Nieuwe regeling kwijtschelding belastingen Nijpels: Bouw moet eigen koontjes doppen Lubbers S er niet (verdedigt De Korte 'oorlog' FNV: VOOR LEDEN HOGERE UITKERING DAN VOOR NIET-LEDEN Cito-toets verdeeld! ümpina rijgt Ziekenhuizen beginnen met een avondspreekuur destemcommentaar ■ZINGEN Stakingen bij ziekenfondsen Bouwbond heeft looneis in petto BINNENLAND REACTIE OP PLANNEN VENDEX EN DEN HAAG - Werkloze en gepensioneerde vakbondsleden moeten een hogere uitkering krijgen dan mensen die geen lid zijn van een vakbond. Dat stelt de FNV (de grootste vak centrale in het land) in een notitie over de FNV in het jaar 2000. Visfraude De regels om in aanmerking te komen voor kwijtschelding van rijksbelastingen en ook onroerend-goed belasting zijn veranderd. Nieuw is nu ook dat de ontvanger der rijks belastingen beslist als het gaat om onroerend goed belastingen. De directeur der rijksbelas tingen in uw regio beslist als het gaat om andere belastingen of heffingen. In de folder "kwijtschelding van belasting" wordt u dit uitgelegd. Deze folder (en het kwijtscheldingsformu lier) is te verkrijgen bij de BelastingTelefoon (06-0543, elke werkdag bereikbaar van 8 tot 5 urn; gratis!) en bij uw ontvangkantoor der rijksbelastingen. ELKE WERKDAG VAN 8 TOT5 EN GRATIS Kunst diefstal Maastricht V5 BINNENLAND Minder gas Autoverkoop Dodewaard stil Van Schaik overleden Suikerunie Nieuwe munt T5 PAGINaIWOENSDAG 18 FEBRUAR11987 T28 PAGINA 3 tenland en de zogenaami 'diffuse', zeg maar indiri verontreiniging. Een j voorbeelden van dat laatste, schadelijke stoffen in uit laatgassen die in de vor»| van zure regen weer in de rl. vieren terecht komen, mest. stoffen die via het fijnmazig^ afwateringssysteem uitein.l delijk op het oppervlaktewa. ter geloosd worden. Aanpak daarvan vergt nog strengere milieu-eisen, waarvan niet iedereen even gepor. teerd zal zijn. Het tegengaan van lozin. gen, al dan niet als gevolg! van bedrijfsongevallen, u het buitenland, is zo mogelijk nog moeilijker. De Zeeuwse] provinciebestuurder Boersma pleitte voor opstel, len van internationale veilig, heidsvoorschriften waaraan! elk chemisch concern moet| voldoen. „Na Tsjernobyi heeft een internationale] commissie de veiligheid van] alle kerncentrales onder de loep genomen. Na de milieu, ramp bij Sandoz heeft klaar blijkelijk niemand eraan ge- dacht om datzelfde te bij de chemische industrie, Terwijl ook daar internat», nale voorschriften en inter nationale controle hoog nodig is", aldus Boersma, die in zijn betoog exact de kern van het probleem raakte: „Zolang iedereen de grote rivieren als een soort open riool blijft ge- bruiken, heeft opruimen van de verontreinigde rivierbo dems geen zin. Dat blijft dan dweilen met de kraan open", n Britten en Boeren uit vervlogen len". Volgens de Star betekent t feit dat een als verantwoorde- bekend staande politicus n Rensburg wijst op nog altijd] taande tegenstellingen tussen Ide bevolkingsgroepen dat deze nklacht, als zij al niet juist is, nog eds geldt als een krachtig middel I i politieke emoties te luchten en mmen te winnen. De zaak-Van Rensburg gaat gro-1 ideels voorbij aan de zwarte jerderheid, die niet in het parle- ïnt is vertegenwoordigd en van gemene verkiezingen blijft uitge- iten. De Engelstalige krant Sun-j y Tribune vindt het ironisch dat st Afrikaners op hun achterste nen staan wanneer zij menen dat n positie wordt aangetast, terwijl I zelf weigeren de situatie van de derdrukte zwarten onder ogen te >n. „Voor zover discriminatie ooit in worden uitgebannen, bestaat >erehaat niet meer", schrijft de ibune. „Maar dat is niet het ge' ït apartheid". De krant wees op het recente be- lit van een school bij Pretoria om n zwarte scholier uit te sluiten ,n een atletiekwedstrijd. De po ngen van de Nasionale Partij om it besluit van Van Rensburg uit te liten „vormen vooral een beledi ng in een week waarin onver- oemde discriminatie van /arte schooljongen Zuid-Afrita j eer in het brandpunt van de inter- tionale aandacht heeft gebracht dus deze krant (API het