tenSii eren (a 1990 ider lart- jperaties Protest tegen Bouterse Meerderheid voor stopzetting van het Rost-pensioen Slank de zomer in. de stem FABRIEKEN GAAN VOLGEND JAAR IN BUITENLAND KOPEN "Gefeliciteerd, Albert." "Dank je wel, Libresse." het i Basisverzekering ziektekosten met vaste premie Sovjet-Unie wil verbod op chemische wapens 3RZIENINGEN )R Haperen Merijntje longvisserij beperkt op Ie Noordzee 076-222356 ^ST 27ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers ƒ1.10 i limonade jfc den van 1 i en Flappie - oensdag Druari. fail al in de' GULDEN'WOROTJ ER KEER ZO MOOI! FVestoPVint IDER KOST n de krant. BREDA - De Nederlandse zuivelindustrie re kent op een drastisch tekort aan melk in de winter van volgend jaar. Gijsen gaat Limburgers kerstenen rreirauuumcr WOENSDAG 18 FEBRUAR11987 Oostburg in Arnhem tweede Ex-rokers bij elkaar Commerciële tv in België Libresse heeft een aardigheidje bedacht speciaal deze week voor alle klanten van de 100-jarige Albert Heijn: bij aankoop van een pak Libresse Bodyform maxi van f 3.52 voort 2.49 een gratis* sachet Fenjal après-douche lotion, Classic of Avantgarde. Dankje wel Libresse. Libresse Bodyform maxi, O/IQ I jBvË pak 20 stuks 3=5 IDOfJAAR* JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN.. (DE ietstekoop aan re bleüeni Met een ..kleintje" in De Stem heeft u absoluut het moeste succes Immers veie tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ,.kleintjes"-rubnek ..Te koop aangeboden" DE STEM DE KINDEREN: njan 1987. V odra iesberghestraat 23. Reparatiebedrijf 4566 AC Heikant ).g.g. tel. 01146-1556 Afdruk 20x28cm. van uw eigen neg of dia. Pm f4,95 van dia m-M (alleen klembeeld) Ongeloof lijk goed in Wan] Van onze Haagse redactie |)E\ HAAG - Het aan- I hartoperaties zal na afnemen. Nieuwe Lhandelingsmethoden (jn de voornaamste re in voor de daling. Idartcentra hoeven evenwel j geen rekening te houden [°t sluiting als gevolg van de jdere behoefte. Dat staat in een nota over de Wururgie die staatssecre- tjs Dees (Volksgezondheid) far de Tweede Kamer zal uren. Dees gaat er van uit lier voorlopig nog een lichte liging van het aantal opera- 5 zal plaatsvinden. Momen- j worden 8.000 mensen per [ar aan hun hart geopereerd, s verwacht een maximale naar hartoperaties van I, Enkele jaren geleden fekende de Gezondheidsraad tg voor dat in 1990 het aantal Vaties 12.000 zou zijn. Irognose Op grond van die laatste i was aan de verschil de hartklinieken de afgelo- ijaren een capaciteit toege- ïli Door de langzaam stag- jende groei komen de ste klinieken op dit mo ut nauwelijks aan hun Bximale capaciteit toe. IEerder had een ambtelijke pkgroep gesteld dat de be tte snel zou dalen naar operaties per jaar, maar i sterk ziet Dees het cijfer jet zakken. het operaties zo snel bar 6.000 zakt, dan betekent fet gehele of gedeeltelijke ■uiting van klinieken. lDebelangrijkste reden voor ft stagnerend aantal opera lis de opkomst van nieuwe klinieken, als de ballonca- eterisatie. Met deze techniek ren verstoppingen in de frtvaten met een ballontje irholpen worden. SENS fotograaf - tal. 01148-1836 FOTO VIDEO AUDIO 1 51 SAS VAN G "NT 01 158 1274 per: bab Leuk kinderbadjasje in bleu en gele streep. Maten 86 t/m 104. 0-12201 (ADVERTENTIE) ■exclusieve occasions en classic cars op voorraad: f'i'cedes-benz (meer dan 100 I Jifflle leeftijden en typen), I Porsche, bmw. saab, volvo, I wer, audi, rolls-royce, alfa .i ®0, bugatti, cisitali, hispano lamh rari- 'sotta fraschini, ""oorghini. lancia, maserati, i°sca en diverse pinele sportwagens. fX Braks gaat over de tong Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er moet een ba sisverzekering komen tegen ziektekosten voor iedereen. Die verzekering moet een groot deel van het zieken fondspakket en de AWBZ (bij zondere ziektekosten) omvat ten. Ook de gezinszorg en de bejaardenhulp moet in het pakket. De basisverzekering moet voor iedereen gelijk zijn en er wordt een premie overgehe- ven naar de hoogte van het in komen. Die gedachte vormt de basis van de voorstellen die de com missie-Dekker eind volgende maand staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) zal doen. De commissie-Dekker is ver leden jaar ingesteld met als opdracht te bezien hoe de kos ten van de gezondheidszorg kunnen worden verminderd. Dekker moet in zijn advies voorstellen doen voor bezuini gingen en voor verschuivingen van de lasten. In totaal is daar volgens het regeerakkoord een bedrag van 1,2 miljard mee gemoeid. De commissie-Dekker moet nog enkele keren bijeen ko men, voordat er een definitief advies wordt uitgebracht. Op dit moment bestaat al wel overeenstemming over de hoofdlijnen, maar een aantal onderdelen is nog onderwerp van discussie. Dekker wil fysiotherapie, plastische chirurgie met als doel schoonheidsbevordering en een groot deel van de ge neesmiddelen uit het zieken fondspakket doen. Die zaken moeten verplicht worden her verzekerd. Daarnaast moet er een groot aantal eigen bijdra gen worden ingevoerd, onder meer voor tandheelkundige hulp voor kinderen tot 19 jaar, de huisarts en de specialist en ziekenvervoer en psychiatri sche hulp. Verder denkt de commissie dat er geld te verdienen zal zijn, met het vrijlaten van zie kenfondsen en particuliere maatschappijen bij het afslui ten van contracten met indu strie en artsen. Wie te duur is krijgt geen contract en zo doende kan de zorg aanzien lijk goedkoper worden, aldus de commissie. De voorstellen van de com missie sluiten goed aan bij de wensen die recent zijn ver woord in rapporten van de wetenschappelijke bureaus van CDA en WD en in een discussienota van de zieken fondsen van afgelopen zomer. Tekort aan melk dreigt b HAAG (ANP) - De visse- I op tong in de Noordzee is f 15 april beperkt. Om te krkomen dat het tongbe- ind wordt aangetast mogen (vangsten van de vissers tot (datum niet meer dan 30 Ment tong bevatten. iDoor de verhoudingsgewijs pe en snelle daling van de fcperatuur van het Noord- Iwater in de afgelopen landen is de tong gevlucht p de diepere delen van de krdzee. |De vis kan op deze plaatsen Makkelijk worden gevan- Daardoor bestaat de kans 1' de tongstand zo sterk Fdt aangetast dat er onvol- pde ouderdieren overblij- f om deel te nemen aan de ai die meestal in mei begint. Van een onzer verslaggevers Om die reden zullen de zuivelfabrieken op grote schaal melk moeten kopen in Duitsland en België. Militairen en politie (foto boven) konden niet voorko men dat zo'n duizend Suri- namers (foto rechts) de straat op gingen. - foto sanp PARAMARIBO (UPI) - Naar schatting duizend Surinamers hebben dinsdag in Parama ribo gedemonstreerd tegen het bewind van legerleider Desi Bouterse. Volgens ooggetuigen zijn vier demonstranten op hardhandige wijze gearres teerd. Militairen en politie waren met een panterwagen en hon den in de buurt, maar hebben de menigte niet verspreid. Tot de illegale demonstratie was de afgelopen dagen opgeroe pen in een anoniem pamflet. Ondanks een waarschuwing van de autoriteiten niet aan de demonstratie deel te nemen en de nadrukkelijke aanwezig heid van leger en politie maakten de betogers een rondgang door de hoofdstad, die ongeveer drie uur duurde. Ruim duizend demonstran ten kwamen uiteindelijk aan bij het Onafhankelijkheids plein. Daar sloeg de politie met gummiknuppels in op de me nigte. Het was het eerste grote en openlijke protest tegen Bou terse sinds december 1982. Toen ging een grote groep vrouwen de straat op om te protesteren tegen de moord op vijftien critici van het mili taire bewind. Dat een relatief groot aantal Surinamers zich nu niets heeft aangetrokken van de intimidatie door leger en politie kwam voor velen als een verrassing. Uit verklarin gen van ooggetuigen wordt duidelijk dat de spontane uiting van protest veel demon stranten een bevrijdend ge voel gaf. Eén zegsman sprak zelfs van het 'Marcos- en Du- valier-effect'. Directe aanleiding voor het protest is ongetwijfeld de steeds nijpender wordende schaarste aan levensmiddelen en andere produkten. De afge lopen dagen ontstonden onder meer lange rijen voor de ver koop van brood. De toch al kritieke deviezensituatie is nog verder verslechterd door dat de