67 kilometer, toen kort achter elkaar drie bergen beklommen moesten worden, een solo in, die over alle toppen, maar niet tot de eindstreep reikte. Zijn maxi male voorsprong bedroeg tweeëneenhalve minuut. De etappe draaide, na twee de marrages van Hermans, uit op een massa-aankomst. De sprint had meer weg van een steeple-chase. Een kilometer voor het einde vielen twaalf renners over elkaar. Hierbij waren de Nederlanders Rooks, Theunisse en Beuker. Her mans was op dat moment al vooruit gesprint op weg naar de dagprijs. Hij versloeg zijn landgenoot Ruiz-Cabestany en de Belg Verschuere. Voor Hermans betekende dit een toevalszege. Hij zou aanvankelijk niet starten in de Ronde van Valencia. Om dat de organisatoren op het laatste moment besloten ploe gen van tien renners, in plaats van negen, toe te laten, haalde hij toch zijn rugnummer af. UlUlag eente etappe: 1. Matthieu Her mans (Ned) 180 km. in 5.22.04, 2. Pello Ruiz-Cabestany (Spa), 3. Pol Verschuere (Bel), 4 Bruno Leali (Ita), 5. Jesus Sua- rez-Cueva (Spa), 6. Antonio Balboa (Spa), 7. Joae Hernandez (Spa), 8. Claudio Cha- pucci (Ita), 9. Bernard Richard (Fra), 10. Walter Magnano (Ita), 11. Sean Kelly Van onze sportredactie BREDA - De amateurploeg van het wielerdistrict Bra bant-Zuidwest zal in de vijf A-klassiekers, waarin die dit seizoen aan de start mag ver schijnen, rijden in "neutrale' tricots. Dat is het resultaat van het overleg, dat gister avond in Sint-Willebrord werd gevoerd tussen het dis- trictsbestuur en afgevaardig den van de wielerverenigin gen WV Breda, WUlebrord WU Vooruit en De Jonge Renner. Aanvankelijk was het de bedoeling, op aandringen van de betrokken, door het dis- trictsbestuur geselecteerde, clubs, de amateurploeg van het district per toerbeurt te kleden in de tricots van de res- pectievelijke clubsponsors. De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie ging daarmee niet akkoord, waardoor nieuw overleg noodzakelijk werd. Op de 'neutrale' tricots zul len nu de namen van de club sponsors van zowel WV Breda, DJR als WWV voorkomen. „Dit alternatief is getoest aan de reglementen van de unie", aldus Din de Ridder, coördina tor van de districtsploegen van Brabant-Zuidwest, „en botst daarmee niet. Voor alle zekerheid zal ik deze uitkomst nog voorleggen aan de sport- commissie van de KNWU, maar ik verwacht geen pro blemen". (Ier), 27. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel), 00. Pedro Delgado (Spa), 64. Peter Ste- venhaagen (Ned), 78. Luuk Suykerbuyk (Spa) allen in dezelfde tijd ala Hermans, 7». Jörg Mtiller (Zwi) op 0.34, 82. Steven Rooks (Ned) z.t, 85. René Beuker (Ned) z.t, 88. Gert-Jan Theunisse op 2.30, 89. Johan Lammerts (Ned) op 3.04, 96. Wim Arras (Bel) op 6.28, 106. Gerard Veld scholten (Ned) op 36.00. Algemeen klassement: 1. Jean-Luc Van denbroucke (Bel), 2. Jesus Blanco-Villar (Spa) op 0.07, 3. Stephen Roche (Ier) op 0.14, 4. Julian Gorospe (Spa) op 0.20, 5. Pello Ruiz-Cabestany (Spa) z.t, 6. Luuk Suykerbuyk (Ned) op 0.21, 7. Mariano Alonso (Spa) op 0.23,8. Peter Stevenhaa- gen (Ned) op 0.24,9. Leo Wellens (Bel) op 0.25, 10. Inaki Gaston (Spa) op 0.29, 20. Sean Kelly (Ier) op 0.31,22. Greg LeMond (VSt) z.t, 31. Matthieu Hermans (Ned) op 0.38, 40. Steven Rooks (Ned) op 1.02, 41. Jörg