voorgaande dan ook ver staan worden als een oproep om de positie van het kate- chesevak niet nog moeilijker te maken dan die al is. staat maakt het namelijk moeilijker door in de wet al zoveel andere opties voor de vrije ruimte op te nemen, dat noodzakelijkerwijs een verdringingseffect gaat op treden ten nadele van de ka- techese. Maar ook over dl beroep op de overheid is het onderwijsveld zelf verdeeld. Von onze Haagse redactie |pEN HAAG - Premier Lub- jers heeft gisteren de beschul- jging weersproken dat mi- jiter De Korte (Economische „'aken) 'voor zijn beurt sprak' Ijoor eventuele financiële mee vallers te willen gebruiken lyoor belastingverlaging. Lubbers nam de vice-pre- jer in bescherming door op merken dat 'het normaal is Idateen minister van Economi se Zaken voor belastingver- aging pleit, zoals een minister an Financiën streeft naar aerlaging van het financie ringstekort." PvdA-leider Kok stelde gis tten zowel aan de premier als aan de vice-premier een serie Lagen naar aanleiding van radio-interview van De Korte afgelopen weekeinde. Kok vroeg Lubbers of het ge- jrenst is dat ministers „terwijl je economische groei stag ed, met verschillende mon- en spreken." (ADVERTENTIE) Von een onzer verslaggevers KM - Het Brabantse uivelconcern DMV Campina n erop rekenen dat de bon- i vanaf vrijdag alles zullen oen om het leveren van ((-prod uk ten) aan Co- )erco-kl anten door middel n acties te voorkomen. Dat verklaarde gisteravond «oordvoerder G. Wijnhoven an de Voedingsbond FNV, adat Campina de eerdere «zegging om die afnemers iiiet te bedienen had ingetrok- len. „Ze willen bij Campina [lijkbaar oorlog. Nou, dat unnen ze krijgen". Het besluit van Campina olgde op een uitspraak van rechtbank in Den Bosch in en kort geding, dat de Voe- fingsbonden van FNV en CNV het zuivelconcern had ingespannen. De rechter kwam tegemoet ian de eis van de bonden dat impina op grond van een liftelijke toezegging niet vaste afnemers van Co- ïrco mag verkopen. Het Bra- Bntse zuivelbedrijf zou die slofte echter wèl in kunnen rekken. Wat onmiddellijk ge leurde. van onze Haagse redactie DEN HAAG/NIJMEGEN - Het Canisiusziekenhuls in Nijmegen en het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag be ginnen met een experiment om hun specialisten 's avonds spreekuur te laten houden. Op die manier kunnen de ziekenhuizen de service aan de patiënten vergroten en kun nen ze de slag met de Vendex- klinieken van de Nijmeegse uroloog dr. J. Boerema beter aan. Boerema heeft een diag- nostisch centrum in Nijmegen en zal vandaag zijn plannen voor een soortgelijke kliniek in Den Haag bekend maken. Het Nijmeegse Canisius- ziekenhuis is deze week be gonnen met een avpndbezet- ting van de polikliniek. De medisch-directeur van het Haagse Rode Kruisziekenhuis, dr. H. B. van Wijk erkent dat de recente publiciteit rond dr. Boerema en Vendex een rol heeft gespeeld bij het opzetten van zijn spreekuur-experi ment. „We liepen al langer met plannen rond, maar zonder het initiatief van Boerema zou het misschien nog twee maanden hebben geduurd voor we er aan begonnen waren", aldus Van Wijk. In zijn ziekenhuis zullen een gynaecoloog, een internist en een algemeen chirurg vanaf komende maandag drie maan den lang iedere maandag avond enkele uren spreekuur houden. De bedoeling is dat mensen naar het spreekuur komen, die overdag weinig of geen tijd hebben naar de spe cialist te gaan. De eerste avond is volgens Van Wijk al helemaal volgeboekt. Hij denkt dat het experiment een succes zal worden. Van Wijk zegt het experi ment met het spreekuur overi gens niet al te lang te kunnen volhouden. „Het zou beteke nen dat ik specialisten over dag niet mag inzetten om ze 's avonds te laten werken. Dat kan niet, of je moet meer geld krijgen", aldus Van Wijk. Dat laatste is uitgesloten, aange zien de ziekenhuizen aan een budget vastzitten. 