Graag geziene gasten oeren- ezinsdag Clinge REEKS POLITIEKE INCIDENTEN IN AXEL ftSTEM BIBTIM VAN ZEELAND nENSDAG 18 FEBRUAR11987 T22 PAGINA ZEELAND 2 Een gemeenschap in beroering Door Frank Deij VOOR het oog van de bevolking gebeurt het in augustus 1986 voor het eerst. PvdA wet houder J. van Schaik, die onderwijs in zijn pakket heeft en verantwoording voor het minderhedenbeleid draagt, wil zich in Tur kije op de hoogte laten brengen van de on derwijsmethoden aldaar. Omdat ook de ge meente voordeel kan hebben van een wet houder met een bredere blik op de samenle ving vindt Van Schaik dat de gemeente best een steentje mag bijdragen in de reis-en verblijfkosten. Het gaat om een bedrag van 1,700 gulden. Zijn collega-wethouders H. de Mul (CDA) en P. Apers (WD) zijn het daar volledig mee eens. Als de reis door raadslid VVD'er T. Marteyn wordt be kritiseerd, stelt Apers dat 'de Axelse gemeenschap er maar aan moet wennen dat haar bestuurders af en toe hun vleugels over de grenzen uitslaan om bun kennis over diverse onderwerpen op te frissen. Zolang dat het functioneren van de bestuurder in gestie ten goede komt, mag daar best wat ge meenschapsgeld tegenover staan.' In B en W ligt de B dwars. Burgemeester Hack vindt het een verkeerde besteding van gemeenschapsgelden. Om de k niet op de spits te drij ven, ziet Van Schaik uit eigen beweging af van zijn verzoek n een bijdrage. „Ik wilde er en strijdpunt van maken", vertelt hij later. Al vindt hij wel dat hij in het gelijk staat. .Er worden jaarlijks hon derdduizenden guldens uit gegeven voor deskundig heidsbevordering van amb tenaren. Ik vind dat dat ook voor bestuurders moet gel- Alfabetisch komt Axel na Aardenburg. Maar het begint er stil aan op te lijken dat ook in politieke zin die volgorde van toe passing Is. Aanleiding tot die verontrustende vergelijking met het Aardenburg van Lockefeer en Van Rle vormen enkele voor vallen In het eerste zittingsjaar van de nieuwe gemeenteraad. Incidenten met name in het bestuurshart van de gemeente, het college, die de onderlinge verhoudingen in politiek Axel al danig op de proef hebben gesteld. Incidenten die binnenska mers tot hevige woordenwisselingen hebben geleld en door gaans slechts zelden de oppervlakte bereiken. Speldeprikjes op het eerste gezicht. Maar de naalden zetten zich al diep In de onderhuid vast. Het begon met een tripje op 'kosten van de zaak' voor een wethouder, dat niet mocht door gaan. Gevolgd door een cadeautje voor de burgemeester, dat niet mocht. Inmiddels noteren we het vijfde Incident. Een ge meenschap in beroering. den te staken en alles terug te brengen in de oude staat. evanche Een maand later, als de urgemeester op vakantie is, Van Schaik als loco-bur- emeester waarneemt, is het "d voor revanche. Als Van aik 's morgens langs de urgemeesterswoning aan de eveltlaan rijdt, ziet hij e dienst gemeentewerken werken aan een parkeerha- ventje. De opdracht daarvoor komt van wethouder H. de ul maar de kwestie is vol- i Van Schaik niet in het ige aan de orde geweest, och in de raad. Als loco- urgemeester gelast hij de 'enst gemeentewerken on- 'ddellijk de werkzaamhe- Hemel „Onbegrijpelijk dat de burgemeester op kosten van de gemeenschap een par keerplaats voor zijn deur wil hebben. Dat doen we voor andere burgers ook niet. Bo vendien hebben we daar het geld niet voor. Er is nauwe lijks geld voor wegenbeheer". Van Schaik, die niet verhult dat de hele affaire voor hem 'als een geschenk uit de he mel' komt, raamt het klusje op 4.000 gulden. Het parkeerplaatsje van Hack haalt de krant omdat Van Schaiks partijgenoot J. Jongepier die dag ook toeval lig langs de woning rijdt. De zelfde middag nog wordt loco Van Schaik geconfronteerd met schriftelijke vragen van Jongepier. De burgemeester wordt daarin niet gespaard. Voorkeur Jongepier: „Het lijkt mij niet op toeval berusten dat de uitbreiding van de parkeer- strook juist plaatsvindt ter hoogte van de woning van burgemeester A. Hack. Vindt het college dat er ten over staan van de burgemeester Burgemeester Hack: .parkeerhaventje een ander beleid gevoerd moet worden. Kunnen voor zieningen, die voornamelijk ten nutte van de burgemees ter