werkzaamheden bij het bauxietbedrijf Suralco stilli- gen. De levensstandaard van de Surinamers is de afgelopen jaren onder het militair be wind drastisch, en de laatste maanden in versneld tempo, achteruit gegaan. De Surinaamse ex-presi- dent Henk Chin A Sen ver klaarde in een reactie dat de betoging aantoont dat voor de mensen in Suriname nu een grens is bereikt. GENEVE (REUTER/DPA) - De Sovjet-Unie heeft er mee ingestemd de lokatie van haar voorraden chemische wapens bekend te maken. Moskou gaat verder akkoord met een oud Amerikaans voorstel voor controle ter plekke op de voor raden die zijn aangemeld. De Sovjet-voorstellen zijn bedoeld om een effectieve con trole mogelijk te maken op de naleving van een verbod op chemische wapens. De voorstellen werden dins dag op de Ontwapeningscon ferentie in Genève bekendge maakt door Sovjet-delegatie- leider Joeri Nazarkin. Hij zei dat ieder land dat partij is bij een eventueel toekomstig ver drag een gedetailleerde ver klaring zal moeten afleggen over de lokatie van voorraden en opslagfaciliteiten op zijn grondgebied. Ook zal het ope ning van zaken dienen te ver schaffen over de chemische wapens die het in andere lan den heeft opgeslagen. De in formatie moet binnen 30 dagen na inwerktreding van het ver drag worden verstrekt. Moskou heeft steeds gewei gerd dergelijke inlichtingen te geven. Westerse diplomaten omschreven de uitlatingen van Nazarkin dan ook als een belangrijke verschuiving in het Sovjet-standpunt. Nog nooit is Moskou zo dicht bij de erkenning geweest dat het over chemische wapens be schikt als Nazarkin in zijn speech. Tot dusverre heeft de Sov jet-Unie het bestaan van der gelijke wapens niet willen toe geven. Naar westerse schat tingen is de Sovjet-Unie in be zit van 200.000 tot 500.000 ton moderne strijdgassen. Er zouden zich 32 opslag plaatsen bevinden in Oost- Europa. De diplomaten wezen erop dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie het nog lang niet eens zijn over het recht om ter plaatse fabrieken te inspecte ren waarvan vermoed wordt dat ze chemische wapens pro duceren ondanks een verbod daartoe. Van een onzer verslaggevers ROERMOND - Bisschop Gijsen van Roermond gaat een grootscheepse campagne beginnen om Limburg weer in het rechte katholieke spoor te krijgen. Hij begint een evangelisatie-actie in zijn bisdom. Dat deelt hij mee in zijn vastenbrief, die is gewijd aan de oproep van de paus tot een re-evan gelisatie van Europa. De bisschop wil kernen vormen van gezinnen, jongeren, catechisten, re ligieuzen en helpers in de liturgie en in het wel zijnswerk. Onder leiding van de priesters en dia kens moeten zij het evan gelie laten horen en zien. Coördinator van de ac tie is de directeur van het activiteitencentrum ka nunnik Wim van de Valk. De Nederlandse Zuivelbond FNZ, waarbij de meeste zui velfabrieken in ons land zijn aangesloten, verwacht dat het al gauw om honderden miljoe nen liters melk zal gaan. Het klinkt uiterst parado xaal, beaamt de woordvoerder van de FNZ: aan de ene kant de EG die 'verzuipt' in de melk en aan de andere kant de zui velindustrie die te weinig melk krijgt aangeleverd. Toch is daar, volgens de FNZ wel een logische verklaring voor. Als er gesproken wordt over zuiveloverschotten dan gaat het hoofdzakelijk om boter en magere melkpoeder. Naar an dere zuivelprodukten, zoals bijvoorbeeld kaas, is echter nog wel voldoende vraag. Ook buiten de EG. En juist in die produkten is de Nederlandse zuivelindustrie gespeciali seerd. Vandaar dat de situatie zich voordoet dat de Neder landse zuivelindustrie van haar boeren minder melk krijgt aangeleverd dan ze no dig heeft om aan de vraag te kunnen voldoen. De zuivelindustrie heeft het probleem al sinds de invoering van de superheffing per 1 april 1984 zien aankomen. Toen besliste de EG dat de melkproduktie met 7,55 pro cent moest worden vermin derd. Per 1 april van dit jaar moet de melkproduktie op nieuw omlaag, dit keer met 7,5 procent. Volgend jaar april komt daar nog eens een beper king van twee procent bij Het probleem van het melk- tekort doet