Muller (Zwi) op 1.03,48. Pedro Del gado (Spa) op 1.12,76. René Beuker (Ned) op 1.18, 88. Gert-Jan Theunisse (Ned) op 2.47, 89. Johan Lammerts (Ned) op 3,53, 96. Wim Arras (Bel) op 7.31, 107. Gerard Veldscholten (Ned) op 3635. Eric Vanderaerden hielp dinsdag de ploeg van Peter Post aan de vierde achtereen volgende etappezege in de Ronde van de Middellandse Zee. Net als zondag en maan dag, met Eddy Planckaert als triomfator, eindigde de 105 ki lometer lange etappe van Montpellier naar Beziers in een massasprint. Vanderaerden zette de sprint van ver in en hield zijn landgenoten Frank Verleyen en Etienne de Wilde nog net van zich af. De plaatsen één tot en met zes waren voor Bel gen, Jos Lammertink was op de zevende plaats de eerste Nederlander. De Belg Eric van Lancker, eveneens van Post, bleef leider in de algemene rangschikking. Het zag er overigens niet naar uit, dat de vierde etappe in een massasprint zou eindi gen. Direct na de start demar reerde de Belg Bruno Geuens. Hij kreeg na enige tijd ver sterking van de Spanjaard Al berto Leanizbarrutia. Het tweetal liep vijf minuten uit De vlucht leek succes te heb ben. Op de brede boulevards langs de zee bij Beziers had de wind vrij spel en kwam het peloton toch snel naderbij. In Beziers werden de Belg en de Bask ingelopen, waarna Van deraerden op zijn tweede zege dit seizoen afging. De Ronde van de Middel landse Zee wordt vandaag be sloten met een rit in lijn over 77 kilometer van Beziers naar Port Bacares en een indivi duele tijdrit over 31 kilometer van Port Bacares naar Arge- les-sur-Mer. Uitslag Tierde etappe: 1. Eric Vande raerden (Bel) 105 km. in 2.44.20, 2. Frank Verleyen (Bel), 3. Etienne de Wilde (Bel), 4. Johan Capiot (Bel), 5. Mare Sergeant (Bel), 6. Noël de Jonckheere (Bel), 7. Joa Lammertink (Ned), Stefano Allocchio (Ita), 9. Eric van Lancker (Bel), 10. Walter Dalgal (Ita) allen in dezelfde tijd ala Vanderaerden. Algemeen klassement: 1. Eric van Lanc ker (Bel), 2. Robert Millar (Sch) op 0.08,3. Tony Rominger (Zwi) op 0.12, 4. Teun van Vliet (Ned) op 0.38, 5. Mare Sergeant (Bel) op 0.43, a Pascal Lance (Fra) op 0.45, 7. Gerrit Solleveld (Ned) op 0.52, a Daniel Wyder (Zwi) op 1.07, 9. Francesco Moser (Ita) op 1.12,10. Frans Maassen (Ned) op 1.50. Gilbert Glaus heeft dinsdag de Grote Prijs van Laigueglia, de traditionele opening van het Italiaanse wielerseizoen, gewonnen. De Zwitser was de snelste van een kopgroep van veertien renners, die vijftien kilometer voor het einde was ontsnapt. Bij de veertien vluchters was geen enkele Ne derlander. Er verschenen niet minder dan 259 renners aan de start voor de wedstrijd over 174 kilometer. Uitslag: 1. Gilbert Glaus (Zwi) 174 km. in 4.55.00, 2. Valerio Pivs (lts), 3. Pierino Gavazzi (Ita), 4. Rudy Dhaenens (Bel), 5. Stefano Colage (Ita), 6. Enrico Galleschi (Ita), 7. Ezio Moroni (Ita), 8. Franco Bal- lerini (Ita), 9. Alfio Vandi (Ita), 10. Ri chard Trinkler (Zwi), 11. Ferdi van den Haute (Bel), 12. Robert Forest (Fra), 13. Luigi Furlan (Ita), 14. Mauro Giovanetti Matthieu Hermans gaat juichend over de streep in Elche. Cabestany (rechts) en Verschuere ■weten zich geklopt. foto efe (Ita) allen in dezelfde tijd als Glaus, 15. Urs Freuler (Zwi) op 1.30. Daan Luijkx heeft dinsdag uitstekend