'Bondslid streepje voor' van onze Haagse redactie Volgens FNV-voorzitter Pont moeten uitkeringsge rechtigden merken dat ze als vakbondslid een streepje voor hebben. Dat is een van de manieren om niet werkenden bij de bond te blijven betrekken. De FNV telt op dit moment zo'n 170.000 werkloze leden op een totaal van 900.000 leden. De bond is niet van plan om de hogere uitkering binnen kort op te nemen als aanvul lende eis In CAO-onderhande- lingen. Pas als het tot privati sering van de sociale zeker heid komt (en daar wordt op dit moment op gestudeerd) wil de FNV het plannetje ter sprake brengen. Zekerheid Bij privatisering van de so ciale zekerheid gaat de ver antwoordelijkheid over de uit keringen van de bedrijfsvere nigingen en sociale diensten naar werkgevers en werkne mers. Komt die privatisering niet van de grond, dan wil de FNV het plan op de lange baan schuiven. Het zal echter niet worden ingetrokken. Pont: „We krijgen steeds meer sig nalen uit de achterban dat er iets moet gebeuren op dit ge bied. Dus is het logisch en re delijk dat wij daarvoor plei ten." Plan De twee andere vakcentra les in het land (CNV en MHP) hebben gisteren terughoudend gereageerd op het plan van de EIST (ANP) - De Dienstenbond FNV gaat zijn leden bij ver killende ziekenfondsen tot staking oproepen om de directies |ol afspraken over invoering van de 36-urige werkweek te Nngen. I Nu de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen vanwege "aneieringstekorten andermaal heeft geweigerd de vorig jaar overeengekomen 36 uur in te voeren, is voor de FNV-bond het loment aangebroken om de stakingskas open te stellen, zo heeft «stuurder A. Steyaert gisteren meegedeeld. I De eerste actie is vandaag voorzien bij het Ziekenfonds Am sterdam en Omstreken (ZAO). De bond zal daar zijn leden tot -en oproepen en tegelijkertijd met de directie in onderhande ld treden. Kaderleden van de Dienstenbond FNV hebben dins- «8 na een gesprek tussen VNZ en bonden uitgesproken dat de o-urige werkweek er hoe dan ook moet komen. Nogal wat mensen vinde» het gênant om de overheid te vragen het bijzondere on derwijs zichzelf te laten ver plichten tot het veiligstellen van katechese in de vrije ruimte waarover de schoo zelf vrij beslist. Want bij w' ligt eigenlijk de verant woordelijkheid voor de con fessionele identiteit van school? uitzendbureau ^VOORZITTER van de Kamercommissie die de fraude bij visaf- 'a9en onderzoekt en de minister van Landbouw en Visserij heb- )nri af9eloPen dagen een uitvoerige briefwisseling gevoerd, werwerp was de stelling van minister Braks dat zijn ambtena- foou door 9e commissie mogen worden verhoord wanneer of of één van zijn topambtenaren bij de verhoren aanwezig Door de minister zélf toestemming te geven aanwezig te zijn «"oeer de ambtenaren die de quotaregeling moesten controle- „i worden verhoord, is de commissie voor een deel tegemoet «Wen aan de wensen van Gerrit Braks. Met forse tegenzin, en v°orzitter Huib Eversdijk had liever gezien dat de ambtena- in volle vrijheid (dus zonder de priemende ogen van de hoog- oaas in hun rug), zouden worden ondervraagd, jj ?,rmeel gesproken heeft minister Braks het gelijk aan zijn zij- ite Ien niemand anders is verantwoordelijk voor het doen en van zijn ambtenaren. Braks moet echter wel beseffen dat ">n™ buiten toe 9een sterke indruk maakt wanneer hij zich in gevoelige kwestie als de visfraude, heel formeel opstelt. ln ls kouwens niet de eerste keer dat Braks er blijkt van geeft 1 waterwees te lijden. De commissie is voorstander om ïorko n 'woordelijk openbaar' te maken. Braks geeft de keur aan korte verslagen met een 'analytisch karakter', i conclusie lijkt gerechtvaardigd dat de commissie en de mi- 'er no3" Lanclbouw en Visserij duidelijk van mening verschillen M Wll2e waarop het onderzoek moet worden gevoerd. Na- tayt?or da commissie is dat ze zich niet kan beroepen op het óord n waarbii getuigen onder ede kunnen worden ver- Ue coalitie zal ook niet staan te dringen om ze die status r<fa Jlenen- Binnen het CDA zijn de plooien over de affaire - hij moest vertrekken toen de Kamer akkoord ging met en Heeft u in 1986 via ASB uitzendbureau of Meo1'^ gewerkt of vakantiege^ ontvangen, dan kunt u nu uw jaaropgave rek^'d naar fraude met woningbouwsubsidies- amper glad *erco^Je9rijPeliik dat men zich binnen die krin9 gereser- anrierend vanuit die wetenschap zit er voor de commissie in aiip ®rs °P.dan slug door te gaan, daarbij gebruik makend TwtoH°i9eli'kheden waarover een onderzoekscommissie uit fj.