dienen, aangebracht wor den zonder toestemming van de gemeenteraad?", vraagt Jongepier. „Niet alleen de voorkeursbehandeling van de burgemeester stelt me te leur, doch ook de behande- ling van de gemeenteraad. Wordt het een nieuw beleid in de toekomst dat er gelden worden uitgegeven zonder dat liier toestemming wordt gevraagd?". De Mul vindt de zaak door de PvdA opgeblazen. „Het gaat om een paar honderd stenen en een beetje grond- toevoer. Ik vind het boven dien een flauwe grap dat ze het nu aankaarten terwijl de burgemeester er niet is". De Mul vindt het normaal dat de Wethouder Apers: .trouwen. burgemeester een eigen par keerplaats krijgt. „Het zou op den duur alleen maar zo zijn dat er alles voor de burger gedaan kan worden en niets voor de burgemeester. Aan het huis van de burgemeester ligt geen parkeervoorziening, logisch dat er dan een komt". Als de burgemeester thuis komt, wordt de zaak ih de doofpot gestopt. Mededelin gen aan de pers over die zaak worden enkel door Hack ge daan, maar hij heeft, zegt hij herover niets te zeggen. De raad komt daarop in besloten zitting bijeen. Noch van Van Schaik, noch van Jongepier wordt daarna iets over de zaak vernomen. Er worden tijdens die bijeenkomst nog andere afspraken gemaakt. De bestuurbaarheid van de gemeente is er enkel maar mee gebaat als de raadsleden bij elk meningsverschil niet Wethouder Van Schaik: .eigen koers. meteen de pers inschakelen. Of men daar rekening mee wil houden. Profiteren Uiteindelijk krijgt de bur gemeester toch zijn parkeer plaats zonder dat daar een voorstel van aan de raad is gemaakt. Maar ook de buren profiteren. Het parkeerver bod dat voor beide zijden van de Rooseveltlaan gold, wordt opgeheven, waardoor par keerruimte voor totaal 75 auto's ontstaat. Daar waar het voor de bewoners moei lijkheden bij het uitstappen (hoogteverschil) veroorzaak te, zijn extra voorzieningen getroffen. Niet meer dan een spelde- prikje, maar toch als verve lend ervaren, is het verzoek van wethouder P. Apers tot ambtenaar van de burger- Wethouder De Mul: .lobbyen. - FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER lijke stand te worden be noemd om zijn naaste fami lieleden te kunnen trouwen. Het CDA mekkert over de reiskosten naar Middelburg, waar Apers in verband met de beëdiging moet zijn. Apers besluit de kosten voor eigen rekening te nemen. Dan komen de bezuinigin gen op de sportaccommoda ties aan de orde. Het college zegt in een overmoedige bui daarop een ton te willen be zuinigen. Wethouder H.' de Mul zal besprekingen met de verenigingen voeren en ver volgens met afgeronde voor stellen naar de raad terugko men. Bij het bestuderen van de contracten blijkt dat er op het eerste gezicht niet zo veel meer te bezuinigen valt. De gemeente is nu eenmaal ver plichtingen aangegaan die zonder medewerking van de gemeenten niet ongedaan ge maakt kunnen worden. Een ton bezuinigen wordt moei lijk. Gedachten Het college, er wordt na melijk met geen woord over gerept dat een van de wet houders het anders ziet, ver zint dan de constructie om de commissie voor sportzaken eerst eens zijn gedachten over eventueel mogelijke be zuinigingen te laten gaan. Als discussiestuk legt wet houder van sportzaken De Mul een notitie neer waarin het aandeel van de gemeente bij het onderhoud en beheer van de sportaccommodaties is terug te vinden. Maar het stuk verzuimt aan te geven op welk terrein er eventueel bezuinigd zou kunnen wor den. De Mul zegt voor deze con structie te hebben gekozen omdat de commissie in het verleden gevraagd heeft om meer gelegenheid te krijgen over interessante onderwer pen mee te denken. Hij zegt later ook waar het echt om draait. Hij wil eerst weten welke bezuinigingen politiek haalbaar zijn alvorens on rust bij de verenigingen te zaaien. De omgedraaide construc tie wordt De Mul, lees het college, niet in dank afgeno men. VVD'er H. Cysouw wei gert erover te spreken. Hij vindt dat het college eerst met voorstellen moet komen. Cysouw kan ook in het dis cussiestuk geen uitgangs punten voor bezuinigings maatregelen vinden. Hij is zo verontwaardigd dat hij de vergadering ver laat. Ook de PvdA weigert constructief mee te