zich vooral voor in de wintermaanden. In die pe riode leveren de boeren toch al minder melk omdat dan een deel van hun veestapel uit de produktie is. Die koeien staan 'droog' in afwachting van de geboorte van een kalfje. Van daar dat juist in deze periode de zuivelfabrieken bij onze Ooster- en Zuiderburen melk zullen moeten gaan kopen. „Inderdaad, erg schrijnend voor onze boeren", erkent de woordvoerder van de FNZ grif. „Zij moeten minder melk produceren, maar hun fabrie ken zijn genoodzaakt dure melk in het buitenland op te kopen. Wij hebben niet voor niets altijd geroepen dat de superheffing voor Nederland te rigoreus is". De FNZ-man beklemtoont wel dat de melk die de Neder landse zuivelindustrie in Bel gië en Duitsland opkoopt, in die landen wel wordt meege teld voor de superheffing. „Het is dus niet zo dat die boe ren daardoor de superheffing kunnen ontduiken. We kopen ook niet van boeren, maar bij zuivelfabrieken". Overigens zal de consument in Nederland nauwelijks iets merken van een melktekort. „De levering van verse zuivel komt zeker niet in het ge drang. Het gaat vooral om produkten voor de export bui ten de EG", aldus de FNZ- woordvoerder. Zie ook pagina 3 DEN HAAG (ANP) - In de werkgroep van de Tweede Kamer, die zich intensief bezig houdt met de vraag of er mogelijkheden zijn tot beëindiging van de pensioenbetaling aan de weduwe Rost van Tonningen, lijkt zich een meerderheid af te tekenen om tot een dergelijke regeling te komen. Dat bleek dinsdag na een besloten vergadering van de werkgroep. Komende week brengt de werkgroep aan alle fractievoorzitters in de Kamer eindrapport uit. Beslissen zij ook in positieve zin dan volgt de opstelling van een initia- tiefwet tot beëindiging van dit pensioen. Met medewerking van de stafafdeling constitutionele zaken en wetgevingsaangele genheden van het departe ment van binnenlandse zaken probeert de werkgroep eer dere uitspraken van de Kamer 'aaneen te rijgen'. Doel is te bewerkstelligen dat het uitzicht of het recht op pensioen komt te vervallen als het betrokken kamerlid zich begeeft of heeft begeven in vreemde krijgsdienst of in vreemde overheidsdienst. Wanneer de Kamer de op vattingen van de werkgroep volgt komt er een eind aan de pensioenbetalingen aan de weduwe Rost van Tonningen en aan de weduwe de Mar- chant et d'Ansembourg. (ADVERTENTIE) MMndtwrtngmgEBBl De Oostburgers hebben het net niet gehaald in Arn hem. In de zeskamp van de NCRV werden ze wel een mooie tweede. Toch geen slecht resultaat, maar de begeerde finaleplaats zit er niet in. Zie De Stem van Zeeland 1 en 4 Eind '85 werd in Terneuzen een stoppen-met-roken- cursus gehouden. Tien fer vente rokers sloten die cur sus met succes af. Dik een jaar later blijken de mees ten toch weer gezwicht te zijn. Zie Extra op Woensdag Er zijn belangrijke knopen doorgehakt op de weg naar een commerciële tv-zender in Vlaanderen. Het begint erop te lijken dat de zender over anderhalf jaar van start gaat. Zie pagina Glds-1 Wapenvondst DE Westduitse politie heeft in het zuidwesten van de Bonds republiek een grote hoeveel heid wapens in beslag geno men. Zij verrichtte drie arres taties, twee Westduitsers en een Belgische wapenhande laar, zo heeft de politie dins dag meegedeeld. In de deel staat Baden-Württemberg doorzocht de politie 12 appar tementen. Zij trof pistoolmi trailleurs, geweren, revolvers, een kilo explosieven en muni tie aan. (ADVERTENTIES) •Zolang de voorraad strekt Aanbieding geldig t/m zaterdag 21 februari a.s. - L RoÏEfiPtL Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd DE NIEUWE ABONNEE HEET: Adres: Postc.: Plaats: Bank- of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad 23,20 kwartaal per acceptgirokaart ad 69,75 kwartaal per autom. afschrijving ad r 57*95 (voorkeur aankruisen). J Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw ROLLERBALLPEN. Mijn naam: Adre» Postc.: Plaats: handtekening Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagbiad De Stem, Antwoordnr, 112,4800 VB Breda DE KRANT VOOR IE EIGEN STUK VAN NEDERLAND

de Stem | 1987 | | pagina 1