®ae Ksmer wèl kan beschikken. De waarheid in de affaire zwarte en grijze vis moet boven tafel komen FNV. Volgens voorzitter Hof stede van het CNV is de weg die de FNV met dit plan op gaat, geen goede. „Het is een moeilijke discussie. Je moet voorzichtig zijn met boven wettelijke uitkeringen." Pont beklemtoonde gisteren dat de FNV bewust heeft ge kozen voor financiële voorde len voor vakbondsleden 'bui ten de werkvloer om'. De bond wil voorkomen dat er in be drijven een tweedeling ont staat tussen vakbondsleden en niet leden. Daarom zal er niet gepleit worden voor een ho gere beloning van werkende leden. Nadruk De notitie over de positie van de FNV in 2000 legt be halve op de uitkeringsgerech tigden ook veel nadruk op jon geren, vrouwen en minderhe den. De FNV wil vooral die groepen meer bij het bonds- werk betrekken. Zo zal er een jongerenraad worden opge richt en komt er een actieplan voor positieve discriminatie van vrouwen in en buiten de bond. Om etnische minderhe den bij de bond te betrekken, komt er een scholingsplan voor kaderleden. Op lokaal en regionaal niveau worden acti viteiten opgezet voor minder heden. Daarbij zal de nadruk veelal op extra scholing ko men te liggen. (ADVERTENTIE Dinsdag werd er op ruim 3750 basisscholen menig zweet druppeltje geplengd. De kinderen werd de Cito-toets afge nomen, die mede bepaalt wat voor voortgezet onderwijs de kinderen zullen gaan volgen. Vandaag volgt het tweede deel van de test. Er zijn overigens ruim 8000 basisscholen in ons land. foto anp Publikatie van de Belastingdienst (SP APELDOORN (ANP) - Minister Nijpels van Volkshuisvesting heeft de aannemers gisteren duidelijk te verstaan gegeven dat zij in financiële zin niet langer op de overheid hoeven te reke nen. „Verwacht u van mij niet dat ik geld kom brengen voor extra bouwproduktie", zei hij tegen de ledenvergadering van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) in Apel doorn. Al eerder hebben andere be windslieden de bouwwereld voorgehouden dat het rijk niet UTRECHT (ANP) - De Bonds raad (het *parlement') van de Bouw- en Houtbond FNV heeft de werkgevers dinsdag met een looneis gedreigd. Als de werkgevers niet vol ledig tegemoet komen aan het verkorten van de gemiddelde arbeidsduur tot in ieder geval 37 uur per week, kunnen ze re kenen op de eis om de garan tielonen extra te verhogen. De bouwbond heeft al een verho ging van het garantieloon met 2 procent gevraagd. De werkgevers zijn volgens de laatste officiële berichten nog steeds niet bereid verder te gaan dat de huidige 5 pro cent atv. De bondsraad heeft dinsdag zijn afkeuring uitge sproken over de opstelling van de bouwwerkgevers. De cao-onderhandelingen raakten eind januari in een impasse. Onafhankelijk cao voorzitter Lammers heeft sindsdien informeel overleg gevoerd met de voorzitters van de onderhandelingsdele gaties. Werkgevers noch bon den zijn bereid enige medede ling over de uitkomst van dit overleg te doen. van plan is om opdrachten te verstrekken om de bedrijfstak aan het werk te houden. Nij pels verklaarde dinsdag dat ook lastenverlichtingen wat hem betreft uit den boze zijn. „De door uw voorzitter be pleite BTW-verlaging leidt tot verhoging van het financie ringstekort met twee procent", aldus de minister. Nijpels kondigde aan dat hij binnenkort een nota zal pre senteren waarin hij zijn visie op de toekomst van bouw in Nederland geeft. Hij uitte kritiek op de lijd zaamheid van de ondernemers ten aanzien van de werkloos heid onder bouwvakkers (70.000) en het tekort aan ge schoolde vaklieden. MAASTRICHT (ANP) - Bij kunsthandel Noort- man aan het Vrijthof in Maastricht zijn negen kostbare schilderijen ge stolen met een verze kerde waarde van ruim