denken. En zelfs De Mul's eigen frac tie zit, hoe vervelend men dat ook vindt, met de mond vol tanden omdat men met het discussiestuk niet uit de voeten kan. De Mul is er van over tuigd dat er met een beetje wil best over te praten is maar die wil, zo constateert hij, ontbreekt. Het verbaast hem niet eens zo zeer. „Als de WD- en PvdA-wethou- der in het college al van te voren zeggen dat hun partij genoten geen mond zullen opendoen dan is het een heilloze zaak". De Mul wordt de volgende dag pu bliekelijk afgevallen door wethouder J. van Schaik. In de commissie voor financiën zegt Van Schaik dat hij vindt dat het college met voorstellen moet komen. Van Schaik vaart die week, ondanks afspraken in het college, nog een eigen koers. Het collegestandpunt is dat de Werkgroep 8 maart, die op die dag met subsidie van vijf gemeenten een vrouwendag wil organise ren, geen subsidsie moet krijgen. Van Schaik stelt staande de vergadering voor 500 gulden te geven. Het kiezen van een lokatie voor een standplaats voor woonwagenbewoners luidt een nieuw politiek spel in. Waarin De Mul opnieuw het mikpunt dreigt te worden. Het college is het unaniem met elkaar eens dat de locatie aan de Buitenweg in Axel de beste plaats is. Maar die locatie blijkt al gauw politiek niet haalbaar. Het CDA, de WD en GPV schreeuwen om het hardst van de daken dat het cen trum daar nooit mag komen. Onlangs nog tijdens een ver gadering van de commissie Volkshuisvesting Ruimte lijke Ordening en Milieu. En hoewel ook daar nog eens duidelijk is gemaakt dat de Buitenweg niet in is, ligt het in het voornemen van het college de locatie in de ge meenteraad te brengen. Speelweitje PvdA'er J. Jongepier geeft tijdens de commissieverga dering al een voorproefje van hoe het spel verder gespeeld kan worden. Hij noemt het speelweitje bij de basisschool in Zuiddorpe als eerste keus indien 'de Buitenweg' afvalt. Jaagt daarmee Zuiddorpe de bomen in. En ook De Mul. Het gevolg is dat De Mul nu in zijn eigen partij druk aan het lobbyen is geslagen om de lokatie Buitenweg er door te krijgen. Om zo het gevaar te voorkomen dat PvdA en de WD, samen goed voor een meerderheid, hem en Zuiddorpe het woon wagencentrum in de maag splitsen. Als het die kant zou opgaan, zijn de poppen in Axel pas goed aan het dan sen. Van ome correspondent 'GE - Door de gezinsor atie van de NCB (Neder- e Christelijke Boeren) en VO (Katholieke Vrouwen anisatie) werd de jaar- boerengezinsdag gehou- waarvoor goede belang- "g bestond. Het begon ten eucharistieviering in van De Troubadour. °orzitter Piet Meerschaert gde in zijn openings- Jos Bleyenberg, die ge- nde veertig jaar lid is van organisatie. Hij was 24 bestuurslid en ook nog dar voorzitter. Geestelijk eur pastoor Jo van der en sprake enkele woor- waarbij hij vooral de na- legde op het woord ■olijk. Na een gezellig "e volgden er nog gezel- Psspelen. V00R ZUIDWEST NEDERLAND ren ®uzen, Hulst en Goes, sen en telefoon- jners op pagina 2. Ingstijden: 12-30/i3.3o-i7.oouur. ctle uzen: Rein van der (editie-chef), joep (meten, Emile Calon, nvan Damme, Ton ^Port), Corj.de raetenkDeii'EU9ène elbu"9: Jan Jansen. "entie-expioitatie jCteur Zeeland: n", privé tel, 01150- NU DE kou weg is, is het aantal vogels dicht bij huis ook wat minder geworden. De zakjes pinda's, de vetbol len kunnen eigenlijk best weggehaald worden en het dagelijkse handvol volière zaad dat onder de struiken gezwierd werd, mag ook wel achterwege blijven. Nog lie ver dan tussen volièrezaad, hebben we ontdekt, scharre len de vogels tussen on kruidzaad. Dat is een meng sel van zaden dat zich in koude perioden uitstekend leent als stroolzaad. Liefst gestrooid op een wat ach teraf plekje, want de vogels eten niet alles op en als de restanten gaan kiemen, wachten u deze zomer vast en zeker enkele botanische verrassingen. Mussen zijn er als eerste bij natuurlijk, als je wat buiten gooit. Zitten er bij u ook ringmussen tussen de huismussen? Het beste ken merk is het kopje: dat is ef fen bruin. In de hals zit een wit bandje, vrij opvallend. De huismus mist dit als ook een kleurige schedel, die is bij hen wat grijzig over gaand in bruin. Onderscheid tussen de sexen