geklommen tijdens de tweede etappe van de Ronde van Lloret de Mar voor amateurs. Hij handhaafde zich in de kopgroep op de Col San Grau. De Fransman Christian Sobota sprintte naar de overwinning en nam de lei derstrui over van de Neder lander John van de Akker, die in het peloton finishte. Theo van de Velde behield dinsdag de groene trui, het tri cot dat is verbonden aan het klassement van de tussen- sprints. Uitslag tweede etappe: 1. Christian So bota (Fra) 113 km. in 2.54.10, 2. Xavier Landa (Spa), 3. Daan Luijkx (Ned), 4. Ja- vier Santamaria (Spa) allen in dezelfde tijd als Sobota, 5. Freddy Gmuer (Zwi) op 0.00,6. Felix Liguero (Spa), 7. Jose Garcia (Spa), 8. Xavier Perez (Spa), 9. André van Wijngaarden (Ned), 10. Pierre Raas (Ned) en vervolgens nog 21 renners in dezelfde tijd als Gmuer. Algemeen klassement: 1. Sobota, 2. Landa op 0.02,3. Luijkx op 0.04,4. Van de Akker op 0.05, 5. Santamaria op 0.06, 6. Gmuer, Garcia, Van Wijngaarden en Pe rez allen op 0.14. ZEIST (ANP) - De KNVB hoopt in een jaarlijks terugkerend landelijk pupillen-toernooi van speciale opzet een alternatief te hebben gevonden voor het straatvoetbal van weleer. Bonds coach Rinus Michels heeft dinsdag in het Sportcentrum in Zeist de plannen in die richting toegelicht Op mini-veldjes komen, te beginnen op verenigingsni veau, teams van vier speel- stertjes of spelertjes tegen elk aar uit. De clubkampioenen van deze D- en E-pupillen gaan door op afdelingsniveau. De"'finalisten van de twihtig afdelingen van de KNVB wor den uitgenodigd een week door te brengen op het cen trum van de bond in Zeist. „We moeten ons voetbal zo gunstig mogelijk beïnvloeden in de concurrentiestrijd met de vele andere mogelijkheden van vrijetijdsbesteding", lichtte Michels toe. De tech- nisch-directeur betoogde dat als voetballertjes beneden de elf jaar op een groot veld spe- PARIJS (ANP) - De 37ste edi tie van de Franse wielerkoers Parijs - Nice kent, in tegen stelling tot de relatief vlakke Italiaanse wegwedstrijd Tir- reno - Adriatico, drie zware cols. Op het programma staan van 8 tot 15 maart de Mont Ventoux (derde etappe), de Mont Faron (vierde etappe) en de Col d'Eze bij Nice, waar op de slotdag een individuele tijdrit over tien kilometer wordt gereden. Sean Kelly, de Ier in Spaanse dienst, neemt deel met de bedoeling zijn zesde eindzege te behalen in Parijs - Nice, de koers die tot de be langrijkere vooijaarswed- strijden behoort. Er starten drie Nederlandse formaties: die van Post, Gisbers en Raas. Ook tweevoudig winnaar van de Tour de France Laurent Fignon wordt verwacht. In de formatie van de Zwitserse ploegleider Köchli ontbreekt de winnaar van de Ronde van Frankrijk 1986, Greg LeMond, die voor de Tirreno heeft ge kozen. Rüttimann en Bernard doen wel mee. Er starten vijf tien formaties met elk negen renners. Het etappeschema: 8 maart: proloog in Champigny-sur-Yonne (Parijs) over 5 km.; 9 maart: le rit, ploegentijdrit Champigny-sur-Yonne over 47 km.; 16 maart: 2e rit, Chalon-sur-SaÖne - Saint- Etienne over 203 km.; 11 maart: 3e rit, Saint-Etienne - Chfilet Reynard (Mont Ventoux) over 240 km.; 12 maart: 4e rit, Miramas - Mont Faron over 193 km.; 13 maart: 5e rit, Toulon - Saint-Tropez over 163 km.; 14 maart: 6e rit, Saint Tropez - Mandelieu over 163 km.; 15 maart: 7e rit, Mandelieu - Nice over 104 km. en indivi duele tijdrit Col d'Eze over 10 km. Door Wil Kester Wat is deerniswekkender: een wielrenster, die na een mislukte recordpoging totaal op tilt slaat of. een paar medische specialisten, die in het openbaar eikaars des kundigheid in twijfel trekken? Twee treurige zaken, die alles met elkaar te maken hebben, sterker nog, in dit verband niet van elkaar zijn los te zien. Wielrenster Mieke Havik faalde een kleine twee weken geleden in Wenen in haar poging het werelduurrecord over te nemen van de Frangaise Jeannie Longo, waarna een golf van kritiek werd uitgestort over het hoofd van sportpsychiater Ferdi Oyen. Niet uit de mond van de sportvrouw, zij heeft zich sinds die tijd volledig van de buitenwereld afgesloten, klonken de bitterste verwijten aan het adres van de man, die haar inde aanloop naar en tij dens haar recordpoging mentaal onder steund had. Nee, het waren collega-arts Rob Pluijmers en trainer Eddy Ver- heyen, beiden eveneens opgenomen in Haviks begeleidingsteam, die in een tv- programma Oyen verketterden. En ver volgens steun kregen van sportpsycho- loog Peter Blitz, die in De Volkskrant verklaarde: „Als deze Oyen niet snel verdwijnt, gaan er meer ongelukken ge beuren". Kinnesinne, of 'broodnijd', zoals Oyen het zelf noemt? Hoe dan ook, de slag om de bovenkamer van de topsporter lijkt volledig ontbrand. Wat vroeger simpel werd afgedaan met de term 'myste rieuze krachten in de sport' heeft tegen woordig door een wetenschappelijke be nadering een totaal andere dimensie ge kregen. Niet alleen voor de topsporter zelf, maar ook voor de persoon, die van oudsher het nauwst bij diens prestatie betrokken is: de trainer. Hij voelt zich op de vingers gekeken, aangetast in zijn waarde als degene die de psyche van zijn pupil toch wel het beste zal kennen, omdat hij dag en nacht met hem/haar bezig is. Van zijn kant bestaat er weinig be hoefte aan een 'psychologische potten kijker'. Hoe gevoelig die zaken kunnen liggen, viel het afgelopen weekeinde nog in Heerenveen te constateren rond het falen - want dan komen die dingen nu eenmaal naar buiten - van Hein Ver geer. Coach Henk Gemser toonde zich verre van gelukkig met de contacten, die Vergeer sinds een paar maanden on derhoudt met de Rotterdamse hapto- noom Ted Troost. „Ik ben niet tegen psychologische begeleiding", merkte Gemser op, toen hem gevraagd werd naar de rol van Troost, „maar ze moet wel van de coach komen". En daar dringt zich onmiddellijk de vergelijking met Mieke Havik op: sloeg Vergeer op de voor hem zo desastreus verlopen vijfduizend meter de aanwij zingen van zijn coach volledig in de wind, in Wenen weigerde de wielrenster ook al naar de aanwijzingen van de trainer (Verheyen) te luisteren. Integen deel, zij reageerde alleen maar op 'beve len' van de eveneens langs de wieler baan staande Oyen, die volgens zijn cri tici 'de ballen verstand van sport heeft'. Zei Verheyen te versnellen, dan gehoor zaamde Mieke Havik aan Oyen, die be val rustig aan te doen. Een sportpsy chiater - in trainingspak - als wieier- coach, dat moet wel misgaan. Volgens Troost helpt hij Vergeer in diens streven onder alle omstandighe den zijn zelfstandigheid te behouden en bemoeit