vijf miljoen gulden. De diefstal is vermoe delijk in het afgelopen weekeinde gepleegd maar werd pas gisteroch tend ontdekt. Tot de gestolen schil derijen behoren werken van Meindert Hobbema, Jan Breughel, Pierre August Renoir, David Teniers en twee van Wil lem van de Velde. Het is niet bekend hoe de inbre kers het pand dat van een alarminstallatie was voorzien, zijn binnenge komen. De alarminstal latie is niet afgegaan. Wat moeten wij denken van de Europese Gemeenschap? Men overweegt maatregelen die niets oplossen en ongunstig zijn, naar de boeren toe en naar de consumenten toe. Ik ben benieuwd hoe de poli tieke partijen in Nederland dit vertalen naar de kiezers toe. Wat zeggen De Korte, Kok en Lubbers naar u toe? Naar de agrarische wereld toe komt het ene probleem na het andere. Er wordt te weinig melk geleverd naar de koeien toe. En de andere produkten gaan naar de haaien toe. Waar moet dit naar toe en naar wie moet dit toe? Deze vraag is belangrijk naar de mensen met een gezond ver stand toe. Moet de slasaus nu echt duur der worden? Het is nu al geen vette hap naar de werknemers van Calvé toe. De Sociale Verzekeringsraad heeft een harde uitspraak ge daan naar minister De Graaf toe. De raad heeft de kersverse minister op zijn sociaal fiscaal nummer gezet. De Graaf wilde rugnummers uitdelen naar alle Nederlan ders toe. Het is allemaal nog niet mogelijk. Voorlopig ko men we niet verder dan het nummertje dat we trekken naar de bakker en de slager toe. Tenslotte heb ik nog een me dedeling naar de mensen toe die steeds dat 'naar toe' ge bruiken, terwijl ze gewoon voor of tegenover bedoelen. Ik word er naar van. Toe, hou op! MERIJN ALS gevolg van de gedaalde vraag is de Nederlandse aard- gasproduktie vorig jaar met 8 procent of ruim 6,7 miljard kubieke meter gedaald ten op zichte van 1985. De aardolie- produktie steeg daarentegen aanzienlijk. Die liep met 24 procent of ruim 1 miljoen ku bieke meter op tot 5,7 miljoen kubieke meter. DE AUTODEALERS hebben twee goede jaren achter de rug, maar een verdere vergro ting van de verkopen zit er niet in. De dealers zullen het in de toekomst dan ook meer van rendementsverbetering dan van omzetvergroting moeten hebben. Er valt echter niet aan te ontkomen dat er garages zullen verdwijnen. Dat is de conclusie uit een dinsdag verschenen onderzoek naar 'de autodealer' van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. DE KERNENERGIECEN TRALE in Dodewaard is dins dag kort na het opstarten weer stilgelegd. Op het moment dat de centrale, die in verband met de jaarlijkse splijtstofwis seling en een reparatie een maand uit bedrijf is geweest, weer stroom begon te leveren, werden trillingen in de tur bine waargenomen. OP 69-jarige leeftijd is maan dag het lid van de Raad van State dr. Th. van Schaik over leden. Van Schaik, jarenlang juridisch adviseur van de ka tholieke vakbeweging, was van 1967 tot zijn benoeming als staatsraad in 1976 lid van de Tweede Kamer voor de KVP. Tijdens zijn leven bekleedde hij een groot aantal maat schappelijke en bestuurlijke functies op diverse niveaus. Hij was onder meer voorzitter van het stichtingsbestuur van wat nu de Katholieke Univer siteit Brabant heet. DE LEDENRAAD van de coö peratieve Suiker Unie is te leurgesteld over de markt- en prijsvoorstellen van de Euro pese Commissie. De totale prijsverlaging van in totaal 3,8 procent betekent voor het landbouwjaar 1987/88 een ver laging van 5,57 gulden per honderd kilogram suiker. Op jaarbasis en omgerekend op het totale gegarandeerde quo tum van Nederland is dat een opbrengstderving voor de boe ren van 48,5 miljoen gulden. PRINSES Juliana heeft dins dagmorgen in het gebouw van 's Rijks Munt in Utrecht de eerste zilveren 50-gulden munt geslagen, die ter gele genheid van haar 50-jarig hu welijksfeest wordt uitgegeven. Deze eerste munt gaat naar Koningin Beatrix. De jubi- leummunt 1987 is ontworpen door de Schiedamse kunste naar Gerard Hadders. Er zul len 1,5 miljoen munten in om loop worden gebracht.

de Stem | 1987 | | pagina 3