is er bij ringmussen niet, bij de an dere soort is die des te op vallender. Van tijd tot tijd scharrelt er dan nog een heggemus tussen. Kleine hipjes, laag bij de grond, eigenlijk allemaal heel on opvallend. Kijk je beter dan zie je dat de mannen alweer hun bruiloftskleed aan heb ben: Blauwgrijze kop en hals. Van zodra de vorst weg was, zongen ze ook alweer. Bescheiden nog, nog niet uit volle borst, maar wel een liedje het beluisteren waard. Roodborst De roodborst daar hoeven we het niet over te hebben: je hebt 'm of je hebt 'm niet. Heeft er eenmaal een de tuin als favoriet plekje verkozen, dan komt hij jaren achter een terug. Opvallend was dat er dit jaar, gelukkig weer meer dan andere jaren, aardig wat vinken waren. V «r- De vink is weer wat talrijker dan in andere jaren. Heeft u ze nog steeds te gast? Vlooi dan eens na of er kepen tussen zitten! Op het eerste gezicht zie je een vink waarvan je zegt: wat zie ik daar toch aan? Dan vallen de andere kleuren op van kop en rug en de roestkleu rige schouders en dan is het onmiskenbaar. Ook de gewone sijs was dicht bij huis aan te treffen en opvallend veel dit jaar de barmsijs. Meest opvallende kenmerk: rood voorhoofd, zwarte kinvlek en een roze rode borst. Echt opvallend en omdat de vogeltjes wei nig schuw zijn, zijn ze van dichtbij te bekijken. Van de lij sterachtige ontbraken dit jaar de koperwieken. Niet dat ze er niet waren, geluk kig wel, maar niet die grote aantallen die alom tegen woordig in ieder tuintje, plantsoentje, overal in de bermen zaten te kleumen. Kramsvogel Wel heel gauw en die hoor en zie je nog volop overvlie gen, meldden zich de krams vogels, verwanten van de vorige soort. Die zoeken in middels hun kostje weer in de polders. Daar was en is ook weer volop te genieten. De vele ganzen laten we maar even met rust, de een den waren en zijn goed ver tegenwoordigd. Ze zitten nu wat meer verspreid nu het ijs weg is. Met wat goede wil en een beetje geluk kan men De koperwiek is deze winter wat minder talrijk. toch op één dag wel een tien tal soorten ontmoeten: wilde eend, pijlstaart, vooral man netjes, slob-, berg-, kuif- en tafeleend, nonnetje, grote zaagbek en wintertaling. Roofvogels Ook de roofvogels zijn goed vertegenwoordigd. To renvalk natuurlijk en sper wer, terwijl op veel plaatsen de buizerd vaste gast is. In de buurt van Hulst afgelo pen week zelfs zes bij elkaar verschillende keren. Er zwerven ook enkele ruig- pootbuizerds rond, vooral in konijnenrijke gebieden. Hun eerste opvallende kenmerk om ze op naam te brengen, is het zwarte borstschild. De rode wouw, diep gevorkte staart, overwintert en trekt inmiddels door. Iedere nieuwe dag brengt de kans die te zien en op de meest onvoorspelbare plaatsen: zowel in de polder als rond jes draaiend rond een kerk toren. Slechtvalk Boven Saeftinghe jaagt de oneindig snelle slechtvalk op duiven en meeuwen. Ook in De Braakman is dat jacht- schouwspel te zien, daar zijn er zelfs regelmatig twee. Vanaf een flinke hoogte stort de vogel zich met sa mengevouwen vleugels op zijn prooi. Een schouwspel om nooit te vergeten. Ook onvergetelijk en ook in het oostelijkste puntje van Zeeuwsch-Vlaanderen: de zeearend. Een arend, donker van kleur, met een vlucht van tussen de twee en drie meter die aan de rand van het schor op eenden jaagt en boven de spuitvelden in het Antwerpse op konijnen. De grootste vogel die we ken nen. Hij zwerft daar al se dert half december. Roerdomp Twee waarnemingen van de roerdomp bereikten ons: 20 januari een exemplaar, helaas doodgereden, bij Axelse Sassing (H. Goethals) en een levend exemplaar aan de Hulsterse buitenvest zes dagen later (E. Taelman). R. Bleyenberg zag in het bosje achter de kerk te Nieuw-Namen twee pestvo gels. Ook daar zijn veel barmsijzen. Wat we opgesomd hebben zijn overwegend wintergas- ten. Ze zullen nog een tijdje in ons gezelschap verkeren, maar toch dringt de lente onstuitbaar op, dat bewijzen de bloeiende winteraco- nietjes en alweer het eerste broedgeval. Het nest zit open en bloot in een kale boom, maar geen nood, de Turkse tortel te Hulst zit overstoor- baar zijn tijd uit, aldus Eddy Taelman.

de Stem | 1987 | | pagina 15