hij zich niet met het schaatsen en de schema's. Met Gemser heeft de Rotterdammer twee gesprekken ge voerd over de mentale begeleiding van Vergeer, maar die zouden niet erg posi tief zijn verlopen. Logisch, gezien Gem- sers standpunt. De schaatscoach ver bindt vooralsnog geen consequenties aan de relatie Vergeer-Troost, maar dat die hem dwars zit, geeft hij grif toe. Heel anders ligt het bij het duo Pluij mers/Verheyen. Zij wensen na Wenen niets meer met Ferdi Oyen te maken te hebben. In hun ogen is het ontoelaat baar, dat Oyen een sporter - in dit geval Mieke Havik - volledig afhankelijk van hem maakt Zij spreken zelfs van iden titeitsverlies. Volgens Pluijmers/Ver- heyen was Mieke Havik in Wenen li chamelijk perfect in orde, hetgeen ook voor het materiaal gold, maar deugde het niet in haar bovenkamer. Een gevolg van Oyens mentale begeleiding. Gezegd moet dat de wielrenster al ge ruime tijd voor haar recordpoging in Wenen verklaarde, dat het hele begelei dingsprogramma erop was gericht de invloeden van buiten tot het minimum te beperken. Hetgeen Ferdi Oyen wel heel ruim interpreteerde door haar vol ledig van de buitenwereld te isoleren. Ook niet communiceerde met Pluijmers, die Havik toch als sportarts begeleidde en degenen, die voor het technische ge deelte (de fiets en de versnelling) ver antwoordelijk waren. Mieke Havik had alleen te maken met Ferdi Oyen, was van hem afhankelijk. De visie van Peter Blitz, een psycho loog, die zich al sinds de jaren zeventig tezamen met enkele inmiddels van het sporttapijt verdwenen vakbroeders met concentratie-technieken van topspor ters bezighoudt, staat hier lijnrecht te genover. Hij wil juist de sportman en - vrouw zelfstandig maken. 'Van een kruk maak je ook als psycholoog geen crack', luidt al jaren zijn credo. Natuurlijk beogen Blitz en Oyen wanneer puntje bij paaltje komt precies hetzelfde: toegang tot de bovenkamer van de sporter, ongeacht de methode, om hem van daaruit de weg te wijzen naar een topprestatie. Bij de één gebeurt dat via een cassettebandje met Madon na, zoals wielercrosser Martin Hendriks weet. Bij de ander via zelfhypnose. Naast de successen zal'het falen ech ter altijd blijven bestaan, wie de slag om de bovenkamer ook wint De myste rieuze krachten in de sport, zij zullen nooit verdwijnen. len, het voorkomt dat er kin deren zijn, die in een hele wedstrijd de bal niet één keer raken. „Ze moeten meer ple zier in het spel krijgen", bena drukte hij. „Door het wegval- lerryan-stiaatvoetbal is er een vacuüm ontstaan. Vroeger konden we op elk moment van de dag en overal voetballen. Nu is, in het gunstigste geval, slechts sprake van enkele uren training per week bij de clubs. Die tijd moeten we optimaal benutten. Dat kan door het vier-tegen-vier voetbal, waar bij de spelertjes vrijwel con stant actief zijn". De KNVB telt meer dan drieduizend clubs, die samen ruim honderdduizend pupillen hebben. (ADVERTENTIE) Problemen op de wintersport? Met een IRK staat u er nooit alleen voor. Of het nu gaat om persoonlijke hulp. juridische kwesties of problemen met uw auto. Dag en nacht, het hele jaar door kunt u op onze hulp rekenen. Maal uw IRK bij de ANWB, de Rabobank of de Grenswisselkantoren. Of bel 070-264426.

de Stem | 1987 | | pagina 7